1 Nieuwbouw Frankeland eerst als wisselwoning Boete voor valse geboorte-aangifte Consumentenbond: vcp deugt niet PvdA'er steunt krepeergevallen Steendijkpolder VLAARDINSS DAI3UD IBiilfiiSCHl BBÖBSSI IBIff WStBWE eaiBflil Gezin met paard uit Maasland weg Politie weert sensatiezoekers Patiënten hoopvol over Schieland Inspraak avond over vcp: Boze rijder deelt rake klappen uit 'Ik kan die bejaarden niet in een weiland zetten7 Bouvier obstinaat Inventaris gestolen Clubhuizen mee naar Den Haag Nieuwe bouw vereniging krijg! naam: Schiedam WATERWEG ^^edagteBrede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon; 010-4343229.435206». 4350657 sponradaofe .«45m DONDERDAG 9 OKTOBER 1986 Schiedam Het Schiedamse echtpaar, dat in februari in opspraak kwam toen het bij de burgerlijke stand van Den Haag aangifte deed van de geboorte van een tweeling, moet justitie 2.300 gulden betalen Die geboorteaangifte bleek na melijk vals. Het echtpaar, 59 en 66 jaar oud, had de toen acht en tien weken oude baby's in Brazi lië geadopteerd. Aanvankelijk dacht de politie dat er sprake was van kin dersmok kel. Die aantijging moest even la ter worden ingedikt, omdat de adoptie in Zuid-Amerika volle dig legaal was gebeurd. Overi gens had het bureau Interlande lijke Adoptie in Den Haag grote moeite met de handelswijze van het Schiedamse echtpaar. Het bu reau typeerde die als 'moreel ver werpelijk'. Volgens de Neder landse wetgeving mag het leef tijdsverschil, tussen ouders en kind bij adoptie niet meer dan 40 jaar zijn. Een regel die niet geldt voor adoptie uit het buitenland. Volgens justitie is alleen de valse geboorteaangifte in strijd met de wet Daarom is het echtpaar een boete opgelegd. Over het uiteindelijke lot van de. kinderen is nog steeds geen bê- slissing genomen. De baby's wer den aanvankelijk onder toezicht van de Raad voor de Kinderbe scherming gesteld, maar waren een week later al weer terug bij hun adoptie-ouders, Over hun definitieve plaatsing moet nog worden beslist Insprekers uit de Groen van Prinstererstraat. In het midden de mondigs heer Molenaar, uiterst rechts Pauline Thiele-Geurtsen, actief namens mid denstanders. Vlaardingen De meerderheid van de Vlaardingse bevolking is niet blij met het ver keerscirculatieplan. Het afsluiten van straten en het invoeren van betaald parkeren in dure garages lossen de verkeersoverlast niet we zenlijk op. De problemen worden er alleen maar door verschoven en de burger draait voor de kosten op. De uitslag van een enquête die de Consumen tenbond heeft gehouden onder 1358 Vlaardin- gers laat geen spaan van het vcp heel, Het rap port dat vanmiddag aan burgemeester Van Lier werd aangeboden door de directeur van de bond, D.M. Westendorp, geeft het plan op vrijwel alle fronten een dikke onvoldoende. De verkeersveiligheid wordt er niet door ver groot, de milieuvervuiling neemt door lange re wacht- en rijtijden eerder toe dan af en de middenstand ziet de klanten vertrekken naar winkelcentra die gemakkelijker bereikbaar zijn. Veel Vlaardingers zitten sinds de invoering van het vcp langer in hun auto voordat zjj op hun werk zijn, ze vinden het onderhouden van hun sociale contacten moeilijker en som migen moeten voor het bezoek aan het zie ken- of bejaardenhuis een eind omrijden, al dus het rapport. Andere punten van kritiek op het verkeersplan: het betaald parkeren ïn het centrum is te duur en de maximumpar- keertijd van 30 minuten is veel te kort; bin- nenstadsbewoners kunnen op koopavonden en in de weekends hun auto niet meer dicht bij huis kwijt; bij een eventuele ramp zal de evacuatie van bepaalde wijken door het ge brek aan doorgaande wegen niet snel genoeg kunnen plaatsvinden. De Consumentenbond concludeert dat de ge meente haar motieven voor de invoering van het plan nooit duidelijk heeft gemaakt. Bij veel ondervraagden leefde een groot onbe grip, dat het gevolg was van geharrewar en slechte public-relations. Voordat de gemeente verder gaat met de