28 R0TTER0IM alse leiegrammen bestaan niet, wel valse rijksdaalders' BOKS SPORT Niet iedereen kan Glasheffer worden Verdeling opbrengst kinderpostzegels in regio Rotterdam Het gelijk van pater Uyterwaal THEO HUIZENAAR DE WAARHEID OVER DE kedenzien t niet meer zitten Glazen op in Podium Rotterdams Nieuwsblad donderdag 6 november 1986 OKTVtóMeMTE 1 TH HUYSËttlR BOKSPSIIOTOR 7D!*«jEBCIü1iSTI1 261 TOTTEKW» - «sitmi otóii is 25/1 i2.su Het was in de jaren twin- tig dat plotseling de naam Jan Grijseels opdook in de bokssport. Ik kende hem tot dan alleen als hardlo per. Maar nu ontpopte hij ..fcich als uitgever/redae- 'teur van een nieuw sport- blad 'Sportrevu Stadion', waarin hij ook ruime aan dacht aan de bokssport (besteedde. En al na korte j tijd begon hij achter de •schermen een belangrijke n_ ;rbl in het boksgebeuren te telegram-truc toch een aanvankelijk afgekeurde bokswed- spelen. TCf9TEKt.|l>6 fcOOP BE BQKStEOSTPtD 24 juu MTTfRDt» C"T ®OOR ••">6» "EMPL BOKSHflan Hij werd bijvoorbeeld de met-of ficiële manager van !Piet van der Veer. Gezien de successen, die ik boekte, wilde hij graag samen rpiet mij gaan organiseren,"maar *rk hield de boot steeds af. een dag kwam een vriend van mij, Willem van Engelen, bij 'me en vertelde dat hij een fantas tisch idee had voor een spectacu- Jaïr boksgebeuren. We laten tien •Nederlandse profboksers 3x3 jïiinuten boksen tegen buiten landse profs. Bij de wedstrijden zal alleen de k.o. tellen. Dus geen winnaars op punten. K.o. of niets. Dat beloofde inderdaad sensatie én ik voelde er best wat voor. Tdaar dan wü ik meedoen met de organisatie', zei Willem. Dat leek me redelijk en ik stemde toe. Al na korte tijd bleek echter dat Willem als stroman fungeerde voor.Jan Grijseels, Wat te doen. Er was veel geld nodig voor de organisatie. Gezien de te ver wachten grote belangstelling had ik het Circus Schouwburg ge huurd. In totaal waren 20 prof boksers gecontracteerd. Ik be sloot dus in godsnaam maar door te gaan met Grijseels. We lieten reklamebiljetten drukken met daarop in grote letters: 'Alleen de knock-out beslist'. De voorverkoop liep als een trein en Jan Grijseels voorspelde al handen wrijvend een uitver- pochte zaal. Helaas hadden we in ons enthousiasme één ding over het hoofd gezien. Bokswedstrij den met alleen een knoek-out als -wedstrijdresultaat zijn niet toege- -staan. Dus weigerde de Neder landse Boks bond om toestem- "mïng te geven voor deze wed strijden. Wat nu te doen? Ons J^eld zat er in en niet zo'n beetje \ook. Voor mij was het allemaal "*'hog wel op te brengen. Het bete- -kende alleen, dat mijn ouders r^veer eens bij zouden moeten jspringen, maar voor Jan Grijseels "lag het moeilijker. Hij was ge- "trouwd. had een gezin en iedere tfcent die hij bezat, had hij in deze -Organisatie gestoken. Radeloos belde hij me op. Oi ik dan geen „oplossing wist? Ik piekerde me Aan de vooravond van het Holland- bokstoemooi, waarmee de boks- bond het 75-jarige bestaan viert, is gis teren in boekvorm verschenen het au tobiografische ver haal van de 86-jari- ge bokskenner bij uitstek Theo Hui zenaar. Gerard Rooijakkers be werkte het boek, waaruit de2e krant een aantal afleve ringen publiceert Vandaag de laatste- aflevering over een verboden boksgala afleveringen ver en een aanval van schenen op 21, 23, de televisie. 29, 30 oktober en 4 De vijf voorgaande november. suf. Snel handelen was hier gebo den, want de wedstrijd zou een paar dagen later op een zondag middag plaatsvinden. Op een avond, rusteloos woelend in mijn bed, vond ik de oplossing. Haastig Grijseels gebeld, die het er dade lijk mee eens was. 