Atie Hoogenboom overdonderd door massale steun Ouders bezetten Cazimir school VLMRDINGS DAGBLAD SCHIEDAM! CÜUBANÏ mm WHERWEG CfiUBANT Orion blij met cheque van Sport en Spel Kamp bewoners: rechtzaak gaat door Molens draai en snachts Vlaardingeii bomen rijker Ouderenbonden blijven .voorlopig in Blauwhuis Brand 'Eerste aanzet tot mobiliteitsregeling1' Open huis Teerstoof Welzijnswerk verzet zich tegen kaalslag DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Atie Hoogenboom over weegt het dringend beroep, dat het lande lijk hoofdbestuur van D66 op haar heeft gedaan om lid van de partij en de Vlaar- dingse gemeenteraad te blijven, te volgen. Hef raadslid, dat onder druk van de plaat selijke afdeling besloot haar zetel ter be schikking te stellen, is een beetje overdon derd door de massale steun die zij van alle kanten krijgt. Atie Hoogenboom besloot haar plaats in de tweemans fractie van D66 op te geven, toen bestuur en steunfrac- tie vraagtekens zetten bij haar relatie met John Rans- huijsen, fractievoorzitter van de PvdA. De partij meende, dat zij zich niet meer onafhankelijk, van de PvdA kon opstellen en was bang dat andere partijen misbruik zouden maken van de situatie. „En als D66 geen volledig vertrouwen in mij heeft kan ik die partij niet vertegenwoordigen", zei zij. Niet te snel Maar dat het landelijk bestuur van de partij en bloc achter haar zou gaan staan had zij niet verwacht Ewout Cassee, lid van dat bestuur, heeft haar gister avond gebeld en een dringend beroep op haar gedaan om te blijven. Een besluit daarover wil Atie Hoogen boom niet ai te snel nemen. Cassee wil het vertrekken de raadslid, fractievoorzitter Wil van Rijn en afde lingsvoorzitter Ton van der Steen om de tafel brengen om de zaken uit te praten. Atie Hoogenboom neemt na het weekeinde een beslissing over die uitnodiging. „Ik zeg niet bij voorbaat ik wil niet praten", aldus Atie Hoogenboom. „Maar het gaat allemaal zo snel en ieder een bemoeit zich ermee..." Zij kan wel begrijpen, dat het hoofdbestuur er alles aan gelegen is om de rel bij D 66-Vlaardingen te bezweren. Vorig jaar moest Ewout Cassee ook al bemiddelen in Vlaardingen, toen de le den Nel Kester voor het fractievoorzitterschap pas seerden ten gunste van Atie Hoogenboom. Ook dat le verde een rel op. Atie Hoogenboom'. „Ik zou als hoofd bestuur niet erg gelukkig zijn metzo'n afdeling." Ontsteltenis Naast het landelijk bestuur heeft ook het overkoepe lend orgaan van Vlaardingse vrouwenorganisaties met ontsteltenis kennis genomen van 'de affaire-Hoogen- boom'. Ook zij doen een dringend.beroep op het be stuur van D66, om Atie Hoogenboom te bewegen in de raad te blijven. Onder de ondertekenaareters rijn Hen- ny Petray, raadslid voor de PvdA en Leny van Halte ren, afdelingsvoorzitter van de WD. Atie Hoogen boom is erg blij met die steun. Schiedam De bewoners van de Hof van Cyrene wil len dat het kort geding tegen de gemeente Schiedam door gaat Met het geding willen zij verbetering van de leef omstandigheden afdwingen op het woonwagenkamp aan de Schie. Vorige week werd de dagvaarding bezorgd bij de gemeente Schiedam. De zaak komt op 9 oktober om elf uur *s morgens voor de rechtbank aan de Noordsin- gel in Rotterdam. Afgelopen dinsdag verklaar de wethouder Luub Haf kamp nog dat de gemeente na de ontvangst van de eer ste brief over deze kwestie niets meer van de kampbe woners had gehoord. Die brief was gedateerd 29 mei. Daarin kreeg de gemeente tot 1 augustus de tijd de ge wenste voorzieningen op het kamp (aansluiting op het aardgasnet, isolatie van de waterleiding en asfaltering van de