WATERWEG SPORT Gilde viert jubileum met Nacht van de Molen Bibliotheek wil paradijs op Veerplein Wèè8ï^^{ Nel van der Hoeven kan het niet laten liSfSï G Scyedam blikt terug op werf van Gus en To Frans Kooyman: oud geleerd, jong gedaan X'-XV WèèI- SëJè SPORTAGENDA Harmonie mikt op jongeren Bejaarde (77) breekt heup Somaroe net niet naar WC r' gff Selectie Juventus gewijzigd Fortuna verovert Brussel Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 9 september 1SS6 Schiedam Aan de voor-, spelling dat het Ambach telijk Korenmolenaarsgil- de over tien jaar nog zou bestaan, dpfde in 1976 niemand zich te wagen. Nu de viering van het tweede lustrum voor de deur staat, is het wat de toekomst betreft opnieuw koffiedik kijken. Brood zit er' nog wel in het mole naarsvak, maar de winst marges worden kleiner. Jn. de Randstad komen steeds meer molens in be drijf en de afnemers de echte bakkersworden kieskeuriger. Papieren zakken met een inhoud van 25 kilo meel vinden zij' veel makkelijker te. hanteren dan de ver trouwde jute balen van 50 kilo. De molenaar draait voor de extra kosten op. In Schiedam, waar destijds de wieg van het gilde stond, gaat het de molens redelijk voor de wind. Rob Batenburg, van De Vrijheid, met zijn goed draaiende bedrijf in de_ jaren zeventig trendsetter voor de molenrevival in Neder land. 2egt voorlopig nog geen re den tot klagen te hebben. „Maar om dal zo te houden moeten er wel regelmatig stunts worden be dacht. De jaarlijkse molenfeesten in Schiedam zijn vooral leuk voor het publiek. De molenaars schie ten er weinig mee op zolang zo'n happening geen opdrachten ople vert." Economie Die opmerking maakt meteen duidelijk dat de moderne mole naar behalve liefde voor de tradi tie, ook inzicht in de economie moet hebben. Batenburg (33) be antwoordt uiterlijk helemaal niet aan het beeld van de de oude mo lenaar, steevast een man op leef tijd met een kromme rug en een pet op de grijze haren. Als verte genwoordiger van de nieuwe ge neratie kreeg hij op het nippertje de kans het uitstervende vak te leren van de 62-jarjge Freek Kodde, toen nog baas op De Vrij heid. Batenburg heeft verspreid over heel Nederland pakweg 30 colle ga's die net als hij met korenma- Het gaat De Vrijheid met vier vaste personeelsleden voor de wind. Cock den Uyl, Frans Kroon, Rob Batenburg en Henk Guniag zijn klaar voor de Nacht van de Molen. len aan de kost komen. Ze zijn stuk voorstuk aangesloten bij het Gilde, dat zo'n zestig leden telt. Ongeveer de helft daarvan beoe fent het werk op de molen min of meer als tijdverdrijf. - Belang Het Gilde werd in 1976 opgericht met als belangrijkste doelstelling de kennis van een eeuwenoud vak niet voor altijd verloren te la ten gaan. Initiatiefnemer was Jos Gunneweg, inmiddels uit het gil- debestuur gestapt, maar nog wel in de molenwereld actief. (Hij be heert het kantoor van stichting De Schiedamse Molens in het Hofje van Belois.) Het gilde is voor Schiedam altijd van minder belang geweest dan Schiedam voor het gilde. De ervaring die de Schiedamse molenaars in het je nevertijdperk opdeden, bleek een onuitputtelijke inspiratie bron waaruit een groep heden daagse ambachtslieden rijkelijk kon putten. Een ton subsidie van het ministerie van economische zaken schiep de mogelijkheid cursussen voor beginnende mole naars te starten en een laborato rium in Zevenaar te stichten om inkoopmonsters te analyseren. Batenburg: „Want graan malen is betrekkelijk simpel, maar dat vvü nog niet zeggen dat je er brood van kunt bakken, Het komt vooral aan op de kwaliteit van de grondstof." Met