Honderd jaar water bruist in Museum Beperk het aantal winkels in Schienoko Niemand zei 'bah-bah' op drumbandfestival m Klap tegen bebakening VLAARD1NGS DAGBLAD SGHIEOAMSOHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT PROVINCIE ADVISEERT: VCP: Vlaardingen wil gesprek met minister !n Renault Super 5 van f 15.500 kost bij ons niet meer dan f 327,20 per maand. Geen kaartje, wel handtas Weekmarkt verlengd Wijken in duisternis gehuld Vechtpartij op Westhavenkade Gereedschap gestolen Schiedam 1 scoort hoog O verenigde spaarbank Oplichter weg met auto MAANDAG 15 SEPTEMBER 1935 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 435055? - sportredactie: 4345209 Schiedam We draaien de kraan maar open. Realise ren we eigenlijk wel hoe waardevol drinkwater is, was de terugkerende ge dachte tijdens de opening van drie tentoonstellingen, die vrijdagmiddag, in het Stedelijk Museum, plaats vond. Deze exposities zijn één van de vele activiteiten die worden georganiseerd in Bét-kader van het honderd' jarig bestaan van het Drink- waterleidingbedrijf Schie dam. Water-Music van G.P.Handel, gespeeld door het Wood-wind ensemble van de Streekmu- ziekschool Nieuwe Waterweg "Noord onder leiding van Cees Malta, overspoelde de toespra ken van Hans Paalman (direk- teur Stedelijk Museum), Luub Hafkamp (wethouder Volks gezondheid en Cultuur), en Dr.Ir,J. van Willigen (direk- teurONS). Bij binnenkomst treft men in de benedenzaal de tentoonstelling aan '100 jaar waterleiding in Schiedam'. De drinkwatervoor zieningen van de vorige eeuw bestaande uit waterputten, re gentonnen en grachtenwor den getoond naast de huidige si tuatie. Een archieffoto van een open ri ool in het Broersveld heeft het beeldende bijschrift 'het vuil van duizenden hoopte zich op en kwam in de zomer borrelend tot ontbinding.' De link werd gelegd tussen cholera en verontreinigd drinkwater en voerde uiteinde lijk tot het drinkwaterleidings systeem. „We hebben sindsdien geen pest meer gehad in Schie dam", concludeerde Dr.IrJ.van Willigen. Een beeld van de huidige situatie wordt met de tentoonstelling 'Van Maaswater tot leidingwater' gegeven. In drie spaarbekkens in de Biesbosch wordt Maaswater opgeslagen, om door buizen van 1,4 meter doorsnee naar Botter dam gepompt te worden. Vervol gens toont deze expositie op zeer heldere wijze aan hoe zuivering plaatsvindt en waarom chloor, ij zerchloride, noritpoeder en kalk aan ons drinkwater worden toe gevoegd en hoe forellen de kwa liteit van het drinkwater bewa- 'Water verbeeldt' is de titel van de tweede expositie. Wies de Bles, Betsy Hake, Erik Pape en Bert Schutter laten werk zien, door water geïnspireerd. Wies de Bles maakt vissen met rose mondjes van polyester en glas die in een cirkel over de vloer zwemmen. Bert Schutter haalt meteen video project "Strait of Gibraltar' de branding in de museumzaal. De derde tentoonstelling, in de bovenzaal, vergelijkt archieffo to's van de overstroming in de Hoofdstraat op 16 februari 1911 en een kiekje van de Bommelse- straat in Schiedam-Zuid. die blank staat na een fikse regenbui, met droogte in landen als Nige ria, Burkina Fasso en Tanzania." Ook is een project voorbasisschof len aan deze expositie verbondens Hoe maak je een goede water^ pomp als je woont in een droog land, is de vraagstelling. Deze drie exposities zijn te zien tot en met 19 oktober in het Ste delijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam. Vlaardingen