Kapel bij Frankeland wijkt voor nieuwbouw fesa; Extra aandacht voor gezondheid ouderen Zweden nog niet rij p voor Orpheus OJC pas volgend jaar juni open VLAARDINGS DAGBIAÖ SCHIEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Weggelopen man (91) spoorloos Brede steun voor Blankenburgtunnel Crosser vertelt sprookjes Ontheffingen ingetrokken FNV sluit zich aan bij protest Open dag in pompstation West deelt voorstel SSSW niet Froppentruc werkt niet B en W vragen provincie geld voor randweg 'We zijn zingend binnengekomen en we gaan zingend het land weer uit VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 Raglonale feciaglie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 0 IQ-434322S, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Twaalf automo bilisten hebben ten onrechte een ontheffing gekregen voor een gratis parkeerplaats op de Kui pershof en de Van Leijdenshoi Die ontheffingen worden inge trokken. Dat vertelde verkeer- sambtenaar Roel Blom op de in spraakavond over het betaald parkeren. Het ten onrechte verkrijgen van een ontheffing was heel gemak kelijk. Autobezitters van buiten het centrum stapten naar bewo ners van de binnenstad die geen auto hebben. Die vroegen dan op hun naam voor de ander een ont heffing aan. Door Wachten van centrumbewoners kreeg de ge meente daar lucht van. „Het heeft de procedure er voor ons niet gemakkelijker op gemaakt", vertelt Blom. „Wij hebben nu controle van het kentekenbewijs in de procedure moeten betrek ken. Dat kost meer tijd". .Vlaardingen De afdeling -Vlaardingen van, het FNV heeft besloten de actie van zusterorga nisatie AbvaKabo tegen bezuini gingen op het sociaal-cultureel werk te steunen. „Het voorzie- nïngenpeil in onze stad is al be hoorlijk .aangetast", vindt de FNV. De bond is bang dat het sociaal- cultureel werk onbetaalbaar wordt voor mensen met een laag inkomen. Dat werk vervult een wezenlijke functie, juist voor die .mensen, aldus de FNV. „Wij vin den dat er zonder voorbehoud ge kozen moet worden voor dig, groepen in onze samenleving die dit het meest nodig hebben. De amputering van het sociaal-cul tureel werk wijzen wij af'. Vlaardingen De 9l-jarige Vlaardinger C.A.J. Jongmans is sinds woensdag zoek. De man liep 's middags weg van huis na een kleine onenigheid met een familielid. Omdat de heer Jongmans de laatste tijd nogal vergeetachtig ïs, bestaat de mo gelijkheid dat hij de weg naar huis niet meer op eigen gele genheid kan vinden. De politie houdt er ernstig rekening mee dat hem een ongeluk is overko men. Een onderzoek in de om geving van zijn woning heeft niets opgeleverd. Familieleden en kennissen hebben de heer Jongmans na woensdag niet meer gezien. Het signalement van de ver dwenen man is als volgt. Hij is 1,63 meter lang, heeft grijzend, dun zwart haar en grijsgroene ogen. Hij draagt een goudkleu rige bril. Hij heeft een gezet postuur en grote oren. Hij heeft een opvallende, onzekere, slin gerende tred. De heer Jong mans draagt een blauw-grijs colbert, een blauw overhemd, grijze sokken en zwarte veter schoenen. Wie hem na woens dagmiddag twee uur heeft ge zien, wordt verzocht contact op te nemen met de gemeentepoli tie van Vlaardingen, telefoon 4342355, toestel 127. Schiedam Een voor buitenstaanders enigszins mysterieus aandoend gebouw zet zaterdag 18 okto ber haar deuren wijd open: het pompstation aan de Rotterdamsedïjk. Achter de muren van dit nogal sombere pand bevindt zich het hart van de Schie- damse drinkwatervoorziening. Al sinds 1924 ver zorgen de pompen die tegenwoordig bediend worden vanuit het hoofdgebouw van de openbare nutsbedrijven aan de Van Heekstraat in het sta tion voor de distributie van het Schiedamse drink water. Hoe dat precies in zijn werk gaat, kunnen bezoekers tussen tien en vier uur gewaar worden. Ze mogen ook een kijkje nemen bij het ondergrondse buizen net De nutsbedrijven laten met videofilms zien hoe het drinkwater naar Schiedam wordt aangevoerd en hoe het tenslotte, nadat het door het toilet of de wasmachine is weggespoeld, weer