'We zijn gered', juichte hij. Postkantoor De volgende morgen al stuurde ik na overleg met Grijseels zijn zwager naar Amsterdam. Al wat hij te doen had was in Amster dam naar het postkantoor gaan en vandaar het volgende tele gram naar mij te zenden: 'Toe stemming voor de bokswedstrijd 23 juli Rotterdam gaai door Mul der Nederlandse Boksbond'. Gewapend met dit telegram or ganiseerden wij op de afgespro ken dag. Grote toeloop, geweldi ge rij mensen voor de kassa, el kaar verdringend om de laatste kaartjes te bemachtigen. Opeens is er opschudding in de hal. De heer Slavenburg, officieel vertegenwoordiger van de boks bond voor Rotterdam, stapt bin nen en eist op luide toon, dat de wedstrijden worden verboden. Hij wendt zich tot de dienstdoen de inspecteur van politie, maakt zich bekend als afgevaardigde van de boksbond en deelt mee dat er geen toestemming is gege ven voor het organiseren van deze wedstrijden. 'Wat geen toe stemming', brult Grijseels met een goedgespeelde woede en haalde het telegram tevoorschijn. 'Hier lees maar'. Slavenburg las het telegram en kleurde lang zaam rood van woede. 'Dat tele gram is vals!' riep hij ontzet. 'Val se telegrammen bestaan niet', riep Grijseels, 'wel valse rijks daalders'. Hij zinspeelde daarmee op een bankaffaïre die kort daarvoor had gespeeld en waarin ook de naam van de firma Slavenburg was genoemd. Onder gelach van alle aanwezigen greep hij Slaven burg beet en zette hem buiten de deur. De wedstrijden waren ge red. Ondanks het financiële succes bleef er toch een bittere nasmaak, al was het alleen maar, omdat de scheidsrechter van die middag le venslang werd geschorst, omdat hij tegen de orders van de bond in toch in de ring was gekomen. Hetzelfde telegram had hier ge holpen hem te overtuigen. Aanval van tv Een week voor de eerste uitzen ding op 5 april 1961 kreeg ik van de heer Jean Smits, de regisseur van 'Sportpanorama' een tele foontje van de AVRO, of ik be reid was mee te werken aan een uitzending over de bokssport, waarin het voor en tegen zou worden behandeld. Ook werd ge vraagd, of ik de oud-bokser Jan de Bruin mee wilde brengen. Jan de Bruin had aanvankelijk niet veel zin om mee te gaan, maar uiteindelijk heeft hij toch toegestemd. Ook werd mij mede gedeeld, dat als derde persoon de heer F.G. Souwens, een be kwaam bokskenner en sportjour nalist, zou worden uitgenodigd. Op de dag van de uitzending wa ren wij en de overige deelnemers aan het pogramma reeds 's mid dags om vier uur ïn de televisies tudio aanwezig. Jan de Bruin en ik hebben daar gezellig zitten babbelen met Aad van Leeuwen en Dr. Tetzner, een goede vriend van mij. Wat mij wel opviel was, dat als het gesprek in de richting van de bokssport kwam, zij zei den, laten we daar nu over zwij gen, anders hebben wij vanavond niets. Inleiding Om half zes moest er even wor den proefgestoomd om de juiste plaats van de camera's te bepalen. De groep ging rond de tafel zitten en Aad van Leeuwen begon met z'n praatje, waarin hij over een film sprak. Verder dan de eerste regels van zijn inleiding kwam hij niet. want de cameralïeden en de geluidstechnici riejoen: 'Okay, alles is goed'. Intussen spitste ik mijn oren. Ik had het woord film gehoord, maar van een film niets gezien en op mijn vraag, welke film er he denavond vertoond 20u worden, kreeg ik ten antwoord: Wacht maar tot vanavond'. Die film is 's avonds wel getoond door de televisie aan de kijkers, maar wij hebben er niets van ge zien. Van Leeuwen en