WATERWEG [SPORT Jubileumboek maakt kans op bekroning 19 De gedrevenheid Ivan Hans Schinkel HET WAAIGAT SVV: vijf afzeggingen Waai eens aan... Schëeres-lobby voor 'Een slok water...' Deens vakmanschap in teak en blank eiken WONEN BW' Schiedamse bevolking gegroeid De Dijk viert feest Reumalijders willen kuren in Bad Zuid Forum over versobering onderwijs Markt 57, Hoogstraat 225 Vlaardingen, tefirtoon 010-343685 Fortuna bijna volledig Gudde denkt nog niet aan Quick Boys Van Hagen geblesseerd De Bruin mag niet mopperen RW Rotterdams Nieuwsblad vnjdeg 3 oktober 1986 J Schiedam Marcel van Buuren en Jan Mulder I geschorst, Glenn Sonneville en Coen van der I Hoeven geblesseerd en Rob Koevermans ziek. I Het is dus geen wonder, dat het optimisme van I SVV's oefenmeester Dick Buitelaar niet over- loopt. Bovendien treffen de Schiedammers in J NEC —met de op het oude nest teruggekeerde I Jan Peters— een opponent die wat goed te ma- ken heeft na de desastreuze 2-6 tegen Eindho- ven. I Buitelaar verlangt een agressief SVV, dat NEC I al op eigen helft dient aan te pakken. Op die wijze hoopt hij tevens de minste hinder te on-! dervinden van het ontbreken van één of twee' specifieke centrumspitsen. „Het is jammer dat' we er voor de competitie twee weken uit ziin' geweest, precies in de periode dat we een beetle- m ons ritme kwamen", aldus de trainer die vrijwel zeker wèl kan beschikken over Henk Salari en Roy van Duppen. De vermoedelijke opstelling: Dïrven, Oschner, Trelina Salen, Loovens, Van Kapel, Könemann, Van Duppen!' Neeakens, Ooaterlee en Wildenberg. door PETER DE LANGE Schiedam Een boek wil len schrijven over water en dan een jeneverboek voort brengen. Zoiets presteert al leen een Schiedammer. Desondanks wordt 'Een slok Arater, een bete broods' van Hans van der Sloot voorgedra gen voor de jaarlijkse prijs van Ie International Water Sup pliers Association. Burgemeester Reinier Scheeres gaat zich er persoonlijk voor in- letlen dat Van der Sloots werk oekroond wordt. Scheeres las het wek over honderd jaar waterlei- iing in Schiedam in één adem uit m als de IVVSA binnenkort in Rome congresseert. zal hij het ïanprijzen als de beste publicatie /an 1986. Dat 'Een slok water...' zo door- iringend naar jenever riekt ligt liet uitsluitend aan Van der 3ioots onbegrensde liefde voor iet gedistilleerd. ïn de periode lie hij beschrijft werd Schiedam Jj jeheerst door de brandersindus- rie: de lucht was bezwangerd g /an jenevergéuren en het water cc .vaarop de branderijen hun afval oosden stonk-er naar. De grach- en en kanalen waren weinig "nïnder dan open riolen. Schoon, leider water wat onder de irandersknechten trouwens aan merkelijk minder populair was lan het eigen produkt was -chaars. Onder dergelijke erbar melijke omstandigheden kon het niet uitblijven dat een enkeling begon aan te dringen op verbete ring van de hygiene. Moderniteit De discussie, die in het derde kwart van de vorige eeuw. los brandde over een stedelijk water leidingnet, werd overigens in zeer beperkte kring gevoerd. Het proletariaat, versuft door de zwa re arbeid, nam er geen deel aan en de burgerij vermaakte zich met andere zaken Met de ver geefse pogingen van een ballon vaarder om vanuit de Plantage het luchtruim te kiezen, bijvoor beeld. De waterleiding vormde enkel in de gemeenteraad een bron van onenigheid. Er werd oeverloos over gedebatteerd: de politiek had er tien jaar voor no dig om te beslissen of zo'n onge- noorde moderniteit wel kon. Hans van der Reiner Eiken broek bekijken exemplaar van Een slok water broods