Hoek Loos voorop in onderhoud cilinders 'Back in de Gorzen' Maassluis loopt polonaise i JE ZIET JE G HAASTGRO D EN Winkeliers leggen eer in met volière 'Leve de Furie-ade' VLAARDINGS Willi SOHf EDAMSOHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT PB VS noteert veel klachten over ziekenhuis Ballon op drill DE NIEUWE SPAARCERTIFICATEN verenigde spaarbank Kickbokser mishandelt Schiedammers Brandstichter gearresteerd Motorfietser aangereden m MAANDAG 6 OKTOBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Een nieuwe werkplaats is vrijdagmiddag geopend. Het is de cilinderon- derhoudswerkplaats van NV Hoek Loos, de machine- en zuurstoffabriek, gevestigd aan de Havenstraat in Schiedam- Zuid. Op het voormalige terrein van Tankercleaning, pal aan de Nieu we Waterweg, is in één jaar tijd een bedrijfshal opgetrokken, die circa zeven miljoen gulden inves tering heeft gevergd. In die hal zullen met de meest moderne apparatuur grote ijze ren gastlessen worden onderhou den. Gebruikte gascilinders ko men terug in de Fabriek, worden er gedemonteerd, getest op hun veiligheid onder hoge druk van 300 bar en vervolgens gegrit- straald en geverfd. Na de behan deling wordt een 'leeuwtje inge slagen', wat betekent dat de fles sen door de staat zijn goedge keurd voor gebruik. Het vullen zelf van de flessen met gas vindt plaats op andere depots van NV Hoek Loos zoals in Dieren, Eind hoven, Amsterdam en Spijkenis- se. Op deze wijze kunnen per jaar 100.000 cilinders worden behan deld. Met vrolijke draaiorgelmuziek op de kade van de Waterweg kwam een gemêleerd gezelschap vrij dagmiddag bijeen waaronder: di rectieleden, aandeelhouders en werknemers van Hoek - Loos, burgemeester Scheeres en de di recteur van Slavenburg's Bouw bedrijf met de werknemers, die cle fabriekshal hebben opgetrok ken. Er volgden toespraken in de nieuwe hal. Ir.J.P. Bruining, di rectielid, vestigde de aandacht op de akoestische wanden, die ge luidshinder tot een minimum be perken en wees op de technolo gieën en technieken waarmee het volautomatische proces van cilinderonderhoud voortaan gaat plaatsvinden. Ontslagen „Wij zijn verheugd met de uit breiding van uw bedrijf in de wijk", schreef het bestuur van de bewonersvereniging Schiedam- Zuid in antwoord op de uitnodi ging van Hoek Loos, maar zij vervolgde: „Omdat op andere af delingen van uw bedrijf zodanige reorganisaties plaatsvinden dat leden van onze vereniging be dreigd worden in hun arbeids plaats, zullen wij helaas niet op de opening aanwezig zijn". „Het is een fabeltje dat er mensen ontslagen gaan worden", zegt personeels- en organisatiebaas (P ik O) Wiersma. „Het is nou een maal bij ons bedrijf de gewoonte dat we in plaats van ontslaan al jaren het beleid voeren van inter ne verschuiving: ons eigen perso neel krijgt waar nodig omscho ling en wordt binnen de afdelin gen van Hoek Loos weer ingezet De cilindenverkplaats bijvoor beeld is volautomatisch gewor den en vergt een specifieke be diening, maar niemand is ontsla gen, alle personeelsleden hebben een omscholingscursus gevolgd, .conform ons personeelsbeleid". De oude cilinderwerkplaats van Hoek Loos in Overschie is inmid dels leeg. Alle werknemers zijn overgegaan naar de Havenstraat. Na de toespraken volgde een rondleiding door afdelingen van het bedrijf, waar gedemonstreerd werd hoe Hoek Loos onderzoe kingen doet naar gastoepassingen in de voedings- en genotmiddele nindustrie: „Alle pinda's die u koopt zijn gasverpakt". Ook is een installatie gebouwd die rub ber en specerijen vermaalt onder een temperatuur van 