Plan voor speelhal op Liesveldviaduct Maasland zit met auto's in de maag fSociale dienst gooit roer om Maassluis: borrel terug op receptie HMBDMGS BAGBUO SGHiEOftlSCHf GBURANI in WATEHKS COURANT Steeds meer verkeer uit Maassluis •f Sociale rechercheurs: nog geen uitbreiding GS zien geen reden tot schrappen rijksweg 19 Rob de Vries: amusement voor 7 hele gezin Proef ECV: 3,5 ton extra moet naar Schiedam Van uitkeringsfabriek naar bedrijf 'We moesten wel ingrijpen' Drie avonden lokale radio Hellevoetsluis betaalt kwart ton voor recreatieschap Vrouw bekent brandstichting WflTÏRWFG DINSDAG 6 JANUARI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 Cc Viaardingen. Postbus 110. 3130 AC Viaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352056. 4350557 - sportredactie: 4345209 Den Haag De nieuwe rijksweg 19 moet In het streekplan Zuid- Holland-West worden gehand haafd. Als deze nieuwe verbin ding tussen Schiedam/Viaardin gen en Rijswijk op een aanvaard bare manier kan worden inge past in het landschap, is er geen reden de weg uit het plan te schrappen. Dat antwoorden Gedeputeerde Staten op het bezwaarschrift dat Schiedam tegen het streekplan indiende. Die gemeente had graag gezien, dat de aanleg van' de weg opnieuw in overweging werd genomen. Ook de gemeente Delft heeft zich opgeworpen,als felle tegenstan der van de aanleg. Tijdens de in december gehouden begrotings debatten werd nog een motie te gen de weg aangenomen. Tot een protest tegen het streekplan kwam Delft echter niet. De werkgroep Stop rijksweg 19 diende wel een bezwaarschrift in. Voor de rijksweg zou geen ver keerskundige noodzaak meer be staan. GS zijn echter van mening dat RW 19 belangrijk is voor een betere ontsluiting van het West- land. Men geeft toe dat het land schap van Midden-Delfland er door wordt aangetast. „Door de wijze van uitwerking zal de2e aantasting zo veel mogelijk wor den beperkt", aldus GS. Viaardingen Een amuse mentshal voor het hele ge zin, in hartje Vla£«rdingen: wat Hob de Vries betreft, start hij zo snel mogelijk met de exploitatie. Bij de ge meente heeft de 26-jarige ondernemer een plan inge diend voor zo'n speelhal op het Liesveldviaduct: daar waar nu nog Brugman Keu kens zit, dus tegenover de Chinees. Een zeer aantrek kelijke plek, vindt Rob de Vries: uitstekend bereik baar en zonder kans op overlast voor omwonenden en winkeliers. Nu valt het doorgaans niet mee om in een gemeente een ver gunning los te krijgen voor speelhallen, en Rob de Vries kan zich dat voorstellen. Veel van dergelijke zaken hebben een enigszins duister, zelfs bij na louche imago. „Ik heb er het land voor afgereisd en ik moet zeggen: ik ken er in heel Nederland maar tien, waarvan ik denk: ja, die doen prettig aan, zo zou ik het ook willen". Zijn plan behelst dan ook en als bewijs haalt hij er de bouwteke ning van het Bouwkundig Orga nisatie Buro bij— een lichte, open ruimte, die prettig moet aandoen voor de honderden mensen die dagelijks op het Liesveldviaduct op de bus staan te wachten. Tn zijn amusementshal, 235 vierkan te meter groot, Is plaats voor een koffiehoek, waaromheen hon derd automaten, variërend van videospelletjes tot personal com puters waaraan men zelf zijn pro- gramma's kan leren schrijven. Zelf mag De Vries graag een par tijtje flipperen en videospelletjes zoals Mrs. Packman vindt hij ook leuk, maar gokken doet hij nooit. Ook daarom zal het aantal gok kasten in de beoogde speelhal be perkt zijn: 35 