Speel-o-theek met sluiting bedreigd Circussen vangen bol in Vlaardingen BAH eist ontslag van directeur Smits Gemeente krijgt meer greep öp corporaties i Funderingen blootgelegd Vlos: raad is te laks 5Gemeente betuttelt bewoners' WHINES ÓASBIAG SCHIEDAMSCHE CBIifiAMT NIEUWE WATEBWR COURANT Opbrengst Kerstmarkt voor Visserij- museum Bescheiden applaus uit 'Sommelsdijkse' Ansichten over vrede Gereedschap gestolen Boete voor vandalen Varekamp opent bedrijfspand li 'Contract is contract9 mmnvEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: DINSDAG 16 DECEMBER 1986 010-4343229, 43520SS. 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Ijspegels, slin gers en kersiboombaUen zijn er niet te koop. Wel wenskoekjes met oosterse wijsheden, Engelse chrïstmascakes en schilderijen van lokale schilders. Op de eerste Vlaardingse Kerstmarkt, die vandaag in de Lijnbaanhal van start ging en die nog tot en met morgenavond voortduurt, wor den vooral ongebruikelijke zaken aan de man gebracht. Dat gebeurt doelbewust. Volgens de organisatie, de gezamenlijke Vlaardingse service-clubs, zijn er in de winkels al genoeg gewone spulletjes voor De Boom verkrijg baar. Maar nergens kun je gezel lig rondsnuffelen bij tientallen kramen, en je horoscoop laten trekken door een helderziende uit het oosten als Achdoehma Kwetalie. Voor de kleintjes is er een speciaal kinderprogramma en voor de volwassenen worden als aanvulling op de bonte koop waar modeshows gehouden, af gewisseld met optredens van ko ren die kersliedjes zingen. Het acht meter lange 'tuigmodel', af komstig uit het Visserijmuseum, mag dan wat vreemd aandoen op de Kerstmarkt, het staat er niet voorniets. De serviceclubs hopen met de markt 20.000 gulden bijeen te brengen voor een ambachtelijke kuiperij in het museum. Schiedam De tekenwedstrijd die in september door Schiedam tegen Kernwapens werd uitge schreven ter gelegenheid van de Vredesweek, heeft een aantal zeer fraaie inzendingen opgele verd. De STK was zelfs zo tevre den over de kwaliteit, dat is be sloten de beste tekeningen als an sichtkaarten uit te brengen. Die zijn in de Wereldwinkel aan de Hoogstraat te koop. De STK probeert op die manier een andere invulling te geven aan de vredesgedachte. Schiedam Slechts een mager applausje klonk gisteravond op de publie ke tnbune, toen de Sehie- damse gemeenteraad be sloot het sloopbesluit voor de Sommelsdijksestraat te herroepen. De bewoners, die in mei 1984 te horen kregen dat hun straatje in de Gorzen tegen de vlakte Getooid met witte papieren bloemen woonde slechts een handvol bewoners van de. Sommelsdijksestraat het be-' slissende debatje in de ge meenteraad bij. moest, zaten voor het me rendeel thuis. Het gure weer had hen ervan weerhouden in wit te feestldedij naar het stadskantoor te komen. Aan de uitkomst van het - korte debat hoefden zij toch niet te twijfelen: de zelfverzekerde wet houder Hans van Kleef had al aangekondigd een borrel te komen drinken op de goede afloop. Els Hellwïg (CDA), in de raad de meest verwoede tegen stander van sloop, maakte het de PvdA-wethouder niet lastig. Dat hij terug kwam op een besluit waar hij zich twee jaar eerder als raadslid sterk voor had gemaakt, vond zij prij zenswaardig. Alleen de fractievoorzit ters van de PvdA, Gé Brouwer, en van de WD, Gerard VJrhulsdonk, hadden het even moeilijk. Verhulsdonk wierp coali tiepartner Brouwer voor de voetipn dat hij deze po litieke- nederlaag zelf had ingeluiu. In maart ver kiezingstijd verklaarde Brouwer in Zuid dat wat hem betreft sloop best heroverwogen mocht worden. Daarmee zette Brouwer het onder WD- wethouder Cor van Til- borg aangenomen sloop besluit op losse schroeven. Toen Van Tilborg de Schiedam se politiek ver