uitvoering van het vcp, zou ze net nut ervan moeten aantonen met harde feiten en goed gefundeerde argumen ten, aldus de bond. De enquête werd uitgezet onder alle leden van de Consumentenbond in Vlaardingen. Het ledenbestand is zo samengesteld, dat het als representatief voor de hele Vlaardingse bevolking mag gelden, zegt de bond die van de 2164 verstuurde formulieren, er 1358 inge vuld terugkreeg. De bond ziet het rapport als een vervolg op twee eerdere onderzoeken naar de gevolgen van het Vcp; de enquête van buurthuis De Haven onder centrumbewoners en de peiling die SGP,RPF en GPV hielden onder winkeliers in de binnenstad. De uitsla gen daarvan lieten ook weinig twijfel bestaan over de negatieve mening van veel Vlaardin- gers over het vcp. Een derde aanleiding voor bet Bondsonderzoek was de brief van minis ter Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat waarin de gemeente wordt verweten dat er te weinig inspraak is geweest rond het verkeers plan. In die brief dringt de minister aan op een nader onderzoek naar de economische ge volgen van het vcp. Maasland Omdat zijn paardenstal op last van de gemeente moet verdwij nen, gaat de Maaslander S. de Hoop verhuizen. Volgende week vertrekt, hij met zijn gezin naar een nieuwe woning in Roc- kanje. In die gemeente is I 'voldoende ruimte gevon- den om de paardenhobby l 'uit te oefenen. Het bestemmingsplan nabij de v Molemveide te Maasland laat 1 geen ruimte'voor de paardenstal. 1. Ook al is die verrijdbaar, dan nog wordt de stal volgens een uit spraak van de Hoge Raad als een bouwwerk gezien, Burgemeester en wethouders van Maasland wilden geen medewerking verle nen om het bestemmingsplan te wijzigen. Ook verzoeken van een groot aantal omwonenden van de Prinses Beatrbclaan om de stal te handhaven haalde niets uit. An dere verzoeken van particulieren -en de ponyclub De Maasruiters om het bestemmingsplan te wijzi gen hadden evenmin succes. Tot twee keer toe heeft het colle ge gedreigd de stal met polttied- wang te laten verwijderen. De verbolgen Maaslander heeft zijn weilandje inmiddels verkocht. Deze week verhuist het gezin en vrijdag zal de omstreden stal worden weggehaald. Straat moet open, punt uit Vlaardingen Het merendeel van de insprekers in de Burgerzaal van het Vlaardingse stadhuis sprak zich gis teravond uit tegen afsluiting van de Groen van Prin stererstraat. „De stad wordt onleefbaar door al die af sluitingen", betoogde een bewoner van de Mr.L.A. Kesperweg. Hij was een van de velen die dat zei en wethouder Bas Goudriaan trok narrig de conclusie: ,,U vindt dat de straat open moet blijven. Punt uit". Vertelde Goudriaan de commis sie verkeer vorige maand, dat de insprekers de Groen van Prinste rerstraat afgesloten wilden zien; vanavond zal hij de gemeente raad, die in een extra vergade ring bijeenkomt, het tegenover gestelde moeten vertellen. „Als je in een fietsband knijpt komt er een bult in en zo is het met het af sluiten van een straat ook", zei een inspreker. „Je verplaatst het probleem van de ene straat naar de andere. Het verkeer moet toch ergens heen". Secretaris F. Zappeij van de cen trale vereniging voor ambulante handel, belangenbehartiger van de marktkooplui, was woedend over de menier waarop de ge meente tot afsluiting van de straat wilde overgaan. „Het is meer dan schandalig dat de leden van de marktcommissie daar niet in zijn gekend. Wij zijn gefopt, be sodemieterd". De Groen van Prinstererstraat is een van de wegen naar de markt aan de Rroekweg. De belangrijk ste, aldus Zappeij. „Als die wordt afgesloten is de weekmarkt ten dode opgeschreven". Hij vond dat de gemeente een grenzeloze on zorgvuldigheid aan de dag heeft gelegd. „Op die markt verdienen 225 mensen faun brood. Mij dunkt dat daar toch aan gedacht had moeten worden". De OVO en de Kamer van Koop handel ageerden ook fel tegen af sluiting, die zij zien als de eerste sectorgrens in Vlaardingen. Op bouwwerkster Henny Wiersma verdedigde de