boek om In één zen vindt de burgemeester. ten. „Een 'Opvallende overeen komst met ons tijdperk, waarin ook voortdurend wordt gepraat over het afstoten van gemeente- taken aan particulieren", aldus Scheeres. Onverklaarbaar Ook nadat de gemeente de knoop had doorgehakt, bleef de bevol king lauw onder het vooruitzicht dat zij voortaan niet meer met zware emmers naar de pomp of de waterstoker zou hoeven zeu len. De aanleg van het leidingen- net '.vaarvoor de stad op vitale plaatsen werd opengebroken, liet het gros van de Schiedammers koud. Van der Sloot spitte op het gemeentearchief zes complete jaargangen van de Schiedamsche Courant en de Nieuwe Sehie- damse Courant door, zonder ook maar één enkel uitgebreid artikel over het onderwerp te vinden. Uiteindelijk kreeg de weinig ge- .iefde burgemeester P. van Dijk van Mathenesse het voorstel door de raad, met twaalf stemmen voor en zevert tegen. De opposan ten bleven tot het laatst roepen dat een watervoorziening geen noodzaak was en dat de overheid een eventuele aanleg maar aan iet bedrijfsleven moest overla- Het aantal ingezonden brieven was te tellen op de vingers van één hand. Op de dag dat de wa terleiding in gebruik werd geno men I oktober 1886 was Van Dijk van Mathenesse de stad uit en hingen nergens de vlaggen uit. Het waren juist die onverklaar baarheden. die Hans van der Sloot aanspoorden zijn onderzoek voort te zetten en uit te breiden. Wat oorspronkelijk begon met een ogenschijnlijk eenvoudige opdracht, de geschiedenis van de waterleiding te boek stellen, mondde door zijn nieuwsgierig heid uit in een intensieve speur tocht naar de levensomstandig heden aan het einde van de vori ge eeuw. Aleen door eerst de mentaliteit in het Schiedam van anno 1880 te achterhalen, kon de auteur tot het eigenlijke onder werp doordringen. En waar vond die mentaliteit anders zijn oor sprong dan in de branderijen? Terecht noemen daarom zowel Reinier Scheeres als Henk Ei kenbroek, adjunct-directeur van de openbare nutsbedrijven, Van der Sloots boek een historisch zeer waardevol werk. Eiken broek maakt zelfs een vergelij king met dr.Lou de Jongs levens werk 'Het Koninkrijk der Neder landen-in de Tweede Wereldoor log'. Want net als de beroemde historicus begon de Scbïedamse publicist aan zijn boek met de ge dachte dat hij het karwei betrek kelijk snel 2ou klaren. De deadli ne zou tenslotte ruim overschre den worden. De opdrachtgever, de ONS, rekende er op het ma nuscript al m september 1985 in huis te hebben. Het werd een jaar later. 'Een slok water, een bete broods' van Hans van der Sloot werd uitge geven door Interbook International. Hat is verkrijgbaar in de boekwinkel voor 19,90. In bet kader van het eeuwfeest van de Schiedamse wa terleiding houdt de Vewin (Vereni ging voor walerfeidmgbelangen in Nederland) op 9 oktober haar na jaarsvergadering in het Stedelijk museum. Agenda Furie-ade zaterdag 4 oktober in Maassluis 09.45 uur: carlllonbespeling door stads beiaardier J. de Zwart. 09.45 uur: binnenrijden waggelclub 10.30 uur: opening door burgemees ter Hans van Es op ponton in haven kom. 10.45 uur: "t Geuzenschip komt de haven binnen. 11.00 uur; orgelconcert in Grote Kerk door Jaap Kronenburg, 11.45 uur: Exgms-dansers op ponton In havenkom. 12.00 uur: Furie vaart binnenhaven binnen /net aan boord, college van burgemeester en weihouders, 12.15 uur: parachutespringen in bln- nehaven. 12.30 uut: Dennendaler muzikanten op ponton. 