liet, deed zijn opvolger Van Kleef de rest Vlaardingen'Dieven hebben een grote slag geslagen op een bouwterrein aan het Kruiden- pad. Zij braken enkele containers open en gingen er vandoor met een enorme partij gereedschap pen en 22 verwarmingsketels. Op hun wagen laadden zij ook 80 platen watervast multiplex. Alles bij elkaar had de buit een waarde van 60.000 gulden. Vlaardingen Een onverwacht groot aantal aanvragen van circusba zen om in Vlaardingen hun tenten te mogen opslaan heeft het ge meentebestuur danig in verlegenheid gebracht. Schiedam Speel-o-theek Ikkie in Oost gaat misschien nog dit jaar dicht. De slui ting dreigt, omdat voorzitter Ati Bastiaanse van de twee speel-o-theken in Schiedam er niet in slaagt de woens dagmiddagen met voldoen de vrijwilligsters bevrouwd te krijgen. „Een nijpend probleem", meent Bastiaanse. „We hebben voor die twee uur op woensdag zes vrijwilligsters nodig. Er zijn er maar drie. Het is in de vestiging in clubhuls Oost altijd al een probleem ge weest Ais er nu niet binnen een paar weken iets gebeurt moeten we sluiten". De problemen zijn ogenschijnlijk gering, maar toch lukt het maar niet om voor tweemaal twee uur per maand onbetaalde krachten te werven. In Noord spelen der gelijke zaken niet Daar blijft het aantal vrijwilligsters steeds op peil. Bastiaanse zit vooral verlegen om een coördinatrice, die ondermeer moet zorgen voor de inkoop en het schoonmaken van speelgoed. De speel-o-theek draait al zes jaar in Schiedam. „En naar volle te vredenheid", meent Bastiaanse. „Per woensdagmiddag krijgen we zo'n twintig klanten". Geïnte resseerden kunnen zich telefo nisch melden, tel. 4265229. Fonotheek Met de fonotheek gaat het juist erg goed. Komend jaar wordt het bibliotheekfilïaal Noord gedeel telijk heringedeeld en heringe richt, om de fonotheek meer armslag te geven. De uitleen van compact discs heeft dit jaar een enorme vlucht genomen (van 220 naar 625), terwijl ook beduidend meer lp's (van 5585 naar 6300) over de toonbank gingen. Voor het eerst in zes jaar zullen de uitleentarieven worden opge schroefd van één gulden naar 1,50 gulden per plaat of cd. In de fonotheken in Rotterdam en Vlaardingen worden verschillen de prijzen gerekend: respectieve lijk 1,75 en 1 gulden per plaat en 3,50 en 2,50 gulden per cd. Met de verwachte meerop brengst verwacht directeur Henk Ewoldt de collectie aanzienlijk te kunnen uitbreiden.. Het college van B en W heeft namelijk toe stemming gegeven om de leen gelden rechtstreeks te gebruiken voor nieuwe aanschaffen. Zwolle De politierechter in Zwolle heeft enkele jongeren uit Vlaardingen en Schiedam via het snelrechtsysteem veroordeeld tot geldboetes. De jongelui hadden zaterdagavond de voetbalwed strijd PEC Zwolle-Feyenoord be zocht en werden na de wedstrijd door de politie opgepakt wegens misdragingen tegen de Zwolse politie en supporters van PEC. Een 18-jarige Vlaardmger, die een polititeagent in het gezicht had geslagen, kreeg van de rech ter een boete van. 500 gulden. Een andere inwoner van de haring- stad had een agente uitgemaakt voor hoer en werd tot 150 gulden boete veroordeeld. De derde ver dachte, een Schiedammer, had een Zwollenaar geschopt er kreeg eveneens een geldboete op- Schiedam Het bureau alterna tieve hulpverlening (BAH) eist het ontslag van de directeur van de gemeentelijke sociale dienst, drs. Gérard Smits. BAH-coördi- nator John Zwart heeft vanoch- Schiedam „Dat is nou typisch een achterhaald links begrip uit de jaren zestig en zeventig: dat bewoners met de gemeente in de slag moeten over de vernieuwing van hun wijk". Wethouder Hans van Kleef (PvdA) maakte gister avond korte metten met pogin gen van Bart de Leede (PSP/PPR) de bevolking meer zeggenschap te geven