Dr. Tet zner wisten wel, wat deze film toonde. Bovendien waren de beelden, die Dr. Tetzner liet pro jecteren, beelden van hersenbloe dingen, geen foto's van dergelijke bloedingen, die bij boksers zou den zijn voorgekomen, maar ge woon plaatjes uit een studieboek. Dit was niet fair en het was tiij nu duidelijk, dat van Leeuw en Dr. Tetzner zich weken, zr niet maanden, moeite hadden ge troost om door middel van cou pures uit films en het verzamelen van foto's en gegevens de boks-, sport een flinke trap te geven. Maar* wij wisten niet meer dan wat ons door de telefoon was ge vraagd: 'of wij aan een gesprek over het voor en tegen van de bokssport wilden deelnemen'. Gekrenkt Ik voelde mij zeer gekrenkt over deze zeer onsportieve behande ling en toen er vraaggesprekken volgden, werden wel aan de heer Bouwens en Jan de Bruin vragen gesteld en niet aan mij. Toen hij Jan de Bruin enkele scherpe vra gen stelde en hij dito antwoorden gaf, werd de sfeer erg gespannen; ik kwam nu tussenbeiden en heb hen op een fatsoenlijke manier gezegd, dat zij zeer onsportief ge handeld hadden. Immers, zij had den ook mij een maand tevoren moeten uitnodigen en moeten op- Theo te gast bij Sonja Barend. sommen, wat de bedoeling van dit gebeuren was, met daarbij de argumenten en de attributen, die zij mee zouden brengen om aan het publiek te laten vertonen. De heer F. Bouwens (een werkelijke bokskenner) heeft ze op een keu rige manier regelmatig op hun onkunde gewezen. Ik heb duidelijk gesteld, dat er in de bokssport veel hyena's rond liepen, die de boksers om het geld te pakken in elkaar lieten slaan, terwijl er helaas ook te weinig kundige instructeurs waren die, onwetend, vele ernstige fouten maakten, maar dit had met de werkelijke bokssport als zodanig niets te maken. In alle wedstrijd sporten komen dodelijke onge lukken voor, moeten daarom alle sporten verboden worden? Een waarachtig kundige leiding kan dit tot het minimum terugbren gen. Portier De uitzending was al meer dan een half uur over tijd en een por- üer wenkte de heer biebe van de Zee (de directeur? -;n vertelde hem, dat de telefoon roodgloei end stond en steeds maar ge vraagd werd om deze uitzending te doen vervolgen, Inderdaad heeft de heer van de Zee dit be sluit genomen en op 28 juni 1961 vond de volgende uitzending plaats. Deze keer was alles cor rect geregeld en ik had me goed kunnen voorbereiden. Majoor van Wijk, hoofd van het bureau lichamelijke vorming en sport van de Koninklijke Land macht, fungeerde nu als een be kwame en sympathieke ge spreksleider. Dr. Tetzner, F. Bou wens en Jan de Bruin waren nu niet aanwezig. De heer Van Leeuwen had nu als helpers aan zijn zijde dr. Wilfcbrand en de oud-bokser Moos Linneman en twee schermers om een demon stratie te geven. Ik had mijn ei gen dokter Van Win bij me en de voorzitter van de Nederlandse Boksbond de heer W. Onrust" de boksers Leen en Aad Jansen via- ren er om een demonstratie te ge ven. Natuurlijk weer heftige vragen en antwoorden, maar majoor van Wijk hield de leiding strak in handen en aangezien de h^er Van Leeuwen totaal geen vér- Stand had van de bokssport en zijn helper, de bokser Moos Lin neman, dit herhaaldelijk moest beamen, sverd het een pijnlijke nederlaag voor hem. Toen dokter Willebrand een uit eenzetting gaf over de knock-out en de mogelijke gevolgen, was het antwoord van dokter Van Win, dat de medici het daar niet over eens waren en er eigenlijk te weinig gegevens over bestonden. Tot slot volgde een perfecte boks- demonstratie niet de boksers Leen en Aad