Een vrouw uit 's-Gravendeel die bij de politie aangifte kwam doen van een vermiste handtas, heeft haar eigendom op wonderbaarlijke wijze te rug gekregen. De vrouw had haar tas in de trein la ten staan, maar bemerkte die vergissing pas toen zij het op Vlaardingse station stond. Een behulpzame agent deed op het oureau vergeefs navraag bij de af deling gevonden voorwer pen van de NS. Later kwam er een telefoontje uit Utrecht dat de spoorwegpo litie op het centraal station van de Domstad een 31-ja- rige inwoner van Soest uit de trein had gehaald. De man had geen kaartje, maar wel het vermiste tasje bij zich. Schiedam Met ingang van vrijdag 19 september is de Schie- damse weekmarkt weer terug in het Broersveld. Een groot aantal kooplieden moest eind juli hun vertrouwde plek inruilen voor een plaats op het plein achter de Hema omdat stratenmakers bezig waren met de herinrichting van het Broersveld. Nu dat karwei achter de rug is, ziet ook de markt er iets anders uit. De kramenrij in het Broers veld wordt vanaf het Herenpad aan beide kanten verlengd tot aan de Blauwe Steeg. Met deze aansluiting op de Hoogstraat heeft het marktwezen van de openbare nutsbedrijven een oud plan verwezenlijkt: een omloop tot stand brengen tussen Hema- plein, Broersveld, Hoogstraat, Grote Markt en Lange Kerk straat. De markt telt vanaf vrij dag 120 kramen. VlaardingenDe bewoners van Vlaardingen-Ambacht, de bab- i berspclder en de oostwïjk zijn za terdagavond ruim een uur televi siegenot tekort gekomen. Kort voor het journaal van acht uur floepten in de wijken niet alleen de tv-toestellen uit, maar weiger den alle elektrische apparaten spontaan dienst. Op het politiebu reau, dat eveneens zonder stroom was komen te zitten, stond de te lefoon roodgloeiend. De politie kon gebruik maken van een noodaggregaat om het bureau draaiende te houden, maar de be volking moest geruime tijd wach ten voordat de dienstdoende GEB-functionaris was opge spoord om de storing te verhel pen. Het bleek dat een hoogspan ningsleiding het had begeven. Tegen half tien gingen de lichten weer aan. Vlaardingen Dooreen kluwen vechtenden zonder pardon in een surveillanceauto te stoppen en af te voeren naar het bureau, heeft de politie vrijdagavond een eind gemaakt aan een ruzie op de Westhavenkade. Een 26-jarige Vlaardïnger was daar in een handgemeen gewikkeld met twee 20-jarige stadgenoten en hun vriendinnen. De jongens wa ren in een auto met de meisjes wat aan het dollen. Een voorbij ganger kon dat niet zetten en be gon een woordenwisseling die al snel ontaardde in een gevecht 'Op het bureau werd de kwestie bijgelegd. Schiedam Het is nog lang niet zeker of de toekomstige bewoners van de nieuw bouw in het Schienoko-ge- bied in hun eigen buurt boodschappen kunnen gaan doen. Gedeputeerde Staten zijn met de Verenigde Schiedamse Ondernemers en de Winkeliersvereniging Dam van mening dat de huidige plannen voor het Spinhuispad en de Vijgen- steeg niet helemaal deugen. De twee middenstandsorgani saties die uit vrees voor concur rentie bezwaar aantekenden tegen het bestemmingsplan zo als de gemeenteraad dat voor Schienoko vaststelde, worden overigens maar gedeeltelijk in h Et gelijk gesteld. De provincie houdt de mogelijkheid voor een beperkt aantal winkels na drukkelijk open. De gemeente moet dan wel precies aange ven om hoeveel zaken en wel ke branches het gaat Een ongelimiteerd aantal win kelvergunningen