in de taak verdeling van bewonersdeskun digen en opbouwwerkers. In het instituut Ondersteuning Bewoners in Stadsvernieuwings- wijken, dat daar vanaf 1 januari verantwoordelijk voor is, krijgt de gemeente tegen de zin van klein links en het CDA een flin ke vinger In de pap. De Leede wgde een andere verhouding dan twee raadsleden tegen twee vertegenwoordigers uit de wij ken, maar een amendement om de invloed van de bewoners uit te breiden werd weggestemd, on danks de steun van D66, CPN en CDA. Van Kleef vond het een onbenul lige discussie, gekissebis in de marge. „Er is ai jaren geen sprake meer van een belangenstrijd in de stadsvernieuwing. Alles ge beurt in goed overleg met de mensen uil de buurt". „Een be tuttelende opstelling", hield De Leede vol. óm een oogje in her zeil te houden wilde hij zelf w in de commissie die het instituut gaat begeleiden. Maar aan de kandidatuur kon niet meer gesleuteld worden. De gemeente vaardigt Els Hellwig (CDA) en Herman Posthoorn (PvdA) af, de bewonersvereni gingen Bert van Kan (West) en Jan Schiarmann (Nieuwland). Onafhankelijk voorzitter wordt Jan Vleesenbeek. Maasland Voorzitter M. Varekamp van het Landbouwschap verricht morgenmiddag de opening van het gemoderniseerde en sterk uitgebreide bedrijfspand van Frank Poot te Maasland. Het bedrijf bestaat uit de Frapoma Handelmij BV en Frank Poot Me chanisatie BV. Het met een grote ha] uitgebreide bednjf is gevestigd aan de Westgaag Behalve de opening van de uitbreiding, wordt ook het 25-jarig bestaan gevierd. Ee:_ en ander wordt muzikaal opgeluis terd door zangeres Ciska Peters. Na de openingshandeling van Varekamp, is het de beurt aan dijkgraaf mr.A.P. van den Berghe van het hoogheemraadschap Delfland. Hij houdt een toespraak met als onderwerp de water huishouding in Midden-Delfland- Schiedam De gemeente krijgt inspraak in de bestuurssamen stelling van de nieuwe woning bouwvereniging Schiedam. Bij de fusie van de vijf corporaties mag de gemeente vier van de elf bestuursleden aanwijzen. Wet houder Aad Wiegman is dat gis teren overeengekomen met de SSSW, de huidige werkmaat schappij van de corporaties. "Wiegman wil ook worden voor gesteld aan de kandidaat-direc teur, voordat die wordt benoemd. Die kennismaking vindt plaats zodra de SSSW een geschilde ge gadigde heeft gevonden. De be noeming van de tot voor kort als directeur getipte Peet van den Bos, afkomstig van een Rotter damse woningbouwvereniging, ging op het laatste moment niet door. Wiegman maakte gisteravond duidelijk dat de gemeente voort aan meer invloed wil op het be leid van de (gefuseerde) corpora ties, die verantwoordelijk zijn voor de sociale woningbouw in Schiedam. De gemeente heeft le ring getrokken uit de rapporten, dat het bij de SSSW en sommige woningbouwverenigingen jaren lang een financiële warboel is ge weest Daarom ook eiste Joop de Jong (PvdA) gisteravond in de ge meenteraad harde garanties voor de 1,3 miljoen gulden die Schie dam bijdraagt in de exploitatiete korten van de vereniging Volks huisvesting. Die tekorten ont stonden al in het begin van de ja ren zeventig, na de renovatie van 240 woningen van Volkshuisves ting in Schiedam-Zuid. Pas begm jaren tachtig, toen de eindafrekeningen op tafel kwa men, werd een tekort van onge veer 6 miljoen gulden zichtbaar. Het njk was bereid bij te spangen op voorwaarde dat Schiedam 25 procent van de kosten zou dek ken. De PvdA ging daar alleen mee akkoord, als daar meer in vloed in de nieuwe verenigingte- genoverstond. tend enkele brieven naar buiten gebracht, waarin van wantoes tanden bij de sociale dienst wordt gesproken. Vandaag heeft Zwart een gesprek met Remi Poppe van de Soeialistiese Partij in Vlaar dingen, omdat een deel van de