Gebruik crematorium overtreft prognoses IS 1AARDINGSIIBSIAO SCHIEÜAMSGHE C3URANT KIK WATERWEG COMMIT Twee clubhuizen met sluiting bedreigd Natuurhistorische vereniging: Man sinds twee maanden vermist Vrouw in levensgevaar □ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Sombere toekomst voor welzijnswerk wi - Fietser overvallen OVO vraagt Smit-Kroes om schorsing Zey klaagt bij gemeenteraad Een eigentijds cadeau voor u... DINSDAG 14 OKTOBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066,4350557 - sportredactie: 434520S Demonstrerende ctubhulswerkers: staand vXn.r. Nelleke de Vroom en Elske Geleedst van Kluphuis Oost, Marcelle Janssen en Marijke van Houten van buurthuis Nieuwland, Joop van Swieten (Trefpunt Oost), Wim van Meenen (Schiedamse Federatie), Wilma Uitermarck (Trefpunt Oost) en André Woutersen (clubhuis Zuid); op het trapje zittend Rob van Elswijk van wijkcentrum De Erker. Dat is het grootste deel, daar moet dus ook het meest worden ingele verd: naar verhouding immers. Sinds twee weken geleden be kend werd dat het om 450.000 gulden dreigt te gaan, hebben de Schiedamse clubhuizen de kop pen bij elkaar gestoken. Tijd was er nauwelijks om ook bewoners verenigingen, kindercentra, op bouwwerk en amateuristische kunstbeoefenaars hierbij te be trekken, zodoende waren het gis termiddag alleen de clubhuizen die het plan toelichtten om op woensdag 22 oktober met de bus naar Den Haag te gaan, waar in het Congresgebouw een landelij ke demonstratie plaatsvindt De clubhuizen zullen die dag ge sloten 2ijn. „Liever nu één dag dicht dan straks, na de bezuini gingen, alle dagen", zegt Wim van Meenen. Schiedam „Je kunt er als club huis wel op aansturen dat men sen duurdere drankjes gaan drin ken: dat is goed voor de omzet in een tijd "Van bezuinigen. Maar jongens, wat blijft er dan nog over van dealcoholbestrijding?" Nee, dat is dus ook geen oplos sing- De gekste dingen bedacht, maar de Schiedamse clubhuizen komen er niet uit Als het kabi- net-Lubbers de snoeiplannen van minister Brinkman, uitvoert, krijgen de clubhuizen wellicht één jaartje respijt (omdat de ge meente bereidheid getoond heeft de kosten op de eigen begroting te laten drukken), maar daarna laat het zich aanzien dat sluiting van twee clubhuizen onvermij delijk is. „En als je leest dat de VVD hele maal af wil van het rijksgesubsi dieerd welzijnswerk, blijft het niet bij die twee, vrees ik," zegt Wim van Meenen, waarnemend coördinator van de Schiedamse Federatie van instellingen voor sociaal-cultureel werk en samen levingsopbouw. Gistermiddag sprak hij er in Kuphuis Oost over met vertegenwoordigers van de Schiedamse club- en buurthui zen. Demonstratie Van de ongeveer vijf miljoen gul den, die er op jaarbasis is voor het Schiedamse welzijnswerk, gaat drie miljoen naar de clubhuizen en het jeugd- en jongerenwerk. Schiedam Om de effecten van de rigoureuze snoeiplannen van het tweede kabinet-Lubbers voor de welzijnssector nog enigszins op te vangen, pleit Schiedam voor een beleid waarin elke mogelijk heid tot besparing wordt benut. Het gemeentelijk jaarprogramma 1987 voor het sociaal-cultureel werk meldt drie remedies: ver dergaande coördinatie van activi teiten, een integratie van wel zijnsbeleid met andere sectoren en het indammen van het ver snipperde cursus- en opleidings aanbod. Alle goede bedoelingen ten spijt blijft het roeien tegen de stroom in. Het college van B en W con cludeert enigszins cynisch dat de welzijnssector slechts één zeker heid heeft: de bezuinigingen krij gen volgend jaar een ongekende omvang. Ook op bestuurskasten en minderhedenbeleid wordt ge kort. Die sectoren waren tot dus verre buiten schot gebleven. De rijksbijdrage bedraagt komend jaar 260.000 gulden minder. De vermindering zal in 1991 zijn op gelopen tot ongeveer een half miljoen. Het welzijnswerk in Schiedam verwacht dat veel wensen nood gedwongen vroom zullen blijven. Slechte accommodaties