Willem Alexander wil zelfstandig blijven Ministerie vernietigend over SSSW Gewapende overval op supermarkt Portemonnee wordt ontzien MLftARBiNGS OAOBIAO SCHIIOAKHEGOURA»? NIEUWE WATERWEG COURANT Gemeente 'toch wel beetje stom' J Poppe moet wachten Ouders en leraren tegen fusie met Rehoboth mavo Ook besturen willen samen Aannemersbestuurders én werknemers kregen voordeeltjes JS in mineur Twee branden wekken achterdocht politie De Lint doet weer volop mee Si&Ml Taxi! Duinen in de Kuiperstraat Brandalarm bejaardenhuis werkt perfect Doorstroming in fameuze Rij nmondband m ERWEG VHiDAG 24 OKTOBER 1986 Regionale redactie:^Brede Havenstraat 5, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352056, 4350557 - sportredactie: 4345209 giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii!iiiiui!i!iiiiiiiiiiinMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiuiiiiiiiinii!inii|u Maassluis De uitnodigingen voor de extra vergadering van jj§ de gemeenteraad in Maassluis, die drie dagen geleden werden j= verstuurd, zijn ingetrokken. De raad had maandag moeten be- sluiten of de gemeente verder mag procederen bij het ge- 5 5 rechtshof in Den Haag in de affaire van de 'zakkende Zane- EE velder. Burgemeester en wethouders hebben echter ontdekt, 5 dat zij zo'n besluit ook zonder de raad kunnen nemen. H De gemeenteraad laat een aantal beslissingen over aan Ben M W, Besluiten over vorderingen van minder dan honderddui- zend gulden bijvoorbeeld, kan het college nemen zonder de 3 raad te raadplegen. Omdat het in de affaire van de 'zakkende j§ 3 Zanevelder' om veel meer dan een ton gaat met het op ba- len van de verzakte funderingen was vijftien miljoen gulden gemoeid dachten ambtenaren en B en W dat zij de raad moesten optrommelen. 3 3 „Toch wel een beetje stom", vindt Cor de Jonge, hoofd van de afdeling stadsontwikkeling, de vergissing. De gemeente vocht 3 bij de Rotterdamse rechtbank het besluit van een arbitrage- commissie aan. Die commissie stelde, dat aannemer Elemen- turn niet verantwoordelijk was voor de verzakkingen. De rechtbank was het echter met die arbitrage eens. Omdat de 3 procedure eenmaal op gang is gebracht, hoeft de gemeente- EE raad over het vervolg ervan geen besluit te nemen. „Boven- S dien", zegt Cor de Jonge, „gaat het in deze procedure niet om die vijftien miljoen gulden, maar om de uitspraak van de arbi- H tragecommissie. Die vechten wij aan". Vlaardingen Remi Poppe moet nog langer wachten op de antwoorden van burgemeester en wethouders op zijn vragen over het overbrengen van servi cekosten naar de kale huur van woningen. AI voor de zomerva kantie stelde de SP'er vragen. De gemeente werkt samen met de nationale woningraad (NWR) aan een notitie over servicekos ten en huren. Daar moet Poppe op wachten, meldt het college. Het Vlaardings woningbedrijf heeft haar huurders enkele maanden geleden gevraagd pos ten die tot nu toe tot de service kosten werden gerekend bij de kale huur te mogen optellen. De SP heeft daar bezwaar tegen. De notitie van gemeente en NWR is bijna klaar. B en W verwachten hem nog deze maand de raadsle den te kunnen toesturen. Schiedam De Prins Willem Alexanderschool en de Rehoboth gaan ver moedelijk volgend school jaar als één mavo verder. Dat zegt J.A. van Lambal gen, voorzitter van de Vereniging voor Christe lijk Onderwijs (VCO). De twee scholen ressorteren onder die vereniging. De fusieplannen verkeren ïn een vergevorderd stadium, hoewel de medezeggensehapraad van de Alexander nog tegensputtert. Een samengaan is volgens Van Lambalgen echter niet tegen te houden. „Ze moeten wel met heel sterke argumenten komen om dit nog te keren'*, meent hij. „Gelet op de terugloop in leerlingen bij de Rehoboth zit er niets anders op. Of men moet op sluiting wil len aankoersen, maar daarmee is niemand gebaat". De medezeggenschapsraad van de Alexanderschool is voor de zo mervakantie al gevraagd naar haar reactie op het plan om het protestantschnstehjk mavo-on derwijs in de toekomst in het on derkomen aan de Burgemeester Van Haarenlaan te concentreren. Er werd toen een reeks bezwaren opgesomd. Ouders en leraren-zijn bang