Gemeente moet boeten voor procedurefouten Leutloggers luisteren 'carnavaishuwelijk' op Honderd huurders ontlopen verhoging JE ZIET JE GELD HAASTGROEEN arnwf HwrtmiwE caimjuaT Schiedam Vooruit eist garanties Huur niet opgezegd: 76.000 gulden vergoeding VUAHOINGS MUD SCHIEDAMSCHE COURANT - West blijft ontevreden over regels buisvesting VLAARDINGER WINT CORSO VAN 19NU Fusie woningbouwverenigingen: Vragen rond luchtballon Elf maal op de bon DE NIEUWE SPAARCERTIFiCATEN verenigde spaarbank 'Schiedam' benoemt eind november nieuwe directeur Vrouw beroofd WATERWEG redactfe Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066. 4350557 - sportredactie: 434520S WOENSDAG :i NOVEMBER 1986 Schiedam Door de afwach tende houding van Schiedam Vooruit is de fusie van de vijf Schiedamse woningbouwvere nigingen per 1 januari 198? on zeker geworden, Vanavond zet het SSS W-bestuur de gevolgen op een rijtje van het besluit van Schiedam Vooruit om voorlo pig niet mee te fuseren. De SSSW, het huidige samen werkingsverband van de vijf verenigingen, staat voor de keuze de fusie uit te stellen of onder de nieuwe naam Schiedam in janua- Schiedam Het besluit van wet houder Hans van Kleef (PvdA), dat gezinnen met een uitkering toch aanspraak kunnen maken op J een nieuwbouwwoning in Schiedam-West, heeft de onvre de over het huisvestingsbeleid in die wijk slechts gedeeltelijk weg genomen. Hans Coster, voorzitter van de bewonersvereniging West, vindt het niet meer dan normaal dat de huizen ook voor de laagste inkomens zijn be steed. Coster windt zich geweldig op over de manier waarop de ge meente probeert de rel in het westen te sussen. Door gezinnen uit stadsvernieuwingsbuurten dezelfde rechten te geven als wo ningzoekenden met een urgen tieverklaring, is maar een deel Van het probleem uit de wereld. •De regel, dat mensen die naar een grotere of nieuwere woning verhuizen in principe zelf de huur moeten kunnen opbrengen, blijft voor de rest van Schiedam van kracht. Schiedam-West ;ageert al geruime tijd tegen die •methode van de gemeente om te .besparen op de hu ursubsidie. Van Kleef mag dan met zijn ant woorden de gemeenteraadsleden Hans Bakker en Herman Post hoorn tevreden hebben gesteld. Coster beschouwt de'kwestie al lerminst als afgedaan: „Van Kleef heeft het zo gespeeld dat een. regel die vroeger bedekt werd uitgevoerd, nu open en bloot wordt toegepast. Kom je uit de stadsvernieuwing, dan mag je als uitkeringsgerechtigde naar de nieuwbouw, maar in andere ge vallen kun je een beroep op huursubsidie wel vergeten. Dat mogen wij niet over onze kant la ten gaan, en dat zullen we ook ze ker niet doen. Waarom moeten de laagstbetaalden naar een rot huis?" Coster gaat zich binnenkort ook mengen in de discussie over de slechte behandeling van woning zoekenden door bureau Huisves ting. In de gemeenteraadscom missie voor stadsvernieuwing en volkshuisvesting is daar de afge lopen weken al menig hartig woordje over gesproken. Coster voegt aeze week nog een brand brief toe aan het dikke dossier. Op het spreekuur van zijn vere niging regent het de laatste tijd klachten over het gedrag van ambtenaren bij Huisvesting. Cos- ter ,.Het loopt de spuigaten uil, we worden zo langzamerhand een klachtenloket voor Huisves ting. Daar zijn we als bewoners- vereniging helemaal niet van ge diend". Schiedam Bij de Schiedamse politie snappen ze er niets van. Gisteren werd in één van de volkstuinen van Vijfsluizen een hete luchtballon aangetroffen, waarvan de eigenaar onbekend is gebleven. Het gaat om een