in het riool te recht komt De open dag wordt gehouden in het ka der van het honderdjarig bestaan van de drinkwa terleiding, Rozenburg„We gaan ruim honderd per uur", deelt de Rozen- burgse gemeentevoorlïchter H.J.A. Stuurman mee. Hij staat met een kraampje op de markt waar mensen hun handtekening kunnen zetten voor de Blankenburgtunnel, een tunnel die ge projecteerd is onder de Nieuwe Waterweg tussen Rozenburg en Vlaardingen/Maassluis (Zuidbuurt). In totaal komen bijna ze venhonderd handtekeningen binnen, waarmee het totale aantal op zo'n vijftienhonderd komt. „Er zijn mensen die resoluut op de lijst afstormen, maar er zijn er ook bij die argwanend dichterbij komen, bij wijze van spreken op hun knieen de folder lezen en dan tekenen", zegt Stuurman. „Op 24 oktober biedt het beroepsgoederen vervoer ruim duizend handtekeningen aan aan burgemeester Van der Goot. Boven dien heeft North Sea Ferries in de Europoort aangeboden om ze ven- tot achthonderd handtekeningen m te zamelen binnen het bedrijf. Zo rolt het balletje verder. Het gaat prima, we staan niet alleen". Schiedam De bij Huize Frankeland aan de Sint Li- duinastraat behorende kapel wordt gesloopt. Op de plaats, waar nu de kapel staat, wil het verzorgingste huis vier nieuwe etages bouwen. Daaronder komt de toekomstige hoofdingang van Frankeland. De aanne mers, die uiterlijk in februari beginnen met de uitvoe ring van deze plannen en met de renovatie van het tehuis leggen naast het nieuwe gebouw een weg aan die de Liduinahof gaat verbinden met de Warande. Aan die weg komt ook de nieuwe kapel te staan. Met de kapel verdwijnt weer een stukje geschiedenis van de zus ters Dominicanessen uit het Nieuw bestuur vreest apathie Vlaardingen Het nieuwe be stuur van de stichting Open Jon gerencentrum Vlaardingen denkt pas in juni 1987 weer zover te zijn, dat de deuren van het OJC voor het publiek kunnen worden geopend. Het bestuur wil -in het kapitale pand aan de Zo- -merstraat de huur bedraagt per maand bijna zestienduizend gulden een Cultuur Centrum voor jongeren vestigen. Van ja nuari tot april volgend jaar zou den slechts in beslotenheid cultu rele bezigheden kunnen worden aangepakt. Het OJC staat, na interne ruzies en ontslag van de beroepskrach ten door het bestuur, al meer dan een jaar leeg. Het trok vier jaar na de opening nog maar weinig publiek, dat voornamelijk zijn tijd doorbracht aan de bar. Het nieuwe bestuur wil niet het risico lopen in eenzelfde situatie terecht te komen. Het culturele centrum moet eerst 'een stevige ruggegraat hebben, wil het zich kunnen veroorloven deze groe pen binnen de muren te hebben'. Anders zouden, zo staat in het be leidsplan, popfestivals weer kun nen ontaarden in veldslagen met de politie en zou een sfeer van leegloperij kunnen onstaan. Jon geren die alleen maar een pilsje willen drinken of een optreden willen zien kunnen In het pand aan de Zomerstraat voorlopig niet terecht Apathische jongeren zijn het schrikbeeld van het nieuwe be stuur; in het heropende centrum moet gewerkt worden. Het pu bliek moet zich cultureel kunnen ontplooien, in theater, muziek, vormgeving en het maken van video's. Met het openen van een bar en eventueel een restaurant willen de initiatiefnemers nog een paar maanden wachten. Voor de verbouwing van het pand vraagt het bestuur een sub sidie van honderdduizend gul den. In totaal kost het nieuwe culturele centrum de gemeente bijna vierhonderdduizend gul den, maar daarvan gaat het over grote deel op aan huur, gas, water en licht Het beleidsplan voor he ropening van het OJC wordt maandagavond voor het eerst be sproken in de commissie voor so ciaal-culturele zaken. Schiedamse straatbeeld. Deze orde legde niet alleen de grond slag voor Huize Frankeland (dat in de vorige eeuw nog het Sint Liduina-gesticht heette) maar ook voor de bijbehorende kapel. Ene zuster Odilia legde de eerste steen in oktober 1931, De kapel kwam in het begin van het vol gendejaar gereed. Van de ooit zo grote en invloedrijke orde der Dominicanessen in Schiedam is