afgeven is vol gens Gedeputeerde Staten nogal riskant ook al omdat de gemeen te de behoefte aan meer zaken niet hard maakt Daar zou eerst een uitgebreid onderzoek voor nodig zijn, want de cijfers waaro ver de gemeente nu beschikt zijn sterk verouderd. Maar de vraag of zo'n onderzoek er ooit komt, is eigenlijk nauwelijks van belang. Er zou met zoveel factoren reke ning gehouden moeten worden, dat de uitkomst bij voorbaat twij felachtig is. Niet na te gaan is bij voorbeeld hoeveel Schiedam mers ondanks een nieuw winkel centrum in Schienoko zouden vasthouden aan hun gewoonte om hun inkopen te doen in Vlaardingen of Rotterdam. Dat winkels handig zijn voor de buurtbewoners vindt de provin cie niet doorslaggevend. Wel een geldige reden om een beperkt aantal zaken in Schienoko toe te staan is het belang van het Spin huispad en de Vijgensteeg als ontsluitingsweg naar de binnen stad. De Dam-winkeliers ■'en de VSO noemen die route van on dergeschikt belang, maar Gede puteerde Staten zien dat anders: stedebouwkundig is het juist ge wenst winkels langs deze tame lijk druk gebruikte weg te vesti gen. Reisbureau's, showrooms en cafés zouden een logische over gang vormen tussen het stadscen trum met zijn vele winkels en Schienoko met zijn woon-werk functie. Of Schienoko straks een eigen winkelapparaat krijgt hangt ove rigens niet alleen van de gemeen te af. Plannen voor een waren huis in de voormalige sociale werkplaats aan de Vijgensteeg zijn natuurlijk wel aaraig, maar ze hebben weinig kans van sla gen zolang zich geen gegadigden melden. Terecht stelt de provin cie dat dit volkomen afhankelijk is van de ondernemers zelf. Het défilé door de binnenstad vormde voor de toeschouwers het hoogtepunt van het 28e drum bandfestival. Schiedam Een struike lende vrouw, in haar val op gevangen door een behulp zame jongeman, maakte za terdagmiddag als enige een niet ingestudeerde bewe ging op het stadserfHet re delijk egale parkeerterrein bij het stadskantoor bleek zich goed te lenen voor mu zikale exercities en majoret tepasjes, de hinderlijk koude tocht en die enkele loslig gende klinker buiten be schouwing gelatea Het 28e Schiedamse drum bandfestival werd dan ook, on danks de verplaatsing het parcours aan de Tuinlaan was wegens rioleringswerk on bruikbaareen geslaagde herhaling van de vorige afle veringen. Het winnen kwam daarbij als vanouds op de twee de plaats.' Hoewei het voor elke maitre met een beetje zel frespect natuurlijk leuk is een beker in ontvangst te mogen nemen, gaat het volgens festi- het Schiedamse evenement toch meer om het spel dan om de knikkers. Test „Je moet dit gebeuren zien als eert test De korpsen krijgen een uitgebreid juryrapport waarin, precies staat aan welke punten, van hun presentatie nog ge schaafd moet worden. Opbou wende kritiek van een deskundi ge is onmisbaar, wil je niet tot de middelmaat of verder afzakken. Dit festival bewijst in dat opzicht keer op keer zijn nut: je kunt ie der jaar zien dat het niveau van de deelnemers er weer een stukje op vooruit is gegaan", aldus Van Aalten, tevens bestuurslid van de Rijn mond band. Dit vermaarde Schiedamse korps in het mariniersachtige uniform, kon net als de Jeugdrijnmond- band overigens weinig kwaad doen in de ogen van de jury. De beoordeling van de overige Schiedamse deelnemers, Ambro- sius, Juliana, OBK en Gusto, viel trouwens ook niet slecht uit Ju rylid A. Walravens merkte reeds tijdens de