Verzet tegen naaktrecreatie LAPPON IA B en W: subsidie aan omroep moet Vakaturebank te laat voor beroepskracht MARSINGS SAGSLAD SCH1EIAMSCHE COURANT NiEOWE MTEBWEB CBURANT marimefcko Overval op bankfiliaal Mijnenveger voor zeekadetten Vredesweek in teken van de ontspanning 'STRIJDIG MET BIJBEL EN ALGEMEEN BELANG' psspgpp mSÖÈÊiSBê Van Kleef steunt bezetters school Goud voor Aalsma Subsidie voor oude panden 'Een onbetaalde baan Daar stinken wij dus niet in VOORDELIG WINKELEN? KIJK INDE KRANT. UOKKD VRTJDAG 19 SEPTEMBER 1986 Regionale redactie: Bietie Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis Een ongeveer 30-jarige man heeft gistermorgen een overval gepleegd op een filiaal van de Verenigde Spaar- bank aan het Westeinde in Maassluis. Rond negen uur kwam de man de bank binnen. Hij vroeg om informatie en werd vervol gens toegelaten tot een spreekkamertje. Daar trok hij een vuistvuurwapen, waarmee hij de twee aanwe zige personeelsleden onder schot hield. Hij dwong de perso neelsleden geld uit de kluis te geven, waarna de man de benen nam. Het is niet bekend of de man te voet, of met een wagen is verdwenen. Hoeveel de buit is, wilde de politie niet meedelen. Aangenomen wordt dat het om een aanzienlijke som gaat. Het signalement van de man is als volgt: tussen de 30 en 35 jaar, gekleed in een lange blauwe broek en een lichtblauw jack. Men sen die de man gistermorgen hebben gezien worden verzocht contact op te nemen met de politie van Maassluis, telefoon 01899-13444. Maassluis Het Maassluise zee- kadettenkorps is een schip rijker. Naast de Rïgel heeft het korps sinds kort ook de beschikking over een oude mijnenveger van de koninklijke marine. De marine'heeft de schepen uit de vaart gehaald en overgedra gen aan de landelijke vereniging van zeekadetkorpsen in Neder land. Het Maassluise korps was één van de uitverkorenen om een schip in beheer te nemen. De mijnenveger ligt momenteel afgemeerd in de binnenhaven van Maassluis, juist achter De Ri- gel. De kadetten hebben nu de zware klus om het schip om te knappen. Er zal heel wal werk moeten worden verzet om het schip weer een nieuw kleurtje te geven. De mijnenveger is zeewaardig, maar voorlopig zal nog niet met de boot worden gevaren. Voor het Maassluise korps is de schenking een welkome uitbrei ding. In Brielle liggen de zeilboot jes van het korps. Veel wordt daar heen getrokken in het weekeinde, maar overnachten is er niet bij. Het is de bedoeling dat de mijnenveger in de toekomst wordt verscheept naar Brielle, zodat de kadetten in het week- f> einde kunnen blijven slapen. =- De mijnenveger figt voorlopig af-1 gemeerd in de binnenhaven van Maassluis. Vlaardingen Remt Poppe (SP) blijft vraagtekens zetten bij de subsidiering van de lokale om roep Vlaardingen. In de raads vergadering van oktober staat een voorstel tot subsidie aan de omroep op de agenda. Het college wil 36.750 gulden verstrekken. Daarnaast krijgt de omroep ook nog een vergoeding voor het in tegraal uitzenden van de raads vergaderingen. Voor 1987 is daar een bedrag van 5.200 gulden in de begroting opgenomen en voor dit Schiedam/Vlaardingen Do centen van Vlaardingseen Schie- damse scholen proberen contac ten te leggen met groepen jonge ren uit Polen en Oost-Duitsland. De Nederlandse kerken zijn al langer met die uitwisseling met het Oostblok bezig. Het is de 'ont spanning van onderaf tussen Oost en West', waar de Vlaar- dingse vredesbeweging op de avond van vrijdag 26 september over wil praten tijdens het vre desfeest in zaal Triangel. Ontspanning is ook landelijk het onderwerp van de vredesweek. Nu de beslissing over de kruisra ketten is gevallen heeft de vre desbeweging de bakens verzet, ook in Vlaardingen. De strijd te gen de raketten heeft plaats ge maakt voor lange-termijnden- ken'. „Er is sprake van een herbezin ning," aldus Riet Eggermont „De mensen zijn nog voldoende ge motiveerd om door te gaan met de strijd voor de vrede, maar de accenten worden verlegd. Vrede krijg je niet door alleen de wa pens af te schaffen. Als je dat ge daan hebt en mensen gaan ver volgens met elkaar op de vuist, dan ben