Mannenkoor Orpheus toert door Zweden Ongekende drukte bij slot Branders feesten JE ZETJE GE _D HAASTGROEEN Standwerkers inspireren kooplui én het publiek m «AAMWK BASRLAD SCHHAMSGHE COURANT MME WIBlffi SIIMHT Schuifelen door Schiedam Oost zit met kater na bezoek commissie Geld gestolen, geen brood IlilllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllillllllllllilllllllllüHlllillllllil Peilt erop vang uitgebreid Jflilllllllllllllllllllillllllllllllllillllllililllllllllllllllllliilllllllilllillllllllllllll Bewoners eisen voor elk huis 'n ontheffing FIK van der Bree: afscheid met weemoed DE NIEUWE SPAARCERTIFICATEN verenigde spaarbank WATHIWEG 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Regionate redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen, Postbus 110, 3130 AC Viaardingen. Telefoon: 010-4343229, Viaardingen „Hundred- MAANDAG 29 SEPTEMBER 1986 and-twenty-four?" Secreta ris Bo Skoglund van de Go- teborgse kcx)rfederatie steekt zijn verbazing niet onder stoelen of banken. Het Göteborgs Alknanna Kör- forbund nodigde eind vorig jaar Vlaardïngs mannenkoor Orpheus uit om in oktober rijn jubileum mee te komen vieren. De Zweden, kennelijk gewend aan kleinere koren, schrokken van hun eigen gastvrijheid toen Orpheus met een delega tie van 124 personen op die uit nodiging inging. De gasten dragen reis- en ver blijfkosten zelf, maar het Zweed se plan om een concert te geven in eigen huis gaat de mist in. „Hun zaaltje is berekend op hoog stens tachtig mensen en ik denk, dat we met de andere gasten erbij gauw tegen de vierhonderd man zitten", vertelt secretaris Van der Mark.Jk hoop dat ze ons advies opvolgen en in een kerk of zo gaan ritten". Net als de andere 68 koorleden heeft ook voorzitter Jan Tim bers nog geen idee wat men in Zweden van het koor verwacht „Ik weet alleen dat we op 14 ok tober een lunch- en een avond concert moeten verzorgen. Wat ons verder te wachten staat weet ik absoluut niet". In het centrum van Goteborg verzorgt Orpheus misschien wat straatconcertjes en verder wachten de mannen maar af. Orpheus was vaker op tournee. Tussen Engeland en het West- duitse Oberstreu zaten veel con certen in eigen land. Het koor kreeg eervolle vermeldingen, viel in de prijzen en verwierf voorai veel ervaring. Ervaringen die dit keer goed van pas komen. Om het benodigde reisgeld bijeen te krijgen zette Orpheus een lote rij op touw, zamelde oude kran ten in en ging hier en daar met de pet rond. Van de 84 leden gaan er 68 mee en bijna alle zangers ne men hun vrouw mee. „Voor het koor is dit natuurlijk een soort snoepreisje. Wij rijn geen profés- sïonals en als we er eens op uit gaan mag het best leuk rijn". Uitgebreid Dirigent Frans Gort besteedde de afgelopen maanden veel aan dacht aan het 'Zweedse' repertoi re. Speciaal voor de Zweedse gastheren prijkt er nu zelfs een zweedstalig liedje op het repertoi re: Och in te vill jag sóija. Een liedje over een verdrietig meisje dat haar minnaar voor twee jaar ziet vertrekken. The male voice choir 'Orpheus' from Viaardingen in The Ne therlands' diende bij de Zweedse organisatoren een uitgebreid pro gramma van relegieuze liederen in voordejubileumdienst Latijn se, Engelse en Duitse liederen worden afgewisseld met twee Russische gezangen. Er is hard gewerkt Bij de laatste repetitie besteedde Frans Gort nog aandacht aan de negro-spiri tual My lord, what a morning, en aan het oerhollandse Merc toch hoe sterc. „Ik wil lo-o-o-rd horen en geen lord", zegt de dirigent en hij legt er de nadruk op dat er 'van-oor-tot-oor' gezongen moet worden en niet met 'zo'n zuinig hollands mondje'. De Orpheus-mannen knikken en hier en daar maakt er één een