Zakenman komt bedrogen uit 't Ambacht baadt in het licht Schiedammer tuigt trambestuurder af VLAAHDIN6S BASS1AD SCMBAMSCHf C8HBMT NKUWf WAIERWEO COURANT Storing cai-net tijdelijk Bondsspaarbank Schiedam is dorpskantoor7 'Vechten tegen meerderheid' "ir Ut Kerstbomen in brand 'IK ZAT VOL FRUSTRATIES' SPORT? MET DEKRANT OP DE ERETRIBUNE. Brand in moskee vermoedelijk aangestoken Inwonertal vrij stabiel Sportzaak geplunderd Gemeenteraad vriendelijker Burgemeester en Remi Poppe in de clinch WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Viaardinqen. Postbus TIP. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4362066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DONDERDAG 8 JANUARI 1987 Het nieuwe gebouw, met een lint erom. baadde 's avonds in een zee van licht. ■- Rotterdam De 28-jarige Peter zat het zakendoen niet in het bloed. De in Schiedam zaken doende ondernemer dacht even wel dat hij een fijne neus had voor de juiste investeringen, maar hij kwam bedrogen uit. Zijn zaken liepen dermate slecht, dat hij zocht naar middelen om krediet te blijven krijgen bij de banken. Hij vervalste briefpa pier, rapporten en zelfs een kopie van zijn aangiftebijet Op die ma nier kreeg hij krediet van ban ken, maar lang duurde het niet. Want de banken ondernamen ac tie en de politie vatte de zaken man in de kraag. Voor het plegen van valsheid in geschrifte en op lichting hoorde de verdachte gis teren voor de Rotterdamse recht bank twee jaar onvoorwaardelij ke gevangenisstraf tegen zich ei sen door de officier van justitie mr. Mint. De Schiedammer had verschil lende bedrijven, maar Music Vi deo Holland was wel zijn oogap pel- Hij zag het helemaal ziten. Een plaatje draaien via een juke box en via een televisiescherm ook nog genieten van een clip. De bank toonde vertrouwen in de onderneming en verstrekte kre diet Het ging echter mis met de onderneming en de bank draaide al snel de kraan dicht. Peter zat met zijn handen in het haar. Hij bedacht echter een 'op lossing' en vervalste het briefpa pier van de Bondsspaarbank in Schiedam. Hij maakte vervol gens een brief, waarin werd ge steld dat hij geen schulden of ver plichtingen meer had aan de be treffende bank. Met die brief stapte hij vervolgens naar een an dere bank, Credit Lyonnaïs, waar men de brief voor waar Vlaardingen Het was gis teren feest voor de kleuters van basisschool 't Ambacht Na zeven maanden in nood- huisvesting kregen zij einde lijk weer hun 'eigen' school aan de Julianaiaan. Het vo rige gebouw brandde op 8 juni van het vorig jaar af. Alle 235 leerlingen zagen 's morgens hoe de jongsten het feestelijke lint rond het nieuwe gebouw doorknipten. Sinds de brand kregen de drie groepen kleuters van 't Ambacht les in het handenarbeidlokaal van het hoofdgebouw aan de Chry- santhstraat en in het oude ge bouw van de Jan Ligthurt- school. „En dat was toch wat gebrekkig", vond directeur J. de Bloeme. 's Avonds zette de trotse school leiding het nieuwe gebouw in een zee van licht. Het nieuwe gebouw was De Bloeme reuze meegeval- leru.^Alsje hoort datje een semi permanent gebouw krijgt denk je toch al gauw aan bouwketen. Maar het is een mooi, licht ge bouw geworden". Zofn driehonderd ouders, wet houder Ary Maarleveld en on- derwijsambtenaren bezochten gisteravond het open huis. Het leek wel of de school jarig was; ie dereen bracht cadeautjes mee. Dat het gebouwtje vlak na de kerstvakantie al in gebruik kon worden genomen was volgens De Bloeme mede te danken aan de hulpvaardigheid van de ouders. „Die hebben fantastisch geholpen met de verhuizing. Na de brand hebben zij ook de handen uit de mouwen gestoken. Dat was maar góed ook, want na zo'n gebeurte nis zie je er zelf weieens even geen gat meer in". Vlaardingen De PSP.''CPN/PPR in Vlaardingen vinden het laakbaar dat PvdA, CDA "en WD achter gesloten deuren