wedstrijd op: „Bah-bah hoor je mij niet zeggen. Helemaal om te jubelen is het nog niet, maar het ziet er wel goed uit" Waar de blazers en trommelaars soms moeite hadden met de heili ge twee-eenheid muziek en be weging, vergisten de mini- en majorettes zich zo nu en dan in de timing van het beenwerk. Maar volgens Marijke Voets en Simone Maas mag de toeschouwer daar de meisjes in hun vrolijke show pakjes niet hard over vallen: „Het is gewoon ontzettend moeilijk, vooral voor de allerkleinsten. Net als bij een balletuitvoering zie je dat de oudere meisjes hun li chaam veel beter beheersen." Enthousiasme De twee Brabantse juryleden die in hun eigen, zo rijk met blazers- korpsen en majorettegroepen be deelde provincie geen fanfare overslaan, stonden versteld van het enthousiasme waarmee ten noorden van de grote rivieren wordt getrommeld en gemar cheerd. Ook de publieke belang stelling -het festival trok zo'n dui zend toeschouwers, die bij het door burgemeester Scheeres af genomen défilé in de binnenstad niet meegerekend- viel hun reu ze mee. Aan de wedstrijden deden dit jaar 25 korpsen mee. Om het fes tival nog aantrekkelijker te ma ken, pleitte Walravens voor wat meer spektakel in het program ma. „Tot nu toe was het altijd puur marsmuziek, met een lo pend en een stilstaand nummer. Een beetje meer show kan geen kwaad. De Tuinlaan is daar heel geschiV voor. Hier op het stad serf zou er niets van terecht ko men." Schiedam Uit een serviceauto van BV Truck Service die stond geparkeerd aan de Van Heek straat is een partij gereedschap ter waarde van ongeveer 20.000 gulden ontvreemd. De daders moesten de achterruit van de wa- fen verwijderden om hun buit te emachtigen. Zowel van de auto als het mo biel bebakeningsbord bleef na de klap weinig over. Schiedam Een combina tie van drarik en slecht zicht was er zaterdagnacht om half twaalf debet aan dat een 46-jarige Schiedammer frontaal tegen een mobiel giitnmiiiifiiiiiiiiniiimiiifiiiiimiiiiiniiiiiiyi 5 Schiedam De Schiedam- S se muziekverenigingen E E hebben op het 23e drum- §j bandfesüval een duchtig partijtje meegeblazen. Toen S E de jury in de met instru- 5 mentenkoffers, uniform- j= stukken, thermoskannen E 2 en kinderwagens volge- E pakte kantine van het E stadskantoor de uitslag be- E S kend maakte, bleken de E H deelnemers uit de jenever- e stad in alle vier de klassen E S aan de top te zijn geëindigd. 5 Eerste prijzen waren er E E voor de Jeugdrijnmond- 5 band, Ambrosius, OBK, 5 H Gustó, de majorettes en Ju- E f§ liana en de mïdirettes van S E OBK De beste prestatie le- s H verde de Rijnmondband, E E die in de hoogste klasse de s EE eerste prijs met lof behaal- E de. Alleen voor Concordia EE uit Boskoop was een zelfde S E hoge onderscheiding weg- E gelegd. Behalve het gros van de bekers, namen de E Schiedammers ook diverse E defileer- en tamboermai- s treprijzen mee naar huis. E Festivalleider G.J. van §j Aalten noemde de verras- E sen de uitslag een enorme opsteker voor het plaatse- S lijk muziekleven. E .iiiiiiiiiiiiiiiiiikiiiiiiiiiiiiiuiiiiimiiiiiiiiiiiiil bebakeningsbord reed. Het ongeval gebeurde om rijks weg 20. De man, die te laat opmerkte dat één rijstrook wegens wegwerkzaamhe den was afgesloten, hield aan de klap borstklaehten over. Hij werd daarvoor iri het Sehieland ziekenhuis behandeld. De politie haalde het wrak met een politieauto weg, terwijl de brandweer er aan te pas moest komen om het wegdek