als de voormalige Mastenbroekschool (Aladdin) en de Sint Joris Doele kunnen waarschijnlijk niet op korte termijn worden opgeknapt. Een oplossing voor de opvang van jongeren in Schïedam-Noord ligt, concluderen de samenstel lers, evenmin in het verschiet De wens het vandalisme met kracht te bestrijden is gefrus treerd, nu Schiedam uit Den Haag heeft gehoord dat ze daar voor geen coördinator mag aan trekken. Het jaarprogramma is doordrenkt van dergelijke som bere toekomstverwachtingen, De raadsleden praten erover tijdens een commissievergadering op d i nsd ag 21 oktober. Kapitaallasten André Woutersen, coördinator van clubhuis Zuid, zegt dat van de subsidie het grootste deel op gaat aan accommodatie en perso neel. Vanwege de kapitaallasten, die de gemeente heeft met de nieuwbouw van wijkcentrum De Erker en de aanbouw van een niéuw clubhuis Zuid, zullen het niet deze centra zijn die over en kele jaren met sluiting bedreigd worden. Eerder valt te denken aan de oudere clubhuizen: in Oost of Nieuwland. Misschien kan ook dat voorkomen worden, maar als het rijk niet meer subsidieert, zal het de gemeente Schiedam zijn die straks kiezen moet tussen bij- Voorbeeld herbestrating in enke le wijken of het openhouden van een clubhuis. Moeilijke keus, want ook met herbestrating is werkgelegenheid gemoeid. „Het enige dat wij kunnen doen is de gemeente duidelijk maken, wat de waarde van clubhuizen is", zegt André Woutersen. Dat zal in een later stadium ge beuren: eerst willen ze eens zien hoe het kamerdebat né de de monstratie van de 22e uitpakt. „Een half miljoen inleveren, dat is geen kattepies", zegt Wim van Meenen. Basiseducatie Hij wijst erop dat er straks nog wel geld komt voor basiseducatie van volwassenen, maar dat gaat dan via het ministerie van onder wijs en niet meer via Brinkmans WVC. Dat is ingrijpender dan het lijkt, want het is heel goed moge lijk dat het ministerie van onder wijs zwaardere eisen stelt aan leerkrachten. Voor veel mensen, die nu de educatie verzorgen, kan een bijscholing noodzakelijk worden, maar dan is weer de vraag of die faciliteiten er zijn. Enzovoorts. Het is een duistere, niet te grijpen situatie. Woutersen voegt eraan toe dat basiseducatie (cursussen) via de clubhuizen vaak goedkoper is dan bij het Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV). Ook vindt hij de drempel lager. Sa menvoeging van cursussen is geen remedie, denkt hij, want als een cursus vol zit, zit ie vol, en dan kan je er geen andere groep cursisten bij zetten. Een computercursus in een wille keurig clubhuis kost de deelne mers 45 gulden; bij een ander in stituut kan je soms voor 120 gul den nog niet terecht „Ik noem maar een dwarsstraat" zegt Wou tersen. Van wethouder Luub Hafkamp, alhoewel WD'er, verwachten de Schiedamse clubhuizen dat hij so lidair is met de tegen de bezuini gingen gerichte acties. B en W toonden zich onlangs bereid zich voor het welzijn werk in te zetten. „Wij nemen aan dat Schiedam inhaakt op een landelijke actie, waar Deventer mee begonnen is", aldus de clubhuiswerkers. Liever asfalt dan gif tegen onkruid Vlaardingen De regiona le afdeling van de Konink lijke Nederlandse Natuur historische Vereniging heeft bij de Vlaardingse gemeen teraad fel geprotesteerd te gen het gebruik van chemi sche onkruidbestrijdings middelen. De KNNV zegt uit betrouwba re bron te hebben vernomen dat de plantsoenendienst het onkruid verdelgt met fydulan- G, een zwaar middel dat als het in het water terecht komt, schade kan toebrengen aan het milieu. Zowel de plantsoenendienst als de reinigingsdienst, die het mate riaal voor de onkruidbestrijding levert, ontkennen echter een an der gif te gebruiken dan finale, een betrekkelijk mild middel dat snel door het milieu wordt afge broken. „Na een behandeling met finale komt het onkruid weer vrij snel op, dus zo rigoureus is het niet We zouden trouwens buiten onze bevoegdheden tre den als we met iets anders werk ten", aldus G.J. Davidse, hoofd plantsoenendienst Bij de reini gingsdienst laat H.J. Coster zich in dezelfde bewoordingen uit: „Er staat hier niets anders in de gïfkastdan finale". Overtuigd Davidse staat bekend als een overtuigd tegenstander van on kruidbestrijding met welk che misch preparaat ook. Als er al te gen de woekerplantjes opgetre den moet worden, zou hij dat het liefst op de ouderwetse manier zien gebeuren: met de schoffel of desnoods de staalborstel. Maar een dergelijke behandeling is vanzelfsprekend nogal arbeidsin tensief en dus duur.