overigens niet veel meer over: de laatste zusters bewonen twee ap partementen in het flatgebouw Over de Vesten. De rector van de kapel, J.A. van der Valk, vindt het niet alleen vanwege de historische waarde jammer dat het gebedshuis tegen de vlakte moet De geestelijk ver zorger van Huize Frankeland: „Het is gewoon een mooi kapelle tje. Ik neem er met grote spijt af scheid van. Het zal moeilijk zijn die sfeer nog terug te krijgen", Hoe de nieuwe kapel eruit komt te zien, weet de rector nog niet. „Over oppervlakte en inrichting zijn we nog aan het denken en praten", aldus Van der Valk. Ei genlijk staat alleen vast dat in de renovatieplannen van Franke land weer een kerkje is opgeno men. Want zonder een eigen ruimte voor godsdienstoefenin gen kan het tehuis niet. Van de huidige kapel wordt druk ge bruik gemaakt Veel bewoners komen er dagelijks de mis bijwo nen of zonderen zich er af voor een stil gebed. Daarnaast vinden er vaak uitvaartdiensten plaats. Ofschoon de plannen voor een nieuwe kapel herhaaldelijk zijn De uit 1932 daterende kapel bij Huize Frankeland moet plaats maken voor een woonblok van vier etages. gewijzigd en over het definitieve ontwerp het laatste woord nog niet is gesproken, houdt rector Van der Valk er rekening mee dat de toekomstige gebedsruimte wat kaaltjes zal ogen. Voor de bouw krijgt Huize Frankeland al leen subsidie als de ruimte ook voor andere doeleinden kan wor den gebruikt Het gaat dus meer om een multi-function eel ge bouwtje, dan om een kapel. „Wel ke activiteiten er behalve bidden gaan plaatsvinden, weet ik niet direct, maar ik hoop daar wel enige inspraak In te krijgen", al dus de rector. In elk geval is hem toegezegd dat tussen het deel voorde kerkdiensten en de ruim te voor de overige bezigheden, welke dat ook zijn, een afschei ding komt. Schiedam Niet de bewoners vereniging Schiedam-West, maar de SSSW (verhuurder) heeft de bewoners van de 213 Sint Jozefwoningen een herver deling voorgesteld van de ge meentelijke verhuisvergoedmg a 1500 gulden, die hen toekomt in verband met de opknapbeurt. Niet 1500 gulden per huurder, zo als gebuikelijk is volgens de ge meentelijke verordening, maar 800 gulden voor de bewoners van de bovenetages en 2100 gulden voor de bewoners van de bene denwoningen, stek de SSSW voor. De bewonersverenigmg Schie dam-West is niet tevreden met dit voorstel aan de bewoners. In een brief aan B en W vraagt zij het normale bedrag van 1500 gul den voor de bovenwoningen te handhaven en de bewoners van de benedenwoningen daarente gen, die voor de uitvoering van de werkzaamheden veertien da gen naar een wisselwoning moe ten verhuizen, 4000 gulden per woning te subsidiëren. In die brief aan het college herin nert de bewonersvereniging Schiedam-West, hoe bij de reno vatie van hetzelfde blok wonin gen vijf jaar geleden, de bewo ners werden afgescheept met 1200 gulden smartegeld, hoewel de rijksregeling renovatie voor oorlogse woningen iedere bewo ner een vergoeding van 4000 gul den toezegde. Schiedam/Vlaardingen/Maassluis De gezond heidszorg voor ouderen krijgt komende jaren in het Waterweggebied extra aandacht Die sector ver dient de hoogste prioriteit Dat staat in een nota van het intergemeentelijk overlegorgaan gezondheids zorg. Het overlegorgaan meent dat bezuinigingen in de volksgezondheid het hardst aankomen in die leef tijdscategorie. Uit een eerdere nota is al naar voren gekomen dat de vraag van ouderen naar professio nele zorg zal toenemen. Dat heeft drie redenen: meer hoogbejaarden (dubbele vergrijzing), de afna me van de mantelzorg waaronder hulp van buren, vrienden en familie wordt verstaan en meer ziekte en aandoeningen vanwege die gemiddeld hogere leeftijd. De situatie is schrijnend, meent het overlegorgaan Nu al is er volgens de landelijke norm een tekort van 178 verpleeghuisbedden. Dat tekort zal naar verwachting niet zijn verdwenen als in 1988 twee nieuwbouwprojecten draaien. Hoewel de samenstellers erkennen dat de proble men met de huidige mankracht en financiële mid delen moeten