onderhandelen over een nieuw college. De linkse combi natie bedankt voor de eer cm op 17 januari van de eerste resulta ten van de gesprekken op de hoogte te worden gesteld. PSP/'CPN /PPR vindt het vreemd dat de grote partijen in maart vorig jaar .nog voor open bare college-onderhandelingen waren en nu opeens geen 'potte- kiikers' meer kunnen gebruiken. „Onderhandelingen moeten in principe openbaar zijn", schrijft ,PSP:raadslid Arnold van Kalken, in het blad van klein links Raadi- kaal. Klein' links zak denkt CPN'ér Jah-Vons,. weer moeten wennen aan de rol van oppositie partij. „1987 zal een jaar worden van vechten tegen" de meerder heid en voor openbaarheid van bestuur". aannam en krediet verstrekte. Zo ging het ook met het vervalsen van een accountantsrapport, een taxatierapport en een belasting- opgave bij verschillende andere banken- Na zijn arrestatie werd de juiste omvang van de oplich ting pas echt goed duidelijk. De Schiedammer Heek in totaal 750.000 gulden losgepeuterd te hebben. „Ik zag geen andere uitweg meer. Ik had vertrouwen in het video project, maar door tegenslagen kwam het niet van de grond. Het systeem was steeds defect, dat heeft een hoop geld gekost", ver klaarde de verdachte tegenover de vice-president van de Rotter damse rechtbank mr. H. van der Grinten. De advocaat van de verdachte hekelde de opstelling van de bondsspaarbank: „Eerst geloofde de bank in de aanpak van mijn cliënt De Bondsspaarbank" in Schiedam, een lokaal dorpskan toortje met een directeur die maar al te graag krediet wilde verstrekken om snel groot te worden. Maar toen het even fout ging direct de geldkraan dicht draaide. Peter kwam toen in de problemen en zocht naar andere middelen om toch aan geld te ko men". Moeilijkheden Dat lukte aanvankelijk, maar al snel kwam de verdachte weer In de moeilijkheden. Hij investeerde geld in projecten in Singapore en Togo. Het liep op een fiasco uit en hij was zijn dure centjes kwijt, waardoor hij ook de banken niet meer kon terugbetalen. „Mijn cliënt is met open ogen in de val gelopen. Hij heeft niets van het zakendoen gebakken. Het is volledig fout gegaan. Hij heeft voor Sinterklaas gespeeld, gegokt en verloren, maar we mo gen ook de rol van de banken niet vergeten. Een simpeltje tele foontje had veel problemen kun nen voorkomen. Als Credit Ly- onnais een telefoontje had ge pleegd naar de Bondsspaarbank, was duidelijk geworden dat het krediet helemaal niet was terug betaald. Er is door de banken ook onzorgvuldig gehandeld". De officier van justitie tilde hoog aan het vergrijp van de zaken man. „Hij is geraffineerd te werk gegaan", oordeelde mr. Mint De verdachte, momenteel zonder werk, maar met uitzicht op een baan bij een ïn Manilla gevestig de firma, betoonde zijn spijt: „Ik ben te ver gegaan." Wil het geld terugbetalen, maar »k kan daar pas mee beginnen als ik een baan heb". Nieuwe bibliotheek komt op 't Stadserf De jaarlijkse kerstboomverbranding in Maassluis verliep gisteren uiterst gemoedelijk. Vele duizenden bomen werden er door de jongelui in Maassluis in geleverd. Een boom levert nog altijd twee dubbeltjes op en menige scholier verdiende gisteren dan ook een aardig centje bij. Nabij de buizenopslagplaats van Key en Kramer aan de Govert van Wijnkade werden de bomen in de fik gestoken. Onder toe ziend ook van vele tientallen kinderen en hun ou ders. De brandweer van Maassluis keek toe, maar hoefde niet in te grijpen Rotterdam De officier van justitie mr. Flint hechtte gisteren weinig waarde aan de spijtbetuigingen van een 18-jarige Schiedammer, die op 29 september samen met vrienden de trambestuurder van lijn 1 aftuigde. „Bij de kïnderreechter sprak u ook ooit de woorden: 'Ik zal het nooit meer doen, het is echt de laatste keer'. En nu staat u voor een soortgelijk feit weer te recht". De Schiedammer, die door de of ficier