mmmmsmm Bureau Huisvesting oogst zware kritiek 'Geen zware mishandeling, dus poging tot doodslag' 'Wij zijn echt een bowlingfamilie' Coöperatie Museum blij met verhuizing Zoveel kleuren zoveel waaiers WOL WIL COM FOR VlAflRGWGS OMIftfi NIEUWE WATERWffi CBUfiANT MANNEN MODE 'Daar moet Frits Bom maar eens heen' Auto in brand Bromfietser bewusteloos Inbraken in woningen Honderd bomen onderuit Autobedrijf Nooteboom Tel. 010-70 83 28- 70 88 64 j Hengelaars controleren visstand Piano voor politie Eis vijf maanden voor steekpartij "Regionale redaciie: Brede Havenstraai 6, 3131 BC Vlaardirigen. Postbus 110. 3130~ Uitgaansleven Inrijgt impuls door CHRIS WOERTS Maassluis Het Maassluisse uitgaansleven krijgt door de vesti ging van een nieuw bowlingcentrum aan de P.J. Troelstraweg een nieuwe impuls. De gemeenteraad nam in de vergadering van dinsdag een voorbereidingsbesluit, waardoor de weg vrij is om met de verbouwing van de voormalige fabrieksloods te be ginnen. AC Gaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1986 „We spelen al heel lang met het idee om een bowlingcentrum op 'te zetten", stel Piet Pleysier. Hij - was mede-eigenaar van het bow lingcentrum aan de Zuidvliet Dat is nu alweer zes jaar geleden gesloten. „Ik heb altijd gezegd: als we de kans krijgen beginnen we een nieuw centrum, We zijn ten slotte echt een bowlingfamilie". Zelf zal Piet Pleysier weinig be moeienis hebben met het nieuw in te richten centrum. Het com plex wordt beheerd door zijn kin deren Hermien, Frans en Moni que. Drie bowlingfanaten die ook nog eens werkzaam zijn in de ho reca. De bowling is onderge bracht In de Handelsmaatschap pij Zuidvliet bv. „Twee jaar geleden dachten we ook van start te kunnen gaan. We twijfelden, want het oude pand aan de Zuidvliet was ook nog te koop. Het is toen afgesprongen op de financien, maar nu is echt alles rond. Nu de toestemming van de gemeente er is kan er eigenlijk niets meer gebeuren. Allen de provincie moet nog een verkla ring afgeven van geen bezwaar, maar die zal ongetwijfeld snel ko men". In het verleden is in Maassluis grote behoefte gebleken aan een bowlingcentrum. „Vooral toen we net open waren, was het een gekkenhuis," diept Piet Pleysier uit zijn geheugen op, „Wachttij den van 12,13 weken voor de za terdagavond waren geen uitzon dering. Later is het wat minder geworden, maar het was altijd druk", De kinderen van de boomlange ondernemer willen die oude tij den laten herleven. De ruimte is er in ieder geval en een marke- ting-onderzoek heeft uitgewezen, dat het bowlingcentrum voldoen de levensvatbaarheid heeft In het centrum komen tien bow lingbanen, een bar en een aparte ruimte voor feesten en partijen. Piet Pleysien „We kunnen nier echt uit de voeten. Door de aan leg van tien banen kunnen we ook de bowlingtop van Neder land naar Maassluis halen- Ge speeld wordt met tien teams, en die kunnen wij nu hebben". FOver de medewerking van de ge meente Maassluis is Piet Pleysier zeer te spreken. „Het is ook voor de stad een goede zaak. Er komt een uitgaanslokaiiteit bij en wij zorgen ook voor een extra stukje werkgelegendheid. In de toe komst zullen toch zeker tien mensen in het centrum aan het werk zijn". Het is de bedoeling dat het cen trum in de loop van januari de deuren opent voor het publiek. De initiatiefnemers kijken nu al uit naar de openingsdag. „Maas- sluis is altijd erg bowling-minded geweest", weet Piet Pleysier. „De g Maassluisse bowlingbond heeft -g nu nog maar zo'n 70 leden. De mensen spelen in De Lier. Ooit had de bond 250 leden. Dat moet weer kunnen", aldus Piet Pley- Over een paar maanden wordt in deze loods een nieuw bowlingcentrum sier. geopend. Schiedam Er is iets fundamenteel mis bij het bureau Huisvesting. Tot die conclusie zijn de raadsleden in de commis sie stadsvernieuwing en volkshuisvesting gekomen naar aanleiding van het rapport 'Andere Huisves ting? Ja, Graag!'