12.30 uur: demonstratie duikboot Spurdog in binnen- en buitenhaven, 13.00 uur: demonstratie Q.V Adven- do. 13.30 uur: optreden Glazen Stad. 13.30 uur: detilè wandelclub VTM. 13.30 uur: start Furie-ade mars VTM, 14.00 uur: stuntvlieger» boven Nieuwe Waterweg. 14.30 uur: optreden Wapen van Maassluis. 14.30 uur: varende 2-CV Aqua-Duck plus duikBrsdemonstratle. 15.30 uur; ballonwedstrfjd. 15,45 uur: duikbootdemonstratie. 15.45 uur: demonstratie stuntteam Bram Wetjers. 16,00 uun demonstratie karate op ponton in havenkom. 16.45 uur: demonstralie reddingsheli kopter koninklijke marine, 9.30 uur tot 17.00 uur: helfcopter- rondvluchtan, demonstratie paardes- portvereniging Lickebaert, bezichti ging Grote Kerk, vlootschouw in bin nen- en buitenhaven, braderie, rond vaarten, loopnet over de haven en wippertoestel in havenkom. vrijdag 3 oktober: de SSSN vertoont I Out ol Africa in de Blauwe Brug, aan- vang 20.00. zaterdag 4 oktober: optreden Paul Weeden in jazzclub The Ditch, 21.30 uur. I zaterdag 4 oktober: bingo-dansant In 1 De Blauwe Brug. 20.00 uur. zondag 5 oktober: ruilbeurs voor mun ten. postzegels, prentkaarten enz., In de j Vier Molens, NieuwB Damlaan. Vanal J 13.30 uur. •.zondag 5 oktober: koffieconcert door OBK in het Passagetheater, aanvang 12.00 uur. zaterdag 4 oktober: jubileumconcert van de 80-jarige Rijnmondband In de Lijr.baanhai met medewerking van or kest en solisten. 20.00 uur. zaterdag 4 oktober rommelmarkt in ontmoetingscentrum West. De op brengst is bestemd voor het tienerweek end, 10.00 uur. zaterdag 4 oktober; wandelconcert In de Grote Kerk,met kamerkoor Thomas Morley' en Aart Van de Gronde op orgel, 15.00 uur. zaterdag 4 oktober: bingo-dansant in j wijkcentrum De Heipaal. 20.00 uur. zaterdag 4 oktober: open huis buurt huis Oost met een turkse volksdans groep. kinderplaybackshow en een foto expositie, 14.00 uur. door DONALD BAX Schiedam Hans Schin kel heeft beslist niet voor goed afscheid genomen van het betaald voetbal. De rol van assistent, per definitie weggestopt in de schaduw van de hoofdtrai ner, wordt door hem verre van ondankbaar genoemd. „Het is alleen jammer", zegt de nieuwe oefenmees ter van ExcelsiorT20, „dat je regionaal pas waarde ring krijgt, als die jongens het eerste elftal halen. Maar ja, dat moet de kracht van dé assistent zijn", blikt Schinkel terug op twee jaargangen SW. „Als je alleen maar trainer wordt om in de publiciteit te komen, doe je het niet goed. Je bent er om het spelletje te dienen, om jouw ploeg naar een hoger niveau te tillen". Over een gebrek aan externe be langstelling heeft Schinkel in dit nog jonge seizoen inmiddels niets te klagen. Ondanks de faalbeurt in en tegen Dubbeldam (2-0 ver- lies, plus een rode kaart voor Ed- win van Wijk) presteert Excel- sior'20 boven verwachting. Dat mag te meer opmerkelijk worden -j genoemd, daar de Schiedamse tweedeklasser een half jaar gele- den bijna werd geveld door de 'verkeerde' trainer. Hoewel Ger ter Horst was aangekondigd als een ambitieuze, harde trainer, die de lijn Gudde wel even zou door trekken, was het slechts aan diens tussentijdse opvolger Giis de,. Jong te danken, dat Excel- sior'20 behouden bleef. Dus was het begrijpelijk, dat de nieuwe cqmpetitie enigszins angstig tege moet werd gezien. Een gelijkspel tegen Slikkerveer (3-3), een knappe zege bij HOV (1-0) en een meer dan verdienste lijke deling tegen grote titelkan didaat DCV (1-1), weliswaar ge volgd door het Dubbeldamse echec, zouden de gelaatstrekken van Schinkel wat vrolijker moe ten maken. „In de negen weken dat we nu bezig zijn, ben ik nog geen dag tevreden geweest", lijkt hij de goede prestaties van de eer- Hans Schinkel blikt