'Dorps Vlaardingen besmeurt politiek' CDA en WD zien kans op meerderheidscollege A tie Hoogenboom (D66) tekent eigen vonnis 9 Pollepol gaat wel weer open' Rapport: Terrein Schie geschikt, voor vestigen woonwagenkamp Reisjes b en w kosten grof geld Maassluis wil Rotterdam recht in de ogen kijken CDA- I VLAARDHVOS OAOOiAO SCHIEDAMSOHE COURANT NIEUWE MEIWEI COURANT Schiedam heeft kritiek op Brinkman II! Tas weg PvdA: geen basis meer voor college 'Leerlingen' °P dievenpad abr. Reinigings dienst verontwaardigd DINSDAG 18 NOVEMBER Regionale redactie; Brede Havenstraat 5. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Gerard Verhulsdonk, fractievoorzitter van de WD in de Schiedamse raad, heeft geen goed woord over voor de politieke situatie in buurgemeente Vlaardingen. Schiedam Politiek Schiedam heeft geen goed woord over voor het tumult in de Vlaardingse ge meenteraad, dat vorige week resulteerde in het ver werpen van de begroting en gisteravond in het op stappen van de wethouders. De Vlaardingse politici hebben het bij hun collega's in de Jen evers tad lelijk verbruid. Op de eerste avond dat de Schiedamse raad over de eigen begroting debatteerde, waren de kritische opmerkingen richting Vlaardingen niet van de lucht. „Een onvolwassen manier om met elkaar om te gaan. Je vraagt je af of Vlaardingen geen stad is, maar een dorp", sneerde Adri Reïjnhout (D66). Bart de Leede (PPR/PSP) deed er nog een schepje bo venop met termen als 'zelfgenoegzaamheid' en 'ar rogantie'. Gerard Verhulsdonk (VVD) drukte zich als gewoonlijk het meest bloemrijk uit Hij noemde de spraakmakende chaos in de Vlaardingse raads zaal een nachtmerrie. „Wat daar gebeurt is een besmeuring van bet bla zoen van alle zichzelf respecterende partijen", aldus de liberale fractievoorzitter. Door het Vlaardingse wangedrag zal het de hogere overheden moeite kos ten de regio aan de Waterweg nog serieus te nemen, voorspelde Verhulsdonk een nadelig effect ook voor Soh iedam Schiedam Het CDA in Schie dam wil alles op alles zetten om het sociaal-cultureel werk in stand te houden. De plaatselijke afdeling heeft de CDA-kamer- fractie gevraagd de kortingsvoor- stellen van christen-democrati sche minister Brinkman zodanig bij te stellen dat zaken als kinder- opvang, emancipatie en opbouw werk kunnen blijven bestaan. Die voorzieningen lopen in Schiedam, dat volgens Brink mans plannen jaarlijks enkele tonnen moet inleveren, ernstig gevaar. Het CDA in Schiedam vindt dat de minister het geld maar moet halen in steden met meer incas seringsvermogen. Schiedam mei zijn grote aantal werklozen en andere groepen sociaal zwakke ren kan de klap volgens fractie- voorzitter Siem Rosman niet ver werken. „Schiedam is geen Was senaar", houdt Rosman zijn geest verwanten in het parlement voor. Hij noemt de kortingen 'on billijk. onrechtvaardig en niet ac ceptabel'. Tijdens de algemene beschou wingen, die hij gisteravond in de gemeenteraad afstak, kwam Ros man met een motie waarin hij de overige partijen opriep ook een brief naar hun kamerfracties te schrijven. In de motie staat ver der dat Schiedam het sociaal-cul tureel werk maar uit eigen zak moet betalen, als de Tweede Ka mer er niet in slaagt de voorne mens van Brinkman om te bui gen. Schiedam Met wat aanpassingen is het braakliggen de terrein aan de Schie tussen de spoorlijn en de snel weg best geschikt te maken als woonwagenkamp. Een gecombineerd onderzoek door provincie en gemeente heeft uitgewezen, dat de grond niet ernstig verontrei nigd is en dat het lawaai van fiet trein- en autoverkeer grotendeels kan worden verholpen door geluidsscher men. De gemeente is na lezing van het deze week openbaar gemaakte