E E E Energieproef nog onzeker 'Geld vrijmaken uit reserves' Zakkendrager in november onthuld L john kroes Jeu-de-boules-baan toch bij Zakkendragershuisje ISI R5I hCilsta studio VtMBOMSS DAGBIAB SCHÜDAMSCHE COURANT NIEUWE lAÏERf EG COUMNT i -f5 -y .M b Visserijmuseum mag uitbreiden Bevroren leidingen: politie breekt in Nu Hülsta toonzaal- modellen met 30% korting! kl >Uj Sri rr H f'ï rr 4 'n sa 3998.- 5998.- 5998.- 4998. 2998.- 6998.- 2998.- 4998.- 2998.- 5798.- 4398.- 1798.- 598.- Schaatswedstrijden in sportpark Harga VAN DE DOOD GERED Fractievoorzitters Maassluisse raad: Botsing bij halte Morele steun voor Rroek- polderbos Patiënten oefenen WATERWEG ftaionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon':' Vlaaxdingen Het Visserijmu seum mag gaan uitbreiden. Deze weëk hebben burgemeester en wethouders het museum aan de Westhavenkade toestemming ge geven op de binnenplaats een vleugel met één verdieping aan te bouwen. Het geld dat verschillende jubi leum acties hebben opgeleverd circa 300.000 guldenis daartoe voldoende. Dé'inrichting wordt betaald uit demog te verwachten twee ton jubileum. Directeur Joop van Dorp Hij hoopt de nieuwbouw te kunnen openen in 1988, als het museum een kwarteeuw bestaat VRIJDAG 16 JANUARI 1987 010- 4343229, 43520SS. 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Eind dit jaar krijgt Schiedam zijn tweede beeld uit de serie (jenever)ambach- ten. In november vindt de onthulling plaats van de Zakkendrager, een door Hans van der Plas vormgegeven hommage aan de arbeiders die in voorbije tijden de schepen in de Schiedamse havens losten. Vaak bestond de lading grondstoffen voor de jeneverin dustrie. De Zakkendrager, die waarschijnlijk een plaatsje krijgt aan de sluis bij de Dam/Lange Haven, past daarom heel goed bij de Brandersknecht, het beeld van Frits Henderickx er schuin tegenover, bij de Korenbeurs. Vlaardingen De strenge vorst stelt veel mensen voor proble men.^ Om de keuken van hun verblijf 'wat bij te verwarmen ontstaken rangeerders bij station Vlaardingen-Oost een Hesje met propaangas, dat normaal wordt gebruikt om bevroren wissels te ontdooien. Toen de brander ont vlamde, bleek een slang te lek ken. De brandweer moest er aan te"pas komen om het vuur te blussen. Politie en personeel van het GEWB moesten in drie huizen inbreken om bevroren waterlei dingen te ontdooien. Doordat de afwezige bewoners geen maatre gelen tegen de kou hadden geno men, zaten ook de buren zonder water. Ook particuliere bedrijven waren her en der in Vlaardingen bezig bevroren leidingen te ont dooien. Op de Vlaardingse Vaart kwam een 30-jarige man uit Honselers- dijk ten val. Zijn tocht op de glad de ijzers eindigde in het Holy-zie- kenhuis, waar hij met onbekend letsel werd opgenomen. 1 l it 280 cm t hülsta rtzie afb.) alpine-wil 280 cm breed woonwand Spectrum van 5774.- nu 'hülsta IU slaapkamer Fleur igrljs-gebeitst eiken, ledikant 180x200 2 nachtkasten, toilet, ladenkommode, 4 deurskast 210 breed van 9425.- nu hülsta LUI slaapkamer Silhouette kersen ledikant 180x200, 2 nachlksten, schuifdeurenkast met spiegel 222 breed van 9198.-nu hülsta laai slaapkamer .Sunllne eiken ledikant 180x200, 2 nachtkasten, 4-deurs kast 200 cm breed van 6668.- nu hülsta U5I slaapkamer 'Silhouette wit ledikant 180x200, 2 nachtkasten van 3998.- nu hülsta woonwand 'Topside eiken geheel ingericht "op audio en visio 394 cm breed van 9755.- nu hülsta woonwand Studiolorm essen 300 cm breed van 4710.-nu hülsta l_d woonwand Dimension eiken 272 cm breed van 7383.- nu hülsta IUI woonwand Modul 16 eiken 272 cm breed, rpet videotoren van 4664.- nu Gelderland hoekbank-kombinatie Gelderland 2 tweezits-banken zuiver wof afneembare bekleding van 5530.- nu (Gelderland 2 tweezits-banken l'afneem bare draion bekleding AAQA van 3980.