196 C on der nul met behulp van stikstof. Bezoekers konden een kijkje ne men bij volautomatische appara ten in de werkplaats lastechnie ken. De Schiedamse kunstenaar John Hesselberth heeft in opdracht van Hoek Loos een gascilinder beschilderd met fluorescerende verf. Het werkstuk waarmee Hesselberth zijn visie op het on grijpbare gas weergeeft werd tijdens de opening van de cilin- derwerkplaats onthuld. Schiedam Genietend liep jongerenwerker Kees te Gussinklo zaterdaga vond rond in clubhuis De Dijk in Schiedam-Zuid. Zijn ogen glommen achter zijn brilleglazen. Hij was niet de enige die het bij het feest van de jeugd in de Gorzen naar zijn zin had. Er stonden swingende reg- gaebands hui ten op het podi um en op de bank zaten jon gens met meisjes op hun schoot te knuffelen. Het leek wel een middetbare-school- feest. Zo vierde De Dijk het vierjarig bestaan. 't Was zaterdagavond een echt feest voor Gorzenaren. En dat wilden zij weten. Dus toen de zanger van de groep Eub-a-Dub riep dat hij het fijn vond om 'back in Schie dam' ie zijn werd hij meteen verbeterd: „Back in de Gor zen!" Voor een buitenstaander was het even wennen aan het taalgebruik. „Zooooo, wat een waanzinnige kick-band!" Dat hoor je niet elke dag De stijl was ook even wennen. „Hé Sinbad, gooi jij je eige es effe in de vlammen", brulde een jongen bij het kampvuur. Maar kwaad was dat niet be doeld. Het hoorde bij de jolige sfeer. Het grote kampvuur waar mee het feest om twaalf uur werd besloten verliep gladjes Vong jaar was dat even an ders Toen liep het fikkie-sto ken uit op een knokpartij met de gealarmeerde politie. Ook Te Gussinklo kreeg het toen aan de stok met de agenten Zaterdagavond riep hij al voor het kampvuur werd ontstoken, dat dit het mooiste feest was dal hij ooit had mee gemaakt De hoog oplaaiende vlammen trokken even later wel de aandacht van voorbij gangers, die het tafereel bo ven op de West f rankelandsc- dijk hoofdschuddend beke ken. Maar kennelijk waar schuwde niemand brand weer of politie, want het feest liep ongestoord ten einde. Wethouder Bas Goudriaar en de winkeliers laten honderd postduiven los. Vlaardingen Bloemist Jacques Verkuil en zijn collega-winke liers aan de Markgraaflaan leggen eer in met hun initiatief om het pleintje op de hoek van het Liesveldviaduct met een volière te versieren. Voorbijgangers blijven ervoor staan en vinden dat dat kale hoekje er. met volière en speel- plaatsje, veel gezelliger uitziet. De kinderen uit de buurt maakten •zaterdag al druk gebruik van de glijbaan, de schommels en het klimrek. Verkuil zag in 'het verhaal van de volière" het bewijs, dat onder nemers in goed en vooral vreed zaam overleg met wethouder Bas Goudriaan iets kunnen bereiken. „Volgens mij is dat een primeur voor Vlaardingen. Meestal staan Goudriaan en de winkeliers lijn recht tegenover elkaar". Dat de wethouder en de winkeliers za terdag tot slot van de feestelijkhe den honderd postduiven loslieten was dan ook symbolisch: zij had den eindelijk samen 'iets van de grond gekregen. Maar niet alleen de winkeliers en de gemeente kregen hun aandeel in het feest, Ook de kinderen van speelzaal Olleke Bolleke werden betrokken bij de officiële over handiging. Met muziekkorps Li- berté en een stoel van ruiter sportvereniging Flardingha trok ken zij van het Weeshuis naar de Markgraaflaan. Bij de begelei ders was wethouder Goudriaan, die ook hoog te paard zal. Om in stijl te blijven waren de kinderen verkleed als vogeltjes. Burgemeester Van Lier nam na mens do gemeente de sleutel in ontvangst van de volière