Ijsbanen blijven dicht m Etentje voor steunpilaren EINDELIJK EEN GOED VOORNEMEN DAT MAKKELIJK IS VOLTE HOUDEN. 'Een complex, daar moet je vanaf zien te komen' Nieuwjaarpremière mondt uit in uitbundig feest VIAABBMBS BAGBIAD SCBAMSOHI COM NIEUWE WflïEBWES COURANT Federatie gaat tegen zin van gemeente in Exposities zitten elkaar in de weg Armand van Puyvelde coördinator; voorzitter treedt af Geldloper beroofd Vlaardingën kent geen homo's Inbraken op Bachplein Eerste paal zonder bewoners verenigde spaarbank Scheeres vergeet de Rij nmondband deze keer niet w Jcwk ,s\ :t Bfede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingën. Poslbus 110, 3130 AC Vlaardingën" MAANDAG 12 JANUARI 1987 Telefoon: 010-4343229. 4352056, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingën De hal van gebouw De Harmonie aan de Schiedamseweg werd een foyer, van foyer werd het een theatercafé, „en nu is het godbetert ook al een galerie". Dick van der Lugt ging zaterdagmiddag tekeer tegen al die naar zijn me ning verderfelijke moder nismen. Ven der Lugt opende in g.de- rieftheatereafe Harmonie een expositie van de Vlaardingse schilder Peter Dumas. „Ik heb medelijden met je, omdat jouw kunst hier moet hangen, in een ordinaire kroeg", sprak de Schiedamse journalist van Het Vrije Volk. „Kunst hoort niet in een tent waar ze ook kroket ten verkopen". Meteen al de eerste keer dat Van der Lugt een expositie opende zal hij zich weinig geliefd hebben ge- maakt bij beleidsmakers en amb tenaren. Hij hekelde het kunstbe leid, dat de gemeentelijke galerie de afgelopen jaren nagenoeg alle hoeken van de Vlaardingse bin nenstad heeft laten zien. Van de Vis bank verhuisde de galerie naar het Weeshuis, van het Weeshuis naar de artotheek aan de Oosthavenkade, vervolgens naar het Hollandia-gebouw en ten slotte naar de foyer van de Harmonie. De journalist veegde ook de vloer aan met het plan van de gemeen te om het Stadsgehoorzaal-com plex af te breken en onder te brengen in een multi-functioneel centrum aan het Buizengat „Complex, ik vind het toch al zo'n rotwoord", zei Van der Lugt Wethouder Arij Maarleveld, die zich onder de toehoorders be vond, schoot in de lach. „Een complex, daar moetje vanaf zien te komen", grinnikte hij. Dat was een dubbelzinnig grapje van de wethouder. Hij zag het Vlaardings theater graag verhui zen naar een nieuw gebouw aan het Buizengat Maarleveld is de enige niet. Theaterdirecteur Mar ten Putman heeft zelfs al ge dreigd op te stappen, als hij niet binnen een paar jaar uit zijn 'complex' wordt verlost Zij be weren dat een opknapbeurt voor De Harmonie en de Stadsgehoor zaal goed geld naar kwaad geld gooien is. Van der Lugt ziet dat anders. Die vermoedt dat Vlaardingën weer zo nodig 'een subsidiepotje in Den Haag moet leegklauwen'. „En wij krijgen een multi-functioneel centrum met schuifwanden en plastic kuipstoeltjes; alles onder één dak", schamperde hij. „Ik heb nog wel een suggestie voor de heren bestuurders: breek gewoon heel Vlaardingën af en breng het onder aan het Buizengat Dan heb je pas echt alles onder één dak". Over het verk van kunstenaar Peter Dumis liet de journalist zich nauwelijks uit Hij verklaar de enkel voor het publiek, waar om er nooit mensen op die schil derijen staan: „Mensen staan niet lang genoeg stil, zegt Peter Du mas". Het werk van Dumas is tot het einde van de maand te zien in het theatercafé. Teleurgesteld Kritiek op de gemeentelijke gale rie was eerder die middag ook te horen :n het muziekmuseum van Ton Stolk aan de Westhavenka- de. Daar opende, een uurtje vcnr de opening in het theatercafé, bassist