- nu 9 9O Auping Auronde lits-jumeaux 180x200 2 verstelbare spiralen plus 'matrassen wit en grijs van 2160.- nu Pullman schuimrubber matras c90x200 aan weerszijden afgedekt otmet schapenwol van 730.- nu Singel 51 (achter Broersvest) Telefoon 010-4287920 Schiedam Tol voor kort getuigde het van weinig smaak het jeneverleden op te rakelen, maar sinds een jaar 1 of wat is het bon ton in die zwarte periode Schiedams eigen identi teit te zoeken. Het uit notabele Schiedammers bestaande comité De Brandersknecht zag na het succes van Henderickx' schep ping geen enkel beletsel nog meer ambachtslieden van weleer in steen of brons te laten vereeu wigen. Zo ontstond het plan voor de Zakkendrager, en voor een reeks toekomstige beeldjes: de Kuiper, de Mouter en de Distilla teur al behoorde de laatste be paald niet tot de arbeidende stand. De Rotterdamse kunstenaar Hans van der Plas heeft lang na gedacht over de houding, waarin hij de zakkendrager zou afbeel den. Naast plaatjes in oude boe ken hielpen de leden van het he ropgerichte Anthonisgilde hem op weg. De uiteindelijke inspira tie bracht een zak veevoeder van 25 kilo, die Van der Plas bij wijze van proef op zijn nek nam. „Ik wilde wel eens weten hoe dat aanvoelt, als je met zwaar sjouw werk je brood moet verdienen. Ik weet net nu: gewoonweg rot". Van der Plas had ooit een atelier in de Westmolenstraat en recen telijk een expositie in het Stede lijk Museum aan de Hoogstraat, zodat hij in Schiedam tamelijk goed thuis is. Zijn kennis van de plaatselijke sfeer en gebruiken werd aangevuld door Frits Hen derickx. „Dan is meteen het ver haal de wereld uit dat die man ja loers zou zijn omdat ik, en niet hij, de opdracht kreeg. Hij toonde geen spoortje wrevel". Mr. A.F.A. van Velzen zegt na mens het comité dat ook de vol gende opdrachten niet per se naar Schiedamse kunstenaars hoeven te gaan. „Iedereen die vakwerk levert komt er voor in aanmerking". Het comité, dat re plica's van de Brandersknecht en de Zakkendrager verkoopt om geld voor nieuwe monumentjes in te zamelen, vindt dat Schie dam snel de achterstand aan beeldhouwwerken moet inhalen. „Schiedam mag op cultureel ge bied best nog wat hebben", aldus Van Vel2en. Dat er voor nummer twee uit de serie ambaehtbeelden waarschijnlijk geen plaats is bij het Zakkendragershuisje omdat daar een jeu-de-boules-baan wordt aangelegd, vindt Van Vel zen van minder belang: „Bij de sluis staat het ook heel leuk". Van der Plas is er nog niet uit of hij de Zakkendrager zal uitvoe ren in brons, steen of kunststof. „Dat zie ik later wel. Ik ga nu eerst een groot werkmodel ma ken. Nu het ontwerp is goedge keurd, kan ik aan de slag. Ik heb er razend veel zin in. Onder het werk kwam ik er achter dat ik er hard aan toe was, weer eens een beeld te maken". Vervolg op o Frits 1 Henderickx' w Branders- knecht: de Zakkendrager s van Hans van der Plas s Schiedam Het heeft veel moeite ge kost, maar uiteindelijk is de gemeente er toch in geslaagd een plekje te vinden voor jeu de boules in de Schiedamse binnenstad. De baan komt alsnog op Achter de Teerstoof, in de buurt van het Zakkendragershuisje. Eerder hadden, de bewoners uit het Schienoko-gebïed bezwaar gemaakt te gen het kaatsterreintje, en'was ook de gemeente tot de conclusie gekomen dat boulen op Achter de Teerstoof eigenlijk niet kon: de plaats was al gereserveerd vooreen beeldhouwwerk. Een leuk alternatief leek de tuin van de Lïndenhof: jeu de boulen in de beschut ting van een gerenoveerd monument, met 's zomers bladerrijk geboomte om de spelers enige schaduw te bieden. Doch ook de centrumbewoners zagen niets in een petanque-baan, ze vrees den dat luidruchtige kreten van al te enthousiaste spelers de stilte zouden verstoren. Dan maar niet bij de Lindenhof, be sloot de gemeente. Een tweede gesprek in Schienoko bracht de lang