waarin naast krielkippen, duiven, meeu wen, kanaries, kwartels en par kieten ook Lady Mijhorstfazan- ten, raadsheertjes en buitelaars leven. Hij prees het particulier initiatief van de winkeliers. Van Lier maakte zijn toespraak echter niet te lang, want de kinderen van Olleke Bolleke stonden te popelen om Bas Goudriaan hun eigengemaakte boek over dieren dag te geven. Verkuil vond het 'verschrikkelijk gezellig' en hij heeft ook al gezien, dat de volière in de smaak valt. „Jong en oud stappen even van de fiets om er naar te kijken en de mensen ko men er speciaal naar kijken". Schiedam Twee zware delega ties van het Schieiand2Ïekenhuis en de Patiéntenbelangenvereni- ging Schiedam komen morgen bijeen, formeel om voor het eerst sinds vijf jaar weer eens bij te pra ten, maar naar verluidt vooral ook omdat er een flinke rij klach ten 20U bestaan over het zieken huis. Jan van Ewijk, voorzitter van de Patiëntenbelangenvere-- niging (PBVS), heeft gevraagd of behalve de directie ook het be stuur van Schieland bij het on derhoud aanwezig wil zijn. Hij doet zelf, vooruitlopend op het gesprek, liever geen mededelin gen over de inhoud. Volgens een doorgaans betrouw bare bron echter kan het zieken huisbestuur enkele klachten van ernstige aard tegemoet zien. Er zou sprake van zijn dat de PBVS nieuwe klachten genoteerd heeft over de EHBO, waar begin dit jaar enkele medewerksters kri tiek hadden op het afdelings hoofd. De geneeskundige inspec tie signaleerde dat er oneigenlijke handelingen waren verricht, die echter niet meer zouden voorko men. Volgens de bron heeft de patiëntenclub van Van Ewijk een geheel andere ervaring, namelijk dat er nog wel klachten gerezen zijn. Bovendien is de naam van het Schielandziekenhuis in het ge ding. Tientallen gezinnen in Schiedam, maar naar verluidt ook scholen en sportclubs, zou den niet meer voor behandeling naar dit ziekenhuis willen, maar bijvoorbeeld het Holyziekenhuis in Vlaardingen prefereren. Vroe ger was het al zo, dat veel Schie dammers het Noletziekenhuis verkozen boven het gemeente ziekenhuis (GZ), maar na de fusie van die twee heeft de goede naam van Nolet minder gewicht in de schaal gelegd dan de repu tatie die het GZ had. Dat veel ge zinnen niet meer naar Schieland wÜlen. staat in een brief van één der bestuursleden. De PBVS verlangt van het zie kenhuis enkele maatregelen naar aanleiding van de gerezen klach ten. In het bestuur van het zie kenhuis zitten onder anderen burgemeester Reinïer Scheeres, wethouder Luub Hafkamp en PvdA-raadslid Joop de Jong. Als er niets gebeurt, zal de problema tiek ongetwijfeld in de gemeente raad aan de orde komen. door MD RIETVELD Maassluis Maasluis beleefde zaterdag tijdens de Furie- ade opwindende momenten. De mast van de klipper Avontuur uit Dordrecht raakte bijna ver strikt in het touw, waarlangs de commando s van Bram Wijers in duizelingwekkende vaart de Buitenhaven overstaken, duikboot de Spurdog werd op een haar na overvaren, en de hete luchtbal lon, die tot besluit van de dag zou opstijgen, ging er voor de ogen van het-geschrokken publiek plots met maar één ballonvaarder in de gondel vandoor. Twee anderen die aan de buiten kant van het mandje hingen lie ten zich op drie meter hoogte nog snel vallen. Na vijf uur, toen de kwaampjes al waren afgebroken, waren er nog her en der kleine vechtpartijtjes op straat De poli tie wist echter te voorkomen, dat die uit de hand liepen. Maar met al die spanning gebeur de er niet één ongeluk en de ze vende Furie-ade was dankzij het zeldzaam mooie herfstweer de drukste uit de