Co Atpress een tentoon stelling met tekeningen van Ni cole Carstens. „Ik begrijp niet waarom die opening in De Har monie nou per se op dezelfde dag moest. Wij hebben de data van onze openingen al een half jaar tevoren aangemeld", zei een te leurgestelde Eva Stolk. Leuk was het in elk geval niet voor Nicole Carstens en Eva en Ton Stolk. Want na een korte rondgang langs de nogal ruwe schetsen van musici en na een enkel glaasje gingen de meeste kunstenaars en kunstminnaars naar De Harmonie om de volgen de expositie 'nat te maken'. Geanimeerde gesprekken op de nieuwjaarsborrel van de Federatie. Op de voorgrond praat CDA-raads- Hd Eis Heliwig met de nieuwe coördi nator Armand van Puyvelde, achter hen CDA-raadsiid Ton Seis en voor zitter Bert van Kan van wijkcentrum De Erker. De Fe deratie gaf haar receptie bij de be nedenburen, in het ontmoetings centrum Eigen Werk, om te laten zien hoe fraai dat door enthousiasle werklozen is op geknapt. Eigen Werk wacht nog steeds op subsi die om een be heerder te kunnen aanstellen. Schiedam/Vlaardingën/MaassluisDe schaatsliefhebbers uit de regio Waterweg, die gebruik willen maken van de plaatselijke ijsbanen, komen dit jaar bedrogen uit. Alleen in Maassluis en Maasland zijn de banen momenteel open voor het publiek. Schiedam, dat al jaren tobt, en ook Vlaardin gën hebben beslot?*; de ijsbanen dit jaar niet gebruiksklaar temaken. „Het heeft geen zin meer om in Vlaardingën een ijsbaan te openen", aldus Dick Wielaard, die zitting heeft in het bestuur van De Vlaardingse IJsclub (DVIJC). „We zijn de laatste twee jaar open geweest, maar er kwam maar heel weinig pu bliek. We draaiden gemiddeld voor zo'n 70, hooguit 80 men sen per dag en dat is te weinig. De energiekosten zijn enorm hoog en we hebben dik verlies geleden de afgelopen jaren. We doen met het openen van een ijsbaan het Vlaardingse publiek duidelijk geen ple zier". In Schiedam is de situatie al niet ar.ders. Jan Tjassens van de afde ling sportzaken van Schiedam: „Het is ook bij ons geen haalbare kaart Er zijn zoveel andere plek ken waar de schaatsers uit de voeten kunnen, dat aan een echte ijsbaan geen behoefte meer is. Het Beatrixpark, de singels; over al kunnen de schaatsers nu te recht". In Maassluis is de baan gisteren voor het publiek open gegaan. De belangstelling was direct groot Voorlopig alleen op de dag, want de gemeente is momenteel druk doende om de verlichting rond de baan in orde te brengen. ,3et ijs ligt er redelijk goed bij", aldus een woordvoerder van de ge meente Maassluis Ook de baan in Maasland is weer open voor de ech te liefhebber. Nu de vorst Nederland in haar greep houdt staan ook weer ver schillende toertochten op het pro gramma. Morgenavond vinden op de ijsbaan in Maasland korte baanwedstrijden plaats. De West- land-toeirtocht staat voor zater dag op het programma. Ge schaatst kan dan worden over 15, 30 en 60 kilometer. De wedstrijd wordt georganiseerd door de schaatsverenigingen van Vlaar dingën, Maasland, Schipluiden en Monster. In Vlaardingën kan gestart worden nabij watersport vereniging De Bommeer. "V Bazige dienstmeiden en een krijsende dochter in het geheime Hof. Halma in 't Hout informeert bij haar gasten, of de soep opge diend kan worden. Advocate Do rsen Cleton verheugt zich er op, aanhaar lach te zien. Het is het vrolijke begin van een Schiedam Een 42-jarige geld loper is zaterdagavond om zes uur vlak voor de Rabobank op de Broersvest overvallen door een 1,80 meter lange man en een vrouw van naar schatting 1,65 meter. De geldloper werd onder bedreiging van een mes gedwon gen een geld cassette