. „Als er 73 klachten in een week worden genoteerd, dan is daar heel wat aan de hand en ga je denken, daar moet Frits Bom maar eens heen", aldus Ulferd Bru- seker (CPN). Bruseker richtte zijn kritiek tot de verantwoordelijke wethouder Hans van Kleef en vervolgde: „Ik betwijfel ook of een aantal ambtenaren daar wel op de juiste plaats zit, met name het hoofd van de dienst, de heer Van der Noll". Els Hellwtg (CDA) concludeerde: „Het grootste knelpunt is het functioneren van de baliemede werkers". Daarom stelde de com missie voor binnenkort met de personen van de dienst en de wethouder beslaten te vergade ren. Gerard Verhulsdonk (WD) on derstreepte dat „Als iemand in mijn kleine winkeltje mijn ver- koopster beschuldigt, dan zal ik haar geen uitbrander geven waar de klanten bijstaan. Maar het zal Schiedam Het Nationaal Coöperatie Mu seum verwacht medio 'volgend jaar het nieu we onderkomen op de hoek van Lange Ha ven en Appelmarkt in gebruik te nemen. Het museum krijgt vrijwel dezelfde indeling als het huidige pand in de Ketelstraat. Extra is daar de mogelijkheid om wisseltentoonstel lingen te houden. Publiekstrekkers als het nostalgische kruidenierswinkeltje en de oude arbeiderswoonkamer met bedstee komen aan de Lange Haven in oorspronkelijke staat te rug. Met de verhuizing, die niet of nauwelijks tol sluiting van het museum zal leiden, is in totaal zo'n drie ton gemoeid. Adviseur H. van der Lee voorziet dat er hard geknokt moet worden om dat geld bijeen te sprokkelen. „We heb ben een hoop vrijwilligers, maar ja, het is wel een heel fors bedrag natuurlijk", zegt hij zuchtend. Overigens is het museum van alle kanten steun toegezegd om de operatie zo soepel mogelijk te laten verlopen. De Bondsspaarbank geeft een lening met gunstige voorwaar den, het gemeentebestuur draagt het pand 'om niet' over en Unigro, de eigenaar van het pand aan de Ketelstraat, zal de huur tot juli 1987 laten doorlopen. „We hebben wel lang in onzekerheid gezeten", vertelt een inmiddels opgeluchte Van der Lee. Begin vorig jaar kwam Unigro met de jobstijding dat zij het museum zelf nod ïg had..De directie is sindsdien heel soepel geweest en heeft ons niet onder druk gezet om haast te maken. Toen we er in augustus weer over spraken, had de gemeente gelukkig een alternatief gevonden". Achteraf zijn vrijwilligers en bestuursleden van de Vere niging van Vrienden van het Coöperatiemuseum blij met de noodzakelijke verkassing. In het uit 1891 daterende pand aan de Lange Haven, waar vroeger de bekende si- garenboer Loet Stouthandel zijn winkel had, zal het krui denierswinkeltje dankzij etalageruiten aan weerszijden van de winkeldeur nog beter totz'n recht komen. De mo gelijkheid wisseltentoonstellingen te houden over allerlei zaken die met de Coöp te maken hebben, moet volgens Van der Lee de loop in het museum houden. „In de huidi ge opzet kwamen mensen niet terug, omdat ze het alle maal gezien hadden. Dat wordt anders. We kunnen voortaan elke zes tot acht weken iets nieuws biederi'. Blij is hij ook met de steun van de Juniorkamer Rotter dam, die een studie maakte van de renovatie, indeling en inrichting van het museumpand. Over dat laatste aspect heeft ook de Academie voor Museologie, de Reinwardt Academie in Leiden, zich gebogen. Ridderkerk Op de Oosterpar kweg in Ridderkerk, in de buurt van het Kloosplantsoen, is gister middag het motorcompartiment van. een bedrijfsauto uit Baren- dreebt geheel uitgebrand. De be stuurder, een 61-jarige Ridder kerker, rook tijdens het rijden een brandlucht en toen hij stopte en uitstapte, zag hij de vlammen onder de motorkap uilslaan. De 'Ridderkerkse brandweer rukte uit om het vuur te blussen. Naaldwijk Een 16-jarige bromfietser uit Vlaardingen is gistermiddag na een aanrijding in Naaldwijk bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht. De