toegangsweg) aan te brengen. Zou de gemeente niet op deze eisen ingaan, dan dreigden de kampbewo ners naar de rechter te stap pen. De brief was onderte kend door een jurist van het Advokacenkollektief Gouda. De enige manier om de rechtszaak te voorkomen is dat de gemeente alsnog op dracht geeft tot uitvoering van het werk. Maar Haf kamp liet dinsdag duidelijk merken, daar niets voor te voelen. Hij vond het dreige ment met een kort geding onredelijk en voorbarig om dat de gestelde termijn van twee maanden veel te kort was. Schiedam Korenmolens doen het soms ook 'snachts. Ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van het Am bachtelijk Korenmolenaars- gilde, draaien de wieken van drie Schiedamse molens vrij dag 19 september vanaf acht uur 'savonds een hele nacht op volle toeren. Het nachtma len, wat vroeger toen er nog geen elektromotoren beston den en de onberekenbare wind de enige aandrijfkraeht vormde, heel gewoon was, kan door nieuwsgierigen van nabij worden bekeken. Molen De Vrijheid aan de Noordvest houdt de hele nacht de deu ren gastvrij geopend. De mo lens De Drie Koombloemen en De Noord laten alleen de wieken draaien, maar het restaurant in de Noordmolen is voor deze gelegenheid ex tra lang geopend tot zaterdag morgen twee uur. Vlaardingen „Op een gegeven moment heb je wel genoeg auto's, maar teveel bomen heb je nooit". De Vlaardingse wethouder Bas Goudriaan kon het niet nalaten om dat te zeggen bij het overhan digen door Paul Mondt, eigenaar van het gelijknamige Vlaarding se autobedrijf, van een eik die wordt geplant in de berm van de mr.L.A. Kesperweg. De gemeente had op die plek al eerder bomen willen planten, maar uit bezuinigingsoverwegin gen is het daar nooit van geko- men. Het bedrijf heeft de ge- meen te nu vijftig bomen ge- schonken. Dit in het kader van een landelijke actie van de dea lers van Audi en Volkswagen, die hun modellen afleveren met een katalysator voor loodvrije benzi ne. „Wij leveren daarmee een bijdra ge aan een schoner milieu. Hoe wel de auto maar 10 procent van de luchtverontreiniging voor haar rekening neemt, wil het au tobedrijf toch iets positiefs doen. Als je van tien procent, vijf pro cent kunt maken, dan moetje dat niet nalaten", aldus de directeur van het bedrijf. „Een schoner mi lieu in Vlaardingen, dat streven, wij ook na." Ook Bas Goudriaan besefte dat: „Al jaren praten we over de mi lieuvervuiling, maar is er weinig aan gedaan. Ik juich elk initiatief om de vervuiling legen te gaan 'toe. Het bedrijf van Mondt is de eerste, de rest moet nu snel vol gen. Ga maar na, alle modellen -van andere merken die naar .Amerika worden geëxporteerd bevatten al een katalysator. In 'dat land komt geen wagen bin nen die niet op loodvrije benzine kan rijden. In Nederland moeten ■iveook naar die situatie toe." Schiedam Het Blauwhuis aan de lange Nieuwstraat blijft nog een tijdje als bejaardensocieteit in gebruik. Zolang de ouderenbon den ANBO en KABO er hun kaart- en biljartmiddagen hou den, zal de geemeente jaarlijks voor 30.000 gulden aan het bouw vallige pand verspijkeren. Die verplichting heeft wethouder Luub Hafkamp op zich genomen omdat hij niet zo snel een beter onderkomen kan vinden. Arie van Loenen vindt het weg gegooid geld. De PvdA-er maak te zich in de raadscommissie voor volksgezondheid en bejaarden- werk sterk voor een ander socië teitsgebouw. „Het Blauwhuis is ongeveer 120 jaar oud. Vijftig jaar geleden werd het al ongeschikt verklaard voor het onderwip, maar kennelijk is het nog wel goed genoeg voor de ouderen. Die hebben er in de loop der tijd al heel wat aan opgeknapt