Gokschulden brachten chauffeur op dievenpad Rietzeilers herleven dankzij seniorenclub as in Twee plekken voor golfbaan Rechtbank blijft met vragen zitten VLAARQINGS DAG8MD SCfflMMSCiK SDB1ANI NIEBWf ««IlfllEfi BBBBSNT K9KSVE GW Carnavalsviering zonder schroom Beroving in tunnel Angst voor rijksweg 24 Inbraak in bibliotheek Politie zoekt automobilist Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC WATERWEG Vlaardingen- Posibus 110. 3130 AC VIaardingen. Telefoon: 010-4343289. mm. Süi7~ WOENSDAG 7 JANUARI 1987 sportredactie: 4345209 Schiedam Lang niet alle vragen waren beantwoord toen officier van justitie mr. Koning gistermiddag twaalf maanden gevangenisstraf eiste tegen twee Schiedamse verdachten. Had de 23-jarige chauffeur, in wiens werkplaats gestolen brandkasten werden opengebroken, vrienden ver teld in welke bedrijven voor inbre kers iets te halen zou zijn? Was zijn 25- jaiige vriend nu wel of niet betrokken geweest bij twee inbraken bij het Rot terdamse bedrijf Oceana aan de Waal haven? Rechtbankpresident mr. Heij- nen kon de verdachten er niet toe ver lokken daarover duidelijkheid te ge ven. De twee Schiedammers, die gisteren te recht stonden, waren de laatsten van een bende, die zich in 1985 schuldig maakte aan een reeks van inbraken in bedrijfs panden in Schiedam, Rotterdam en Vlaardingen. De andere leden van die bende hoorden eerder al gevangenisstraf fen tussen vijf en achttien maanden tegen zich uitspreken. De twee verdachten van gisteren hadden volgens hun advocaten slechts een klein aan deel in de serie misdrijven. Daar was de offi cier van justitie het echter niet mee eens. Mr. Koning eiste even hoge straffen als in eerde re rechtszaken. De inbraken, waarvoor de twee Schiedam mers terecht stonden, werden gepleegd in iuli. september en oktober 1985. De 23-jarige vrachtwagenchauffeur bekende dat hij met' een ander van het vriendenclubje ingebro ken had in een bedrijf aan de Kommiezen- laan in Schiedam, in een bedrijf aan de Edi- sonstraat in Vlaardingen en in het pompsta tion van de Aral aan de Marathonweg in Vlaardingen. Tijdens het verhoor door de po litie ontkende hij dat nog ten stelligste. De inbrekers hadden het vooral op kluizen voorzien. Die werden meegenomen en In de werkplaats van de chauffeur aan de Boter- straat opengebrand. De lege brandkasten werden vervolgens gedumpt in de Schie damse havens. In de kluis uit het pand aan de Kommiezenlaan zat 15.000 gulden, in de kluis uit het bedrijf aan de Edisonstraat 1.500 gulden en de kluis van het benzinestation was helemaal leeg. Black-jack De chauffeur, die pas later bij de reeks inbra ken betrokken raakte, kon het gestolen geld goed gebruiken om zijn fiks opgelopen schul den af te betalen. „Ik was door gokken black-jack en roulette in geldnood geko men. Ik kon gewoon slecht met geld om gaan", verklaarde hij. Volgens de verdachte was hij bij slechts vijf van de vele inbraken betrokken geweest „Maar het viel de politie wel op, dat her en der werd ingebroken bij bedrijven waar u als chauffeur regelmatig over de vloer kwam", merkte mr. Heijnen op. „Gaf u soms tips aan uw vrienden?" Dat ontkende de Schiedammer. Advocaat mr. Van Leeuwen pleitte voor een alternatieve straf voor zijn cliënt „Zijn rol was beperkt. Zijn werkplaats was een tref punt voor inbrekers, die hem onder druk hebben gezet om mee te doen. Daar is hij ten slotte voor gezwicht Hij wilde zich niet laten kennen. Bovendien kon hij zo van zijn schul den af komen". Bij een langdurige