Jeu-de- boulesbaan gaat niet door Glasvezel voor ONS geen 'black magie' Prins Ton I laat 't I Irandersgat popelen Pieter I, prins van het nuchtere carnaval Huizen in stadsvernieuwing ook voor uitkeringstrekkers milllSlli OASBLAO SCNIEDAMSOHE COURANT 181H1 iiiiiiis saaini Zakkendragershuisje woedend op gemeente Inbraken Groei in drie Waterwegsteden fef- "wiis Hersenletsel Arrestanten uitbesteed na brand in cellenblok Man en paard in botsing Gemeente trekt boetekleed aan Blunder van geveltoerist MAANDAG 10 NOVEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. f-ostbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352Q6S, 4350557 - sportredaclie: 4345209 Schiedam„Het is toch je reinste waanzin dat een kroeg uitgaat maken wat er in een stad komt!" Jan Schaper, cineast en huurder van het Zakkendragershuisje, is diep verontwaardigd. De jeu-de- boulesbaan achter het 'huisje' gaat niet door. B en W geven in een brief te ken nen dat provincie en gemeente weliswaar subsidie beschikbaar stellen, maar dat de locatie is af gewezen. Samen met Jan Hagen doorn, bewoner van Sehiedam- Centrum, diende Schaper het plan vorig jaar bij de gemeente in. De locatie achter het huisje is af gewezen in verband met de plaatsing van het beeldhouw werk De Zakkendrager, aldus de brief van B en W. Dit beeld zal vermoedelijk achter het huisje komen. De reactie van Schaper is duide lijk: „Je vraagt je af of we met ons allen aan het krankzinnig wor den zijn. Dit is Schiedam op z'n meest mallotisch. Dit is een voor beeld hoe men dom handelt. Als je tegenwoordig een voorstel in dient, kan je achter je rug om dit verwachten". Wat Schaper het meest dwars zit, is „dat de gemeente niet eens naar ons toe kwam met de vraag waar het over gaat: wat is een jeu-de-boulesbaan, hoe werkt het in Nederland, wat voor mensen komen ernaar toe, wat is ons idee? In plaats dat ze nou eerst contact met ons opnemen; ze zijn nooit bij ons geweest. Dat is nou weer echt Schiedam. Gemeente werken beweert dat ze de stad willen verfraaien. Nou, dat zal ze nooit lukken: omdat de commu nicatie misloopt". Spuitbussen Ook Hagendoorn is woest: „Waarom kan er geen baan ko men als dat beeld er staat? Zijn ze soms bang dat dat beeld mee gaat jeu-de-boulen?" Over de beoogde locatie van De Zakkendrager heeft filmer en re gisseur Jan Schaper zijn eigen vi sie: „Een beeld, daar moet je mee geconfronteerd worden, daar hoor je tegenop te lopen. Een beeld vraagt geen artistiek plaats je; het gemeentebestuur weet geen raad met die Zakkendrager, daarom wordt hij achter het huis je gezet. Alles wat betekenis heeft, moet je juist centraal zet ten. Het wezen van een beeld is dat het lastig is. Zakkendragers hebben middenin het leven ge staan, zo'n beeld moet dat ook". Schaper en Hagendoorn weten al een goede piek voor De Zakken drager; „Bij de brug op de hoek van de Dam. Maar de gemeente beweert: ja, maar daar gaan jon gens De Zakkendrager met spuit bussen bevuilen". Honds Er blijkt een addertje onder het gras te zitten. Jan Hagendoorn is te weten gekomen dat het over legplatform Schlenoko be staande uit bewoners en midden standers van de Brandersbuurt bezwaar tegen het jeu-de-bou- lesplan hadden: „Omdat dan de waakhond van Bar Intiem (naast het Zakkendragershuisje) gaat blaffen". Ook een tweede locatie voor het jeu-de-boulesspel is vrijwel van de baan. Een voorstel van de dienst gemeentewerken om ach ter de Lindenhof de speelbaan te maken stuitte op bezwaren van zeven omwonenden. „Nou zit de gemeente met een jeu-de-boules baan waar ze niet eens meer raad mee weten. Toch moet er voor 1 januari aan het werk begonnen, zijn, anders vervalt de provincia le subsidie". Volgens een woordvoerder van de gemeente Schiedam krijgen de omwonenden van de Linden- hof een nieuwe brief, omdat niet duidelijk is of alle omwonenden het met de zes of zeven klagers eens zijn. of dat het hier gaat om een minderheid die de jeu-de- boulesbaan met wil. Overleg