Nieuwland en Centrum hoeven geen inspraak Jongerenwerker mag blijven School gesloopt BINNENSINGELVIADUCT DEELS NOG BRUIKBAAR Tarieven Maassluis gaan weer omlaag Maassluis fel tegen Blankenburgtunnel Ex-plantsoenenbaas beloond voor keurige oorlogsgraven VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURAMT NIEUWE WATERWEG COURANT Van Lier beschermt mannenkoor Orpheus Vrouw geeft overvaller 'n oorveeg Ambtenaren missen de bus Twee jaar cel wegens mishandeling WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 Regionale redactie: Breda Havenslraal 6, 3131 SC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Viaardingen. Telefoon: 010-4343229, 43520B6. 4350557 - sportredactie: 4345209 niiiiüiiiiiii i hui i in nu n i ïi iiiiiiiiiiii mi uiiitiiiu li ii i iiiiiiiiiiiniiiiii iiiiiiiiiriiiii jiiiiinif iiNiiiiEi ji iniiKitiiiiimiiiiiiiiHiiiiii Maassluis Alle lobby's voor de aanleg van de Blankenburgtunnel en dat zijn er volgens de poli tici in Maassluis nogal wat kunnen vanuit die stad slechts op hardnekkige te genstand rekenen. De raadscommissie voor mi lieu zette de bezwaren gis teravond op een lange waslijst, waarop uiteenlo pende argumenten prij ken. De tunnel, die vlak langs Maas sluis is getekend, is de Eerste Stad aan de Waterweg vooral uit mi lieu-oogpunt een doorn in het oog. Wethouder Izaak van der Knaap lepelde de bezwaren in te legramstijl op, nadat ook de ove rige commissieleden het onaan vaardbaar hadden uitgesproken. „Het is schadelijk voor de flora en fauna, schadelijk uit recreatief oogpunt en ook voor het aan grenzend woongebied is het desa streus". Verder benadrukte hij de nadelige gevolgen voor de land bouw en wees op stank- en ge luidsoverlast. Dat er verkeersproblemen (files) zijn die om een oplossing schreeuwen, was voor alle politici duidelijk, maar een tweede Bene- luxtunnel leek hen de enig juiste manier om die problemen het hoofd te bieden. „Elke_andere va riant moeten we afwijzen", con cludeerde de commissie in koor, Sch eerstra (WD) had nog enig begrip voor de eventuele keuze van de Blankenburgtunnel.. .„Vanuit de provineie bekeken begrijp ik het wel. Daarmee word het risico gespreid. Een tweede Beneluxtunnel betekent dat alle problemen zich op die plek gaan concentreren'". Desondanks vond de commissie dat het 'politiek onfatsoenlijk is om over iets anders dan een tweede Beneluxtunnel te praten. „En", vond Van der Knaap, „het wegennet ligt er al. Die factor is ook niet onbelangrijk". v- 'Y^ï'*v Li 'Schiedam Tot verbazing van iedere betrokkene, in clusief de ambtenarij, hebben de wijken Nieuwland en Centrum verzuimd gebruik te maken van de inspraak, die er is geweest voor de totstandkoming van een nieu we organisatie: het instituut Ondersteuning Bewoners in Stadsvernieuwingswijken. Maassluis „Het onderhouden van ven is niet alleen belangrijk voor de nagedachte nis van de slachtoffers. Goed onderhouden oor logsgraven zijn ook een waarschuwing voor de mensen van nu". Burgemeester Van Es van Maassluis hoefde die waarschuwing niet eens bij zijn naam te noemen. Iedereen wist dat hij op het bekende 'nooit weer' doelde. Gistermiddag werd de oud-chef M.C. Alers van de plantsoenendienst door de Oorlogsgraven stichting onderscheiden. J,J, Reukema, voorzitter van de stichting, reikte hem een oorkonde uit vanwege de toewijding waarmee Alers jarenlang zorgdroeg voor de piëteitsvolle aanblik der Maas- si u isse oorlogsgraven De Oorlogsgravenstichting heeft in Nederland de 'eeuwigdurende' zorg voor bijna 21,000 oorlogs graven. Vooral op de erevelden van Loenen en de Grebbeberg liggen veel Nederlandse soldaten begraven. Verspreid over het land heeft OGS echter de zorg voor ruim 8000 rustplaatsen over gedragen aan gemeentelijke diensten. Ook voor de veertien oorlogsgraven van Maassluis geldt dat. „Regelmatig nemen onze controleurs een kijkje op de begraafplaatsen en al jarenlang krijgen we uit Maassluis de beste berichten", zei Reukema. Met de onderscheiding is de OGS overigens niet royaal. In de 25 jaar van haar bestaan werd ze nog maar 51 keer uitgereikt. De Maassluisse ex-plant soenenchef mag zich rekenen tot een kleine elite. Maassluis-kenner Wim van der Stelt zette Alerts