rood- beïge gevaarte met een diameter van ongeveer acht meter. Aange zien dergelijke ballons tamelijk duur zijn, begrijpt de politie niet waarom de eigenaar zich nog niet heeft gemeld. Ook de dienst luchtvaart kon de politie niet hel pen. Normaal gesproken hoort mén daar toestemming te geven vooreen vlucht met zo'n ballon. De ballon is voorlopig, weliswaar opgevouwen, in het bureau opge slagen. Schiedam Elf automobilisten zijn vannacht tijdens een ver keerscontrole op de Horvathweg op de bon geslingerd. Ze hadden zich aan^ uiteenlopen de overtredingen schuldig gé- maakt. Twee automobilisten re den in een onverzekerde wagen drie hadden te veel gedron- j&en.. Verder werden tijdens de 'ï?controle, die tussen twaalf uur en half drie werd gehouden,'diverse gebreken aan de auto's geconsta teerd,- ,r ri met vier partners verder te gaan. Die laatste mogelijkheid is niet erg waarschijnlijk. Er is de nieuwe vereniging veel aan gele gen het werk in een sfeer van eendracht te beginnen. Voordat zij bereid is met de overi ge vier corporaties in zee te gaan, eist de arbeiderswoningbouwver eniging Schiedam Vooruit harde garanties. De leden hebben zich niet uitgesproken tegen een fusie, maar 1 januari is voor hen te kort dag. Zij willen eerst een accoun tantsonderzoek bij de partners, Eendracht, Onze Woning, Volks huisvesting en Sint Jozef. Verder moet cr eerst duidelijkheid ko men over de personeelsplanning, het beleid voor de korte en lange re termijn en de begroting voor komend jaar. Het ontbreken van die stukken vormt voor Schiedam Vooruit overigens niet het grootste strui kelblok. De leden tillen vooral zwaar aan het feit dat er nog geen namen bekend zijn van het over- gangsbestuur dat per 1 januari moet aantreden. Bij Schiedam Vooruit leeft de indruk dat dit in terim-bestuur, dat tot juli de lei ding krijgt bij de nieuwe woning bouwvereniging, zich zal ent- trekken aan iedere democrati sche controle. Wel waardering heeft de arbeiderswoningbouw vereniging voor de statuten van het toekomstig samenwerkings verband, Die statuten worden 'ronduit juweeltjes' genoemd. Voorzitter Cees Schewe werd maandag nogal verrast door het veto dat zijn leden uitspraken. De terechtwijzing dat de SSSW, waar Schewe secretaris is, zijn huiswerk maar moet overmaken, is voor Schewe echter geen reden zijn functie bij Schiedam Vooruit neer te leggen. In tegenstelling tot de leden vindt Schewe niet dat Schiedam Vooruit bij een fu sie zijn centen in een bodemloze put gooit. Aan de andere kant lijkt ook hij enig voorbehoud te maken. Gevraagd of Schiedam Vooruit zich met zijn afwachten de houding met voorgoed buiten spel dreigt te plaatsen, zegt Sche we: „Nee, ik heb niet het gevoel dat we nu langs de lijn gaan staan. We hebben er enkel voor gezorgd dat de andere verenigin gen geen goaltje konden maken". door CHRIS WOERTS VlaardingenDe gemeen te Vlaardingen moet de huurder van een pand aan de Maasstraat IC een ver goeding betalen van ruim 76.000 gulden. De gemeente heeft het pand gekocht van twee dames, maar deze hebben verzuimd op de juiste wijze de huur op te zeg gen aan de onderverhuurder, de eigenaar van een timmer- bedrïjfje. Voor de onjuiste afwikkeling van de gang van zaken moet de ge meente nu zwaar boeten. „Bij de huuropzegging is niet aan alle ei sen voldaan", aldus een woord voerder van de gemeente. „Dat moet per aangetekende brief ge beuren en dat is men. vergeten te doen. We wjUen het pand zo snel mogelijk leeg hebben, zodat we door kunnen gaan met de nieuw bouw. Anders kost het de ge