„En er moet toch iets gebeuren, want in be groeide goten kan het water niet weg. Als dat 's winters bevriest krijg je een glad wegdek, en gaat de bestrating eraan", geeft Da vidse toe. De gemeente heeft het onkruid uit milieuvriendelijke overwe gingen enkele jaren met rust ge laten. Omwille van de verkeers veiligheid werd de gifspuit voor het eerst weer ter hand genomen in 1985, volgens Coster op zeer bescheiden schaal. Ook dit jaar werden op initiatief van wethou der Goudriaan diverse straten behandeld, maar alweer met de nodige beperkingen, verzekert Coster. Sceptisch De KNNV zet vraagtekens bij die verklaring. Voorzitter Wout van der Schalie staat nogal sceptisch tegenover het spuiten laat in het seizoen, Onkruid bestrijden in september noemt hij het paard achter de wagen spannen. „De planten zijn dan aan het afster ven en het zaad is al verspreid". De veeg- en. spuitwagen, die de reinigingsdienst gewoonlijk te gen het onkruid inzet, houdt zich overigens al enkele weken met andere zaken bezig. Momenteel eisen de gevallen herfstbladeren alle aan dacht op. De KNNV geeft de gemeente raad een voor een natuurvereni- gïng nogal ongebruikelijk advies in de strijd tegen het onkruid. As falteer stukjes bestrating die door het groen overwoekerd dreigen te worden en je bent van al het gezeur af, stelt Van der Schalie voor. Een laagje asfalt, waarop immers niets wil gedijen, is op sommige plaatsen altijd nog beter dan overal kwistig met de spuit rondgaan. De laatste jaren had den de natuurvrienden tot hun grote blijdschap juist weer een toenemend aantal bijen, vlinders, kevers en hommels geteld. Dat verbeterde leefklimaat dreigt door de gebruikte chemische middelen weer te worden afge broken. En aan meer gif heeft Vlaardingen volgens Van der Schalie stellig geen behoefte; „In de grond van de Broekpolder zit al genoeg vuiligheid". Voorlichter Jan Langstraat en crematorium beheerder Herman Ketel: De Beukenhof kent geen fabrieksmatige opzet. angstraat en crematorium beheerder Hem? Schiedam Het gebruik van het Schiedamse crema torium De Beukenhof over treft alle verwachtingen. In het op 24 juni 1985 geopende crematorium vonden het eerste half jaar 322 lijkver brandingen plaats, op jaar basis 150 meer dan de prog noses. In de eerste helft van 1986 komt De Beukenhof met 500 crematies volgens dezelfde re kenmethode op honderd lijk verbrandingen meer dan de voorspelde 650 over het hele jaar. De tonnen verlies, die de critici van een crematorium in Schie dam voorzagen, zijn door de ver rassende gebruikscijfers beperkt gebleven tot een aanvaardbaar minimum. Bij de bouw van De Beukenhof (kosten: 3,5 miljoen gulden) ging de gemeente ervan uit dat cremeren evenmin als be graven kostendekkend hoefde te Dé Beukenhof was bleek al in zijn. Een sluitende exploitatie juni vorig jaar, toen een open dag wordt pas gehaald bij ongeveer op het crematorium ruim twee duizend crematies per jaar. Wel is duidelijk dat het aantal teraar- 'destellingen achterblijft bij de crematies. In 1985 lieten 300 mensen in Schiedam zich begra ven, in 1985 vertonen de cijfers een zelfde beeld. Tot nu toe wer den er 250 mensen begraven. Griezelen De vergelijking tussen begraven en cremeren gaat overigens niet helemaal op. Van het crematori um maken behalve Schiedam nog twaalf gemeenten gebruik, terwijl de algemene begraafplaats