rapport zelfs van mening dat de lo catie Schie 'met glans' aan alle normen voldoet. Een meter schone grond is vol doende om de lichtelijk veront reinigde bodem af te dekken en die zonder gevaar voor de volks gezondheid bouwrijp te maken voor woonwagens. Die conclusie van het ingenieursbureau Oran jewoud, dat de grond onderzocht, wordt onderschreven door de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond. Het belangrijkste dis cussiepunt blijft de geluidsbinder. Voigens het onderzoeksbureau Van Dorsser BV levert hetspoor- weglavvaai betrekkelijk weinig problemen op: dat kan door een scherm langs het talud tot aan- Maassluis Uit een jacht, dat op de helling lag bij scheepswerf De Haas in Maassluis, hebben onver laten een tas met doktersspullen en enkele flessen drank wegge nomen. De inbrekers kregen toe gang tot de boot door enkele deurtjes te verbreken. Uit een sportschool aan de Rozenlaan wisten dieven een geldbedrag van 650 gulden te stelen. Zij kon den binnenkomen door via een raam naar binnen te klimmen. Schiedam De gemeenteraad wil meer controle op buitenlandse rei zen van burgemeester en wethouders. Na afloop van ieder uitstapje buiten de landsgrenzen moeten de collegeleden, voortaan precies aan geven, met welk doel zij op stap gingen en wat de reis heeft gekost. Pvd A'ers Ben Stuivenberg, Gé Brouwer en Yvonne Siljee hebben die eis in de vorm van schriftelijke vragen bij B en W gedeponeerd. Zij de den dat aan de vooravond van de begrotingsdebatten, die gisteren van start gingen. Uit de boeken blijkt dat B en W vorig jaar bijna 64.000 gulden hebben uitgegeven aan boot- en vliegtuigtickets. In de begro ting was daar slechts 6400 gulden voor opgenomen. Het is niet de eerste keer dat er vragen worden gesteld over het ver blijf van Schiedamse stadsbestuurders in het buitenland. Twee jaar ge leden had Ulferd Bruseker (CPN) er ook al aanmerkingen open vorig jaar drong Gé Brouwer er op aan, dat B en W ieder uitstapje zouden rapporteren. Dat is slechts één keer gebeurd. Brouwer zegt desnoods genoegen te nemen met een reisverslag in besloten kring, maar hij wil wel precies weten waar het geld is gebleven. Bruseker noemt een overschrijding van het reiskostenbudget met het tienvoudige ronduit grof. Hij vindt dat de raad dat niet mag tolereren, zeker niet gezien de terechtwijzingen in het verleden. -r vaardbaar niveau worden terug gebracht. Andei's is het met de herrie, die het verkeer op rijks weg 20 veroorzaakt. Om de rust in het toekomstige kamp te verzekeren zou er óf een negen meter hoog en zeshonderd meter lang scherm langs de rijks weg moeten staan, óf een deel van de rijksweg zou helemaal moeten worden overkapt. Die oplossingen zijn onbetaalbaar. Daarom pleit de gemeente voor een normale geluidswal en goede isolatie van de wagens. B en W van Schiedam gaan er voorts vanuit dat automotoren in de toe komst steeds stiller worden. De PvdA is niet van plan de loca tie te laten sneuvelen enkel op het punt geluidshinder, zo maak te fractievoorzitter Gé Brouwer gisteravond tijdens de begrotings behandeling duidelijk. Bart de Leede (PPR/PSP) wil eerst ze kerheid dat isolatie van de woon wagens inderdaad afdoende is. Hij herinnerde het college eraan, dat het terrein aan de Schie niet alle wagenbewoners kan huis vesten: de provincie wil de wa genbewoners spreiden over meerdere kleine kampen. Met één locatie is het probleem nog niet opgelost. Gemeente en provincie praten nog deze maand verder over de mogelijke verhuizing van het woonwagenkamp naar de Schie. De provincie dringt al jaren aan op het ruimen van het huidige, brandgevaarlijke kamp aan de Schiekade in het uiterste noor den van de