een wedstrijdje marathon- malen vieren de Nederlandse ko renmolens in de nacht van 19 op 20 september het tienjarig be staan van hun gilde. De Vrijheid wil tijdens deze Nacht van de Mo len andermaal bewijzen dat zijn rol als voortrekker nog niet is uit gespeeld. Vleugels uitslaanmaar geen transatlantische vlucht9 Vlaardingen Geen enkel stulqe Vlaardingen staat de laatste tijd zo sterk in de belangstelling als de zuidzijde van het Veerplein. Bij elke discussie over de binnen stad duiken weer andere bestemmingen op voor de zo rijk met putten en kuilen gezegende kaalslag voor het Weeshuis. Stadsgehoorzaal-directeur Mar- Ere-medaille Twee inwoners van Maassluis zijn verrast met een koninklijke onderscheiding. C. Koning en F. van Driel, respectievelijk als ka pitein en machinist verbonden bij de Nieuwe Rotterdamse Sleep dienst, kregen op het stadhuis van Rotterdam de ere-medaüle in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Vlaardingen Het Harmonie- Jeugdtheater breidt gestaag uit Aan het begin van het vierde sei zoen kan het theater nu al bogen op een kindergroep, een kleuter groep en enkele groepen voor tie ners. Het is voor het eerst dat di recteur Marten Putman de tie ners kan bedienen. De aandacht voor iongeren van 4 tbt 16 jaar past in de opdracht am uit te groeien tot een multi-func- tioneel cultureel centrum. „Dat is rfiet iets dat je in één dag bent Daar moet je naar toe groeien" meent Putman. Hij heeft zich ten doel gesteld dat het jonge publiek „over 10, 20, 30 jaar de deur hier plat loopt". De kleutergroep (4 tot 6 jaar) kan woensdagmiddag van half drie tot vier uur in de Harmonie te- r'ècht De kleintjes doen zelf aan theater en bezoeken voorsteilin- gen. De groep start 10 september. De kindergroep (7 tot 12 jaar) komt hetzelfde tijdstip bijeen. Af wisselend is er een 'doemiddag* of een toneel- of filmvoorstelling. ]?oor hen is er ook een kinder- produktiegroep, die op dinsdag middag van vier tot half zes wer ken aan een eigen toneelstuk. Het eindprodukt wordt in de Stadsgehoorzaal opgevoerd. Deze groep begint pas op 6 oktober. Tieners kunnen zelfs kiezen uit drie groepbn: een drama-meiden groep (dinsdag van vier tot half zes, vanaf 6 oktober), een drama- produktiegroep (woensdag van vjér tot half zes, vanaf 1 oktober) en een videofilm productiegroep (woensdag van vier tot half zes, vanaf 1 oktober). ten Putman wil er een moderne schouwburg bouwen. Wethouder Bas Goudriaan denkt aan wonin- -g gen en winkels. Het recept van projectontwikkelaar Wilma Vastgoed BV luidt warenhuizen en een overdekte markt. John Lamens doet aan dat dromen in het openbaar niet meer mee. Dat hoeft ook niet: hij is voorlopig als enige in het rijtje gegadigden ver zekerd van een plaats aan het Veerplein-in-ontwikkeling. De directeur van de Vlaardingse gemeentebibliotheek gaat op wat nu nog een modderig parkeerter rein is straks een lectuurcentrum runnen, dat iets beter past bij een stad met circa 80.000 inwoners dan het deerniswekkende onder komen aan de Fransenstraat. Uit plaatsgebrek staan de boeken daar al sinds jaar en dag op de vloer en in de vensterbank. Kolenhandel „Geen bibliotheek, maar een ge bouw waar je boeken kunt le nen", aldus omschrijft Lamens het uit 196G daterende pand dat eigenlijk al te klein was op de dag dat het in gebruik werd geno men. Toenmalig directrice Miep Edelman probeerde regelmatig de schamele 800 vierkante meter uit te breiden met de aangren zende kolenhandel, maar onder handelingen daarover leverden nooit resultaat op. Haar opvolger zette het pleidooi voor een grote