extra in het zonnetje door hem een foto te over handigen van de Maassluisse graven in volle -pracht De hovenier in de heer Alerts kwam bij het onverwachte geschenk weer tot leven: „Mooi hè, die blauwe druifjes met die rode tulpen". Viaardingen Zelfs de Dikke Van Dalen bood voorzitter Jan Timmers van mannenkoor Orp heus geen soelaas bij het definië ren van de titel 'beschermheer. In zijn eigen woorden legde hij burgemeester Van Lier uit, dat het ogenschijnlijk weerbare koor toch behoefte heeft aan ambtelij- ka protectie. „We hopen natuur lijk allemaal dat het niet nodig zal zijn, maar we rekenen er van nu af wel op dat de belangen van het koor bij u in goede handen zijn". De burgemeester knikte en ver klaarde het een grote eer te vin den zijn naam met die van zo'n roemrucht koor verbonden te weten. Het mannenkoor was juist een Duits kerstlied aan het instu deren, toen het burgemeester- spaar de technische-sehoolkanti ne betrad. In stille bewondering luisterden zij naar het imposante gezang, maar van meezingen kwam niets. De titel 'beschermheer van Orp heus' leverde de burgemeester in eerste instantie een Delftsblauw wandbord op. De functie zal voorlopig beperkt blijven tot een vermelding op Orpheus' briefpa- pier. Het koor kan vanaf gister avond rekenen op een invloed4- rijk supporter en dat was precies wat Timmers bedoelde. Viaardingen „Mijn geld? Een oorveeg kun je krijgen!" Met die woorden verjoeg dinsdagavond een 46-jarige vrouw een rover, die het op haar handtas had ge munt De Vlaardïngse werd omstreeks negen uur op het voetpad tussen de Dirk de Derdelaan en de As serstraat ingehaald door een hardlopende jongeman. In het voorbijgaan rukte hij de vrouw de tas uit handen. Maar het be geerde voorwerp viel op de grond. Van die vertraging maak te het slachtoffer gebruik om de overvaller enkele draaien om de oren te geven. Toen zij vervol gens ook nog de hulp van een voorbijganger inriep, werd het de struikrover allemaal iets te veel. Hij verdween in gezwinde pas. Een alledaags s tafereeltje uit het heden s kan soms associaties s oproepen met gebeurtenissen uit lang vervlogen tijden. Deze foto van Han Dijkstra s geeft niet alleen een impressie van de desolate sfeer die het strandje langs de Nieuwe s Ej Waterweg in het Uckebaertbos in de g herfst kan oproepen. De bibberende schaduwen i die in het ribbelige zand worden geworpen, gever H de kiek een extra dimensie. Ze doen sterk j| denken aan uitgesleten tekeningen, die al in de prehistorie in rotswanden zijn gekrast. Het is niet aannemelijk dat de vier 2ich tijdens s hun tocht ook aan 1 dergelijke bespiegelingen hebben overgegeven. fiiiiiiiiiiiiiiimfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii Onder de paraplu van dit insti tuut gaan vanaf 1 januari 1987 de beroepskrachten functioneren, die de wijkbewoners bijstaan in allerhande problemen. Dat zijn de bewonersdeskundigen (voor stadsvernieuwing) en de op bouwwerkers (welzijn). Het is de bedoeling dat deze be roepskrachten bij de gemeente Schiedam in dienst komen. Maar als er onder de huidige bewoners deskundigen mensen zijn, die lie ver in dienst blijven van de Plan winket Delft, zal naar een con tract gestreefd worden. In de nieuwe organisatie keert niet de naam terug van Bert van Kan, huidig bewonersdeskundi- ge in Sehiedam-West. Hij krijgt een baan in de Vlaardingse stads vernieuwing. Er lijkt geen opvol ger voor hem te komen, wat de geruchten zou verklaren dat de gemeente toch nog op de deskun dige begeleiding van bewoners wenst te bezuinigen. Opbouwwerkers zijn er momen teel niet in de oude wijken van Schiedam (wel werkt er een op het woonwagenkamp en ook is er een opbouwwerker voor de min derheden). Albert Bons, voorzit ter van het stedelijk instituut voor opbouwwerk Schiedam (Si- vos), wil echter proberen de be gin dit jaar door het Sivos be noemde opbouwwerkers Ar- mand van Puyvelde en Gerard van. Putten onder te brengen in hei nieuwe instituut. Vervolgens zal het Sivos worden opgeheven. Al waren Van Puyvelde en Van Putten door het Sivos benoemd, B en W hebben dat nooit be krachtigd. Nieuwland en Cen trum zaten namelijk met bezwa ren. De vraag is of de kritiek van Nieuwland en