je nog geen stap verder. Aan vrede ligt eerbied tengrond- „Op de Andere Avond," zegt Han Raeijmaekers, „willen wij laten zien, dat mensen in de regio al volop met die ontspanning bezig zijn". Naast docenten van mid delbare scholen en stafmedewer ker Wolfgang Muller van het IKV ondervraagt presentatrice Anke Munnik Vlaardingse art sen die actief zijn in de internatio nale organisatie van medische polemologen. Die club, die waar schuwt voor de gevolgen van een kernoorlog, kreeg vorig jaar de Nobelprijs voor de vrede. Het programma voor de Vlaar dingse vredesweek lijkt overi gens wat 'lichter' dan in voor gaande jaren, Op de vredes- markt, die zaterdagmiddag op het Liesveld wordt gehouden, speelt bij voorbeeld de popgroep Bitch. En die is niet eens geengageerd, die speelt zomaar gezellige mu ziek uit de jaren zestig. „Maar de mensen blijven ervoor staan," zegt Riet Eggermont. „Het mag toch ook weieens gewoon gezellig zijn?" Dierproefvrij Op de markt kunnen kinderen zich ook laten schmincken en zijn volop spelletjes te doen. De schminck is zoals dat heet 'dier proefvrij'; dat heeft volgens de organisatie alles met vrede van doen. Er staan ook kramen van de Nederlandse Bond ter Bestrij ding van Vivisectie, van de Vere niging tegen Milieubederf, van Greenpeace en van de stichting Lekker Dier. „Heeft allemaal met vrede te maken," vindt Nel- leke van der Luit De vredesweek begint vrijdaga vond om zeven uur met een avondgebed in de Johannes de Dooperkerk en een stiltekring met fakkels op het Liesveld. Za terdag is er de vredesmarkt en volgende week vrijdag vanaf kwart voor acht de feestavond in zaal Triangel. Die avond wordt besloten met een cursusje volks dansen. De zaterdag erna kun nen mensen met hulp van kun stenaar Cor Maarleveld op het Liesveld straattekeningen ma ken over de vrede. Zoals de vre desweek begonnen werd, zo wordt hij ook besloten: met een maatschappelijk avondgebed op zondag 28 september in de Jo hannes de Dooperkerk. Daar wordt gesproken over de Franse kemproeven in Polynesia Schiedam Voor een beter begrip tussen Oost en West organiseert het IKV in Schiedam op 23 september een avondwake in de Sint Martinus- kerk aan de Willem Andriessen- laan. De dienst die om half acht begint heeft als thema ontspan ning. Een dag later houdt liet IKV in de Sint Jan de Doperkerk aan de Mgr. Nolenslaan een dienst die eveneens in het teken staat van de vredesweek. Deze bijeenkomst begint eveneens om half acht - Moeders tonen een spandoek: bezet Schiedam Onderwijsconsulent Lex Tigges en wethouder Hans van Kleef hebben de ouders die gisteren de Casimirschoo! bezet hielden uit protest tegen de be zuinigingsplannen van minister Deetman hun steun toegezegd. Tigges sprak na zijn bezoek aan de school over een prima geregel de actie. Samen met Van Kleef zei hij begrip te hebben voor de boosheid van de ouders, die de snoeïplannen van Deetman ver talen als een aanval op het spe ciaal onderwijs. Vorige week liet Van Kleef al duidelijk weten het niet met de bewindsman eens te zijn. Samen met de onderwijs-wethouders uit Vlaardingen en Maassluis teken de hij een petitie waarin tegen de ombuigingen van 1 miljard werd geageerd. De ouders ouders gaan zich beraden op eventuele verdere acties als blijkt dat Deetman ongevoelig is voor de kritiek uit de onderwijswereld en de oudere. Vlaardingen Er is op twee fronten een actie op gang ge komen om naaktrecreatie in het meest oostelijk deel van het Oeverbos te verijdelen. De initiatiefnemers hebben on geveer 200 brieven in de stad uitgezet met de bedoeling een 'lawine van bezwaren' los-te maken. Dat moet er toe leiden, dat de gemeenteraad blootlopen op die plaats afwijst. Schiedam De heer A. Aals ma heeft gisteren tijdens een afscheidsreceptie in het stads kantoor de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt gekregen. Wethouder Aad Wiegman spelde de scheiden de gemeente accountant de versierselen op. Aalsma heeft veertig jaar bij de accountants dienst gewerkt en gaat nu met vut. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen stelt voortaan maxi maal 5.000 gulden beschikbaar voor het opknappen van een pand dat voorkomt op de lijst van karakteristieke objecten. Het col lege ziet in die maatregel een ef fectiever middel om die panden in stand te houden, dan een ge meentelijke monumentenveror dening vast te stellen. De Cultu rele Raad had op zo'n verorde ning aangedrongen, maar heeft ook vrede met de door B W be dachte maatregel. De subsidie be tekent dat de verordening stads vernieuwing zal worden aange past. Vlaardingen Wie zou denken dat er, met de komst van de Vrijwilligere Vakature Bank. meer baantjes voor vrijwilligers te vinden zouden zijn zit er lelijk naast. Nee, die VVB wil juist voorkomen dat baantjes die vroeger betaald werden ingenomen worden door onbetaalde krachten. Dat is een van de doelstellingen. Voor Vlaardin gen is de VVB een nieuwtje, in andere plaatsen bestaat zo'n servicebureau al veel langer. „Tussen het aanvragen en het krijgen van subsidie zat meer dan een jaar. Dat was een verschrikking", zegt secretaris Jan Blankere. Een groot nadeel heeft het in elk ge val, dat Vlaardingen met de vakature bank achter loopt- Tot voor enkele ja ren was er nog een subsidiepoije, dat zulke bureau's konden aanboren om er een beroepskracht van te betalen. Die regeling is afgeschaft De Vlaar dingse VVB moet dus ook helemaal door vrijwilligere worden gerund, Eén van de eerste vrijwilligersvakatures die de bank graag vervuld zag, is zijn eigen vakature: iemand die de kaar tenbakken. bijhoudt en bemiddelt tus sen vrijwilligers en instellingen. Een gemakkelijke baan is dat niet. Idee Het idee voor een vrijwilligersvakatu- rebank ontstond drie jaar geleden op een forumbijeenkomst van de vereni ging Mensen zonder Werk. 't Kwam overgewaaid uit andere steden, „Uit verschillende hoeken werd die dag dat idee gelanceerd", weet Blankere nog. En waarom? Ja, dat is een 'teer punt', zegt voorzitter Koos van der Hoek. „Laat ik het zo zeggen: er is een heel groot aantal werklozen, wao'ers..." Blankere valt hem in de rede: „Je kunt het ook omkeren, jc kunt ook zeggen dat er veel mensen zijn die veel vrije Jan Blankers en Koos van der Vaart, het bestuur van de VVB. tijd hebben." Maar wacht even, daar gaat het nu niet om, vindt Van der Vaart „Onder die grote groep zullen ouderen zijn die, het spijt mij dat ik het zeggen moet, nooit meer aan de bak komen", zo herneemt de voorzitter het woord. „Ik leg graag de nadruk op ouderen, want ik wil jongeren geen hoop ontne men door ze te stimuleren vrijwilli gerswerk te gaan doen. Die oudere mensen dus, die hebben nog wat vaar digheid in handen, die zij misschien nog wel willen gebruiken. Wij kunnen ze daarbij helpen, door vakatures in het vrijwilligerswerk te verzamelen. Dan hoeven zij niet op hun fietsje alle clubs en instellingen langs. Zij kunnen hier in de kaartenbak zoeken Overi gens maakt de WB geen onderscheid lussen ouderen en jongeren, „Wy be middelen voor iedereen die vrijwilli gerswerk wil doen", zegt Blankers. Inschrijven De VVB heeft al .wat vakatures verza meld: In het Zonnehuis, volkstuinver enigingen, bij de scouting. Vrijwilli gers kunnen zich ook laten inschrijven voor een bepaald baantje. Komt er een vakature binnen, dan worden zij ge beld. Een instelling die de portier ont slaat en daar een vrijwilliger voor wil hebben hoeft niet op hulp van de VVB te rekenen. „Dat is voorgekomen", vertelt Blanker. „Maar die baan is al tijd betaald geweest en daar stinken wij dus niet m." Dat zou geen vrijwilli gerswerk zijn, maar een onbetaalde baan. En dat is niet hetzelfde. De WB is voorlopig gehuisvest in een ruimte in het oude Weeshuis, achter aan een lange gang. Helemaal geluk kig zijn Blankere en Van der Vaart daar niet mee. „Mijn droom", zegt Van der Vaart, „is een gebouw waar behal ve de VVB ook de rechtswinkel zit en waar mensen ook binnen kunnen stappen voor zomaar een praatje." Dat lijkt ook Blankers heel 2innie. In zo'n vijftig vakatures denïct de VVB volgend jaar te kunnen bemiddelen, „Dan mogen wy blij zijn", vindt Van der Vaart. Het is een voorzichtige prognose. Een zelfde organisatie in Zeist heeft ettelijke honderden vrijwil ligers en vakatures in de