ietwat filosofisch de wereld in. „Ik ben nog geen dag tevreden geweest", zegt hij. ste weken met opzet te ontkrach ten. „Maar, het gaat wel leven, al kost dat zo ontzettend veel erner- gie. Je moet zo veel inpraten op" alles en iedereen, dat het voetbal op zich af en toe in de knel komt te zitten. Soms kan ik m'n ei niet kwijt. Dan zou ik echt willen dat het sneller ging, omdat je als trai ner gewoon dat stukje resultaat nodig hebt". Kritisch zaterdag 4 oktober: orgelconcert In de Grote Kerk door Addle de Jong, aan vang 20.15 uur. woensdag 8 oktober: try-out van hel nieuwe programma van Jenny Arean In het Schuurkerkthealer, 20.15 uur. Schiedam De bevolking van Schiedam is in juli opnieuw ge groeid. Na een kleine terugloop in juni, nam het inwonertal m de volgende maand weer met 84 toe. Eind juli bestond de bevolking uit S9.394 mannen en vrouwen. 316 meer dan aan het begin van het jaar. De groei werd veroorzaakt doordat zich meer mensen in Schiedam vestigden dan er uit de stad vertrokken. Die cijfers lagen in juli op achtereenvolgens 320 en 241. Er werden 60 kinderen gebo ren. terwijl er in dezelfde periode 55 Schiedammers overleden. Schiedam Jongerencentrum De Dijk bestaat vier jaar. Daarom wordt zaterdagmiddag en -avond een groot feest gegeven in het pandje, dat onderaan de Westfrankeiandsedijk voor iedereen te vinden is. Eén. van de hoogtepunten van die avond zal de mo deshow van No Problem zijn, die omstreeks 19.00 uur aanvangt. No Problem is een bedrijfje in Sehje- dam-Zuid, waar vijf vrouwen kleding en sieraden ontwerpen. Dat doen zij nu nog belangenloos, op ba sis van vrijwilligerswerk, maar het is de bedoeling dat bmnen afzienbare tijd de zaak winstgevend gaat draaien. De Schiedamse Koos Alberts John Vermeer treedt eerder die middag op, omstreeks drie uur, ge volgd door Goats Palace. een blues-rockband, 's Avonds is er video, een flipperwedstrijd, een groot kampvuur en zullen er weer twee bands optreden: Kiboseh, met reggae, en Rub a Dub, funk, uit Den Haag. Schiedam De reumapatiëntenvereniging Nieuwe Waterweg Noord wil gaan kuren in Bad Zuid. De vereniging heeft de stichting Zwembaden Schiedam verzocht of de leden regelmatig een duik mogen nemen in water met een temperatuur van 33 graden. De normale temperatuur van het badwater is 28 graden. Het ziet er niet naar uit dat de stichting op het verzoek zal ingaan. Volgens secretaris Jan Tjassens wordt het opstoken van de ketels gewoon te duur voor een betrekkelijk kleine vereniging als die van de reumapattënten. Zij zouden naast de gewone badhuur van 150 gulden nog eens een zelfde bedrag op tafel moeten leggen voor de extra stookkosten. Tjassens vindt Bad Zuid ook niet geschikt voor therapeutische doeleinden. „Het is aange legd alsinstructiebad en niet als kuurbad". Als de reumalijders in een Schiedams zwembad willen kuren, kunnen ze zich volgens Tjassens beter rechtstreeks tot het gemeentebestuur wenden. De stichting Zwembaden beoordeelt het verzoek louter op de financiële haalbaarheid, maar de gemeente kan op politieke gronden besluiten de vereniging tegen een speciaal tarief te laten baden. Schiedam De Erasmussehool orga niseert maandag een forumavond met als thëma de vraag of de bezuinigingen van minister Deetman zullen leiden tot betere resultaten in het basisonderwijs. Oudere kunnen die avond met enkele des kundigen debatteren over de versobering van het onderwijs en de gevolgen daarvan voor leerkrachten en leerlingen. In het forum zitten onder anderen Her man Posthoorn, oud-wethouder van on derwijs in Schiedam