Facelift voor vieze pukkel goed haalbaar Nieuw politiebureau komt aan Delftseveer Sloop oude herberg op valreep verijdeld seHfmiscHEooüw 'Zwam in de stam' Uithangbord bleef bewaard YIMIMES M681AD HIHBIIE WftlIBWfE C8URANT Bijdorp gered «I mi Sint komt met brandweerauto Zwammen ontdekt; renovatie stokt Bewoners GTB krijgen geld terugbetaald J Bizarre I interpellatie 1 heeft S toch resultaat Raad om na pleidooi Historische Vereniging Problemen rond Singel moeilijk op te lossen Admiraal Tromp en het Hazepad Problemen bij kindercentra r WATERWEG VRIJDAG 5 DECEMBER 1986 Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis De Stations straat in Maassluis kan ge red worden zonder dat het de gemeente kapitalen gaat kosten. Beweringen van PvdA-wethouder Anton Wustrow dat een renovatie beurt veel te duur uitvalt, zijn gebaseerd op een veel te afwachtende, weinig crea tieve houding van het ge meentebestuur. Tot die eensluidende conclusie kwamen gistermiddag vier on afhankelijke deskundigen tij dens een forumdiscussie over de toekomst van dat stukje oud Maassluis. De bewonersvereni ging had de deskundigen op getrommeld nadat de gemeen teraad (met uitzondering van de eenmansfracties van PPR/PSP en D66) de buurt had laten vallen. Als de bewo ners hun huis wilden opknap pen, moesten ze individueel een beroep doen op het potje particuliere woningverbete ring. Meer opbeurends had de raad niet te melden. De vieze pukkel in het schone aangezicht van Maassluis, zoals de Stationsstraat door velen in de stad wordt beschouwd, kan een facelift ondergaan. „Maar dan moet de gemeente beginnen met de bestuurlijke uitspraak dat de woningen voor tenminste 25 jaar blijven staan". Dat was het eerste recept dat Gerard van Evert van de afdeling stadsvernieuwing van Den Haag voorschreef. Hij verweet Wustrow, en diens voor gangers Hummelen en Duime- Iaar, een zwalkende koers. „De ene keer wilde de gemeente ko pen, dan toch maar weer niet Die onduidelijkheden roepen sloop- verwachtingen op. Dat is niet be paald een sfeer waarin wat van woningverbetering terecht komt". Samen met Aad Bouwhuis (con sulent stadsvernieuwing bij de provinciale planologische dienst), Wim Schuyt (coördinator van de werkgroep 2000 in Amersfoort) en Evert Janssen (consulent van het Nederlands Christelijk Insti tuut voor de volkshuisvesting) hekelde Van Evert ook het ge mak waarmee verbeteringsplan nen door de gemeente als onhaal baar van de hand zijn gewezen. Bouwhuis wees op het bestaan van enkele provinciale subsidie potjes, terwijl Schuyt vertelde dat in totaal vier ton voor stadsver nieuwing krijgt Het totale be drag zou over enkele projecten moeten worden uitgesmeerd en niet zoals nu het geval is, voor alle huiseigenaren in de stad be schikbaarzijn. Ook de subsidieverordening moet op de helling. „Doe je dat ook op het stimuleringsfonds voor experimenten op het gebied van stadsvernieuwing een be roep kan worden gedaan. Maas sluis heeft volgens hen van die mogelijkheden onvoldoende ge bruik gemaakt Echt kwalijk na men ze dat Wustrow overigens niet Landelijk zijn nog nauwe lijks ervaringen opgedaan met de particuliere woningverbetering, die sinds vorig jaar eerst goed is geregeld. Schuyt worden doorbroken als bewoners en gemeente stoppen met pingpong spelen. „Beide par tijen hebben te veel energie ge stoken in het bewijzen van el- kaars ongelijk", concludeerde hij op basis van jarenlange vaak ste- De impasse rond de Stations straat de perikelen slepen al