Theaterseizoen open SP: antwoorden over tuinaanleg College houdt vast aan winsten GEWB Muzikale hulde voor 105-jarige VLAAfflHNGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE IfilElili GISIIIlf Natuur vrienden: verdriet om gif Woudweg zonder wilgen Schiedam viert week lang feest Sportkantines geplunderd Klant doet greep in kassa Patroon ontploft Nat pak voor fietsendief Huwelijks- vliegtuigje boven Maasland MAANDAG 22 SEPTEMBER Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door ANNA MOLENAAR Schiedam Het Schie- damse theaterseizoen is zaterdag geopend met het Eenak ter festival Samen Vier Schiedamse toneel verenigingen: Othello, Apollo, Bijdorp en Utile Duld speelden in het Pas sagetheater vier eenak ters; toneelstukken die maar uit één bedrijf be staan. Voor het eerst namen in iedere eenakter leden van de verschil lende toneelverenigingen deel. Alle spelers stonden dus met nieuwe tegenspelers op de plan ken. De acteurs zelf vonden dat een geslaagd idee. Ook het caba ret 'Apropos', dat tussen de decor wisselingen door verstrooiende gedachten produceerde, is uit de verschillende toneelverenigin gen ontstaan. De spits werd die avond afgebe ten met de woorden "Hallo, is daar iemand'. Dat viel wel mee, want er zaten niet meer dan hon derd mensen in de zaal. Ts daar iemand' was de titel van een stuk van Saroyan. Twee mensen, ge speeld door Cor Morra (de man) en Annemiek Rodenberg (het meisje Katy), zoeken toenade ring, beiden offeren zich voor el kaar op, maar als de man wordt gedood blijft de verliefde Katy ïn grote eenzaamheid achter, de zelfde toestand waarom ze hem. had aangetroffen. In het tweede stuk, 'Even zitten', van Campton, zien we een le vensecht bejaard echtpaar, ge speeld door Mieke Meyer en Henk Roeling, die er uit zien alsof ze op vrijdagmiddag zo van de markt zijn geplukt Als ze even uitrusten op de bank van de plaatselijke begraafplaats vol trekt zich daar een gesprek, waaruit de toeschouwer veel kan opmaken over'de relatie die het echtpaar in de vele jaren samen heeft opgebouwd, levensecht ge speeld. De derde eenakter met de titel 'Een zonnige morgen' van Alva rez Quintero uit de reakties van het publiek was op te maken dat dit als een fantastisch goed stuk werd beschouwd spelen Tilly van Tra en Sjaak Desserts twee oudere mensen, enigszins voornaam, die elkaar toevallig ontmoeten. Zij blijken geliefden te zijn geweest, maar laten elkaar hun illusies en geven geen blijk van herkenning. Tot slot wordt het publiek in 'Het huwelijksaanzoek' van Anton Tsjechov getoond wat er allemaal bij zo'n gebeurtenis mis kan gaan. Uiteindelijk loopt het allemaal toch nog goed af. Maar de acteurs Jan Lieuwen, Ineke van Kas- teren en Cor de Groot stond tijdens het spelen het zweet in de handen. „Er kwam nogal wat im provisatie aan te pas toen een van ons flink van de tekst afweek", vertelden ze na afloop. Liefde, huwelijk en samenwer king was het centrale thema van deze 'Samen' produktie. De uit voering hiervan was aanvanke lijk gepland in mei van dit jaar en vorig jaar al georganiseerd door de SG (Schiedamse Gemeen schap), een soort Culturele Raad, belast subsidieverlening en ook de beleidsmaker. Maar aangezien de Gemeenteraad, gedirigeerd door de voorganger van wethou der Hafkamp (Cultuur), de SG om zeep geholpen heeft, werd deze produktie vertraagd. „Het tijdstip kwam voor ons niet zo gelukkig uit", zegt Cor de Groot, die samen met Leonard V erburg deze produ ktie heef t ge organiseerd, „want alle vereni gingen zijn inmiddels hun nieu we stukken aan het instuderen, zodat we tot nu toe aan twee pro- dukties tegelijk bezig waren". Corme Sey van de afdeling CSJ jg (cultuur, spórt en jeugdzaken) heeft nu deze taak van de SG overgen omen. cc „De subsidiegever is ook op- drachtgever