stad. De verhuizing werd keer op keer uitgesteld door het ontbreken van een geschikte locatie. Vlaardingen CDA en VVD zijn gelukkig met het besluit van de vier PvdA-wet- houders, om hun ze tels ter beschikking te stellen. „De meer derheid van de raad heeft geen vertrou wen meer in de wet houders. Dat is vrij dagavond weer eens gebleken. Er bleef dus niets anders over dan op te stappen", aldus PvdA-fractie- voorzitter John Rans- huijsen. „De weg is vrij voor open onder handelingen", denkt CDA'er Cees Bot. „Er kan een breed on dersteund college worden ge vormd en niemand hoeft ge zichtsverlies te leiden". Bot vindt dat de PvdA een verstandig be sluit heeft genomen. VVD-frac- tievoomtter Jan Madern is het daar van harte mee eens: „Dit is de logische consequentie van het afstemmen van de begroting door de raad". De PvdA vindt dat de bal nu op de speelhelft van de oppositie ligt. „CDA en VVD hebben de ver antwoordelijkheid genomen om de begroting af te keuren. Zij hebben blijkbaar ideeén over wat er andere moet in politiek Vlaar dingen. Nu moeten zij ook met initiatieven komen om een weg te vinden uit de malaise". Het afkeuren van de begroting heeft voor de PvdA-fractie de doorslag gegeven. Maar ook het feit. dal voorstellen om het be taald parkeren in te voeren tot twee keer toe door de raad zijn afgewezen hebben een rol ge speeld in de beslissing. Cees Bot, vice-fractievoorzitter van het CDA, vindt wat er sedert 1982 in de Vlaardingse politiek is gebeurd een regelrechte blama ge. De gemeenteraad heeft sinds dat jaar vijf colleges 'versleten'. Met initiatieven wacht het CDA tot donderdagavond, als de frac tievoorzitters van alle politieke partijen bij elkaar komen ten hui ze van burgemeester Fred van Lier, „Dat is een initiatief van de voorzitter van de gemeenteraad, en een goed initiatief', vindt Bot. „De enige voorwaarde die wij aan onderhandelingen stellen, is dat er geen voorwaarden vooraf worden gesteld. Dat klinkt mis schien wat paradoxaal, maar het is de enige manier om eruit te ko men". De PvdA verwacht weliswaar initiatieven van de oppositie, maar blijft niet langs de kam staan. „Als er een uitnodiging van CDA en VVD komt, dan gaan wij daar op in", stelt Rans- huijsen met nadruk. Terecht vindt Bot „De grootste partij in de gemeenteraad kan niet bui tenspel blijven staan". Vlaardingen Atie Hoogenboom heeft het doodvonnis getekend voor haar eigen politieke car rière binnen D66. Het toch al omstreden raadslid speelde tijdens de begro tingsbehandeling een ui terst dubieuze rol. Fractie voorzitter Wil van Rijn heeft haar gevraagd haar raadszetel ter beschikking te stellen. Atie Hoogenboom liep met een kritische motie van klein links en D66 naar haar partner, PvdA- fractievoorzitter John Ranshutj- sen. Die vond dat de motie veran derd moest worden, Atie Hoog enboom dreigde vervolgens haar handtekening terug te trekken! als dat niet gebeurde. Dat Wil Atie Hoogenboom: „Deze motie kost mi] mijn kop", van Rijn daar niet gelukkig mee zou zijn, wist zij. „Deze motie kost mij mijn kop", zei Atie Hoogen boom vrijdagnacht al. De trammelant in D66 bleef door alle verwikkelingen rond de be groting een beetje op de achter grond. Maar Van Rijn was laai end over wat zijn fractiegenote had gedaan. „Zij kan de politiek en haar relatie met Ranshuijsen echt niet scheiden. Dat blijkt nu maar weer". D66 en klein links wilden met de motie alsnog een verlaging van de winst Op de nutsbedrijven af dwingen. PvdA-wethouder IJs brand van der Velden beweerde dat die winst al werd verlaagd, maar Wil van Rijn kon het ge voel niet kwijtraken, dat hi) in het ootje werd genomen. Bin nenskamers viel zelfs het woord 'belazerd'. De