Strij d tegen sauna weer aangewakkerd DE VERBODEN STAD IS NOG 3 DAGEN OPEN aimwE iBiiwiB snuiflw RET-BUS BESCHOTEN Eigen Werk: enthousiast initiatief van werklozen 3LMRBINSS BftSBIAII SEHSIOAMSCHE ODURANI Buren vinden gemeentewerken goedgelovig Goudriaan vertrouwt op verstandige raad DEEFTELING Ballerina's zwerven uit liefdesverdriet Schieten op het Liesveld Dief is er vroeg bij 'Betaald parkeren wordt janboel A.S. ZONDAG IS DE LAATSTE DAG DAT WE OPEN ZIJN. DONDERDAG 16 OKTOBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 01Q- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Een kogelgat in een RET-bus van lijn 52 heeft de politie voor een raadsel gesteld. De bus werd woensdagavond rond kwart over 2èven be schoten tijdens een stop bij de halte Broersvest/Kor- te Singelstraat Bij het incident vielen geen gewon den. Juist toen de chauffeur wilde optrekken, hoorde hij een luide knal. Hij zette de bus weer aan de kant en ontdekte tot ontsteltenis van de passagiers in een van de ruiten een rond gaatje. Volgens de politie kon het enkel door een kogel veroorzaakt zijn. Welk wapen er voor deze onverklaarbare aanslag gebruikt werd, bleef onduidelijk. Voor de projectie len van een luchtdrukpistool is het geharde glas te sterk. Waarschijnlijk werd het schot afgevuurd vanuit een woning aan de Broersvest. De politie stelde een onderzoek in, maar slaagde er echter niet in de schutter op te sporen. Vlaardingen De strijd van de bovenburen tegen de sauna onder hen in de Waal straat is nog lang niet gestre den. Het college van B en W heeft vorige week aange kondigd een nieuwe bouw vergunning te willen verle nen, terwijl gedeputeerde staten een hinderwetver gunning heeft klaar liggen. De heer A. van den Berg en mevrouw A.C. Bosscher heb ben wederom bezwaren inge diend. De sauna van de firma Arons is hen al meer dan een jaar een doom in het oog. Hun klachten over geluids-, vocht- en stankoverlast leidden in april tot de weigering een bouwvergunning te verstrekken. Bovendien had Arons zich niet aan de bouwtekening gehouden. Hij had aangekondigd een revali- datie-oefenbad te maken, maar na de opening op 1 november 1985 trof het publiek ved meer voorzieningen aan: een sauna, whirlpool, koudbadruimte en een bar. In het inmiddels lijvige dossier over de gewraakte sauna bestrij den instanties elkaar op diverse terreinen. In de toelichting op de aanvraag voor een. bouwvergun ning schermt Arons met de heil zame werking van de sauna op Cara-patiënten. „Deze mensen ondervinden veel moeilijkheden van hun aandoeningen en kun nen nergens anders heen, omdat zij zich schamen voor andere mensen". De sauna, betoogt hij in dezelfde brief aan het college, kan samen met het bubbel- en re- validatiebad voor een 'optimale revalidatie' zorgen. Onzin, vindt plaatsvervangend directeur C.H. Roelofs van het Nederlands Astma Fonds. „Er is naar mijn weten geen weten schappelijk onderzoek verricht naar het mogelijk effect van re gelmatig saunabezoek door Cara- patitinten. Ook de veronderstel lingen dat zij huidaandoeningen zouden hebben en zich zouden schamen om naar een niet spe ciaal voor hen bedoelde sauna te gaan, zijn ontereeht".- Gemeentewerken doet er nog een schepje bovenop door in het advies om de vergunning te ver strekken het belang voor suiker patiënten van een sauna te bena drukken. De diabetesvereniging Nederland heeït andere opvat tingen. Het huisorgaan van de vereniging waar-schuwt er zelfs tegen. Saunabezoek leidt vaak tot een opvallende bloedsuikerda- ling met het gevaar om in een zo genaamde hypo te raken. Steekproef Dat de bovenburen reden tot kla gen hebben, wordt door verschil lende instanties erkend. De Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) constateerde bij geluidsmetmgen een margina le overschrijd mg van het aan vaardbare niveau. „Maar", stelt de DCMR, „et- kan worden aan genomen dat bij zingen en schreeuwen van de bezoekers de norm ernstig wordt overschre den". Verder stelde de dienst tij dens een steekproef vast dat de afzuigventilator niet werkte. Dat resulteerde in coidensvomring op de ruiten van de bovenburen. De bevindingen van bouwkundi ge C. Maat waren tijdens een be zoek op 26 maart nog vernieti gender. Hij hekelde de onbruik