procent Tarieven, die elders een kwartje zijn per punt, komen in ziin exploitatie- opzet op een dubbeltje. „Het moet wel betaalbaar blijven. Het is al leen leuk, als je voor betrekkelijk weinig geld toch een flink uur kunt blijven spelen". Ereburger Rob is de zoon van Vlaardings ereburger Piet de Vries, die in 1947 kampioen wielrennen werd, In de Spaanse Polder is hun bv De Vries Speelautomaten geves tigd. Dit bedrijf verhuurt vele tientallen fruitautomaten en vi deospelletjes aan cafés in Viaar dingen. Rotterdam, Delft, Rijs wijk, Dordrecht en andere ge meenten en ook heeft De Vries enkele cafés in eigendom, zoals in Viaardingen Centraal en Concor dia. De cafés worden verpacht, maar het bedrijf is dan verzekerd van "aste plaatsen voor de spe- lautomaten. Rob de Vries, geboren Vlaardin- ger, zou het aantrekkelijk-vinden op het Liesveldviaduct aan de slag te mogen. Eerder probeerde hij het al in Rotterdam, maar hij hoorde dat een casino aldaar heeft bedongen dat er ïn een wij de omtrek geen speelhal bij zou mogen komen, Overigens is een casino wel heel wat anders. On derstrepend dat hij computer spelletjes uit de illegale sfeer wil halen, laat hij weten dat het be drijf van zijn vader nooit kasten verhuurt aan seksclubs of derge lijke ondernemingen. Zijn vader is 64 jaar en het is de bedoeling yéjssssm Rob de Vries: 'Ik Hipper al van jongsaf aan'. dat Rob binnenkort het goedlo pende bedrijf overneemt Desal niettemin zal hij, indien de ver gunning verkregen wordt, zelf de meeste tijd gaan doorbrengen in de speelhal op het Liesveldvia duct, waarvoor reeds een naam ïs bedacht- Time Out. „En ik wil er net personeel, geen tatoeage-ty pes". Zodra de gemeente het sein op groen zet, hoopt Rob de Vries met de verbouwing te kunnen begin nen. Die zal ongeveer drie ton vergen. De investering in auto maten is aanzienlijk, want er ko men er honderd, van gemiddeld 7000 gulden per stuk. „Dat is heel wat", beaamt hij, „en toch durf ik het ook aan, als de gemeente bij voorbeeld een proefvergunning van twee jaar zou geveij. Want ik ben er gewoon zeker van, dat het een succes wordt, zonder de min ste hinder voor wie dan ook. Het plan voldoet aan de wet op de kansspelen, de gokkasten vol doen aan door de overheid gestel de normen wat verlies- en uitke ringspercentages betreft, en bij bijzondere wetten is nagegaan in 25 met Viaardingen vergelijkba re gemeenten of de daar aanwe zige speelhallen overlast geven: en bij niet één was dat het geval." Dus dat kan het probleem niet zijn Rob de Vries heeft in zijn enthou siasme Philips achter zich gekre gen: die is bereid tegen kostprijs computers te leveren, waar Vlaardingers hun eigen pro gramma kunnen leren schrijven zodat er ook nog een educatief kantje aan zit 't is tenslotte be doeld voor het hele gezin. De kersverse brandweercommandant Jacques Claassen (links) en igx-cammandant Piet van 't Wout (lachend) kijken toe bij het vele han- 'denschudden tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Maas- ,'sluis. "Maassluis Voor het eerst na jaren werd er weer een borrel geschonken tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Maassluis. Bier en jonge jenever ontbra ken nog dit jaar, maar kenners constateerden met een tevre den glimlach dat de terugkeer van die drankjes slechts een kwestie van tijd is. Het was gezellig druk op de re ceptie, waar veel politici, notabe len, mensen tilt de sportwereld, het bedrijfs- en verenigingsleven de beste wensen uitwisselden. Getoost werd er met jus d'orange en witte of rode wijn op 1987, Burgemeester Hans van Es en ''-zijn vrouw moesten vele handen -"".schudden, onder wie die van mr. 