met daarin enkele duizenden guldens af te instaan. Het duo,' dat volgens het signalement ongeveer 25 jaar oud _moet zijn, vluchtte met de geld- koffer - richting Korte' Singel straat Een onderzoek in de buurt leverde geen resultaat op. j etentje, grotendeels bestaande uit een koud buffet, dat de bewo ners van de Sommelsdijksestraat vrijdagavond aanboden aan die personen, die zich actief hebben Ingezet voor het behoud van hun met sloop bedreigde hofje in Schiedam-Zuïd. Onlangs trok de gemeenteraad het sloopbesluit in. En dat werd dus gevierd. Links op de foto zijn nog net de contouren te zien van ambtena ren Jan Goed en Eddy Karren belt, die achter de schermen van het stadskantoor veel voor de Sommelsdijksestraat hebben be tekend. Staand, achter Helma in 't Hout, bewonersdeskundige Dick Bruyne en Bob Meulendijk, voorzitter van de huiseigenaren in de Sommelsdijksestraat. en rechts aan tafel onder andere Ab Kist en (in de hoek) Theo in 't Hout. Later op de avond kwamenv veel meer mensen langs, ook ge meenteraadsleden, te weten Jo Prins en Els Hellwig (CDA), Adri Reijnhout (D66), Bart de Leede (PSP/PPR) en Wim Oomen (PvdA). Vlaardingën Tot in de kleine uurtjes werd er zaterdagavond feest gevierd in zaal De Harmonie, waar The Bell Boys na afloop van de nieuwjaarspremière in de Stadsgehoorzaal jong en oud aan 't dansen kregen. Spelers en de regisseurs Sóndor Góra en Rob de Vries werden door het publiek beloond met een klaterend applaus voor hun zo ty pisch Vlaardingse produktie Van 't Oft naar 't Oofd. Glansrollen waren er voor Dirk Tempelaar, die als decadente, vrouwenjagen- de en billenknijpende edelman Gérard van Ruytenburgh heden daags Vlaardingën het liefst zou platbranden, en voor Kees Kok, die als jongen in de zaal de mo derne zeden tegen de zestiende eeuwse edelman verdedigde. Dat onder het publiek in de volle zaal ongeveer elk slag mensen was vertegenwoordigd, was mis schien wel de grootste verdienste van de makers van Van 't Oft naar 't Oofd. „Heel Vlaardingën is hier, geloof ik" zei iemand in de pauze. Terecht kregen zij daar na afloop complimenten voor. Bovendien bezorgden zij dat pu bliek, met hun weefsel van gro tesk toneel en ingetogen filmpjes over verschillende groeperingen kinderen, vrouwen, sporters, ouderen, homo's, buitenlanders en jongeren in Vlaardingën, een gezellige avond. AI moet ge zegd dat een enkeling de derde nieuwjaarsprem ire alleen char mant vond in zijn knulligheid. Het theaterstuk speelde in een verzinsel van Góra en De Vries, een geheim paleisje in het Hof, waar de vrucht van het losbandig leven van ambachtsheer Jan van Ruytenburgh verborgen" werd gehouden. Die vrucht was de bas taardzoon Gérard, die in een van de filmpjes bijna driehonderd jaar na zijn dood weer tot leven kwam. Een vondst die de makers in staat stelde misstanden van toen en nu tegenover elkaar te zetten. Gérard zag de moderne tijd en vond het maar niets, de jongen in de zaal zag die oude conservatief, en vond zijn ideeën maar niets. Homofielen \Een opzienbare ontdekking de den de makers van een filmpje over homofielen in Vlaardingën. Ron Koster ging met een micro foon de straat op en ontdekte dat. met uitzondering van burge meester Fred van Lier, niet één van de mensen die hij onder vroeg een homo kende. Een par keerwachter bestond het zelfs te zeggen: „Nee, gelukkig niet". Een uitlating die door het publiek werd onthaald op een luid boege roep. Het meest ontroerende moment van de avond kwam, toen tijdens de presentatie van Vlaardingse sportverenigingen Bertus Stigter vijfduizend gulden, overhandigde aan voorzitter