re bibliotheek voort en met suc ces: Lamens heeft de toezegging voor de verhuizing naar het Veerplein nu definitief op zak. „Daar bestaat geen enkele twijfel meer over, dat is helemaal uitge kristalliseerd", verzekert hij. Volgens de normen van het NBLC, de overkoepelende bi bliotheekorganisatie, zou Lamens recht hebben op zo'n 3600 vier kante meter. Maar die normen stammen uit een tijd dat de over heid nog betrekkelijk royaal was als het om cultureel werk ging. Bij het huidige no-nonsense-be- leïd zit er niet meer in dan 2350 vierkante meter, evengoed nog een opmerkelijke vooruitgang. Met de vijf mujoen gulden die wethouder Ary Maarleveld voor de nieuwe bibliotheek op de be groting heeft gezet, knijpt La mens zijn handen dan ook stijf dicht Prullenmand Om een herhaling van ruimte problemen te voorkomen hield Lamens de verrichtingen van het Rotterdamse architectenbureau OMA nauwlettend m de gaten Het eerste bibliotheekontwerp van Rem Koolhaas' Office for Metropolitan Architecture ver wees hij terstond naar de prullen mand: „De begane grond bestond enkel uit een entree met een ba lie. Op de tekening stond verder een vide, zo'n mooi open stuk met gras er omheen. Wel gezellig na tuurlijk, maar ik heb liever een kaal vierkant vertrek waarin ik boeken kwijt kan." Voor alle zekerheid kroop La mens zelf maar achter de teken tafel. Als binnenkort het tweede OMA-plan op tafel ligt, hoopt hij zijn ideeën daarin terug te vin den. Lamens heeft zich er inmid dels bij neergelegd dat hij met een compromis genoegen moet ne men. Zijn voorstel om ook de ar totheek, de speel-o-theek, de VVV en het archief in de nieuwe bibliotheek onder te brengen ts alweer vanwege de finan ciënvan de hand gewezen. De fonotheek verhuist wel mee naar het Veerplein. Boeken liggen hoog opgesta^ peld in de bibliotheek aan de Fransenstraat. Behalve boeken en lp's wil de bi- blioth eek op het toekomstig adres ook speelfilms gaan uitlenen, als aanvulling op de commerciële vi- deotheken. Op Lamens' verlang lijstje staat verder een waterdich te beveiliging van de 60.000 boe ken, want daarvan zijn er in de afgelopen jaren vele honderden spoorloos verdwenen. Als er vol doende geld overschiet om dat al lemaal te verwezenlijken krijgt Vlaardingen eindelijk een biblio theek die de vleugels kan uit slaan. „Al zullen we", zegt La mens, „er geen transatlantische vluchten mee kunnen maken." Rest de vraag wanneer de eerste paal voor dit lees-, luister- en kijkparadijs de grond in gaat De directeur kan met geen mogelijk heid een datum noemen. Die hangt af van de politieke besluit vorming. „Maar ik hoop wel dat we et voor 1990 in kunnen. In 2000 is het echt te laat. Dan zitten we hier allemaal tegen ons pensi oen." Schiedam Ongezond werk was het dat zijn vader deedonbegrijpelijk vindt W.Ch. de Bree het dan ook dat zijn vader het werk bij de firma Smulders toch nog 43 jaar volhield en uiteindelijk honderd jaar is geworden. De Bree haalt herinneringen op aan Smulders in het nieuwe nummer van het historisch tijd schrift Scyedamdat onlangs verscheen. Zowel De Bree als zijn vader werkte bij Smulders, ofwel scheepswerf GustoHet be drijf ging in het begin van deze eeuw naar Schiedam, dat door de achteruitgang van de jen e verindus tri e in een deplorabele situatie verkeerde, zodat Smulders de grond goed koop kon aanwerven van de gemeente. De Bree memoreert hoe het gerenommeerde ge meenteraadslid M.C.M. de Groot, ondanks zijn kritiek op de lage gróndprijs, akkoord ging omdat de nieuwe Industrie 'een verhef fende werking op de algemene geest in Schiedamzou