Werkloosheid licht gedaald Uur der waarheid slaat voor omroep Welzijn parochie Advocaten blijven bij kritiek op huisvesting Perfectionisme lokt kritiek uit Ü1AAR0KS DAGBLAD SGBIEDAMSGHE COURANT BI WATHWEG GODBANT PvdA hekelt museum beleid van Stedelijk preekt voor eigen Sleepvaartmuseum blikt terug op zware klussen Inbraken Vlaardingse raad dieper in impassse Supermarkt uitgebrand DINSDAG 28 OKTOBER 1986 Regionale redactie: Breda Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen- Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Inbrekers heb ben uil een bedrijfspand aan de Stadhouderslaan twee terminals gestolen. De buit is 20.000 gulden waard. Men kwam binnen door een onderraam te forceren. Ook een bedrijf aan de Deltaweg kreeg onaangekondigd bezoek. Daar werden een rekenmachine, stofzuiger en koffiezetapparaat ontvreemd. Uit een kledingzaak aan de Van Hogendorplaan is afgelopen nacht om ongeveer twee uur een partij kleding ter waarde van 5.000 gutden uit de rekken gesto len- Er werd een ruit van de toe gangsdeur ingegooid. Schiedam/ Vlaardingen /Maassluis Het aantal werklozen in de regio Nieuwe Waterweg-Noord is in september met 88 gedaald. Aan het eind van die maand telde het gewestelijk arbeidsbureau in Schiedam 9096 mannen en vrouwen zon der werk. De afname betekent geen ech te verbetering van de situatie op de ar beidsmarkt; directeur Jan van Lent sig naleerde in september ook een lichte da ling in de vraag naar personeel. Mensen die een baan zoeken in de handel of op een kantoor maakten in september iets meer kans. De achttien ingeschrevenen, die via het arbeidsbureau bij het instituut Schoevers een secretaresse-oplei- ding volgden, hebben nog geen betrekking gevon den, maar Van Lent verwacht dat zij zeer binnen kort aan de slag kunnen. Schiedam blijft in het gewest de twijfelachtige eer genieten van de stad met de meeste werklozen. In totaal 3714 mannen en vrouwen wachten in de Je- neverstad op een baan. Vlaardingen en Maassluis volgen met respectievelijk 3339 en 187 werklozen. Rozenburg, Hoek van Holland en Maasland sluiten de iijst met achtereenvolgens 504, 244 en 81 mensen zonder werk. John Ranshuljsen Remi Poppe Oppositie blokkeert compromis Vlaardingen De meerderheid van de Vlaardingse gemeenteraad heeft geen be hoefte aan de extra vergadering over het betaald parkeren, die voor morgenavond gepland staat. Met een verlaging van het uurtarief voor betaald parkeren met een kwartje dachten burgemeester en wethouders de politieke impasse te kunnen door breken. Maar zij komen bedrogen uit: het nieuwe voorstel gaat CDA, VVD, SP en SGP/RPF nog lang niet ver genoeg. Het tweede voorstel dat bet colle ge heeft gemaakt over de invoe ring van de tweede fase van be taald parkeren is bij voorbaat kansloos. Het vorige voorstel strandde op 1 oktober in de ge meenteraad. Over het betaald parkeren zijn met de beheerders van de parkeergarage aan de Af- Schiedam Voor de Stadsomroep Schiedam slaat woensdag het uur der waarheid. Tijdens een vergadering van de ge meenteraadscommissie voor financiën zal blijken of de omroep, ofwel de SOMS, het streven om nog voor het eind van het jaar met uitzenden te begin nen kan waarmaken. Of de lokale omroep inderdaad in december op de kabel komt, hangt af van de welwillendheid van. de gemeente. Geld is daarbij het breekpunt. De omroep heeft rpim een jaar geleden éen ver zoek om een subsidie van 20.000 gulden ingediend. De SOMS wil pas programma's gaan maken als dat geld er is. De gemeente daar entegen stelt zich op het stand punt, dat de omroep eerst maar eens wat proefuitzendingen moet maken om te bewijzen wat zij zoal kan, Pas daarna kan er o^er subsidie worden gepraat. In de slepende onderhandelingen met de gemeente over de finan ciering van de lokale omroep leek kort voor de vorming van een nieuw college van B en W een doorbraak te zijn bereikt. Maar toezeggingen van voorma lig wethouder mediazaken Her man Posthoorn bleken op het moment dat hij zijn portefeuille overdroeg aan Chris Zijdeveld, nagenoeg waardeloos. „Die staan nu in de ijskast, want helaas had