Arepol zeven jaar: feest in de YOP College eind januari rond Botsinkje: ME rukt uit naar Groenoord i Oranjebuurt met record van 4000 bomen tevreden VMUDN6S DAGBIAD SGK' JAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vijftien drugs doden Van der Velden bereid zich op te offeren Werk en geweten Spelgroep eert Claus 'Rekening thuis' Jojo kraakt galerie van Simon de Graaff Schiedamse bluesdagen Vernielingen Schuurtjes uitgebrand t' WATERWEG Begianale redactie. Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. VEIIDAG 2 JANUARI 1987 Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 VlaardingenLeuk, zo'n buurman. Komt rustig een pilsje of wat drinken, maar zegt langs zijn neus weg dat wat hem betreft de kroeg dezelfde avond nog mag afbranden. Nee, zulke snuiters verhogen niet bepaald de stemming in het café. Ben Vuyk kan het niet uit staan, dat de omwonenden in de Prins Hendrikstraat steeds zo vervelend tegen hem doem De buurt denkt over de zaak heel anders dan de stamgasten, Üie op de avond van nieuw jaarsdag het zevenjarig bestaan van de Arepol vierden. Jn die Zeven jaar heeft Vuyks café al geschiedenis geschreven. Anita Meijer, André Hazes, Har ry Touw; een lange rij artiesten trad in de loop der jaren op in het bekendste etablissement van de Vette noordsepold er. Het is het enige café, waar de stamgasten besloten een supportersvereni ging op te richten: de ASV. De club geeft maandelijks een blad uit vol pikante wetenswaardig heden over de clientèle. Er ko men wel bewoners van de VOP, maar de meeste klanten doemen uit andere wijken op, ook uit Schiedam. Soms schalt door het café het Arepol-lïed, vastgelegd op een single die de stamgasten lieten pereen. Die buren van de Arepol hebben het nooit goed kunnen verkrop pen dat Pinokkio, zoals de zaak voordien heette, in 1979 in een jongerencafé veranderde. De bu ren zeiden er overlast van te on dervinden, probeerden bij de ge meente Vlaardingen gedaan te krijgen dat de vergunning werd ingetrokken- De klanten van de Arepol waren goed in hun wiek geschoten over de beledigingen aan hun adres. De buren beweer den dat op straat bierflessen ka pot werden gesmeten; de politie werd erbij gehaald,,toen er langs de gevel bergen scherven lagen. Maar het gekke was, dat de scherven aantoonbaar van fles sen waren van heel andere mer ken dan in de Arepol worden ge- tserveerd. „Dat hebben die buren /dus zelf gedaan, al die rotzooi in Hun straat gemaakt", concludeer den de stamgasten. Ben Vuyk wond het niet fris meer. Van zijn ..auto werden bij herhaling de .banden lekgestoken. 's Nachts -werd hij thuis uit bed gebeld door anonieme figuren, die dan de /hoorn op de haak legden. In de Arepol vonden ze daarom, dat "juist het café overlast ondervond jvan de buurt De ASV gaat onvermoeid en on- verschrokken verder met het ui tinggeven aan de solidariteit, die er in het café bestaat Gister avond was dat te merken: het Schiedamse duo Bob fiz Eert trad erop en had een swingend con tact met het uitgelaten publiek. In de Arepol hangen nog de kersttakken, want al zegt men dat dat geen geluk brengt Ben Vuyk redeneert dat het op tijd Rotterdam In Botterdam zijn het afgelopen jaar vijf tien mensen overleden aan een overdosis drugs. Het trieste record werd afgelo pen dinsdag gevestigd metdfc vondst van het stoffelijk overschot van een 27-jarige Rotterdammer voor de in gang van een pakhuis aan de Waterloostraat De man, die door een vriend werd gevon den, bleek te zijn overleden aan een overdosis harddrugs. In vergelijking