hebben. Het verhaal van De Bree zet alle wetens waardigheden nog eens op een rijt zoals de herkomst van de naam Gusto: een samen voeging van de voornamen van oprichter Gus Smulders en diens echtgenote To Wes ter la ken. De Bree herinnert zich hoe de hele Gorzen mee genoot van het industrielawaai (milieuwetgeving was er nog nieten hoe eenvoudig de loonadministratie toen was: „Het volle loon, dus het aantal uren maal het uurloon, werd zonder inhoudingen uitbetaald en was dus gemakkelijk zelf te controleren. Maar, de sociale wetten waren er nog niet en evenmin de Joonbelasting. In dezelfde Scyedam gaat C. Pluym in op vijftig jaar telefoneren (in 1936 kwam er een geautomatiseerde centrale aan de Tuinlaan), vertelt H. Kiela hoe de Singel er vroeger uit zag en geeft C. Suttorp een ooggetuigeversïag van de restauratie van de Lindenhof Maassluis Een 77-jarige inwo ner van Maassluis moest met een gebroken heup in het Hoiyzie- kenhuïs worden opgenomen, na dat hij met zijn fiets tegen een openstaande deur van een auto was gereden. De auto stond geparke ard aan de Noordvliet. De eigena ar dec* deur open, maar dat v'as d- ser ontgaan. Hij kwam Cv* brak zijn heup. Op het parkeerterrei kelcenlrum Konings hoek in Maassluis botste een vr >uw tegen een wagen. Een av tomobüist reed stapvoets achterut t, maar de 71-jarïge vrouw zag daniet. Met haar fiets reed ze pardoes tegen de wagen en liep daarb tj verwon dingen op aan de elleb xig en en kele smjwonden. Voor onderzoek werd zij naar het H< ily-zieken- huis gebracht. Twee bromfietsers r-.*den tegen elkaar op de kruising van de Lij sterlaan en de Jan S< houtenlaan. Eén van de bromfietsers moest met een wond aan zi jn knie wor den overgebracht naar het zie kenhuis. Schiedam Het single sratch- toemooi van de Schiedamse bow- lingbond Musis Sacrum blijkt in een behoefte te voorzien. Is het normaliter gebruikelijk, dat een dergelijk evenement (A-, B-, C- en D-klasse) slechts voor dertig procent door A-klassers wordt bezocht, aan de Schiedamse Lan ge Haven schommelde dat per centage dit weekeinde in de buurt van de vijftig. „Het was fantastisch", stamelde mede-organisator Joban Brands- ma. „Iedereen was erg enthou siast en er is geen wanklank ge vallen. We hebben nu al heel wat toezeggingen voor volgend jaar binnen. Er zijn in totaal 229 ga mes van 200 gegooid en dat geeft het hoge niveau goed weer". „Dit toernooi", vervolgde Brandsma vol vuur, „heeft de bowlingsport van z'n beste kant laten zien. Een stuk promotie voor alle klassen. Het is ook uniek, dat wij voor iedere klasse, zowel voor de topers als voor de beginners, hetzelfde prijzengeld beschikbaar hadden gesteld". Frans Kooyman van het organi serende Musis Sacrum legde in de laagste klasse (D) beslag op de derde plaats. De vorige week 50 jaar geworden Kooyman heeft pas één seizoen huisleague achter Den Haag De Vlaardingse bowler Body Somaroe zag op het nippertje de wereldfinale van de AMF-World Cup aan zijn neus voorbij gaan. Tijdens de nationale eindstrijd in Scheveningen moest hij Kon van de Boogaard laten voor gaan Somaroe had in de halve fina le van de knock-down cyclus voor een geweldige verrassing gezorgd door favoriet Ton Plummen te verslaan. Soma roe noteerde een game van 231, terwijl Plummen op 189 bleef steken. Somaroe moest in de grote fi nale echter duidelijk zijn meerdere erkennen m de ont ketende Van de Boogaa rd Via games van 189 en 219 (408 to taal) greep de Amsterdamnier de eerste grote toernooizege in zijn loopbaan. Somaroe stelde daar twee (verliezende) games van 159 en 159 tegenover. de rug, zodat hij bewees dat men ook op latere leeftijd nog goed kan presteren. In de B-klasse werd een andere Schiedammer, Peter Broekmans, eveneens der de. De eindstanden: D-klasse: 1. M-Q. van Hoek 2073 (188 gemiddeld), 2. G. van Tellingen 2023 (184), 3. Frans Kooyman 2026 (184); C- klasse: 1. R. Penninkhol 2202 (131), 2. G.J. Witlenhorat 2087 (190). 