gevangenisstraf zou de verdachte 2ijn baan weieens kwijt kunnen raken, waarschuwde mr. Van Leeuwen. ,.En dan kom ik weer in hetzelfde schuitje", zei de 23-jarige Schiedammer, De officier van justi tie wenste daar echter geen rekening mee te houden. „U doet alsof wij uw baan op het spel zetten, maar dat hebtu zelf gedaan". Zwijgzaam De tweede verdachte, een 25-jarige Schie dammer die boven de werkplaats woonde, was veel zwijgzamer dan de eerste. Hij ont kende zijn betrokkenheid bij twee inbraken in het Rotterdamse bedrijf Oeeana in septem ber 2985. De man zei wel te weten welke vijf mensen de inbraken hadden gepleegd. „Drie daarvan hebben bekend, twee niet". Maar toert mr. Heijnen hem de namen vroeg zei hij: „Daar hoef ik geen antwoord op te ge ven". „U hoeft nergens antwoord op te ge ven", bitste de president, die na een tijdje de ondervraging over de namen van de inbre kers maar staakte. Officier mr. Koning vond dat er genoeg aan wijzingen waren dat de verdachte toch bij de inbraken betrokken was geweest Er was een belastende verklaring van een van de 'ben deleden' en de politie vond in de woning van de verdachte de sleutels van de kluis van Oceana en in zijn auto een bankafschrift van het bedrijf. Raadsvrouw mr. Middendorp vond die bewijslast volstrekt onvoldoende. „Er is een verklaring van iemand die zelf niet bij de inbraak was. Die hangt in de lucht. En dat verhaal van de sleutels en het bankaf schrift... ach, mijn cliënt woonde nou een maal boven die werkplaats". Alleen de verkoop van acht gestolen autora dio's gaf de verdachte toe. Twaalf maanden gevangenis vonden hij en zijn raadsvrouw wel een erg zware straf voor dat vergrijp. De officier bleef echter bij zijn eis voor beide verdachten: twaalf maanden gevangenis straf, waarvan vier voorwaardelijk, met af trek van de twee maanden voorarrest De rechtbank doet op 20 januari uitspraak. Scholieren daldoos na conflict met C J V »*DeSenioren van de Rietzeilers hebben het grootste vertrouwen in het carnaval van 1987. SchiedamDe Schiedamse carnavalsvereniging De Rietzeilers gaat de boer op. Was de club van voorzitter Jan van Haren nogal bang dm sponsors te benaderen, oud CDA-raadslid Luud Snel hielp het bestuur van haar schroom af en het re sultaat is navenant. Het seniorenconvent, een club van oud-prinsen en enkele vooraanstaande Schiedam mers, moet voor voldoende in gangen bij het Schiedamse bedrijfsleven zorgen om de centjes op tijd binnen te krij gen. Het streven is de jaarlijkse carnavalsoptocht nieuw leven 'n te blazen. Waren er vorig aar zo rond de dertig praalwa gens. dit jaar moeien het ei jriinstens vijftig worden, zo i'eeft het bestuur zichzelf voor genomen, .Bewust hebben wij de oud-prin- «n weer betrokken bij de vereni ging", stelt Jan van Haren. „Als je ïenmaal prins bent geweest, dan ;akt de belangsteling voor de vereniging langzaam maar zeker veg. De feestavonden worden ian nog wel bezocht, maar het contact en de betrokkenheid ne- nen toch afterwijl de oud- jrinsen nog zoveel voor De Riet- keilers kunnen, betekenen. Alle orinsen bezitten grote kwalitei- ,en, hebbeningangen bij het oedrïjfsleven, Die kennis en ■nacht mag je niet zomaar verlo ren laten gaan". Oud-gemeentesecretaris Piet Drenth, ambtenaar Gus Schram, Luud Snel en de oud-prinsen Geert- Bannenberg, Henk de Groot, Frans van Rijsbergen, Ge /an Es, Bas Kornet, Hans Visser, 'Jhris Coppens, Jacques den Duik m de huidige prins carnaval Ton I (Groeneveld) maken deel uit ïan het senioren-convent ,Ik ben blij met het convent", xgt Geert Bannenberg tevreden.' iïi was het die aan de basis van le' Schiedamse carnavalsvereni ging stond. Gedurende vijf jaar vas hij prins carnaval en ook nog 'ele jaren voorzitter,^,, Als je er ,*env'tijdje uitbent ga je het tóch nissen", aldus de oud-praeses. J!