Ni Strippenkaart probleem in Groenoord-Zuid Maassluis moet voor rechter verschijnen Wraak op accountant om eer van vrouw Museum toont restanten van gezonken Ebro VLAARDINBS DAGBLAD SCfiiEOHiSCIIE COIIBAN? NIEUWE WATERWEE EOHNÏ ItJÉtSii Verbazing: Rotterdammer mag zakkendrager maken PASAR MALAM Gespannen sfeer na 'oorlog' scholieren Minimanota steeds verder ontkracht Bestelwagen raakt fietser Iflggfrr, léilaS Subsidie voor veer jaar terug Goudriaan rekent op 'aanzienlijke schade' Op heterdaad met tandpasta WATERWEG WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010* 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Rotterdam)rZo schoft, vertel nu maar eens wat je al lemaal hebt uitgevreten!" Met die woorden werd in de nacht van 30 op 31 mei een Vlaardingse accountant in zijn woning aan de Eendrachtstraat tegen de grond ge gooid. Drie mannen en een vrouw koelden vervolgens met schoppen en slagen hun woede op het geblind doekte en geknevelde slachtoffer. Eén van hen loste een schot, dat de boekhouder op een haar na miste. Zonder iemand te verwonden boorde de kogel zich in een kussen. De mishandelde boekhouder werd be roofd en vervolgens aan zijn lot overgelaten, „Een uit de hand gelopen wraakactie", verontschuldig de zich de schutter, een 39-jarige Schiedammer bijge naamd Bolle Jan, zich dinsdag tegenover de rechtbank in Rotterdam. De Bolle had enkele vrienden opge trommeld om de accountant een lesje te leren. Deze had zijn vriendin Emmy beledigd, mishandeld, besto len en op de koop toe zwanger gemaakt Unfair „Vond u dat niet unfair, vier tegen één?" vroeg recht bankpresident mr L. Prins. „Nee", luidde het ant woord. „Was ik in m'n eentje gegaan, dan had ik hem veel erger toegetakeld. Wé gingen erheen om hem te imponeren, niet om hem iets aan te doen". Het plan om de boekhouder mores te leren dateerde al van ver voor de 30e mei. Het voornemen was bij Bolle J an opgekomen, toen de accountant zijn vriendin bleef lastigvallen met smerige telefoontjes. Om de omgeving te verkennen brachten de Boll e en enkele vrienden uit Schiedam, een 38-jarige man die zichzelf GT noemde, Grote Turk, de 33-jarige Tito* en diens 24-jarige vrien din het nietsvermoedende slachtoffer eerst 's middags een bezoek. GT, voor de boekhouder de onbekende in het gezelschap, stelde zich voor als een Italiaan ge naamd Giorgio. Hij wilde zogenaamd een pizzeria be ginnen en kwam de boekhouder om adviezen vragen, 's Avonds keerde het viertal terug om de vergeldings actie te voltrekken. Cocaïne Hoewel het volgens Bolle Jan niet de bedoeling was dat de zaak in een rooftocht zou ontaarden, gingen de overvallers er na de mishandeling vandoor met siera den, horloges, contanten en eurocheques. GT werd volgens zijn vrienden afgezet bij een cocainedealer. De rest van het geld verbraste hij met zijn vriendin in Rot terdam, verklaarde GT's echtgenote later tegenover de politie. GT, behalve aan drugs ook verslaafd aan twee liter whisky per dag, ontkende dat zijn zakken na de overval uitpuilden van gestolen goederen. Bolle Jan werd echter het eerste slachtoffer van de roof: hij liep togen de lamp toen hij één van de gestolen cheques verzilverde om een hond te hunnen kopen. De officier van justitie, mr.C.M.P, Flint-van Noord kon geen excuses bedenken voor deze 'ergerlijke zaak1' „Ook al zeggen de verdachten dat het om de eer van een vrouw ging, als zo Wraakactie uit de hand loopt is dat all in the game". Zij eiste tegen beide verdachten twee jaar en zes maanden onvoorvveaardelijk, met af trek van voorarrest De behandeling van Fito's zaak werd verdaagd tot het psychiatrisch