'j-Piket, de kantonrechter van -Schiedam, die op speciale uitno- l diging van de burgemeester de ^receptie bezocht. Aanwezig ook Cde leden van de commissie voor ruimtelijke ordening. Als het aan verantwoordelijk wethouder An ton Wustrow had gelegen, was de geplande commissievergadering voor gisteravond gewoon doorge gaan. „Dat mag toch geen proble men opleveren", stelde de socia listische wethouder. „Ik heb me daarin echter drastisch vergist". Geen vergadering dus, die is ver schoven naar vanavond, want de leden dreigden massaal de bijeen komst te boycotten. Wustrow kon daarom niets anders doen dan besluiten de vergadering naar een later tijdstip te verplaat sen. Het was niet zomaar een receptie in de burgerzaal van het stadhuis. Gelijk aan andere jaren presen teerde dit jaar een gemeentelijke dienst zich aan een groot publiek, Vorig jaar het woningbureau, dit jaar de gemeentepolitie. Via een, videofilm en verschillende wandborden met informatie werd voorlichting over het werk gegeven. De presentatie werd op prijs gesteld door de vele bezoe kers van de nieuwjaarsreceptie. Schiedam Er zou onge veer 3,5 ton meer voor vol wasseneneducatie naar Schiedam moeten vloeien dan nu gebeurt. Dat conclu deert het Edukatief Centrum aan de Stadhouderslaan in het werkplan voor de ko mende twee jaar. Het ECV baseert dat op een simpele rekensom, waarin rekening is gehouden met het aantal volwassenen, het aantal cul turele minderheden en de geschatte achterstandssitua tie. Het subsidiegeld uit Den Haag wordt voortaan regio naal verdeeld. Het ECV vreest' dat het bestuurlijk overleg tussen de gemeente besturen van Schiedam, Viaardingen en Maassluiser toe leidt dat de Jeneverstad weinig of niets van het extra geld zal zien. In het eerste werkplan van de instelling wordt een serie voornemens gepresenteerd. Zo is het ECV van plan in sa menwerking met de biblio theek een documentatiecen trum op te zetten. Verder staan een materialenbank en een informatieboekje voor vrijwilligers op stapel. Vee! aandacht gaat de ko mende jaren uit naar mensen zonder werk. Voor hen wor den sollicitatietrainingen en cursussen beroepen- en scho lingsoriëntatie gehouden. Ook wordt gedacht aan een cursus waarin mensen wordt geleerd hoe ze met hun eigen werkloos zijn, of dat van hun partner, moeten omgaan. Maasland Het kruispunt van Kerkweg, Oude Vei ling, Koningin Julianaweg en Maassluisseweg is niet veilig genoeg. Het moet be ter, stelt een werkgroep van de gemeente Maasland in een rapport over de toena me van het doorgaand ver keer van en naar Maassluis. Door die toename is vooral -voor het langzaam verkeer rond het kruispunt een on veilige situatie ontstaan. Het vlakbij discotheek Vliet- zicht gelegen kruispunt vormt de zuidelijke toegang tot het dorp. In de spitsuren is er vaak een ononderbroken stroom au to's uit Maassluis naar rijksweg 20 en omgekeerd. Voor fiet sers, die naar Viaardingen of Maassluis willen, is Niet zeeK moeilijk om vanaf de Kerkweg op de Oude Veiling te komen. De fietsers moeten gebruik ma- De kruising bij de Oude Veiling in Maasland. De toename van het verkeer van en naar Maassluis zorgt- vaak voor gevaarlijke situa ties. ken van de intervallen, die ont staan als de verschillende ver keersstromen elkaar ölokkeren. Dezelfde problemen