dat sommige jongere leer krachten bij een afvloeiingsrege ling moeten sneuvelen. Twee an dere knelpunten waren en zijn nog steeds: het typisch eigen sfeertje van de school dat in ge vaar komt en het verschil in on derwijsmethoden die op de twee scholen worden gehanteerd. Van Lambalgen noemt deze be zwaren op langere termijn met steekhoudend. „Er zal praktisch geen bloed vloeien. Bovendien kan de afvloeiing zo worden ge regeld, dat die jongere leerkrach ten blijven. En ons bestuur pleit natuurlijk niet voor een fusie, omdat we één van de scholen willen treiteren. De prognoses voor de Rehoboth wijzen er sterk op dat die school straks geen be staansrecht meer heeft. Dan moet je iets doen, ook al doet dat zeer". De Rehoboth voelt dat er geen al ternatief is en heeft zich daarom gedwee bij het fusievoornemen neergelegd. Directeur J.G. Bras van de Alexander reageert liever niet op het uitlekken van het fu sieplan. ,Jk zit in een netelige si tuatie. omdat zowel door het per soneel als mijn werkgever loyali teit wordt verlangd", verklaart hij zijn stilzwijgen. De samenvoeging heeft uiteraard ook gevolgen voor het leeglopen de pand van de Rehoboth. Van Lambalgen verwacht dat er nog drie tot vijfjaar van do anderhalf jaar geleden gerenoveerde school aan de Lange Nieuwstraat ge bruik zal worden gemaakt Daar na zal alleen de Alexander nog voor onderwijs worden gebruikt De overgangsfase brengt voor de leerlingen wel de nodige onge makken met zich mee. Er moet straits worden gependeld tussen de Burgemeester Van Haaren- Schiedam De VCO streeft niet alleen naar een fusie tus sen de Willem Alexander en Rehoboth-mavo, maar wil ook zelf in een groter geheel opgaan. Met de Vereniging voor Christelijk Beroeps- en Algemeen Voortgezet On derwijs is een principe-af spraak dat de twee als één schoolbestuur verder gaan. Alleen het onaanvaardbaar van de ledenvergaderingen kan nog roet in het eten gooi en. Die fusie acht Van Lambal gen wenselijk om in de toe komst slagvaardiger te kun nen handelen. Dat acht hij vooral nodig met het oog op steeds terugkerende bezuini gingsronden. laan en de Lange Nieuwstraat. Leerlingen van brugklassen krij gen daarmee niet te maken. In een wettelijke regeling is bepaald dat zij in één schoolgebouw moe ten worden ondergebracht- Schiedam Bij een gewapende overval op de super markt aan de Ketelstraat hebben drie of vier mannen gisteravond ongeveer 25.000 gulden buitgemaakt. De roof gebeurde kort na sluitingstijd, toen bedrijfsleider J. van Leenen en zijn assistent W. van Bergen de win kel verlieten. Schiedam/Vlaardingen De Jonge Socialisten krijgen zo wei nig steun van de PvdA-afdelïn- gen in Schiedam en Vlaardingen, dat op de jaarvergadering woens dag waarschijnlijk zal worden be sloten tot opheffing van de JS in de regio. Als de belangstelling woensdag weer zo gering is als de afgelopen maanden, dan houden zjj ermee op. „Tot onze grote spijt aldus André van den Berge namens de JS in het Vlaardingse PvdA-or- gaan Achterban. De eigen leden van de Jonge Socialisten doen te weinig; ook de Vlaardingse en Schiedamse PvdA wordt een ma tige samenwerking verweten. Vlaardingen Twee keer moest de brandweer gisteravond uit rukken voor een brand in een flat aan de Dirk de Derdelaan in Vlaardingen. Om tien over ne gen was er een kelderbrandje, kort na middernacht een keu kenbrand. Omdat de kelderbox hoorde bij het huis waar later brand in de keuken uitbrak, houdt de politie ernstig rekening met brandstichting. In de kelderbox was het voor brandweer en politie meteen dui delijk dat de brand was aangesto ken. Daar was een stapel oude kranten gebruikt om het vuur aan te maken. De twee fietsen die in de box stonden liepen schade op. De oorzaak van de keukenbrand, die een paar uur later uitbrak, was niet zo snel te achterhalen. Toen de brandweer kwam had den bewoners en omwonenden het vuur al geblust De keuken liep brandschade op. De achter dochtig geworden politie onder werpt de zaak aan een grondig Onderzoek- Volgens voorschrift namen zij elk een andere uitgang. Buiten werden zij opgewacht door enke le met pistolen gewapende man nen die een