Ijl BBC begint met storing CDA krijgt college niet uit het zadel Woonwagenbewoners stellen geding uit Bloot mag van raad ViAMUNES OAE8UO SGHIEDAMSEHE COURANT HIHIWt WATEBWEE CODRMT Van 1300 flats zijn servicekosten te hoog Forum over onderwijs komt niet uit de verf 1 'Oorlog' tussen twee scholen 'Raadsukkelt voort' Motie van wantrouwen deugde niet Directeur De Vaart geschorst Gemeente wil praten Telefonische hulpdienst krijgt 24 uur niet vol VHIIERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen, Telefoon: DINSDAG 7 OKTOBEK 1986 010-4343229, 4352066, 4350567 - sportredactie: 4345209 Strop dreigt voor woningbedrijf Maassluis De bewoners van 1300 fiats in de burge- meesterswïjk, de compo- nistenwijk en de Dijkpol- der in Maassluis hebben 1 sinds 1981 zon 140 gulden per jaar te veel aan servi cekosten betaald. Dat is vast komen te staan na een onderzoek van de huureommissie- De commissie heeft de gedupeer de huurders geadviseerd het te veel betaalde terug te vragen bij de huisbaas, hetgemeentelijk wo ningbedrijf. Als de kantonrechter in Schiedam de uitspraak van de huureommissie bevestigt, kost dat het woningbedrijf vele hon derdduizenden guldens. De huureommissie kwam tot haar uitspraak na klachten van een bewoner van de Peter van Anrooylaan. Die vond het onre delijk dat de Raad voor de Volks- huisvesting, die in 1981 de ev-in- stallaties van 26 üatblokken. liet ombouwen van olie- naar gas- stook. een flink deel van de kos ten verhaalde op de huurders. De bewoner schakelde het Advoka- tenkollektief Schiedam in, dat de ■zaak vervolgens aanhangig "maakte bij de Huureommissie. De uitspraak, die tweeëneenhalf jaar op zich liet wachten, maakt duidelijk dat ombouwkostep niet aan de huurders in rekening mo gen worden gebracht Het is ech ter niet te verwachten dat het e woningbedrijf het teveel betaalde 'dadelijk zal terugstorten. Volgens -"directeur Jan Barendregt wil het T woningbedrijf eerst wachten op een uitspraak van de kanton- rechter in Schiedam. i Barendregt „Het is niet zeker of de rechter de uitspraak van de huureommissie bevestigt Ge- j beurt dat wel, dan wordt het voor ons een zeer prijzige zaak", aldus Barendregt. Hij verwacht even- - wel dat er nog heel wat water door de Waterweg zal stromen, r voordat vaststaat of de ombouw- kosten wel of niet de verhoging van de energierekening met on geveer 140 gulden per jaar recht vaardigden. De huurders zouden op den duur van de ombouw pro fiteren, omdat zij volgens het wo ningbedrijf gemiddeld twee tien tjes per maand minder verstoken. Volgens het Advokatenkollekiief kan de gemeente de terugbeta ling nog langer uitstellen door te eisen dat iedere bewoner die zijn geld terug wil hebben, eerst maar 1 een uitspraak van de huurcom- missie moet vragen. De uitspraak die er nu ligt, geldt volgens de wet slechts voor één enkele be- woner. Mr."Hans Schoenmakers van het Advokatenkollektief meent desondanks, dat de huur ders aan het langste eind zullen trekken. Het zou niet erg ver standig zijn als het woningbedrijf voor leder apart geval een uit spraak verlangt: de administra tieve afhandeling alleen al zou enorm in de papieren lopen. Schoenmakers: „Dit verweer le vert wel uitstel op, maar lijkt toch niet zo handig. Uiteindelijk zal toch het teveel betaalde moeten worden vergoed". Schiedam Ongeregeldhe den tussen grote groepen leerlingen van de Rijnmond MTS en scholengemeen schap Nïeuwelant hebben er gistermiddag toe geleid, dat vijftien ruiten van de MTS sneuvelden. Tijdens de schermutselingen, waarbij een jongen een steen tegen het hoofd kreeg, raakten ook enkele auto's beschadigd. Vijf Schiedammers van 16, 17 en 19 jaar zijn gearres teerd. De directe aanleiding tot de relletjes moet volgens de po litie worden gezocht in de ge spannensfeer, die al geruime tijd rond de twee scholen hangt. De leerlingen verwij ten elkaar in het verleden Vernielingen te hebben aan gericht Schiedam Gaat de kwaliteit van het onderwijs erop achteruit, als