Kermisbazen blij in de binnenstad Twijfels over opknapbeurt 213 woningen Sint Jozef Brandstichting in leegstaande panden Geen kopers voor veerboot De Hoorn Wethouder installeert raad emancipatiezaken VLMRDMGS BAGBUD SE1BIMS0H COURANT Hlliill lITIBia CBSIIflfjT f'*';-'3*. V/. «23 Bondsspaarbank Schiedam: verdere groei na fusie Door rood: hersenletsel II# Vijf arrestaties; buren slaan alarm Overmoedige bui: ruit ingetrapt Chrysanten en radio gestolen West wil een andere verhuis- vergoeding WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343829, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4346209 Opnieuw uitslaande brand in Maassluis: gisteravond in de Nieuwe Schoolstraat Maassluis Na eerdere pogin gen tot brandstichting in Maas sluis neemt de politie haast voet stoots aan, dat de uitslaande brand die gisteravond woedde in enkele leegstaande woningen aan de Nieuwe Schoolstraat, ook het gevolg is van pyromanie, „Het schijnt in Maassluis een ge woonte te worden om zodra pan den leegstaan er de brand in te steken", aldus een politiewoord voerder, wijzend op een recente brand in de voormalige Toverbal, vlakbij de plek waar gisteravond de brand uitbrak. De vlammen sloegen om tien voor acht de voorgevel uit, om half negen kon de brandweer het sein 'brand meester' geven. Er was nogal wat publiek op de been, reden waarom de politie streng ordenend moest optreden. Eén toeschouwer, die zich niet aan de aanwijzingen van de poli tie hield, werd gearresteerd. La ter op de avond is hij vrijgelaten. Bij de brand raakte niemand ge wond. De leegstaande woningen zijn eigendom van de gemeente Maassluis, die er wil slopen ten behoeve van een nieuwbouwpro ject. Schiedam De Bonds spaarbank Schiedam heeft het laatste jaar een flinke groei doorgemaakt. Voor 1986 ten einde is verwacht directeur Klaas van de Geest vijf extra personeels leden te kunnen aanstellen. Het totaal aantal medewer kers komt daarmee op vijf enzeventig. Wanneer in januari 1987 de fu sie mei de Bondsspaarbank Vlaardingen een feit is gewor den, zal het personeelsbestand nog verder worden uitgebreid. De verenigde spaarbanken willen dan nog eens ongeveer vijftien medewerkers aanne men. Van de Geest en zijn Vlaardingse collega-directeur Van Buren bieden dan samen werk aan 160 mensen. De fusie moet de positie van de spaarbanken in de regio nog ver der versterken. Door het samen gaan groeit het vermogen tot on geveer honderd miljoen gulden en lot vijftien vestigingen, waar mee de Bondsspaarbank de grootste geldinstelling in de twee steden ts geworden. De cliënt, die bij de bank met de S allang niet meer alleen zijn spaarpot komt legen, maar er ook terecht kan voor een vakantiereis, een hypo theek of een persoonlijke lening, mag straks ook rekenen op des kundige beleggingsadviezen. De bank wil enkele specialisten in effecten in dienst nemen om ook dal deel van de markt te bestrij ken. Hoe de groei van de Bondsspaar bank Schiedam er in cijfers uit ziet, Iaat Van de Geest in het mid den. De bank maakt al enkele ja ren geen omzetcijfers meer be kend: alleen de concurrentie heeft daar volgens de directeur baat bij. Wel is duidelijk dat de spaarbank steeds populairder wordt. Het filiaal aan de Peter T'an Anrooyiaan heeft het sinds de opening van nog twee spaar bank vestigingen in Groenoord (aan de Scheepvaartweg en in de Hof van Spaland) alleen maar drukker gekregen. De zorgen over de verwachte 'ontsparing' aan de Van Anrooyiaan bleken volkomen ongegrond. Van de Geest ziet de toekomst van dit fi liaal met zoveel vertrouwen tege moet, dat binnenkort begonnen wordt met een grondige renova tie. De vestiging wordt zelfs uit gerust met een dure cash-adap ter, een geldspuwende kluis die behalve efficiënt ook inbraakvei- ligis. Ondertussen blijft de Bonds