ïu raak je. weer betrokken bij ledub en dat doet me goed". Jndérsehat Jet w volgens voorzitter Jan van Haren aan het inspirerende denkwerk van Luud Snel te dan ken geweest, dat het senioren convent er uiteindelijk is geko men. „Zijn inbreng heeft inspire rend gewerkt. Ik moet eerlijk zeggen, ik heb Luud onderschat. Hij komt met goede voorstellen, werkt ze uit op papier. Aan die manier van werken heelt het al tijd een beetje ontbroken bij ons. Van Luud is ook het idee afkom stig om bijvoorbeeld een bedrijf een muziekvereniging, die mee loopt in de optocht, te sponsoren. We hebben ook de drempel ver laagd om mee te doen. Vroeger moest inschrijfgeld betaald worden. Nu niet meer. Zoveel mogelijk drempels die er waren om mee te doen aan de optocht hebben we weggenomen. Voor verenigingen is het vaak te duur om mee te doen. Bedrijven mis sen vaak de mankracht Bundel die krachten, hebben wij gezegd, en het lijkt te lukken. We hebben nu ai meer toezeggingen binnen dan ooit tevoren. Het ziet er dus heel goed uit voor dit jaar". Het moet op 28 februari dan ook een happening van allure worden. Het senioren-convent heeft er alle vertrouwen in. Bas Kornet, ook al een oud-prins, zal de zaken coördineren en naar buiten toe uitdragen. Jan van Ha ren: „We willen het publiek ook meer bij de optocht gaan betrek ken. Bijvoorbeeld via een prijs vraag. De plannen moet nog uit gewerkt worden, maar dat er iets staat te gebeuren staat vast". Prins Ton I is in ieder geval danig onder de indruk geraakt van het hele gebeuren. „Ik had dit nooit verwacht", maakt de immer goedgelumde en met een vlotte babbel gezegende prins direct duidelijk. „Alles is zeer professio neel geregeld bij de Rietzeilers. Dat had ik niet verwacht Het en thousiasme werkt aanstekelijk. Ik heb diep respect voor alle me dewerkers gekregen. Daarom vind ik het ook zo fijn om te doen". Vult Piet Drenth aan: „Van huis uit ben ik helemaal geen feestnummer en redenaar. Het carnaval moet een sociaal maatschappelijke functie krij gen". Schiedam In da voetgangerstunnel onder het station Schiedam- Rotterdam-West is een 16-jarige Schiedamse beroofd van haar porte monnee. Het meige, dat 's avonds rond elf uur uit de trein was gestapt, voelde aan het einde van de tunnel plotseling een hand op haar schouder. Een stem vroeg:-„Heb je geld bij je?" Toen zij ontkennend antwoordde, kreeg zij een kaakslag. De overvaller haalde daarop de portemonnee uit de jaszak van het op de grond ineengezakte slachtoffer en maakte "rich uit de voeten. In de portemonnee zat ongeveer vijftig gulden. Het slachtoffer was niet in staat een signalement van de dader op te geven. Vlaardingen/Maassluis De borden in de Zuidbuurt laten er geen misverstand over bestaan. Sinds enkele maanden geleden de al ruim twintig jaar oude plan nen-voor een Blankenburg tunnel weer actueel wer den, zijn de boeren en ook andere bewoners van de Zuidbuurt zeer verontrust. Want de tunnel onder de Nieuwe Waterweg zal uit komen in de Zuidbuurt en een aansluiting moeten krij gen op rijksweg 20. Vandaar dat teksten zoals 'Blanken burgtracé nee' herhaaldelijk voorkomen langs rijksweg 20 en de Zuidbuurtseweg. De boeren vrezen hun grond en hun rust kwijt te