jongen had niet gezien dat het stoplicht op rood stond en bot ste op de auto van een 38-jari- ge Hagenaar. In het Holyziekenhuïs werden een hersenschudding en schouderletsel geconstateerd. Vlaardingen Uil een woning aan de Qosthavenkade is gisteren een videorecorder gestolen. Men kwam binnen door het slot van de voordeur te verbreken. Ook in een woning aan de Floris de Vijfdelaan is ingebroken. Daar werd een kluisje met een nog on bekende hoeveelheid geld, siera den en persoonlijke bescheiden ontvreemd. Vlaardingen Meer dan honderd bomen in heel Vlaardingen, vooral populieren, vallen de komende winter door de elektrische zaag van de plantsoenendienst De populieren, esdoorns, iepen, wilgen en platanen worden gekapt omdat hun kruinen andere bomen in de weg zitten. „Mensen vinden het dikwijls jammer als grote bomen worden gekapt, maar goed beheer vraagt om tijdig ingrijpen", aldus de plantsoenen dienst. „Bij aanplant worden de jonge bomen dichtbij elkaar gezet In de loop der jaren gaan de kronen elkaar raken. Om een evenwichtige kroon te behouden is het noodzakelijk om de bomen vrij te zetten". Rond het Kotpabad worden de meeste bomen gekapt Daar, aan de Jan Pieterszoon Coenlaan eh de Riouwlaan, verdwijnen 34 populie ren. Lang niet alle Vlaardingers vinden het erg als er bomen worden ge kapt. Bewoners van Parallelweg, Populierendreef, Zeelandlaan en Wilgendreef hebben de gemeente zelfs gevraagd bomen in hun straat om te zagen. binnenskamers wel gaan rom melen". Norse man Een besloten commissievergade ring, daar voelde wethouder Van Kleef echter niets voor. „Waar staan klachten in het rapport? Gesproken hebben met een ont zettend norse man, dat is geen klacht, die dingen kunnen ge woon gebeuren, dat is inherent aan het systeem". En Van Keef vervolgde: „Op ie dere klacht die bij de dienst bin nenkomt wordt al serieus inge gaan. Zo'n klein briefje wordt soms in drie lappen tekst beant woord. En als men belt met de vraag daar staat een woning leeg, wat is daarmee, dan weet ik dat iedereen daarop een afdoen- d e antwoord krijgt Ook Van der Noll verzekerde: „Iedereen met concrete klachten kan me bellen, dan maken we een afspraak, haal ik de betrok ken ambtenaar erbij, en probeer ik me objectief op te stellen". Als iemand aangeeft wanneer een concrete klacht is geuit, dan kan ik nagaan wie die ambtenaar is geweest. Ik wil er al mijn tijd in steken". De anonieme enquête, die onder de bezoekers van bureau Huis vesting werd gehouden, was op gesteld door bet Advokatenkol- lektief, het Bureau voor Rechts hulp en stichting Rechtswinkel Schiedam. „Cultuurpessimisten met een ne gatief mensbeeld", had Van der Noll de opstellers van de enquête Verkoop en reparatie van alle merken auto's (nieuw en gebruikt) Schadereparatie en -taxatie. Snelservice voor uitlaten, accu's, banden, schokbrekers, remservtcet trekhaken etc. Autokeuring (APK). Autowasplaats. Benzinestation. Zwaluwlaan 84 Schiedam-Noord Mannen ook. Dus zoeken ze colberts die comfortabel zitten, soepel vallen en nonchalant ogen. Wij hebben ze voor u. In Zuiver Scheerwol Van heel sportief tot bijna sjiek. E S C H A P E WOL IS ERVOOR Halkes Dirk de Derdelaan 5, Vlaardingen, telefoon OIO - 434 94 30 Piet de Nijs en Martin Moesman bij de binnenwaaier met negentien kleu ren. Schiedam Zoveel kleu ren als er activiteiten zijn in De Erker kon Martin Moesman onmogelijk in zijn waaier verwerken. Maar zijn kunstwerk bo ven de ingang van het wijkcentrum in West is met negentien tinten nog bont genoeg. De veelsoor tigheid aan creatieve be zigheden in De Erker komt er in ieder geval ruimschoots tot in uit drukking. „Mag de radio even uit?", vroeg bewonersdeskundige Bert van H Schiedam Hengelsport- g j§ vereniging Schiedam Om- 1 S streken controleert morgen en zaterdag de visstand in de s Schiedamse wateren. Dat ge- 5 beurt met behulp van een M treknet. Een eventueel te- veel van een zelfde soort vis zal worden uitgezet in de stadssingels, zodat henge- laars daar voortaan meer kans op succes hebben. 