gezochte oplossing. De bewoners streken de hand over het hart en met het beeld (De Zakkendrager) hoefde geen reke ning meer te worden gehouden. Dat komt ook elders prima tot zijn recht, bijvoorbeeld op de hoek van de Dam en de Lange Haven. Particulieren die hun geluk in het pe- tanque-spel willen proberen, kunnen waarschijnlijk al dit voorjaar op Achter de Teerstoof terecht Wie deze sport wat professioneler wü aanpakken, kan lid worden van de jeu-de-boules-vere niging L'esprit De naam doet terecht vermoeden dat het hier om een afsplit sing gaat van hockeyclub Spirit, waar bij tot 1 januari dit jaar 40 petanque- speiende leden waren aangesloten. -<- Mevrouw Bannenberg uit Maassluis, die de belangen van de nieuwe vereni ging behartigt heeft bij B en W van Schiedam een aanvraag ingediend om permanent in het Juiianapark te mo gen boulen. L'esprit hield daar op-de wandelpaden al een paar jaar tournooi- en, zij het nog onder de vlag van Spirit; maar nu het petanque volop in de be langstelling staat, wil de club volwas sen worden en dat kan alleen met een eigen baan. Concurrentie van het gemeentelijke baantje Achter de Teerstoof vreest mei vrouw Bannenberg niet: „Hoe meer mensen dit spel beoefenen, hoe beter. L'esprit is al een poosje bezig deze sport ook voor bejaarden toegankelijk te ma ken. Want het is een heel gezellig spel". Schiedam Twee be stuursleden van bewoners- vereniging Wonen en Le ven Nieuwland zijn 180 gra den omgekeerd in hun Aanvankelijk schaarden zij zich achter de bewonen., want die voelen er weinig voor op gezadeld te worden met een proefproject met de nieuwste snufjes op energiegebied. Standpunt ovor woningver- De bewoners hebben op z'n betering in de Dr. De Vis- 2aclMt gezegd twijfels over lucht- verwarming, glazen wanden senaan.voor hun balkon en geisers die het huis verwarmen, zoals in de minimum-energiewoningen in Woudhoek. Al deze maatregelen zijn gepland voor de Dr. De Vis serlaan. Voorzitter Jan Schlarrnann en secretaris W.L. Elgers zijn van hun uiterst kritische houding te ruggekomen. Volgens Wonen en Leven Nieuwland is veel posi tiefs te bereiken door wederzijds begrip en gesprekken. „Na een babbeltje met directeur Verdoes van gemeentelijk wo- ningbeheer is ons inspraak toege zegd bij de komende renovatie plannen in Nieuwland", aldus se cretaris Elgers. Heel wat naoor logse huizen in Nieuwland staan op stapel om in de komende jaren te worden gerenoveerd. Wie er naast deze twee bestuurs- Schiedam Op de Poldervaart, ter hoogte van de kantine van voetbalvereniging GSS, worden zaterdag 17 januari korte baan- wedstrijden op de schaats gehou den. Het moet een waar stuk worden in sportpark Harga. De organisatoren, Rob Kiebert en Hans Schoffelmeer, hebben voor een uitgebreid programma ge zorgd. Niet alleen kan er ge schaatst worden, er is ook veel muziek. Disco Fun zorgt voor de muzikale omlijsting tijdens de wedstrijden. Zijn de winnaars be kend, dan treden, ter afsluiting van de happening, nog enkele ar tiesten op. Robert Brown zal op treden met Krysell en het Rotter damse duo Nico en Dick zullen hun nieuwste single ten gehore brengen. Het startschot van de wedstrijden zal gegeven worden door FC Utrecht doelman Bas van Noort- wijk, terwijl voor de winnaar van de wedstrijden een koek- en zo- vpiepakket wacht De wedstrijd beginnen om 14.00 uur"en inschrijven kan vanaf 12.30 uur. Zowel dames en heren kunnen aan de wedstrijd deelne men. Wie meer wil weten kan terecht bij Hans Schofflemeer. Telefoon: 010-4,703222 of 4523119, IJsshow In het Prinses Beatrixpark is een ijsbaan verlicht door Hans Visser, eigenaar van pannekoekhuis De Vijver. De komende dagen kan men er terecht, vooral 's avonds is dat een mooi gezicht, en als sluitstuk heeft Hans Visser een ijsshow gepland voor zondag 25 .januari. Daar doen verschillende