Gemeente zwij gt over bestemming De Uitkijk Welzijnswerk hekelt snoeiwerk Brinkman 5SS-A Ontmoet onze ondernemers. VLAARDINGS BAGBEAB SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG GOÜRAN Auto in de fik Wethouder wenst Jenaplan niet te veel succes Op warme pantoffels energie besparen Internaat gekocht na dreigement met proces 'Insprekers vergasten gemeenteraad *op porno Poppe vindt De Bolder te duur Raad dankbaar voor omgevingsdeskundige Nissan. Je blijft erin rijden. ES-I AUTOBEDRIJF G. C, VAN DER HEIDEN Dirk de Derdelaan 18, Vlaardingen. Tel. 010-4600433/4600582 DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 A De brandweer kon de vlammen niet op tijd do ven. De wagen brandde vrijwel geheel uit. ■Fotograaf loopt klappen op Schiedam Een in de brand gestoken wa lgen aan de Schimmelpenninckstraat in -Schiedam heeft vannacht de gemoederen da- 4 mg bezig gehouden. Rond half één hoorde de eigenaar van een Mercedes een doffe knal. öTocn hij naar buiten keek, zag hij nog net **een wagen wegrijden en zijn eigen voertuig in de brand staan. De gewaarschuwde brand- Is weer kon de auto niet meer redden. De voor- kant brandde geheel uit, evenals een deel van de achterkant. Politieagenten ontdekten enkele brandhaarden. Een persfotograaf, afgekomen op de melding, kreeg het vervolgens aan de stok met de ei genaar van de wagen. Deze wilde verhinde ren dat de fotograaf zijn werk deed. De foto graaf klikte echter toch, waarna hij tegen een forse dreun aanliep en zich onder behan deling moest laten stellen in het Schieland- ziekenhuis. Later in de nacht kon de politie twee man nen aanhouden. De wagen, waarin de man nen reden, voldeed aan het signalement dat gegeven was door de eigenaar van de in de brand gestoken wagen. De bestuurder van de aangehouden wagen bleek te diep in het glaasje gekeken te hebben. De mannen wer den voor verhoor meegenomen. Eén kon al snel naar huis, maar de ander zit in verband met het in brand steken van de wagen nog vast op het bureau. Ni cl alleen onderwijs is boos Schiedam Niet alleen de onderwijswereld in Schiedam loopt voorop in de landelijke kruistocht tegen de nieuwe serie bezuinigingsplannen van het kabinet-Lubbers II. Ook het sociaal-cultureel werk in de Jeneverstad is niet van plan zich zo maar neer te leggen bij de aangekondigde kortingen. Schie- damse ambtenaren van de afdeling CSJ hebben hun grieven inmiddels mondeling op het ministerie van WVC kenbaar gemaakt. De stichting Schie- damse Federatie onderstreepte dat misnoegen met een brief aan de Tweede Kamer, waarin de aange sloten instellingen de 'rampzalige effecten" schetsen als hun subsidie met 425.000 gulden wordt beknot Verschillende speerpunt-activiteiten komen dan volgens de organisaties op de tocht te staan: het ex periment voor randgroepjongeren, het beleid ten aanzien van Schiedam als onderwijsvoorrangsge- bied en uiteenlopende taal- en andere emancipato rische cursussen. De bezuinigingsplannen van mi nister Brinkman komen in Schiedam extra hard aan, omdat de stad geen voorkeursbehandeling ge niet zoals de vier grote steden. Toch zijn, menen de briefschrijvers, alle grootstedelijke problemen in Schiedam aanwezig. Het PSP-gemeenteraadslid Bart de Leede sprak deze week over een aderlating voor het sociaal cul tureel werk. Hij drong er bij zijn collega bestuurders op aan gezamenlijk een vuist te maken en aanslui ting te zoeken bij gebundelde protestacties. Ook de kinderopvang zit met de handen in het haar. De vierjarigen-maatregel van Deetman slaat direct terug op hun werk. De toch al lange wachtlij sten worden naar verwachting slechts langer, om dat de vierjarigen hun plaats langer