Palestij nen nog steeds onbekende minderheid Samenhang ontbreekt bij b en w Maassluis KIJK EERST BIJ FORD 29c Zakkendragers doelbewust naar café 't Centrum 'Bewonersverenigingen moeten zélf fuseren' VLAARDiMGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Cultureel feest in Lijnbaanhallen Hulpverlening buiten kantoortijd in gevaar Overstekers aangereden Controleurs krijgen klappen Voorstel tot afzetting bij meer handel in onroerend goed Van Kleef: terugdraaien raadsbesluit heel gewoon NETZO VOORDELIG. WEL 10 BETROUWBAAR. SPUITBUS AUTOLAK BRANDBLUSSER SPATLAPPEN VOETRUIMTE SPEAKERS VERGELIJK ONZE PRIJZEN! vink&eo Buitenlandse politiek taboe 'WS/ DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 Regionale redactie; Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Voor het -eerst in vijfen twintig jaar laten de 350 Palestijnen in Vlaardingen op een grote manifestatie in de. Lijnbaanhal hun 'culturele gezicht' zien. Dat gebeurt morgenavond in de Lijnbaanhallen. „De meeste Vlaardingers we ten helemaal niet dat er in hun stad zo'n grote groep Pa lestijnen woont", verklaart organisator Ibrahim Albaz. „De Palestijnen waren tot voor kort bang om zich als zodanig te presenteren". Dat leidde tot vreemde situaties; als de Palestijnse zaak onder werp van gesprek was durf den de Vlaaraingse Palestij nen zich daar niet in te men gen. Ibrahim Albaz vindt het hoog tijd, dat de Palestijnen hun stadgenoten informeren over hun aanwezigheid. „Dan kunnen zij op een an dere basis contact krijgen met Nederlanders". Tot dus ver waren zij een 'verborgen minderheid'. „Palestijnen in tegreren heel gemakkelijk in een nieuwe maatschappij. Zij hebben bovendien geen zin om die maatschappij met hun cultuur te belasten. Zij willen geen conflict met de Neder landers. Daarom gedragen zij zich westers, al houden zij onderling hun eigen cultuur en gebruiken in stand". Nabloes De eerste Palestijnen kwa men in 1961 uit het stadje Nabloes naar Nederland. De Vlaardingse margarinefa- briek Romi had daar een vestiging. Dus haalde Romi zijn gastarbeiders daar van daan. Pas twintig jaar later begonnen zij, op aandrang van opbouwwerker Albaz, zich te organiseren in vere nigingen. In de bevolkings statistiek van Vlaardingen staan zij nog steeds geregi streerd als Jordaniërs. „Zelfs mensen die jaren in de ge- meeteraad zaten wisten niet dat er Palestijnen in hun stad woonden", vertelt Albaz. Met de manifestatie in de Lijnbaan hallen willen de Palestijnse verenigingen een einde maken aan hun onbe kendheid. Zij worden daarbij gesteund door de stichting Vlaardingen Anders. De voorzitter van die stichting. Frank Maarleveld, vindt dat de manifestatie nu al zijn vruchten heeft afgeworpen; „Er wordt over gepraat in de stad. Dat was ook de bedoe ling". Helemaal zonder problemen is de organisatie van het feest niet verlopen. „Het is heel moeilijk om mensen er van te overtuigen", heeft Ibrahim Albaz gemerkt, „dat je als Palestijn alleen maar mensen wilt laten kennisma ken met je cultuur. Mensen schikken van de naam Pales tijn, dat is mij wel duidelijk geworden". De manifestatie, die om acht uur begint, heeft echter wel degelijk een cultureel karak ter. De kunstenaar Jamal Khamis bouwt een bedoei- nentent, waarin gratis Pale stijnse koffie wordt geschon ken, hij stelt zijn werken tentoon, er worden Pale stijnse gedichten voorgelezen en er zijn arabisch muziek- en dansgroepen. In een fo rum vertellen Ibrahim Albaz en de in Vlaardingen gebo ren Djamal Abu Hunein hoe hei is, om als Palestijn in Vlaardingen te wonen. Het laatste optreden van de avond wordt verzorgd door de