aMuiting. Zij deed dat namens een aantal bewoners, want „de mening van de winke liers treedt voortdurend op de voorgrond". Zij kreeg een mager applausje. Maar een man die zei dat door al die afsluitingen de kleine man, die zich met moeite een autootje kan veroorloven de dupe is, viel een klaterend ap plaus ten deel. Wethouder Bas Goudriaan pro beerde het nog met het compro misvoorstel, om de Groen van Prinstererstraat op proef een jaartje af te sluiten. „Blijkt dat de hoeveelheid verkeer meevalt, dan kan ie altijd nog open". Maar daar moesten de insprekers al leen maar om lachen. „Doe het maar andersom. Laat de straat op proef maar een jaartje open", rie pen zij. Opbouw werkster Henny wiersma: Mening winkeliers staat steeds op de voorgrond Schiedam Twee auto mobilisten kregen gister middag slaande ruzie op de Mozartlaan in Schie dam. Waar de twee rijba nen samenkomen weiger den de twee elkaar te la ten invoegen. Na een tijdje stapten zij uit de auto en kwam het tot een handge meen. De oudste van de twee, een 26-ja- rige Schiedammer, gaf rijn twee jaar jongere stadgenoot een paar rake klappen. De bril van het slachtoffer brak en de man kreeg glassplinters in zijn oog. De ander sloeg zo hard, dat hij zijn eigen hand verwondde. Vier arrestaties Schiedam Vier scholieren zijn giste ren in Schiedam op weg naar het Nieuwlandplein gearresteerd. Groepen leerlingen van vier scholen trokken in de middagpauze naar dat plein, gelokt door de berichten over de 'oorlog' tus sen de Rijnmond MTS en scholenge meenschap Nieuwelant. Tien agenten en de politiehonden Oscar en Berry wisten de strijdende partijen uit elkaar te houden. Twee jongens van 16 jaar werden aangehouden, omdat zij geen gehoor gaven aan het bevel van de politie om zich te verwijderen. De politie wilde voorkomen, dat de leerlingen vari de scholenge meenschappen Schieland en Ter Schie ook naar het plein gingen, om zich daar met de knokpartij te bemoeien. Dat lukte. „Die jongens zoeken ge woon de sensatie", aldus hoofdinspecteur Rob Besseling. „Zo'n vechtpartij is weer eens iets an ders dan een patatje eten in de pauze". Een 12 jaar oud jongetje werd door de politie te rechtgewezen, omdat hij met veel branie over de motorkap van een politie-auto dook. De vierde arrestant was een 15-jarige jongen, die de agenten uitschold voor 'joden'. Tot vechtpartijen en vernielingen kwam het gis teren niet. Maandag werden in de middagpauze ruiten van de scholen ingegooid. Daarbij werd voor vele duizenden guldens schade aangericht. Schiedam De 153 aanleunwoningen bij Huize Fran keland, die komende winter worden opgeleverd, ko men voorlopig niet vrij voor bejaarden die bij bureau huisvesting op de wachtlijst staan. me tegenvaller. Maar ik denk dat de stichting Sint Lidutna gelijk heeft: de bewoners van Franke- Maassluis Raadslid Pie- ondergebracht in het gemeente- lijk wonmgbezit en verhuurd ter Hoogenraad (PvdA) voor 550 gulden per maand. Voor heeft het college van bur- gemeente zijn er nog wel en- gemeester en wethouders, kele bijkomende kosten zoals de een plan voorgelegd, dat onroerend-_goedbelasting (150 voorziet in steun aan ze- ven krepeergevallen in de v gifwijk Steendijkpolder in Maassluis. - „Ik heb begrepen dat het om on- geveer zeven gevallen gaat in de f Steendijkpolder. De gemeente l zou de woningen, van die mensen ikunnen aankopen". f Het socialistische raadslid heeft een financieel plaatje opgesteld. De woningen zou'de gemeente l Maassluis moeten kopen vooreen fr bedrag van gemiddeld 160.000 gulden. De kosten van de aan- koop moeten worden geönan- l cierd op basis van een annuïtei- ten-hypotheek met een rente van 6,5 procent en een looptijd van 40 aankoop worden de huizen gulden), klein onderhoud (600 gulden), groot onderhoud (100 gulden), onderhoud CV (120 gul den), administratiekosten (250 gulden) en de casco-verzekering (32 gulden). In zijn becijferingen heeft Pieter Hoogenraad bewust geen reke ning gehouden met huurstijgin- gen