spaarbank dingen naar de gun sten van steeds nieuwe cliënten. Op 21 oktober doet de uit 1820 da terende bank weer mee aan de 62e Wereldspaardag, traditiege trouw een happening voor jong en oud. Voor de volwassenen staat tussen negen en zes uur een kopje koffie klaar, voor de kinde ren zijn er presentjes als stickers, sleutelhangers en portemonnees. De spaarbankkalender die weer gratis verkrijgbaar is, werd dit jaar gemaakt door Erno Tromp 'en heeft als onderwerp Kind en Landschap. Suikerfabriek wil terug in woonblok SchiedamNa drie jaar af wezigheid hoopt de suiker- werkfabriek Arba binnen kort opnieuw te gaan draai en in het nog bestaande be drijfspand aan de Rozen- burgsestraat 14b in de Gor zen. „Wij zijn druk doende", bevestigt F.J.A. Slieker sr., vader van de huidige direc teur. De fabriek staat middenin een woonblok en bij de bewoners- vereniging Schiedam-Zuid is reeds melding gemaakt van verontrusting. Hoewel de fa briek vroeger geen merkbare overlast gaf, zijn de normen rond geluidshinder veranderd en kijkt de gemeente Schie dam kritischer aan tegen de aanwezigheid van bedrijven in een woonomgeving. De gemeente voert een sane- ringsbeleid, waarbij het de bedoe ling is enkele bedrijven te doen verhuizen naar industriegebie den. De afdeling economische aangelegenheden in het stads kantoor heeft een lijst waarop, wat de Gorzen betreft, houthan del Van de Wetering en bouw- handel Lauwaars staan vermeld. De terugkeer van Arba in de Zuidschiedamse wijk zou haaks staan op ditsaneringsbeleid. Frans Slieker meent dat zijn zoon, die huidig directeur van Arba is, de aangewezene is om nadere informatie te geven, wat overigens door diens afwezigheid eerst volgende week kan. Arba verliet het fabriekspand in 1983 om zich eldere te vestigen, maar verkiest nu op het oude honk te rug te keren. Naaldwijk Een 26-jarige vrouw uit Maassluis heeft giste ren hersenletsel'opgelopen, toen zij met haar bromfiets tegen een auto botste. Volgens de politie stak zij bij de Galgeweg in Naald wijk de weg over, terwijl het ver keerslicht op rood stond. De botsautootjes van Jean Roels trekken 's avonds nog het meeste publiek. Vlaardingen De kermis is na dertien jaar terug in de binnen stad. Voor het eerst sinds Vlaar dingen het 700-jarig bestaan vier de, ruikt het op het Weeshuis-- plein weer naar oliebollen en sui kerspin en loeien er de sirenes, klinken er de toeters en de bellen en de sonore stemmen van de kermisbazen: „Allez-hoppa". De exploitanten klagen niet. Die zijn blij met de tijdelijke verhuizing, want rij trekken meer publiek. „Het scheelt nogal een beetje", vertelt Jean Roels, die al meer dan twintig jaar met zijn botsau tootjes bijna elke kermis in Vlaardingen aandoet „Wij zitten hier dicht bij het winkelend pu bliek, voor de deur van Vroom Dreesmann en dat geeft een beet je leven in de brouwerij. Al ne men die mensen maar een oliebol mee.. De kermisbazen hebben hun openingstijden wel een beetje moeten aanpassen. Als de win kels open zijn komen de meeste mensen. Dus besloot een van de exploitanten op een ochtend spontaan om zijn tent al om elf uur open te gooien. Een ander. die de avond ervoor een pintje was gaan pakken, werd ruw m zijn slaap gestoord. Hij heeft zich ook maar aangepast. „Want 's morgens en 's middags moet je beuren. Hel is echt een kermis voor overdag". Na zessen trek ken alleen de botsautootjes en de Octopussy nog veel publiek. Het seizoen voor kermissen is ei genlijk al voorbij, maar ook daar is Roels niet ongelukkig mee „In de zomer moet je hier niet zijn", weet hij, „dan zit iedereen in Hoek van Holland". Bovendien vinden de kermisexploitanten het wei leuk. dat zijook hun kin deren eens konden meenemen. Doorgaans zitten die op een inter naat,'maar nu hebben zij herfst vakantie. De kermis