voornamelijk voor Schiedam mers is bedoeld. Toch is creme ren in Schiedam aanmerkelijk populairder dan begraven. Lan delijk ligt het percentage van mensen dat voor crematie kiest op 43, in Schiedam gaat het om bijna 53 procent. Het Schiedamse cijfer is ook aanmerkelijk hoger dan dat in de buurgemeenten Vlaardingen (32 procent) en Maassluis (27 procent). Hoe groot de belangstelling voor duizend bezoekers trok. Volgens de voorlichter van gemeentewer ken, Jan Langstraat, waren dal beslist niet allemaal mensen die uit een luguber soort nieuwsgie righeid eens lekker kwamen griezelen bij de verbrandingso vens. Ondanks een advertentiecam pagne is het bestaan van De Beu kenhof nog niet bij alle gemeen ten in de omtrek bekend. Er ko men nog regelmatig telefoontjes binnen van begrafenisonderne mers uit de regio, die informeren naar de mogelijkheden van lijk bezorging in Schiedam. Om te voldoen aan de grote vraag naar informatie organiseert De Beu kenhof op 8 november opnieuw een open dag Kleinschalig Volgens Langstraat en cremato riumbeheerder Herman Ketel dankt De Beukenhof het succes aan de kleinschalige opzet. In te genstelling tot de Rotterdamse crematoria Hofwijk en De Mater- Jinek beschikt De Beukenhof slechts over één aula. Langstraat: „Dat verhoogt de sfeer van beslo tenheid. Het is nu eenmaal niet prettig als je zoiets intiems als een crematie bijwoont in een gebouw waar een zaal verderop ook een dienst aan de gang is. Dat doet nogal fabrieksmatig aan". De Beukenhof kenmerkt zich ook in andere opzichten door een per soonlijke benadering. De oprij laan is zo geconstrueerd dat het personeel een lijkstoet ziet aanko men zodra die het hek doorrijdt. De medewerkers kunnen daar door tijdig hun plaatsen innemen. Voorde begrafenisondernemer is dat een geruststellende gedachte, zeggen Ketel en Langstraat. Bin nen het crematorium gelden stienge regels voor de elf perso neelsleden. „De aulabediende moet er correct uitzien, maar de koffiejuffrouw ook". Dat het in toenemende mate drukker wordt op de Beukenhof heeft in elk geval niets met de kosten te maken. Een crematie is in Schiedam in principe precies even duur als een begrafenis. Het tarief staat sn beide gevallen op 795 gulden. Extra kosten worden na een crematie alleen in reke ning gebracht als de nakies taan den de as niet laten bijzetten in de urnentuin, maar opdracht geven de resten vanuit een vliegtuig uit te strooien over de Noordzee. Een onderneming is bereid dat laatste eerbetoon uit te voeren voor een bedrag van tachtig gulden. Maassluis De 33-jarige Alexan der Maxiem van de Bergh uit Maassluis wordt sedert 14 augus tus vermist Sinds die datum heeft de man, die veel reist en zich dan te voet verplaatst, zich niet meer bij de sociale dienst ge meld voor zijn uitkering. Een on geluk wordt niet uitgesloten. Het signalement van Van de Bergh luidt als volgt 1,80 lang, mager postuur, sluik donker haar, brildragend, pokdalig ge zicht en opvallend lange nagels. Hij heeft een litteken op één van zijn dijbenen, achter het linke roor en boven de linker wenk brauw. Alexander Maxiem van de Bergh: sinds 14 augustus vermist Een ieder die inlichtingen kan verschaffen omtrent zijn verblijf plaats of die sedert 14 augustus contact met hem heeft gehad, wordt verzocht contact op te ne men met de gemeentepolitie Maassluis, telefoon 01899-13444 dan wel met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Schiedam Een 73-jarige Schie damse is gisteravond met levens gevaarlijke verwondingen over gebracht naar het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam. Zij werd aan gereden toen zij in de buurt van het Schielandziekenhuis de Bur gemeester Knappertlaan -over stak. Een 52-jarige automobilist had haar, zo zei hij na de aanrij ding, volledig over het hoofd ge zien. De vrouw werd door de auto ge schept en smakte een paar meter verder tegen het wegdek. Een schedelbasisfractuur, gebroken