fractievoorzitter van D66 was overtuigd door mensen, die zei den dat de winst van het GEWB alleen met boekhoudkundige trucs was gedrukt. Zo waren de meetversehillen tussen aange kocht en verkocht gas uit de boe ken verdwenen en werden ver sneld investeringen gepleegd. „Het college houdt zich niet aan zijn eigen beleidsprogramma", al dus luidde de oorspronkelijke tekst van de motie. Atie Hoogenboom, zette haar handtekening onder de motie. Maar toen Ranshuijsen de motie afgezwakt wilde zien en D66 en klem links daar niet direct op in gingen, dreigde zij haar handte kening terug te trekken. Daar mee zouden Van Rijn en PSP'er Arnold van Kalken een handte kening tekortkomen om de motie in stemming te kunnen brengen. Het besluit van de affaire was ronduit koddig. De motie was na de wijziging zo zwak, dat hij van links lot rechts door de raad werd gesteund. Zelfs CDA en WD, die zich nooit iets gelegen hebben la ten liggen aan de winst van het GEWB, stemden voor. Alleen de SP, die altijd heeft geëist dat de winst op de nutsbedrijven wordt afgeschaft, stemde tegen de naar haar mening 'lege' motie. Schiedam Leraren van de Rijnmond-mts hebben gisteren tijdens schooluren twee namaak- leerlingen ontmaskerd. Een 20- jarige jongen uit Hellevoetsluis en. een 23-jarïge Rotterdammer wa ren de school binnengegaan met de bedoeling j'assen te stelen. Eén van hen had op het moment dat hij in de kraag werd gepakt al twee jassen aan. Bij een inbraak in de Sint Jan- school aan de Lange Singelstraat werd het hele gebouw doorzocht Voor zover bekend is niets mee genomen. Poilepol heeft nog niet definitief de deuren gesloten. Maasland De vaste be zoekers van Maaslands jongerensoos Pollepol kunnen gerust zijn. De sluiting van het midden in de dorpskern gevestigde jongerengebouw is maar tijdelijk. Bestuurslid Rem- co Dijkshoorn laat er geen enkele twijfel over be staan, dat de aangekon digde sluiting niet defini tief is. De sluiting van Pollepol heeft te maken met de gebeurtenissen, die de afgelopen weken plaats vonden in de omgeving van het gebouw. Bomen en bloembakken moesten het ontgelden. Waaraan de Diepenburchstraat en Slot de Houvelaan tot voor kort nog jon ge boompjes stonden, herinneren nog slechts de steunpaaltjes aan het spoor van vernielingen, waarmee Maasland in de nacht van 25 op 26 oktober werd gecon fronteerd. Vorige week zaterdag was het echter opnieuw mis in de dorps kern. Ditmaal ontstond er in het gebouw van Pollepol onenigheid, die even later op het plein voor de deur werd uitgevochten. Toen de politie arriveerde, was het overigens alweer rustig. Volgens het bestuur is ook uit de onderzoeken van de politie dui delijk geworden, dat de naam van Pollepol grotendeels ten on rechte in een slecht daglicht is komen te staan. Omdat het van dalisme pal voor een raadsverga dering en de begrotingszitting van de gemeenteraad plaatsvond, vroegen enkele raadsleden bij die gelegenheid prompt wat er bij Pollepol aan de hand was. Ook werd erop gewezen dat in het ge bouw van Pollepol veel gemeen schapsgeld was gestoken. „Het is geen specifiek Pollepol- probleem", aldus de Maaslandse pastcommandant van de rijkspo litie, opperwachtmeester CJ.J. van Rijsbergen, over de proble men. „Pollepol heeft een paar weken achter elkaar te kampen gehad met jongelui, die niet tot de vaste bezoekers behoorden". Via een uitgebreid buurtonderzoek heeft de politie een groepje jonge lui uit Maassluis aan kunnen houden. Posteommandant Van Rijsber gen is echter van mening, dat Pollepol ook met interne proble men kampt. Remco Dijkshoorn spreekt dat niet tegen. „Het gaat eigenlijk op alle fronten niet zo goed", erkent hij. „Daarom leek