vanaf 1979 kan volgens Hoewel de vier niet eensluidend waren in hun oplossing, vonden ze wel unaniem dat een opknap beurt reëel mogelijk is. Janssen pleitte voor een flexibeler hou ding waarbij sommige bewoners hun huis aan de gemeente verko pen en andere van de verbete- ringsregelingen gebruik maken. De vier deskundigen achter de ta fel. In het midden gespreksleider ir. J 't Mannetje. Van Evert had het meest uitge werkte plan. In zijn visie moet er, nadat Maassluis het voortbestaan van de huizen heeft gegaran deerd, een functionaris worden benoemd die de eigenaren tot een collectief kneedt Vervolgens moet de gemeenteraad prioriteit aan de straat toekennen om te verbeteren. Maassluis heeft mo menteel een ton per jaar in dat porie 2itten. Dat bedrag kan ge makkelijk worden opgeschroefd, meent Van Evert, omdat de Mad niet dan kun je beter gelijk de slo per bellen", vond Schuyt In die nieuwe verordening moet wor den geregeld dat de bewoners/ei genaren slechts 25 procent van de opknapbeurt uit eigen zak hoe ven te betalen. Van Evert vond tenslotte dat bouw- en woningtoezicht pressie moet uitoefenen op de bewoners die niet willen meedoen. De ver eniging van huiseigenaren moet in zijn optiek een minimaal ver beteringsniveau vaststellen waaraan iedereen zich moet hou den. Gebeurt dat niet, dan moet een onteigeningsprocedure wor den gestart „Een harde aanpak, maar alleen dan is het haalbaar," meende hij. De aangeslagen bewoners waren duidelijk opgelucht na de han dreikingen van de deskundigen. „Misschien dat we het cirkeltje nu eindelijk kunnen doorbre ken," schatte Ron Daniels, voor zitter van de bewonersvereni ging, in. Sinterklaas verkoos vanmorgen een ruim dertig jaar oude brandweerau to boven meer gangbare transportmiddelen als het paard of de koets om een bezoek te brengen aan de Harlekino-school aan de Burgemeester Van Haarenlaan. Hij arriveerde daarom kwart over acht met loeiende sire nes en vergezeld door vier pieten. De goedheilig man bleef de hele ochtend om aan alle leerlingen surprises uit te delen. De Sint heeft trouwens toch altijd verrassingen in petto als hij die school bezoekt Vorig jaar kwam hij op zijn verjaardag per roeiboot naar de Har- Jekinn. Schiedam Om een nieuwe uitbarsting van iepziekte te voorkomen, wil gemeentewer ken Schiedam een flink aantal bomen rooien, waarbij 'zwam In de stam' is ontstaan. De schimmel levert een potentieel gevaar voor een nieuwe epide mie onder het Schïedamse bo- menbestand op, aldus direc teur gemeentewerken Harm de Block. In het Prinses Beatrixpark heeft de iepziekte al eerder huisgehou den, Aan de Schiedamseweg wil De Block dat voorkomen door in ieder geval zeventien bomen, waarvan de schors afsterft, te verwijderen. Het kappen staat als eerste op het programma. Als dat is gebeurd, zal gemeentewerken de elektrische zaag zetten in bo men aan de Warande, in het Juli- anapark, op de Vlaardingerdijk en aan de Rotterdamseoijx en langs de Admiraal De Ruyter- straat. Jonge bomen van een steviger soort komen ervoor in de plaats. Volgens De Block komen er dankzij herbeplanting jaarlijks vier- tot vijfhonderd bomen in Schiedam bij. In Nieuwland vraagt men zich af, wanneer hier wordt begonnen met het verwij deren van enkele tientallen bo men, die ziek zouden zijn. De Block kon daar geen antwoord op geven: „Ik heb niet elke boom in mijn achterhoofd". Het rooien van de eerste zeven tien bomen gebeurt dinsdag 16 december. De Schiedamseweg wordt die dag voor