en Hans Punt, direc teur van de Rotterdamse Schoolvereni ging. Gespreksleider is Ton Reedijk, di recteur van de Erasmussehool. Op de agenda staat verder een gesprek over de schoolrapporten. Veel ouders vin den het huidige rapport onduidelijk en willen een andere manier om de resulta ten van hun kind te kunnen beoordelen. De ouderavond wordt gehouden in wtjk- gebouw De Erker aan de Jan van Aven- nesstraat Aanvang acht uur. Een typisch Deens ontwerp waarbij kwaliteit en komfort spreekwoordelijk zijn. Leverbaar met hoge of lage rugleuning als fauteuil, 2-zits en 3-zitsbank, kussens in verschillende zware wollen stoffen of leer. m n nmnmciin Vlaardingen Op Ron Berve- j ling (spierscheurtje in het kuit been) na, kan Fortuna VI zondag voor eigen publiek tegen Al- I phense Boys in de sterkst moge- I lijke opstelling van start gaan. André de Haas en Mari Visser hebben na hun korte uitstapje naar de Canarische Eilanden in tensief getramd en ook Ron Hof man is volledig hersteld van de tegen SW opgelopen blessure. Trainer Jan van Baaren hoopt voorlopig van nog meer tegensla gen gevrijwaard te blijven. „We hebben nog geen twee wedstrij den achter elkaar, ook niet in de oefenwedstrijden, met dezelfde I ploeg kunnen spelen, Het enige pluspunt is, dat Peter Boshuizen zich langzaam maar zeker in de basis speelt Die jongen ontwik- I kelt zich uitstekend". De opatelling van Fortuna Vis Bak- I «teen, Edwin Berveling, Van der I Berg, Struya, Sonneveld, De Haaa, Langhorst, Quak, Hofman, Boshui- I Maassluis Eric Gudde heeft de I voorbije vijf dagen bewust de I naam Quick Boys niet laten val- I len. Na de nederlagen tegen Rijnsburgse Boys, Heerjansdam I Marken en NSVV, heeft de oe- I fenmeester van Excelsior Maas- I sluis zich uitsluitend met z'n ei- I gen ploeg beziggehouden. „Ik I heb de jongens alleen gezegd hoe de selectie er uit ziet en hoe laat de bus vertrekt", aldus Gudde. „Er is de hele week keihard aan de ploeg gewerkt", vervolgt hij, ,,Ik heb geprobeerd de koppies I weer in de goede richting te Icrij- I gen. De problemen liggen bij ons in de deaïils. In onze eigen zes tienmeter voor wat betreft de or ganisatie en in dat van de tegen- I partij op het gebied van de agres- I sie en snelheid van handelen, Daarom heb ik kleine partijtjes I gespeeld, aanval tegen verdedi ging". I De selectie van Excelsior M: Van I EIJk, Vermeer, Van 2I|I, Van den Bergh, Gordijn, Bunt, Hop, Duea. neaux, Van Slraten, Put, Glimmer veen, Van Hoeven, (Jspelder en Van AJtena. „Je moet het positief kritisch blij ven benaderen", vervolgt de oud trainer van Ursus, Steeds Volhar den en het schaduwteam van SVV zijn gloedvolle betoog, „Vanuit die situatie moeten we goed gaan spelen. Er moet een stukje gedrevenheid bijkomen. Dan heb je ook op zondag de pun ten nodig om het zaakje achter je te krijgen, om iedereen te laten meedenken. Ik durf te zeggen, dat er nog veel meer in zit. Ik moet de spelers zelfvertrouwen geven. Het liefst heb ik ze de hele week bij me. Ik krijg nu wat te rug uit de groep. Ze denken mee, gaan de discussie aan. Als je nu tegen een deuk oploopt, kun je het opvangen. Er komt je niets aanwaaien, je moet het zelf af dwingen. Kijk maar naar het cricketteam van Excelsior". Het voetbal, dat Schinkel voor ogen heeft, bestaat voor het over grote deel uit 'pressing'. „De ge zonde agressie", noent hij het. „En het is ook meer bluf krijgen, uitstraling. Van daaruit gaan we trainen. Het moet dus eerst gaan leven voor je aan alle onderdelen kunt gaan trainen. Bovendien is het erg moeilijk om op ons eigen hoofdveld pressing te spelen. Dat veld is zo waanzinnig groot, dat is bijna onmogelijk. Af en toe zie je de angst in de ploeg kruipen, moeten we veel terrein prijs ge ven en als dat gebeurt, kom je zelf nog moeilijker aan scoren toe. Natuurlijk is het leuk als ik dan complimenten krijg, al.