blijft nog tot zaterdag staan Maar op vrijdag en zater dagavond wordt het stil, heeft Roeis gemerkt „Er moeten hier m de stad wel erg veel discothe ken zijn" Daar merkte hij op het Erasmusplein weer niets van. Volgend jaar staat de kermis weer op dat plern aan de Dirk de Derdelaan. dal dit jaar wegens bestrating niet voor de kermis ge bruikt kon worden Maassluis De provincie Zuid-Holland overweegt de in 1961 gebouwde veerboot De Hoorn aan een sloper te verko pen. Diverse makelaars zijn er ook na drie jaar niet in ge slaagd het nog in uitstekende staat verkerende schip van de hand te doen, Zelfs de goed in de nautische wereld ingevoer de scheepsmakelaar Hendrik Boogaard uit Sliedrecht, die anderhalf jaar het exclusieve verkooprecht had, kon geen koper vinden. De Hoorn ligt sinds april 1982 werkloos aan de kade. De pont werd bij de reorganisatie van de veerdienst Maassluis-Rozenburg uit de vaart genomen. De provin cie, eigenaar van het schip, be sloot na invoering van de nieuwe dienstregeling de overbodig ge worden pont voor een zacht prijs je in de verkoop te doen. Maar zelfs 500.000 gulden lijkt te veel gevraagd voor een schuit die ooit werd aangeschaft voor ongeveer 2,5 miljoen gulden. De markt voor een schip van dit type is ui terst beperkt. De veertig meter lange en vijf tien meter brede pont werd des tijds speciaal ontworpen voor de oversteek van de Nieuwe Water weg. De Hoorn heeft daardoor een tamelijk grote diepgang van drie meter twintig. Die diepgang maakt de pont ongeschikt voor diensten op de meeste binnenwa teren. Op de wat bredere wateren daarentegen is de veerboot weer niet goed bruikbaar vanwege de betrekkelijk geringe capaciteit. „In Zeeland of bij Texel hoef je met zo'n klein schip als De Hoorn niet aan te komen. Op de Nieuwe Merwede bij de Kop van 't Land zou 't ding geen gek figuur slaan, maar die veerdienst is blij dat ze het hoofd boven water kan hou den. Het verkeersaanbod is daar te verwaarlozen. Zetje alle moge lijkheden op een rijtje, dan blij ven feitelijk alleen buitenlandse De Hoorn ligt sinds 1982 werk loos aan de kade. De onverkoop bare veerboot is zelfs als transport schip voor zware kranen niet goed bruikbaar. kopers over", aldus veercommis- saris J. W. Vissers. Maar ook veerdiensten in Frank rijk, Duitsland en Engeland zit ten niet te springen om het af dankertje van de provincie, dat bovendien nogal duur in gebruik is. Vissers: „In het buitenland denken ze over veerboten in de zelfde termen als wij. Het zijn on dingen waar je altijd op moet wachten. Als 't even kan, wordt een brug of een tunnel aangelegd. En bij de overgebleven bootver bindingen moeten ze maar net een schip nodig hebben". Reders van buiten het veerwezen hebben voor De Hoorn nauwe lijks belangstelling Een serieuze gegadigde uit Rockanje, eigenaar van een bergingsbedrijf, liet ooit op de tekentafel uitrekenen of de pont dienst zou kannen doen als transportschip voor zware kra nen. Hij liet zijn optie varen toen bleek dat een eenvoudige recht hoekige ponton veel goedkoper zou uitvallen. Sindsdien hebben zich voor De Hoorn, klaarblijke lijk door zijn omvang tussen wal en schip geraakt, geen kopers meer gemeld. Schiedam Ondanks ver schillende interpretaties van een onafhankelijk onder zoeksrapport gaat nog dit jaar de opknapbeurt van start van de 213 Sint Jozef woningen, het omstreden blok tussen de Van Beve renstraat, Huijsmansstraat, Anthonie Muijsstraat en Westfrankelandsestraat in Schiedam-West. Door de provinciale dienst van het ministerie werd begin dit jaar ruim vier miljoen gulden toegezegd voor een tweede op knapbeurt, want sinds de reno vatie vijfjaar geleden, is voch- toverlast nog steeds een groot probleem in de woningen. De SSSW (stichting Samenwer kende Schiedamse Woning