Jansen en ik weet dat iedereen, ook de anti-boks- liefhebbers, er volop van genoten hebben. Overwinning De boksliefhebbers hadden hier een duidelijke overwinning op punten behaald en de tegenstan ders gingen toch weer als vrien den uit elkaar. Enkele dagen na dien had ik al honderd telefoon tjes gekregen van diverse boks liefhebbers en ook niet-bokslief- hebbers, die mij bedankten voor de juiste manier, waarop ik de bokssport had verdedigd. Ook heb ik meer dan vijftig brie ven gekregen met dankbetuigin gen en er was er slechts één bij, die het niet met mij eens was. Ik ben dan ook overtuigd, dat ik op een eerlijke manier de boks sport heb verdedigd en daar ben ik erg blij om. 'Rotterdam Bijna •170.000 gulden heeft de Stichting Nederlands Co- l/nité voor Kinderpostze- igels dit seizoen gegeven -aan instellingen in de re- ;gio Rotterdam. De verde ling is als volgt: Rotterdam: Stichting de Berg- eend t.b.v. kosten i.v.m. nood zakelijke verhuizing van projekt „begeleide 4 kamerbewoning: J 25.000; Bewonersorganisatie 'Spangen (B.OS.), Intercultureel ^Kinderdagverblijf Spangen yoor inrichting kinderdagverblijf en aanschaf materialen: 25.000; Centraal Overleg Kindercentra t,b.v. speel-o-theek Katja voor I bijdragen aan vertaling materiaal voor buitenlandse kinderen: ƒ3.000; Stichting Dagcentrum voor Schoolgaaande Jeugd tb.v. spelmateriaal voor een van de dagcentra: 3.400; Stichting St. fKitts van de Bovenwindse Lb.v. de start van een nieuw kin- "derblad en daarop aanvullend jpnateriaal met als uitgangspunt diet stimuleren van de fantasie en ihe hang naar avontuur bij kinde- „ren: ƒ16.000; Stichting Klein schalige Hulpverlening aan Jon- 1 geren t.b.v. het schoolverlater- .jsproject met specifieke aandacht voor jongeren met een etnische achtergrond (Marokkanen, Tur ken) voor aanschaf van gereed schappen, materialen etc. als startsubsidie: ƒ15.000; Stichting Maatschappelijk en Cultureel Werk Het Oude Noorden en Pro jekt Pijnackerplein Lb.v. de aanschaf van sport- en spelmate- riaal: 1.500; Prinses Margriet- /Franciscaschool bijdrage Lb.v. de speel-o-theek voor de slechtziende-kinderenschool: ƒ6.000; Buurt-, speel- en recrea tievereniging Pascal tekortga rantie geplande verbouw en aan bouw van clubhuis: 10.000; Pe dologisch Instituut voor afron ding van beslaand programma nieuwe leergang Nederlandse taal voor MLK-scholen t.b.v. pro ductiekosten van het material: ƒ25.000; Stichting Vrijwilligers Jongerenwerk t.b.v. aanschaf van verplaatsbare geluidsinstal latie en draagbare videoset: 15.000. Brielle: Stichting Speel-o-theek Brielle voor inrichtings- en andere startkosten t.b.v. de speel- o-theek waarbij men zich ook richt op gehandicapte en buiten landse kinderen: 2,000. Rozenburg: Speel-o-tb eek Ro zenburg bijdrage i.v.m. doel groepen gehandicapten en bui tenlandse kinderen: 5.000. Schiedam: Boddaertcentrum Schiedam t.b.v. inrichting speelplein: 15.000. Sliedrecht: Ouderraad van de Openbare Basisschool Henri Du- nant t.b.v. aanvulling en aan schaf van spelmateriaal en een goed afsluitbare kast: 1.500. Spljkenisse: Provinciale Kruis vereniging Zuid-Holland tb.v, VTO-team Voome-Putten en Rozenburg tb.v. het drukken van een lokale folder, vervaardi gen van stickers en briefpapier: ƒ1.000. Zwijndrecht: Speel-o-theek 't Zwijntje - tb.v. aanschaf speel materialen een inrichting van speel-o-theek voor gehandicapte kinderen: ƒ3.000. door KOR KEGEL Schiedam Doel van de vereniging is: het aardse bestaan van de leden te (doen) veraangenamen, met als bindend element het bij herhaling aan