De Ridderhof weer open voor publiek Raad akkoord met Hoger tarief cai Brand in Maasland blijkt aangestoken VUABOWGS «IMS SCHBUSCfl! OOUHANT 1EUVK m*m COURANT "FAILLISSEMENT AFGEWEND Schoolhezetting zonder incidenten verlopen Furie-ade zonder geldzorgen Wraakactie op trambestuurder Ren W geven verzet op WATERWEG «dac.ia. Breda Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaacdingen. Telefoon: 010-4343229,4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 /QERTS het Mrnf ic m<r<in >4a I. „i door CHRIS WOERTS Maassluis Restaurant De Ridderhof ^blijft behouden voor Maassluis. Een drei gend faillissement is in het weekeinde de finitief afgewend. Het restaurant is vorige 'week enkele dagen gesloten geweest, maar vrijdag 'werden de deuren weer geopend.-'',.''-.- De gemeente Maassluis, eigenaar van de onroerende"- goederen, heeft ingestemd met een reddingsoperatie. ■De leden van de commissie financiën werden donder dagavond vertrouwelijk door wethouder Izaak van der Knaap op de hoogte gesteld over de stand van za ken. Toen nog leek een faillissement onafwendbaar, maar het bedrijf is nu van de ondergang gered. Dat het de gemeente Maassluis geld gaat kosten staat buiten kijf. Hoeveel wil Izaak van der Knaap in verband met de onderhandelingen met potentiële kopers niet prijs- geven. „Er hangt een prijskaartje aan. dat is duidelijk. bezet en dan zomaar sluiten kan volgens mij niet Je We gaan ook een ander soort contract afsluiten. Nu is »-rj- nu/ er een erfpachtovereenkomst, straks gewoon een huurcontract". om het bedrijf open te houden. „Sluiting zou zeer slecht zijn", stelt Izaak van der Knaap. „Het is een uniek stukje Maassluis. Sluit je de tent, dan is de schade niet meer te overzien. Bijna elke avond was het restaurant Zeker is wel dat directeur Piet de Haas jr. zal terugtre den. Het bedrijf zal in andere handen overgaan. „De Haas zet er een punt achter. Er zijn enkele gegadigden om het bedrijf over te nemen. De gesprekken zijn gaande en worden nu snel afgerond", aldus wethouder Izaak van der Knaap. De gemeente Maassluis heeft alles in het werk gesteld zou maar net je trouwerij vieren in de Ridderhof en voor een gesloten deur komen. Naar het publiek toe kun je dat niet verkopen. Mensen die hun neus stoten komen niet meer terug. Daarom was het van belang om de zaak open te houden, anders ben je gelijk al je goodwill kwijt". Aan een andere bestemming heeft de gemeente Maas sluis niet gedacht. Izaak van der Knaap: „Het moet een restaurant blijven. Je kunt er geen cultuur of wat dan ook in onderbrengen. Het restaurant heeft een heel goede naam, die gooi je niet zomaar te grabbel". Problemen De financiële problemen van het restaurant doemden plotseling op. C.J. Tjebbes, crisis-manager bij bedrijven van De Haas, werd door Pieter de Haas jr. om hulp ge vraagd; „Ik ben er direct ingesprongen", stelt Tjebbes. „De zaak is enkele dagen dicht gegaan, maar we zijn vervolgens in de slag gegaan met de gemeente, Pittin- ge onderhandelingen gevoerd, maar het resultaat was wel dat de bank de geldkraan weer opendraaide en we de deuren weer konden openen. Direct hebben we het personeel bij elkaar gehaald, de situatie uitgelegd en vervolgens zijn alle leveranciers op bezoek geweest. Wij hebben ze kunnen overtuigen van het feit dat het beter was om weer spullen te leveren. Tegen contante betaling. Beter zo, want bij een faillissement waren ze alles kwijtgeraakt. Het ging om veelal kleine leveran ciers die er geweldig mee zouden zijn ingeschoten". De reddingsoperatie is dus geslaagd. Het bedriif heeft t^komst. C.J. Tjebbes: „Dit