artiesten aan mee; Visser is nog bezig met de programmering. In vorige jaren was de ijsshow een groot succes. De vastgevroren waterhoen van een wisse dood gered. Schiedam Drie mannen zijn er gisteren na halsbre kende toeren in geslaagd een waterhoen van een wisse dood te redden. De vogel was vastgevroren op het ijs in de Wilhelminahaven. Het om hulp piepende dier wist de aandacht te trekken van en kele werknemers van de Hol landse Constructie Groep. Portier Joop Roo zenburg klom met beveiligingsbeamb te Tom Blom en een te hulp geschoten politieagent in een roeibootje om de vogel te ont zetten. Dat lukte na een barre tocht van een half uur door de dichtgevroren haven. Om het dier te kunnen bereiken moesten de redders met de roeispanen het ijs breken. Roozenburg, die de reddings operatie leidde: „Kou maakt ons niet uit als we een levend wezen moeten redden. Mens en dier horen bij elkaar, voor de één doe je net zoveel moei te als voor de ander". Het hoen is naar het vogelasiel overgebracht om te bekomen van alle emoties. Maassluis De gemeente Maas sluis moet nu al gelden vrijma ken uit de reserves. Dat stellen vijf fractievoorzitter^ in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. Op initiatief van de fractie van de PvdA is beslo ten om de financiële wensen van de verschillende politieke partij en op een rijtje ie zetten. „Wij hebben al eerder gewezen op de zeer sterke reservepositie van onze gemeente en tevens duidelijk gemaakt het zeer drin gend noodzakelijk te achten om te beginnen met een gedeeltelijk vrijmaken van de reserves", stelt Pvd A-fractievoorzitter Robert Punt Al tijdens de begrotingsbehande ling eirid vorig jaar maakten de verschillende fracties hun voor keur duidelijk, maar volgens Ho- bert Punt is er toen verwarring ontstaan: „Tijdens de algemene beschouwingen werd een veel heid van wensen geuit door een aantal fracties. De wethouder van financiën.sprak in de note van aanbieding nog over het vrij maken van geld, maar zijn beant woording was daarmee in tegen spraak. De fractievoorzitters be treuren de ontstane verwarring, maar kunnen wel begrip opbren gen voor de situatie. Tijdens de bespreking van de voorstellen door de fractievoor zitters verliet Elly Doddema (PPR7PSP) al snel de vergade ring. Zij wenste niet mee te wer ken aan de totstandkoming van het schrijven. 'De overige partijen verklaarden zich wél bereid tot overleg. In de brief worden acht onder werpen genoemd om de vrije re serve van 2.200.000 gulden in te vullen. Er moet een bedrag van 880.000 gulden worden uitgetrok ken om het fonds bodemveront reiniging extra te spekken. In het fonds stadsvernieuwing moet 400.000 gulden extra gestort worden, terwijl voor de verbete ring van de kwaliteit van open baar groen, trapvelden en speel plekken 250,000 gulden extra no dig is. Meerkosten Voor de vervanging van één van de hockeyvelden van Evergreen door een kunststofveld is een bij drage uit de reserves nodig van 205.000 gulden. De meerkosten die nodig zijn om een woonwa gencentrum te realiseren aan de Vlaardingerdijk bedragen onge veer 200,000 gulden en ook dat geld moet uit de reserves komen. De fracties van RPF en D66 zijn het hier echter niet mee eens. Het opstellen van een groenbe- heersplan kost 150.000 gulden en het starten van een beroepsmati ge ondersteuning van het eman cipatiewerk kost 90.000 gulden. Alleen de fractie van de RPF schaarde zich tegen dit voorne men. Tot slot kost een subsidiere geling voor verenigingen die veel aan jeugdwerk doen 25.000 gul den. De verschillende partijen 20uden hun wensen graag op korte termijn in het college be sproken zien. Naast de invulling van de gelden uit het 'reservepotje' van de ge meente hebben de fractievoorzit ters ook nog andere wensen: ^JVlaar die lenen zich niet voor re alisering op