vasthouden. De werkgroep Kindercentra typeert bet beleid als 'een ramp' en 'onacceptabel'. imiiiiiiiiiiiiiiEiiiiiisiiimuuiiiiiiiiiiiiHiiimii' Vlaardingen De tegen- standers toonden de Vlaardingse gemeente raad gisteravond harde porno, om te laten zien tot welke excessen naaktre- creatie in het Lickebaert- bos zou leiden. Bloemist Jacques Verkuil en M. Bot, voormalig bestuurslid van de vereniging Vrien den van de Lickebaert, spraken van 'de enkele tientallen die snakken naar ruimte om in hun blote kont te kunnen re creëren'. Dat burgemees ter en wethouders die tientallen een plekje wil toewijzen vond Bot een onzalige gedachte. De voorstanders van naaktrecre- atie, en de mensen die het koud liet, vonden de manier waarop met name Jacques Verkuil zijn bezwaren naar voren bracht nog al onsmakelijk. De bloemist had een anonieme brief gekregen van iemand die schreef dat hij voor naaklrecreatie was, 'niet alleen in de Lickebaert. maar overal'. Op die brief waren twee foto's ge plakt van copulerende en mas turberende mensen. „Geniet er maar vast van", stond erboven. Verkuil kopieerde die foto's en verspreidde ze in de gemeente raad. „Die laten niets te raden over", sprak hij. „Vindt u het vreemd dat verontruste burgers te hoop lopen om deze ontwikke ling af te keuren? Om hun kinde ren te beschermen tegen deze vulgaire vorm van recreëren? De lafbek heeft niet eens de moed om zijn naam levermeiden". De raadsleden, ondertussen, be keken de plaatjes en krabden zich het hoofd of zaten wat te grinniken. Bot herinnerde hen eraan, dat de actie tegen de 'blote- rikken' al meer dan 1500 protest brieven heeft opgeleverd. „Als ik de lijd, de gelegenheid en de lust zou hebben gehad om alle bur gers van Vlaardingen persoonlijk te benaderen, dan had ik u een veelvoud van dit aantal bezorgd". De plaats voor naaklrecreatie was ook niet zo zorgvuldig geko zen, vonden de heren Bot en Ver kuil. Juist aan de ingang van. het bos, waar iedereen, het zou zien. In Raad-ikaal, het blad van klein links, spreekt Riet Eggermont (PPR) die bewering tegen. „Ie dereen die er weieens komt kan weten, dat de ingang van het bos voorbij dit oostelijke gedeelte ligt". Riet Eggermont vindt de ac tie tegen de naaktreereatie 'Vlaardingen op z'n smalst'. Aan behandeling van het voor stel van burgemeester en wet houders kwam de raad gister avond nog niet toe. Om elf uur schorste burgemeester Fred van Lier de vergadering. Vanavond wordt het heikele onderwerp wel uitvoerig besproken llllllilllHlllllllllllllllllilllllillllllllllllilllilOil Vlaardingen Wel wen ste onderwijswethouder Ary Maarleveld personeel en bestuur van de Jena- s planschool gistermiddag' veel succes bij gelegen- S heid van de officiële ope- J ning. Maar hij kon het niet laten er nog eens op - te wijzen, dat zo'n neu traal bijzondere school weieens ten koste van het openbaar onderwijs zou kunnen gaan. Dus het suc ces van de school, die voorlopig is gehuisvest aan de Kraanvogellaan, moest maar niet al te groot worden. Vond hij. De 33 schoolkinderen zal die kri tische noot niet zijn opgevallen. Die hijgden nog na van het avon tuur dat zij even tevoren hadden beleefd. In de kluis van de Rabo bank vonden zij de mineralen en edelstenen terug, die een paar weken geleden uit de nieuwe school waren gestolen. En de be rouwvolle dader was daar ook: dat bleek warempel oma Krom hout, de oma van jeugdboeken schrijver Rindert, die naar Vlaar dingen was gekomen om de ope ning op te luisteren. Daar ston den de kinderen toch even van te kijken. Sommigen werden zelfs licht achterdochtig: klopte dit wel? Of was het misschien door gestoken kaart? Tegelijk met de opening van de school werd het