verkeer afge sloten, vanaf de Prinses Beatrix- laan tot aan de Zwaluwlaan. Waarschijnlijk komen er dezelf de dag hazelaars voor in de plaats. Schiedam Zwamvorming in de stijlkamer van het oude gebouw van de gemeentel ij- _ke sociale dienst aan de Nxeuwstraat, hoek Oude Kerkhof, heeft de gemeente aanleiding gegeven de reno vatie tijdelijk stil te leggen. Een aanvraag tot extra subsi- die van 240.000 gulden wordt overwogen. „Len jammerlijke tegenslag, die zwammen, maar je kunt zoiets bij een renovatiepro ject tegenkomen", zei direk- teur Harm de Block in de raadscommissie stadsont wikkeling, waar hij de zwammen toelichtte. In de voormalige dienst wor den onderkomens voor een- en tweepersoonshuishou dens gemaakt. Deze renova tie zal gewoon worden voort gezet Alleen in de stijlka mer, waar de zwammen tus sen de beschieting en de muur zijn gevonden, wordt het werk stilgelegd, tot de rijksdienst voor monumen tenzorg toestemt in de subsi die. Schiedam De werkgroep GTB heeft succes geboekt in de onder handelingen met de gemeente, over de noge eindafrekeningen van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. De bewoners van de nieuwbouw op het GTB-terrein schrokken driekwart jaar geleden van de eindafrekeningen, die soms hon derden guldens hoger waren dan in energiezuinige huizen mocht worden verwacht De oorzaak lag in een slechte afstelling van de installaties, die het circuleren van de warmte regelen. De werkgroep van GTB-bewoners heeft weten te bereiken, dat de ONS overgaat tot terugbetaling van een aanzienlijk deel van het meerbedrag op de eindafreke ningen. gllll!lll[|[|lllll[|||||IIIllllllllllllil!l1IIIimilll^ H Vlaardingen Het Vlaardlngse gemeentebe- stuur zal de commissaris s van de koningin in Zuid- Holland verzoeken een j§ einde te maken aan de stankgolf, die de stad al |E weken teistert Als ver- j= antwoordelijke instantie voor het milieubeheer in §E EE de Rijnmond moet de pro- j§ vincie de fabriek, die de kattepislucht veroorzaakt opsporen en berispen. |t De Vlaardingse gemeen- teraad was het gister- avond tegen alle gewoon- j= ten in unaniem met Remi s Poppe (Social istïese Par- H tij) eens, Poppe, die het H college over de vieze luch- tjes in Vlaardingen inter- S pelleerde, kreeg zelfs alle E5 fracties achter zijn motie om de provincie in te schakelen. 2 Aanvankelijk zag het er- j§ E naar uit dat het enfant terrible van de Vlaarding- se raad zijn betoog voor lege stoelen moest hou- den. Uit protest tegen Poppes uitlatingen in een eerder debat verlieten vrijwel alle volksverte- genwoordigers de raad- 5 zaal. Poppe had oud-wet- E houder Teun de Bruin tij- E dens een discussie over E stadsvernieuwing 'een so- 5 eiaal-democratisehe E melkboer' genoemd. Dat werd hem zeer kwalijk genomen. Een rood aan- gelopen burgemeester I Van Lier gispte Poppe eens te meer om zijn 'on- fatsoenlijk taalgebruik'. Door de onervarenheid i van Bert Kandel (PvdA) had Poppe toch nog sue- E ces met zijn interpellatie. Kandel meende een fout- je te bespeuren in de pro- cedure en eiste een orde- debatje. Daarop moesten alle fracties wel terugko- men om te beslissen of i Poppe aan het woord i mocht blijven. Dat mocht Alleen een rumoerige toe- schouwer op de tribune hield zich niet aan de orde. Hij onderbrak Pop- pes woordenstroom her- haaldelijk met bizarre j teksten, waarvan 'eerst j kwamen de Batavieren, j j nu komen de dode vissen' I wel de opmerkelijkste ^iiiifiiiifWfiiiiiiiimiijiiiimiiiiiiiiiiimfiiirc De gemeente