worden aangepakt, zijn er volgens het overlegorgaan wel degelijk oplossingen denkbaar. Het recept is als volgt- stimuleren van een betere thuiszorg, meer aandacht op de verschillende ge meentelijke afdelingen (huisvesting, ruimtelijke or dening, emancipatie) voor de effecten van hun be leid op ouderen, een betere samenhang in het oude renbeleid van de drie gemeenten en een meer pre ventief beleid van de GGD. Schiedam Een dolle rit over de Hoogstraat met een crossmotor is voor twee Rotterdammers van 16 en 17 jaar geëindigd op het poli tiebureau van Nieuwerkerk aan de IJssel. De politie haalde de jongens tijdens de koopavond op de drukke winkelstraat van de motor. Het bleek dat de bestuur der geen rijbewijs had. Hij kon ook geen verzekeringspapieren tonen. Op het bureau kwam al snel vast te staan dat de motor een paar dagen tevoren gestolen was in Nieuwerkerk. Terwijl de politie de zaak nog aan het uitzoeken was, meldde zich aan de balie een derde Rotter dammer Deze 18-jarige inwoner van de Maasstad, een militair, be weerde bij hoog en bij laag de ei genaar van de motor te zijn. Na enkele strikvragen gaf hij toe dat hij een vriend was van zijn zojuist gearresteerde stadgenoten. Door zich uit te geven als de gedupeer de eigenaar, had hij zijn kamera den uit handen van de politie wil len redden. De kwestie eindigde met het op transport stellen van de motor en zijn twee berijders naar Nieuwer kerk De Rotterdammer, die de valse aangifte had gedaan, werd later opgehaald door de mare chaussee. Schiedam De 'proppentruc' is een 17-jarige Schiedammer gis teravond fataal geworden. De jongen werd op het Stationsplein op heterdaad betrapt bij het legen van het wisselgeldbakje van een telefooncel. Door een prop papier in het bakje te duwen had hij een klein kapitaaltje aan kwartjes en guldens willen verzamelen. Maar de agenten die op het plein sur veilleerden, vonden zijn gemor rel aan het telefoontoestel nogal verdacht Ze grepen de Schie dammer in zijn kraag, toen hij met de buit op-de fiets stapte. De fiets bleek gestolen Vlaardingen Drie wer ken hebben burgemeester en wethouders van Vlaar dingen bij gedeputeerde staten aangemeld voor een subsidie uit het potje 'provinciaal werkgelegen heidsplan'. Dat zijn de zui delijke randweg, de face lift voor de binnenstad en de herinrichting van win kelcentrum Holiërhoek. De gemeente vindt van die drie de zuidelijke randweg hel be langrijkst. Aanleg van, die weg, die de industrie in het zuiden van de stad een aansluiung op de rijkswegen A4 en A2Ö moet ge ven, kost ruim 16 miljoen gulden. Voor de randweg is aanvullende subsidie gevraagd aan het minis terie van economische zaken. De gemeente stelt in de aanvraag dat de overslag in de Koningin Wilhelminahaven zonder de zui delijke randweg niet verder kan groeien. door MARI TIMMERMANS Góteborg/Vlaardingen - „Man nen, om half vijf allemaal in het sterke pak in de hal". In de eet zaal van het Goteborgse Scandi- naviahotel doet voorzitter Jan Timmers een herhaald verzoek aan de koorleden om anderhalf uur later in smoking paraat te zijn. Grappen aan de lopende band, maar op'het afgesproken tijdstip stappen er 68 identieke heren in de bus om het Zweedse publiek een staaltje van hun kun nen te tonen. Een mannenkoor op tournee heeft wel iets van een jongens- club. Overal zoeken de leden een plaats om hun gezang te laten weerklinken. Op de boot, in de aankomsthal, in het winkelcen trum, in kerken en historische gebouwen. Gevraagd en onge vraagd. De Zweden kijken soms verschrikt op als de eerste tonen donderend door de ruimte gal men. Gaandeweg krijgt hun ge zicht een waarderende uitdruk king en aan het eind van het lied klappen ze vol enthousiasme om een toegift Vlaardings mannenkoor Orp heus Vertrok maandagmorgen naar Zweden voor een vierdaag se tournee. Gisteravond kwamen de 124 reizigers terug, een erva ring rijker. Op uitnodiging van de Goteborgse koorfederatie waagden de Vlaardingers de oversteek naar een land met wei nig koortraditie. „Nou ja", zegt di rigent Frans