Peter Bernard van de Schiedamse mvalidensport- vereniging De Ooievaars. Die vereniging verkeert in financiële problemen en daarom zette Stig ter een actie op touw. Onder sportverenigingen, bedrijven en particulieren verzamelde hij vijf duizend gulden. Bernard had er geen woorden voor, zo blij was hij. Zo viel de toeschouwer de lieve voorstelling lang van het een in het ander, met steeds dat zestien de eeuwse Hof waar bazige diens tmeiden de dienst uitmaakten als intermezzo. En door die afwisse ling vond iedereen wel iets van zijn gading. De een vond het clowntje Pepijn leuk, de ander genoot van het Visseisvrouwen- koor. En The Bell Boys waren voor het bal-na een uitstekende keuze. Die kregen, tot drie uur 's nachts, bijna iedereen aan het dansen. Schiedam Twee woningen op het Bachplein zijn dit weekend bezocht door inbrekers. Uit één huis werden driehonderd gulden en sieraden gestolen. Wat in de andere woning is gestolen, is nog onbekend; de bewoners waren met vakantie. Uit een woning aan deRotterdamsedijk werd een leren jas ontvreemd. Bij een ben zinepomp aan de Nieuwe Dam- laan werden, nadat een ruit was ingegooid, rookwaren en een ra dio gestolen. Maassluis Het was Lydi Knoop, die vrijdag officieel het startsein gaf voor de bouw van 33 premie-A-woningen op het Ver- to-terrein in Maassluis. Het was tevens ook het voorlopige einde van de bouw, want de strenge vorst van de afgelopen heeft da nig roet in het eten gegooid. Zo lang de vorst blijft aanhouden, komt er van bouwen niet veel. Voor de woningen op het Verto- terrein bestaat een overweldi gende belangstelling. Bij het be kend worden van de plannen schreven riïm 200 mensen in voor de eengezinswoningen. Uit eindelijk bleven er 120 serieuze kandidaten over. Het gemeente lijk woningbedrijf heeft dus een schifting moeten maken. Daarom ook waren de toekomsti ge bewoners niet aanwezig bij het slaan van de eerste paal. Dat werd als storend ervaren door sommige potentiële kandidaten. Zij hadden graag getuige willen zijn van de officiële gebeurtenis. Pas aan het einde van deze week echter krijgen de bewoners te ho ren, wie er in aanmerking ko men voor het kopen van een wo ning. Met de bouw van de 33 woningen is het Verto-terrein nu bijna vol. Nog dit jaar wordt gestart met de bouw van een aantal huurwonin gen, het laatste project SchiedamTegen de zin van de gemeente Schiedam is ex- opbouwwerker Armand van Puyvelde benoemd tot tijde lijk coördinator van de Schiedamse Federatie van instellin gen voor sociaal-cultureel werk en samenlevingsopbouw. In het kantoor aan de Overschiesestraat is Van Puyvelde vorige week begonnen als opvolger van Leo Herwig. Dat werd vrijdag middag op de nieuwjaarsreceptie van de Federatie bekendge maakt door Piet van der Ploeg, voorzitter van-het federatiebe stuur. Burgemeester en wethouders zijn over de benoeming ontstemd. Het college zal hoogstwaarschijn lijk weigeren er subsidie voor uit te trekken, maar de Federatie trekt zich daar niets van aan. Van Puyvelde kan voorlopig betaald worden uit een 'ziekenpot': geld dat de Federatie krachtens de wao krijgt voor de al meer dan een jaar zieke Leo Herwig. Door gaans wordt dit geld overge maakt naar een centrale 'zieken pot' bij de gemeente, maar deze keer wil de Federatie er zelf over beschikken. Onlangs verstuurde de Federatie een brief naar het stadskantoor, waarin gevraagd werd een op volger voor Leo Herwig te mo gen aanstellen. Daar kwam geen antwoord op en voorzitter Van der Ploeg concludeert laconiek: „Wie zwijgt, stemt toe". De gemeente heeft met het plan gespeeld de Federatie op te ne