grapje. Als het koor staande de definitieve versie Iaat weerklin ken is er geen grap meer te ho ren. De zaal dreunt ervan. Gort knikt, pakt rijn spullen in en meent dat het in Zweden zo maar moet lukken. Niemand twijfelt daaraan. tuutiiinmiiiiiiiminimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiii Schiedam A. de Haan uit Diemen heeft op het elfde standwer kersconcours van Schiedam met succes rijn wisselbeker verde digd. De winnaar van de nationale kampioenschappen 1985 scoorde vrijdag opnieuw het hoogste aantal punten voor welbe spraaktheid, originaliteit en overtuigingskracht. De rapgebekte verkoper en zijn revolutionaire groentescbaaf moesten het opnemen tegen vijf tien concurrenten die op indrin gende wijze allerlei handige ge bruiksvoorwerpen aan de man trachtten te brengen. Maar zelfs de koopman die een hi-teeh dou chesproeier aanprees als probaat middel tegen rimpels {'Al moetje niet als 65-plusser denken: even douchen en dan op tienertoer') Viaardingen Een lü-jang jon getje is vrijdagmiddag achter het Veerplein van een briefje van vijfentwintig gulden beroofd. Het ventje was er door zijn moeder op uit gestuurd om brood te kopen. Achter V D werd hij aange sproken door twee jongens, 13 en 16 jaar oud, die hem vroegen of bij geld kon wisselen. In zijn on schuld liet hij het briefje zien, maar de begerige blik van de twee jongens wekte argwaan. Het jongetje stopte het geld diep weg, maar de 'overvallers' had den het snel te pakken. Schiedam „Zo hoeft het voor mij niet meer! Moetje die mensen daar boven zien lachen. Die zitten rustig te kijken hoe wij ons hier op een kluitje laten drijven." Een tekst, die zondagmiddag met veel varianten die uiteindelijk hetzelfde bedoelden, in de Schiedamse binnenstad te horen was, Het was er druk, soms te druk. De slotdag van de brandersfeesten bracht vele tienduizenden mensen op de been, die soms centimeter voor centimeter voort- schuifelden, wetend dat er verderop vertier, versnaperingen of een voordelige aanschaf op hen wachtte. van hamburgers en aanverwante vettigheid. Mannetjesputters kunnen aan deze brandersfeesten eveneens met plezier terugdenken. Zij kon den zakken met flinke gewichten ophijsen op het Hemaplein. En voor wie zich daar te veel kracht patser voor voelde stond op de Hoogstraat een truc klaar die met teams van acht man zo snel mo gelijk moest worden voortgetrok ken. De organisatoren van de bran dersfeesten hebben met deze edi tie wederom aangetoond, dat zij in hun opzet om Schiedam een evenement van formaat te geven, royaal zijn geslaagd. Een gigan tisch grote braderie met uiteenlo pende extra's, een lekker najaars zon netje en een goede organisatie (de meeste activititeiten begon nen redelijk op tijd) zorgden sa men voor een geslaagd volks feest. En natuurlijk waren er ook ontevreden mensen, zoals de ker misexploitanten die het slechts af en toe druk hadden, of de organi satoren van de milieu-expositie aan de Lange Haven waarvoor de animo helemaal flink tegen viel. Zieltjes winnen De beste graadmeter voor het sla gen van een evenement is wel licht de belangstelling die derden, van buiten de stad tonen. En daarover had Schiedam niet te klagen. Veronica, TROS, Sky Channel en Telegraaf waren al lemaal naar de jenverstad geko men om zieltjes te winnen. Zoals ook verschillende sigarettenfa- brikanten zich niet onbetuigd lie ten. Rothmans was zelfs met een auto op de Grote Markt om ge vaarlijke slipdemonstraties te ge ven om op die manier hun pro- dukt aan te prijzen. Net buiten de grote drukte pro beerde autohandel Stolk aan de Kethelstraat het weer heel an ders om zijn wagens aan de man te brengen. Een tweejarig meisje dat volgens het