3. Inge van Rantwijk 2075 (189); B-klasse: 1. Jaap Smoor 2230 (203), 2. A.M.J. Cra mer 2199 (200), 3. Peter Broekmans 2140 (195); A-klaeae: 1. A. Reyarsa 2350 (214), 2. R. Pietera 2277 (207), 3. Erwin Groen 2254 (205). 'T '- j m mÊÈm O' Nel van der Hoeven.JEigenlijk had ik vorig jaar al willen stoppen'... doorSIMON VAN ZUILEN Maasland „Eigenlijk", zegt Nel van der Hoeven, „had ik vorig jaar willen stoppen, tien jaar is mooi ge noeg". De aanvoerster van het eerste dameselftal van MW '27 was dat voorne men echter alweer snel ver geten. „Ik kan het nog steeds niet laten", weet zij aan het begin van haar elfde seizoen. Die tiende jaargang was de meest succesvolle uit de ge schiedenis van het Maaslandse damesvoetbal. „We wonnen alles", geniet Nel van der Hoe ven nog na, „de districtsbeker, de Gouden Plak, het kampi oenschap en daardoor de pro motie naar de regionale aide- ling. Het kon niet op". De dames van MW hadden al eens eerder drie jaar regionaal gespeeld, maar zakten weer naar de afdeling. Na éénjaar zijn ze echter alweer terug. En al was de start nog niet zo best, volgens Nel van der Hoeven hoort MW in de regionale afdeling thuis. „Toen hepen we echt op ons tandvlees, nu niet meer. We heb ben niet alleen die driejaar erva ring, maar zijn ook sterker ge worden". De 34-jarige Maasland- se juicht ook de nieuwe trainer toe. „Niets ten nadele van de vo rige, maar nieuwe impulsen van een vreemde trainer zijn nooit verkeerd". De Maaslandse dames staan dit seizoen onder leiding van Jan Pronk, die vorig jaar de dames en meisjes van VV Vlaardingen trainde. Pronk braqht tevens zijn dochter Edith mee, die meteen in het eerste speelt. Met haar zestien jaar is zij de jongste van het stel, van wie Nel van der Hoeven de oudste is. Lekker „Het liep vorig seizoen zo lek ker", komt Nel van der Hoeven terug op haar besluit om door te gaan, „dat ik het met over m'n hart kon krijgen om te stoppen. Hoe lang nog? Ik bekijk het wel per seizoen. Ze moeten me na tuurlijk geen spits meer zetten, maar als laatste vrouw gaat het nog goed", „Ik doe het nog steeds zo graag", zegt zc over haar geliefde voet balspelletje. „Ik zou het ver schrikkelijk missen". Haar zoon Edwin en dochter Wanda voet ballen ook bij MW, Edwin als keeper van C2 en Wanda in het Schiedam Patrick Koopman, de nieuwe trainer-coach van het eer ste damesteam van Juventus, heeft enkele wijzigingen in zijn selectie aangebracht. Zijn basis wordt nu gevormd door het zevental Linda Al- gra, Saskia van den Broek, Mieke Dalmeijer, Amta Huizinga (ex-O en O), Jenny Paans, Ileana Schonenberg en Anja Vlugman. De groep wordt aangevuld met de uit het tweede team afkomstige 'bankspeel- 5ters' Anneke Aleman, Kann Coenradie en Annemiek Dnjver. Voor de Schiedamse basketbalsters gaai de competitie zaterdag van start met een thuiswedstrijd tegen debutant Cady'73. Dit duel wordt m sportzaal Oost gespeeld en begint om 21.00 uur. De heren van Juven tus spelen zaterdagavond om 21.30 uur in de Alexanderpolder tegen Black Birds. 