meente nog meergeld. Daarom is met de huurder een bedrag afge sproken als schadevergoeding". De gemeente Vlaardingen heeft ook voor een betalingsregeling gekozen, omdat het anders nog jaren kan duren voordat het pand vrij komt Een huurder mag na de huuropzegging nog maximaal drie jaarin een woning blijven wonen. Het college van burgemeester en wethouders is akkoord gegaan met het hoge bedrag. De raadsle den zijn alleen schriftelijk geïn formeerd. Voor 12.00 uur gister middag moesten de raadsleden het college laten weten óf ak koord kon worden gegaan met het voorstel. Tijdens de begro tingsbehandeling komt het voor stel dan aan de orde. „Een absurde zaak", laakt Remi Poppe de handelwijze van het college, als hij mét de zaak wordt geconfronteerd. „In de commissie Hebben we «niet eens normaal over deze zaak kunnen praten. Dat moet nu dan maar in de ge meenteraad gebeuren". Remi Poppe is weinig ingenomen met het voorstel van het college. „Er is een enorme procedurefout gemaakt. Voor t tommiteiten van het stadsbestuur moet nu de be volking boeten". .Netto De eigenaar van het timmerbe- drijfje krijgt de 76.000 gulden net to in handen. De gemeente draait op voor de afdracht aan de belas ting. Ook moet nog eens 4.832 gulden betaald worden aan een door de gemeente ingeschakelde^ deskundige. -„Met deze zaak is* dus heel veel geld gemoeid en het college wil dat even met de be groting mee behandelen. Zo werkt het natuurlijk niet", aldus het SP-raadslid. Het zit Remi Poppe vooral dwars dat de gemeente besluit om een fiks bedrag uit te trekken voorde ontruiming van een pand, tenvijl het college niets wil weten van een aanpassing van de verhuis kostenregeling voor bejaarden. Een amandement dat werd inge- Het te aiopen pand staat er een zaam bij. Alle andere liuizen in de" omgeving zijn al gesloopt. diend door de SP kreeg onlangs in de gemeenteraad wel de steun van de VVD, maar CDA er» PvdA stemden tegen, waarmee het voorstel werd verworpen. „De regeling voor de verhuiskos ten. van bejaarden is door het mi nisterie versoepeld. Bejaarden mogen op jongere leeftijd van dié regeling gebruik maken, terwijl ook de huurgrens is opgetrokken; Het geld dat het ministerie be schikbaar stelt blijft echter het; zelfde. Bejaarden worden op dié manier gedwongen vroeg in het; jaar te verhuizen, anders lopen ze kans dat er geen geld meer i£ Eén ding wordt echter vergeten; Bejaarden hebben geen invloed op de verhuizing. Je moet maar net aan de beurt zijn. Wil je in ja nuari verhuizen en krijg je pas in december een plaats, dan kun je het wel schudden, terwijl je buur man, die de kans kreeg om in het voorjaar te verhuizen, vel de verhuiskosten krijgt. Zo ontstaat er rechtsongelijkheid in Vlaar dingen". Poppe wil dat de gemeente zich garant stelt voor de verhuiskos ten van bejaarden in de eigen ge meente. als het potje van het rijk op is. „Dat is niet meer dan rede lijk, al kan het de gemeente 300.000 gulden kosten. Het colle ge wilde er niet aan. Nu is er plot seling veel geld beschikbaar, om dat er forse fouten zijn gemaakt door het college. Dan is er wel geld in huis, als het om de ver huiskosten van bejaarden gaat niet Als de raad instemt met het voorstel van het college om zo'n hoge vergoeding te betalen, dan is dat puur a-sociaal ten opzichte van de andere bewoners van de stad". Prins Pieter en zijn raad van elf luisterden het carnavaishuwelijk van Joop van der Linden en Tineke Lint op. Vlaardingen Het huwelijk tussen Jozef us Gerardus van der Linden en Augustïna Pe- troneUa Maria