Nederlandse groep One Two. Ibrahim Albaz: „Hoog tijd dat Pa lestijnen zich bekend maken". Voor professionalisering vrijwilligerswerk: Vlaardingen De werkgroep 'hulpver lening buiten kan toortijd' is ernstig be zorgd over het plan van de gemeente, haar werk te laten overnemen door de zes maatschappelijk werkers van het in terconfessioneel cen trum voor maatschap pelijke dienstverle ning (ICMD). De vijf tien vrijwilligers vre zen dat de hulpverle ning na vijf uur en in het weekeinde daar door 'ernstig in ge vaar komt'. Ook ICMD-bestuurslid mevrouw G.D. Sparreboom voorziet pro blemen, als de professionals het werk van de vrijwilligers buiten kantoortijd volledig overnemen. „Wij kunnen de hulpverlening op de dag met veel moeite aan", schrijft zij de gemeenteraad. Op het maatschappelijk werk wordt toch al steeds vaker een beroep gedaan. Door de vrijwilligers bij de 7 x 24- uurs-hulp verlening aan de kant te zetten, bespaart de gemeente zo'n veertigduizend gulden per jaar. Zelfs als het ICMD, zoals ge vraagd, extra personeel aantrekt, blijft er per jaar nog een bespa ring van ruim achtduizend gul den over. De hulpverlening buiten kan- toortijd. bedoeld voor mensen die 's avonds of in het weekeinde plotseling in een crisissituatie te recht komen, is sedert 1980 door vrijwilligers gedaan. Vanaf 1981 doet de gemeente pogingen om het maatschappelijk werk de plaats van de vrijwilligers te laten innemen. Zes jaar later lijkt dat eindelijk te lukken. Schiedam Een 33-jarige Schie dammer is gistermorgen met een gebroken been in het Schieland- ziekenhuïs opgenomen, nadat hij op een voetgangersoversteek plaats op de Churchillweg was aangereden. De man, die netjes op groen licht ha'd gewacht, werd aangereden door een 23-jarige automobiliste. Dé vrouw reed door rood. Zij schepte de voetganger. Een Schïedamse die gistermor gen zonder goed uit te kijken de Bdrgemeester Knappertlaan overstak kwam ook in het Sehie- fandziekenhuis terecht Een au tomobilist uit Den Haag probeer de, door hard te remmen en te toeteren nog de aanrijding te voorkomen, maar dat lukte niet De vrouw liep tegen de recht- voorkant van de auto op. Schiedam Twee controleurs van tramlijn 4 hebben gistermid dag op de Broers vest in Schiedam rake klappen opgelopen. Zij trof fen in de tram vier jongens die geen kaartje hadden. Toen de controleurs naar naam en adres vroegen begonnen de jongens te slaan en te trappen. De vier werden door de politie uit de tram gehaald. Drie van hen zit ten nog in de cel. De vierde is vrijgelaten, omdat hij zich niet in de vechtpartij had gemengd. Notaris berispt Schiedam Het gerechts hof in Amsterdam heeft vanochtend de Schiedam- se notaris C.F.J. van der Valk berispt. De notaris is gewaarschuwd, dat als hij nog eens handelt in on roerend goed, een voor dracht tot afzetting uit zijn ambt in overweging dient te worden genomen. Het hof meent, dat Van der Valk in strijd heeft gehandeld met wat in hel ambl betamelijk is. ïn 1983 heeft hij in Deventer van een be leggingsmaatschappij onroerend goed gekocht en vervolgens aan dezelfde belegger verkocht Hier zaten financiële voordelen aan. Voorts heeft Van der Valk in 1979 een borgstelling geregeld ten behoeve van een bank en in 1983 ten behoeve van een cliënt. Ook dit zijn zaken, die een notaris volgens het gerechtshof niet be hoort te doen. Op zijn minst had het op de weg van notaris Van der Valk gelegen om de Kamer van Toezicht in Rotterdam hier over m te lichten; dat is niet ge beurd. De berisping is een tuchtrechter- lijke maatregel. Het hof gaat uit van bewezen feiten, noemt deze ernstig en neemt ze hoog