en eventuele prijsstijgingen. Na aankoop van de woningen moet de gemeente volgens Pieter Hoogenraad een actief beleid voeren om de woningen weer te verkopen. De socialist verwacht niet dat binnen vijf jaar wonin gen worden doorverkocht Na tien jaar is dat vermoedelijk wel het geval, waardoor over die pe riode het exploitatietekort voor de gemeente berekend kan wor den. Pieter Hoogenraad: „Om het te kort te financieren moet een be drag worden gebruikt uit het in cidentele potje dat wordt gevoed door de overschotten van de re keningen, wat rentedragend is en waarvan per jaar de tekorten in mindering worden gebracht". Volgens de berekeningen van Pieter Hoogenraad kost het de gemeente jaarlijks een bedrag van 42.665 gulden voor de zeven woningen. Over tien jaar is het tekort dan 426.650 gulden. Het PvdA-raadslid komt via een in gewikkelde berekening van het rentepercentage uit op een be drag van 306.711 gulden, wat uit het reservepotje moet komen om de zeven krepeergevallen te hel pen, „Je moet dan nog wel de kantte kening maken dat het niet on waarschijnlijk is, dat dit bed nag In de loop van de tijd door verkoop van de woningen minder zal zijn en mogelijk zelfs nihil door de waardestijging van de woning door bijvoorbeeld inflatie", aldus Pieter Hoogenraad. De notitie van Hoogenraad is nog niet besproken in het college van burgemeester en wethouders. Milieuwethouder Izaak van der Knaap: „Ik denk ook dat het meer een zaak is voor de project groep. Die gaat de verschillende gevallen bekijken en tijdens het overleg kan die notitie uiteraard ter sprake komen. Ik denk wel dat je de situatie van geval tot ge val moet bekijken. SchiedamMet geen vleierij of boze woorden was een bouvier gistermiddag te bewegen, om een winkel aan de Broersvest uit te gaan. In op perste wanhoop belde de winkelier, die de eige naar van de hond niet kon vinden, de politie. De twee politiehonden-begeleiders klaarden de klus. Zij strikten de bouvier met een vangstok en .brachten het beest naar het asiel. Vlaardingen Het administratieve personeel van de stichting Gezinsverzorging moet tijdelijk impro viseren. Bij eèn inbraak zijn nagenoeg alle elektri sche kantoormachines gestolen. Uit de bureaus aan de Oosthavenkade verdwenen verschillende computers, enkele telmachines, de automatische telefoonbeant woord er en wat casset tebanden. De werknemers troffen de ochtend na de inbraak een grote wanorde aan. De schade bedraagt ongeveer 50.000 gulden. Frankeland gaat de nieuwbouw eerst gebruiken als wisselwonin- gen voor de bewoners van het verzorgingstehuis, dat begin 1987 wordt gerenoveerd. Die operatie gaat ongeveer twee jaar duren. „Sneu voor Se mensen op de lijst, maar het is niet anders", aldus Frankeland-direeteur W.J.B. Huckriede. „Ik zie geen andere mogelijkheid de 276 bewoners van het verzorgingstehuis tijdens de verbouwing elders te huisves ten. Ik kan ze tenslotte moeilijk in een weiland zetten. En een ho tel, dat wordt ook een beetje duur". Volgens Huckriede gaat het om een verantwoorde beslissing, waarvoor de stichting Sint Lidut na, beheerder van het verzor gingstehuis, toestemming heeft van gemeente en provincie. De directeur vindt trouwens dat er sprake Is van 'een klein pro bleem': reeds over één jaar wordt de helft van de aanleunwoningen vrijgegeven voor het oorspronke lijke doel. Huckriede zegt begrip te hebben voor de teleurstelling bij veel ouderen in Schiedam, die nu extra lang moeten wachten op hun verhuizing naar een aan leunwoning. „Maar je moet om deze zaak op te lossen de juiste volgorde kiezen. En roeien met de riemen die je hebt Persoonlijk zou ik ook liever in een BMW rij den dan in een Volkswagen". De stichting Raad voor Bejaar den werk had er vast op gerekend dat de aanleunwoningen nog deze winter zouden worden be trokken. Het grote tekort aan huisvestingsmogelijkheden voor bejaarden in Schiedam zou daar door enigszins worden terugge bracht Directeur Paul van Man- sum: „Het lenigen