geworden", verdut- delijkt ze. In het platform ATOS (Algemeen Toneel Overleg Schiedam) komen de zeven Schiedamse toneelverenigingen in het vervolg bijeen om met ambtenaren van CSJ nieuwe ini tiatieven te organiseren. Of de SG inderdaad gemist kan wor den als kiespijn zal m de toe komst blijken. Twee oude mensen overpein zen hun leven op de begraaf plaats, met uitzicht op een graf, onder de brandnetels aan de spoordijk. Overschot energiebedrijven wel Jager Vlaardingen De miljoe nenwinst van de gemeen telijke energie- en water leidingbedrijven wordt in de komende vier jaar met ruim anderhalf miljoen gulden verlaagd. Dat staat in de begroting voor het komend jaar, die het col lege vanmiddag presen teerde. Politiek Vlaardingen was be nieuwd naar die verlaging, om dat de SP volledige afschaffing van de winsten had geeist. Daar is het minderheidscollege van de PvdA, zo blijkt nu, niet op inge gaan, Zelfs in 1990 staat voor het GEWB nog ruim drieëneenhalf miljoen gulden winst geboekt Ondanks die lagere GEWB- winst en ondanks een lagere uit kering uit het gemeentefonds hebben burgemeester en wethou ders een sluitende begroting we ten te maken. Er rest zelfs vol gendjaar nog een reserve van bij na vier miljoen gulden. „Dat is een zeer bescheiden reserve", vindt het college. De gemeentelijke tarieven hoef den niet te worden verhoogd. De prijs van water zal zelfs met een dubbeltje per kubieke meter da len. De onroerend goedbelasting voor eigenaren gaat met 5,7 pro cent omlaag. De gemeente was daar wel toe gedwongen, omdat zij vorig jaar boven de door het rijk gestelde bovengrens zat met de ogb-tarieven. Het PvdA-college was bij haar aantreden nog van plan om te be zuinigen op het schoonhouden van straten en pleinen. De oppo sitie protesteerde daartegen, om dat de stad al ernstig zou vervui len, Uit de begroting voor het ko mend jaar blijkt, dat burgemees ter en wethouders zich die kri tiek hebben aangetrokken. In plaats van te bezuinigen, heeft zij juist honderdduizend gulden meer uitgetrokken voor de ge meentereiniging. Voor het fiets- veer tussen Vlaardingen en Per-1 nis wordt veertigduizend gulden- extra uitgetrokken, voor het anti discriminatiebeleid en voor de bestrijding van vandalisme heb ben burgemeester en wethouders vijfduizend gulden over. Op het onderhuud van de Konin gin Wilhelminahaven, het stok paardje van het vorige college van PvdA en VVD, wordt bezui nigd. De 82.000 gulden die daar voor op de begroting stonden zijn geschrapt De zeehavens leveren Vlaardingen het komend jaar een verlies op van ruim een ton. Schiedam De van nature zo groene Woudweg weg ziet er sinds het weekend wat kaaltjes uit Tijdens een nachtelijke aktie hebben onbekenden 40 wilgen omgezaagd. Wandelaars en fiet sers die er met het mooie weer op uittrokken om van het natuur schoon in de Kethelse polders te genieten, troffen de langs de Woudweg nog slechts boom stronken aan. De politie acht het niet uitgesloten dat de stammen rijn gerooid door de eigenaar van een open haard. De waarde van de partij brand hout wordt geschat op ongeveer 500 gulden. Br sndersfeesten: doorslaand succes Schiedam De Bran dersfeesten in Schiedam kunnen nu al niet meer stuk. Wat er deze week ook verder mag gebeu ren, het openingsweek einde van de feesten was er eentje om nooit meer te vergeten. Natuurlijk, de organisatoren hadden al het geluk van de we-' reld bij het stralende na jaarsweer, waardoor het publiek massaal de jene- verstad met een bezoek je vereerde. Het feest begon eigenlijk al vrij dagavond, toen de Schiedamse nolens badend in het licht uitno digden tot een bezoekje. Hele maal officieel waren de Bran dersfeesten pas toen op het stad huis de Schiedamse muziekkorp sen zaterdagmorgen een aubade brachten. En zo ging