rapport gereed is Hij moet dan ook terecht staan voor mishandeling van zijn vriendin. Haar zaak werd nietig verklaard omdat de dagvaarding niet was betekend. Voor GT vroeg raadsman mr.J.H.A.M. Curfs vrii- spraak omdat het slachtoffer later gezegd zou hebben 'dat de Italiaan van niets wist'. De raadsvrouwe van Bolle Jan, mr.C. Oosthoek-van Prooijen, pleitte voor een psychiatrische behandeling van haar cliënt. De rechtbank doet op 21 oktober uitspraak. Vlaardingen De door PSP en CPN gevraagde minimanota, bij het verschijnen al een minimale nota genoemd, wordt steeds ver der ontkracht Aan schuldsane ring kan, blijkens een brief van directeur mevrouw Th.A.A. van Miltenburg van de sociale dienst, maar weinig worden gedaan. Groepsgewijze vrijstelling van onroerend-goedbelasting voor de minima is door burgemeester en wethoud ers ook al afgewezen. Een centraal punt waar schulden worden geadministreerd, zoals dat in Schiedam wel bestaat, wordt door de directeur van de Vlaardingse GSD van de hand gewezen. Zo'n meldpunt zou er wel in bijdragen, dat schulden zich niet opstapelen. Maar me vrouw Van Miltenburg vindt dat met de instelling van een cen traal punt de privacy van de cliënten van de sociale dienst ernstig wordt geschaad. De GSD maakt wel een folder, waarin wordt ingegaan op schul den en op de mogelijkheden die de dienst heeft om te helpen bij het oplossen van die problemen. Het woningbedrijf, het GEWB, de Kredietbank en de woning bouwverenigingen Patrimonium en Samenwerking '77 krijgen een stapeltje van die folders. Als zij merken dat er mensen zijn met betalingsproblemen, dan kunnen zij de folder overhandigen. De GSD kan vervolgens bemiddelen bij de sanering van de schulden. Groepsgewijze vrijstelling van onroerend-goedbelasting voor echte minima durft de gemeente ook niet aan. „Heel jammer", vindt een woordvoerder dat Ambtenaren wisten dat groeps gewijze kwijtschelding niet vol gens de regels was, maar zij had den berichten gehoord, dat die regels misschien doorbroken konden worden. De ambtenaren en de commissies voor financiën en maatschappelijke dienstverle ning hebben echter geen vertrou wen in die berichten. xw,;r; v Schiedam De Rotterdamse kunst schilder Hans van der Plas heeft van het comité Brandersknecht opdracht gekregen een beeld van een zakken drager te maken. Het beeld wordt het tweede vaneen reeks. De Schïedamse kunstenaar Frits Hen- derickx maakte eerder De Branders knecht, waarvoor het bedrijfsleven met 50.000 over debrugkwam, Het co mité hoopt op meer financiële steun, zodat ook plannen voor een kuiper en een molenaar kunnen worden verwe zenlijkt In Schiedamse kunstkringen is ver baasd en licht geïrriteerd gereageerd op de opdracht aan Van der Plas. Men had het logischer gevonden als Hende- rickx, over wiens werk destijds alom de loftrompet werd gestoken, de ver volgopdracht zou krijgen. Bovendien steekt het dat nu een niet-Schiedam- mer de opdracht is gegund, die boven dien in een andere discipline is gespe cialiseerd. Woordvoerder Frans Geerdes van het comité legt die kritiek naast zich neer. „Wij willen dit juist niet zien als een vervolgopdracht, maar streven een verscheidenheid in beelden na. Het lijkt me dus logisch dat we niet weer met Henderickx in zee zijn gegaan. Waarom Van der Plas? Eén van de le den kende zijn werk en was ervan ge charmeerd. Toen we allemaal van zijn kwaliteiten overtuigd waren, hebben we niet verder gezocht Misschien dat voor het derde beeld weer een Schie- - dammer wordt gevraagd". Henderickx reageert gelaten op het feit dat hij is gepasseerd. „Ik zie het overigens niet zo. Er