op. Wel zijn er voor Van der Valk ver zachtende omstandigheden, meent het gerechtshof: er zijn te gen de 53-jarige notaris, m de ruim twintig jaar van zijn prak tijk, nooit klachten ingediend. Ook zijn vermogenspositie wordt betrouwbaar genoemd. Cor van der Valk mag zijn bordje (nog) laten hangen. De zakkendragers nemen er nog een. Een toast op behoud van café 't Centrum. Maassluis De toonzetting was duidelijk. PvdA-frac- tievoorzitter Robert Punt was duidelijk en hard in zijn kritiek aan bet college; „Iedere samenhang in het be leid ontbreekt, minstens een wethouder maakt uitstap jes naar beleidsterreinen van een collega". Joh» Scheerstra (VVD) zei het de ten nishal waar de VVD zich Schiedam „De gemeen te vermoordt Schiedam, als zij café 't Centrum sloopt", zegt cineast Jan Schaper, één der hoofdlie den van het zakkendra- gersgilde Anthonis. Het AnthonisgiJde stoort zich er bijzonder aan dat het oude, scheefgezakte café aan de Broers- vest voor de gemeente Schiedam geen enkele historische waarde heeft. „Alles wat karakter heeft halen ze weg, want ze hebben zelf geen karakter", zegt Jan Schaper over de verantwoorde lijke politici. „Als ze eens in ten ten zoals deze zouden komen, ging het leven. Maar ze komen niet in deze tenten, want ze blij ven liever in hun eigen miserabe le, steriele omgeving". Jan Schaper zegt te weten waar hij het over heeft, want hij heeft zelf destijds als een leeuw ge vochten voor het behoud van het Zakkendragershuisje en mouterij De Goudsbloem, dwars tegen het gemeentelijke beleid in. En met succes. Verbijsterend vmdt ook Jan Ha gendoorn het, dal de gemeente Schiedam de historische waaide van café 't Centrum niet inziet. De deken van het Anthonisgilde staat vierkant achter cafébaas Piet de Jong, die graag het pand uil 1907 wil behouden. Het café laat als enige op de Broersvest nog zien, hoe destijds dc bebou wing langs de Broersvest in een put stond. Ook het interieur is klassiek. Kunstenaars, politici, journalisten en studenten hebben er lokale geschiedenis geschre- Het is om die reden, dat het An thonisgilde dinsdagavond café 't CenUum uitkoos om er de tradi tionele inschrijving van de zak kendragers 'nat* te maken. Het brem achter deze keuze voor 't Centrum was molendirectcur Jos G urineweg, evenais Schaper hoofdman van het gilde. Deken Hagendoorn: „Als de gemeente geen historische waarde ziet, zor gen wij er wel voor. Dan nemen wij dit op in de herleving van het zakkcndragersgilde. Vroeger gingen ze hier ook naartoe. Als dit opnieuw een zakkendragers café kan worden. Iaat de gemeen te het misschien wel staan". Jos Gunneweg- „Laat de ge meente alsjeblieft de modernste fu nden ngs teeh n ieken toopasse n om dit café te bc-houden en voor verdere verzakking te behoe den". Schiedam „Wie 2ijn die bewo nersverenigingen dan wel hele maal? Ze hebben een grote mond, ze zeggen dat er bij de woningcor poraties geen kwaliteit zit in de verschillende besturen, ze willen daarom nieuwe bestuurders aan wijzen maar watstellen die be wonersverenigingen dan zelf voor? Zit daar dan zoveel kwali teit? Het zijn toch ook amateurs? Laten die bewonersverenigingen maar gaan fuseren, misschien kunnen ze met elkaar dan net een klein bestuur van redelijk deskundige mensen vormen". Die reactie is opgetekend uit de mond van één der bestuursleden van de stichting Samemverken- de Schïedamse Woningcorpora ties (SSSW), zij het dat de uit spraak op persoonlijke titel is ge daan. De SSSW-bestuurder baalt ervan om steeds maar van bewo nersverenigingen te horen, 'dat zijn bestuur uit 'nitwits' bestaat Zelf denkt hij dat na een fusie van