van. justitie als hoofddader wordl gezien, hoorde vervolgens acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, te gen zich eisen.Jk zat vol frustra ties", probeerde Richard zijn daad voor de rechtbank goed te praten. „Mijn ex-vriendin was in verwachting, maar Ik mocht van haar ouders geen contact meer hebben. Ik voelde me ellendig". Het begon allemaal voor het buurthuis De Blauwe Brug. Daar was de verdachte met zrjn vrien den en toen zij buiten stonden te 'parten, kwamen twee kennissen aanlopen die vervolgens vertel den dat ze uit de tram waren ge zet. „Die. bestuurder gaan we pakken", klonk het ai snel. De groep wachtte de tram op, drong naar binnen en begon op de rui ten van het bestuurdershokje te slaan. De bestuurder was kans loos tegen de overmacht Een vriend van Richard bewerkte mot een ploertendoder de ruit, maar-deed dat volgens de ver dachte veel te zachtmoedig. Ri chard nam de ploertendoder over en ramde, naar eigen zeggen, ze ker dertig keer op de ruit. De be stuurder werd ook enkele malen geraakt, gezien de verwondingen aan zijn vingers en arm. Schrikken „Ik heb de bestuurder niet opzet telijk geraakt Ik wilde hem al leen maar laten schrikken", ver klaarde de verdachte gisteren te genover de vice-president van de rechtbank, mr. H. van der Grin ten. „Is het laten schrikken, ook iemand slaan met een ploerten doder, stompen en trekken aan een overhemd"?, hield de presi dent de verdachte voor. Richard kon niets anders doen dan ja- knikken. De trambestuurder werd uitein delijk ontzet kon ruim een maand niet werken en heeft zo'n angstcomplex aan de aframme ling overgehouden, dat hij nooit meer op lijn 1 wil rijden. „Een man die gewoon zijn werk doet", aldus de officier van justitie. De advocaat van de verdachte, mr. Hommering, trok de rol van de trambestuurder in twijfel: „Waarom had hij eerder op de avond die twee jongens de tram uitgezet, terwijl alleen de waar schuwing was binnengekomen dat 2e misschien voor moeilijkhe den zouden kunnen zorgen. Hij wilde de held uithangen door ze eruit te gooien. Juist op een lijn, die al bekend staat als probleem- lijn. Dat wist ook de bestuurder. Mijn cliënt was op de goede weg, maar het gebeuren met zijn vriendin heeft hem erg aange grepen. Hij is inmiddels vader ge worden, maar heeft helemaal geen contact meer en dat doet hem pijn". De verdachte, die via de reclasse ring weer in contact wil komen met zijn vriendin en haar ouders, betoonde aan het einde van de zitting nogmaals spijt: „Ik heb te genslagen te verwerken gehad. Ik heb die man geen leed willen aandoen. Echt, het zal niet meer gebeuren". Maassluis De gebedsruimte van de Turkse moskee in het ICM-gebouw aan de Troelstra- weg in Maassluis is vannacht in de as gelegd. Het vuur is vermoe delijk aangestoken. De brand richtte ook schade aan in andere vertrekken van het pand, waar onder andere de Turkse vereni ging een onderkomen heeft Volgens de politie zijn er de afge lopen maanden regelmatig moei lijkheden geweest tussen twee groepen migranten die de mos kee bezoeken. De ruzie werd on langs bijgelegd na een gesprek op het stadhuis. Er werd toen een re geling getroffen waarbij werd af gesproken dat de groeperingen om beurten van de moskee ge bruik zouden maken. De politie acht het niet uitgesloten dat de brand een gevolg is van de on enigheid. De brand werd rond half vier op gemerkt door buurtbewoners. De brandweer had het vuur binnen een half uur onder controle. Van daag wordt een onderzoek inge steld naar de oorzaak. De om vang van de schade is nog niet bekend. Vlaardingen Het inwonertal van Vlaardingen is in. november gedaald. In die maand liep het bevolkingscijfer met 69 terug tot 75.425. Doordat meer mensen naar een andere gemeente ver huisden dan zich nieuwe inwo ners meldden, vertoonde de sta tistiek wederom een negatief sal do. Toch bleef het