Poesie mauw principe onverstaanbaar, maar aandoenlijk, 'meezong' op Tie a yellow ribbon' toonde aan dat de brandersfeesien ook in kleine dingen heel geslaagd kunnen zijn. kon niet in De Haans schaduw staan. Fruithandelaar W Lennaris. ge tipt voor de titel, moest eveneens het onderspit delven. Ondanks zijn breedsprakigheid bracht hij het niet verder dan de tweede plaats. Zijn druiven uitventend, diste hij tragische geschiedenis sen op over een boer die er met zijn dienstbode vandoor ging. „Voor hem waren de druiven zuur. Maar hiero benne de drui ven zoet". Hoe wrang het ooft voor Lennarts zelf ook smaakte, hij wist met zijn verhalen in elk geval andere kooplui te inspire ren. De anders toch bepaald niet zwijgzame handelaren deden er vrijdag allemaal een schepje bo venop.,. Je ziet, zo'n concours heefteen grote uitstraling. En het trekt veel extra publiek", aldus een glunderende ONS-voorlich- ter Mari Dingenouts. Woorden die wethouder Aad Wiegman tij dens de prijsuitreiking nog eens herhaalde. Dit keer ging het op het Schie damse concours slechts om een voorronde. Het nationale kampi oenschap wordt volgend jaar ge houden in Den Bosch. Pas in 1990 wordt er in Schiedam weer ge streden om de landstitel. Eens in de vijf jaar een landelijk evene ment vindt het Schiedamse marktwezen genoeg. Dingenouts- „Anders wordt het onbetaalbaar. De Centrale vereniging voor Ambulante handel vraagt vijf duizend gulden voor het kampi oenschap. Echt nodig heeft onze weekmarkt die oppepper trou wens niet De standwerkers ko men graag naar Schiedam. Ze ha len hier altijd een goede omzet". Vijftig meter verder en een kwartier later verdringen men sen zich om een caravan op de Koemarkt. Of de heren organisa toren wellicht nog een perceeltje asfalt over hebben waarop zij hun handel kunnen uitstallen? Het antwoord is nadrukkelijk nee. Inmiddels kwettert er door de walkie talkie dat Chris Cop- pens problemen heeft bij kraam 192. Een andere man met praatij zer schicht weg naar de 'plek des onheils'. De brandersfeesten zijn op vele fronten een hectisch ge beuren. Schiedam is de laatste week vol gepropt met acuviteiten, maar kon er tijdens de laatste twee zon nige dagen maar geen genoeg van krijgen. Neem het optreden van Lee Towers. Onze vader landse crooner bracht een afgela den Koemarkt in verwarring door te openen met 1 can see cle arly now', terwijl niemand ver der kon zien dat de rug van rijn buurman. Lee maalde niet om die drukte. Integendeel, hij had het naar z'n zin en trakteerde Schiedam op enkele primeurs van zijn nog te verschijnen langs- peler. Vanaf dezelfde plek deden de Berini's het 24 uur later dun netjes over met hun nieuwe in terpretaties van oude volksdeun tjes. Duidelijke muzikale tegen polen. Én zo hoort dat bij de bran dersfeesten, waarop 'voor elk wat wils* tol uitgangspunt is verhe ven. Het aanbod vermeldde ver der het waterorgel bij het Stede lijk waar de stralen zowel spoten op de klanken van een modem synthesizerdeuntje als de herken ningsmelodieën van Dynasty en Dallas. Voor de jazzliefhebbers was er uiteraard de jazznacht met zestien dranklokalen die live mu ziek brachten. Ook hier was de animo enorm groot, zodat de uit baters goede zaken moeten heb ben gedaan. Hamburgers Ook andere categorien kwamen volledig aan hun trekken. Zowel zaterdag als zondag was een breed lint met kraampjes door de stad getrokken. De handelswaar verschilde steeds, alleen de geur er omheen was onveranderd die LINKS De Schiedamse binnenstad was afgeladen. BOVEN Bermfs maakten publiek op de Koemarkt. RECHTE Sjof- felen bleek ve len te moeilijk. De een na de ander haalde een nat pak Schiedam Het bezoek van de raadscommissie voor