is mij nooit toege zegd dat ik ook het tweede beeld mocht maken. Ik kan niet echt teleur gesteld zijn. Bovendien vraag ik me af hoeveel Schiedamse kunstenaars in staat zijn een dergelijk beeld te maken. Niet zoveel, denk ik. En of Van der Plas het vermogen heeft drie-dimen sionaal te werken kan ik niet beoorde len. Ik weet alleen dat hij van de af braak bij de Gusto hele mooie schilde rijen heeft gemaakt Dat hij van origi ne geen beeldhouwer is, hoeft niets te betekenen. Ik ben ook meer gespecia liseerd in het werken met glas". Vlaardingen De Lijnbaanhallen vormen op 17, 18 en 19 oktober het decor voor een Pasar Malam. De zangeres Anneke Grönloh en Wie- teke van Dort vrolijken het tropische evene ment op. De stadsomroeper in de tou wen. Maasland Een 15-jarige fiet ser uit Maasland is gisteravond bij een aanrijding gewond ge- 1 raakt, De jongeman reed rond OlclClS" half zeven over de Coldeho- venlaan in de richting van de rijksweg, .toen hij door een achteropkomende bestelwagen Tï O werd geraakt. De auto werd U1IJU UCUC1 Aid. bestuurd door een man uit Den Haag. De man verklaarde verblind te zijn door een te genligger. De jongeman is met onbekend letsel overgebracht naar het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft en ter observatie opgeno men. Vlaardingen De provincie is bereid een subsidie van 20.000 gulden te verstrekken in de ex ploitatiekosten van de veerdienst tussen Vlaardingen en Pemis. De totale exploitatiekosten worden geraamd op 362.000 gulden. Voorwaarde voor de subsidie is dat ook anderen, waaronder be drijven en gemeenten, een bij drage leveren. Voor Vlaardingen is die bijdrage gesteld op 40.000 gulden en voor Schiedam op 5000 gulden. Van de laatste is nog niet bekend of men bereid is het veer financieel te steunen. Het tarief van de veerdienst Maassluis-Rozenburg gaat vol gend jaar nxet omhoog. Welis waar is er nog steeds een fors ex ploitatietekort van circa 2,5 mil joen gulden, maar gedeputeerde staten vinden het van groter be lang het veer voor de grootst mo gelijke groep gebruikers aantrek kelijk te houden. Mede daarom worden ook de tarieven van tien o vertocb tkaarten en abonne menten voor langzaam verkeer, waarvan de kortingspercentages nog verder teruggebracht moe- terrworden, niet verhoogd. Vlaardingen De stadsomroe per is, na meer dan een jaar afwe zigheid, terug op zijn plek. Gister ochtend werd net bronzen beeld je van Sybilla Krosch met een hijskraan neergelaten op de sok kel aan de Westhavenplaats en door medewerkers van gemeen tewerken stevig verankerd. Vorig jaar 2omer werd het beeld van zijn sokkel gereden. Het raakte daarbij beschadigd en moest naar bronsgieter Kemner in het Brabantse Schaiek om her steld te worden. De omroeper kwam al in juni terug in "Vlaar dingen. Het bronzen mannetje werd op geslagen bij gemeentewerken. Burgemeester en wethouders worstelden met de vfaag, waar het vissernmonument van beeld houwer Van Brandwijk heen moest als het, wegens de aanleg van de nieuwe deltakering, van het Grote Visserijplein moest verdwijnen. Er waren ambtena ren die de Westhavenplaats te genover de Visbank wel een ge schikt plekje voor dat monumen tale beeld vonden. Het idee kwam Van Brandwijk onzinnig voor. Het visserijmonument zou veel te groot zijn. Inmiddels zijn ook burgemeester en wethouders tot de conclusie gekomen, dat het monument moet blijven staan. En dus kon de omroeper zijn vertrouwde plaats je weer i nnemen. Maassluis Wat blijft er na drie decennia in zout water over van een portefeuille, een pot zure bommen en een fles shampooWie een antwoord wil op die vragen, doet er