kan misschien bezwaren wegnemen. En anders zal de gemeente alsnog een nieuwe locatie moeten zoe ken, aldus de woordvoerder. Maassluis Vijf bejaarden, wo nend in Zonneweelde aan het Vondelpark, moesten het bezoek aan een kaarta\'ondje bekopen met een inbraak in hun woning. Slechts in twee gevallen hadden de onverlaten succes. Uit de wo ningen werden kleine geldbedra gen weggenomen. Uit de overige drie woningen wordt niets ver mist Dieven sloegen ook toe in win kelcentrum Westeinde in de Steendijkpolder. Door een ruit te vernielen, konden de ongenode gasten binnenkomen. Gestolen werden ondermeer een schrijf machine, een telefoonbeantwoor- der en een radio-cassetterecor der. Schiedam Naast de trofee voor energiebesparing hoort in de prijzenkast van de gemeente Schiedam eigenlijk ook een kabel beker thuis. Verschillende technici staken de gemeente en de openbare nutsbedrijven vrijdag een pluim op de hoed voor de nieuwe manier om cai-signalen door te geven. De ONS hebben het als eerste terstand, die Nederland op dit ge- kabelexploitant in Nederland bied had ten opzichte van het aangedurfd over te stappen van buitenland, is daarmee aanzien- koperkabels op glasvezel. De ach- Schiedam Supergrazer van het heilige gras, beschermheer derasfaltvoeters, hoofdopelaar der vaderlandse wogen: het zijn drie van de vele titels die Ton Groeneveld sinds zater dagavond achter zijn naam mag zetten. Hij werd „uit verschillende kandidaten", zo als vorst Jan van Haren zei door de Riet2eilers gekozen tot de nieuwe prins carnaval in Brandersgat, 2oals Schiedam in kringen van feestneuzen heet. Prins Ton I is in het dagelijks le ven advertising-manager van Opel, reden ook waarom de nieu we leus van de Rietzeilers voor het komend seizoen wordt d'r popelt wat in Brandersgat. Vorig jaar was het: d'r reist wat de pan uitmet een korte ei, omdat de prins toen directeur van een reis bureau was. „Wij zijn een grote vereniging, daarom hebben we ieder jaar een andere prins", al dus Van Haren. In ouderwets coureurskostuum reed Ton Groeneveld zaal Irene binnen, in een wagentje dat de Rietzeilers zelf hebben gebouwd en best vaker gebruikt mag wor den. Terwijl hij het podium be trad, zong Joop Heinsbroek car navalsliederen, begeleid door De Pullekes en het publiek in de zaal. De Covers, een uit Utrecht overgekomen muziekformatie, kon toen even uitblazen om ver volgens vol energie een opvallen de polonaise te beginnen. De eerste goede daad, die prins Ton I verrichtte, was het wegge ven van geld. Dat de Rietzeilers achter hun naam van carnavals vereniging ook nog een sociaal doel hebben, namelijk geld op brengen voor allerlei organisaties in Schiedam, had hem overtuigd om het prinsenambt te aanvaar den. Htj had voor vier instellin gen, geselecteerd door Rietzeiler Ton Groeneveld rijdt met een nep-opeltje zaal Irene binnen. Jan Schtórmann en "de Senaat, elk 500 gulden: voor vrouwen huis Barrika, migrantencentrum 't Parkweg, het educatief cen trum in het M.C.M. de Groothuis en de Telefonische Hulpdienst. „Dat zo'n carnavalsvereniging een vrouwenontmoctingseen- trum serieus neemt!" zei Barrika- penningmeester Elly Sprenger verbaasd. De twee dames die bij haar waren leken omgekeerd het carnaval niet zo serieus te nemen. Het was op deze avond nog niet zo druk als het Sehiedamse car naval in februari meestal is, maar vrolijk ging het er wel aan toe. vooral dankzij de dansmariekes en Covers. Eén Rietzeiler was voortdurend waakzaam: tweede kanselier Arie Verwaal had zijn pieper bi| zich. Hij kon elk mo ment opgeroepen -worden om naar zijn werk te komei>. Maar hu bofte. lijk verkleind. Door het toenemend aanbod van t v-zenders en sa teil telprogram ma's begonnen de nutsbedrijven a! in 1983 te denken aan een mo dern systeem om de beeld- en ge luidssignalen bij de abonnees in de huiskamer te krijgen. Gedacht weid daarbij aan glasvezels, om dat via dit materiaal bij het trans port weinig signalen verloren gaan. Bovendien