Politie dwingt vertrouwen van het stadsbestuur af Alternatieve straffen voor vuurwerkvandalen JE ZIET JE GELD HAAST GROEIEN I 'Een echt Schiedams zangfeest' 'Muilkorven is een te harde maatregel' VLAAHDMGS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT 11111 Illlllii Clllflll Naakt- recreatie in Lickebaert- bos mag Primeur in Schiedam Taxi schiet van Maasdijk Volkskerstzang in Grote Kerk verenigde spaarbank ÊSS&M KEST.BOMEN: MEER SFEER IN CENTRUM G. van Sweeden voor commissie: □WATERWEG WOENSDAG 10 DECEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 SC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Kroonberoep verworpen Vlaardingen Naaktrecreatie mag in het Lickebaertbos. Boze inwoners van Vlaardingen, die het met het besluit wan de ge meenteraad niet eens zijn om een strook groen ïn het bos vrij te houden voor naaktrecreatie, droegen bet besluit onlangs bij de Koningin voor tot schoising en vernietiging. De minister van binnenlandse zaken, die de zaak formeel moet afhandelen, ziet echter geen aan leiding om in te gaan op het ver zoek. „Het aanwijzen van het gebied voor naaktrecreatie past in het bestemmingsplan. Het nemen van een besluit over naakrecrea- tie is een autonome bevoegdheid van de raad. Indien de raad dat wenselijk acht, kan hij een onderzoek on der de bevolking instellen over naaktrecreatie. De raad is daartoe echter niet verplicht. Hetzelfde geldt voor het bieden van inspraakmogelijkheden", al dus een schrijven van het minis terie van binnenlandse zaken aan de indieners van het kroon beroep. Cor de Jonge, raadslid voor SGP/RPF/GPV in de Vlaar- dingse raad, is weinig ingenomen met het standpunt van het minis terie. Vooral het voorbijgaan aan de inspraakprocedures zit het raadslid dwars. „Wat is er ge beurd met anti-naaktbezwaren? De mening wordt gerespecteerd, maar geen hoorzitting, Zelfs geen schriftelijk antwoord, slechts een medeling in 'gemeemegebeuren'. Over behoorlijk besturen en ge lijke behandeling gesproken. Toen er een voorbereidingsbe- sluit moest worden genomen in zake het bouwplan Markgraaf laan werd er een wel een hoorzit ting georganiseerd". Het Vlaardingse raadslid kan tot geen andere conclusie komen dan: „De brief van het ministerie gaat voorbij aan een zorgvuldige afweging van belangen. Voorbij aan de bevoegdheden van hei recreatieschap en het col- lege. De brief doet geweld aan de be doeling van het bestemmings plan, dat nergens naaktrecreatie als specifiek gebruik toestaat". Burgemeester adjudant Kroon, hoofd inspecteur Besseling en gemeentevoor- hchtervan Bochove tijdens een korte pauze in de kantine van het politiebureau. Schiedam Ruim de halve ge meenteraad is er gisteravond voor uitgelopen, maar de leden hadden geen bezoekje aan het po litiemuseum, aan de meldkamer of aan de garage nodig om onder de indruk te raken van de bedrij vigheid bij hetSehiedamse korps. Die rondleiding door het hoofd bureau aan de Lange Nieuw- straat was er alleen voor de aar digheid, als informele afsluiting van een informatief avondje. In dal eerste deel hadden commissa ris Piet van den Hengel en hoofd inspecteurs Rob Besseling en Cees van Dongen al een flitsend beeld geschetst van de vernieu wingen, die zoal worden doorge voerd. „Met trots kan ik u zeggen dat ons korps op landelijke ont wikkelingen vooruitloopt", aldus Van den Hengel. Op tal van punten klonk enthou siasme door; er was dan ook ntet één wanklank, ook niet bij de vergadering van de fractieleiders die het jaarverslag 1935 en de er varingen van wijkteam C in Schiedam-West behandelden. De raadsleden waren opmerkelijk prettig gestemd: grapjes zelfs, zo als over de politiehonden, die in het jaarverslag meer aandacht krijgen dan het politiepersoneel. Burgemeester Scheer es wees erop dat het niet vaak voorkomt dat er zoveel publiek is bij een vergadering over de openbare Schiedam Verzorgingstehuis Frankeland is het eerste in Nederland, waar een nutsbedrijf een eigen warmtekrachtinstallatie installeert. Die Schiedamse primeur is voor de Nederlandse Energie Ontwikkeling Maatschappij (NEOM) aanleiding om financieel bij te springen. De ONS verwacht aanzienlijke energiebesparin gen. De installatie kan ook worden gebruikt om noodstroom te leveren aan Frankeland. Schiedam is een van de voorlopers in Nederland als het gaat om energiebesparing. In het recente verleden zijn al diverse warmtekrachtinstalla ties in de industriële sector en woningbouw ge plaatst. De installatie wordt donderdag 18 december of ficieel in gebruik genomen. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst in de Welfare in Frankeland. Wethouder Chris Zijdeveld grijpt de gelegen heid aan om te vertellen over het gemeentelijk energiebesparingsbeleid ïn de verzorgingssec tor. 's-Gravenzande Een 38-jarige taxichauffeur uit Maassluis is met nog onbekend letsel opgenomen in het Holy-zïekenhuis in Vlaardingen, nadat hij van morgen om half vijf met zijn taxi van de Maasdijk afrolde. De chauffeur, in dienst van Eurotax in Schiedam, was achter het stuur onwel geworden. De wagen kwam terecht in een akker en vernielde een hek. De chauffeur kon nog net een noodkreet slaken over de mobilofoon, zodat ër behalve politie ook enkele collega's van hem kwamen aansnellen. De centrale in Schiedam had eveneens de politie ge waarschuwd. Eurotax had het contact met de chauffeur via de mobilofoon verloren en vroeg de Maassluise politie de weg naar Hoek van Holland te willen afzoeken naar de verdwenen taxi. Nadat de bestuurder per ambulance was afgevoerd, werd de taxi dooreen takelbedrijf uit het bouwland gehaald. Schiedam/Vlaardingen/Maassluis Men sen die ruim voor de jaarwisseling vuur werk afsteken, lopen het risico voor straf één of meer dagen onbetaald werk te moe ten verrichten. De politiekorpsen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gaan ook dit jaar weer in december al ternatieve straffen opleggen. Overtredingen worden in principe beboet met een bekeuring die direct betaald moet worden. Wie geen geld op zak heeft of weigert te schikken, wordt een dagje uitgeleend aan een gemeentedienst. Volgens een woordvoerder van de Vlaardingse po litie heeft deze aanpak in 1985 goed gewerkt Het aantal vernielingen en ordeverstoringen bleef in de hele regio binnen de perken. De waarschuwing dat de politie zonder pardon bekeuringen zou uitdelen, had duidelijk effect Zo schreef de politie in Vlaar dingen rond de feestdagen niet meer dan dertig bonnen uit Drie jongeren die het al te bont hadden gemaakt en geen berouw toonden, werden er met een bezem op uit gestuurd om de straat te vegen. De politie is er op uit de kerstbomenoorlog dit jaar - in de kiem te smoren. Het beleid is er op gericht de jeugd geen kans te geven, voorraden afgedankt kerstgroen aan. te leggen. Om te voorkomen dat tij dens oudejaarsnacht overal spontaan vreugdevuren worden ontstoken, staat ook op het inzamelen van autobanden straf. De boetes zijn niet mals: het tarief begint bij twintig gulden en loopt op lot honderd gulden. De officier van justitie gaat er mee akkoord dat de maatregel van toepassing is op jongeren vanaf veertien jaar. Schiedam „Bösewichter haben keine Lieder". Dominee J,D. Wuister schudt de citaten uit zijn mouw en vooral bij deze gevleu gelde woorden knikken de ande re leden van het comité Volks kerstzang met duidelijke instem ming. Het citaat indachtig twijfelt immers niemand aan het succes van de vocale manifestatie op 19 december in de Grote Kerk. Driejaar geleden ging 'Schiedam Zingt' ter ziele en dat verlies ging ook de Raad van Kerken in Schiedam aan het hart. Geza menlijk bliezen de kerken het in stituut nieuw leven in en in een confessioneel jaq'e zong Schie- ADVERTENTIE KSfwf EEN CADEAU DAT ELKE DAG GROTER WORDT Op zoek naar een origineel geschenk voor de feest dagen? Denk eens aan een Spaarcertificaat van de Verenigde Spaarbank Een waardevolle verrassing die alleen'1 maar méér waard wordt Met onze nieuwe Spaai "ertificaten kiest u voor een veilige spaarvorm met ieder jaar een hogere rente In het 5e1 en laatste jaar zelfs 8%%. Spaarcertificaten zijn oersolide waardepapieren in 3 verschillende aankoop bedragen; van f 1000,-, f 5 000,- en f 10.000,-. Verkrijgbaar op naam of aan toonder (met registratieplicht) En altijd inwisselbaar zonder kosten, (aan toonder na 2 jaar) dam verder. „Het oorspronkelijke idee was een beetje uit het oog