minister Deetman zyn bezuinigingen door de Tweede Kamer krijgt? Driejaar geleden kwam de Erasmus- school er na lange discussies niet uit, en maandagavond bleef de vraag opnieuw onbe antwoord. Na de massale bezettingsacties in het Schiedamse basisonderwijs, een week geleden, probeerden tien deskundigen vergeefs in wijkgebouw De Erker de gevolgen van de jongste bezuinigingsplannen op een rijtje te zetten. Het debat tussen oudere en docenten, schoolhoofden, een onderwijsconsulent en een raadslid bezweek onder een spervuur van de meest uiteenlopende meningen en vragen. Provocerende uitspraken genoeg, maar de tijd om er dieper op in te gaan ontbrak. „Zolang de pedagogische academies slechte onderwijzers afleveren zie ik geen verbetering". „Kinderen zijn vaak onhandel- 5 baar, omdat hun oudere te weinig regels stellen". „Van al die logen en peuten heb ik geen hoge pet op". Jullie vergaderen zo veel, dat er van lesgeven niets terecht komt". Na krap anderhalf uur hamerde Ton Reedijk, directeur van de Erasmusschool, met een onbevredigd gevoel af. „We hebben even kunnen proeven van allerlei meningen. Jam- mer dat de tijd ontbreekt om ze uit te diepen". 2 Eén vraag bleef onuitgesproken. Waarom bestond het forum uitsluitend uit mannen? Nu leesmoeders en oversteekmoeders bij het onderwijs zijn ingeburgerd, zou er ook plaats moeten zijn voor forum moeders. Ook al omdat het voornamelijk moeders waren, d ie vorige week de bezettingsacties uitvoerden. Tien deskundige heren discussieerden maandag in De Erker met ouders van leerlin gen op de Erasmusschool. Onderwijsspecialist H. den Duik (tweede van rechts) vond dat er op de scholen niet te veel vergaderd wordt. Bij de nutsbedrijven in Schiedam brachten Aad Wiegman en IJsbrand van der Velden de BBC-ontvangst tot stand. De storing die erop volgde was te wijlen aan een defect in de straalverbinding. Schiedam/Vlaardingen Bedremmeld staarden de ONS-funetionarissen maandagmiddag naar het televisiescherm. Nauwe lijks hadden de wethou ders IJsbrand van der Velden (Vlaardingen) en Aad Wiegman (Schiedam) met een druk op de knop de BBC-programma's op het kabelnet getoverd, of daar diende zich een sto ring aan. De beelden van verwoed (tegen Argentinië) hockeyende Britten gingen jammerlijk in een eleetro- nïsehe sneeuwstorm ten onder. Ook de schotse doedelzakblazer die op de andere engelse zender een kerkdiens begeleidde, werd van de buis ge* naga. Tot grote opluchting van nutsbe drijven-directeur Jaap-van Willi gen waren niet zijn mensen ver antwoordelijk voor het defect: het bleek gewoon een manke mentje in de straalverbinding. „In Rotterdam zitten ze ook zon der beelden!" meldde iemand triomfantelijk. Afgezien van dit soort kleine euvelen kunnen de cai-abonnees in Vlaardingen en Schiedam rekenen op een goede ontvangst van Engeland, verze kert J.M. Broeders, chef elektri citeit en kabel tv bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). De beeldkwaliteit van de britse programma's is gelijk aan die van de duitse zenders. De straalver binding tussen Londen en het belgische Oost-Duinkerken zorgt voor een vrijwel storingvrïje ont vangst, bijzondere atmosferische omstandigheden op Het Kanaal buiten beschouwing gelaten. Vlaardingen Ook naaktreere- anten krijgen in Vlaardingen, zo als liberaal George Neijsssel dat gisteravond uitdrukte, een plaatsje onder de zon. Het plei dooi van Cor de Jonge (RPF) om 'dal verschrikkelijke voorstel' in ta trekken vond bij het overgrote deel van de gemeenteraad geen gehoor. Het CDA, dat een paar weken ge leden nog geen overwegende be zwaren had tegen naaktrecreatie in het Lickebaertbos, zwichtte wel onder de 1532 bezwaren die Vlaardingers bij de gemeente hebben ingediend. Aart Kool vond het aantal reacties opval lend en meende, dat de behoefte onder de bevolking aar. een plek 1 voor naaktrecreatie eerst onder- zocht moest worden. Wethouder IJsbrand van der Velden kon voor de principiële bezwaren van De Jonge nog wel vaarde