bare nooduitgang en de veel te hoge luchtvochtigheid In het bad die zorgt voor schimmel en rot ting in het plafond dat bovendien niet goed was geconstrueerd. Bo vendien waarschuwde hij voor brandgevaar, omdat bet dak niet van brandvertragend materiaal was voorzien. Van den Berg vindt dat gemeen tewerken allerlei argumenten er heeft bijgesleept om naar een po sitief advies te kunnen toeschrij ven. De wijze waarop de dienst de beweringen over Cara- en sui kerpatiënten klakkeloos heeft overgenomen, zijn volgens hem een vingerwijzing. Verder vindt Van den Berg dat gemeentewer ken onterecht van goed vertrou wen uitgaat. „Het is tenslotte al bij de vorige aanvraag gebleken, hoe veel dat vertrouwen waard is". Gemeentewerken desondanks: „Ofschoon de inrichting niet ge heel is voorzien van apparatuur behorende bij een revalïdatiebad, kan dezerzijds het voorgenomen gebruik niet in twijfel worden ge trokken". B en W verbinden dit keer aan vullende eisen aan de bouwver gunning, maar of dat in de prak tijk tot een aanvaardbare situatie leidt, gelooft Van den Berg voor alsnog niet. „Ik heb het laatste jaar te veel toezeggingen gehad, die niets waard bleken. Waarom zou Arons zich nu wel aan die ei sen houden?" Vlaardingen Het verhaal gaat over twee geliefden. Patrick net geslaagd voor zijn eindexa men. Op het schoolfeestje heeft hij een meisje gezoend. Als zijn vriendin Lisa dat ter ore komt, vertrekt ze diepbedroefd naar een heel ver land. Voor een reis- leidsteb zou dat geen probleem moeten zijn. Maar kan ze wel zonder Patrick? De verlaten min naar, eveneens aan de zwerf ge raakt, komt ook in afgelegen oor den terecht Een ontmoeting met zijn liefje kan natuurlijk niet uit blijven. Voor balletschoolhoudster Ellen Belzer was het uitbeelden van deze liefdesgeschiedenis een hele gok. De tweejaarlijkse uitvoering van haar leerlingen bestond tot nu toe altijd uit een serie losse dansen zonder onderling ver band. Maar de uitbundige reac ties in de volgepakte Stadsge hoorzaal lieten woensdagavond weinig te raden over. de 175 dan seressen oogstten keer op keer een klaterend applaus. Eilen had er nauwelijks oor voor. De Vlaardingse balletlerares zat ingespannen achter het toneel met een koptelefoon op om de aanwijzingen van de beiiehtings- man door te geven aan de balleri na's die in de coulissen op een seintje wachtten. „Ik had dol graag zelf meegedaan, maar ik In 'Patrick en Lisa' namen de leerlingen van Ellen Belzer de toe schouwers mee naar verre oor den. moet gewoon te veel regelen", verklaarde een nerveuze Ellen in de pauze. Ze was niet de enige die in de ze nuwen zat In de foyer en de gan gen van de Stadsgehoorzaal we melde het van opgewonden dan seressen, die in afwachting van hun nummer nog snel wat pasjes uitprobeerden. „Als je eenmaal op de planken staat vergeet je al les, maar zolang je achter die gor dijnen staat is het verschrikke lijk'', verzuchtten Wendy Wou denberg en haar vriendin Elena Lagendijk. „En ie moet voortdu rend blijven lachen, Dat speel je niet altijd klaar". Geen wonder dat in de kleedkamers menig meisje heur haarborstel kwijt was, Hoe de leerlingen het er tijdens de tweeeneenhalf uur durende show hebben afgebracht, weten ze eigenlijk pas als ze de video opnamen hebben bekeken. Gis teravond was de spanning nog te groot om de prestaties te beoorde len. „Ze weten in hun zenuwen soms nauwelijks wat ze zeggen", aldus Ellen. Tot 15 november hebben zij en haar danseressen de tijd om de laatste schoonheids foutjes weg te poetsen. Op die dag vindt de tweede uitvoering van 'Patrick en Lisa' plaats in de Stadsdoelen in Delft, want ook in die stad heeft Ellen Belzer een balletschool. Aan de kostuums en de muziek hoeft in ieder geval niets veranderd ie worden: die sloten naadloos bij elkaar aan. door KOR KEGEL Schiedam Je kunt er een manusje-van-alles leren worden, zegt Theo Maag denberg. Hij is voorzitter van Eigen Werk, een nieu we organisatie van werklo zen die aan de Overschiese- straat de ruimte heeft ver bouwd waar eerst het ont moetingscentrum van de Trechter zat. Het blijft een ontmoetingscen trum, gekoppeld aan een werkplaats. Maar de ruimte is stevig verbouwd, allemaal ei gen werk, en de bezoekers vin den dat het er veel lichter