verloren", vertelt pastoor P. Vismans. „Op het laatst was het meer 'Schie dam luistert' dan 'Schiedam zingt'. Steeds meer koren en vo calisten kwamen van buiten Schiedam en de Schiedammers hoefden alleen nog maar te luis teren. Dat leek ons niet de bedoe ling en wij hebben sindsdien ge probeerd de stad weer te laten zingen". Al twee kerstfeesten is de Volks kerstzang een begrip. Vorig jaar bezocht de Rotterdamse bisschop Bar het zangfestijn in de Grote Kerk. „Dit jaar verwachten we de secretaris-generaal van de Hervormde kerk, Dr.R.J, Mooi", kondigt dominee Wuister met nauw verholen trots aan. „Er is dit keer weereen echt Schiedams gebeuren van gemaakt Met Schiedamse samenzang in een Schiedamse kerk". Oecumene De Volkskerstzang wordt gehou den op vrijdag 19 december om 20.00 uur in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat Medewer king wordt dit jaar verleend door het Toonkunstkoor, In Honorem Dei, Jubilato, de New Life Sin gers, muziekkorps Harpe Davids, organist André Verwoerd en gi- tariste Agnes Kraaieveld, „Het publiek speelt uiteraard een be langrijke rol. In bet programma is veel samenzang opgenomen". De Schiedammers zingen op 19 december befaamde kerstliede ren en worden van tijd tot tijd toegesproken door pastoor, domi nee en de hoge gast uit de Her vormde synode. In de Schiedam se Raad van Kerken zijn bijna alle kerkgenootschappen verte genwoordigd. Dominee Wuister blijft bijna overdreven vriende lijk jegens zijn katholieke collega. In een oer-roomse stad blijft wat het zwaarst is ook het zwaarst wegen. Alle oecumene ten spijt. De toegang tot het zangfeest is gratis. „Er is wel een collecte", voegt de pastoor daar glimla chend aan toe. „We hopen dat we daarmee de onkosten kunnen be strijden". Bang voor een geldelij ke strop hoeven de samenwer kende zieleherders echter niet ter zijn. Het bedrijfsleven stelt zich garant voor een kloppende kas. m Eén van de elf kerstbomen wordt geplaatst op het pleintje aan het Liesveld. Vlaardingen Dc markt ',n -vlaardingen mag dan de traditionele pirats zijn voor een reusachtige kerstboom, e'tiers m de stad staan er nu ook elf. Op initiatief van de Vlaardingse ondernemer Jac. V—kuil 7r\}n gisteren op verschillende i ocati- de kernbomen geplaatst. „Het is in een grijs verleden ^eer der gebeurd, maar zo masr .net", al dus de ondernemer. „We tvnaen de speel plaats bij de vogelvolière w at opvrolijken en een kerstboom leek ons iejk. De gemeente had er geen moeite mee, uggereerde zelfs om op meer plaatsen in <e stad bomen te plaatsen. We zijn de mogelijkheden gaan on derzoeken en de reacties v aren veelal posi tief'. De bomen zijn vorige weel in een bos ui Lu xemburg gekapt. De bon en zijn ongeveer tien meter lang. Samen rr et de bomen voor Vlaardingen (14 meter) en Schiedam (13) me ter werden ze deze weel» in de haringstad aangevoerd. Een aannerumgsiwdrijf zorgde ervoor dat de bomen geplaatst werden. Om het geheel een nog fees te 'ijker aanzien te ge ven, ontbreekt de verlichting niet. „Een sfeervol gebeuren", aldus Jac. Verkuil. orde. en dat als er al publiek is, dat het dan niet vaak 20veel be kende gezichten zijn. De hele me dezeggenschapscommissie van de politie zat dan ook op de Tribune',- die voor de gelegenheid bestond uit de tafeltjes en stoelen in de kantine. Bij de politie is een reorganisatie aan de gang, waarbij het onder andere de bedoeling is een be drijfsbureau op te richten, dat permanent beschikt over justitië le informatie ten behoeve van de geüniformeerde dienst. Dal be vordert de samenwerking en adequate actie. Ook wordt ge werkt aan emancipatie op het bu reau: onlangs kwam de eerste' vrouwelijke agente van de school, in januari volgen er nog tweeen in april één, en er zijn en kele deeltijdsters bijgekomen. ..Wij doen ons best", aldus de commissaris, maar het aanbod is niet groot, zei hij erbij. Jammer vond Van den Hengel het, dat wegens ziekte van de coördinator een demonstratie niet kon doorgaan, die de raadsle den een beeld had moeten geven van de vaardigheden, die de Schiedamse agenten hebben ont wikkeld in de omgang met het* publiek. Zij hebben er massaal een cursus voor gevolgd, met als oogmerk de onderlinge sympa thie