stadsver nieuwing heeft Schiedam Oost een flinke kater bezorgd. Hoewel de bewonersvereniging de interesse van wethouder Hans van Kleef en de raadsleden voor de problemen in Oost op prijs stelde, is de wijk teleurgesteld in de uiteindelijke resultaten van de ex cursie. Viaardingen De gemeente streeft ernaar, na de Westwijk ook Holy te voorzien van halve dagopvang voor zuigelingen en peuters. Besluiten zijn nog niet genomen, want de gemeente moet eerst praten met de stich ting Kindercentra Viaardingen en de bestaande peuterspeelzalen in Holy. Maar de vraag naar hal ve dagopvang is zo groot, dat de gemeente wel vaart achter de plannen wil zetten. In de Westwijk kunnen tot dus ver alleen peuters vanaf twee jaar in de opvang terecht De ge meente is van plan die leeftijds grens te verlagen naar zes we ken. De stichting Kindercentra heeft dan meer ruimte nodig. Daarvoor heeft de gemeente het voormalige kleuterschooltje aan de Lorentzlaan op het oog. In de Holy vraagt de gemeente de medewerking van de peuter speelzalen Heisasa en Heikrekel. Maar voor halve dagopvang zou ook daar de ruimte moeten wor den uitgebreid. Een voormalige kleuterschool aan de Louise de CoÜgnylaan is daarvoor volgens de gemeente geschikt. Tijdens de twee uur durende wandeling werden de werkelijke knelpunten nauwelijks aange roerd. „Alles bij elkaar was het geen erg geïnspireerde ontmoe ting. Hooguit had het bezoek zijn nut voor een paar nieuwe raads leden. Zelf zijn we er niet veel wijzer van geworden", blikken de twee bewoneredeskundigen van Oost, Sjaak Freijee en Piet Bailemans terug. In juli stuurde de bewonersvere niging de toen zojuist als wethou der stadsvernieuwing geïnstal leerde Hans van Kleef een brief met negen knelpunten. Het tref fen met de commissie leek vorige week de ideale gelegenheid om die brief nader te bespreken, maar verder dan wat beleef le al gemeenheden wilden wethouder noch raadsleden gaan. „Jammer, we hadden bijvoorbeeld graag geweten of een eigen voorziening voor ouderen er nu wel of niet in zit", aldus Freijee. Dat is overigens maar één van de kwesties waarover Oost duide lijkheid wenst. Van het plan om het pompstation aan de Rotter- damsedijk te verbouwen tot jon- gerenonderkomen is sinds juli niets meer vernomen, en zo kun nen Freijee en Bailemans nog wel even doorgaan. Hoe staat het met de regeling voor particuliere woningverbetering, hoe gaat het vernieuwingsplan voor de Sin gel-Noord eruit zien, komen er meer winkels aan het Van 't Hoffplein, worden er wisselcon tainers aangeschaft voor de be woners van hetBoerhaaveplein? Ondergeschikt In plaats van bij die voor Oost zo brandende kwesties stil te staan, putten de commissieleden zich uit in discussies over punten van ondergeschikt belang. Uitvoerig werd gedebatteerd over het lot van de populieren in de Stephen- sonstraat Moeten deze bomen, die veel licht wegnemen en onge makken veroorzaken als ver stopte dakgoten, nu wel of niet worden gerooid? Verbazing toon den de politici ook bij het aan schouwen van de nieuwe trap tussen het Boerhaaveplein en de JRotterdamsedijk, De gemeente heeft verzuimd die trap van een leuning te voorzien, waardoor ouderen genoodzaakt zijn een omweg te maken als zij de dijk op willen. Bailemans: „Van Kleef heeft ge zegd dat hij zich persoonlijk voor die leuning zal inzetten. Maar het is wel treurig als er zulke rare krenten uit de pap worden ge haald. Zeker als de commissie na afloop unaniem zegt dat de resul taten van de stadsvernieuwing in Oost tot nu toe maar povertjes zijn. Ze hadden het zelfs over een 'achtergebleven kindje', in verge lijking met de andere oude wij ken". Viaardingen -Alle bewoners van de binnenstad