goed aan een bezoek te brengen aan het Sleepvaart- museum in Maassluis. Daar zijn tot en met komend weekend de restanten uitgestald van de stoomsleepboot Ebro, waarvan het casco vorige week is geborgen. De boot, die bijna dertig jaar geleden zonk, had Maassluis als thuishaven. Het museum is blij dat het schip zo snel kon worden geborgen, omdat een aantal curieuze voorwerpen nu nog op de expositie 'Slepen op de Schelde' kan worden uitgestald. De tentoonstelling loopt zondag af. Behalve voorwerpen is er ook een model van het schip in het museum te zien en is er een tentoonstelling van ber gingsfoto's. Het Sleep vaartmuseum gaat maandag voor drie weken dicht wegens herinrichting. Vanaf 1 november kan men er weer terecht voor de expositie 'Zwaar trans port'. Maassluis De gemeente Maassluis moet op 22 oktober voor de Rot terdamse rechtbank verschijnen. De gemeente is gedagvaard door een bewoner van de gifwijk Steendijkpolder, die een schadevergoeding van de gemeente eist. De advocaat van de niet bij name bekende Maassluizer, mr.F.P.C. Legger, acht de kans aanzienlijk dat op korte termijn nog meer be zitters van koopwoningen in de verontreinigde wijk zullen over gaan tot een civiele procedure te gen de gemeente en het bouwbe drijf Eurowoningen bv, dat de huizen in opdracht van de ge meente verkocht. De gemeente staat niet onwelwil lend tegenover een proces. Ook daar wil men namelijk weieens een uitspraak over schadeverant- woordelijkheid horen. Volgens de Rotterdamse advo caat Legger is zijn cliënt ernstig gedupeerd, omdat hij de woning in de Steendijkpolder kocht voor dat bekend werd dat de grond verontreinigd was. De waarde van zijn huis zou nu ongeveer met veertig procent zijn gedaald. De man is inmiddels verhuisd, maar heeft zijn woning in Maas sluis nog altijd niet kunnen ver kopen. In de dagvaarding, die ook naar Eurowoningen is uitgegaan, wordt gesteld dat het huis maar moet worden teruggekocht Wanneer de grond is gesaneerd kan de gemeente of het bouwbe drijf de woning altijd weer van de hand doen, In de verder weinig sprankelen de Maassluïsse gemeenteraad kwam het gisteravond even tot een aanvarinkje tussen burge meester Hans van Es en PvdA- fractieleider Robert Punt, naar aanleiding van eventuele be roepsmogelijkheden voor bewo ners van gifwijken, die een ge meentegarantie aanvragen. Het kan zich voordoen dat de aanvra gers in hun wensen onvoldoende worden gehonoreerd. Punt wil voorkomen dat die mensen ge dwongen zijn naar de rechter te stappen. „Dat is een veel te dure procedure. Iemand met een koopwoning krijgt nu eenmaal niet zo gauw een advocaat pro deo". Hij bepleit een beroepsgang via de Arob-procedure. Gister avond, toen Van Es hem trachtte te overtuigen, liet Punt het er verder bij zitten, achteraf mom pelend: „Ik krijg vanzelf wel ge lijk". Wethouder les van der Knaap gaf dat zelfs al een beetje aan: „Wij hebben overwogen het aan tal beroepsmogelijkheden uit te breiden. Zullen wij afspreken dat wij bij elkaar aan de bel trekken, als dat inderdaad nodig blijkt?" Alle fracties hadden kritiek op het rijk, omdat dergelijke finan ciële gevolgen van de gifhïnder aan de gemeente worden overge-v laten. De WD wilde overigens, dat de voorlichting naar de bur gerij enigszins terughoudend moet zijn: om geen schadeclaims te 'werven'. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan roept begin volgende week de aandeelhouders van de Parkeergarage bv in een spoed vergadering bijeen. De gemeen teraad verwierp vorige week het voorstel om het betaald parkeren in de binnenstad verder in te voeren. „Dat is contractbreuk", legde wethouder Van der Velden uit. Goudriaan, president-com missaris van de bv, wil van de overige aandeelhouders hun me ning over die ontwikkeling ho ren. „Het besluit heeft financiële con sequenties. Wij zullen becijferen wat de schade gaat worden", zei de wethouder gisteravond in de commissie verkeer en vervoer. „Van die schade zullen wij met z'n allen schrikken. Die 2al aan zienlijk zijn en dat Is geen dreige ment hield Goudriaan de com missieleden voor. Burgemeester en wethouders willen dat het ge bied voor betaald parkeren als nog wordt uitgebreid, omdat au tomobilisten anders de parkeer garage aan de Afrol zullen mij den. Bovendien kunnen Acto- mat, Van Wijnen Vastgoed en 'Bas van der Heijden, de andere deelnemers in de bouw en exploi tatie van de garage aan de Afrol, de gemeente dan voor de rechter dagen omdat zij haar afspraken niet nakomt PvdA'er Gerard Boender raadde de wethouder aan een nieuw voorstel voor uitbreiding van het betaald parkeren weer de hele weg door de raadscommissies te laten volgen. „Anders haal je straks weer een zeperd". Wordt een nieuw voorstel ook verwor pen, zei Goudriaan, „dan ligt de boel in de binnenstad de komen de vier jaar stil. Dan moet het bouwplan voor de kop van het Veerplein de ijskast in en kun-* nen wij de volgende twee par keergarages ook wel vergeten". Zie ook pagina 23 Schiedam Het bewo nerscomité Groenoord- Zuid is het spuugzat om soms langer dan een kwartier onderweg te zijn om een strippenkaart te kopen. De bewoners van dat stukje Schiedam, dat op de grens met Vlaardin gen ligt, proberen al sinds vorig jaar het aantal ver kooppunten van strippen kaarten uit te breiden. Momenteel is men op het postkantoor in Woudhoek of het winkelcentrum Hof van Spaland aangewezen. Twee aanvragen voor meer ver kooppunten aan het ministerie van verkeer en waterstaat heb ben niets opgeleverd. Het comité heeft het gevoel dat op het depar tement nauwelijks rekening wordt gehouden met woningen die 'ongelukkig' in een wijk zijn „Vooral voor de vele bejaarden in de wijk is het erg lastig", meent mevrouw C.J. Weeda van het be wonerscomité. „Jongere mensen nemen de fiets, maar voor men sen die slecht ter been zijn is een tocht naar een verkooppunt een ware martelgang". Een poging van een drogist op de Laan van Bol'es om de wijkbe woners te helpen heeft evenmin resultaat gehad. Hij kreeg geen toestemming strippenkaarten te gaan verkopen. Schiedam Na de massale knokpartij maandag tussen leer lingen van de Rijnmond MTS en scholengemeenschap Nieuwelant was het ook gisteren onrustig op het Nieuwlandplein en omge ving. De politie posteerde enkele mensen in de buurt, toen onge veer 200 leerlingen van beide scholen daar samenschoolden. „We willen beide groepen zeer nadrukkelijk in de gaten houden om te voorkomen dat de boel nogmaals escaleert", verklaarde een politiewoordvoerder de aan wezigheid van agenten. Er deden zich gisteren geen ongeregeldhe den voor. Inmiddels is bekend geworden welke gevolgen de schooloorlog maandag heeft gehad. De Rijn mond MTS turfde een schade van 15.000 gulden. Vooral veel ruiten moesten het ontgelden. Aan geparkeerde auto's weid voor 3.000 gulden schade aange bracht. Tenminste een handvol jongeren liep verwondingen op. De strijdende partijen bekogel den elkaar met stenen. Schiedam Twee Schiedam mers van 22 jaar zijn vannacht om drie uur op heterdaad betrapt tijdens een inbraak in een drogis terij op het Wibautplein. Toen de politie hen aanhield, was het duo in het bezit 120 tubes tandpasta- Ze waren door een klapraam bin nen gekomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1