geschiedenis. Tus sen de kraam met botervette IJs- selmeerpaling en de handel die een autodealer had uitgestald, kwam de stoet herhaaldelijk muurvast te staan. Om hun met gezel niet kwijt te raken hielden de mensen elkaar stevig vast, als Hepen zij de polonaise. Op het Wip, waar het publiek sa menstroomde voor het podium waar bandartiesten hun kunsten vertoonden, was het al niet an ders. Een moeder die een kinder wagen duwde werd bijkans tot wanhoop gedreven. Zij kon niet meer voor- of achteruit. „Ge woon duwen, mevrouw", raadde een ehbo-medewerker haar, maar dat hielp weinig. En op de koop toe beet een meisje haar toe: „Wie neemt er dan ook een kin derwagen mee!" Piet Huisman echter, de voorzit ter van de organiserende stich ting Maassluis Maritiem, was in genomen met de drukte. Zestig duizend bezoekers, schatte hij. Die schatting bleek veel te laag. De politie kwam tot 80.000 bezoe kers. Dat zijn er dertigduizend meer dan vorig jaar. Hoe meer publiek er komt, des te meer belangstelling krijgen spon sors voor het evenement Met meer sponsors kan de stichting meer schepen naar de gezellige Maassluisse haven halen en daar is het Huisman allemaal om te doen. Om volgend jaar nog meer en nog grotere zeilschepen naar Maassluis te krijgen vertrekt Huisman in november naar een conferentie van de Sailing Trai ning Association in Londen. Stoffering De enorme braderie, die in zeven- jaar om het zeevaartfeest ïs ge groeid, mag dan veel aandacht krijgen van het publiek; voor de stichting blijft het maritieme ge deelte de hoofdschotel van het feest „Die braderie is eigenlijk al leen maar stoffering". legtJHuis- roan uit. Meer schepen het zal niet ge makkelijk zijn om die bij een vol gende editie van de Furie-ade al lemaal een plekje te geven. „De havens worden bijna te klein", sprak burgemeester Hans van Es in.zijn openingswoord. Van Els en zijn vrouw landden om half elf met een helicopter op het ponton bij het Sleepvaartmuseum. Me vrouw Van Es-Hamoen zat acht ter het raampje uitbundig te zwaaien toen de heli boven de haven cirkelde en wethouder Liesbeth Snoeck op het ponton zwaaide vrolijk terug. „Meneer de voorzitter, jongens en meisjes, dames en heren, ik voel mij net Sint Nicolaas", zo begon Van Es. Hij liet die vergelijking verder voor wat* ie was. „Want dan zou ik mijn vrouw zwarte Piet moe ten noemen en dat doe ik liever niet". Het bestuur van de stichting kreeg van de burgemeester alle lof voor de organisatie van het feest, „waarmee Maassluis zich etaleert op z'n beste manier". Hij riep, Teve de Furie-ade', maar wist zijn toehoorders niet meer dan een aarzelend 'hiep, hiep, hoera' te ontlokken. „Nou, dat klonk slecht", vond Van Es en hij riep de hulp in van de Geuzen, die net in een model-galjoen al schietend de haven in voeren. Het tweede 'hoera' klonk heel wat beter. Tevreden zette de bur gemeester met andere genodig den koers naar de Burgemeester De Jonghkade, waar de zeventig jaar oude stoomsleper Furie al onder stoom lag voor een tochtje over de Waterweg. Toeval Voor het eerst konden de mede werkers van de stichting Hol lands Glorie de genodigden kof fie aan dek serveren. Machinist Gijs Smoor liep benedendeks te genieten van de soepel lopende motor. Smoor, die dertig jaar ge leden aanmonsterde op sleepboot De Ebro, die echter een dag voor de nieuwbakken zeeman aan boord zou gaan zonk op Ban- jaardsbank in de Zeeuwse wate ren. Bij toeval werd die gezonken sleper juist twee dagen voor de zevende Furie-ade geborgen. Het Sleepvaartmuseum had, koud 48 uur later, al een pot zure bommen