eerste onderwij sproject afgesloten. De eerste we ken hielden de twee klassen van de Jenaplanschool zich bezig met 'boeven'. Dat ts ook het onder werp van de kinderboekenweek. „Een project waar wij veel van onze ideeën over onderwijs in kwijt konden", vertelde viee- voorzitter Jack Chang. De politie had eraan meegewerkt, was de dag na de diefstal vingerafdruk ken komen nemen: met wijk agent Egbert van der Worp en hoofdinspecteur Ruud Meijer werd het speurwerk verricht; de kinderen brachten een bezoek aan de bank. waar zij zelfs de safe-hal van binnen mochten be kijken, en zij schreven een 'boe- venboek'. Wethouder Maarle veld kreeg dat boek cadeau. Het moet voor Maarleveld een wat vreemde gebeurtenis zijn ge weest. Tot op het laatst had hij ge probeerd de komst van de Jena planschool in Vlaardingen tegen te houden. Het kostte de stichters van de school veel moeite om die tegenstand te overwinnen. En nu stond de wethouder op een stra lende herfstdag op het school plein te luisteren naar toespraken van directeur Yvonne Koorenge vel en van Jack Chang. Die gaf de wethouder achteraf in één ding gelijk: het was een heel werk geweest om een nieuwe school te beginnen. Maarleveld had daarvoor gewaarschuwd. Nam niet weg, dat hij alle aanwe zigen 'zeer van harte gelukwen ste' en iedereen bedankte voor het werk dat zij voor de kinderen hadden gedaan. Van boekhuis Den Draak kregen alle kinderen het boek 'Olaf de rover' van Rindert Kromhout. De auteur had er nog vier extra meegenomen. Die waren voor wethouder Maarleveld. Er was er één in een geel papiertje voor het protestants-christelijk onderwijs, één met een paars papiertje voor het katholiek onderwijs, één in het groen voor het neutraal bij zonder onderwijs en één in rood cadeaupapier voor het openbaar onderwijs. Daar nu, was de wet houder niet blij mee. „Want het In de kluis van de Rabobank vonden de kinderen de gestolen edelstenen. openbaar onderwijs is niet rood, dat is voor alle mensen." Hij be loofde de boeken aan de biblio theek te schenken. De kinderen tenslotte braken joelend de deur van de nieuwe schooi open. Vlaardingen De bouw van de bejaardenflat De Bolder aan de kop van de haven in Vlaardingen is volgens Remi Poppe (SP) vele miljoenen guldens te hoog uitge vallen. „Hoeveel kan ik Ook niet precies vertellen, maar ik schat dat het om 2 a 3 miljoen gulden gaat", alus het raadslid voor de Socialistiese Partij. Volgens Poppe moeten de huur ders voor de extra kosten op draaien. Het bestuur van ASVHB, beheerder van de 199 woningen, heeft in een bestuurs vergadering besloten de huren te verhogen. Nu betalen de bewo ners 430,55 gulden per maand huur inclusief servicekosten, straks wordt dat 479,40 gulden, exclusief servicekosten. Het gaat dan nog steeds niet om een defi nitieve huur, want die wordt uit eindelijk door de minister vastge steld. „De bejaarden moeten dus die miljoenen op gaan brengen", al dus Poppe. De hoogte van de bouwkosten moet nog steeds offi cieel vastgesteld worden. Het raadslid kan echter niet aan geven waar de tekorten nu pre cies vandaan kornen. „Een storm in een glas water", reageerde dan ook een woordvoerder van de ge meente Viaardingen. „Er is niets aan de hand". Schiedam Twee jaar na het sluiten van het voorlopig koopcontract heeft de gemeente Schiedam deze week het voormalig internaat voor schipperskinderen De Uitkijk overgenomen van de Sint Ixnelda-stichting. De stichting had gedreigd naar de rechter te stappen als de gemeente niet binnen zeer korte tijd aan haar verplich tingen zou voldoen. Een jaar eerder probeerde de eige nares vergeefs de gemeente onder druk te zetten met de waarschuwing, dat zij op zoek