de zwaartekracht onttrekken van glazen. Vandaar de naam; het Nederlands Ge nootschap van Glashef- fers. Statutair gevestigd in Rotterdam. De Kamer van Koophandel moet nogal glazig hebben gereageerd, toen de vereniging zich liet inschrijven. Een alcoholistenclub? „Neen", beweren de vier bestuursleden en hun mascotte in koor, „het kan ook om pindakaaspotten gaan, of om oortjes sambal. Die zijn ook van glas". Merkwaardig toch, dat die avond in café 't Cen trum in Schiedam uitsluitend bierglazen geheven worden. Voorzitter is drs. Han van der Linden (33), want hij is de enige in het genootschap met een uni versitair verleden. Hij is leraar Nederlands in Arkel en Schie dam kent hem via de PSP, de Ac tie Bloempot en als pijpfitter. Ben van der Linden (32) is zijn broer; hij is geen bestuurslid, maar dient vanwege zijn kolossale omvang als mascotte van de vereniging. Zo te zien een ervaren heffer. Het bestuur bestaat uit innemen de lieden; dat is nodig, zegt Han van der Linden, „want het run nen van een organisatie is geen kattepies, denk maar aan de RS V-af faire!" Zijn secretaris is Rob Vierboom (31), omdat deze bij Schoeveis typen geleerd heeft Bovendien is hij maat schappelijk werker in Rotter dam. Bram van der Staaij (33) is penningmeester, naar verluidt omdat hij een schuld had bij het GEB en door Lakeman geobse deerd is; hij werkt in een bedrijfs bibliotheek in Rotterdam en doet daar literatuuronderzoek en do cumentatie. „Saai uiterlijk, gees telijk ook niet veel soeps", staat over hem in het clubblad, fiij deed ooit vakantiewerk bij de Sehiedamse distilleerderij De De eerstvolgende ledenver gadering van het Nederlands Genootschap van Giashef- fers vindt vrijdag plaats in Podium, Lange Haven 28 in Schiedam. Ook niet-leden zijn welkom. Zij kunnen ter plekke getóllotteerd wor den. De aanvang is om tien uur 's avonds en opgetreden wordt door Bitch. Het ge nootschap heeft bedongen dat bierglazen, zeer populair, tegen korting geheven mo gen worden. Kuyper; toen werd zijn interesse gewekt. Vijfde bestuurslid is Bart Overzier (32); hij werkt in het buurthuis in de Cool, woont in een hofje in Schiedam, houdt van Ronnie Tober en heeft zich daar om gedwongen gezien zich te la ten inschrijven voor een andere buurman. De enigszins hilarisch verlopen kennismaking toont direct het karakter aan van het Nederlands Genootschap van Glasheffers: men verenigde zich omwille van de gezelligheid, met snaakse taal grapjes en lol boven de gordel. En Jj om de sensationele drankbehoef- sj te aan de taboesfeer te ontruk- ken? Spa-glazen „Neen!", roept het vijftal op nieuw in koor. Rob Vierboom: „Het is zinloos ons als alcoholis tenvereniging af te schilderen. Dat onze naam te alcoholgericht wordt uitgelegd, was een risico, dat wij pas achteraf als probleem ervoeren. Maar je kunt ook Spa glazen heffen". Bram van der Staaij: „De naam Glasheffers lag voorde hand. Het geval wil, dat wij bij voorkeur in horecagelegenheden vergaderen. En in zulke lokaliteiten vind j'e nu eenmaal veel glazen. Maar met alcoholisten hebben wij niets van doen. Al enkele malen heb ben wij activiteiten gehad, leden- Vier bestuurders en hun mascot te in café 't Centrum: Han van der Linden, Bart Overzier, Rob Vier boom, Bram van der Staaij en Ben van der Linden. vergaderingen, boottochtjes naar de Parksluizen, een strandfeest met vergunning van de deelraad Hoek van Holland, een barbecue, een optreden van Stien Minnema in café Noir, pianomuziek in In crowd..." „...en dat zijn evene menten waar een alcoholist niet bij gebaat