jaar zou er quitte worden gedraaid en volgend jaar weer winst worden gemaakt Alleen op de financiering is het op het laatst afgeketst van een la carte restaurant is het meer een bedrijf ge worden voor partijen en bruiloften. Dat liep uitste kend alleen moeten wel zaken voorgefinancierd wor den. Dat leverde problemen op, waardoor het faillisse ment bijna nabij was. De papieren voor de rechtbank lagen al klaar, maar door veel werk te verzetten en met steun van de gemeente Maassluis hebben we het gered. iVerzet tegen Deetman Schiedam Om acht uur maandagmorgen stond de telefoon van onderwijsconculent Lex iïigges al roodgloeiend. Eerst meldden de te amleiders van vijftien openbare basisscholen dat hun gebouwen waren bezet en dat de on derwijzers werkloos op de stoep stonden. Ver volgens informeerde de Rijksinspectie veront rust naar de omvang van de acties in Schie dam. Daarna kwamen er verontwaardigde ou ders aan de lijn: kon er niet op een minder drastische manier worden geprotesteerd tegen de bezuinigingsplannen van minister Deet- Tjgges legde geduldig uit dat de gemeente ook voor een voldon gen feit was geplaatst. Het ging om een actie ven de gezamenlijke ouderraden, de onderwijzers hadden er part noch deel aan. „Sommigen zijn kwaad en doen het voorkomen alsof het om een feestje gaat. Maar het is de bezet ters bittere ernst Ik ben blij dat alles zo ordelijk verloopt, ik denk dat we het volste vertrouwen 'mogen hebben in het verant woordelijkheidsgevoel van de ac tievoerders", aldus de ondenvijs- consulent, er aan toevoegend -dat hij zich de woede over Deetmans snoeiplannen best kan indenken. Spandoeken Eigenlijk heeft de gemeente Schiedam min of meer zelfop een of andere vorm van protest aangedrongen. In een brief aan de Abop (bond van onderwijzend personeel) schreven B en W naar aanleiding van de één miljard die de minister op het onderwijs wil besparen, op 18 september letter lijk: 'deze maatregelen mogen Maassluis De stichting Maritiem Maassluis heeft dit jaar geen enkele moeite ge had om gelden binnen te krijgen om de zevende editie van de Furie-ade te organi seren. Vorig jaar nog maar leek het erop dat het evenement niet door zou gaan, omdat te wei nig geld beschikbaar was. Dit jaar deed zich dat probleem niet voor. Jaap de Nie: „Eigenlijk heb ben we het geld op een vrij eenvoudige manier binnen gekregen. Niet alleen heeft de gemeente Maassluis een grotere bijdrage geleverd, maar ook het bedrijfsleven kwam spontaan met reacties. Dat is denk ik ook te danken aan het succes van het vorige jaar. Bedrijven zien in dat ze zich op de Furie-ade aan een groot publiek kunnen pre senteren". De organiserende stichting werkt dit jaar met een begro ting van 22.000 gulden. In to taal zullen zaterdag 4 oktober zo'n 30 vrijwilligers aanwe zig zijn om alles vlekkeloos te laten verlopen. „De steun van de gemeente Maassluis is verder geweldig. Alle dien sten werken belangeloos mee. Ook zonder de steun van bedrijven als Smit-Tak en Eerland zou de Furie-ade niet bestaan", aldus Jaap de Nie. Zie verder pagina 15 geen doorgang vinden'. De vori ge week dinsdag aangekondigde bezettingen en collectieve ziek meldingen van leerlingen* hiel den voor Tigges dan ook geen verrassing in. Ook de onderwij zers waren ruimschoots tevoren ingelicht dat zij maandag hun les materiaal wel thuis konden laten. Waar het wel aan ontbrak waren duidelijke instructies vanuit het staskantoor. Het schoolpersoneel moest maar handelen naar be vind van zaken. Het voltallige team van de Peperklip dat zich rond half negen formeel bij Tig ges kwam melden, werd