5 H Vrijdag wordt gevist in de Poldervaart bij Vijfsluizen E en het Prinses Beatrixpark. S De vereniging verwacht za- terdagmorgen uit de grote plas in het Beatrixpark een grote hoeveelheid karper bo- ven water te halen, i Kan, toen conciërge Plet de Nijs op het punt stond het doek voor de waaier weg te trekken. Dat mocht, en in de plechtige stilte konden de toeschouwers Piet duidelijk horen zeggen dat hij thuis een mooi plekje zal zoeken voor zijn hoogsteigen waaier. Die fesigneerde replica van het echte unstwerk drukte Moesman de onthuller als dank in handen. Daardoor begon het gistermiddag zo zoetjes aan te wemelen van de waaiers in de Jan van Avennes straat Eerst was er de schildering op de buitenmuur waar het alle maal om ging. Wegens het motti ge herfstweer werd er binnen een onthulling geïmproviseerd rond een kopie, een ingelijste zeefdruk in de bar van De Erker. Vervolgens waren er afdrukken voor het projectteam West, wat de kunstkeuze had begeleid en tenslotte was er ook nog de bui tenwaaier op de speelplaats voor de peuters. Zoveel kleuren, zoveel waaiers, leek het wel. En dat allemaal dankzij de gemeente, die in 1984 voor het eerst tienduizend gulden beschikbaar stelde om de oude wijken met muurschilderingen op te fleuren. De eerste opdrach ten gingen naar Ankie Manders en Ad van Otterloo. Hun bijdra gen aan de stadsverfraaiing tn de Mariastraat en de Willem Brou werstraat kregen veel bijval, zo dat er in 1985 opnieuw tiendui zend gulden aan werk voor Schiedamse kunstenaars werd aanbesteed. Na Martin Moesman gaai begin volgend jaar nog Inge van Haastert aan de slag. Zij mag een nieuwbouwproject in de Sta tionsstraat artistiek aankleden. in een eerdere vergadering ge noemd, om vervolgens het ver slag als waardeloos en niet we tenschappelijk af te doen. Met name Bart de Leede (PSP/PPR) maakt zich daar heel boos over. Ongepast „Dat rapport afdoen is ongepast, dat is ongewenste kritiek ontken nen, zo'n grote reeks van klach ten wijst op een onvolkomen functioneren van bureau Huis vesting. Ego-defenstemechanis- me heet die ontkenning, projectie en rationalisatie in de sociaal-psy- chiatrie". Met die laatste woorden gaf de Leede een steek onder wa ter aan het vijf kwartier durende 'college* dat Van der Noll in een eerdere vergadering als reactie op het rapport had gegeven, en waarmee hij zich in de wandel gangen de naam Professor Doc tor Van der NoU heeft veroverd. De Leede stelde voor: goede voorlichting aan bezoekers over het urgentiesysteem, voorkomen dat ongepaste woningen worden aangeboden, onderzoek naar huursubsidie in relatie tot het huurtoewijzingsbeleid. Ook Adri Reijnhout (D66) con cludeerde uit het rapport „dat hier en daar onfatsoenlijk onbe schoft was opgetreden", .en hij wees vervolgens op de 'ghetlo- vorming', die ontstaat nu bureau Huisvesting dure woningen wei gert aan mensen die voor huur subsidie in aanmerking zouden komen. „Je gaat alles bij elkaar zetten; richtlijnen van het minis terie VROM) waren bepaald om te voorkomen dat mensen te goedkoop gaan wonen, nu wor den de richtlijnen verkeerd ge hanteerd". Van der Noll reageerde: „Over het urgentiesysteem komt bin nenkort een apart blaadje uit, dat alle bezoekers aan de balie meek rijgen, en als mensen willen zien hoe een woningselectie gaat, nou, goed, kom maar kijken, we heb ben niets te verbergen". Nieuw systeem Ook wees Van der Noll erop dat op dit moment een nieuw sy steem wordt ontwikkeld. „Wat enkele jaren geleden nog op kaarten stond, wordt nu volledig geautomatiseerd". „We hebben met z'n allen tevo ren niet gerealiseerd wat een gi gantische klus dat was", aldus van Kleef. „Gegevens bleken achteraf niet voorradig. De eva luatie