en gezelliger uitziet. „Voorheen was het zo'n bedompt hok. En soms zitje als werkloze toch al in een sombere stemming. Dan was die schemer" niet bepaald bevorderlijk", aldus Corry Bosch. Zij is secretaris. Op tafel staan gele ch.rysan.tjes Vlaardingen Twee 16-jarige jongens uit Vlaardingen hebben gisteravond om half tien op het Liesveld voor de nodige conster natie gezorgd. De knapen schoten daar enige tijd met luchtdrukpis tolen op personen en ramen. De jonge schutters konden even la ter op de Holysingel worden aan gehouden. Voor zover bekend heeft nie mand letsel opgelopen. Ze zouden evenmin schade hebben veroor zaakt. Schiedam Bewoners van de Hoogstraat werden gisterochtend vroeg door glasgerinkel uit hun slaap gehaald. Om half acht vloog bij naaimachinehandel Schroder een steen door de ruiten. Omwo nenden zagen een man een greep doen in de etalage en met een naaimachine onder de arm op de fiets stappen. De dief verdween in de richting van de Grote Markt met het apparaat, waar van later bleek dat het zo'n ze venhonderd gulden waard was. Meer bijzonderheden kon de' po litie niet vaststellen. De dader was en bleef spoorloos. van Inge van Haastert, die er te kenles geeft „Veel succes en na tuurlijk niet alleen vanavond", staat op het kaartje. Het is een avond, waarop de werklozen en kele gemeenteraadsleden ver wachten en wat aardig, zeiden zij gisteren na afloop, dat iedere politieke partij vertegenwoor digd was (op Gemeentebelangen na, maar die zit toch niet in de raad). Harry van Doom en Annie Renskers zijn op tijd, vijf andere raadsleden komen pas na achten. Theo Maagdenberg vertelt dat Eigen Werk is opgericht, omdat er een aantal haanlozen is in Schiedam die er niets voor voelt om tot 's middags op bed te blij ven liggen en zich 's avonds uit verveling te laten vollopen in de kroeg. Ook als je werkloos bent, kun je je oefenen in allerlei ar beid. In het ontmoetingscentrum Eigen Werk staan nog de machi nes en het gereedschap van de Trechter. Dat kunnen ze goed ge bruiken om de ruimte verder op te knappen, en ook daarna voor allerlei karweitjes. Johan Droog kan goed met de machines over weg, hij is bereid iedere werkloze te leren hoe ermee omgegaan moet worden. Waarom hem dan niet meteen als beheerder aangesteld? Omdat er geen geld is iemand in dienst te nemen. En dat was nu juist het punt, waar Eigen Werk gister avond de stadsbestuurders om wilde vragen. Secretaris Corry Bosch, voorzit ter Theo Maagdenberg en pen ningmeester Hennie Schwager- mann aan de bar van Eigen Werk. Corry Bosch: „Om het pand te verbouwen hebben de ambtena ren van CSJ al tweemaal twee duizend gulden verstrekt Voor 1987 wordt voor ons een bedrag genoemd van 43.000 gulden, voor 1988 ongeveer 54.000. Wat daar van moet, weet ik niet, maar een beheerder is er niet van te beta len. En als je die machines ziet, heb je toch toezicht nodig. Je kunt een werkloze niet dwingen daarop toe te zien. Als de zon schijnt, is hij zo weg". De aanwe zige haanlozen vinden dat het ontmoetingscentrum in de Trechter-periode onderbedeeld is geweest, dus dat het nu wel eens anders mag. Van de vier ton sub sidie ging het meeste naar de in formatiewinkel op de Broersvest Eigen Werk gaat het anders aan pakken. Hier krijgen de mensen zonder werk het zelf voor het zeggen. Bij de Trechter hadden ze amper inspraak, liever kijken ze niet naar die periode terug. Men zit met enige rancune naar figu ren als Hans Verlinde, ex-coördi- nator, en Lou van der Stel, ex- PvdA-raadslid en ex-voorzitter van de Trechter. Maar liever heeft men het daar niet over om niemand voor het hoofd te stoten. Theo Maagdenberg vond het een vervelende ervaring, dat enkele maanden geleden over de hoof den van de werklozen heen be sloten werd de Trechter op te heffen en het ontmoetingscen trum te sluiten „De bezoekers werden de dupe van die liquida tie", zegt hij. In die tijd zijn er wel verhitte zielen geweest, die de. boel wilden bezetten, maar zover blijkt het nooit IP 'l|n gekomen. Het enlhou^ftsmi v«m yammige vaste bezoekers was /.o aansteke lijk, dat <Se ambtenaren ><m tCSJ meteen -j.1 bereid walen mee te werken..aan ïei<- 't'wws Corry Bosch vertelt de r ««aisle- den, waasrorn een eigen o. aoc- tingscentraim voor