een dag van start vol met activiteiten. Teveel om allemaal te bezoeken op één dag. Je zag in de Schiedamse bin nenstad dan ook vaders en moe ders met kinderen van de ene naar de andere attractie trekken. Schiedam Bij de tennisvereni ging aan de Stadhouderslaan hebben dieven zondagnacht ge probeerd de voorraad frisdran ken te roven. Op het moment dat zij in de voorraadkamer bezig waren hun keuze te bepalen, werden zij gestoord door een be stuurslid, dat kennelijk ook trek had in een flesje prik. De inbre kers sloegen op de vlucht en ver dwenen in het Sterrenbos. Minder waakzaam was het be stuur van korfbalvereniging SSC aan de Hargalaan. Spelers die zich zondagmorgen in de kantine meldden voor een verfrissing, troffen in het clubgebouw een grote ravage aan. De inhoud van alle kasten lag over de vloer ver spreid en in de keuken hadden de inbrekers, kennelijk uitwoede omdat zij geen contanten konden vinden, de diepvriezer geplun derd. De keukenvloer was her schapen in een glijbaan waar de korfballers struikelden over een massa ontdooide patat en tosti's. Schiedam Een sigarenzaak op de Boerhaavelaan is door een lepe klant achthonderdenvijftig gulden lichter gemaakt. Een. man van een jaar of veertig vroeg daar zaterdagmiddag of hij het assorti ment stripverhalen eens mocht zien, onder het voorwendsel dat hij een cadeautje wilde kopen voor een jarig neefje. Toen de winkeljuffrouw zich omdraaide om het gevraagde te pakken, deed de man een greep in de kas sa en rende de winkel uit. Hij kon niet meer worden achter haald. Vlaardingen Een 17-jarige Vlaardinger moest met brand wonden aan het gezicht in het ziekenhuis worden opgenomen toen een patroon uit een wapen ontplofte. De jongen had de pa troon gevonden tijdens een va kantie in Ouddorp en was de huls aan het bewerken toen de zaak uit elkaar spatte. Hilbert van der Duim beleefde zichtbaar veel plezier aan de kluunwedstrijden. ,.Het is een echt familiefeest, ie dereen komt tijdens het feest aan zijn trekken", orakelde één van de organisatoren bij het zien van de mensenmassa's. Het was ontegenzeggelijk een ge zellig gebeuren, de eerste twee dagen van de brandersfeesten. Alleen de reacties op het popfesti val aan de Plantage waren wat lauw. Leo Ydo, de Vlaardingse presentator van het gebeuren, was eigenlijk de enige die de moed er een beetje in hield. Het publiek kon niet warm of koud worden van de optredende ar tiesten en liet dat blijken ook door bijna niet te reageren op het m gebodene. In de middaguren was nog de g- meeste belangstelling voor de op- -5 tredende groepen, Hans Duif er g en Reflud kregen de massa enigs- zins in beweging en het was Goat's Palace die ervoor zorgde dat zowaar nog werd geklapt en sommigen waagden zich toen zelfs aan een dansje. Tegen de avond droop het pu bliek steeds meer af naar andere festiviteiten en de kroegen. De meeste bezoekers vonden het te kil worden en zochten naar de warme, beschutte omgeving van het café. De funkgroep Fun De partment speelde voor nog slechts een handjevol toeschou wers, maar de afsluiter van het festival, Blowbeat, zag steeds meer jongeren vertrekken, En kele popliefhebbers zagen de toe schouwers met lede ogen het ter rein verlaten. „Gebeurt er eens iets in Schiedam, gaan ze weg". Het organiserende comité van de brandersfeesten kwam tijdens het popfestival aan de Plantage dominee Jan Wuister tegen en gezamenlijk werd een pilsje ge dronken op de goede afloop van de brandersfeesten. Druk was het natuurlijk ook bjj de mijnenveger ms. Schiedam. Honderden verdrongen zich om een kijkje te kunnen nemen op- de oorlogsboot Hier geen demon stranten zoals in Amsterdam. De Schiedamse bevolking kent, zo werd overduidelijk, haar plaats. Bij Wilton-Feijenoord immers worden nog steeds boten voor