zou gaan naar andere gegadigden. Onenigheid tussen de coalitie partners VVD*en PvdA was er de oorzaak van. dat de gemeente de aankoop van het pand aan de voet van de Hoogstraat keer op keer uitstelde. De PvdA «*ond de prijs 1,2 miljoen gulden veel Vlaardingen Het sluiswachtershuisje bij de nieuwe Buitensluis moet vierkant worden, net als het kantoorgebouw van het Riagg en hoog zoals De Bolder, de torenflat voor bejaarden aan de Westhaven- kade. Dat zei SP'er Remi Poppe gisteravond in de gemeenteraad, toen wethouder Bas Goudriaan zijn plan had verdedigd om bij de aanleg van die sluis een omgevingsdeskundige in te schakelen. Toppe vond die 'omgevingsvormgever', die de gemeente 60.000 gul den kost, maar overbodige luxe. „Het college maakt zich druk om de ingrijpende betekenis die de aanleg van die sluis en een dijk en twee bruggen heeft voor dat historisch stadsdeel. Daar heeft zij zich bij de bouw van het Riagg en De Bolder ook niet druk om gemaakt", aldus de SP'er. De overige partijen waren echter wel blij met het voorstel van B en W, zodat het werd aangenomen, j 1 tc hoog. De socialisten wilden het definitieve contract pas tekenen als er duidelijkheid bestond over de bestemming van de vrijko mende grond. Het dreigement dat de Sint Imelda-stïchting juri dische stappen overwoog, trok de PvdA tenslotte over de streep. Voor zover de gemeente al vast omlijnde plannen heeft met de grond, waarop De Uitkijk staat, is zij daarover zeer zwijgzaam. „Het is met in het belang van Schie dam als daar nu al iets over be kend wordt", is het enige wat een gemeenteraadslid erover kwijt wil. Wel staat vast dat het leeg staande pand binnenkort tegen de vlakte gaat. dit om voorgoed een einde te maken aan het brandgevaar. Tot ongenoegen van de Hoogstraat-winkeliers stookten groepjes jongeren her haaldelijk vuurtjes in het ontta kelde internaat. De vrees dat de vlammen vroeg of iaat zouden overslaan naar hun zaken, deed diverse middenstanders aandrin gen op maatregelen. Maar in af wachting van de kooptransactie liet de eigenaar enkel de deuren en vensters dichttimmeren. De winkeliers zijn nogal ontevre den dat de gemeente hen tot nu toe niet bij de planontwikkcling heeft betrokken. De informatiea vond die weihouder Chris Zijde veld deze zomer met de midden standers belegde, leverde weinig meer op dan wat vaagheden. Chris Coppens, wiens beddenspe- ciaalzaak vrijwel direct aan De Uitkijk grenst: „Erg jammer dat we niets weten, je bent als directe belanghebbende allicht be nieuwd naar een eventuele uit breiding van het win kei bestand." Bibliotheek De officiële bestemming is vol gens de gemeente drieledig: wo nen, winkels en kantoren, maar zolang er geen namen van beleg gers of exploitanten worden ge noemd, verkeert iedereen in het ongewisse. De speculaties en ge ruchten waarvan het op de Hoog straat gonst, bieden weinig hou vast. Aangenomen wordt dat de gemeente nog steeds met tenmin- Nissan Bluebird v.a. 24.199.- Bes taai er een auto die door zijn specifieke eigenschappen zijo werkgever in alles tevreden stek? Wel degelijk: De nieuwe Nissan Bluebird. Wat maakt de Bluebird ook zakelijk gezien tot een juweel van een auto? Een solide reputatie en een aangename prijs. Voor 24.199.- heeft u al een 4-deurs 1.6 liter versie, die bovendien voorzien is van ruim 30 extra's. Trouwens de Bluebirds hebben v.a. LX zo'n 50 extra's waaronder stuurbekrachtiging. U heeft de keU2« uit 16 verschillende uitvoeringen, waaronder snelle en stille Diesels. Stuk voor stuk voorzien van krachtbronnen voor „vol continue dienst". Zuinig (1.15.8 bij 90 kxn/h constant, 1.6 liter uitvoering) en snel (195 km/h. Turbo versie) Zoekt u een auto die iets wezenlijks bijdraagt aan uw bedrijf? Kom naar onze showroom en test zo'n ondernemende Bluebird in de praktijk. Nu 6j jaar carrosserie-garantie. nMf™Hw**™'?Uen"ïb,nnniu'u' ■J - r»i»intl UT* oil 'Ikvrnnjpkinlcrv i;nging<rc v.