huursubsidie wordt dan ook uitgesteld tot eind 1987 als de zaak draait. Wat de klachten be treft, het is nog niet bewezen dat we bij dat nieuwe systeem nog klachten krijgen". Ulferd Bruseker dacht daar an ders over: „Wordt er niet te hoog gegrepen? We wachten al ander half jaar op dat nieuwe systeem, nu moeten we nog een jaar wach ten: als we zien hoe bij bureau Huisvesting nu naar mensen wordt opgetreden met zo'n een voudig systeem, hoe moet dat dan straks wel niet gaan als dat sy steem óók nog ingewikkeld is". Vlaardingen Op het Vlaar- dingse politiebureau kan vanaf vandaag piano worden gespeeld. Het instrument werd vannacht om vier uur door surveillerende agenten in de Sneeuwbalstraat aangetroffen. Aangezien de pia no nog in redelijke staat verkeert, is het volgens de politie niet aan nemelijk dat de eigenaar er vrij willig afstand van heeft gedaan. Diefstal ligt meer voor de hand. Daarom is de piano voorlopig op het bureau opgeslagen. Vlaardingen „Poging tot doodslag", oor deelde officier van justitie mr. Wurtzer hard over de drie messteken, die een 29- jarige Vlaardingse op 10 maart voor het Centraal Station in Rotterdam Beppie Maasbach toebracht. Even tevoren had de officier nog gezegd dat hij de verdachte onmogelijk poging tot zware mishandeling ten laste kon leggen. Daarvoor waren de wonden niet ernstig genoeg die waren binnen twee weken genezen. Dus werd het poging tot doodslag. Mr. Wurtzer eiste vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Er waren wel drie lezingen van de vechtpartij tussen de Vlaardingse en haar slachtoffer, dat zij overigens amper kende. „Een week eerder hadden wij woorden gehad. Het ging over niks, overeen sigaret Toen ik die niet wilde geven begon ze te schelden. Zij had pillen geslikt", vertelde de verdachte, die toentertijd zelf ook nog heroïne gebruikte. „Toen ik haar later weer zag wilde ik vertellen, dat zij zich raar gedraagt als zij pil len op heeft, dat zij daarop moest letten. Toen begon zij te slaan en te schoppen". De Vlaardingse viel tegen een bestelbus, voelde zich bedreigd en pakte het knipmes uit haar tas. Met dat mes bracht zij Beppie steken in haar nek, haar rug en haar zij toe. „Ik was bang, ik wist niet meer wat er ge beurde. Ik heb nooit de bedoeling gehad om iemand pijn te doen. Zulke dingen doe ik niet". Volgens de verdachte begon het slachtoffer te slaan, maar Beppie Maasbach vertelde toen zij aangifte deed juist dat de Vlaardingse was begonnen. En dan was er nog de lezing van evangelist Bezemer, voorgelezen door rechtbankpresident mr. Van der Grinten. Beppie, die net als de Vlaardingse probeerde van de heroïne af te komen, had de evangelist gevraagd om samen met haar te bidden om bekering. Dat deden zij. De ver dachte kwam daar tussen, sprak Beppie aan. „Toen kwam Beppie naar u toe en riep kanker, tyfus, pleuris wijf, of woorden van gelijke strekking", las mr. Van der Grinten uit de verklaring. De evangelist had niet kunnen zien wie er met vech ten begon. „De getuigen'weten het niet, of zij zeggen dat het slachtoffer begon met slaan", aldus raadsman mr. Van der Boom. Hij vond de tenlastelegging van de officier van justitie, poging tot doodslag, veel te zwaar. „Waarom had u dat mes in uw tas?", vroeg hij aan zijn cliënte. Dat was, vertelde zij, om fruit te schillen. „Dat vraag ik niet voor niets. Een zakmes is niet het geei- r gende middel om iemand te doden", vond mr. Van der Boom. „De opzet tot doden is helemaal niet gebleken. Dat past ook niet bij deze verdachte. Zij was in het nauw ge bracht, handelde in een flits. Dat blijkt ook wel uit de verklaring van de evangelist, want die vertelt dat net zo snel ging dat hij er niet tussen kon komen' -Mr. Van der Boom vond een alternatieve straf maar het beste voor de ex-verslaaf de De rechtbank doet op 19 november uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1