van dat tekort is hard nocüg. Voor de mensen die uitkeken naar een plaatsje in de aanleunwoningen betekent het uitstel ongetwijfeld een enor- land zijn een heel kwetsbare groep, voor hen is dit de beste op lossing. Voor houten wissel wo ningen is in de Sint Liduinastraat geen plaats, anders had je daar nog aan kunnen denken" Schiedam De club- en buurt huizen in Schiedam hebben een actiecomité gevormd, dat zich zal verzetten tegen de bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk. Voor Schiedam dreigt' 450.000 gulden verloren te gaan, als het kabinet-Lubbers de plannen uit voert. Gesteund door de AbvaKabo gaan de actievoerders van de Schiedamse clubhuizen woens dag 22 oktober met een bus naar Den Haag, alwaar in het Con gresgebouw een grote manifesta tie plaatsvindt, georganiseerd door de landelijke organisaties voor sociaal-cultureel werk. Deze manifestatie valt samen met de hearing van de vaste kamercom missie. In Schiedam zal men zich nog be raden op nadere acties. In het co mité zijn alle wijken vertegen woordigd: Kluphuis Oost, buurt huis Nieuwland, de Joris Doele, de SSSN, Trefpunt Oost, De Er ker, Klubhuis Zuid en ook de overkoepelende stichting Schie damse Federatie van instellingen voor sociaal-cultureel en samen levingsopbouw. Schiedam Het gesprek met di rectie en bestuur van het Schie- landziekenhuis heeft de patien- tenbelangenvereniging Schie dam (PBVS) nieuwe hoop gege ven over de afhandeling van klachten. „Wij hebben een goed gesprek gehad", zegt Jan van Ewijk, voorzitter van de PBVS. „Het is altijd goed om weer eens bij te praten en ik mag stellen dat wij met elkaar in het rechte spoor zijn gekomen". Als de relatie met Schieland zo blijft, heeft Van Ewijk goede hoop dat het aantal klachten over het Schiedamse ziekenhuis onder hetlandelijk gemiddelde komt. Hij wijst erop dat er ook Vlaar dingers zijn die klagen over het Holyziekenhuis, dat er Rotter dammers zijn die klagen over de Rotterdamse ziekenhuizen en dat er dus ook Schiedammers zijn die over Schieland klachten hebben, „en daar zitten wij toevallig met ons neus bovenop, dus die hoor je oolc wat vaker", aldus Van Ewijk. Een goede verstandhouding tus sen het ziekenhuis en de patien- tenbelangenverenïging acht hij noodzakelijk voor de ontwikke lingen in de Schiedamse gezond heidszorg. „Bestuur en directie hadden altijd wel een open deur voor ons", aldus Van Ewijk, maar hij ziet als resultaat van het ge sprek dat „de deur nu iets mak kelijker open staat". Schiedam Veel fantasie was er niet voor nodig. Na de fusie van de vijf Schiedamse woningcorpo raties, per 1 januari 19B7. wordt de nieuwe naam: woningbouw vereniging Schiedam. Er is aan meer namen gedacht, maar dit leek voor de burgerij het meest begrijpelijk, al bestaat nu al de vrees dat politici toch weer zullen overgaan tot het gebruik van af kortingen: de WBVS en dat is allerminst begrijpelijk. Fantasie was er dus niet nodig, wel enige zelfbeheersing, want sommige van de vijf corporaties hadden aanvankelijk graag iets van hun "eigen naam behouden gezien in de nieuwe organisatie. Maar van Volkshuisvesting, Een dracht, Sint Jozef, Onze Woning en Schiedam Vooruit was moei lijk één compact begrip te destil leren. Onze Sint Eendrachtig Volks Vooruit, of 20, maar dat sloeg dus nergens op en daarom werd het gewoon: Schiedam. De vijf bouwverenigingen en ook hun uitvoerend orgaan, de stich ting Samenwerkende Schiedam se Woningcorporaties (SSSW), vertrouwen erop dat de fusieda tum van -1 januari aanstaande haalbaar is. De statuten worden momenteel kritisch bekeken door het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu, want overdracht van woningen is aan vele wettelijke voorschriften gebonden. Ook ko men deze maand nieuwe kandi daten voor de directeursfunctie een sollicitatiegesprek voeren. Tot de nieuwe directeur aan het werk kan, blijft Cees Kamminga van de Nationale Woningraad waarnemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1