problematiek, aangaande de ge meentelijke kredietbank, ook die gemeente raakt. Volgens de alternatief hulpverle ner komt het voor, dat de sociale dienst een deel van de bijstand bij sommige uitkeringsgerechtigden onrechtmatig int, of terugvor dert Zwart stelt dat de sociale dienst daarmee vooruitloopt op een nieuwe wet, waardoor het beleid m Schiedam volgens hem nog rechtser is dan wat de rege ring in Den Haag oplegt, Ook lig- fen de normen ten aanzien van leding en inrichting, wat cliën ten vergoed krijgen, in Schiedam beduidend lager dan bijvoorbeeld in Vlaardingen of Rotterdam, al dus het bureau alternatieve hulp verlening, XJit vertrouwelijke informatie van cliënten van de sociale dienst, die zich uit wanhoop tot de alternatieve hulpverlening aan het Oude Kerkhof wendden, heeft Zwart geconcludeerd dat de raadscommissie voor sociale za ken 'vals' is voorgelicht Hierover verlangt Zwart een gesprek met de verantwoordelijken, onder wie politieke vertegenwoordi gers Gedurende tien jaar hulp verlening heeft Zwart een ar chief opgebouwd, waarvan hij zegt het geheel gekopieerd in be waring te hebben gegeven aan een notaris, omdat de BAH-coör dinator een Watergate op z'n Schiedams vreest,Het is niet no dig bij mij in te breken, want ik heb alles dubbel". Het BAH, onderdeel van de eveneens door Zwart in het leven geroepen Politieke Controle Dienst die op zijn beurt een on derdeel is van Zwarts stichting in oprichting ter bevordering van het socialistisch en pacifistisch denken, wil maatschappelijke in stanties in Schiedam benaderen om te komen tot een werkgroep, die zich gaat bezighouden met schuldsanering. Nu gebeurt daar te weinig aanzegt Zwart. Directeur Smits van de gemeen telijke sociale dienst was vanoch tend voor commentaar niet be reikbaar, maar de kern van Zwarts kritiek is overgebracht aan GSD-voorlichter Henk Bon- zet, die deze vandaag aan rijn di recteur zou voorleggen. Maassluis „Wat een vreselijke stank. Er moet wel heel wat smerige troep in de grond zitten". Belangstellende bewoners van de Maassluisse gifwijk Steendijkpol- der, die kwamen kijken naar het bloot leggen van een aantal funderingen van woningen en flats, zagen met stijgende verbazing en verontwaardiging de veel al sterk verontreinigende modder uit de bouwputten komen. Op verschillende plekken in de wijk rijn i roef opgravingen gedaan. Zowel oij coop- als huurwoningen en flats rijn funderingen blootgelegd. Het onderzoek naar de staat van de funderingen maakt Onderdeel uit van het saneringsonder zoek. De betonnen heipalen worden op die manier geïnspecteerd op schade, die mogelijk is ontstaan door het gif dat in de bodem zit. Het onderzoek is vooral van bel«ng voor de Algemene Woningstichting Maas sluis. Vorig jaar werd duidelijk dat enke le woningen in de wijk aan het verzak ken rijn. De oorzaak kon niet direct wor den achterhaald. Door het funderings- onderzoek kan er licht komen in die af faire De bewoners van de grootste gifwijk, die ons land momenteel rijk is, zien reikhal zend uit naar de maand januari. Dan wordt duidelijk voor welke saneringsop tie wordt gekozen. Met andere woorden: op wat voor manier de verontreinigde grond wordt schoon gemaakt. In de ver schillende projectgroepen wordt mo menteel van gedachten gewisseld over de verschillende opties, De gemeente Maassluis hoopt, dat dan nog in de loop van 1987 begonnen kan worden met de sanering van de woon wijk. Vlaardingen komt feestterreinen tekort om alle circussen te her bergen en staat nu voor de moei lijke keuze, wie er volgend jaar wel en wie er geen voorstellingen mag komen geven in de Haring- stad. Voorlopig zijn alleen Bassie en Adriaan zeker van een plekje. Zjj mogen in juli hun circus opbou wen op het