met 1985 zijn dat vijf personen meer die aan een overdosis bezweken. De stijging van het aantal drugsdoden betekent vol gens de politie niet dat er ook een toename is te constateren in het aantal gebruikers van harddrugs. Zwijndrecht Een Dordtenaar verzon gisteravond een merk waardige verklaring voor het feit, dat hij en zijn echtgenote een Zijndrechts restaurant na het nut-, tigen van een diner hadden verla ten zonder te betalen. -Jk ben gewend de rekening .thuis te krijgen"^ zei de man. De ^politie, die-door de eigenaar van ■het eethuis was gewaarschuwd, /.wist de smoes niet te waarderen. weghalen van kerststukjes in voorgaande jaren ook geen geluk gebracht heeft, dus dat het nu wel eens het geval mag zijn. En het begon goed: hij schudde giste ren vele handen en kreeg van menigeen een knuffel. Vlaardingen Uiterlijk eind januari moet in Vlaardingen een nieuw college aantre den. Die afspraak hebben de drie grote par tijen (CDA, WD en PvdA) gemaakt. Maar voordat de partijen beginnen aan het spraakmakendste karwei, de portefeuille verdeling, willen rij eerst overeenstemming hebben bereikt over een nieuwe begroting voor 1987. Die moet 17 januari rond zijn. De onderhandelingen over de vorming van een dagelijks bestuur voor Vlaardingen verlopen ta melijk moeizaam. Na een vijftal bijeenkomsten zijn nog lang niet alle meningsverschillen, die er in november toe leidden dat de begroting werd verworpen, uit de wereld geholpen. In een werkgroep proberen de drie grote partijen orde op zaken te stellen en door de vergelijking van hun programma's op één lijn te komen. Heetste hangijzer bij de onderhandelingen is het verkeerscirculatieplan. WD en CDA vinden dat de PvdA enkele passages uit het inmiddels zo'n tien jaar oude plan moet schrappen en er niet dogma tisch aan moet vasthouden. Een van de belangrijk ste strijdpunten is de afsluiting van de Anthony Knottenbeltsingel in combinatie met de reconstruc tie van de Van Hogen dorplaan. CD A-onderhandelaar Aart Kool wil het verkeers beleid een wat vriendelijker gezicht geven, maar hij betwijfelt of Bas Goudriaan in een nieuw college daarvoor de aangewezen persoon is. Door zijn slech te public relations heeft Goudriaan in het verleden teveel weerstanden opgeroepen. Jan Madem (WD), die ooit met Goudriaan in een college 2at, brengt daar wat nuances in aan: „Hij luistert slecht naar de bevolking, hij drijft zijn eigen visie door, al lemaal waar, maar hij is niet in ieder opzicht een klootjavaan. Hoeveel vraagtekens Goudriaan ook oproept, zelfs in zijn eigen PvdA; hij heeft veel voor de stad gedaan". Desondanks vindt ook de WD dat er op Goudri- aans verkeersbeleid wel één en ander is af te din gen. De liberalen houden in de onderhandelingen vast aan harde punten als een tweede lift aan de Af- rol-garage, herstel van het tweerichtingsverkeer op de Schiedamse weg zodra de zuidelijke randweg klaar is, en heropenstelling van de verbinding met het Erna us. De fractievoorzitter van de PvdA, John Ranshuij- sen, vindt het niet zinnig is iets concreets over de onderhandelingen mee te delen. Terwijl WD en CDA mikken op een drie-partijencollege, geeft de PvdA de voorkeur aan een bestuur op smalle basis. De macht delen met één partner is altijd beter dan met twee, redeneert Ranshuijsen. Het CDA ziet het liefst een 2-2-1 verdeling twee rode, twee christen democratische en één liberale wethouder. De VVD acht het niet waarschijnlijk dat de socialisten terug zullen gaan van vier naar twee wethouders; Ma dem houdt het op 3-2-1: een zesde wethouder dus. Ook in die verhouding sneuvelt niettemin één van de vier PvdA-wethouders. De meest waarschijnlij ke om rich op te offeren is Usbrand van der Velden. Omdat hij na ruim twaalf jaar genoeg heeft van de plaatselijke politiek, is Van der Velden op zoek naar een andere betrekking. Aanvankelijk leek hij te zullen vertrekken naar de provincie, maar op de kandidatenlijst voor de staten is hij gezakt naar een onverkiesbare plaats. Hoewel hij verder geen ijzers in het vuur heeft, acht Van der Velden het niet uit gesloten dat hij in een volgend college niet meer achter de tafel van burgemeester en wethouders te rugkeert Vlaardingen/Maassluis/Maasland De jaarwisseling is in Vlaardingen, Maasssluis en Maasland buitengewoon ordelijk verlopen. Afgezien van wat vuurwerkoverlast hier en daar en vreugdevuren die hun nauwelijks werk bezorgden, hadden de brandweer en de politie een rusti ge nacht. Alleen voor een gezin aan het Duizenguldenkruid in Vlaar dingen begon het nieuwe jaar slecht. Thuiskomend na een familiefeestje vonden zij hun hele woning overhoop ge haald. Dieven hadden een ruit van de slaapkamer inge slagen en waren er vandoor gegaan met de video, de kleu- ren-tv, het audiorack, een ju welenkistje, drie Chinese kleedjes en alle aanwezige contanten. In totaal was er voor 20.000 gulden gestolen. De Vlaardingse jeugd gedroeg zich in de oudejaarsnacht bijna voorbeeldig, De jongens van de Oranjebuurt hoefden deze keer niet eens naar Schiedam uit te rukken om daar kerstbomen te gaan roven. In eigen stad had den ze al ruim 4000 bomen kun nen bemachtigen: een paar honderd meer nog dan vorig jaar. Het was dan ook traditie getrouw de grootste kerstboom- brand van Vlaardingen, tussen het Landje van Chardon en de Burgemeester Heusdenslaan. „We hadden al zoveel bomen, toen hadden we geen zin meer ook nog in Schiedam te gaan zoeken1', zeiden twee van de jongeren, terwijl de anderen ook nog wat vuurwerk op de vlammen gooiden, wat voor het toegestroomde publiek het schouwspel verfraaide. Vanaf de Heusdenslaan had iedereen een mooi uitzicht op het vuur, I maar aan de andere kant was er door dikke witte rookwolken niets van te zien. Ook in Maassluis deden zich |lj weinig problemen voor. De po- E? iitie werd slechts geconfron- Jj teerd met enkele kleine vernie- q lingen en één keretboombrand- s je. Om de overgang naar 1987 zo probleemloos mogelijk te laten zijn, waren de laatste weken op vier plaatsen in de stad grote hoeveelheden kerstbomen in beslaggenomen. De politie ver moedt dat daardoor veel van de jaarlijks terugkerende brandjes op straat zijn voorkomen. Een spontaan vreugdedansje ter gelegenheid van het nieuwe Als een voetbalclub zo trots poseren de jongeren van de Oranjebuurt bij hun recordfik. jaar is een man uit Maassluis slecht bekomen. Hij brak daar bij ©stermiddag omstreeks zes uur in een café in Maasland z'n enkel en werd per ambulance naar het Holy2iekenhuis Vlaardingen gebracht Schiedam Een doodge wone botsing heeft, toen 1987 nog maar een kwar tiertje oud was, in de Edu- ard van Beinumlaan tot relletjes-achtige toestan den geleid. De Mobiele Eenheid moest er zelfs, ge wapend met schilden en wapenstok, aan te pas ko men om de rust te doen weerkeren in het hsrtje van Groenoord. Ook poli tiehond Barry werd inge zet Het was de enige piek, waar de politie het met oud en nieuw even moeilijk had. De gebruikelijke kerstboom- branden bleven binnen de i perken, en 'oorlogen' werden er nauwelijks om gevoerd; ook in Sehiedam-Oost, waar