- men zegt, trainer, er staat een andere ploeg. Dat is leuker dan datje twee pun ten pakt met angstig en slecht spel". Gelukkig Schinkel prijst zich gelukkig met z'n huidige groep. Hij looft de routine van Jan van Veen en Pe ter Boon, noemt de mandekkers Paul Hijmans en Jos Weber idea le binkies voor een trainer, is blij met middenvelders als Wilco Be renschot en Matthieu Seheffers en vergelijkt 'target-man' Edwin van Wijk met Peter Houtman. „Als er Iemand wegvalt, behoef ik niet meteen het hele elftal door elkaar te gooien. De vervanger weet precies wat hij moet doen. Kijk naar Erik Dulfer die Hij mans moest vervangen tegen DCV. Dat deed hij voortreffelijk. Ik heb een stel gretige, jongen gasten. Nogmaals, die dreun kun nen we best opvangen, omdat we ontzetted intensief bezig 2ijn. Het is alleen jammer, datje de spelers bijna nooit zo gek krijgt als de trainer." Toch heeft het verlies tegen Dub beldam in zoverre doorgewerkt, dat Schinkel voor zondag (thuis tegen DRL) extra zekerheden heeft ingebouwd. De 18-jarige Jan Westland wijkt voor routi nier Peter Boon, die achter de mandekkers Erik Dulfer en Jos Weber de plooitjes moet gladstrij ken. Voorts debuteert René Wa- gemaker (ex-Ursus) aan de rech terkant van het middenveld, waardoor Marcel van der Ven naar de dug-out verdwijnt. „Na tuurlijk is het een groeiproces", meent Schinkel, „maar dat is iets, waarachter je je niet kunt ver schuilen, omdat er ook gepres teerd moet worden"/ Schiedam Hermes DVS-trainer Hans Kostense heeft gisteravond een streep moeten halen door de naam van Leo van Hagen. De op alle plaatsen, als keeper uitgezonderd, inzetbare Van Hagen verzwikte tij dens de training z'n enkel. Gevreesd wordt dat hij een verrekking van de enkelbanden heeft opgelopen en daardoor een kleine twee weken zal zijn uitgeschakeld. De Schiedamse eersteklasser ontvangt zondag Sliedreeht, dat met de 1-1 tegen SVW indruk heeft gemaakt op Kostense. „We zullen onze handen vol krijgen", zegt de altijd goed gehumeurde oefenmeester. „Bij ons zit iedereen nog steeds te wachten op die explosie. Het voetbal op zich is aardig, maar het wordt toch tijd dat we weer eens een wed strijdje winnen weet hij ook dat Hermes DVS zich langzamerhand weinig of geen misstappen meer kan permitteren. De selectie van Hermes DVS: Eggelmeijer, Biesheuvel, Visser, Bijl, Lansber gen, Burger, Bakker, Viergever, Weggarnana, Rltman, Van dar Wonde, Hor- bach, De Roo, Kerklaan en Van Hattem. Schiedam Ron de Bruin, die in de wedstrijd tegen FC Lisse werd weggezonden, mag niet mopperen. De KNVB heeft hem slechts be straft met een aantekening op zijn kaart, zodat hij zaterdag uit tegen De Zwerver gewoon kan spelen. Of dat inderdaad gebeurt, hangt af van de opstelling die trainer Toon Brak us in gedachten heeft. Of Eric van Harmeien of De Bruin speelt midden-midden. Het staat vrijwel vast, dat Hans Wolvers onder de lat Rinus Suurmond voorgoed heeft verdreven. „Rinus had zich eigenlijk alleen voor nood gevallen beschikbaar gesteld", aldus Brakus. Leo Aldere is hersteld, maar de trainer is er nog niet uit of hij hem in de basis laat beginnen. Wijnand Meyboom daarentegen is door een beenvliesontsteking voor een dag of tien uitgeschakeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2