ring opbrengen. „Elke millimeter voor naaktrecreatie is ons teveel", betoogde het RPF- raadslid. „Nog nooit zijn tegen j een voorstel zoveel bezwaren in- gediend, maar het is kennelijk -nog niet voldoende. Wat de be volking vindt is blijkbaar niet be langrijk". Voor het betoog van het CDA - kon Van der Velden absoluut geen waardering opbrengen. „Ik heb niet gehoord wat de mening van het CDA over naaktrecreatie i is". Hij wees erop, dat het Licke- l baertbos openbaar gebied blijft en dat het" gebied voor naaktrecrea- J, tie maar anderhalve hectare van •,de 33 hectaren bos beslaat Alleen CDA én klein rechts stemden ter gen het voorstel Vlaardingen De oppositie in de ge meenteraad heeft gis teravond een vergeef se poging gedaan om het Vlaardingse PvdA- minderheidseollege beentje te lichten. Een motie van wan trouwen van het CDA kreeg slechts steun' van de fractie van klein rechts en de meerderheid van de VVD. Aart Kool, de voorman van het a CDA, gaf de SP er de schuld van -s dat de motie werd afgewezen. „Zulke draaierijen heb ik nog zei- den meegemaakt", liet Kool zijn ongenoegen blijken- O Kool vond de SP inconsequent en onbetrouwbaar. De socialis ten, onder aanvoering van Remi Poppe, steunden vorige week wel de motie om de parkeertarieven te verlagen van anderhalve naar één gulden per uur. Omdat bur gemeester en wethouders die mo tie naast zich neerlegden, kwam het CDA gisteravond met zijn motie van wantrouwen. Maar die kreeg niet de steun van de SP. „Ja, wij gaan het CDA niet in het pluche helpen", zei Poppe ver ontwaardigd. vonden het ondertekenen van zo'n contract echter 'hun eer te na'- Contractbreuk Het was voor Kool een bittere te leurstelling, dat zijn motie het niet haalde. Herhaaldelijk heeft Kool gezegd, dat de gemeente raad niet kan blijven voortsukke len zoals dat de laatste maanden is gegaan. „U kunt niet met straatvechters op deze golflengte doorgaan", zei SGP'er Lensvelt tegen de PvdA-weth ouders. Met die straatvechters bedoelde hij, zo bleek later, de SP. Poppe wilde de motie van wan trouwen wel steunen, beweerde hij. Maar dan moesten CDA en WD een contract tekenen waar in zij beloofden de parkeertarie ven niet weer te verhogen naar anderhalve gulden per uur, als zij na de val vair het college wethou ders mochten leveren. .Anders is duidelijk, dat zij alleen maar het college willen wippen". Mochten CDA en WD later contract breuk plegen, dan zouden hun fractieleden hun zetels in de raad ter beschikking moeten stellen. Lachend stemde burgemeester Fred van Lier toe in de zoveelste schorsing. WD en CDA konden het contract gaan bestuderen.. Zij X Wethouder IJsbrand van der Velden legde uit, dat B en W de motie over verlaging van de par keertarieven niet kunnen uitvoe ren. „Dat betekent contract breuk. Wij hebben een overeen komst met Van Wijnen Vastgoed bv, Actomat bv, Bas van der Heij den en woningbouwvereniging Patrimonium. Dat akkoord is door de drie grote partijen in de gemeenteraad onderschreven. Élk college zou zich aan die over eenkomst moeten houden. Bij contractbreuk betaalt de burgerij het gelag". Van der Velden wees het CDA erop, dat er andere manieren zijn dan contractbreuk om 'het colle ge dwars te zitten'. Daar werd christen-democraat Chris van Roon woedend om. „Wij hebben u uitgenodigd om stappen te on dernemen om de parkeertarie ven te verlagen. Niet om con tractbreuk te plegen". Maar Van der Velden moest hem terecht wijzen: „Door ons voorstel voor de tweede fase van het betaald parkeren niet aan te nemen is er al contractbreuk gepleegd". De motie van wantrouwen werd vervolgens verworpen. CDA en de SGP/ RPF-fractie stemden voor. Van de WD stemden vijf leden voorde motie. Jan Madem, die als wethouder nog de eerste paal van de parkeergarage sloeg, j stemde als enige in zijn partij te gen de motie van wantrouwen. PvdA'er John Ranshuijsen was blij dat de motie het niet haalde. „Het CDA heeft toch geen alter natief voor het huidige college". CDA'ers en