zou zijn", vult drs. Van der Linden aan. Rob Vierboom: „Zo iemand gaat naar de kroeg, niet naar Hoek van Holland". Het clubblad bevat een papiertje: „Ja, ook ik zie het niet meer zit ten en meld me aan als lid". Drs. Han van der Linden, ondanks af keurend monkelen der overige bestuurders:Je kunt onze vere niging als bewijs zien van de tra giek van de duffe dertiger. Ik zie leeftijdsgenoten in echtscheiding of met zware b ypotb eeklasten Dan denk ïk; die mensen hebben het moeilijk. Onze vereniging is een alternatief. Maar wij lopen niet te werven. Als je dat doet, krijg je een heel ander publiek binnen". Bovendien kan niet iedereen zo maar Glasheffer worden. De sta tuten schrijven het bestaan van een bailottageeommissie voor. „De achterban moet binnen onze gezelligheidsprincipes passen", zegt Bart Overzier. „En dat bepa len wij", benadrukt Bram van der Staaij. „Natuurlijk is dat heel subjectief, dat is bij elke vereni ging zo. Als je gaat golfen, vragen, ze ook eerst watje salaris is". Er zijn 32 betalende leden, alle maal gezellig uiteraard, en vol gens de voorzitter „verspreid over het hele land: in Schiedam, in Rotterdam, één in Leiden, in Amsterdam, Utrecht en Arkel". Sommigen magen dan een pin dakaasverslaving hebben, de meesien zijn zonder twijfel afge komen op het devies 'Cervisia non olet'; bier stinkt niet. De dame van café 't Centrum loopt af en aan. Rode neuzen hebben de bestuurders niet. Nog niet. Toen zij dertien jaar geleden op het Spieringshoeklyceum in Schiedam zaten, confronteerde rector pater augustijn dr. J.P.J. Uyterwaal hen al met een niet zo loffelijke toekomst. In het be stuur blijken de meningen ver deeld of de pater gelijk gekregen heeft. Rob Vierboom ontkent: „In sportclubs vind je meer drin kers dan bij ons". En dan, maatschappelijk actief zijn zij ook nog. Bart in de bewo nersvereniging Schiedam-Oost Han 'rommelt' wat in de vredes beweging, de oudercommissie van een peuterspeelzaal en de volksbibliotheek, en Ben zit bi voetbalclub DRZ. Eedenk dal een maatschappelijke functie hel verkrijgen van een ridderorde vergemakkelijkt en een sociale status met zich meebrengt", zegi drs. Van der Linden, die ook on der het pseudoniem Polly van Dommelen in het clubblad schrijft. „Glasheffers is kennelijk een op vallende naam", zegt de voorzit ter. „Bij de PTT wist de beambte al meteen onze postbus te vinden zonder het nummer te kennen". „Eerst wilden wij een vereniging van grasparkieten oprichten", zegt Bram van der Staaij. Maar er rees een complicatie: het enige huisdier dat ze hadden was een goudvis. Toen het hefgenoot- schap in februari zijn eerste club avond belegde ïn Cottage Inn, pakte penningmeester Van der Staaij de zaken meteen serieus aan. Thuis ging hij aan de hand van een TNO-rapport studeren op de fysieke kwaliteit van hier (hoe verhoudt de oppen/laktes- panning in een vol glas zich tot de power van de schuimkraag?), want in een kring van glashef fers moet dit soort details bekend zijn. Bij voorkeur hanteert hij lichtgewicht Italiaanse wedstrijd glazen. Even dachten de Glasheffers een concurrent te krijgen. Elseviers Magazine schreef drie weken ge leden over een Alcohol Meditatie Centrum te Schiedam, waar prof. dr. J.J. Hermus een lezinggehou den zou hebben. „Dat centrum blijkt niet te bestaan", foetert drs. Han van der Linden, Hij heeft het halve land afgebeld en raakte goed ontnuchterd. Aicoholmedi- tatie, is dat niet een hardnekkige ochtend roes na te veel glazen te hebben geheven?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 3