ondervin den de fietsers die vanaf de Maas sluisseweg de Koningin Juliana weg, de Kerkweg of Kluiskade op willen. Het kruispunt staat bij de dienst verkeersongevallenregistratie (VOR) van het ministerie van verkeer en waterstaat op de lijst van relatief onveilige kruispun ten. In de periode vanaf 1980 tot heden heeft er een groot aantal ongevallen plaatsgehad. Ook automobilisten uit Maasland ondervinden tijdens de spits pro blemen om vanaf de Kerkweg de Oude Veiling op te rijden en om vanaf de Maassluisseweg op de Kerkweg te komen. Dat heeft tot gevolg, dat veel automobilisten Maasland via de Koningin Julia naweg verlaten. Zij hebben dan voorrang op de Maassluisseweg en de Kerkweg. De hiermee ver band houdende omrijbewegin- gen hebben voornamelijk plaats via de Slot de Houvelaan, de Huis te-Veldeiaan en de Hildegaarde, Het karakter van deze straten laat een groot verkeersaanbod echter niet toe. Dat geldt met name voor de Hildegaarde, waar aan de lagere school 't Spreeu wennest is gelegen. De werkgroep heeft een aantal Schiedam De sociale dienst in Schiedam moet de komende jaren worden om- gevormd van een uitke- ringsfabriek tot een bedrijf, J dat meer oog heeft voor de wensen en-verlangens van Hiënten. De dienst wil van het 'massa- werk' af en hoopt met een fris se aanpak te bereiken dat er isneller en effectiever wordt gewerkt De stelselherziening, :die sinds I januari van kracht is, is de directe aanleiding om een andere koers te gaan. Verder is een drie-sporenbeleid uitgestippeld, dat erop is gericht 5 de uitkeringsgerechtigden meer /perspectief.te bieden. De sociale dienst-nieuwe-stijl wil meer doen aan minimabeleid, vervangend werk en scholing en vorming Wethouder Chris Zijdeveld sprak gisteren vol ontzagx over de dienst, toen het rapport 'Op weg naar 1990' werd gepresenteerd. Het rapport is niet alleen op een tamelijk ongebruikelijke manier tot stand gekomen (alle geledin gen van de dienst werkten er aan mee), maar ook de inhoud is van wege het openhartige en zelfkri tische karakter betrekkelijk on gewoon. Volgens Zijdeveld heeft de socia le dienst zich met het rapport ui terst kwetsbaar opgesteld. „Het is bijzonder zuur, als je al in de vuurlinie zit en je eigen functio neren ter discussie stel;. Er wordt dan al snel gereageerd met de dooddoener, datje bet in het ver leden dus niet goed hebt gedaan. Toch wil dat niet zeggen dat je onder de norm hebt gefunctio neerd". Praatpaal In de nieuwe opzet wordt gelei delijk: meer belang gehecht aan de bijstandsmaatschappelijk wer kers, De dienst streeft ernaar, dat de diént via die praatpaal het hele apparaat achter zich weet. Het verkorten van de communi catielijnen moet ook intern wor den doorgevoerd. Directeur Gé- rard Smits wil een groot aantal medewerkers dan ook tgerugstu- ren naar de schoolbanken om de nieuwe werkwijze onder de knie te krijgen. Inzicht in de wensen en verlan gens van de cliënten hoopt Smits te krijgen door een uitgebreid he ronderzoek uit te voeren. Met de resultaten daarvan verwacht hij het beoogde perspectief te kun nen bieden. „Het lijkt dat we daarmee op de stoel van het ar beidsbureau gaan zitten, maar schijn bedriegt Arbeidsbureaus richten zich vooral op het zo snel mogelijk vervullen van vacatu res. Daarbij gaat hun aandacht lo gisch uit naar de kansrijke werk lozen. Wij zijn er vooral voor de kansarmen", meent Smits. Dat laatste is volgens hem nodig, om dat de sociale dienst een toene mende verharding