het ons beter om alles rond Polie pol een beetje af te laten koelen". Vlaardingen Het personeel van de ge meentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst is boos, omdat het schoonmaakbedrijf Heto is ingeschakeld bij het schoonvegen van het Liesveld op zaterdagmiddag. Het personeel was van die proef niet op de hoog te. AbvaKabo-voorzit- ter Joop van Papeveld heeft burgemeester en wethouders namens het personeel om op heldering gevraagd. Directeur irJ.G, Gerritze deed de proef met het parti culiere oedrijf, omdat er bij het eigen personeel weinig bereidheid zou bestaan om in het weekeinde te werken. Van Papeveld echter vindt die verklaring onbehoorlijk. „Het is het personeel niet eens gevraagd. De eigen mensen zijn gepasseerd en daar zijn zij uiterst verbolgen over". Burgemeester en wethou ders hebben honderddui zend gulden extra uitgetrok ken voor het schoonhouden van de binnenstad. „Hei zou ons niet verbazen als veel van de eigen mensen tegen de genoemde prijs graag be reid zouden zijn dit karwei te klaren", aldus Van Papeveld in zijn brief aan B en W. Dc AbvaKabo vindt dat de gemeente zo snel mogelijk op de brief moeten reageren, om de onrust onder hel per soneel weg te nemen. Wet houder Kees van der Windt reageerde laconiek, toen SP'er Remi Poppe hem om opheldering vroeg: „Over de proef met Heto zullen wij nog geïnformeerd worden. Tk heb begrepen dat het per- I soneel dat werk ook wel zelf wil doen. Daar moeten wij dan maar eens over praten". Rotterdam Milieuwet- houder Ries Jansen (D66) van Rotterdam is tijdens een gesprek met het ge meentebestuur van Maas sluis op de hoogte ge bracht van het voornemen van het college van de Eerste stad aan de Water-" weg, om de Maasstad aan sprakelijk te stellen voor de gevolgen van het leve ren van verontreinigde baggerspecie in de jaren zeventig. De Rotterdamse wethouder heeft het betoog aangehoord, maar ging inhoudelijk niet op de zaak in. Hij wil de problematiek eerst bespreken in het eigen college. Wethouder Izaak van der Knaap toonde zich ingenomen met het gesprek. „Wij zijn aansprakelijk gesteld door bewoners, dus is het niet gek dat wij de gemeente die de bagger heeft geleverd op onze beurt aansprakelijk stellen. Juri disch gezien moeten wij het hard spelen, maar we moeten elkaar wel recht in de ogen blijven kij ken". De christen-democratische wet houder doek daarmee op de situ atie in het begin van de jaren ze ventig. „Nederland is het bezink- putje van verontreinigde stoffen in Europa. De minister heeft dat vorige week nog gezegd. De overheid heeft bedrijven in hel verleden de klans gegeven om afvalstoffen te lozen zonder dat er gecontroleerd werd. Die stof fen kwamen in de baggerspecie. Rotterdam baggerde de vaargeu len uil om het scheepvaartver keer op gang te houden. Die bag ger is gebruikt voor het opspuiten van grond. Uit documenten blijkt nu dat jaren terug die bagger het predikaat 'geschikt voor woning bouw' heeft meegekregen. Nu blijkt dat er nooit gebouwd had mogen worden. Maar je kunt Maassluis en ook Rotterdam niet voor de gevolgen laten opdraai en. Het rijk zal ook haar verant woordelijkheid moeten nemen. Vandaar dat wij naar Rotterdam zijn gegaan met onze claim". Politiek Maassluis heeft zich una niem achter het initiatief van hei gemeentebestuur geschaard om Rotterdam aansprakelijk te stel len. De verschillende partijen zetten tijdens de commissie alge mene zaken het licht op groen om te gaan procederen tegen Rot terdam. John Scheerstra (VVD): „Laat de rechter nu maar bepa len wie de schuldige is. Ik heb de verwachting dat deze actie J vruchten kan afwerpen". 3 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1