Centrum nog se rieus genomen wordt, nu zij geen gebruik hebben gemaakt van de inspraak voor het nieuwe insti tuut. Er is sprake van, dat de ambtenaren beduusd zijn van zo veel onwil om mee te praten. Het nieuwe instituut, Ondersteuning Bewoners, is niet alleen bedoeld voor Sehiedam-Oost, -Zuid en - West. maar ook voor Nieuwland, waar de ruim dertig jaar oude flats al renovatie moeten onder gaan, en m latere instantie voor Centrum. Het nieuwe instituut wordt hard nodig geacht om Nieuwland en Centrum te leren, dat er met ambtenaren heel goed te praten valt. De wijk- en bewo ners verenigingen in deze wijken zouden dan ook wei wat profes sionele hulp kunnen gebruiken. Er zal wat 'zendingswerk' móe ten worden verricht. Gister avond erkende Jan Sehlërmann in de welzijnscommissie, dat zijn wijk onvoldoende kwaliteit in huis heeft. Ondersteuning Bewoners krijgt in principe vjjf bestuursleden: twee gemeenteraadsleden en drié vertegenwoordigers van de wij ken, te benoemen door B en W, maar op bindende voot dracht van de bewonersverenigingen, zo proberen deze er nog aan toe te voegen. Behalve een ambtelijk secretaris zou er ook een stemge rechtigde secretaris moeten ko men, overeenkomstig een con structie die ondernemingsraden wel kennen. Gisteravond kwam PvdA-raads- lid Ton de Vos met kritiek, omdat wethouder Hafkamp niet de toe zegging had waargemaakt dat een notitie over Ondersteuning Bewoners vóór 1 oktober op rafel zou liggen. De notitie Lsonderweg en wordt volgende week woens dagavond behandeld. Kinderen vinden het helemaal niet erg, dat de school aan de IJsselmondesestraat in Schiedam wordt gesloopt. Hoeven zij er tenminste niet naar toe. De ex-scholieren in de buurt maken zich er ook niet druk om. De Willibrordusschool gaf de straat een tikje benauwd karakter, hoewel je zon der overburen lekker vrij woonde. De omwonen den hebben kennis kunnen nemen van een nieuw- bouwplan en dat laat een heel fraai schooltje zien: vriendelijke laagbouw wordt het. De kinderen ont komen toch niet aan hun lot. Schiedam De ontslag procedure, die de SSSN tegen jongerenwerker Henk van der Most in gang had gezet, is inge trokken. Met de belofte dat hij wat zal inbinden en het stichtingsbestuur geen venijnige brieven meer zal schrijven, heeft Van der Most de relatie met zijn werkgever her steld. Die relatie liep in de acht maan den, dat Van der Most bij de stichting Samenlevingsopbouw Sehiedam-Noord in dienst is, re gelmatig deuken op. De jonge renwerker ergerde zich er aan dat er geen taakomschrijving voor hem was, dat hij zonder budget een begroting moest op stellen en dat hij herhaaldelijk moest vragen om zoiets simpels als een aanstellingsbevestiging. Het boterde zo slecht tussen de stichting en de jongerenwerker, dat Van der Mosts arbeidscon tract telkens met één maand werd verlengd; de vaste aanstel ling die tenslotte uit de bus kwam werd meteen gevolgd door de mededeling dat er ontslag voor hem was aangevraagd. Van der Most maakt er geen ge heim van dat de oorzaak van de moeilijkheden voor een grooi deel is terug te voeren op de 'ei genzinnige houding' van Henk Ravensbergen, de voorzitter die maandag zijn functie ter beschik king stelde. „Die man kon soms geweldig tegen de medewerkers uitvallen. Hij zag de stichting zo'n beetje als zijn eigendom, menin gen van derden deden niet ter zake. Ik ben blij dat hij is opge krast". Volgens de jongerenwerker is de sfeer binnen de SSSN door het vertrek van Ravensbergen en penningmeester Paul Verspeek aanmerkelijk opgeklaard. Met het interim-bestuur dat sinds maandagavond de touwtjes in handen heeft Hans Verlinde, Aad Broxks en Peter van Oosten denkt Van der Most beter za ken te kunnen doen. Donderdag 6 november gaat dit bestuur met wethouder Hafkamp praten over resterende mogelijk heden om tol een jongerenhonk te komen. Bart de Leede (PSP/PPR) vindt dat het zolang duurt, dat de jongeren zich beter alvast kunnen inschrijven voor een bejaardentehuis. Met een ondertoon van kritiek gaf Ton de Vos (PvdA) gister avond aan, dat wethouder Haf kamp de welzijnscommissie goed moet informeren over de finan ciële aspecten. Dat is in het verle den niet gebeurd. Zo zijn er mo gelijk kansen