Nu steken wij er weer een hoop geld in. Daar kun je niet eeuwig mee doorgaan." Ook Harry van Doom (D66) heeft zijn twijfels over het nut van de zoveelste verbouwing. Hij vraagt zich af of 30,000 gulden wel voldoende is. Van dat geld moet niet alleen het lekkende dak worden gerepareerd: de be drading is afgekeurd, de verwar- mingsinstallatie is hard aan een opknapbeurt toe en er ligt een hoop schoonmaakwerk. Ulferd Bruseker (CPN) en Piet ïtoosen (CDA) zijn het er roerend mee eens dat het eigenlijk zo niet lan ger kan. Hafkamp wuift de bezwaren weg met het argument dat ANBO en KABO hem bijna hebben ge smeekt, toch vooral in het Blauw huis te mogen blijven. Om daar - na enig aandringen van Van Loenen en Roosen aan toe te voe gen dat die wens vooral voort komt uit het feit dat het Blauw huis midden in het centrum ligt „Een paar leegstaande scholen die wel dienst kunnen doen als ouderensociétót blijken niet te voldoen aan de eisen van de bon den, zodat er niets andere opzit dan onze speurtocht voort te zet- ten", aldus Hafkamp. Een totale L. renovatie van het Blauwhuis zou >^riog de beste oplossing zijn. Maar dat is onbetaalbaar. Hafkamp schat de kosten op minstens en kele tonnen. Maasland Dr. M.A. Verschuyl, de penningmeester én oprichter van Orion, kon gisteravond zijn geluk en dankbaarheid niet op. „Ik ben van dit bedrag nogal on der de indruk", zei hij, nadat hij van de Stichting Sport en Spel uit Maasland een cheque van 40.000 gulden had ontvangen. Het was weliswaar een symboli sche cheque, maar voorzitter Wim Gille, van de Stichting Sport en Spel, verzekerde dr. Verschuyl, dat de bijschrijving op de bankrekening van Orion on derweg is. „Ik vind het fantas tisch", vervolgde dr. Verschuyl, „dat zo'n groepje van Sport en Spel er in daagt om de gehele be volking te mobiliseren". De Sport en Spel-dagen werden dit jaar in juni gehouden. De op brengst was bestemd voor het Orion-project in het plaatsje Ja- cobu in Ghana. In een gebied waar elke medische behandeling en opvang ontbrak, kon daar een polikliniek worden gebouwd. Dankzij de opbrengst van Sport en Spel is dit gebouw voltooid en kan het nu gaan functioneren. Het v as dit jaar ook de tiende keer dat de Sport en Spel-dagen in Maasland werden gehouden. „Het is in die tijd een dorpsgebeu- ren geworden, met een hele grote bekendheid", zei voorzitter Gille. „We hebben hier in Maasland maar zesduizend inwoners en daarom 2ijn we heel blij en trots op dit bedrag". In de tien jaar van zijn bestaan, heeft Sport en Spel tenminste al 300.000 gulden opgebracht. Alle maal voor het goede doel in ont wikkelingslanden Dr. Verschuyl herinnerde er aan, dat Orion in 1983 ook al eens 32.000 gulden van Sport en Spel had ontvan gen. De uitreiking van de cheque aan dr. Verschuyl werd niet alleen bijgewoond door vrijwel alle me dewerkers van Sport en Spel, maar ook door de Maaslander Daan Verboon. Als bestuurslid is hij helemaal met Orion bezig. Ter plaatse in Jacobu is hij met de bouw van de polykiiniek betrok ken geweest, maar ook met het aanleggen van waterleidingen was Daan Verboon behulpzaam. Schiedam De ONS en brand weer zijn gistermiddag op de Burg. van Haarenlaan op de hoek met de Ruys de Beerenbrouc- klaan geruime tijd bezig geweest een gaslek onder controle te krij gen. Even na half twee werd het lek ontdekt Het ontsnappende gas vatte vlam waarna de ONS nog geruime tijd nodig had de af sluiter te vinden en het vuur te doven. Tijdens de anderhalf uur die de operatie in beslag nam, hield de brandweer uit voorzorg een in de buurt gelegen brug nat Wethouder Bas Goudriaan krijgt uit