Posthoorn zijn beloften niet zwart op wit gezet",'aldus teleur gestelde SOMS-voorzitter Freek Elias Koelman. "Voor. Koelman is de lol van het radiomaken er nog voor de eerste uitzending al een beetje af. De omroep heeft al heel wat mooie plannetjes en financiële eisen moeten wijzigen of zelfs moeten inleveren. Volgens de voorzitter zijn er nog meer bestuursleden die het 'zo langzamerhand zat worden'. Sptekend voorbeeld is de opleiding van de medewer kers, die straks met een micro foon de straat op worden ge stuurd om journalistiek verant woorde programma's te maken. De circa dertig vrijwilligers die zich hadden aangemeld, werden maandenlang aan het lijntje ge houden om tenslotte te horen te krijgen dat de onderhandelingen met de gemeente niet vlotten. Koelman: „Het merendeel hield bet na die mededeling wel voor gezien". Overigens beweert een ander bestuurslid, Wil van Wijk, dat de opleiding op volle toeren eg-draait. >>3Vèlke van die tegenstrijdige be sweringen de juiste is, zal de ^raadscommissie woensdag onge- twijfeld willen weten. De eom- .-missie neemt gelijktijdig ook het vrFabeso-plan onder de loep. Dat is ^h'et idee om de apparatuur van de ^•samenwerkende omroepen (SOMS en Ziekenomroep) onder ;5,_té brengen in een facilitair be- fc-drijf. De gedachte daarachter is de Ziekenomroep de studio <*?aan de Korte Haven aan de Stad- ri-Tiómroep uitleent, in ruil voor ^fjgwidtijd op de kabel. Apparatuur ï>„bn studio moeten dan wel voor ""enkele tienduizenden guldens worden gemoderniseerd. rol bindende afspraken gemaakt. „Dit ts contractbreuk", zei wet houder IJsbrand van der Velden, toen de raad het eerste voorstel verwierp. Als de tweede fase van het .be taald parkeren niet wordt inge voerd kost dat de gemeente 367.000 gulden. Dat bedrag staat dreigend in het nieuwe raads voorstel: de oppositie weet welk risico zij neemt door ook het nieu we voorstel af te wijzen. Als rond de Afrolgarage gratis parkeer plaatsen te vinden zijn zal de be zettingsgraad van de garage mi nimaal zijn. Een verlaging van het parkeerta rief met een kwartje kost de ge meente op jaarbasis al honderd duizend gulden, meldt het raads voorstel. „En dat zijn echt geen verzonnen cijfertjes aldus ver- keersambtenaar René van der Hoek. De oppositie echter lijkt zich van die financiële gevolgen niets aan te trekken. Het CDA houdt vast aan de motie, die begin deze maand in.de gemeenteraad werd aangenomen. Daarin werd ge vraagd om verlaging van het par keertarief met twee kwartjes. Aart Kool, de christen-democra tische fractievoorzitter, belde burgemeester Fred van Lier gis termorgen in alle vroegte uit een telefooncel in het noorden des lands, om te zeggen dat het CDA geen behoefte heeft aan een extra raadsvergadering. „De motie van SGP'er Rien Lens velt, zoals die op 1 oktober door de gemeente raad is aangenomen, moet ge woon worden uitgevoerd", vindt Kool. Maximum Van de SP hoorde de burgemees ter een zelfde bericht. „Wij vin den nog steeds dat het parkeren gratis moet zijn", aldus Remi Poppe. „De motie over de verla ging van het tarief naar een gul den per uur kwam in elk geval voor 33 procent aan onze wens te gemoet. Daarom hebben wij die motie gesteund. Maar een gulden is dan ook het maximum". De af spraak van de gemeente met de partners in de Parkeergarage BV, dat het tarief een kwartje omlaag kan als het betaald parke ren snel verder wordt ingevoerd, noemt Poppe 'Iaag-bij-de-grond- se handjeklap'. VVD'er Jan Madem ziet in het nieuwe voorstel evenmin aan knopingspunten om uit de pro blemen te komen. „Los van die tariefsverlaging gaan burgemees ter en wethouders niet in op onze wensen. Wij zijn ons ervan be wust dat het best problemen kan geven, maar toch hebben wij geen behoefte aan die extra raadsvergadering". De PvdA vindt de nieuwe ont wikkelingen in het politieke steekspel om de parkeergarage 'betreurenswaardig'. „Het colle ge, en nu ook de PvdA, is bereid om een concessie te doen aan de gemeenteraad. Zelfs al verhoogt die concessie het risico op een na delig exploitatieresultaat. Als dit tweede voorstel ook wordt ver worpen 