de marine gebouwd en veel Schie dammers zijn werkzaam op de werf. Het fokhijsen op het Hema-plem, het parachutespringen op het parkeerterrein en de regatta aan de Noordvest waren trekpleisters van de eerste orde. Het Zuidame rikaans loopokerst zorgde voor sfeer en stemming in de binnen stad en de kermisexploitanten op het Broersveld deden goede za ken. De artiesten ontbraken niet op het feest Voor werkelijk duizen den mensen zongen Bonnie en José hun duetten. De opdringen de massa deinde mee op de vrolij ke klanken en de artiesten zelf kregen ook steeds meer schik in het Schiedamse optreden. Zondag ging het feest in alle he vigheid gewoon door. Weliswaar was er een veel kleiner program ma dan de zaterdag, maar toch, de mensen die op de been waren vermaakten zich uitstekend. De brandersloop had zeer veel deel nemers en de kluunwedstrijden trokken werkelijk zeer veel pu bliek. Schaatsvedetten als Hilbert 'van der Duim, Harm van der Pal, Henri Ruitenberg en Rem Jon kers deden aan de wedstrijden mee. De Schiedamse uitbaters hadden een druk weekeinde. Vrijdaga vond al werden alle records ge broken in 't Fust, De Amazing Stroopwafels, die deze week met een nieuwe LP op de markt ko men, traden op en Schiedam heeft het geweten, De Vlaarding se band trok zoveel belangstel ling dat het publiek aan de Bui tenhavenweg stond. Het cafe was werkelijk afgeladen. Tol diep m de nacht was het vrijdag en zater dag feest in de verschillende eta blissementen. En zo was een ie der na de eerste dagen van de brandersfeesten tevreden. Een week lang nog viert Schie dam feest Gedurende de gehele week zijn er in de binnenstad ac tiviteiten. Het slotweekeinde moet helemaal een knaller wor- Het publiek kon maar weinig enthousiasme opbrengen voor de optredens tijdens het Planta ge-popfestival. den met veel artiesten en de be kende zondagsmarkt, die vorig jaar liefst 150 000 bezoekers trok. Vlaardingen De Socialistiese Partij blijft zich krach tig verzetten tegen het overhevelen van tuinaanlegkos- ten van de servicekosten naar de kale huur. Zowel in hun informatie naar de huurders toe als naar de SP zouden het gemeentelijk woningbedrijf en het college van B W om de hete brij heendraaien. Vlaardingen Een 21-jarige Rotterdammer, die op de Hoogstraat een fiers wilde stelen, moest zijn daad uit eindelijk bekopen met een nat pak. Twee agenten in burger za gen de jongen vrijdagavond bezig aan een fiets. Toen de man het slot open had en weg wilde rijden, grepen de agenten in. De fietsendief sloeg lopend op de vlucht, terwijl de twee agenten de achtervolging inzetten. Nabij de Visbank sprong de dief over een muurtje. Hij wist echter niet dat achter het muurtje nog maar een paar meter straat was en daarna het koude water van de haven. De jongeman kon niet meer op tijd stoppen en met een fraaie duik en tot grote hilariteit van het toe kijkende publiek verdween hij kopje onder. Voor de agenten was het toen geen probleem meer om de man te arresteren. Na een nachtje op het bureau door gebracht te hebben, werd de onfortuinlijke fietsendief za terdagmorgen weer vrijgela ten. Maasland Een echtpaar dat al les met de luchtvaart te maken heeft en wil gaan trouwen, stapt niet in een huwelijksbootje. Bij zo'n trouwerij hoort een huwe lijksvliegtuigje, zo hadden vrien den van arts c-n zweefvlieger Mindert Draaisma uit Mainland en stewardess Edith Eijkelboorn uit Maassluis bedacht. Het zweefvliegtuigje dat vrijdag middag aan de Huis te Veldelaan in Maasland stond, was daar dan ook niet na een noodlanding neergestreken. Het had alles, te makei .et de huwelijksvoltrek king lussen de 37-jarige Mindert en de 27-jarige Edith. Om verzekerd te rijn van een happy landing, was het vliegtuig je vooraf in de tuin van de gere formeerde kerk