ribben, een longperforatie en een gescheurde hoofdslagader waren het gevolg. De toestand van de bejaarde vrouw is kritiek. Rotterdam Een 39-jarige Schiedammer is afgelopen nacht op het Weena slachtoffer gewor den van een brutale diefstal. Hij zag zijn weg versperd door twee mannen, die op het fietspad ston den. Zij eisten geld van de Schie dammer. Toen deze niet aan hun verzoek kon voldoen, sloegen en trapten zij hem tegen de grond. Uiteindelijk gingen zij er met de fiets vandoor. Vlaardingen In een telex aan minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft de Organisatie van Vlaardingse Ondernemers (OVO) aangedrongen op schorsing van het raadsbe sluit tot gedeeltelijke afslui ting van de Groen van Prin- stererstraai Voorzitter Harry Dijkman van de OVO heeft er, gezien eerde re correspondentie tussen ge meente en minister, goede hoop op dat de minister bereid is om maatregelen te nemen. Het is al ruim acht maanden geleden, dat de bewindsvrou we burgemeester en wethou ders van Vlaardingen op hef hart bond snel een betere eco nomische onderbouwing bij het verkeerscirculatieplan te maken. Geeft de gemeente daar geen gevolg aan, dan wordt het plan alsnog ter ver nietiging voorgedragen aan de Kroon. Het PvdA-coilege maakt echter geen aanstalten om aan de wens van de minis ter gevolg te geven en daar is de OVO ontstemd over. In de acht maanden die verstre ken zijn sinds de minister haar brief stuurde zijn echter al veel onderdelen van het verkeersplan uitgevoerd Donderdagavond be sloot de raad tot reconstructie van hei kruispunt van Afrol, Ge dempte Biersloot en Groen van Prinstererstraat. Als die recon structie wordt uitgevoerd, be toogt de OVO, ontstaat een sec torgrens En uit protest tegen sec torgrenzen wierpen bewoners en winkeliers uit de binnenstad vier jaar geleden barricades op De OVO vraagt de minister in de telex het besluit onmiddellijk ter vernietiging aan de Kroon voor te leggen. De ondernemers wil len daarmee voorkomen, dat de gemeente snel met het werk be gint. De ondernemers visten eer der achter het net toen zij be zwaar maakten tegen de afslui ting van het Emaus en de Voor straat Die reconstructie was al uitgevoerd voordat het besluit, waartegen beroep mogelijk is, door de gemeente werd gepubli ceerd. De ondernemers kunnen de. re constructie van het kruispunt niet tegenhouden met een ge woon bezwaarschrift. Dat kan al leen als er verkeersmaatregelen worden genomen in de zin van de wet, en dat gebeurt op de krui sing van Groen van Prinsterer straat en Gedempte Biersloot niet. Er worden wat verkeers heuvels in hel wegdek gelegd en dat zijn naar de letter van de wet 'fysieke maatregelen', en geen verkeersmaau egelen Schiedam De gemeenteraad heeft een brief gekregen van Koos Zey, bewonér van de Mar conistraat. over het lawaai dat door een luchtzuivermgsaggre- gaat bij het rioolgemaal veroor zaakt wordt. Vorige week kon den de omwonenden van de her rie niet slapen, reden voor een excuusbriefje van directeur ge meentewerken Harm de Block, 's Nachts zal de aggregaat uitgezet worden. Koos Zey vindt dat dat op zondagen ook moet gebeuren: dan zijn de meeste mensen thuis en hel wordt op den duur knap irritant als je de hele dag die her- rie om je heen hebt, schrijft hij de gemeenteraad en Ben W. Het geluid zal tot een acceptabel peil worden teruggebracht, be loofde De Block, maar, vraagt Zey, betekent dat dat wij altijd wel wat zullen blijven horen? Is de rust voorgoed weg? dit PC-quartsklokje is voor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt. Sn., .de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis! Noteer als nieuwe abonnee- j postcode I plaats _huisno._ I telefoon (voor controle bezorging) maand kwartaal «xjcha I stuur ais dank het P.C.-quartsklokje naar 1 naam adres I postcode pjaats_ -voorl. wtblij»bot»wm«aten, Antwoordnummer 1J?$, 3000 VB Roucrdun,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1