gaat alsnog bekijken of een eeuwenoud gebouwen-complex aan de Korte Dijk waard is aerestaureerd te worden. Vlaardingen De Histori sche Vereniging Vlaardin gen heeft op het laatste mo ment kunnen verijdelen dat de voormalige herberg Het Zwarte Paard aan de Korte Dijk wordt gesloopt De panden, waar nu C.F, van der Knaap zijn dranken- groothandel drijft, gaan voorlopig niet tegen de vlakte. De grossier verhuist wel met zijn kratten en vaten naar de 4e Industriestraat maar de ge meente wacht nog met nieuw bouw aan de Korte Dijk. Raadsleden van de commissies financiën en stadsontwikke ling gaan eerst ter plaatse be kijken of Het Zwarte Paard waard is gerestaureerd te worden. De gemeenteraad had zonder een bliksemactie van de Historische Vereniging gisteravond onge twijfeld voor sloop gekozen. Maar door de raad op de valreep op de waarde van het pand te wijzen wist HVV-iid Bert den Bommel het tij te keren. Na zijn betoog durfde geen fractie het definitie ve vonnis over het 'zwarte schaap' zoals burgemeester Van Lier het pand bij vergissing noemde, te bekrachtigen. De vereniging boekte daarmee een historisch succes. De HVV heeft zich regelmatig geërgerd aan het gebrek aan waardering dat de Vlaardingse politiek en ambtenarij voor het monumen taal erfgoed tonen. Schuin tegen over Het Zwarte Paard bewijst de 'gerestaureerde' stadsboerderij hoe onzorgvuldig Vlaardingen met het verleden omspringt. „Eerst liet men de boerderij ver krotten, om die daarna weer van de grond af op te bouwen. En hoe! Iedere serieuze architect krijgt er een lachstuip van". Identiteit Als het even kan moet dat lot de voormalige herberg worden be spaard. Omdat de gemeente over sloopplannen zelden vooraf con tact opneemt met de Historische Vereniging, hoorde Bert den Bommel toevallig tijdens een ver gadering van een raadscommis sie dat het 17e eeuwse pand tegen de grond zou gaan. De HW stel de inderhaast een delegatie sa men om het uit drie panden be staande complex op zijn bouw kundige staat te onderzoeken. Die bleek zodanig, dat restauratie geen grote problemen hoeft op te leveren. Den Bommel las het rapport woensdagavond voor aan de ge meenteraad. Hij voegde er met een een waarschuwing aan toe. Als de gemeente op de oude voet doorgaat, blijft er van de binnen stad steeds minder over. „Vlaar dingen verliest zijn identiteit", voorspelde hij. Hoe meer waar devolle panden er gesloopt worden, hoe negatiever de uit straling van de overblijvende monumenten. Ze dalen in waar de, waarna sloop als enige 'oplos sing' overblijft Den Bommels pleidooi maakte voldoende indruk om Het Zwar te Paard het voordeel van de twijfel te gunnen. Een poging van de Socialistiese Partij om via een motie iedere kans op sloop bij voorbaat uit te sluiten, maakte geen kans. De raad wil eerst met eigen ogen bekijken of het pand inderdaad de moeite waard is en of het na restauratie kan worden ingepast in de woningbouwplan nen voor de Korte Dijk. Vlaardingen De voormalige herberg Het Zwarte Paard aan de Kor te Dijk is één van de oudste panden in Vlaardingen. De volledige gege vens over de uitspanningnu een drankengroothandelheeft men op het gemeente-archief wegens verbouwingswerkzaamheden niet precies kunnen achterhalen. Maar volgens archiefmedewerker Mat- thijs Struijs staat vast dat er in 1646 een paarden meester was gevestigd die de paarden voor de trekschuiten op de Vlaardingse Vaart in- en uitspande. Ook koetsiers en postiljons maakten gebruik van de dien sten