Weeshuisplein, eigen lijk de enige plaats in de stad die daarvoor geschikt is. Een andere mogelijkheid biedt de braaklig gende grond bij de PTT-centrale in Holy, maar de gemeente vindt dat de gebroeders Van Toor en hun leeuwen en pony's eigenlijk niet in een buitenwijk mogen worden weggestopt. Dat het Vlaardingse clownsduo absolute voorrang krijgt boven de andere negen kandidaten, vindt men op het stadskantoor de nor maalste zaak van de wereld. Niet omdat Bassie Producties BV kwistig met vrijkaartjes heeft ge strooid: „Ze staan bovenaan de lijst, omdat het Vlaardingers rijn die voor zover wij weten met hun nieuwe circus nog geen voorstel lingen in hun eigen stad hebben gegeven", aldus ambtenaar P. Boekelrnan van algemene zaken. Maar één circus voor heel 1987 vindt het gemeentebestuur toch wel een beetje karig. Boekelrnan gaat daarom naarstig op zoek naar alternatieve terreinen, vooral omdat er onder de aanbie dingen leuke attracties zitten, waarvan het zonde zou zijn als het hooggeachte Vlaardingse 'pu- blikum' ze zou moeten missen. Een van de gegadigden is een buitenlandse circusbaas die Vlaardingen wil tractoren op een aqua-show, een circus met in plaats van een piste een water bassin waarin nijlpaarden en zee honden verbluffende kunstjes uithalen. Ook het programma van kindercircus Bongo lijkt Boe kelrnan wel de moeite waard. De namen van de meeste andere cir cus-exploitanten, die een vergun ning hebben aangevraagd, klin ken Boekelrnan allesbehalve ver trouwd in de oren: „Circus Rigo- lo, circus Aladin, we hebben er nog nooit van gehoord. Alleen Mullens kennen we. Om althans nog een deel van het overstelpende aanbod te kunnen verwerken gaat de gemeente nu bekijken, of er ook voorstellingen gegeven kunnen worden op de kaalslag achter het Hollandia-ge- bouw aan deOosthavenkade. Maassluis De reactie van de gemeente Rotterdam, dat bet niet aansprakelijk gesteld kan wor den voor de gevolgen van de bodemverontreiniging in de Steendijkpolder in Maassluis, heeft volgens wethouder Izaak van der Knaap geen directe con sequenties. „Rotterdam reageer de op de aansprakelijkheidsstel ling door een particulier. Wij hebben de gemeente Rotterdam ook verantwoordelijk gesteld, maar hebben nog geen reactie ontvangen". Rotterdam liet vorige week door schemeren dat Maassluis bij de verkeerde aan de bel trekt Maas-, sluis heeft de grond immers ui terst goedkoop gekregem „Maar dat zegt natuurlijk niets", aldus Izaak van der Knaap. „De ha vens rond de Water.veg waren ondiep, er moest gebaggerd wor den, Daarover is wel een contract afgesloten en juist in dat contract staat dat er op de bagger wonin- f an gebouwd mogen worden. Het an toch niet zo zijn dat burgers Maassluis voor de gevolgen moe ten opdraaien". Vlaardingen De Vlaardingse gemeenteraad is veel te weinig betrokken bij de activiteiten van de VLOS, Vlaardingen voor ontwikkelingssamenwer king. De stichting vindt dat de plaatselijke politiek het ontwikkelingswerk in de derde wereld, in dit geval de Filippijnen, teveel aan particulieren over laat. De gemeente Vlaardingen zou zelf moeten nagaan welke hulp de bevolking van Bacolod, het door de VLOS 'geadopteerde' stadje op de Filippijnen, goed kan gebruikken en die hulp vervolgens ook moeten verlenen. De VLOS vindt dat de vriendschapsband tussen Vlaardingen en Bacolod alleen waarde heeft als concrete steun (bijvoorbeeld geld) niet alleen dient als kalmeringsmiddel Die steun zou een uitdruk king moeten rijn van oprechte lotsverbondenheid. Vlaardingen kan het verzuim alsnog goedmaken door plannen te ontwerpen voor de Bacolodse visse- njhaven, en mogelijk door deskundige ambtenaren naar de Filippijnen uit te zenden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1