raken. Langzaam krijgt het er volgens de tegenstanders de schijn van, dat de tweede Kult rond Rot terdam ondanks de krachtige protesten in de jaren zeventig alsnog in zijn geheel voltooid gaat worden. Deze ruit bestaat uit enkele wegen, die met el kaar een vierhoek vormen. De eerste ruit bestaat uit gedeelten van rijkswegen 20, 13 en het reeds voltooide stuk van rijks weg 19, ten zuiden van de Wa terweg. De tweede ruit bestaat op papier uit een nieuw stuk rijksweg 19 (tussen Schiedam en Vlaardingen richting Rijs wijk), rijksweg 16 langs Capel- le, waar de gemeente Rotter dam sinds kort ineens vóór is, en: rijksweg 24. Het is met namedezewegdiedeonrustin 2 de Zuidbuurt nog verhevigt S Want deze weg is ooit gepland 2' ten noorden van Schiedam- Woudhoek, Vlaardingen-Holy S en de Broekpolder, ab een ver- - binding tussen de Blanken burgtunnel en de Doenkade, in de bagger', aldus de tekst op nabij rijksweg 13 (Rotterdam- een demonstratief bord langs Den Haag). 'Rijksweg 24, zak de Zuidbuurtseweg. Een tun- nel vinden ze daar al erg, maar een rijksweg in het verlengde ervan helemaal. De Zuidbuurtseweg, anders zo vredig en rustiek, kent sinds kort enkele strijdvaardige punten. Schiedam/Vlaar dingen Voor de aanleg van een eventuele nieuwe golfbaan komen twee plekken in aanmerking. Het gaat om een terrein tussen rïjkweg 13 en de Vliet, tussen Delft en Schiedam, of ten westen van het tracé voor rijksweg 19 (A4) in de buurt van Schipluiden, ten noorden van Vlaardingen. Het is in elk geval niet de be doeling dat de golfbaan wordt aangelegd in de omgeving van Abtswoude. Dat heeft de Delftse wethouder Jan-Bart Mandos gisteren meegedeeld. Mandos verklaarde al eerder, dat hij de tachtig hectare grote golf baan nog liefst in 1987 rond wil krijgen. Daarvoor waren reeds gronden aangekocht ten zuiden en ten westen van Delft Deze woorden schoten bij het CDA in het verkeerde keelgat Behalve dat men het plan voor een golfbaan op zichzelf niet ziet zitten, bleek een woordvoerder van die partij ook falikant tegen de mogelijkheid dat de golfbaan - in de buurt van Abtswoude zou komen. Ook een snelle aanleg ten zuiden en ten westen van Delft zou onmogelijk zijn, omdat er met de boeren in die streek net een pachtcontract voor een jaar was afgesloten. De aankondiging 'van Mandos had tot gevolg dat het betrokken CDA-raadslid Van Winden die zelf aan Abtswoude een agra risch bedrijf bézit werd over spoeld door telefoontjes van col lega-boeren die opheldering vroegen. Zij waren verbaasd over de plotselinge haast achter de plannen. Verreweg de meeste boeren langs Abtswoude (vanuit Kethel gezien in het verlengde van de Harreweg) hebben hun grond nog niet verkocht Een snelle aanleg is daar volgens Van Winden in het geheel niet moge lijk. Nu de kans daarop inmiddels is afgenomen, is daarmee de kous voor Van Winden echter nog niet af. Van Winden vraagt zich ook af wat voor recreatieve waarde zo'n golfbaan heeft. „Het blijft toch een elite-zaak, Het is een voorzie ning waar maar heel weinig mensen gebruik van maken. Je moet in dat gebied juist dingen maken, waar heel veel mensen on af komen". Vlaardingen Het bibliotheekfiliaal aan de Van Hogendorplaan zit voorlopig zonder elektronica, Bij een inbraak gingen dieven er van door met een elektrische schrijfmachine, een terminal en het toetsen bord van de computer. Bij het demonteren van de terminal werd flinke schade aangericht aan de randapparatuur en aan een bureau. De inbrekers, die binnen kwamen nadat ze een