bouwcorporaties). waarbij wo ningbouwvereniging Sint Jozef hoort, kwam eerst met een her stelplan van 52 punten. Daar naast kreeg een onafhankelijk onderzoeksbureau, de stichting Woonenergie Gouda, de op dracht: controleer deze 52 maat regelen ten aanzien van de voehtproblemen: voldoen ze niet, geef dan aan waar de verbeterin gen moeten plaatsvinden. Het onderzoeksrapport van Woone nergie ligt inmiddels op tafel. Omdat onder een betonvloer de oude funderingen zouden bezwij ken, was Woonenergie genood zaakt andere oplossingen te kie zen voor het vocbtprobleem. Eén van de verbeteringen, die zij aan draagt, luidt: folie op het zand van de vloer van de kruipruimte, en folie op de houten planken van de benedenwoningen. Vocht, dal toch nog tussen de folie komt, zal door de ventilatie via lucht roosters moeten verdwijnen. Afwegingen „Dit folie-idee van Woonenergie isgeen experiment, maar het is in deze combinatie ook nog met eer der toegepast", aldus Evert Vrins, medewerker van Woonenergie, die het onderzoek heeft verricht. Op de vraag of dit plan wel zal voldoen, zodat bewoners niet weer worden afgescheept, ant woordt plaatsvervangend SSSW- directeur Cees Ka mm inga ..Als alles netjes wordt afgewerkt en alles netjes zal verlopen, zijn deze maatregelen afdoende, maar het blijft kritisch". Ook Bet l van Kan, l)ewonersdes- kundtge van Schiedam-West. formuleert zorgvuldig: ..Als alles goed wordt aangelegd, conform de richtlijnen, zal het m eerste in stantie geen schade berokkenen, mits de computerberekeningen van het vooronderzoek kloppen". Hij voegt eraan toe. „Het is ge waagd, je moei zorgen voor vol doende luchtstroom, zodat het hout niet zal verstikken, maar deze oplossing, daar staat of valt het hele plan mee". „Een plasticje eroverheen is im mers veel goedkoper dan andere oplossingen" verduidelijkt Evert Vrins van Woonenergie. In de opknapbeurt worden de kozijnen, ondanks nadrukkelijk verzoek van de bewoners, niet vervangen Door slechte isolatie van de aluminium kozijnen ont slaat condens Kamminga: „De fi nanciering laat het niet toe, die ramen worden niet veranderd, dat is ook volgens de berekenin gen niet nodig, omdat de grootste vochtoorzaak, het hoge grondwa terpeil, in die kruipruimtes aan gepakt wordt". „Directeur Kammmga heeft het kennelijk toch niet helemaal goed begrepen", is het antwoord hierop van Vrins. „Ondanks alle maatregelen zal de vochtigheids graad op de slaapkamers boven het aanvaardbare criterium blij ven". En Vrins concludeert: „We heb ben een grote kans dat het fout gaal; we wachten af". Directeur Kamminga heeft ove rigen-» oei der dit jaar be won ere toegezegd dat. als mocht blijken dat condens vorming blijft be- hU'jin ond*:nks alle dan aange brachte maatregelen de ver vanging van de ramen alsnog ge- i egcld kan worden. Uilvoering Inmiddels zijn opzichter Johan van der Aa en sociaal begeleider Rob van tier Heenk aangeno men het startsein voor de op knapbeurt Deze sociaal begelei der heeft tot taak allerlei bijko mende rompslomp voorde bewo ners te regelen, zoals meubels op slaan en telefoonaansluitingen wijzigen, want de bewoners van de benedenwoningen zullen tij delijk in één van de nu lege wis sel woningen in het blok hun in trek moeten nemen Ook over weegt dit eeuw Kamminga "een hulpje' voor hand- en spandien sten a.in te nemen, „die onder meer kan helpen met vloerbe dekking rapen bij oudere men sen" De definitieve goedkeuring van het herstelplan, waarin adviezen van Woonenergie zijn verwerkt, wordt half november verwacht van de provinciale directie Volkshuisvesting, zodat in de cember tie eerste lege wissel wo ningen worden aangepakt. Aan nemer Dura uit Rotterdam zal de werkzaamheden uitvoeren. Maassluis Vijf mensen zijn gisteren in de loop van de dag door de Maassluisse politie