bivakmuts over het gezicht hadden getrokken. Ter wijl één overvaller Van Leenen onder schot hield, werd Van Ber gen door de anderen gedwongen het alarm af te zetten en de kluis te openen. Daarna dreven de da ders de twee personeelsleden naar de binnenplaats, waar zij in een donkere hoek op de grond moesten gaan liggen. Terwijl Van Leenen en Van Bergen probeer den over de eerste schrik heen te komen, hoorden zij buiten een auto met hoge snelheid wegrij den. De vluchtauto stond waar schijnlijk geparkeerd in de Zijl straat De slachtoffers zijn niet in staat een sluitend signalement te ge ven. Van Leenen: „Het ging alle maal zo razendsnel, dat ik nau welijks besefte wat er gebeurde. Het was bovendien aardedon ker". Omdat de overval rond ne gen uur plaatsvond en het op straat nog redelijk druk was, hoopt de politie getuigen te kun nen vinden die de vluchtauto hebben gezien. De inzittenden moeten tussen de 20 en 25 jaar oud zijn geweest Hoek van Holland Na een af wezigheid wegens ziekte van vier maanden heeft deelraads voorzitter dr. ir. P. de Lint zijn werkzaamheden weer volledig hervat. Hij leidde gisteravond de maandelijkse deelraadsvergade ring. „Ik doe dit niet halfbakken, maar helemaal. Als het niet zou gaan, dan zal ik dat laten weten", stelde De Lint aan het begin van de bijeenkomst in gebouw De Hoekstee. Het dagelijks bestuur moest ove rigens toestaan dat een drietal be- grotingspunten van de agenda werd afgevoerd. Volgens de deel raadsleden waren de stukken veel te laat binnen om ze nog tij dig verantwoord te kunnen be oordelen. Via een voor Hoek van Holland ongebruikelijke schorsing zullen die punten nü dinsdagavond in de secretarie worden behandeld. Schiedam In een vernietigend rapport maakt het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu duidelijk, dat het schandaal bij de Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW) nog schrijnender is dan tweeëneenhalf jaar ge leden al werd vermoed. Geen tariefsverhogingen in Schiedam Schiedam Ondanks verder gaande bezuinigingen bij de ge meente wordt de portemonnee van de Schiedamse burger vol gend jaar ontzien..De belangrijk ste tarieven -water, elektrici teit, reinigingsrecht gaan niet omhoog. Het Schiedamse rijbe wijs blijft 2elfs het goedkoopste van heel Nederland. Maar dat de bevolking op de langere termijn de tol voor de bezuinigingen moet betalen, is onvermijdelijk. Al is het maar in de vorm van servicevermindering door het ambtelijk apparaat. In de Schiedamse begroting voor 1987 zitten twee grote gaten, één van 3 miljoen en één van 2,6 mil joen gulden. Het eerste gat denkt wethouder Aad Wiegman, sinds mei de nieuwe man op financiën, grotendeels weg te werken door het te hoog ingeschatte prijsni- Vlaardingen Hedenochtend kwart voor elf: in de Brede Ha venstraat komt krachtig een taxi tot stilstand, de chauffeur springt uit cn belt aan. Hij brengt een persbericht, van Unilever. Gauw de enveloppe opengescheurd, kij ken welk groot nieuws de multi national op zo'n opzienbarende wijze met spoed laat bezorgen. Wereldschokkend: vanochtend blijkt burgemeester Van Lier op het terrein van Lever aan de Del taweg een ruim drie meter hoog keramisch object van Jan C. Snoeck te hebben onthuld. Bo vendien verdwijnt de naam Sun light uit de 85-jarige bedrijfs naam. Goed dat er in dit informa tietijdperk taxi's zijn. veau van vorig jaar bij te stellen. Van die operatie merkt de burger niets. Met het tweede tekort ligt het duidelijk anders: daarbij gaat het om een heroverweging van de uitgaven. In januari moet er een gedetailleerd plan op tafel liggen hoe Schiedam dat forse bedrag van 2,6 miljoen denkt op te bren gen. Een zware opgave, want sinds het begin van de jaren '80 heeft de gemeente al twintig mil joen ingeleverd. Ambtenaren 2iillen er ook dit keer niet worden ontslagen, maar voor de rest laat Wiegman alle mogelijkheden nadrukkelijk open. Aan het schrappen van op nieuw een aantal formatieplaat sen zal de gemeente waarschijn lijk niet kunnen ontkomen. Maar Wiegman waarschuwt dat het einde van dal besparingsmiddel in zicht is: „Als je nietoppast, zui ver je op den duur alle specialis