van het be stand (meer langdurig werklo zen) voorziet Extreem Of de meer op de persoon toege sneden werkwijze ook meer mankracht nodig maakt, is voor alsnog de vraag. „We zullen keu zes moeten maken", denkt Smits. „De serviceverlening kan tot in het extreme worden doorge voerd. Dan heb je uiteraard meer mensen nodig". Deze maand buigen de raads commissie voor sociale zaken en het participantenoverieg zich over de nota, die volgens Zijde veld een heel andere status heeft dan de doelstellingennota die in 1980 werd geproduceerd. „Die nota bleek uiteindelijk slechts ge schikt om er een aantal boeken kasten mee te vullen. Met deze gaan we daadwerkelijk aan de slag", aldus Zijdeveld. Vlaardingen/Schiedam- /Maassluis Bij de sociale dienst in Viaardingen be staat vooralsnog geen be hoefte om het aantal sociale rechercheurs uit te breiden. Momenteel zijn er twee con troleurs bij de gemeente in dienst Als het aan de rijks overheid ligt, dan komt er per 1000 uitkeringsgerech tigden een sociale recher cheur. „Ik kan nog niet overzien wat dat voor Viaardingen zou bete kenen", aldus Trees van Mü- - tenburg, directrice van de soci ale dienst. Sinds september 1985 zijn de mensen actief en het is denk ik nog te vroeg om te oordelen dat er nu meer mensen nodig zijn. Dat zal de toekomstmoeten uitwijzen". Volgens de directrice van de soci ale dienst is er in Viaardingen re latief gezien weinig fraude met uitkeringen: „Het is in een ge meente als de onze nog te over zien. Er is een regelmatig contact met de diénten en dat werkt po sitief. Is er weinig of geen contact, dan neemt ook de kans op fraude toe. De stelselherziening, die per I ja nuari is ingegaan, heeft geleid tot veel vragen. „Maar nu is het rus tig", stelt Trees van Miltenburg. „Toen de informatiefolder werd verspreid, kregen we wel meer vragen. De mensen voor wie de stelselherziening grote gevolgen zou hebben, zijn uitgenodigd voor een gesprek. Voor sommigen heeft de stelselherziening heel grote gevolgen, voor anderen weer niet". In Schiedam bestaat eveneens weinig behoefte om het aantal so ciale rechercheurs drastisch uitte breiden In Schiedam zijn mo menteel twee controleurs actief. Ook in Maassluis is geen directe behoefte aan uitbreiding. aanbevelingen gedaan om vooral het verkeer uit het dorp naar rijksweg 20 en terug zo vlot mo gelijk te laten verlopen. Voor het uit Maassluis komende verkeer zal het kruispunt minder aan trekkelijk worden gemaakt Eventueel kunnen er stoplichten worden geplaatst De Maassluisseweg wordt voor het langzame verkeer eveneens een stuk veiliger. Nog dit jaar neemt de provincie de recon structie ter hand, waarvoor bin nenkort een bedrag van twee miljoen gulden beschikbaar wordt gesteld. De reconstructie voorziet in het aanleggen van vrijliggende fietspaden aan beide zijden van de weg. Politie legt kritiek 1 naast zich neer Schiedam Woede op de politie, die jongeren van clubhuis De Dijk oudejaars nacht bekoelden op etalage ruiten in en rond de Lek straat, is volgens de politie volkomen onterecht De reconstructie, die jongeren werker Kees te Gussinklo vlak- na zijn vakantie maakte van de vernielingen die 'zijn1 jongeren die nacht aanrichtten, typeert' een politiewoordvoerder als tamelijk eenzijdig. Van die zij de wordt beweerd dat de poli tie weinig anders kon doen dan de ruim 500 bomen, die in De Dijk waren opgeslagen, weg te halen. „We hadden met de vervanger van Te Gussinklo tv/ee afspraken gemaakt, die