bnanlo/vn zo belangrijk i* kunt avI naar een clubhuis gaan. mam' daar heb je geen zinnige bezigheid. Daar moetje een cursus volgen om be zig te zijn". Bij Eigen Werk steekt men de handen uit de mouwen op manieren, die men zelf kiest. Er is evenwel nog een voordeel verbonden aan het hebben van een eigen ruimte. „In een club huis". zegt Carry Bosch, die wel eens in wijkcentrum De Erker komt, „zijn er mensen die je een rondje koffie aanbieden en dan eigenlijk verwachten dat je een rondje teruggeeft. Maar als werk loze, met een kleine uitkering, heb je hel geld daarvoor niet al tijd, dus je bedankt als iemand je wat aanbiedt. Dan proberen ze je toch over te halen. Het is hier iets anders. Men kent eikaars situatie. Als iemand je hier koffie aan biedt, gaat dat met hart en ziel". De raadsleden bekijken de ruim te. Stellen vragen. Hoevee! be zoekers er verwacht worden. Of buitenlanders ook welkom zijn (ja, uiteraard). Of er nu ook geld voor een beheerder komt, dat moeien ze in hun fracties nog even aankaarten. (ADVERTENTIE) Vlaardingen „De raad heeft nog geen besluit genomen over de tweede fase van het betaald parkeren". Met die mededeling verbaasde wethouder Bas Gou-> driaan gisteravond de tientallen insprekers in de Burgerzaal van het stadhuis. Het leverde hem meieen een ru zietje op met rijwielhandelaar Leen de Jager Die merkte te- rechtop dat de gemeenteraad wel degelijk een besluit heeft geno men: het voorstel voor de tweede fase van het betaald parkeren is verworpen. „Dus krijgen wij hier inspraak over iets, waarvan wij niet eens weten hoe het eruit gaat zien. Wal doen wij hier?" De Jager vond dat de wethouder zich moest schamen, dat hij in spraak durfde geven, terwijl er niets in te spreken viel. „Dat doe ik niet", antwoordde Goudriaan snedig. „Wij hebben gemeend het gevoelen van de mensen te moe ten peilen over de tweede fase betaald parkeren, waar de raad nog geen besluit over heeft geno men". Later gaf de wethouder toe, dat hij aan het begin van de avond niet de waarheid had gesproken. „Ik heb mij in zoverre vergist: de raad heeft de tweede fase van het betaald parkeren verworpen. Er is dus wel een bestuit genomen." Met de parkeermeters en auto maten die er al staan was geen van de insprekers gelukkig. „Weet u wel wat u met de eerste fase hebt aangericht'", vroeg me vrouw Don de wethouder. „Bij ons op bezoek komen kost nu' heel wat geld, om over logeren nog maar niet te spreken. Wy zijn verre van gelukkig met dat be-- taald parkeren". Jan van der Ree, voorzitter van de werkgroep Verkeer en Parke ren in het centrum, vond dat Goudriaan wel heel gemakkelijk over de problemen heenliep. ..Ja, dat vindt u, meneer", antwoord de de wethouder. En een me vrouw die vond dat haar visite te ver moest lopen van de parkeer plaats naar haar huis kreeg te ho ren: „Ja, dat vindt u, mevrouw". Hoe de wethouder ook betoogde, dat het betaald parkeren nodig was om meer woningbouw in het centrum mogelijk te maken: hij kon de insprekers niet overtui gen. „Geef ons gewoon hel gratis parkeren terug", beet iemand hem toe. „U brengt alleen maar a-sociale dingen naar voren". Over de maaltijdenservice voor ouderen en visites van artsen hoeven de bewoners zich geen zorgen te maken, zei Goudriaan. „Die krijgen echt geen bekeu ring. Maar u kunt van ons niet verwachten dat wij vom elk pro bleem een kant en klare oplos sing hebben. Wij hebben een jaar de lijd om oplossingen te zoeken". Waaruit een inspreker conclu deerde: „Het wordt een junlxiel". Maar daar wilde Goudriaan niet aan: „Laten wij dat nou maar even in het midden laten". (ADVERTENTIE) nrmr Een robuuste schoen waarvan u met volle teugen geniet Stijlvolle eenvoud op een eenzaam niveau. Voel Rockport en u begrijpt wat hier bedoeld wordt. Rockporiachwnen «in varkrijgbaar bij da volganda achoenenzaken TIRON SCHOENEN VAN VORST BRABANTS SCHOENENHUIS BRABANTS SCHOENENHUIS VAN VORST Zuid vliet 6 Tel. 01899 - 12404 en Koningshoek Tel. 01899 - 21275 Maassluis Koningshoek 91106 MAASSLUIS 01899 - 11B00 Hoogstraat 93-95 Schiedam Tet. 010-4733310 Hoogstraat 125 Vlaardingen Tel. 010-4341894 Liesveld 18 VLAARDINGEN 010 - 4343694 Bel voor nadere informatie 04160-36431

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1