nogal eens consternatie ont staat rond de jaarwisseling, was het nu betrekkelijk kalm. In de Lekstraat sneu velden de ruiten van kruide nier Toon de Leede, de dro gisterij van A.L, Wolters en snackbar Vita-Nova; dat is al meer' gebeurd en het ver hoogt kennelijk de gloed van het nieuwjaarsvuur. „Een nieuw soort Boeddha-beeld", verzuchtte een jongen be wonderend, toen naast hem een meisje in elkaar zakte ais een lappenpop, zo toeter was ze. Twee vriendinnen pro beerden haar overeind ie houden. Bij de HarieMno- school aan de Burgemeester Van Haarenlaah werden oen Alleen al het verschijnen van de Mobiele Eenheid had tot gevolg, dat veel nieuwsgierigen zich uit de voeten maakten. ruiten ingegooid. De brand weer hoefde nergens op te treden. De botsing in de Eduard van Beinumlaan ontstond, voor zo ver de politie kon nagaan, toen een taxi mensen ging ophalen en een ander gezelschap van plan was elders de beste wensen uit te gaan brengen. Woedend werd de bestuurder van de tweede wagen, en een vecht partij - was het gevolg. Daar kwamen tientallen mensen op at De ruzie hont» oc. Poli- tieag hun wagen werd ingegooid het portier werd vernield. Dat •was het moment, waarop het de politie raadzaam leek om de Mobiele Eenheid in te schake len. Alleen al de aankomst van de ME-bus 'en het uitstappen van de inzittenden maakte, dat veel mensen zich uit de voeten maakten. „Ga gauw naar bin nen, anders krijg je straks een tik op je kop terwijl je er niks mee te maken hebt", riep een oudere dame waarschuwend te gen haar familie; het trappen huis van de flat aan" het Hen rietta Bosmansplein zat in een mum van tijd vol mensen, die de ME liever aan zien voorbij lieten gaan. Twee arrestaties werden ver richt; twee Schiedammers van 22 en 30 jaar werden meegeno men naar het hoofdbureau van politie. Schiedam Een frisse start. De gloednieuwe stichting Jojo heeft op ou dejaarsavond, op het mo ment dat de torenklok van de Grote Kerk twaalf sloeg en het nieuwe jaar inluidde, een pand ge kraakt op het Oude Kerkhof in de Schiedam se binnenstad. De vroegere galerie van Si mon de Graaff, gevestigd op nummer 20, met een riant uitzicht op het kerkplein, zal voorlopig dienst gaan doen als advies- en documentatie centrum. Jojo noemt zich een alternatie ve JAC. Het is een instantie, die jongeren 'tussen twaalf en dertig jaar' op vertrouwelijke basis wil ondersteunen met tal van maatschappelijke vraag stukken. Jojo geeft bijvoor beeld informatie over scholing en weigeren van militaire dienst. De stichting helpt weg gelopen jongeren en probeert oplossingen te vinden. Ook bij initiatieven van jongeren wil Jojo dienstverlenend rijn. De stichting is een onderdeel van het Bureau Alternatieve Hulpverlening (BAH), geves tigd naast de galerie van Si mon de Graaft Coördinator is John Zwart De toeloop van gasten, gedurende de uren na de jaarwisseling, onderstreep te het belang van het BAH: tientallen mensen, die met zeer uiteenlopende problemen te maken krijgen, kloppen ge regeld aan bij de alternatieve hulpverlener en ook op de prille nieuwjaarsmorgen wa ren ze er, nu om Zwart veel sterkte te wensen, en ook om grote schalen .salade met smaak te verorberen. Het BAH liet de laatste maand van zich horen, eerst toen Zwart alle contacten met de gemeen- 2 te Schiedam verbrak, daarna toen het bureau het ontslag eiste van Gérard Smits als di- j! recteur van de gemeentelijke sociale dienst De kraakactie 2 in het belendende perceel werd vorige week gepland „De galerie stond al een paar maanden leeg, sinds