2uflen de deelnemers in de parkeergarage de gemeente aanspreken op contractbreuk", aldus fractievoorzitter John Ranshuijsen, .Hier wordt een po litiek conflict uitgevochten over de ruggen van de mensen. Als de oppositie vindt dat het college weg moet, ik heb dat al vaker ge zegd, dan moeten zij het college weg sturen. Maar niet op deze manier". Schiedam De PvdA-afdeiing Schiedam heeft felle kritiek op het aankoopbeleid van het Stede lijk Museum. De socialisten vin den dat directeur Hans Paalman geen duidelijke lijn volgt bij het verwerven van kunstwerken. Het museum moet niet proberen een prestige-object met nationale allure te worden. Het budget van krap 40.000 gulden is daar veel te klein voor. De PvdA vindt de op voedende taak van het museum veel belangrijker. In de raadscommissie voor wel zijn en cultuur stak Ton de Vos zijn ongenoegen over Paalmans beleid niet onder stoelen of ban ken. Volgens de PvdA'er wordt het de hoogste tijd dat de politiek zich eens diepgaand bezint op de vraag, wat Schiedam nu eigenlijk met het museum wil. „Ben je een cultuurbarbaar als je je afvraagt waarom je eigenlijk verzamelt, en voor wie je dat doet? Wat is de doelgroep: een handjevol kunste naars, de jeugd, de toeristen? Ik kan er geen rode draad in ont dekken", aldus De Vos. De beleids- en aankoopnotities die daar antwoord op moeten ge ven, vindt De Vos veel te vaag ers te verbrokkeld. ,Jk kom er geen enkel beginsel in tegen. Er wordt gezegd: ontwikkelingen in de beeldende kunst zijn onvoorspel baar, dus kun je niet tevoren zeg gen wat je gaat aankopen. Dat zou betekenen dat alleen een pa ranormaal begaafde er verstand van heeft Het lijkt erop dat hier bewust geen richting gekozen wordt, omdat je dan ook niet kunt verdwalen" Oprakelen Met zijn uitlatingen rakelde De Vos de discussie uit de jaren ze ventig rond de functie van het Stedelijk weer een beetje op. Twee Pvd A'ers, Hans Bakker en Hans Konings, ontketenden een museumrel met hun voorstel dat Schiedam de beroemde Cobra collectie zou kunnen verkopen; het museum zou als ontmoetings centrum beter af zijn. Echt warm lopen voor de recente aanschaf van twee gouaches van Cobra-kunstenaar ComeiÜe kon De Vos dan ook niet. Het mu seum kreeg die dankzij een subsi die van de Vereniging Rem brandt voor 5000 gulden in haar bezit. De werken hebben een waarde van 60.000 gulden. Hans Paalman ontkende dat het Stedelijk naar een zelfde status streeft als bijvoorbeeld Boymans- van Beuningen in Rotterdam. „Het is voor onS met dit budget gewoon onmogelijk om alle stro mingen in de moderne kunst te verzamelen. We hebben een keu ze gemaakt en proberen daar zo nu en dan wat van bij te kopen. Zouden we daarmee stoppen, dan verliezen we ook de aankoopsub- sidie van het ministerie, dat ons nu elk jaar in staat stelt de collec tie wat uit te breiden". Functie Ook wethouder Luub Hafkamp was weinig gelukkig met de op vattingen van De Vos. „We zitten nu eenmaal al jaren op een be paalde beleidslijn. Dan kun je de knop niet zomaar omdraaien en opnieuw beginnen. Verzamelen is geen hoofdfunctie van dit mu seum, dat blijkt al uit het budget. Maar waarom zou je niet zo nu en dan iets presenteren dat landelijk aandacht krijgt?" Hoewel Hafkamp er weinig voor voelt, opnieuw vuistdikke nota's te schrijven („We moeten nu eens met het museum aan de slag, er mee naar buiten toe") heelt hij toegezegd in het voorjaar van 1987 met de PvdA verder te wil len praten over de functie van het Stedelijk. Vrouwenschermer blijft in arrest Maassluis/Vlaardingen/Schie- dam De politie van de drie Waterwegsteden is op zoek naar vrouwen, die de laatste anderhalf jaar zijn lastiggevallen door een jongeman op een witte racefiets. De 19-jarige Maassluizer werd op 4 oktober door agenten uit zijn woonplaats aangehouden na het plegen van openbare schennis op de Vlaardingsedijk. Na onderzoek door de mare chaussee is vast komen te staan dat de dienstplichtig militair zo'n honderd keer vrouwen in Schie dam, Vlaardingen en Maassluis met ontbloot geslachtsdeel bena derde. Vaak liet hij het daar niet bij maar werd hij ook