ten weg die je als gemeente toch hard nodig hebt". Aanvankelijk leek de gemeente niet onder tariefsverhogingen uit te komen. Cor van Tilborg, Wieg- mans voorganger op financiën, kondigde vorig jaar al aan dat in 1987 ook de burger de broekriem stevig zou moeten aanhalen. In tegenstelling tot VVD'er Van Til borg koos socialist Wiegman toch weer voor bevriezen van de ta rieven; niet alleen uit politieke1 overwegingen, maar ook omdat daar volgens hem nog net vol doende ruimte voor is. Keerzijde van de medaille is wel, dat de gemeente de eigen uitga ven kritischer moet bekijken dan ooit, B en W zullen in 1987 de eindjes aan elkaar moeten kno pen en dan ook met aan de lopen de band leuke plannetjes kunnen Wiegman lanceren. Iedere nieuwe uitgave wordt weer een puzzel. Wiegman kan er ook mets aan doen: „Fi nancieel wordt het almaar be roerder. Ik ben al blij dat we niet net als de gemeente Enschede hoeven aan te kondigen dat er een hoop ambtenaren uit moe ten". De stratenmakers In de Kuiper straat. Vlaardingen Alsof er een duinlandschap was gevormd in de Vlaardingse Kuiperstraat, zo leek het wel. Alleen waren de duinen van bakstenen en lag het zand ertussen. De straat, kortom, was opgebroken. Dat leidde deze week tot vreem de verkeersbewegingen. Auto mobilisten. die nietsvermoedend de "Waalstraat inreden, waren bij de Pa terstraat gedwongen rechts af te slaan. En in de smalle Fran senstraat, de andere verbinding tussen Veerplein en Kuiper straat, kwam het verkeer plotse ling van twee kanten. Over het rode bord met witte balk hing een vuilniszak. De stratenmakers van de firma Mathijsen uit Etten-Leur zijn al een tijd druk in de omgeving. Zij rukken op in de richting van de Waalstraat. Daar zijn de trottoirs al opgehoogd en wordt binnen kort ook 'de straat eruit gehaald', zoals mensen bij de dienst ge meentewerken dat noemen. De SSSW, die namens vijf Schie damse bouwverenigingen het be heer voert over ruim 5000 wonin gen, bevoordeelde niet alleen aannemers door omvangrijk on derhoudswerk te gunnen zonder bij andere aan prijsvergelijking te doen. Ook bestuursleden en werknemers kregen interessante voordeeltjes. Was het niet door bouwmaterialen gratis geleverd te krijgen, dan wel door thuis op gratis opknapbeurten te mogen rekenen. Enkele medewerkers kregen onkostenvergoedingen, die niet in verhouding stonden tot de werkelijke kosten. Be drijfsauto's werden privé ge bruikt. Bij jubilea vonden uitke ringen plaats uit 'fondsen' die buiten de financiële administra tie van de SSSW werden gehou den. Ex-directeur Gerard Prins ver strekte enkele personeelsleden en een bestuurslid renteloze le ningen, buiten het bestuur om, en voor zichzelf sloot hij een overlij- densrisico verzekering af van 350.000 gulden, met zijn vrouw als begunstigde. Die verzekering heeft het latere SSSW-bestuur inmiddels beëindigd. Het ministerie begon de inspectie in februari 1984, op grond van een onthutsend rapport van de Nationale Woningraad over de SSSW. Het schandaal blijkt ech- Maassluis - Bejaardencentrum De Schutsluis in Maassluis-West beschikt sinds vandaag over een perfecte brandalarm! nstaila Lie Het systeem bestaat uit 120 rook melders, die verspreid zijn over alle vertrekken van het gebouw. Zodra ergens vuur ontslaat, geeft de melder automatisch een sig naal door een de brandweer. Die weet bij aankomst precies in welk vertrek de brand woedt Het systeem zorgt ervoor dat het personeel via een speciale code ook op de hoogte wordt gesteld. De Schutsluis, waar 122 bejaar den wonen, heeft het zestien jaar zonder alarminstallatie moeten doen. Pas eind 1985 kreeg het te huis toestemming voor de aan schaf van het 135.000 gulden kos tende systeem. Burgemeester Van Es nam de installatie van morgen in gebruik. Schiedam Na successen in Rijnsburg blijft de Jeugd Rijn mondband aan de weg timme ren. Pas wonnen de jonge Schiedammers een eerste prijs met lof van de jury, terwijl ook voor het showelement van de drumband een eerste prijs in de wacht werd gesleept. Het was voor het eerst in het be staan dat de Jeugd Rijnmond band zo hoog scoorde. Een voor de hand liggend ge volg is, dat