gearresteerd, om zeer uiteenlopende redenen. De meest geruchtmakende was de aanhouding van een man, die 's avonds om half twaalf in de Vertowijk in de woning van zijn ex-vriendin binnengedrongen was. Hij be dreigde haar en mishandelde haar vervolgens dusdanig, dat de politie diverse telefoontjes van de buren kreeg. De 39-jari- ge man pijnigde zijn ex afschu welijk. Eerder op de dag hielden agenten een 20-jarige soldaat aan, die in het Lickebaertbos op de grens met Vlaardingen openbare schennis pleegde. Opmerkelijk was dat hij ook vorige week om deze reden in de kraag gegrepen was. In beide gevallen deed de soldaat dat tegenover dezelfde vrouw. De soldaat is overgedra gen aan de marechaussee. De recherche hield een 47-jarige vrouw aan, die verdacht wordt van steun fraude. Zij zou de socia le dienst in Maassluis voor 150.001) gulden hebben opgelicht. In Koningshoek werd een 24-ja- rige vrouw aangehouden wegens diefstal van schoenen uit een winkel. De vijfde arrestant was de man. die bij de brand in de Nieuwe Schoolstraat aanwijzin gen van een politieagent negeer de. Vlaardingen In een overmoe dige bui heeft een 13-jarige jon gen uit Vlaardingen gisteravond een grote etalageruit bij de Hema aan de Hoogstraat ingetrapt. Hij wilde indruk maken op de acht vriendjes met wie hij op stap was. De ingetrapte ruit, die zo'n twee-, duizend gulden kostte, kwam hein op een proces-verbaal te staan. Zijn ouders haalden hem later af van het pol itiebureau. Uit een postzegelautomaot aan de Sperwerlaan werden 88 postze gelboekjes en 94 gulden aan klein geld gestolen. De automaat werd opengebroken. De totale waarde van de buit bedroeg 358 gulden. VJaardingen De politie hiek! vannacht om half vier op de Le pelaarsingel twee jongens aan, die met een gestolen autoradio en twee chrysanten aan de wandel waren. De radio hadden zij gesto len uit een auto aan de Burge meester Luijerincksingei, de chrysanten bij een bloemenwin kel aan het Emaus. Schiedam De bewonersvere niging Schiedam-West heeft R en W voorgesteld een wijziging aan te brengen in de verdeling van de vergoedingen van 15(30 gulden, die alle bewoners van het wo ningblok 213 Sint Jozef volgens een gemeentelijke subsidieveror dening krijgen. De bewonersver eniging stelt voor om bewoners van benedenwoningen 2100 gut den, bewoners van de bovenwo ningen daarentegen 800 gulden te geven. Aangezien met het herstel van het complex Sint Jozef 213 spoe dig begonnen wordt, hebben de huurders recht op een gemeente lijke bijdrage als tegemoetko ming van de onkosten. De bewoners van de benedeneta- ge moeten hun woning uit „Dat is een geweldig proces, sociaal be zien", schrijft de vereniging. De bewoners van de bovenetage kunnen in hun eigen woning blij ven tijdens de herstelwerkzaam heden. Een simpele rekensom laat zien, dat na de nieuwe verdeling van de tweemaal vijftienhonderd gul den ergens honderd gulden over blijft per twee woningen. Dat be drag zal in een potje verdwijnen bestemd voor verhuizing van be jaarden. Het college van B en W onderzoekt dit voorstel nu. Vlaardingen Wethouder Ar ij Maarleveld installeert vanavond in kamer 10 van het Vlaardingse stadhuis de nieuwe contactraad emancipatiezaken. Er wordt met één afscheid genomen van de vrouwen die de afgelopen vier jaar in de contactraad zaten. Miep de Wit-Mulder van de landelijke emancipatleraad en de Helvoetse emancipatiewerksier J oselie Rui mers spreken over emancipatie beleid en de gemeente. De nieuwe contactraad bestaat uit elf vrouwen. Zij moeten plan nen van vrouwengroepen door geven aan de gemeente en het ge meentelijk emancipatiebeleid kritisch volgen. De bijeenkomst wordt om half tien in de oude hal van het stadhuis besloten met een hapje en een drankje.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1