handen van Paul Mondt een boom. De gemeente Vlaardingen krijgt in totaal 50 bomen van het Vlaardingse bedrijf. Het bestuur van de stichting Orion is blij met de 40.000 gulden. Maassluis helpt krepeergevallen door CHRIS WOER7S Maassluis Het college van burgemeester en wet houders in Maassluis heeft een regeling ontworpen om de krepeergevallen in de Steendijkpolder te hel pen. De nota is gematigd positief ontvangen door de commissie bodemonderzoek Steendijkpolder. Enkele bewoners in de grootste merMng komt voor een woning, gif wijk die ons land rijk is, zijn door de bodemverontreiniging in de problemen gekomen. Door ge dwongen overplaatsing werken zij elders in het land. De woning in de Steendijkpolder raakt men echter aan de straatstenen niet kwijt, waardoor financiële pro blemen ontstaan. De gemeente wil de ergste gevallen nu helpen, „Het is de eerste aanzet van een mobiliteitsregeling. De meest ur gente gevallen kunnen op deze manier worden geholpen. Het is duidelijk dat Den Haag met een aanvullende regeling moet ko men. Maassluis neeft nu de aan zet gegeven, dat is een goede zaak aldus Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bo demonderzoek Steendijkpolder. In het voorstel van de gemeente wordt zowel een oplossing gebo den voor de huurders als de eige naren van koopwoningen. Huur ders die uit de gifwijk wegwillen en zich bij het woningbureau la ten inschrijven krijgen 36 punten extra toegekend. De gemeente Maassluis werkt bij het toeken nen van huurwoningen volgens een puntensysteem. Hoe meer punten, hoe eerder men in aan- Schiedam Vrijwel alle ge bruikers van theater De Teerstoof presenteren zich zaterdag op de open dag van het gebouw. Vanaf tien uur zijn er demonstraties van pottenbakster Cathy en het Delfts Blauw Atelier. Film club Schiedam biedt vier programma's aan: koffiecon cert (11.00 uur), videopresen tatie van het literair café (1,1.50 uur), dartcompetitie (13.00 uur) en een verras singsfilm (14.00 uur). Boven dien worden doorlopend car toons vertoond en kunnen bezoekers zelf met de video camera werken. Toneel groep Apollo en bewoners- vereniging Schiedam-Zuid geven informatie over hun bezigheden- Door het toekennen van extra punten, hebben de bewoners van de Steendijkpolder eerder kans op doorstroming. Ook de eigenaren van woningen worden geholpen. Voor de meest urgente gevallen heeft de ge meente Maassluis vier oplossin gen bedacht De gemeente wil ga- ran t staan voor het resterende ge deelte van een hypothecaire le ning als de verkoopprijs lager is dan de uitstaande hypotheek. Ook wil de gemeente helpen door het verstrekken van een le ning of een bijdrage, zodat het resterende deel van de hypoy theek kan worden afgelost De meest vergaande maatregel is het 'stallen' van de woningen in het gemeentelijk woningbezit De ge meente koopt dan de woning te gen de getaxeerde verkoopwaar de, waarbij geen rekening wordt gehouden met de bodemveront reiniging. De huizen worden ver volgens ondergebracht bij de Raad voor de Volkshuisvesting. Die instantie kan de woning ver huren. „De aankoop van de woningen door de gemeente is natuurlijk de beste oplossing", aldus een bewo ner van de Steendijkpolder. Voor de Rotteramse rechtbank dient eind oktober een rechtzaak tegen de gemeente Maassluis, waarin enkele eigenaren het stadsbestuur verantwoordelijk stellen voor de geleden schade. Zij eisen dat de gemeente met een oplossing komt Het liefst zien deze krepeergevallen dat de ge meente de woningen opkoopt zo dat zij de handen vrij hebben om uit de gifwijk te verhuizen. Op de afdeling financiën van de gemeente