handtaste lijk, zodat zijn slachtoffers de vrouwen er letterlijk niet zonder kleerscheuren afkwamen. On danks het grote aantal gevallen werd bij de politie slechts zeven keer aangifte gedaan. De Maassluizer blijft in afwach ting van verder onderzoek gede tineerd in de militaire gevange nis in Arnhem. Vlaardingen Het sociaal-cultureel werk en de Vlaar dingse politiek waren het gistermiddag in zaal Triangel snel eens: op zaken als volwasseneneducatie, peuterspeelzalen en jongerenwerk kan niet ongestraft zo ri goureus worden be zuinigd als minister Brinkman heeft voor gesteld. Maar CDA- en VVD-raadsleden lieten zich op de ma- Het sociaal-cultureel werk pre senteerde zich in zaal Triangel. nifestatie niet zien, dus zo vreemd was die snel gevonden eenheid niet. Dat PvdA, D66 en CPN/PSP het sociaal-cultureel werk van harte steunden verbaasde niemand. Désiree Duijkers. distriktsbe- stuurder van de AbvaKabo, vond het vervelend dat juist CDA en VVD verstek lieten gaan. „Het sociaal-cultureel werk liet van middag zijn gezicht zien. CDA en VVD hadden hier met ons kun nen praten over de regen ngs- piannen. Jammer dat zij die kans voorbij hebben laten gaan". Het sociaal-cultureel werk preekte in zaal Triangel voor ei gen parochie: „Er is behoefte aan sociaal-cultureel werk", beweer de Arie van Doorn, voorzitter van de samenwerkende buurt huizen. Er was niemand die dat bestreed. „De plannen van Brinkman lijken op een moord aanslag. Door voor te stellen om 45 procent op ons werk te bezui nigen beweert de minister dat wij ons voor 45 procent met onzin be zig houden. Dat is niet zo", zei Van Doom. Ook daar was ieder een het mee eens. „Jongeren werk is zinvol", vond jongeren werker Sjaak Blenk van het CJV. Ook hij kreeg algemene in stemming. Désiree Duijkers vond. dat de manifestatie toch nuttig was ge weest, „Er moet verder worden gepraat met de politiek over het sociaal-cultureel werk. Dat werk vraagt om bezinning, met om be zuinigingen". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiHiiiiiimiuminiiiiHi Maassluis De hon derden mensen, die in 1964 langs de Nieuwe Waterweg stonden om gade te slaan hoe de Zwarte Zee het booreiland Mr. Cap vanuit Texas veilig de Rot terdamse wateren binnensleepte, kun nen die ervaring binnenkort nog maals beleven. Op 1 november opent het Nationaal Sleepvaart Museum in Maas sluis de tentoonstel ling 'Zwaar trans port', een terugblik op de moeilijkste klussen waarvoor het Nederlandse zeesleepwezen zich sinds het begin van de jaren zestig zag geplaatst. De oliewinning op zee betekende een nieuwe uitdaging voor de Nederlandse sleepvaart maat schappijen, die al sinds jaar en dag werden ingescha keld bij transporten waar een normaal vrachtschip te klein voor was. Het ver voer van baggermo lens, zandzuigers complete drooog- dokken naar alle uit hoeken van de we reld bleek echter kinderspel vergele ken bij het verslepen van boorplatforms. 'Zwaai- transport' laat zien hoe een vaak buitenissige la ding toch veilig op zijn bestemming werd gebracht. De expositie werd sa mengesteld met foto materiaal van diver se maatschappijen. De tentoonstelling duurt tot 3 mei 1987. iiimiiiuiiiimiMiniiiiiiiiuiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiuHiiuiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiim Schiedam Het rapport 'Andere huisvesting? Ja, graag!' wordt deze week opnieuw behandeld in de raadscommissie voor stadsvernieuwing en volkshuis vesting. Het rapport geeft op niet mis te verstane wijze een aantal klachten weer, die bezoekers hebben op het gemeentelijk bureau Huisvesting. Uit een onderzoek tijdens één week, van 14 tot en met 18 april 1986» ble ken 359 klachten bij de bezoekers van bureau huisves ting te bestaan. „Ik wil rustig wonen. Er werd ge zegd: ga dan maar in een hutje op de hei zitten". Dat is één van de vele opmerkingen die bezoekers te horen kregen en die als klacht in het rapport staan genoteerd. Onwetenschappelijk. noemde R.J.W. van der Noil, sprekend namens bureau Huisvesting, het rapport. Tijdens de commissie vergadering merkte hij vorige maand op: ,3*J het