Lint was geslo ten. Boem! Daar kwam de ha mer neer en daar gingen ook de vlakke rechterhanden van de Leutloggers naar hun car navaleske steken: „Alaaf, alaaf, alaaf'. Niet te hard, want dat zou geen pas geven in de statige trouwzaal. Zo had carnavalsvereniging de Leutloggers, met het huwelijk van Joop van der Linden en Ti neke Lint, toch nog een feestje op de traditionele elfde van de elfde. Prins Pieter den Eerste moest op al op 7 november aan den volke worden getoond, omdat dat de enige dag was dat de Leutloggers een zaal konden huren. Maar het bruidspaar van gisteren heeft een camavalstraditie. Zij ontmoetten elkaar op 11 novem ber 1984 op het prinsenbal van de Leutloggers. Op de kop af een jaar later verloofden Joop van der Linden en Tineke Lint zich. En met hun huwelijk wachtten zij weer precies een jaar. .„Dat u op 17 januari in ondertrouw bent gegaan was duidelijk een misser", vond A.H.W. de Bruin, ambte naar van de burgerlijke stand. Maar hij kon zich voorstellen dat de echtelieden geen zin hadden om hun huwelijk nog een jaar uit testellen. Ambtenaar De Bruin hield op verzoek van het bruidspaar de plechtigheid kort en hij hield het, net als de Leutloggers, waardig. Alleen toen hij de twee een heel leuke dag wenste ging zijn hand in carnavalsgroet naar zijn wang, „Van de rechten en plichten die aan het huwelijk verbonden zijn hoef ik u niets te vertellen, want elke Nederlander wordt geacht de wet te kennen, ook een Leut- logger". De Vlaardingse carnavalsvereni ging had het druk. Na de huwe lijksvoltrekking stapten de leden van de raad van elf in de auto, om in het Zonnehuis een bloemetje te brengen. Vervolgens ging het hele stel op kraamvisite naar de Platanendreef. De Leutloggers hadden een echt carnavalskindje willen bezoeken, maar zij kregen feen bericht dat er op 11 novem- er een. baby was geboren. Dus brachten zij een knuffelbeer naar Patty van der Vlis, die in elk ge val op de elfde van de elfde was aangegeven bij de burgerlijke stand. Vlaardingen De honderd huurders van het Vlaar dingse woningbedrijf, die niet akkoord "zijn gegaan met het voorstel om de kos ten van tuinonderhoud en grondophoging over te he velen naar de kale huur, worden door de huurcom- missie zeker in het gelijk ge steld. Dat staat in een nota die de ge meente samen met de Nationa le Woningraad (NWR) heeft opgesteld. Het woningbedrijf kan de overheveling niet af dwingen, omdat de wettelijke basis daarvoor ontbreekt. De gemeente gaat er echter van uit, dat de overige 9900 huurders de verhoging wel zullen betalen, ongeacht die uitspraak van de huurcommissie. „Het ligt naar de mening van de NWR niet in de rede om, nu een aantal huurders bezwaar heeft gemaakt, de over eenkomst^ met de overgrote meerderheid van de huurders terzijde te stellen". De overheve ling leidde tot een huurverhoging van enkele guldens per maand. SP'er Remi Poppe, die met schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders de zaak aan het rollen bracht, is het met de gang van zaken die gemeente en NWR bepleiten niet eens. „Als honderd huurders de verhoging niet hoeven te betalen en de an deren wel, dan onstaat ongelijk heid. Dat is geen manier van doen, daar zullen wij behoorlijk tegen tekeer gaan". Poppe had al vanaf het begin zijn bedenkingen bij de politiek van het woningbedrijf. De verhuur der mag van de minister van volkshuisvesting de kosten voor tuinaanleg en grondophoging niet verrekenen in de servicekos ten. Daarom vroeg de directeur van het woningbedrijf de huur ders toestemming om