Maassluis is men mo menteel een ontwerp aan het ma ken voor het vrijmaken van ex tra gelden om de financiële con sequenties te kunnen opvangen. „Het is een nota in de geest zoals wij hebben bedoeld", aldus Harm Woudstra- „In Lekkerkerk zijn ze zeven jaar bezig gewest met het ontwerpen van zo'n regeling^ in Maassluis komt de nota na 3,5 jaar. Dat stemt tot tevredenheid. De ernstigste gevallen kunnen door deze regeling worden gehol pen. Het is duidelijk dat de rege ring met extra maatregelen moet komen." Schiedam Twintig ouders van leerlingen van de Cazimir school hebben vanmorgen om kwart over zeven de school voor een dag bezet uit protest tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman. De kleuters uit de twee laagste Klassen krijgen wel gewoon les. De actie wordt door alle oudere ondersteund. Maandag besloot de ouderraad unaniem dat de landelijke briefkaartactie onvoldoende was om de fel bekritiseerde minister van onderwijs op andere gedachte te brengen. „In feite is die actie een lachertje*', meent mevrouw Den Houtmg, voorzitter van d e ouderraad Zij sluit hardere acties in de nabije toeKomst niet uit De ouders den ken daarbij aan het lamleggen van de hele school voor langere tijd. Dat het de oudere ernst is bleek vanmorgen uit de reactie van ouders van kleuters, die er op aandrongen ook de jongste leerlingen naar huis De Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP) heeft be grip voor de actie, hoewel de bond voorlopig eenvoorzichtiger koers voorstaat Dat begrip is er niet )p de afdeling onderwijs op het Stads kantoor. Daar reageerde men boos op de wilde actie. De Cazimir school is een school voor speciaal onderwijs, een sector die extra hard door Deetman wordt aangepakt Klazina van Witzenburg hoopt zondag 105 jaar te worden. Zij woont nog thuis, haar dochters verzorgen haar. Vlaardingen Zondag wordt de oudste inwoonster van Vlaardin gen, Klazina van Witzenburg- Langendoen, 105 jaar. Visite van de gemeente krijgt zij die dag niet want de burgemeester zit dan nog op Bali. En niemand heeft de 104-jarige liever op visite dan juist Fred van Lier. Andere honderdjarigen of jubile rende bruidsparen zouden de loco-burgemeester op bezoek krijgen. Mevrouw Van Witzen burg wilde zo dolgraag dat de eerste burger zelf langskwam, dat zij het graag voor lief nam dat zij tweeëneenhalve week moest wachten. Op 9 oktober gaat Van Lier, net terug van vakantie, als nog voor de vijfde keer naar de oudste Vlaardingse. Klazina var. Witzenburg, wedu we van Johannes van Witzen burg, woont met haar twee doch ters in 'een huis aan de Soenda- laan. Zij moest vorig jaar verhui zen uit de Maasstraat, omdat haar huis daar werd afgebroken. De hoogbejaarde wordt verzorgd door haar dochters, die bij haar in huis wonen. Vlaardingen De werkgevers- en werknemersorganisaties van het sociaal cultureel werk willen samen met andere instellingen, die gedupeerd zijn door het rege ringsbeleid een dialoog met het gemeentebestuur beginnen. Re den voor dat overleg is 'de kaal slag van voorzieningen en de werkgelegenheid in de stad' te verijdelen. Dat staat in een geza menlijke verklaring van de Werkgeversvereniging voor So ciaal-Cultureel Werk (WSCW) en de AbvaKabo naar aanleiding van de dinsdag gepresenteerde miljoenennota. De banden zijn er van overtuigd dat ook de Vlaardingse bestuur ders in meerderheid ongelukkig zijn met de voornemens van het kabinet Ze hopen dat ook van die kant protesten komen. Alleen al voor Vlaardingen ko men de bezuinigingen op sociaal- cultureel werk neer op 450.000 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1