WD'ers bestude ren in de koffiekamer broederlijk het contract van de SP. Van links naar rechts Jaap Barnauw, George Neijssel, Aart Kool, Jan Bulva, Leo de Snaijer en op de rug gezien Henk van der Linden. Vlaardingen Als de motie van wantrouwen van CDA'er Aart Kool tegen het college gisteravond,was aan genomen, hadden burge- meester en wethouders die simpel naast zich neer kun nen leggen. Volgens de ge meentewet kan de raad in niet meer dan één wethou der tegelijk het vertrouwen opzeggen. Om het voltallige college naar huis te sturen waren dus vier moties nodig geweest. „Artikel 87a van de gemeen tewet is daar zeer duidelijk over", aldus mr.W.Q. Klomp, jurist in algemene dienst van de gemeente. „Je kunt niet het hele college met één mo tie van wantrouwen naar huis sturen. Als een wethou der niet meer het vertrou wen van de raad geniet, kan de raad dat vertrouwen op zeggen. Veertien dagen later kan dan een voorstel tot tus sentijds ontslag worden inge diend. Voor één wethouder". B en W hebben het CDA niet op de ondeugdelijkheid van de motie gewezen. Klomp kan zich dat wel vooretellen. „Dat zou tot nog meer schor singen hebben geleid. En die waren er al veel, heb ik be grepen". Twintig jaar geleden schreef Zwartewaal geschiedenis, toen de gemeenteraad als onderdeel van een vete tus sen de dorpsbestuurders Hobbel en Brobbel een motie van wantrouwen te gen het college van B en W aannam. Die motie had dus geen enkele zin: op grond van de gemeentewet kon het college gewoon blijven zit ten. Een incidenteel "bibbertje' moe ten de kijkers maar voor lief ne men. Zij krijgen de BBC tot het einde van het jaar trouwens gra tis. Pas in januari maken het Vlaardingse GEWB en de Schie damse ONS een nieuwe kanaal indeling en worden de kosten bij de abonnees in rekening ge bracht. De twee kabelexploitan ten denken alle eventuele kin derziektes tegen die tijd wel te hebben verholpen. De Schiedam se kijker kan sinds maandagmid dag half vier beide engelse zen ders Ontvangen. BBC 1 is te vin den op kanaal 57, BBC 2 op ka naal 44. In Vlaardingen biedt het cai-net tot omstreeks Kerst geen ruimte voor twee nieuwe zen ders. Het GEWB levert voorlopig alleen BBC 1 op kanaal 23. Vlaardingen Directeur J.I.M. Keijzer van openba re scholengemeenschap De Vaart is voor onbepaalde tijd geschorst. Hij zou de school voor lager-, middel baar en kort middelbaar beroepsonderwijs voor en kele duizenden hebben ge dupeerd. De schorsing is uitgespro ken op verzoek van de ad junct-directeur. Alle be trokkenen weigeren com mentaar te geven. Ook de rijksinspectie is in middels van de schorsing op de hoogte gebracht. Een woordvoerder van de in spectie verklaart desge vraagd dat ei; 'lopende het onderzoek geen informatie wordt verstrekt'. In een later stadium zal het schoolbestuur met een verklaring naar buiten ko men, aldus diezelfde woordvoerder. Een verontwaardigde ou der heeft naar aanleiding van de affaire zijn dochter van school gehaald, Keijzer zelf ontkent de" sphorsing. „Ik ben sinds een week overspannen thuis". Schiedam Het kort geding, dat de bewo ners van het woonwagenkamp aan de Schie willen aanspannen tegen de gemeente, is uit gesteld. Het geding zou donderdag 9 oktober dienen voor de rechtbank in Rotterdam. De wagenbewoners hebben op de valreep beslo ten eerst de uitkomst af te wachten van een gesprek met de gemeente. Levert dat niets op, dan stappen de kampbewoners alsnog naar de rechter om verbetering van hun leefomstan digheden af te dwingen. De advocaat van het kamp, mr.DN. van Gen- deren, heeft de gemeente Schiedam, op wier verzoek het gesprek plaatsvindt, een hypo criete houding verweten. Een brief van 29 mei, waarin Van Gen deren aandrong op iso- "ieer latïe van de waterleiding, aansluiting op het Van Genderen houdt er rekening mee dat het gasnet en verharding van de toegangsweg kamp aan de Schiekade nog minstens twee naar het kamp werd pas beantwoord toen de jaar zal bestaan. „Vandaar dat we naar zo'n datum