en een fles shampoo uit het wrak in de collectie. „Een leuk nieuw tje", vond Huisman. Eén man was minder content met de organisatie van het feest. Teun Kramer uit Koog aan de Zaan had een koperafdruk van de Furie gemaakt en die werd om één uur bij meubelzaak House Style aangeboden aan de burge meester. „Een mooie manier om u te herinneren aan uw jaarlijkse verplichting om de Furie-ade te openen", zei voorzitter Huisman. „Een van de aardigste onderde len van mijn werk", vond Van Es. De maker van het kunst werkje was bij de uitreiking ech ter niet aanwezig. Een half uur te laat kwam hij mopperend de trap op; „De organisatie had beloofd dat ik om één uur achter mijn Twintig man aan de touwen, - maar toch ging de ballon er on verwacht van door. kraampje vandaan gehaald zou worden. Maar ze zijn mij gewoon vergeten. Slordig hoor". Het publiek echter was dik tevre den over het evenement Aan het einde van de middag trokken de mensen massaal naar de Buiten haven om de commando's van Bram Wijers aan het werk te zien „Jammer dat de reddings- helicopter van de Koninlijke Ma rine niet kon komen", vond wet houder Izaak van der Knaap. „Daar komen al tijd veel mensen op af". De stunt van de comman- Het was razend druk in Maas sluis, zowel in als om de haven. do's viel echter ook in de smaak. De tien bereikten veilig de over kant van de haven. De start van de ballonvaart zag er veel gevaarlijker uit. Twintig mannen aan de touwen konden het gevaarte met aan de grond houden. De ballon ging er met maar één man in de mand van door. Tof opluchting van de orga nisatie lanade de ballon een half uurtje later veilig op de Moezel- weg in Rotterdam-Botlek. Met de nieuwe Spaarcertificaten van de Verenigde Spaarbank kiest U voor een veilige spaarvorm met ieder jaar 'n hogere rente. In het 5e en laatste jaar zelfs 9%. Spaarcertificaten ztjn oersoiide waardepapieren, in 3 verschillende aankoopbedragen; van f 1000,-, f 5.000,-, en f 10.000,-. Verkrijgbaar op naam of aan toonder (met registratieplicht). En altijd inwisselbaar zonder kosten, (aan toonder na 2 jaar) Vlaardingen Een Vlaaidingso kickbokser en zijn vnend hebben in de nacht van vrijdag op zater dag in de Bleekst ra at twee 2l ja rige Schiedam mors mishandeld en niet een mes» bedreigd De 25 jaar oude kick bokser sluog een van de twee slachtoffers bewus teloos Met zijn vier ïaar jonge te vriend is hij aangehouden. De twee worden vandaag voorgeleid aan do officier van justitie m Rot terdam Op de VVesthdvenplaats wen ion diezelfde nacht twee Vlaai din gers cn een Schiedammer aange houden, die ruiten insloegen van de Visbank Een van hen ver wondde daarbij zijn hand Tegen de drie, 17. 18 cn 21 jaar oud. is proces-ver baal opgemaakt Schiedam De 22-jarige Schie dammer die donderdagnacht in de Schimmelpenninckslraat de Mercedes van een stadgenoot in brand stak en een persfotograaf in elkaar sloeg toen deze een foto wilde maken van de gebeurtenis, is vandaag voorgeleid voor de of ficier van justitie. De man werd donderdag gearresteerd. Volgens zijn verklaring wilde hij zich wreken op de bestuurder van de Mercedes, met wie hij nog een appeltje had te schillen Hij slaagde echter maar ten dele m zijn opzet. Zijn tegenstander had de Mercedes namelijk geleend, van een vriend. Schiedam Met rugklachten en een pijnlijke knie is zaterdagmid dag een 33-jarjge motorfietser uil Rijswijk naar het Holyziekenhuis" gebracht. De man was op het Ke- thelplein aangereden door een auto en vervolgens op een - vrachtwagen gebotst

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1