tussen politie en burgerij te bevorderen en het aantal klach ten te verminderen. De commis saris was vol lof over deze metho de-Van der Steen. Vandalisme Dick Gelderblom, als brigadier van één der wijkteams in de stad (actief in het deel ten westen van de Nieuwe Haven en Nieuwe Damlaan), lichtte een rapport toe waaruit naar voren komt hoe het inzetten van wijkteams in januari 1985 nu al tot aanmerkelijke ver beteringen heeft geleid. Er is vol op overleg met wijkbewoners, op straat uiteraard, maar ook in wijkcentra Nieuwiand en De Er ker, en in goede samenspraak zijn prioriteiten aangegeven, waarbij de bestrijding van vanda lisme meer aandacht vraagt dan oplossing van diefstallen en in braken, hulp aan sociale gevallen en verkeersproblemen. „Om vandalisme kan niemand meer heen", aldus Van den Hengel, „voor talloze mensen is het een dagelijkse ergernis". Gelderblom noemde een schitte rend voorbeeld van het nut van overleg met buurtbewoners. De jongeren van Underground (de kelder van De Erker) hadden er een handje van elk weekend een container om te gooien, die vlak bij de uitgang stond. Dat ding stond hen in de weg. De buurt deed de politie het ideege aan de hand de container slechts drie meter opzij te zetten, waardoor hij niet meer opviel en ook met omviel, want de jeugd zag het ding amper meer. Gelder blom noemde het een klein, maar veelzeggend detail. Komend jaar zal ook de RET worden benaderd yoor structureel overleg. Commissaris Van den Hengel zei dat de voortvarende aanpak in West uitstraling heeft naar de an dere wijkteams, en dat door rap portage uiteindelijk een beleids plan zal ontstaan, waarin de Schiedammers zich kunnen vin den. Burgemeester Scheeres sloot hierbij aan met de mededeling, dat in februari een voorstel in de gemeenteraad komt om een anti- vandalismecoordinator aan te stellen. Maassluis „Het is een te harde maat regel. De honden ztjn goed opgevoed, we doen er alles aan om moeilijkheden te voorkomen. Muilkorven is niet eer lijk". Voor de leden van de tommissie voor de bezwaarschriften zette mevrouw G. van Sweeden haar standpunt nog eens uiteen. Op last van de gemeente Maas sluis moet de vrouw haar twee dober- man-pincheis muilkorven als ze wor den uitgelaten. De honden zouden her haaldelijk mensen en kinderen hebben aangevallen. De eigenaresse ontkent dat overigens, „ïk begrijp best dat de mensen bang worden als ze de honden op hun af zien komen. Als er vreemde honden of mensen in de buurt zijn, dan lijnen wij de honden aan. Maar steeds wordt m onze richting gewezen als er problemen zijn. Het zijn steeds de hon den van mevrouw Van Sweeden, hoor je overal. Dat is niet eerlijk. Mijn hon den zijn niet vals en vallen geen men sen aan", hield de eigenaresse de leden van de commissie voor. De meeste klachten dateren van 1984. Ook in 1985 zijn er enkele anonieme klachten geweest en dit jaar is er slechts één klacht bij de gemeente Maassluis binnengekomen. Toch reden voor het gemeentebestuur om op advies van de politie over te gaan tot een bevel tot muil korven. „Waarom is met gekozen vooreen mid denweg als maatregel? Aanlijnen bij voorbeeld, daar geeft de politieverorde ning ook mogelijkheden toe", stelde Jan de Boer (VVD). De vertegenwoor diger van de gemeente Maassluis, J. Heijkens, had er geen antwoord op, „Misschien dat er over gesproken is, ik weet het niet zeker". Het optreden van de gemeente-ambtenaar was bepaald niet sterk. Op de vraag of er van ge meentewege nog iets toegevoegd moet worden aan de zaak, na het horen van de argumenten van de eigenaresse van de twee honden Apollo en Faby, klonk het slechts dat daar geen behoefte aan was. „Het gaat er om dat de honden hun energie kwijt raken, kunnen rennen en springenoordeelde de voorzitter van de commissie Pieter Hoogenraad (PvdA). „Met een muilkorf kan dat denk ik wel". Mevrouw G. van Swee den voelde voor de suggestie weinig. „Honden spelen, vechten altijd wel eens. Als mijn. honden dan worden ge beten, hoe zit het dan? Ik blijf tegen de ■maatregel van de gemeente ageren. Het zijn altijd onze honden die het ge daan hebben. Over andere dingen hoor je de mensen niet".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1