kunnen glasve zels meer informatie 'verwerken dan koperdraad Eind 1985 was de aanleg van een vier kilometer lang proeftrajeet tussen het sc-hakeLstation op de Van Beethovenflat en de schote lantenne aan de Van Heekstraal klaar. De nutsbedrijven brachten deze verbinding tot stand met hulp van de Nederlandse Kabel- fabrieken en Pentec v.of.. een bedrijf uit Waddinxveen dat in Groot-Brittanme ervaring met dit soort projecten heeft opge daan Aan het experiment werd geen ruchtbaarheid gegeven* niet zeker van succes wilden de ONS eerst de resultaten afwachten. Die blijken zo goed, dat wethou der Aad Wiegman het nieuwtje vrijdag mocht presenteren aan een groot aantal deskundigen pit kabel tjesland Er zullen overigens nog heel wat jaren verstrijken voordat alle ko- perkabels van het eai-net in Schiedam door glasvezels zijn vervangen Voorlopig laten de nutsbedrijven het bij de eei-ste vier kilometer, want de glas ve zel techniek is nog te duur om dje op grote schaal toe te passen. Het 'digitale riool' een in formatie- net waarop alles en iedereen aan te sluiten js dat G. Kooren van Pentec in heel Nederland wil aanleggen, is nog ver weg. Maar dat de glasvezel dankzij Schie dam in Nederland geen 'black magie' meer is, noemde de expert uit Waddinxveen een slap in de goede richting Schiedam Vlaardingen Maass luis Niet alleen de bevolkings afname in Schiedam is een halt toegeroepen, ook Vlaardingen en Maassluis zitten voor het eerst in jaren in de plus Dat blijkt uit sta tistische gegevens van de provin cie over de eerste helft van dit jaar. Wethouder Zijdeveld van Schie dam meldde vorig jaar al dat de leegloop van de stad was beëin digd. Het aantal inwoners was in de jaren daarvoor van ruim bo ven de 70.000 tot minder dan 69 000 gedaald Maar, vertelde hij. de weg terug was ingezet. De cij fers geven hem gelijk, want al leen al in de eerste helft van dit jaar is het bewonersaantal met 232 toegenomen lot 69.310. In Vlaardingen is de dalende ten dens van de laatste jaren even eens gestagneerd. Sinds 1984 dui kelde het aantal inwoners met bijna duizend tot 75.536. Dit jaar is daar verandering m gekomen, hoewel de minimale toename met twee inwoners nog geen re den is ie veronderstellen dat Vlaardingen het lek boven water heeft Dat het hele Waterweggebied kennelijk aan aantrekkings kracht heeft gewonnen wordt onderstreept met de cijfers van Maassluis De Eerste stad aan de Waterweg zag het inwonertal de laatste jaren langzaam afglijden tot net onder 33.000, maar heeft met een toename van 109 tot 32879 goede vooruitzichten bin nenkort weer boven die grens te komen. Maassluis Een 16-jarige jongc-n uit Maassluis is met ernstig her senletsel m het Dykzigtzieken- huis in Rotterdam opgenomen, nadat hij met zijn brommer tegen een boom was gereden. Voor de politic is het nog een raadsel waardoor do jongeman de macht over het stuur kwijt raakte. Het ongeluk gehcurde op het fieGpad van de Van Beethovenlaan en de Mozartlaan ■.&j) r y Schiedam Een brand in het cellenblok heeft zondagmor gen voor lichte paniek gezorgd in het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat. De Schie- damse politie zag zich door de brand gedwongen vier arres tanten uit te besteden aan Vlaardingen en Rotterdam. In hot cellencomplex was brand ontstaan door een mankement aan de elektrische afzuiginstalla tie. Waarschijnlijk was een arres tant er in geslaagd, ondanks grondige visitatie een aansteker mee de cel in te smokkelen. Hij stookte daarmee een vuurtje in het luchtververeingsrooster. Door de sterke trek werden de vlammen naar de motor gezogen, waarna het hele ventilatiesys teem uitviel. Agenten in het wachtlokaal die een scherpe brandlucht gewaar werden, sloegen alarm en haal den de arrestanten uit hun cel. Daarna duurde het nog even voordat de brandweer het vuur te lijf kon. Om het cellenblok aan de achterzijde van het bureau te bereiken, moesten eerst alle au to's van de binnenplaats worden verwijderd. De brandweer was het vuur daarna in koite tijd meester. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Een uitslaande brand in de Lan ge Singelstraat zorgde een nacht eerder ook voor opschudding. Omdat brandweer en politie Brandweerlieden bekijken in het cellenblok van het politiebureau de zwartgeblakerde ventilator. dachten dat het huis werd be woond, doorzochten zij van on der tol boven het in lichterlaaie staande pand. Het enige spoor van bewoning bleek een onbesla- pen bed, De woning die al voor de brand in erbarmelijke staat verkeerde, ts dïchtgeplankt om ie voorkomen dat opnieuw een zwerver er onderdak zoekt. Vlaardingen Na een botsing met een paard is een bromfietser uit Schiedam met onbekend let sel naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde op de Rroekpolderweg. Het paard, dat in een naast de weg gelegen gras veld een dressuur onderging, was op hol geslagen en galoppeerde over het asfalt. De bromfietser zag geen kans het verschrikte dier te-ontwijken. Bij de botsing bleef het paard ongedeerd. De ei genaar slaagde erin het beest bij de teugel te grijpen en naar een weiland af te voeren. Een fietser, die te diep m het glaage had gekeken, moest na een verkeersongeluk eveneens naar het ziekenhuis. Hij had een hoofdwond opgelopen bij een botsing op de Schiedamsedijk, waar hij door een personenauto was aangereden toen hij zonder op of om te kijken de weg over stak. De fietser kreeg een proces verbaal. Ook drie automobilisten die met een flinke slok op aehtgr het stuur waren gekropen, kb-e- gen dit weekend een bekeuring. Vlaardingen De meeste noordelijke carnavalsvierders mogen met jaloerse blik naar het zuiden kijken, zo niet de nieuwe stad- sprins van het Buizengat. Prins Pieter I van de Leutloggers heeft nog nooit meegehost beneden de grote rivieren en hij zal dat ook nooit doen. „Dat gaat daar café in, café uit Niks voor mij. Hier kun je carnaval vieren, aan het eind van de avond in je auto stap pen en gewoon naar huis rijden". Alsof hij was aangezocht voor de emancipatie van het nuchtere, noordelijke carnaval, zo presen teerde zich Pieter vrijdagavond in gebouw Triangel. „Een neut met carnaval kan ons verblijden, dus laat u als het nodig is door een taxi rijden", was een van de re gels van zijn proclamatie. En de elfde was: „Als laatste geef ik u nog een goede raad: blijf tijdens het carnaval in de maat". Maar de raden van elf van de Dobbelaars uit Nijmegen, de Leu teraars uit Hoogvliet en de Tut te rdammers uit Rotterdam von den hem toch een echte feest neus. Pieter van der Heeden is al vijf jaar lid van de raad van elf van De Halve Zolen, de carnavalsver eniging van het Vlaardmgse toe leven ngsbedrijf. „Ik vind het heerlijk om rnij op zo'n verkleed feest helemaal uit tc leven. Daar om ben ik wel een carnavalsfi guur". Een sportief baaqe, die Pieter. Hij was Nederlandse kampioen tafelvoetbal, speelde honkbal, voetbal en is al zes jaar scheidsrechter in de afdeling Rot terdam van de KNVB. De Leuteraars trokken zich on- g der de heerschappij van prins a Pieter mets aan van de regels die bij carnaval gelden. De prins werd op de zevende, in plaats van s op de elfde van de elfde gepre senteerd. En dat gebeurde ook niet om elf over t»lf. maar om elf over half tien. „Dan hebben wij langer plezier van onze prins", bedacht grootvorst Adrian us praktisch. De vorige prins, Joop Vos, zat aan een tafel in een hoekje enthousiast te kloppen Hi] was van prins weer herebocr Prins Pieter proclameert: glaasje op, laat je rijden. punten van hun steken in de weg gewoiden, m een kreukvrije blauwe kiel. Na de bekendmaking van de stodsprins werd er een fikse polo naise gelopen. Er waren zoveel raadsleden, dal zii elkaar met de zaten. En onder die hoogwaar digheidsbekleders waren er. die bij hel donderend 'alaaf vergaten hun hand aan de steek te zetten. Die kregen een uk van de nar van de Leutloggers „Daar wordt rk nou zo moe van", verzuchtte zij Aan de