de vijf Schiedamse corpora ties het huidige SSSW-bestuur grotendeels kan aanblijven, tot de eerste ledenvergadering van de nieuwe woningbouwvereniging Schiedam. De bewonersverenigingen zijn van plan de fusie te vertragen, liefst nog te blokkeren. Zij willen dat de vijf corporaties hun 'eigen aannemer', de SSSW, opheffen en vervolgens hun woningbezit geheel overdragen aan het Ge meentelijk Woningbeheer. Al leen Schiedam-West heeft zich hiervan gedistaneïeerd en voor Groenoord-Zuid hoeft het verzet niet zo. West verkeert in enkele besprekingen met woningcorpo raties (over de 213 Sint Jozef-wo ningen en de stookkosten in de Mariastraat). Na jarenlang onder handelen lijken er eindelijk re sultaten te komen. In die situatie wil West niet het risico van nieu we vertraging lopen door nu te pleiten voor overdracht van wo ningen aan de gemeente. Wel heeft ook West zijn beden kingen bij de fusie van de vijf corporaties, tot één woningbouw vereniging Schiedam. Bachplein-vertegenwoordiger Joop Huijsmans gisteren, in een reactie op de uitspraak dat de be wonersverenigingen maar moe ten samengaan: „Wij hebben al een soort fusie. Wij hebben im mers het SOBO opgericht, het stedelijk overleg van bewoners organisaties. Nou, daar zit kwali teit. hoor, laat de SSSW zich niet vergissen!" Schiedam Hans van Kleef verwacht weinig politiek krakeel over zijn voorstel het sloopbesluit voor de Sommelsdijksestraat terug te draaien. „De oppositie gaat zijn gang maar, als die er munt uit wil slaan. De WD zal er niet zoveel problemen mee hebben en mijn eigen fractie is best bereid naar redelijke argumenten te luisteren", aldus de zelfverzekerde PvdA-wethouder. Van Kleef vindt 'bakzeil halen' niet de juiste term voor het voorstel, dat in december op de agenda van de raadscommissie voor stadsver nieuwing komt Dat de jonge bewoners in het Gorzense straatje alsnog gelijk krijgen sloop is overbodighebben zij volgens Van Kleef te danken aan 'nieuwe gegevens'. Welke gegevens dat zijn, geeft de wet houder niet aan. Los daarvan is het naar zijn mening heel gewoon dat de gemeenteraad terugkomt op eerder genomen besluiten. Dat zijn voorganger, de liberale wethouder Cor van Tilborg, ten sterk ste heeft ontraden aan het besluit te gaan sleutelen, kan Van Kleef zich nauwelijks voorstellen. „Zo ken ik Van Tilborg helemaal niet, ik vind het een heel onliberale opvatting. Ik weet wel dat hij onlangs on der een borrel tegen me zei: die straat moet gewoon plat, het is alle maal rotzooi-maar dat een liberaal niet aan een raadsbesluit zoü wil len tomen, kan ik me niet indenken". zo: „Het stuk dat gespeeld werd was niet vals. maar veel scheelde het niet Het sterkt ons in de overtuiging dat dc- behandeling van de begroting andtrs moet. Er worden nu teveel vlagen gesteld, teveel op details ingegaan en er is te weinig diepgang". Kritiek op het college dus. al sprak Leo Speel slechts van kleine schoon heidsfoutjes. Robert Punt: „Toch houden wij vast aan ons wensen- Jijstje Vijfhonderdduizend gul den extra voor stadsvernieuwing, honderdduizend gulden structu reel voor een emancipatie werk stuk. vijftigduizend gulden voor een contactcenlrum voor de Der de Wereld". Joke van Rest (CDA) reageerde fel: „De PvdA is nc-t een klein kind. dat met de voetjes gaat stampen als het de zin niet knjgl. Is er ruimte om te invesieien. dan moeten alle wen sen direct worden ingewilligd". Dc christen-domoera te vroeg wethouder Izaak van der Knaap vervolgens om een beleidsnotitie. Een veeg uit de pan van het CDA kreeg ook de VVD „Selectieve verontwaardiging, daar nn.ukt de VVD zich schuldig aan. Zeggen