opgebouwd. Dichter bij het gemeentehuis was dat niet mogelijk. Meteen na hun huwelijksvoltrekking stapte het kersverse paar in het huwelijks- vliegtuigje. gJlllUillllliilEIHITIIfiMllfMEItlilillEllllillllllllllllllUllllllIlllJltlllllimillllltllllllimUIllllllillllfim Vlaardingen Showband De Oude Pijpers heeft zaterdagmor- gen een muzikale hulde gebracht aan Klazina van Witzenburg- Langendocn. die gisteren 105 jaar werd. De Oude Pijpers waren =S honderd man sterk naarde Soendalaan gegaan op de verjaardag van de oudste inwoonster van Vlaardingen muzikaal op te luis- teren. Het gemeentebestuur heeft de verjaardag van de hoogbejaarde S Vlaardingse voorlopig ongemerkt voorbij laten gaan. Daar komt S 9 oktober verandering in, als burgemeester Fred van Lier terug is vakan tie en haar zal opzoeken voor een verlate fel icitatie. =niiifiuiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiJ]iiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiniiiiiiüimiiiiiüiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiil De socialisten verwijten hel colle ge geen duidelijke stelling te ne men door bij bet ontbreken van ccn wettelijke basis voor die overheveling slechts een voor beide partijen 'bevredigende op lossing' na te streven De ge makkelijkste weg", meen' de SP in een bnef „Dat betekent dut de individuele huurder maar een langdurige procedure bij de huurcommissie en kantontechter moet starten" Ook een geruststellende brief van het woningbedrijf aan huur ders die bezwaar maken tegen de nieuw berekeningswijze biedt volgens de SP geen soelaas Het woningbedrijf zou zeer summiere en onvolledige informatie aan haar huurders geven. De SP ver langt dan ook antwoorden op een reeks vragen. Zoals* welk deel van de aaniegkosten is al via de servicekosten betaald'' En. welk deel moet nog via huur worden overgedragen? De partij heeft de indruk dat het woningbedrijf zelf ook geen ant woorden weet. maar slechts zich voor eventuele problemen wil in dekken. De SP wil dat de overhe velingsprocedure wordt stopge zet 'totdat er volstrekte duidelijk heid is". Vlaardingen Het be sluit van de gemeente om weer chemische bestrij dingsmiddelen tegen on kruid te gebruiken is bij de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging niet in goede aarde gevallen. De leden van de vereniging hebben in de West wijk en de In dische Buurt de eerste gif sporen al gevonden. De KNNV maakt zich daar erg ongerust over. Hot gaat juist zo goed met de planten en insecten in Vlaardin gen, meent Wout van der Schalie van de KNNV „Hel milieu is veel stabieler. De variatie van bet aantal insecten is duidelijk toege nomen. Die insecten dienen weer voor hei bestuiven van planten en dat is belangrijk voor mens en dier". Maar met de terugkeer van de chemische bestrijdingsmiddelen in de stad vreest Van der Schalie een verschraling van het milieu. In de Jacoba van Beierenslraat heeft hij een duidelijk gifspoor gevonden. „Dat gif was overbo dig, want er stond maar een en kele groen polletje tussen de be strating". Door het gebruik van herbiciden wedt het natuurlijk evenwicht verstoort. Van der Schalie deelt die mening met J.G, Davidse, het hoofd van de Plantsoenendienst. Hij is dan ook benieuwd hoe Vlaardingen tot de 'ommezwaai' in het beleid is gekomen. „Het is toch doodzonde", moppert Van der Schalie, „Vlaardingen heeft landelijke bekendheid ge kregen door die mooie bermen, waar wilde, kwetsbare bloemen in groeien. De gemeen te was juist zo goed bezig. Er werden veel bo men geplant, de stad werd groe ner. En nou gaan ze dat beleid weer ondermijnen". De KNNV hoopt, dat milieubewuste raadsle den het gewijzigde gifbeleid niet zomaar laten passeren. De vere niging zal ook protesteren bij de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1