aantal Vlaardin- gers over de eerste elf maanden van 1986 redelijk stabiel. In totaal slonk de bevolking sinds 1 janua ri 1986 met slechts UI personen. Schiedam Overdag televisie kijken of naar de radio luisteren kan deze weken in Schiedam tot lichte ergernis leiden. De Openbare Nuts bedrijven Schiedam hebben ongeveer veertien dagen nodig om de uit breiding van het kabelnet technisch in orde te maken en dat kan hier en daar storing veroorzaken. De overlast eindigt elke dag rond vijf uur, als de werknemers van de Ons naar huis gaan. Enkele maanden geleden werd besloten het cai-net uit te breiden van twaalf naar achttien kanalen. Daardoor werd het voor de Schiedamse abonnees mogelijk voortaan onder andere ook de BBC en satellietpro- gramma's als TV5 en Sky Channel te ontvangen. De definitieve ka naalindeling die daarmee verband houdt wordt binnenkort bekend gemaakt De nutsbedrijven gebruiken daarvoor informatiekanaal drie. SchiedamHet assortiment van Sportsjaak is lelijk uitge dund. De winkel in sportarti kelen in de Hof van Spaland kan voorlopig geen kleding verkopen. Dieven zijn er met nagenoeg de hele voorraad vandoor gegaan. Zij namen voor on geveer honderdduizend gul den aan sport kleren mee. Om de winkel binnen te ko men, forceerden zij met een breekijzer de rolluiken. Daarna sloegen zij de etala geruit in. Van de daders ont breekt elk spoor. Vlaardingen Vergaderingen van de raad zijn vroeg in de avond al afgelopen en het pu bliek blijft weg. De sfeer in de Vlaardingse raad is drastisch ver anderd sinds het aftreden van het PvdA-minderheidscollege. De partijen die onderhandelen over het nieuwe college PvdA, CDA en WD, zijn opvallend vriendelijk voor elkaar. Voor de val van het college werd bijna elk voorstel door de CDA en VVD aangegrepen om te betogen dat het 'stadsbestuur niet deugde. Sinds het aftreden van de PvdA- 'ers is er in de raad nauwelijks nog kritiek op het beleid te ho ren. CDA en WD stellen beleefd hun vragen en danken de wet houders vriendelijk als zij daar antwoord op krijgen. Schiedam De nieuwe hoofdbibliotheek in Schie dam komt op het stadserf. Na vijf jaar discussiëren en uitstellen hebben burge meester en wethouders die andere locaties voorgoed la ten vallen en de voorkeur 'gegeven aan een biblio theek die aan het stadskan toor wordt vastgebóuwd. Meer dan een principebesluit is het nog niet. De plaats mag dan vast staan, wanneer de eerste paal de grond in gaat denkt wethouder Luub Haf kamp pas In de loop van dit jaar bekend te kunnen maken. Ook de keuze van de architect staat nog niet vast. Met het aanwijzen van het stad serf volgde het college de voor dracht van bibliotheek-directeur Henk Ewoldt, die altijd al zijn zinnen had gezet op een nieuwe centrale aan de noordzijde van de Broersvest Ewoldt zit het liefst zo dicht mogelijk tegen Schiedam- Oost aan omdat een groot deel van het oudere leespubliek in die wijk woont en enkele filiaal tjes daar binnenkort worden opgehe ven. Centraal gesitueerde plaat sen als De Uitkijk aan de Hoog straat, het Gat van Boliners tus sen Broersvest en Broersveld en de leegstaande drukkerij Roe- lants aan de Korte Haven lagen daarom voor Ewoldt minder gunstig in de markt. Fantastisch Ewoldt is pas een paar dagen van het besluit op de hoogte. Hij vond het officiële bericht van b en w op de mat, toen hij maandag zon gebruind terugkeerde van een vakantie aan de westkust van Afrika. Hij kan zijn geluk niet op: „Fantastisch dat ae knoop nu ein delijk is doorgehakt en dat het stadserf als meest geschikt uit de bus is gekomen. Als het een an dere plaats was geworden, had ik tot mijn laatste snik toch op het stadserf blijven hameren". Vandaag zou Ewoldt met Haf kamp overleg voeren over de voorbereiding van de bouwplan nen. Hij is benieuwd of Hafkamp nog meer diensten in het toekom stige gebouw wil onderbrengen