moeten een parkeerontheffing krijgen. Met die eis gaat de werkgroep verkeer en parkeren van de bewonersgroep Centrum naar de gemeente. De uitbreiding van het aantal plaatsen voor vergunninghouders kan vol gens de werkgroep best ten (ADVERTENTIE) Maassluis Gedurende acht jaar was Elly van der Bree verbonden aan vormingscentrum De Maas kantin Maassluis. De laatste twee jaar als directrice van, zoals be stuurslid Harm Tazelaar het uidrukte, het beste en grootste vormingscentrum van ons land. EUy van der Bree nam vrijdag af scheid van de leerlingen en de collega's. Zij heeft een andere werkkring gevonden en een vol le aula met belangstellenden was aanwezig om haar uit te zwaaien. Lex Amoldus, namens het team van de volwasseneneducatie: „Elly heeft aan de wieg g van deze vorm van onderwijs. Jammer dat ze de voltooiing niet kan meemaken". De afscheid nemende Ely van der Bree had het moeilijk met zo veel blijken van waardering. Zichtbaar emotioneel: „Jaren lang heb ik lief en leed gedeeld. Het vormingswerk heeft met ge pakt, geboeid en vastgehouden. Ik denk met plezier terug aan de tijd dat ik hier heb gewerkt". Presentjes waren er ook voor Elly van der Bree. Een horloge, een tas en een heuse soundmixer. Het laatste cadeau kreeg ze van de collega's tijdens een besloten bijeenkomst. De soundmixer krijgt echter geen plaats in het huis van Elly vna der Bree. Zij schonk het cadeau terug aan het vormingscentrum. De collega's waren er blij mee. Vorig jaar im mers was bij een inbraak onder meer de soundmixer gestolen. Tijdens de bijeenkomst in het vormingscentrum kon direct ook kennis worden gemaakt met de nieuwe directeur Joban Baren- drecht Met de nieuwe Spaarcertificaten van de Verenigde Spaarbank kiest U voor een veilige spaarvorm met ieder jaar'n hogere rente. In het 5e en laatste jaar zelfs 9%. Spaarcertificaten zijn oersolide waardepapieren in 3 verschillende aankoopbedragen; van f 1.000,-, f 5.000,-, ent 10.000,-. Verkrijgbaar op naam of aan toonder (met registratieplicht). En altijd inwisselbaar zonder kosten, (aan toonder na 2 jaar) koste gaan van het aantal par- keermeters in de straten. Het invoeren van de belangheb benden regeling zal. zo bleek vo rige week tijdens een buurtver- gadermg in het oude Weeshuis, veel problemen geven. „Ik heb vier kinderen waarvan er drie een auto hebben", vertelde een man. „Maar drie vergunningen krijgen wij niet. Ik kan ze toch moeilijk zeggen: rij die auto maar in de Vaart." De overgrote meerderheid van de aanwezigen vond. dat er min stens voor elke woning een ver gunning moet worden uitgege ven. „Want al heb je geen auto. dan kun je zo'n vergunning toch goed gebruiken voor visite". Bo vendien zouden ei*, betoogde op bouwwerkster Henny Wierema, ontheffingen moeten komen voor alle sei*vieeverleners, van huisartsen tot loodgieters. Zij pleitte voor een proefperiode van tienjaar. De werkgroep verkeer en parke ren heeft de gemeente al eerder gevraagd soepel te zijn bij het verlenen van vergunningen. „Maar daar werd aüeen maar lacherig op gereageerd", vertelde Henny Wiersma de bewoners. Dat verbaasde die bewoners niets. „De arbeiderspartij in Viaardingen is geen partij van de gewone man", riep een van de aanwezigen. „Die legt negentig procent van wat je vraagt ge woon naast zich neer". De bewoners zullen volgende maand op een inspraakavond hun wensen naar voren brengen. Er werden vorige week zelfs al plannen gemaakt voor het geval de gemeente niet op die wensen zou ingaan. „Dan moeten wij col lectief weigeren mee te doen aan die belanghebbenden regelmg- Dan moet niemand een kaart aanvragen", zo klonk het in de zaal. V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1