men in een nieuw centraal admi nistratief orgaan, dat de begelei ding en administratie moet gaan verzorgen voor veel meer Schie damse instellingen. Er rijst echter alom twijfel, of dat nu wel zo'n goed plan is. Piet van der Ploeg sprak op de nieuwjaarsreceptie de hoop uit, dat de Federatie vol gend jaar nog bestaat en opnieuw een borrel kan schenken. Mis schien gaat inderdaad het hele plan niet door. Over het weife lende gemeentelijk beleid zegt Van der Ploeg dan ook: „Hat is niet erg om in een hoop stront te roeren, maar als je daarna die hoop weggooit, zeg ik: roer dan niet". Hoe dan ook, in afwachting van besluiten hierover had de ge meente liever nog geen fulltime vervanger voor Herwig aange steld gezien, aldus ambtenaren Ben Hakkenbroek en Jan Kemps. Bij de Federatie was chef de bureau Wim van Meenen voor tien uur in de week vrijgemaakt voor de coördinatie. Te weinig, oordeelde het bestuur. „Als je lang draait zonder volwaardige coördinator, gaat de gemeente straks nog denken dat hij niet no dig is". Maar niet alleen de gemeente is ontstemd over de benoeming van Van Puyvelde, Ook intern rom melt er wat. Van der Ploeg ver wacht dat 'sommige wijken' zich niet bij de overigens democra tisch tot stand gekomen benoe ming zullen neerleggen. Zelf ver tegenwoordigt hij in het bestuur buurthuis Nieuwland, en omdat daar onvrede is ontstaan over de benoeming, zal Van der Ploeg op 19 januari het voorzitterschap van de Federatie opgeven. „Ik kan niet met twee petten tegelijk op zitten". (ADVERTENTIE) Automatisch sparen betekent elke maand een vast bedrag opzij laten zetten op een spaarrekening. Hierdoor heeft u het voordeel dat u ongemerkt een flink bedrag bij elkaar spaart en geniet u bovendien een fikse rènta Het afgesproken bedrag kunt u uiteraard op elk gewenst moment veranderen. De Verenigde Spaarbank heeft een aantal aantrekkelijke spaarvofmen waarbij u direct over uw geld kunt beschikken: zoals de Select-spaarrekening en de F&tent-rekening. Wilt u meer weten over de voordelen van automatisch sparen? Op het kantoor in de buurt vertellen ze er graag meer over. INLICHTINGEN" REGIO HOOFDKANTOOR ROTTERDAM, BOTERSLOOT25. TEL 010-4571911. Schiedam Burgemeester Reinier Scheeres heeft zijn re latie met de Rijnmondband hersteld. Vrijdagavond bracht de burgemeester het muziek gezelschap een verzoeningsbe- zoek. In een toespraakje ver ontschuldigde de magistraat zich voor zijn ernstige verzuim van 29 november vorig jaar, toen hij de muzikanten in de kou had laten staan. Scheeres was die dag glad verge ten dat hij het gerenoveerde re petitielokaal van de band zou openen. Pogingen om wethouder Haf kamp vrijdag als musicerend lid In te schrijven haalden niets uit Hetzelfde gold voor Scheeres, die de repetities met interesse volgde, maar zich toch niet liet vermur wen een trombone ter hand te nemen. Dat de gemeente, die een belang rijk deel van de renovatie voor zijn rekening nam, het beste met de Rijnmondband voor heeft, bleek vrijdag ook uit de samen stelling van de 'verzoenings'-de- legatie. Die bestond, behalve uit Scheeres en Hafkamp, uit Jan Brouwer van de afdeling kabi netszaken. Cadeautjes waren ér ook vijfhonderd gulden en een ingelijste ets van Schiedam. Brussaard: „Scheeres maakte zich er bepaald niet met een Jan tje-van-Leiden vanaf. Ze zijn bij na drie uur gebleven". Het eerst volgende concert van de Rijn mondband vindt plaats op 25 ja nuari in het Passagetheater. Sa men met de jeugdafdeling laat de Rijnmondband vanaf half twaalf het nieuwste repertoire weer klinken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1