die kosten per 1 juli bij de kale huur op te tellen. „Als de kosten niet bij de service kosten mogen worden gerekend en je kunt overheveling naar de kale huur niet afdwingen, dan moet het woningbedrijf voorlopig zelf maar voor de kosten opdraai en", redeneert de SP'er. Poppe vindt de manier waarop het be drijf "overeenkomsten' met de huurders heef afgesloten uiterst bedenkelijk. „Mensen die niet op het verzoek reageerden werden geacht het ermee eens te zijn. Dus de huurders moesten een briefje schrijven om onder die overeen komst uit te komen. Dat is na tuurlijk de omgekeerde wereld. Een smerige politiek". De gemeente en de NWR echter spreken van 'de redelijkheid van de overeenkomst'. Waarschijnlijk krijgt het woningbedrijf volgend jaar wel de mogelijkheid om de verhoging van de kale huur af te dwingen. De SP'er zal, na bestu dering van de notitie, zeker nog op de zaak terugkomen. Naaldwijk Het Vlaardingse aannemingsbedrijf Van der Lugt heeft de eerste prijs gewonnen bij het corso tijdens de bloemen- en groente tentoonstelling Westland l9Nu. De publieksjury koos vrijwel eensgezind voor de wagen Orangerie, waarbij het klassieke lusthof met planten uit het mediterane gebied centraal stond. De tweede prijs ging naar Van der Windt Verpakking uil Honselers- dijk met de wagen Liebesgarten. Ook plaatsgenoot Nic Sosef viel nog jn de prijzen. (ADVERTENTIE) Met de nieuwe Spaarcertificaten van de Verenigde Spaarbank kiest U voor een veilige spaarvorm met ieder jaar 'n hogere rente. In het 5e en laatste jaar zelfs 83ASÓ. Spaarcertificaten zijn oersolide waardepapieren in 3 verschillende aankoopbedragen; van f 1000,—, f 5.000,-. en f 10 000,-. Verkrijgbaar op naam of aan toonder (met registratieplicht). En altijd inwisselbaar zonder kosten, (aan toonder na 2 jaar) Schiedam Hoewel nog niet zeker is of de fusie van. de vijf Schiedamse woning bouwverenigingen al op 1 ja nuari 1987 een feit is nu Schiedam Vooruit voorlopig niet wil meewerken, wordt eind deze maand een direc teur benoemd voor het nieu we samenwerkingsverband. Dat zal niet Peter Moor zijn, de ontslagen directeur van de Stichting Volkshuisves ting Tuinstéd-Zuidwijk uit Rotterdam. Hardnekkige ge ruchten dat Floor, die bij STZ de laan werd uitge stuurd omdat hij te hoge on- kostendeclaraties 2ou heb ben ingediend, nummer één staat op de voordrachtlijst, worden aan alle zijden ont kend, Zowel Jan Barendregt, de voorzitter van de SSSW (de huidige werkmaatschap pij van de vijf verenigingen) als directeur Cees Kammin-' ga verwijzen een sollicitatie van Floor naar het land der fabelen. .Schiedam opknap pen met iemand die in op spraak verkeert, daar voelen we niets voor", aldus Baren dregt. Floor zelf zegt niet eens te weten dat er een functie bij de nieuwe vereni ging vacant is. Bij de SSSW kwamen twintig sollicitatie brieven binnen voor de functie. Kamminga wil al leen kwijt dat de kandidaat die nu boven aan de lijst staat, afkomstig is uit de we reld van de volkshuisvesting. Vlaardingen Een 59-jarige vrouw is gistermiddag door een ongeveer 20-jarige overvaller in de Datheenstraat beroofd van haar schoudertas. De man vluchtte met de tas, waar veertig gulden, een giropas en sleutels in zaten, in de richting van station Vlaardingen-West. De vrouw liep met boodschap pentas in de hand en een tasje over haar schouder in de richting van de Geert Grotelaan toen zij plots een duw in de rug kréég- Het tasje werd van haar schouder gerukt en de vrouw had het na kijken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1