na enig beraad naar zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat gedirigeerd. Hier, in een geïimproviseerd cri siscentrum, brachten onderwij zers uit heel Schiedam de trjd door met discussieren. Sommigen vonden een solidariteitsverkla ring met de bezetters niet vol doende en drongen aan op het maken van. eigen actiemateriaal. Maar anderen vonden een span doek schilderen toch te ver gaan: „Dan wordt het alsnog een acfie van ons of van de bond- Mij niet gezien". De meesten hielden het op een bescheiden bijdrage: een button met de kreet 'Nee!' op de revere. Opgewekt In de vijftien openbare en twee rooms-katholieke scholen heer ste ondanks de ernst van de situa tie een opgewekte stemming. Kinderen die niet ziek waren ge meld, werden opgevangen in de lokalen of in een wijkcentrum dat de acties ondersteunde. Fia Tybout, één van de 3? moeders die de Peperklip aan de Prof. Ka- merlingh On neslaan bezet hiel den: „We hebben alles zo goed voorbereid dat we weinig moei lijkheden ondervinden. De kin deren worden beziggehouden met het spelletjesprogramma dat we normaal tijdens carnaval ge bruiken. Als ze zijn uitgekeken op de leeshoek of het koekhap- pen, kunnen ze naar wijkgebouw Het Trefpunt aan de overkant, daar worden ds hele dag films gedraaid. We zijn als ouders blij dat we iets voor de leerkrachten kunnen doen, we willen laten WMr& Boze moeders van leerlingen van de Schiedamse basisschool De Klinker houden de school bezet. Vooral onderwijsminister Deetman moest het bij de ouders ontgelden. merken dat zij niet alleen staan in hun verzet tegen de bezuinigin- fen. Er Is veel meer aan de hand an de vierjarigen-maatregel, waarop iedereen zich blind staart Op het voortgezet onder wijs krijgen onze kinderen straks ook met bezuinigingen te maken. Deetman is bezig het hele onder wijs stelselmatig uit te hollen. Déér komen we tegen in het ge weer". De Abop sluit een vervolg op de geslaagde ouderactie, waarbij zich geen noemenswaardige inci denten voordeden, niet uit Tus sen nu en december -de maand waarin minister Deetman zijn be groting in de Tweede Kamer be handelt- wil de bond in samen werking met de ouderraden nieuwe acties, liefst in de ludieke sfeer, ontketenen. Bcndsbestuur- der Ad Geilvoet, tevens school hoofd op het Startblok, denkt daarbij aan het tijdelijk verwisse len van straatnamen. .Bijvoor beeld door de Burgemeester van Haarenlaan voor één dag om de dopen in Minister Deetmanlaan". De Schiedamse gemeenteraad heeft de regering maandagavond per brief gevraagd, de voorgestel de bezuinigingen in het onder wijs af te wijzen. Het voorstel van de PPR/PSP-fractie werd ge steund door alle partijen in de raad. Alleen het CDA stemde te gen. Kippenhok door leges twee keer zo duur Vlaardingen „Als ik nu zo'n bedrag aan leges moet betalen is de lol er gauw af'. J.R. Huijksloot aan het Flui- tekruid bouwde voor nog geen tweehonderd gulden zelf een kippenhok in zijn achtertuin. Maar toen kwam de heffing van.de gemeente en die was nóg hoger dan de bouwkosten: 312 gulden. Huijksloot schrok en schreef een brief aan de gemeente raad. „Dit stukje puur natuur in mijn tuin heeft mij nog geen tweehonderd gulden gekost", schrijft hij. „Jammer genoeg leggen mijn kippen nog geen gouden eieren, zo dat het nu toch een dure hob by wordt". Dat hij leges moet betalen vindt Huijksloot niet meer dan normaal. Maar dat die heffing nog hoger uitvalt dan de bouwkosten van zijn kippenhok, dat begrijpt hij niet Burgemeester en wet houders hebben er in hun wekelijkse vergadering over gesproken. Zij hebben het re kensommetje nog eens