Gort, „er zijn wél veel zangkoren in Zweden, maar hun repertoire bestaat meestal uit lichtere liedjes". Hoe waar Gorts woorden zijn blijkt dinsdagavond bij het concert in het Goteborgse koorcentrum, het Medbcrgashu- set Tegenover de sonore Orpheus- klanken bieden de gastheren en gastvrouwen een luchtige med ley van musicalliedjes uit de jaren twintig. Bewondering Met de Stena Scandinavïca was het koor die dag in de grootste havenstad van Zweden gearri veerd. Na een kijkje in de stad moesten de mannen in het sterke pak om een radioconcert te ver zorgen vanuit de historische Os car Frederiks Kyrka. Het tijdstip van het concert was niet ideaal en er zat dan ook maar een hand jevol toehoorders. De echtgenotes van de koorleden vulden echter de kerk voor een deel en het be sef van een 20.000-koppig pu bliek thuis aan de radio gaf het koor extra zelfvertrouwen. De gezangen rolden door het karak teristiek houten gebouw. Predi kant Kenneth Kjellberg luisterde vol verrukking, jaloers dat hij niet elke zondag zo'n koor in zijn kerk had. Orpheus was zelf ook dik tevre den met de prestatie. „In zo'n kerk is het een plezier om te zin gen", zeiden velschillende zan gers. Na het kerkconcert weer snel in de bus naar het Medbor- gashuset voor een gezellig sa menzijn met de Zweedse confrè res. Verrast en vol bewondering hoorden die de Vlaardingse bas sen, baritons en tenoren. Een welgemeende staande ovatie was Orpheus' deel en pas toen viel het iedereen op dat het Göteborgs Allmanna Korfdrbund er niets vergelijkbaars tegenover kon zet ten. Te pover Frans Gort gaf tekst en uitleg bij de liedjes en vertelde over koor en thuisstad. Federatiesecretaris Bo Skoglund verwelkomde de Vlaardingers en gaf namens de aanwezigen uiting aan zijn be wondering. Het viel de Zweden zelf op dat hun ambiance wat te pover was voor de hogeschool zangers uit Holland. Cees van der Mark, secretaris van Orpheus was echter niet ontvreden: „Met één van de koren hebben we een principe-afspraak gemaakt voor een tegenbezoek. Kijk, het is iets heel anders dan wij gewend zijn, maar dat is juist leuk. Bovendien hebben ze hier nu eens kunnen horen wat wij in Holland met een koor doen". Verrassing De resterende dag wordt ge bruikt voor sightseeing en een bezoekje aan het befaamde Góta- kanaal en het sluizencomplex van Trollhéttan. Orpheus kan het zingen niet laten en herhaal delijk klinken de inmiddels ver trouwde liederen. De koorleden vermaken zich kostelijk en hun vrouwen niet minder. Orpheus maakte eerder uitstapjes naar het buitenland, maar ieder is het ero ver eens dat deze toer de kroon spant Dirigent Frans Gort drukt het in muzikale termen uit „Ar tistiek gezien zou ik het 'allegro moderato' willen noemen en voor de rest van ons verblijf zou ik 'rustico ma non troppo' kun nen gebruiken". De terugtocht naar het vasteland wordt gemaakt met de Stena- Victoria en het koor blijkt nog al tijd zijn stem niet te hebben ver loren. In de vertrekhal heffen ze nog een negro-spirituaJ aan. „We zijn Zweden zingend binnenge komen en we gaan er ook zin gend weer uitzegt Jan Tim mers beslist, In de bus naar huis wordt druk nagepraat over de Zweedse successen. „We wisten absoluut niet wat ons te wachten stond en het is mij tweehonderd procent meegevallen", verklaart Cees van der Mark, Terug in Nederland wacht Orp heus de laatste verrassing. In res taurant Belle vu e in Woudenberg, waar het koor zijn afscheidsdiner houdt, zit toevallig ook zangeres Anneke Grdnloh aan tafel. Op haar verzoek zingt het koor twee liederen en samen met Anneke tenslotte het beroemde 'Glory Hallei ua'. De ruiten beslaan, déj stoelen trillen en alle aanwezigen voelen de rillingen over hun rug. Anneke Gronloh: „Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt Ik durf nu haast niet meer het podium i op. Als je Orpheus gehoord hebt weet je pas echt wat zingen is". Een mooier compliment kan een koor niet krijgen. Een deel van Orpheus voor het standbeeld van Karei IX in Góteborg,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1