blijven liggen, om dat Hafkamp voorheen uitge gaan is van een krap budget, ter wijl de politiek had kunnen aan geven dat er dan maar meer geld bij moest. Viaardingen Onderdelen van het vorig jaar ge sloopte Binnensingelviaduct moeten worden ge bruikt in een nieuwe spoorwegovergang voor voet gangers en fietsers in de Boslaan, Dat heeft de histo rische vereniging gevraagd aan burgemeester en wethouders van Viaardingen. De onderdelen, na tuurstenen ornamenten en hang-, sluit- en hek werk, zijn op aandrang van de vereniging bewaard en opgeslagen in het depot van de dienst gemeente werken. De historische vereniging pleitte in 1985 nog voor het behoud van het monumentale viaduct, dat in 1903 werd ontworpen door detoenmalïge directeur gemeentewerken D. Komen. .Die man heeft daar zijn ziel en zaligheid in gelegd", aldus een woord voerder van de vereniging. In de politiek maakte alleen SP'er Remi Poppe zich druk om het behoud van het viaduct. „Het laatste stukje Jugendstil in Viaardingen kun je niet zomaarslopen", riep hij. Een paar stukken van het viaduct kunnen volgens de historische vereniging nog gebruikt worden in het nieuwe spoorwegviaduct Een vormgever zou moeten onderzoeken, of de elementen nog zinvol verwerkt kunnen worden. De vereniging vindt dat uit de vormgeving wel moet blijken, dat de bouw- fragmenten vpor de tweede keer worden gebruikt Schiedam „De ambtenaren van de afdeling CSJ (cultuur-, sport- en jeugdzaken) mogen van hun baas, wethouder Haf kamp. niet met de drie bussen mee naar Den Haag om daar van daag te demonstreren tegen de bezuinigingen op het sociaal-cul tureel werk", aldus een van de organisatoren van de actie. Ben Hakkenbroek, chef van de afdeling CSJ op het stadskan toor, bestrijdt dat: „De gemeente heeft de brieven van de Schie- damse clubhuizen en de Federatie aan het rijk mede onderte kend. waarin we verzoeken deze bezuinigingen niet uit te voe ren. Ook heeft de gemeente zelf een brief geschreven. Dus het is niet een principieel standpunt. We moeten op een gegeven mo ment kiezen". En Hakkenbroek voegt eraan toe: „Wij staan niet met een kraampje op het Malieveld om te laten zien hoe nuttig we zijn. We hebben gewoon geen tijd". Maassluis De tarieven voor water, elektra en de centrale an tenne-inrichting gaan het ko mendjaar in Maassluis weer om laag. Burgemeester en wethou ders doen binnenkort voorstellen aan de gemeenteraad, om tot die verlagingen te komen. Dat blijkt uit de aanbiedingsnota bij de be groting voor het jaar 1987, die'op 2425 en 26 november door de ge meenteraad wordt behandeld. Hoeveel voordeel de inwoners van Maassluis het volgend jaar van de verlaagde tarieven kun nen verwachten, durft chef P.N-M. Vork van de afdeling fi nanciën van de gemeente nog niet te zeggen. „Die voorstellen worden nog voorbereid. Het eni ge wat ik kan zeggen is, dat er in de aanbiedingsnota bij de begro ting verlagingen worden aange kondigd", zegt Vork. De gemeen telijke belastingen gaan in 1987 ook niet omhoog. Ondanks de lagere tarieven blijft Maassluis de rijkste van de drie Waterweggemeenten. De alge mene en de saldi-reserve bedra gen samen nog altijd ongeveer 25 miljoen gulden en dat is weer goed voor een jaarlijkse rentebij schrijving van ruim tweeëneen half miljoen gulden. Een deel van cf^t geld zal ae gemeente gebrui ken om 'krepeergevallen' in de gifwijken uit de nood te helpen. Uit de optelsom van alle inkom sten. of van alle uitgaven, komt een bedrag van bijna 115 miljoen gulden. Schiedam Twee Schiedam mers zijn door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot twéé jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hel tweetal, 38 en 39 jaar oud. zat sinds juli vast we gens mishandeling van een Vlaardingse boekhouder. Zij bon den hun slachtoffer vast, schop ten en sloegen hem en vuurden een pistool vlak bij zijn hoofd af. Voor de rechtbank verklaarden zij dat het om een wraakaktie ging. De boekhouder zou 'de vriendin van één van de twee verdachten hebben bestolen en zwanger gemaakt Voor dezelfde zaak moet nog een 33-jarige Schiedammer terecht staan. I 'Tegen het vonnis is nog geen be- - roep aangetekend,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1