ge maakt en komen niet tot een andere uitkomst Eén pro cent van de bouwkosten is volgens die som van B en W 52 gulden en Huijksloot moet ook 52 gulden betalen voor bespreking in de welstands commissie en 208 guide voor de publicatie van her plan. De Vlaardinger vindt dat wel erg veel geld voor zo'n goedkoop hok. „Ik hoop dat u dit in uw raad wil be spreken", zo besluit hij zijn brief. Vader en zoon Van Buuren bij de resten van bet bedrijfspand. Schade kan oplopen tot miljoen Maasland De brand die in de nacht van zondag op maandag het Maaslandse bedrijf van Bas van Buuren en Zn. BV teisterde is aangestoken. Na een uitvoerig onderzoek is de technische recherche gisteren tot die conclusie gekomen. Over het hoe en waarom en vooral door wie tast de politie nog in het duister. Zowel de grote opslagloods als de volgestouwde inhoud met pak ken steenwol voor de substraai- teelt zijn door de brand verloren gegaan. De gisteren aanwezige experts schatten de schade tussen de 700.000 en een miljoen gulden. Het op de tuinbouw gespeciali seerde bedrijf is verzekerd. Daags na de rampzalige brand, zijn Bas van Buuren en zijn zoon Mart al weer enigszins van de ergste schrik bekomen. „Ik ben zelf nogal nuchter", aldus Bas van Buuren, die adviserend com missaris van het bedrijf is. „Ik heb meteen de meldkamer ge beld, maar de brandweer was toen al onderweg". Schiedam Een 27-jarige tram bestuurder is gisteravond om elf uur bij de Hof van Spaland door zes jongens onder handen geno men. De Rotterdammer werd be werkt met vuistslagen, terwijl een van zijn aanvallers ook een ploertendoder gebruikte. De zes bekoelden hun woede op de man nadat een van hen even eerder wegens Vervelend ge drag' door de bestuurder uit de tram was gezet. Samen met zijn vrienden wachtte hij de tram, na terugkeer van de Scheepvaart weg, op. Aan de schermutselingen hield de Rotterdammer pijnlijke vin gers over. De tram werd licht be schadigd. De zes verdwenen toen de bestuurder zich met een wjsse- lijzer wilde verdedigen. '•Sr-iST-ct Schiedam -^De mogelijkheid om zelf zijn pakket samen'testellen zit er voor de Schiedamse kabel kijker voorlopig niet In. Het zogenaamd segmenteren, waarbij de kijker zich bij voorbeeld alleen op Nederland 1 en 2 en België; Vlaams abonneert, is bij de huidige stand van de techniek onbetaalbaar. Stelregel blijft de komende jaren dat de^openbare nutsbedrijven bij elke uitbreiding van het ne^fdetarieven moeten verhogen. Dit zei wethouder Aad Wiegman maandagavond in de gemeenterad tijd ens de debatten over de uitbreiding van het cai-netmet zes kanalen. Die operatie maakt het moge lijk dat Schiedam binnen enkele maanden de twee zen ders van de BBC kan ontvangen. Daarnaast komen ook de Franstalige programma's België Waals en TV 5 terug op het scherm. De resterende twee kanalanen moeten nog worden ingevuld. Een onderzoek naar de voorkeuren van abonnees, zoals het CDA wil. heeft volgens Wiegman geen enkele zin. „Zo'n enquête is niet alleen enorm duur, je kunt boven dien het resultaat al min of meer voorspellen. Andere ge meenten hebben het ooit uitgezocht en toen bleek dat de kijkbehoeften nauwelijks verschilden van het pakket zo als dat werd aangeboden". Volgens CDA-fractievoorzitter Siem Rosman kunnen de Ons vrij gemakkelijk de wensen van de kijkers peilern De nutsbedrijven hoeven alleen maar een vragenform uiier- tje bij de maandelijkse afrekening te doen. Rosman: „Er wordt altijd geroepen dat de mensen mondig zijn en moe ten kunnen meebeslissen. Nu daar de gelegenheid voor is, moet je hemel en aarde bewegen en dan krijg je nog nul op