van meester Baren t de Wit. De herbergfunctie van het pand dateert van circa 1750. Misschien was het indertijd een buitensocièteit voor welgestelde Vlaardingers, want aan de achterzijde was aan het begin van de 19e eeuw een kolfbaan. Overigens werd het pand al in 1718 Het Zwarte Paard genoemd. Het uithangbord van de herberg met daarop de afbeelding van een-zwart paard, wordt nog steeds bewaard op de zolder van het stadhuis. Vartxje twee bijbehorende panden is bekend dat één een tijd als winkel en la ter als café in gebrnxk was. Het andere heeft een tijd gediend als woon huis voor binnenschippers. Vlaardingen Na maan denlang wikken en wegen heeft de gemeenteraad gis teravond de knoop doorge hakt: het nieuwe politiebu reau wordt gebouwd aan het Delftseveer. Tijdens een gedeeltelijk beslo ten vergadering werden de fi nanciële consequenties van een nieuw bureau aan de Westlandseweg nog eens op een rijtje gezet. Die bleken zo verstrekkend, dat alleen VVD en SGP/GPV/RPF bleven vasthouden aan de plek waar heen ook het korps zelf het liefst zou verhuizen. Burgemeester Van Lier somde de voor- en nadelen van beide plaat sen nog eens op. Het Delftseveer ligt centraler en biedt meer ze kerheid, omdat het bestemmings plan niet hoeft te worden gewij zigd. Bovendien kunnen de om wonenden geen bezwaren indie nen; voor Van Lier zwaarwegen de argumenten omdat uiterlijk in 1988 de eerste paal de grond in moet Anders verspeelt Vlaardin gen de 14 miljoen gulden die de minister van binnenlandse zaken heeft toegezegd. Dat bouwen aan het Delftseveer, op de plaats van het huidige bu reau, duurder is, meer tijd in be slag neemt en het korps—-dat im mers gewoon zijn werk moet blij ven doenveel overlast bezorgt, zijn voor Van Lier geen redenen om alsnog aan de Westlandseweg de voorkeur te geven. Zelfs de sloop van het nog geen 30 laar oude gebouw, geldverspilling volgens WD'er Jan Madem, was geen reden de plannen te herzien. Het CDA, dat nog in november een motie steunde om de West landseweg als vestigingsplaats te heroverwegen, bieek na de beslo ten vergadering voorstander van een nieuw politiebureau op het huidige adres. Woordvoerder Chris van Roon reserveerde in navolging van het college de Westlandseweg liever voor een andere bestemming. Om de prijs van de grond niet op te drijven, werd voorzichtig heidshalve in het midden gelaten welke gebruiksmogelijkheden Vlaardingen dan wel ziet voor het terrein aan de Westlandse weg, dat eigendom is van de Windmill. Het terrein biedt kan sen aan een onderneming die promotie-activiteiten voor Vlaar dingen koppelt aan nieuwe werkgelegenheid, zo viel uit de woordkeus van sommige raadsle den op te maken. Madem maakte een duidelijke toespeling op een hotel: „Een voorziening voor de toerist en de zakenman". Maar die accommo datie mag wat de WD betreft best een stukje noordelijker en dichter bij de rijksweg komen te liggen. Dan blijft er voldoende ruimte over voor een politiebu reau aan de Westlandseweg. De Socialistische Partij liet rich als enige niet in met dergelijke delicate overwegingen. De partij van Remi Poppe heeft voorde 14 miljoen gulden van minister Van Dijk liever een nieuwe brand weerkazerne of een paar kleine politieposten in verschillende wijken. Schiedam Bijdorpers, die al ja ren aarzelen hun woning op te knappen, kunnen hun gang gaan, De gemeenteraad zal het bestemmingsplan herzien en daarmee de dreiging wegnemen, dat het dorp nog eens tegen de vlakte moet De visie van