dat het tekort vin het Schuur- kerkje gillend uit de hand loopt. Vierduizend gukler.dat valt best mee Nee, dan de exploitatie van Kleine besef, idigingen bem u zelf cy. c de baas Wees brand snel meesier met deze eerste klas poeder- blusser. Navulbaar Makkelijk in le bouwen Een machtig g Escort '80-'85 Escort'86 f89,- Originele Ford onderdelen. Door Ford getramd personeel staat voor u klaar. Een onverslaanbare combinatie' Staat hef onderdeel dat u wenst met vermeld7 Bel dan op. Of beter nog, kom langs. Bij ons bent u met uw Ford aitijd welkom. Stad houderslaan ZZ11-13, Schiedam. Tel. 010-4264690. Openingstijden maandag t/m vrijdag van 8.00-16,45 uur; zaterdag van 9.00-12,00 uur. De jUiikijk in december gesloopt Schiedam In decern ber Ixgi n t de Schïedamse aannemer Lcen- ders met de slivjp van De Uitkijk, het voormalig in ternaat voor schipperskinde ren aan de voet van dc Hoog straat. Het ver pauperde pand is ends kort eigen dom van tie ge meente Schie dam Het voorlo pig koopcontract werd al zo'n twee jaar geleden gete kend, maar de de finitieve trans actie vond pas plaats toen de oor spronkelijke eige nares, de Suil Imelda Stichting, dreigde de ge meente voor de rechtbank te da gen wegens het niet nakomen verplichtin gen. De gemeente blijft zwijgen over de bestemming van de grond. Naar alle waar schijnlijkheid blijft die gereser veerd voor een klein warenhuis of de nieuwe bi bliotheek. zo hard voor heeft gemaakt. De tekorten lopen daar echt uit de hand". Het college liep tijdens de laatste avond van de algemene beschou wingen weinig schade op. De kri tiek, ook van 1366 en klein links, was hard aangekomen bij het stadsbestuur. De behandeling van de lxgroting zal volgend jaar dan ook op een andore manier plaatsvinden De zaken woiden in rk* toekomst eerst doorgeno men m de verschillende raads commissies De wethouders Ixloofden beter schap en daarmee werd een ton- I fUct niet de raad m de kiem ge smoord. Voor do neanlwoordtng in tweede termijn nam het colle ge royaal de tijd. De schorsing duurde extreem lang De be windvoerder» wilden duidelijk niet voor de tweede maal afgaan en namen alle tijd om nu wel lx- slagen ten ijs te komen. Burge meester Hans van Es- „Het is fy siek onmogelijk om alles op één dinsdag op elkaar af te stemmen. Er is in hot college echter niet an- dors gewerkt dan m ander e jaren. - Een nieuw college moet altijd ac climatiseren. Daar is niets vreemds aan Angstgevoelens, dat het met m orde zou zijn met het college, kan ik echter wegne men Het gaat goed". Onderzoek Verto duurt te lang Maassluis De raad van Maas sluis protesteert bij de provincie tegen dc trage afwikkeling van hei nadere onderzoek naar de I bodemverontreiniging in de Ver- towyk. Een motie van het CDA van die strekking werd unaniem door de raad overgenomen. „Verdere vei traging is onaan vaardbaar". aldus CDA-wooord- voerder Harm Woudstra. „Ge zegd werd dat in december meer duidelijkheid zou komen, maar ik heb begrepen dat het nog wel veel langer kan duren. Dat moe ten wij zien te voorkomen". Maassluis Maassluis doet niet aan buitenlandse politiek. Het voorstel van de PvdA om van Maassluis een anu-apartheidsstad te maken haalde het gisteravond - rnel. „Nederland is al een anti-apart- hetdsland, dus hoeven wij ons er niet meer over uit te spreken", stelde Leo Speel namens het CDA. En John Scheerstra (VVD): „Ik weet niet goed tot wie ik me moet richten in het college. Wie is de wethouder van buiten landse zaken? Wij stemmen te gen het voorstel van de PvdA. Buitenlandse politiek is niets voor ons".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1