er enkele jongeren doorstromen naar de senioren. By de jeugd komen er daar door plaatsen vrij en morgen gaat de Rijnmondband in de Gorzen een ledenwerfactie houden. Bij Het Zuiderkwar tier aan de Dwarsstraat wordt een openbare repetitie gehou- den Het openbare eraan is, dat iedereen op een instrument mee kan musiceren. „Laat de kinderen maar eens wat pro beren", zegt Klaas de Wit, woordvoerder van de Rijn- mondjeugd. Wie lid wordt, loopt uiteraard nog niet meteer mee in op tochten, want er zal eerst ter dege gerepeteerd moeten wor den. En soms gaat dat vlot. Zo loopt zaterdag Barry van der Heiden voor het eerst mee, na dat hij pas een jaar geleden lid werd. Hij slaat nog niet de trommel, dat komt later, maar wel is hij nu bekkenist De doorstroming stelt de se nioren van de Rijnmondband in staat de internationaal er kende kwaliteit op peil te hou den, aldus Klaas de Wit Over ruim een maand is de Rijn mondband van goede repeti tieruimte verzekerd. Op 29 november is er een open dag in de streekmuziekschool aan de Lange Nieuwstraat, waar de band (zowel de volwasse nen als de jeugd) vanaf die dag zal repeteren. Zaterdag 8 no vember is er in, de Margriethal een internationale gymnas- tiekdag, die door de Jeugd Rijn mond band wordt geo pend. ter nog groter te zijn dan sommi ge politieke partijen toen dach ten. Het gisteren uitgelekte rap port van het directoraat-generaal van de volkshuisvesting bevat een scala van misstanden. De organisatie van de SSSW was nauwelijks gestructureerd. Taak- en functie-omschrijvingen voor het personeel, die door het minis terie onontbeerlijk worden ge acht, kwamen niet of nauwelijks voor. Hierdoor werden de in- en externe controlemogelijkheden gewold aangedaan. Het rapport verwijt de toenmalige SSSW-be- stuurders, dat zij meer dachten aan de eigen bouwvereniging, namens weike zij in het bestuur zaten, dan aan het grote geheel. De bestuurders kregen onvol doende informatie uit het werk apparaat. Fijnges meldt het rap port, dat als de deskundigheid soms ontoereikend mocht blij ken, er aan scholing kan worden gedacht, of: aan benoeming van mensen die het wel kunnen. Geen inzicht Bij de SSSW deed zich een om vangrijk kasverkeer voor, wat het ministerie uit controle-oog punt teruggedrongen wjl zien. Eon goed inzicht in de financiële situatie is volgens het ministerie ook nu nog niet goed mogelijk. Weliswaar is een aanzienlijke achterstand weggewerkt, die er bestond in de jaarverslaglegging, maar in de jaarverslagen over 1984 is onvoldoende rekening ge-; houden met de exploitatieresulta ten van nog af te wikkelen nieuwbouw- en verbeterings* complexen. Dat kan een nadelige' invloed hebben op de solvabiliteit van de bouwverenigingen. Het ministerie vindt dat het SSSW-kantobr aan de Kerklaan een forse overcapaciteit heeft, wat een te groot beslag legt op de financiële middelen. Het kantoor werd gebouwd door BV Kuypers, die tweeGneenhalf jaar geleden in een vreemd daglicht kwam te staan door het onderzoek van de Nationale Woningraad (steek penningen). Fusie Hel ministerie mist betrouwbare meeijarenbegrotingen en liquidi- teitsplanningen. De directeur-ge neraal van de volkshuisvesting ziet een fusie van de vijf bouw verenigingen ais de beste oplos sing en inderdaad werken Volks huisvesting, Onze Woning, Sint Jozef en Eendracht daaraan; al leen Schiedam Vooruit, bang voor de financiële erfenis van de SSSW, moet hierover nog een be sluit nemen. Deonderhoudsfond- sen tonen grote tekorten, wat het ministerie verklaart uit het feit dal groot onderhoud ten onrechte bekostigd werd uit onderhouds- voonzieningen. De recherche-afdeling van het ministerie is nog bezig met een onderzoek naar de juistheid van. de hoogte van stichtingskosten, die bij allerlei bouwplannen wer den gemaakt. Bij verbetering vond niet altijd huurbijsteUing plaats, afwijkend van het wette lijk voorschrift, maar in plaats daarvan kregen de huurders bij- komende kosten in rekening ge bracht tot onvrede van huur dersverenigingen. Het ministerie wil binnen twee maanden weten welke maatregelen getroffen worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1