ruit hadden ingeslagen, richtten vooreen kleine 2500 gulden schade aan. De waarde van de gestolen spullen bedraagt 6600 gulden. Vlaardingen De Vlaardingse politie is op zoek naar de bestuur der van de Ford Fiësta, die zon dagmiddag rond twee uur bijna een aanrijding veroorzaakte met een motorrijder. De onbekend gebleven automo bilist verleende op de hoek van de Industrieweg en de Nijver heidsstraat geen voorrang aan de motorfiets. Door op het laatste moment het stuur om te gooien, kon de motorrijder nog net een botsing voorkomen. Bij de lelijke smak, die hij-maakte, bleef hij zelf ongedeerd, maar zijn motor liep flinke schade op. Vlaardingen Uit onvrede met het beleid van de CJV Liefde en Vrede wil een groep Vlaardingse scholie ren een eigen honk gaan op zetten. Zij hebben wethouder Ary Maar- Ie veld gevraagd een soos te mo gen beginnen in de leegstaande Colijnschool aan de Vondelstraat. De Itora initiatiefgroep ter tot standkoming onderkomen mid delbare scholieren wil liever niet meer terug naar het CJV- scholierenhonk in gebouw Trian gel aan de Fransentraat. De deur van die ruimte zit trouwens op slot sinds de (vrijwillige) begelei der van het schoiierenhonk, Aad Groenewegen. uit zijn functie werd gezet. Het rommelde al een tijdje in het schoiierenhonk, voordat Groene wegen in december te horen kreeg dat hij moest opstappen. De vijfkoppige begeleidingsgroep, die met Groenewegen voor de opvang van de scholieren zorgde, liet daarvoor al meermaals blij ken dat zij niet meer met hem wilde samenwerken. Ook het CJV-bestuur vond dat Groenewegen zich niet hield aan de regels. Het schoiierenhonk is bedoeld voor leden tot 15 jaar, maar tn de Fransenstraat zaten j na schooltijd ook veel jongeren van 16 en 17. Die moeten eigen lijk doorstromen naar de sociëtei ten van Liefde en Vrede. Tegenvaller Voor de ongeveer 140 bezoekers betekende de 'sluiting van het schoiierenhonk een flinke tegen valler. Het onderkomen bëstond al driejaar en veel leerlingen wa ren gewend er na afloop van de lessen een praatje te maken en een colaatje te drinken. Behalve de gebruikers zelf, protesteerden ook hun ouders tegen het besluit van de CJV, de deur op slot te doen. Groenewegen vangt de jeugd nu tijdelijk thuis op. maar dat is op den duur ondoenlijk. Daarom heeft hij de hulp van burgemeester Van Lier en wet houder Maarleveld ingeroepen. Vooruitlopend op hun bereidwil ligheid, heeft Aad Groenewegen bij het Stedelijk instituut voor sa menlevingsopbouw (Siso) een aanvraag ingediend voor onder steuning van een beroepskracht. Intern Het ziet er echter niet naar uit dat het Itom van de gemeente veel hulp heeft te verwachten. Maar leveld mengt zich liever niet in het conflict „Het is een interne kwestie die het CJV maar zelf moet uitzoeken", zegt een ambte naar van de afdeling jeugdzaken. „We willen desnoods bemidde len, maar daar houdt het mee op". De kans dat het Itom een ruimte in de voormalige Colijnschool krijgt toegewezen is minimaal. Er is al een lange wachtlijst met an dere kandidaat-gebruikers, bij voorbeeld de kunstenaars die binnenkort moeten verhuizen, omdat hun acelierruimte in de Stationsstraat wordt gesloopt; of de dubs die om dezelfde reden straks uit het Weeshuis moeten. Bovendien is de Colijnschool ei gendom van het rijk. Voordat de gemeente er een bestemming aan kan geven, zal het pand eerst moeten worden aangekocht I Bij de CJV Liefde en Vrede was niemand voor commentaar be reikbaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1