'issel De grote Belgische r ^rathon Brussel-Mechelen- Antwerpen paste voortreffelijk in het schema van de lange af standslopers van AV Fortuna. Het weer was ideaal en het par cours niet al te lastig, zodat de verwachtingen redelijk hoog wa ren gespannen. Er was echter een wereld van verschil met de prak tijk. De lopers kregen veel vals plat v Ie venijnige 1 te verwerken, alsmede enke- y en een flink stuk kasseien in een drukke winkelstraat. De resultaten van de Vlaardingse atleten waren dus niet om over naar huis te schrijven, maar ook weer niet zo slecht gezien de win nende tijd van 2.22 uur. Zes lo pers slaagden er in hun persoon lijke besttijd te verbeteren. Dat waren Bert Haneveld, Nico van de Doe, Kees van den Ende, John van der Pas, Aad Stolk en Anne de Bruin. Dat slechts drie Fortu- nezen niet de finish haalden, was te danken aan de uitstekende be geleiding van Wim Mastenbroek, Hans Meijer, Rien Oele en Ton Stoffels. De tijden Van de Fortuna-atleten wa ren: Huib Boeren 2A7, Jen van der Gaag 2.54, Leo Dirka 2.55, Nico van den Brink 2£9, Bert Haneveld 3.04, John Koopal 3.08, Nico van de Doe 3.11, Gort van den Berg 3.13, Keai van den Ende 3.14, Wim Goudriaan 3-16, John van der Paa 3.17, Waller den Ot ter 3.22, Dlny van der Poe 3^4, Aad Stolk 3.28, Wiep Steen 3.36, Anne de Bruin 3.38, Peter van dar Gaag 3.43, Peter van der Made 344, Fred Bou- man 3.50, Anneke Koopal 3.57 en Erik Motti 4.20. mcisjesolftal. „Ze is ook dolent housiast", geniet ze van haar dochter. „Ze zou eens moeten opschieten", lacht Nel van der Hoeven, „dan kan ze d'r moeder opvolgen Maar dat duurt natuurlijk nog wel even". In tegenstelling tot haar dochter begon de aanvoerd- sler, die al meer dan driehonderd wedstrijden gespeeld moet heb ben, pas op 23-jarige leeftijd, te voetballen. „Ik begon toen ik ai kinderen had" Nel van der Hoeven heeft der halve nooit wegens zwanger schap een seizoen moeten missen, zoals momenteel weer twee da mes in blijde verwachting zjn. „We spelen mede daardoor nog met in de sterkste opstelling", ziel ze als belangrijkste oorzaak van de matige seizoenstart Nederlaag MW '27 begon de competitie met een 1-0 nederlaag tegen Rijn mond, terwijl de bekerwinnaar notabene m de eerste bekerwed strijd tegen Stedoco er met 5-1 uit vloog „Dat was al op 23 augus tus". verklaart Ne) van der Hoe ven de uitschakeling. „We waren nog lang niet kompleet". In com petitieverband kunnen de Maas landse dames zich tegen datzelfde Stedoco weer revancheren Za terdag werd gedecideerd met 4-1 gewonnen van Heukelum Het damesvoetbal floreert bij MW en heeft zich tn de loop der jaren een geaccepteerde plaats in het verenigingsleven verworven. „We hebben 45 dames en meis jes", vertelt Nel. „Dal is ongeveer één op de tien leden Het groeit nog steeds, vooral bij de meiges". De al sinds jaar en dag ais aan- voerdster spelende Maaslandse, wil er niets van weten om lager te gaan spelen „In het eerste zijn we echt prestatiegericht bezig Daar «-en ik nog fanatiek genoeg voor We trainen twee keer per week en ik kan ze allemaal nog steeds aardig bijhouden". DINSDAG 9 SEPTEMBER Voetbal: 19.30 SV 2—Telstar 2, 19.00 RKWIK— Schiedam; Competitie RVB: 18.30 SVDPW—A VS. 18.30 RKWICODRZ, 18.30 Schiedamse BoysFC Boszoom. 18 30 Olympus S—Noorderkwartier. 18 30 MSV'71— Oemos. WOENSDAG 10 SEPTEMBER Voetbal: 19,30 SVVSC Heererveen; Zaalvoetbal: Alexanderpolder: 19,00 HeinekenUrsus (d); Margnelhal Schiedam veld t: 21.45 SPSV—Real Parbo; Westwijkgal Vlaardingen: 21 00 VSV— Oude Maas. 22.00 VZ'81—Olympus S, DONDERDAG 11 SEPTEMBER Zaalvoetbal: Margriethal Schiedam veld 2; 19.00 Groenoord—HBS(d), 19.45 Hermes OVSAfrikaander Boys, 20.30 Ursus—Fortuna VI (d); Hoogvliet: 20.30 RKWIK—Meeuwen- plaat. y'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2