bar werden al die raadsleden zowaar baldadig Zij wezen naar hun collega's en rie pen. „Hem niet meer tappen, hern met meer tappen!" Schiedam Gezinnen met een uitkering komen toch voor de nieuwbouw in Sehiedam- West in aanmerking. Onder druk van vragen uit de ge meenteraad hebben B en W daartoe besloten. Het gevaar, dat nieuwe woningen in oude wijken alleen nog voor de ho gere inkomens betaalbaar zijn, is daarmee afgewend. Ook uit keringstrekkers, die zijn aan gewezen op huursubsidie, kun nen dankzij de nieuwe maatre gel naar hun eigen buurt te rugkeren. Veel bewoners uit de stadsver nieuwing in West dreigden de dupe te worden van een al te strak gehanteerde regel door bu reau Huisvesting. Die regel be paalt dat er alleen in speciale ge vallen een beroep gedaan kan worden op de individuele huur subsidie. Mensen, die redelijk tot goed wonen, mogen volgens de zelfde regel alleen naar een duur dere woning verhuizen, als zij zelfde huur kunnen opbrengen. Onduidelijkheid rond dit voor schrift leidde enkele maanden geleden tot grote verwarring in Schiedam-West Op een informa tiebijeenkomst zou een ambte naar van Huisvesting gezegd hebben, dat uitkeringstrekkers een woonvergunning voor de nieuwbouw in de wijk wel kon den vergeten. De bewonersvere niging legde dat uit als "bouwen voor de elite in plaats van voor de buurt' en beschuldigde de ge meente ervan, dat die indirect op de huursubsidie beknibbelde. Hoewel de gemeente de uitlating van de ambtenaar blijft ontken nen, heeft zij in de veelbesproken affaire nu vrijwillig het boetek leed aangetrokken Dat blijkt uit de antwoorden van B en W op vragen, die de PvdA-gemeentc- raadsleden Hans Bakker en Her man Posthoorn over de kwestie stelden. Wethouder Hans van Kleef (eveneens PvdAschrijft in zijn antwoord dat het „het ge meentebestuur niet misstaat een onbedoelde consequentie van het beleid te herstellen". Gezinnen, die volgens dat beleid recht had den op een voorkeursbehande ling, kregen die niet, omdat bu reau Huisvesting zich al te letter lijk aan één bepaling hield. Waar hei allemaal om draait, is de formulering 'persoonlijke om standigheden'. Tot nu toe werden daar alleen medische en sociale urgentieverklarmgen toe gere* kend. Maar stadsverniewing is zo'n ingrijpende gebeurtenis, dat die ook als een persoonlijke om standigheid gezien kan worden, vindt Van Kleef bij nader inzien. Overigens houdt dat wel in, dat de bepaling voor Schiedammers uit andere wijken gewoon van kracht blijft. Zij moeten bij een verhuizing m beginsel zelf hun woonlasten kunnen betalen. B en W wtjzen de suggestie van Bakker en Posthoorn van de hand. dat zij daarmee aan ghetto- vormmg doen. Mensen met de laagste inkomens komen op die manier wel op den duur in de goedkopere huizen terecht, maar met ieder goedkoop huis is auto matisch een slecht huis, aldus hel gemeentebestuur. „Een woning uit 1986 is uiteraard moderner dan een flat van 1958 in Nieuw- land, maar dat wil niet zeggen dat die fiat niet redelijk tot goed be woonbaar is". Vlaardingen Twee mannen zijn na een klimpartij in de Prof. Teldersstraat door dc politie inge rekend. De twee Vlaardingers, die een gezellig avondje met veel drank achter de rug hadden, wil den in het holst van dc nacht een vriendin verrassen. Door langs de gevel omhoog te klauteren probeerde één van hen haar wo ning op de vierde verdieping te bereiken. Hij trapte het ruige van de balkondeur in en riep een wel komstgroet Maar hij bleek zich ir. de deur te hebben vergist en in de slaapkamer van een onbekend echtpaar te zijn beland. De man kon de grap met waarderen en waarschuwde de politie. Voor nog een Vlaardinger ein digde een avondje stappen in de cel. Hij kreeg een bekeuring om dat hij op de Hoogstraat een plasje pleegde tegen een winkeldeur. Toen hij ook nog een deuk trapte in de politieauto, werd hij meege nomen naar het bureau om daar zijn roes uit te slapeh.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1