opnemen van een passage, waarbij uitdrukke lijk niet is getracht een weten schappelijk verantwoord en sta tistisch onderbouwd onderzoek te verrichten, stel je je bij voor baat onaantastbaar op Brief De advocaten van het Advoka- tenkollektief. het Bureau voor Rechtshulp en de stichting Rechtswinkel hebben het er niet bij laten zitten. In een nieuwe brief aan de commissieleden on derstrepen zij, dat de aanleiding voor het onderzoek de voortdu rende stroom van klachten was die alle hulpverlenende instellin gen bereikten. „Onze bedoeling gaat niet verder dan het presenteren van be trouwbare en relevante informa tie om daaruit enkele conclusies te trekken. De gegevens zijn net zo 'onwetenschappelijk' als gege vens over aantallen inwoners, woningen, woningzoekenden, leeftijd en gemiddelde inschrij vingsduur dat ook zijn. Dat bete kent nog niet dat deze gegevens geen goede weergave van de werkelijkheid zijn en dat ze niet serieus moeten worden geno men", aldus de brief aan de raadscommissie stadsvernieu wing en volkshuisvesting, die voorgezeten wordt door wethou der Hans van Kleef. Bezwaar Bovendien uiten de advocaten in hun brief bezwaar tegen het door bureau Huisvesting gevoerde be leid ten aanzien van huursubsi die. „Het gevaar bestaat dat alle woningzoekenden met een laag inkomen worden geweerd uit woningen, waarvoor ze indivi duele huursubsidie kunnen krij gen, en dat ze moeten wachten op goedkope, steeds schaarser wor dende woningen". Tot slot stellen zij in hun brief in reactie op Van der Nolls lang durige cn bij de commissieleden ergernis wekkende college van vonge maanddat het invoeren van een geautomatiseerd wo- mngtoewijzingssysteem nog niets verandert aan de manier, waarop mensen bij bureau Huisvesting behandeld worden. Woensdaga vond zal de commissie zich ver der over dit rapport buigen. Fietsendiefjes per taxi naar snoepwinkel Schiedam Drie Sehiedam- mertjes van 13, 15 en 16 jaar hebben dankzij de opbrengst van gestolen fietsen enkele maanden een riant leventje kunnen leiden. Van het geld kochten zij onbeperkte hoe veelheden snoep. De weg naar de snoepwinkel werd dikwijls per taxi afgelegd. Aan die luxe kwam een ein de, toen de politie één van de fietsendiefjes in de stalling van NS-station Nieuwland in de kraag vatte. Het bleek dat het drietal daar in vijf maanden minstens 22 rijwielen had gestolen. Een 35-jarige Schiedammer nam de fietsen voor een zacht prijsje van hen over, om die door te verkopen aan parti culieren. Van de fietsen heeft de politie er slechts één kunnen achterhalen. Schiedam Een kat is het slachtoffer geworden van een brand, die gisteravond een super markt aan de Van Marumstraat voor een deel in de as legde Het dier kwam door verstikking om het Jeven. Direct na het ontdek ken van de vuurzee, rond kwart voor zes. haalde de brandweer de buren uit hun huizen. Aan de achterzijde van de winkel sloe gen op da* moment de vlammen naar buiten. De voorgevel was in clikke rookwolken gehuld. Na het blussingswerk, dat rond negen uur gestaakt werd, bleek dat de woning boven de winkel flinke rookschade had opgelo pen. De schade in de supermarkt is nog niet bekend. Naar de oor zaak van de brand wordt een on derzoek ingesteld. Schiedam De veronderstelling, dat bureau Huisvesting ook van particuliere woningen precies kan bijhouden welke leeg staan en» welke vrijkomen, moet als al te perfectionistisch wor den beschouwd. Huisvesting heeft het er al moeilijk mee om de leegstand van gemeentelijke woningen te registreren, en van de SSS W-woningen valt het ook niet mee. In een notedop is dit de kritiek, zoals die onlangs in het college van B en W geuit zou zijn op het plan de woonruimte in Schie dam beier te verdelen. Naar verluidt is tussen de PvdA-wethou- ders Hans van Kleef en Chris Zijdeveld een meningsverschil ge rezen. met als gevoig, aldus een doorgaans betrouwbare bron, dat Van Kleef zijn bureau Huisvesting voor utopie moet behoe den. Beide wethouders waren vanochtend wegens de wekelijkse col legevergadering voorcommentaar niet bereikbaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1