korte termijn door fi nanciële en technische onmoge lijkheden en onduidelijkheden", aldus Robert Punt Het gaat daar bij om de zorg van de haven, de concentratie van de dienst ge meentewerken en de huidige verkeerssituatie. Vooral het laatste pun t is een heet hangijzer in Maassluis. De frac tievoorzitters stellen unaniem dat de verkeerssituatie op de krui sing Wagenstraat/Rozpnlaan verbeterd moet worden. Ook yeel inwoners van Maassluis ma ken zich sterk voor beveiliging van het kruispunt Een verzoek tot het plaatsen van stoplichten werd door het college afgewezen- Een handtekeningenactie van een boze inwoonster van Maas sluis leverde in één middag ruim 800 steunbetuigingen op. Wet houder Anton Wustrow heeft tot op heden echter alle verzoeken om de situatie nog eens te bezien met kracht van de hand gewe zen. De brief aan het college is onder tekend door Robert Punt (PvdA), John Scheerstra (VVD), Leo Speel (CDA), Herman van Hoe ven (RPF) en Jan Storm (D66). leden bij de onderhandelingen' met woningbeheer betrokken worden, blijft volgens Elgers vooralsnog onduidelijk. De Dr. De Visserlaan heeft laten weten kritisch te blijven over de' plannen van Woningbeheer. De heer Putters, woordvoerder van' de bewoners: „Wij weten nogr steeds niet waar we aan toe zijn. Binnenkort kunnen de werk zaamheden van start gaan, zegt woningbeheer, maar over een groot aantal punten zijn we het nog helemaal niet eens". Volgens secretaris Elgers zal er binnen twee weken een gesprek plaatsvinden tussen de twee par tijen, „Als de bewoners niets zien,, in de minimum-energieproef, zal gewoon renovatie worden toegë-' past Iedereen krijgt dan centrale verwarming". 1 Aan de renovatie is vermoedelijk een forse huurverhoging verbon den. Woningbeheer heeft toege zegd dat de Dr. De Visserlaan uit eindelijk zelf mag beslissen over de uitvoering. Auto tegen vangrail Schiedam Een 45-jarige inwo ner van Rhoon en zijn evenoude echtgenote zijn afgelopen nacht met hoofdwonden in het Holy- ziekenhuis beland". Rond half twee vlogen zij met hun Merce des op het Kethelplein uit dè bocht. De auto knalde tegen de vangrail. Volgens de politie reed het echtpaar met te hoge snel heid. Omdat er na het ongeluk een grote hoeveelheid dieselolie op hel wegdek lag, moest de brandweer de rijbaan schoon spuiten. Vlaardingen Een 16-jarige jon gen uil Vlaardingen is gistermid dag om kwart over drie op de Diüenburgsingel met zijn brom mer achterop een bus van de RET gebotst De jongen had niet gezien, dat de bus bij een halte ging stoppen. Hij is voor onder zoek naar het Holyziekenhuis overgebracht. Vlaardingen Het Nationaal Comité voor het Europees Jaar van het Milieu heeft steun be tuigd met de plannen van Vlaar dingen, om de gifgrond in de Broekpolder te bebossen. Het comité, dat onder voorzitter schap staat van de vertrekkende commissaris van de koningin in Noord-Brabant, mr. A.J.M. van Agt, heeft geen geld te vergeven. De gemeente is echter al blij met de morele steun. ij- De bebossing van de gifgrond In de Broekpolder moet dit jaar van start gaan. De gemeente hoopt daarmee de gevaren van de ver ontreiniging voor de volksge zondheid te beperken. Of de be bossing, zoals de gemeente hoopt, de verontreiniging voor een deel zal wegnemen moet nog blijken. Een antwoord daarop kan pas over vijftien jaar worden gege- ven, aan het einde van de eerste levenscyclus van het bos. De steunbetuiging betekent, dat bij publicaties over de bebossing? van de Broekpolder het vignet van het Europees Jaar van het milieu mag worden gevoerd. SchiedamDe reumapatiënten- vereniging begint in Schiedam een oefengroep voor Bechierew- patiënten. Speciaal voor hen js een vijftig minuten durend pro gramma samengesteld, dat is ge baseerd op rek-en strekoefeningen. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1