het rekest". Rosman herinnerde Wiegman aan het __ramraa van diens eigen PvdA, waarin te lezen staat dat de abonnees bij iedere wijziging van het kabeln et eerst geraadpleegd moeten worden. „Dat zinnetje is al een poosje niet meer geldig", antwoordde Wiegman bits. Voor de ontvangst van de BBC en de twee franse pro gramma's wordt de kijkers negentig cent per maand extra in rekening gebracht. Rosman vindt dat 'een tikkeltje a- sociaal en onverantwoord'. „Bij elkaar maakt dat onge veer een tientje per jaar. De mensen met een gebrekkige talenkennis kunnen dat geld net zo goed in de sloot gooi en. Het wordt tijd dat we ons eens afvragen hoe ver we nog gaan met die tariefsverhogingen. Het programma- aanbod wordt steeds groter. We zitten nu al op achttien. Waar ligt de grens dat gezegd wordt: nu is het welletjes met de kosten?". Vlaardingen De gewijzigde route van buslijn 126 van West nederland over de Marathonweg is ingegaan. De gemeente had grote bezwaren tegen die wijzi ging en weigerde aanvankelijk halteplaatsen langs de route te maken. Maar B en W hebben dat verzet opgegeven: de haltes wor den ingericht. Maassluisse leerlingen van de technische school in de Westwijk en bewoners van bejaardencen tra worden er de dupe van, dat de bus de Ary Koplaan, de Dr.Wiar- di Beckmansingel en de Mamlx- laan niet meer aandoet Dat is voor de gemeente reden geweest om tegen de verandertie dienst regeling bezwaar aan te tekenen bij de rijkshoofdinspecteur van het verkeer. Wethouder Bas Goudriaan heeft nog geprobeerd in een gesprek de directie van Westnederland te vermurwen, maar dat had geen resultaat Samen met zoon en directeur/ei- genaar Mart van Buuren bekijkt de naamgever van het bedrijf de trieste restanten. „Merkwaardig", concludeert Mart van Buuren. „Aan de voorkant is niet te zien dat er zo'n brand heeft gewoed". De pui ziet er aan Koningin Juli- anaweg-zijde inderdaad nog gaaf en ongeschonden uit Daarachter rest echter mets meer dan een totaal verwoeste loods, met daarin nog de zwartgebla kerde pakken steenwol. Van het dak is weinig meer over, de ach termuur is compleet ingestort en ook de zijmuren zijn zwaar door het vuur aangetast, 's Nachts nog heeft de brandweer de loods ge heel leeggehaald, waarna de brand pas definitief gedoofd kon worden. De brand werd rond half twaalf 's nachts ontdekt door de echtge note van de directeur, Coby van Buuren. Mart van Buuren alarmeerde di rect de brandweer, om vervol gens met een brandblusser de vlammen te lijf te gaan. Met vier van die apparaten en ook nog een tuinslang bleef dat bij een dappe re poging. Zeven minuten na de melding nam de brandweer met groot ma terieel en met alle beschikbare manschappen het blussen over. Pas vier uur later en mede dank zij de hulp van de ladderwagen van de te hulp geroepen brand weer uit Maassluis, was alle ge vaar bezworen. „Volgens het onderzoek van de recherche moet de brand aange stoken zijn", aldus Mart van Buuren (38). Het onderzoek heeft uitgewezen dat een naast de loods staand sehuurtje met wat hooi voor de konijnen het eerst vlam heeft geval. Toen dat eenmaal in lichterlaaie stond, sloeg het vuur via de hooggeplaatste kozijnen en het dak naar de loods over. Met alle gevolgen vandien. Nog geen drie weken terug was de als dependance dienende loods van het aan de Coldenhovelaan in Maasland gevestigde bedrijf tot aan de nok toe met pakken steen wol gevuld. De over een dee) van Comm- mandeurspolder trekkende rookwolken hebben -voor zo ver bekendechter niet tot ver ontrustende reacties geleid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1