-oitxhoudtn mngOfi jlIcMaun [>cnancn»uro'i. Icvcld fi» I Hnuin 1986 tn MO een groot wmKCjncdnjl onder handelt over de vestiging van een wai enhuis Het Akzo Pensi oenfonds dat ook belangstelling loonde voor het verpauperde in ternaat. heeft inmiddels afge haakt. Volgens een woordvoer der duurde de interesse van het fonds niet langer dan een half uur „Toen wisten onze managers wel dat dit geen plek voor ons was". De mogelijkheid dat zij de nieu we bibliotheek als buurman krij gen wordt door sommige winke liers met uitgesloten. Biblio theek-directeur Henk Ewoldt geeft echter de voorkeur aan een heel ander adres ..In principe is de Hoogstraat natuurlijk een gunstige locatie. Al die winkels rondom zorgen voor een üi ukke aanloop Maar gezien het feu dat we onze filialen in de wijk Oost moeten sluiten, ga ik toch liever uil van een bibliotheek op het Stadserf (Emmaplem). Dat is voor de lezers uit het. Singel kwartier en omstreken een stuk dichterbij dan de Hoogstraat." Actie Zuinig Stoken van start Schiedam Begin oktober geeft Chris Zijdeveld hei startsein voor een offensief tegen te hoge stook kosten. Alle Schiedamse gezin nen dat zijn er zo'n 34.500 ontvangen dan een kaart waarop zij hun gasverbruik van week lol weck kunnen bijhouden De mo dale verbruiker die de meter in de gaten houdt kan volgens de wethouder van energiebesparing daarmee minstens honderd gul den per jaar verdienen. ,.En dan hoeft hij heus niet met zijn win terjas aan in de woonkamer te zitten". De vorig jaar in heel Zusd-Hol- Jand gevoerde actie Zuinig Sto ken is in Schiedam geen door slaggevend succes geworden In veel sleden turfden de nutsbe drijven meer deelnemers dan Schiedam, terwijl die* gemeente toch de naam heeft met bijna moederlijke zorgzaamheid op de kleinverbruiker te letten. Schie dam wil j cvanche, en Zijdeveld is vastbesloten die ie nemen in het stooksei'/.oen 1986/87. „Er is hier veel meer te halen dan die wat magere respons van 150 Schie dammers", aldus de wethouder. Hoe gering het aantal deelnemers ook was. hun enthousiaste reac ties cn de besparing van 11,5 procent die zij gemiddeld bereik ten sterken Zijdeveld ui de overtuiging dat er wel degelijk muziek zu m thermostaat-bewa king. „Het stimuleert toch, als je zuiniger uitkomt dan anders", schreef iemand. Hoewel sommi gen het een sport vinden om met allerlei trucjes de stookkosten te drukken, is het voor antieren vaak bittere noodzaak, getuige de volgende reactie. „Ik doe nooit ergens aan mee. maar als aow'er moet je wel bezu inigen". Door wekelijks een gebruiksge- middelde. uitgesplitst naar ge zinsgrootte en woningtype, te pu bliceren willen de nutsbedrijven de deelnemers enig houvast bie den. Op de achterzijde van de huis aan huis verspreide actie- kaart staan bovendien handige tips, Adviezen als de thermostaat een graadje lager zetten of ka mers niet langer dan een kwar tier per dag luchten hoeven vol gens Zijdeveld geen afbreuk te doen aan het wooncomfort. Met een beetje vindingrijkheid valt er trouwens nog wel meer van de gasrekening af te knabbelen: „Een paar warme pantoffels doen al wonderen". De Schiedammers die aan het einde van de winter de metst tot de verbeelding sprekende resul taten hebben behaald, worden door de gemeente getraeteerd op een dagje uit. Zij krijgen een ex cursie aangeboden langs bedrij ven die gespecialiseerd zijn in ^energiebesparing.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1