Simon verhuisde. Het is doodzonde om zo'n prachtig pand leeg te laten staan", aldus John Zwart In het pand hangen nu, behal ve een door Zwart vervaar- De krakers van Jojo gingen hangend hulpverlener John digd schilderij, posters met in formatie over Jojo. „Moeten we dan allemaal hetzelfde denken", staat erop, in een po ging de mensen voor te hou den dat zij hun eigen ideeën moeten ontwikkelen en el- actief 1987 in; links uit het raam Zwart. kaar niet steeds moeten na praten. Jojo is open van maan dag tot vrijdag, van negen uur 's ochtends tot drie uur 's mid dags, maar op den duur hoopt Jojo dagelijks 24 uur bereik baar te zijn. Vlaardingen Voor wie zonder baan zit is het werkloos zijn vaak een groot probleem. Maar ook mensen die wel werk hebben kunnen daarover met zichzelf in conflict raken. Soms roept arbeid gewetensvragen op. Iemand kan in de wapenindustrie werken en daar moeite mee hebben, of op de loonlijst staan van een bedrijf dat schade toebrengt aan het milieu. Voor weer anderen spelen prin cipiële bezwaren tegen het wer ken op zondag een rol. Niet zel den stuiten mensen die met zulke bezwaren rondlopen op onbegrip bij anderen. Daarom wil de dia- konie der Hervormde gemeente in Vlaardingen een gespreks groep vormen over dit onder werp. De groep komt voor het eerst bij een op maandag 12januari op het vergaderadres aan de Maassluis- sedijk 5. Inlichtingen geeft J.C. Blankere, telefoon 4346855. Schiedam Muziek van de Rol ling Stones: 't is niet meer dan een opwarmertje, vanavond in café Podium. Morgen wordt het pas echt leuk: dan vangen in het jongerenhonk aan de Lange Ha ven de Eerste Schiedamse Blues- dagen aan. Hoewel Podium aller minst een bluescafé is (die eer komt Plantage toe), probeert men toch eens de op andere dreunen ingestelde gehoorgangen te infil treren me. warmte en emotie. Zaterdagavond treedt Goat's Pa lace op, zondagavond speelt Tip On In. De aanvang is beide keren rond kwart voor tien. Schiedam Zes Schiedammers in de leeftijd van 13 tot 19 jaar zijn gisteravond rond negen uur in het hoofdpostkantoor aangehou den. De jongens hadden diverse postbussen opengebroken en poststukken in brand gestoken. Bovendien hadden zij postzege lautomaten onklaar gemaakt. De wanden werden met graffiti 'opgesierd'. Een poging verder tot het postkantoor binnen te drin gen mislukte. De PTT heeft gis teravond noodmaatregelen ge troffen. Naaldwijk/MaassluisTheater café De Naald start het nieuwe jaar met optredens ven Spelgroep Westland, cabaretgroep Muzika- ter, de Maddies Act Dancers en de Westland Jazz-Socïety. Mor genmiddag al is de eerste voor stelling. De spelgroep brengt vanaf onge veer drie uur fragmenten van de nieuwste produktie 'Close to Claus'. Dit is een toneelcollage, waarmee eerder werd deelgeno men aan het Hugo Claus Festival in Rotterdam. De voorstelling is op 6 februari in zijn geheel te zien in De Naald. Murikater treedt op met gezon gen en gesproken tekst en gaat vooraf aan een kort concert van de Westland Jazz-Society. Tussen de bedrijven door dansen de le den van de Maddies Act Dancers uit Maassluis. De groep is op 31 ja nuari op televisie te zien in de Soundmixshow van Hennie Huisman. Schiedam Drie schuurtjes ach ter C A, die waren gevuld met oude kranten, zijn gisteravond vrijwel volledig uitgebrand. De politie vermoedt dat drie jongens de brand hebben gesticht Zij werden gesignaleerd in de buurt van de schuurtjes. De brandweer kwam te laat om nog iets te red den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1