bakken zit ten. Daar worden meer dan honderd bemiddelingen per jaar gedaan, weet Blankere. Maar dat is voor Vlaardin gen voorlopig nog toekomstmuziek. Als Verontruste burger' gaat J.Verkuii in de eerste brief in op de religieuze bezwaren, die zijn gebaseerd op het zevende gebod. „Het naakt aanschou wen van een vrouw," meent Verkuil, „kanwen zal in veel gevallen, bepaalde lusten bij de man opwekken welke er niet behoren te zijn; en omge keerd". Ongelukkig Volgens hem dient het voorgeno men besluit slechts het 'schijnba re welzijn' van enkele tientallen burgers, maar wordt dat van dui zenden uit het oog verloren. Het zou dan niet alleen gaan om christenen, maar ook om veel buitenlanders die een andere godsdienst aanhangen. Verder acht hij de plaats'de eerste stap in het Oeverbos'uiterst onge lukkig gekozen. „Het zal veel burgers moeilijk vallen deze bar rière te passeren en gebruik te maken van het dan nog resteren de deel". Psychologisch De Vereniging Vrienden van het Lickcbaertbos hamert eveneens op de psychologische weerstan den, die worden opgeworpen om naar hel Oeverbos te gaan. De vereniging verwijt het recreatie schap Midden-Delfland de weg van de minste weerstand te heb ben gekozen door een vrijwel kant en klaar bos over te nemen. „Het heeft voor de burgerij zicht baar en bruikbaar nog geen en kel resultaat opgeleverd. Neem dus maar een stuk van het be staande bos zo dicht mogelijk bij de meeste gebruikers". De Vrienden vinden dat het alge meen belang moet prevaleren boven het deelbelang van een zeer kleine groep. jaar 1986 2.600 gulden. Voor de zomervakantie ging de gemeenteraad al akkoord met de garantiestelling voor een lening van 85.000 gulden. Toen ook laai de de djscussie in de raad hoog op. Naast de stichting lokale omroep Vlaardingen bleek ook nog een tweede stichting in oprichting, de stichting Omroep Faciliteiten, te bestaan. Door de raadsleden wer den direct vraagtekens gezet bij die constructie. Bestuursleden van de ene stichting hadden ook zitting in de andere. Een vermen- ging van functies die velen te ver ging. Ook de functie van de twee de stichting bleef voor veel raads leden onduidelijk. De tweede stichting is in het le ven geioepen om zo aan fonds-' werving te kunnen voor de loka le omroep. De omroep zelf mag dat niet doen, dat is via de media- i wet verboden. „Je steunt met gemeenschapsgeld de noodlijdende tak. terwijl er via. de andere stichting geld binnen komt, dat gaat ons te ver", het Remi Poppe (SP) toen weten. Ook de fractie v'an SGP/GPV/RPF maakt orn dve reden bezwaar tegen steun aan de omroep. In het raadsvoorstel wordt met geen woord gerept over de twee-' de stichting. „Onfatsoenlijk", al*- dus raadslid Cor de Jonge na mens klein rechts. „Wij willen- opening van zaken van het collq- Se"- De fractie van Remi Poppe heeft nog geen definitief standpunt in genomen. „Wij wiUen van het ge meentebestuur de garantie dat alle gelden die binnen komen via de tweede stichting, direct wor den overgemaakt naar de lokale omroep". Geld Volgens Poppe is het te gek dat de stichting Omroep Faciliteiten gelden gaat beheren. „Wij pom pen geld in de lokale omroep, pri ma, maar dan moet er geen twee de stichting bestaan, waar geld binnen komt." Tijdens de voortgezette raadsver gadering van donderdag 26 juni werd nog melding gemaakt van het feit dat de stukken van de' stichting Omroep Facditeiten de- notaris waren gepasseerd. Op het' kantoor van notaris J.van der Valk in Schiedam. Dat blijkt ech ter niet het geval te zijn geweest. Het bestuur van de lokale om roep Vlaardingen is naarstig op zoek naar mensen die het bestuur willen vormen van de nieuw op te richten stichting. Volgens het college is de subsidie aan de lokale omroep een goede zaak. „Omdat het een belangijjk medium is voor het communiea--, ticve verkeer tussen het gemeen tebestuur en de bevolking", aldus- het college. VLOT. SPORTIEF. TUDL IN KATOEN EN WOL ATEN VAN 36T/M48. De nieuwe wmterkoliektie is binnen, HET FiNSE WINKELTJE VAN "HET WAAIGAT" VLAARDINGEN; HOOGSTRAAT 225 TELEFOON 010-343685

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1