dan enkel de bibliotheek. Haf kamps voorganger, Herman Posthoorn —-die verschillende malen verkondigde dat de eerste palen voor de bibliotheek al wa ren bestelddroomde indertijd van een soort hulp- en informa tiecentrum. Hij wilde onder an dere de VW en de afdeling voorlichting van het stadhuis naar de nieuwe bibliotheek ver- Êlaatsen. Ewoldt zegt de nieuw- ouw best met andere gemeente diensten te willen delen. „Leuk als bijvoorbeeld het archief en de artoteek mee overgaan". Aan de Lange Haven, waar de huidige centrale is gevestigd, houdt het personeel er rekening mee dat hét nog wel een jaar of drie kan duren voordat de boe ken op het stadserf in de kasten staan. Om tot dat tijdstip iets te doen aan het ruimtegebrek, dat de medewerkers al jaren parten speelt, is een huurcontract afge sloten met drukkerij Roelants. Een deel van de bibliotheekad ministratie verhuist tijdelijk naar de verlaten opstallen van het be drijf. Rond 1990 hoopt Ewoldt alle medewerkers van de centra le definitief onder één dak te hebben. Y Vlaardingen Ongemeen fel haalde burgemeester Van Lier gisteravond in de gemeenteraad uit naar het SP'er Remi Poppe. ;,U hebt de eed van trouw aan de grondwet afgelegd en daar houdt u zich niet aan", sprak een getergde Van Lier. De SP'er diende een amende ment in dat, als het aangeno men werd, een wijziging zou zijn van de Wetinkomensvoor- ziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers (IOAW). Dat wekte het ongenoegen op van de burgemeester op en die deed geen moeite om dat te verbloemen. „Als dit amendement wordt aan genomen kan ik niet anders doen dan het voor vernietiging voor dragen", waarschuwde Van Lier. Hij voegde er aan toe dat Poppe maar eens een cursus staatsrecht moest gaan doen. Dat schoot de socialist in het vt "keerde keelgat „Ik zit hier met om aan juristerij te doen, maar om op le komen voor de belangen van dé bevol king". Op de agenda van de raad stond het voorstel om een commissie in te stellen, „die burgemeester en wethouders over de uitvoering van de IOAW zal adviseren. Het rijk verplicht de gemeenten tot de instelling van die commissie, waarvan de werkwijze in de wet is omschreven. Poppe wilde met zijn amendement die door het rijk opgelegde werkwijze veran deren. Wat burgemeester Van Lier de uitspraak ontlokte: „Er zijn grenzen aan de invloed van de raad en daar wilt u buiten gaan". De SP kwam met zijn amende ment naar aanleiding van een brief van de bonden, die het met de taakomschrijving van de nieu we lOAW-commissie niet eens zijn. Die commissie mag zich al leen met de algemene beleidslij nen bezighouden en niet met eventuele bezwaren van indivi duele uitkeringsgerechtigden. De bonden vinden aat een gemis en de SP was het, als enige politieke partij, daarmee eens. Poppe kwam met zijn amende ment en dat noopte de burge meester om hem uit te leggen, dat wetgeving van de landelijke overheid te allen tijde boven be sluiten van de gemeenteraad staat. De SP'er nam de les echter niet ter harte: „Als wij daar van uit gaan kunnen wij wel inpak ken". Het amendement kreeg alleen de steun van de vijf SF'ers in de ge meenteraad. Maar in de raad en onder het publiek bleven^ wei mensen met de vraag zitten, waarom het 'voorstel tot het wij zigen van het stelsel van de socia le zekerheid' op de raadsagenda stond. „De raad mag het voorstel niet verwerpen er» zij mag het niet veranderen. Waarom wordt er dan over gestemd". Na het incident bleven Van Lier en Poppe kribbig tegen elkaar. De burgemeester stond het socia listische raadslid geen interruptie meer toe. „Waarom doet u dat nou", vroeg Poppe toen Van Lier zijn microfoon uitschakelde. En toen de burgemeester zei, dat hij bepaalde of er wel of niet geïnter rumpeerd mocht worden, mokte Poppe: „Nou, ik vind het onbe leefd".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1