schoon te spuiten. Vlaardingen Hel Vlaardingse gemeentebestuur blijft aandrin gen op een onderhoud met de mi nister van verkeer en waterstaat om het verschil van mening over het verkeerscirculatieplan bij te leggen. Mevrouw Smit-Kroes heeft tot nu toe alle uitnodigin gen voor een persoonlijk gesprek afgewezen. De minister vindt dat de kwestie best schriftelijk geregeld kan worden. In juni liet zij dat nog eens duidelijk weten, maar in september ontving zij opnieuw een uitnodiging voor een bezoek aan het Vlaardingse stadhuis. Uit een recente briefwisseling blijkt dat er nogal wat misver standen bestaan tussen gemeente en ministerie. Den Haag vindt nog steeds dat Vlaardingen bij de opstelling van het verkeerscircu latieplan alle vormen van in spraak aan 2ijn laars heeft gelapt Wie legt vandaag de dag het geld voor een nieuwe auto in één keer op tafel' Bijna iedereen financiert zo'n aankoop Als u het geld voor deze Renault Super 5 (3 drs) wilt lenen, moet u maar 'ns met de Verenigde Spaarbank gaan praten. Dan blijkt dat u voor die f15500.- maar f 32720 per maand betaalt {Persoonlijke lening 60 mnd. en gt\ een werkelijke rente van 10.2%) Kom eens met ons praten We nemen daar graag de tijd voor Wij zijn tenslotte 't de makkelijke bank in de buurt. Die fout zou alsnog ongedaan ge maakt moeten worden met een distributie-planologisch onder zoek naar de gevolgen van het plan, B en W daarentegen zeggen dat de inspraakverordening nog met van toepassing was toen het VCP werd gemaakt. Minister Smit-Kroes blijkt slecht op de hoogte van de rol die de werkgroep promotie en verbete ring stadscentrum Vlaardingen in deze kwestie speelt. Deze werkgroep werd in februari 1986 in het leven geroepen om het koopcentrum weer aantrekkelijk te maken voor de regio Dat re sulteerde onder andere m het veelbesproken idee. het Liesveld van perspex koepels te voorziep. Met hel VCP mag de werkgroep zich niet bemoeien. Hooguit kgn zij er wat kleine wijzigingen oji voorstellen. De minister verkeert evenwel in de veronderstelling dat de werk groep zich bezighoudt met het verzamelen van cijfers over aan tallen parkeerplaatsen en de ver keersdrukte in het centrum. Ver keer en waterstaat heeft Vlaar dingen bij herhaling opgedragen het VCP met dergelijke cijfers te onderbouwen, naar aanleiding van enkele beroepssehnften van particulieren en winkeliersvere; nigingen. Zij noemden de besluit vorming rond het VCP ondemo; cratisch omdat de gemeente geen rekening zou hebben gehouden met de gevolgen voor de midden stand. De Kroon stelde hen in het gelijk en bepaalde dat Vlaardin gen het verkeersplan pas mag uitvoeren als er een gedegen on derzoek is gedaan naar de econo mische gevolgen. Vlaardingen Een 43-jarige Vlaardïnger heeft ontdekt, dat hij voor 13.650 gulden is opgelicht Hij verkocht een tweedhands auto en kreeg daarvoor een onge dekte cheque. De 'koper' van de auto liet als blijk van vertrouwen een andere auto in de straat achter. Die was van zijn vrouw, zei hij. Hij zou die auto later komen ophalen. Nadat de Vlaardïnger vergeefs had geprobeerd om de cheque, tg verzilveren deed hij aangifte bij de politie. Die ontdekte dat de achtergelaten auto op nagenoeg dezelfde wijze was ontfutseld aan een inwoner van Voorburg. De 40-jarige oplichter heeft geen vaste woon- of verblijfplaats en wordt gezocht door een vijftal po litiekorpsen in Nederland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1