de gemeente Schie dam is een geheel andere dan de visie, die het stadsbestuur in 1968 nog had. Toen vond men dat Bij dorp plaats moest maken voor ri ante verkeersaders richting Groenoord, Woudhoek en Delft. Nu vindt de gemeente, dat het rustieke wijkje alleszins de moei te waard is om te behouden. Bij het bureau Huisvesting is veel vraag naar een woning in Bijdorp en ook verantwoordelijk wethou der Chris Zijdeveld is tijdens zijn vele wandelingen over de Schie damseweg onder de bekoring ge raakt van het oude bij-dorp bij Kethel. Schiedam De stadsvernieu wing voor de Singel heeft slechts kans van slagen, als tenminste 43 panden worden gesloopt Ook en kele huizen aan de Oostsingel en de Oosterstraat moeten onder de slopershamer. Tot die aanbeveling komt het projectteam stadsvernieuwing Schiedam-Oost. De definitieve plannen moeten voor de helft van 2987 rond zijn. Bij de herin richting van de Singel kan uiter aard niet worden volstaan met het neerhalen van die 'zieke' wo ningen en het vullen van de ga ten. Er moet veel veranderen, conclu deert het projectteam in een uit; nodiging voor een informatie avond voor bewoners, die maan dag in het stadskantoor wordt ge houden. Met name het parkeer probleem schreeuwt om een op lossing. Zelfs 's nachts is er op de parkeerplaatsen in de wijk een bezettingsgraad van ongeveer 83 procent Zonder de parkeerter reinen bij het stadskantoor en op het Emmaplein zou het zelfs 91 procent zijn. Volgens landelijke normen moet een dergelijk hoog percentage als parkeerknelpunt worden aangemerkt Het project team riet echter nauwelijks mo gelijkheden die parkeerdruk in de toekomst te verlichten. Ook het aantal groen- en speel- voorzieningen zal niet noemens waardig worden vergroot Het projectteam houdt er zelfs reke ning mee, dat op dat punt moet worden ingeleverd. Verder wil het projectteam bekij ken of er mogelijkheden zijn een aantal dagwinkels aan de kop van de Singel, bij het Stations plein, te situeren. Uit een onder zoek zal moeten blijken of die winkels levensvatbaarheid heb ben. De informatie-avond begint "om achtuur. Schiedam Vier nieuwe straat namen zijn bedacht voor tot nu toe naamloze stukjes Schiedam. Een weggetje langs Wilton-Fije- noord, dat van de Admiraal De Ruyterstraat naar de Westfran- kelandsestraat voert, wordt ver noemd naar Maarten Harperts- zoon Tromp en gaat Admiraal Trompstraat heten. Het binnen terrein tussen de Lange Achter weg en de Boomgaardstraat in de binnenstad krijgt ook officieel de naam Lindenhof; veel mensen duidden die plek al zo aan. Het Stadserf, ook een reeds ingebur gerde naam, wordt nu officieel voor het parkeerterrein aan de voet van het stadskantoor. Stad- serf wordt de naam van het hele gebied tussen Overscbiesestraat, Emmastraat, Huis te Rïviereweg en Broers vest. De fietsers, die al enkele jaren ge bruik kunnen maken van een fietspad ten zuiden van het Bea trixpark, parallel aan rijksweg 20, weten binnenkort ook waar zij op rijden. Zij kiezen voortaan het Hazepad. Schiedam Knelpunten in de personele bezetting, die bij de twee Schiedamse kinderdagver blijven onvermijdelijk waren, worden door B en W opgevangen via incidentele subsidies. Het gaat om relatief geringe bedragen, 4200 gulden voor Honki-Ponk en 4500 gulden voor Katja, maar de ergste nood kan ermee gelenigd worden. De kindercentra vragen al jaren om een structurelere ver betering, tegen de Haagse bezui nigingen In. J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1