voor het geding was vastgesteld. De re actie van de gemeente was gedateerd 26 sep tember. „Van de gekke", aldus Van Gende ren. „Tientallen keren bel je op zonder duide lijk antwoord te krijgen, dan dreig je met de rechter en dan ligt er opeens een brief'. De gemeente ontkent dat het op handen zijn de proces de aanleiding was om nog eens met de kampbewoners te gaan praten. Op de afde ling sociale zaken en volksgezondheid zegt Gerard van Marsbergen nooit een dagvaar ding te hebben gezien. De ambtenaar: „En van dreigementen met een rechtszaak liggen we niet wakker. Dan hebben we geen leven zwaar middel als een proces hebben gegrepen. De mensen mogen niet weer een winter in de ellende zitten. Zolang de gemeente niet in staat is elders in Schiedam een modem kamp in te richten, moet ze zorgen dat de omstan digheden op het oude kamp tenminste leef baar zijn". Momenteel legt de provincie de laatste hand aan een rapport over de verhui zing van het kamp naar de Delflandseweg. Die lokatie tussen de spoorlijn en de snelweg zal waarschijnlijk worden afgekeurd, ver wacht Van Genderen: geluidshinder en gif ïn de grond maken het terrein volkomen onge schikt De jurist „Wat kunnen we anders doen dan het geding aanhouden? Het duurt nog jaren voordat dit probleem is opgelost Laat de gemeente nu maar eens aantonen dat ze de problemen van de kampbewoners se rieus neemt". Schiedam De Tele fonische Hulpdienst Waterweg-Noord heeft grote moeite de beloofde 24-uurs-be- reikbaarheid waar te maken. Na de ge slaagde afwikkeling van de financiële pro blemen in juni staat de hulpdienst voor de opgave het tekort aan vrijwilligers weg te werken. Om de telefoons in de Lekstraat dag en nacht te bemannen'zou het medewerkersbestand met tien moeten worden uitgebreid tot 45. "Wie in psychische nood verkeert en nummer 473.11.61 draait, krijgt *s nachts vaak een antwoordapparaat aan de lijn dat de beller verwijst naar de Rotter damse THD. Ook de samenwerking tussen de hulpdienst en het algemeen maatschappelijk werk wil nog niet vlotten. Tussen de ruim 6000 telefoontjes die de THD in Schie dam jaarlijks krijgt, zitten soms gevallen waarbij bijstand drin gend gewenst is., „Wij kunnen niet meer doen dan een opbeu rend woordje spreken. Voor praktische hulp moeten wij de mensen kunnen doorverwijzen naar het maatschappelijk werk. Maar dat is buiten kantooruren meestal onbereikbaar", aldus Ma rijke Heijenk, die onlangs Jaap Brouwer opvolgde. Het is voor haar als enige beroepskracht van de hulpdienst ondoenlijk er bij ie der noodgeval zelf op uit te trek ken en van de vrijwilligers kan zij dat ook niet verwachten: die moeten bij de telefoon blijven. Geen resultaat Gesprekken met het maatschap pelijk werk in Schiedam hebben nog niet tot het gewenste resul taat geleid. Aan een overeen komst wordt nog gewerkt, maar zelfs als die lot stand komt is de THD nog niet uit de moeilijkhe den. Schiedam is het centrale adres voor bellers uit de wijde omtrek. Het nummer staat op dc achtet zijde van het telefoonboek, dat bij 15 gemeenten rond Rotter dam in gebruik is. Veel van die gemeenten weten niet eens dat zij bij een hulpdienst zijn aangeslo ten, en het maatschappelijk werk uit die steden houdt er in het dienstrooster ook geen rekening mee. In de Lekstraat leidt dat nogal eens tot onoplosbare pro blemen. Marijke Heijenk: ,4e hebt ie mand aan de lijn die diep in de put zit Je weet daar moet nü ie mand heen. Dan is het heel frus trerend als je niet één adres hebt waar je die man of vrouw kunt heensturen". Om de Telefonische Hulpdienst Waterweg-Noord meer bekend heid te geven bij de omliggende steden, gaat Marijke Heijenk de komende maanden ieder ge meentebestuur in het werkge bied afzonderlijk benaderen. Zij zal dan meteen een balletje op gooien over een eventuele subsi die, want behalve Schiedam is er geen enkele gemeente in het noordelijk Waterweggebied dje de THD financieel steunt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1