niet zijn nageko men, De eerste was dat de bomen buiten het pand zouden worden opgeslagen. Evenals in voorgaan de jaren konden daarvoor contai ners worden gebruikt die de ge meente beschikbaar had gesteld. Door de bomen toch in De Dijk- op te slaan ontstond een uiterst brandgevaarlijke situatie", ver klaart de woordvoerder het ge drag van de politie. De inval in De Dijk had echter nog een andere reden. De politie had 'zeer sterke vermoedens' dat de bomen in tegenstelling tot de afspraak toch in de Lekstraat zouden worden verbrand. „We waren een terrein bij Wilton overeengekomen, maar alles wees er op dat het vreugdevuur toch in de Lekstraat zou worden ontstoken". Het verwijt van Te Gussinklo dat de politie weinig tactvol zou heb ben gehandeld, wordt van die kant dan ook ontkend. „We- moesten wel ingrijpen", meent de woordvoerder. Schiedam Na de proefuitzen- ding van 1 januari blijft de Zie kenomroep Schiedam voorlopig drie keer per week via het kabel net te beluisteren. De ZOS neemt daarmee de taak over van de Stadsomroep Schiedam, die kort voor nieuwjaarsdag liet weten nog niet in staat te zijn radiopro-" gramma's te maken. De SOMS zal half januari voor het eerst in. de lucht komen. De Ziekenomroep, die een sa menwerkingsverband met de Stadsomroep is aangegaan, kon vroeger alleen in het ziekenhuis worden ontvangen. Verder wer den de programma's 'ingeblikt' voor de bejaardencentra. Via het cai-net kan de ZOS nu ook de zie ken thuis bereiken. Uitgezonden wordt op dinsdag-, woensdag- en, donderdagavond, telkens tussen acht en tien uur. Er worden al leen verzoekplaten gedraaid. De Stadsomroep gaat in een later sta dium nieuws en actual!teiterf verzorgen. De programma's wor-. den uitgezonden op de 94.1 Mhz. Hellevoetsluis De gemeente raad van Hellevoetsluis beslist in haar vergadering van 22 januari of de gemeente zal deelnemen' aan het Financieel Koepelschap Buitenstedelijk Openluchtrecrea tie. In deze regeling trachten de voormalige Rijnmondgemeenten het recreatiebeleid van het opge heven Openbaar Lichaam Rijn mond voort te zetten. Hellevoetsluis gaat in het Koepel schap ruim een kwart ton bijdra gen. De totale begroting bedraagt dertien miljoen gulden, waarvan Rotterdam negen miljoen voor haar rekening neemt. De ge meenschappelijke regeling zal op termijn worden vervangen door recreatieschappen met recht streekse bestuurlijke en financië le deelname van de betrokken overheden. Het college van bur gemeester en wethouders van Hellevoetsluis noemt de vorming van een recreatieschap Haring vliet daarbij van essentieel be lang. Viaardingen Een 33-jarige Vlaardingse heeft gisteravond tegen over de politie bekend twee maal brand te hebben gesticht in haar ei gen huis aan de Dirk de Derdelaan. De politie vermoedt dat de vrouw, die zich eenzaam voelde, met de branden de aandacht van haar omge ving wild e trekken De recherche onderzoekt nog of de vrouw ook op 23 oktober de bran den in haar keuken en in een kelderbox onder de flat heeft aangesto ken. De verdenkingen tegen de vrouw rees, toen uit een onderzoek van deskundigen van het gerechtelijk laboratorium bleek dat de brandjes die vrijdag uitbraken door iemand in het huis waren aange stoken. De vrouw had met wat spiritus eerst een deurmat en later een stapel papier in vlam gezet De brandschade bleef beperkt Wel raakte de zoon van de Vlaardingse door het vuur in paniek en verwondde zich. -v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1