Topdrukte bij nutsbedrijven Schiedam krijgt meeste woningen I Gemeente in nopjes met bebouwing Schanseiland Groot aanbod programma's OPRUIMING ae sDonae Handige buurman moet verwarde kijker helpen LEUKSTE IJSBAAN VLAAROIMES DAGBLAD SCUMKHEGOURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Auto over de kop x Pcb's zijn 'verdwenen' Bevroren waterleidingen: STAATSLOTERIJ. 2e TREKKING. 'N DROOM VAN EEN meent 95 - rotterdam telefoon 010 4118344 Stadsomroep blijft bang Raadsleden niet welkom in Zuid Oppe geridderd Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4360557 - sportredactie: 4345209 DINSDAG 20 JANUARI 1987 Schiedam Het wordt morgen illusies een eind gemaakt de puzzelen voor de Schiedamse - nutsbedrijverf hebben zich ver- kabelabonnees. Om vier uur ochtends beginnen de openbare nutsbedrijven (ONS) met de her inrichting van de televisiekana len; een gigantische operatie die niet alleen de technici van het caï-bedrijf maar ook de kijkers thuis voor problemen zal stellen. - Door de uitbreiding van het net van twaalf naar achttien kanalen schuiven alle zenders een paar plaatsjes op onder de voorkeur- toetsen. Iedere abonnee moet zijn toestel dus opnieuwinregelen. Met de huis aan huis verspreide folder in de hand is dat wel te doen, zeggen de nutsbedrijven. Maar de folder zegt ook dat wie er niet uitkomt, maar een een aardige buurman moet raadple gen of een handig familielid te hulp roepen. Adviezen zijn ook verkrijgbaar bij de nutsbedrijven, waar woens dag, donderdag en vrijdag extra ingehuurd personeel achter de telefoons zit om klachten en vra gen af te handelen. Verder kun nen de kijkers terecht bij de vak man en op het ONS-informatie- kanaal als de verwaxdé abon nee dat tenminste kan vinden. Het vergroten van het program ma-aanbod (met onder andere BBC 1 en 2 en België Waals) heeft ook de nutsbedrijven zelf voor de nodige hoofdbrekens gesteld. Het personeel moest in de ijzige win terkou in tentjes bij de verster- kasten in de wijken bivakkeren en bij de flauwe warmte van een kacheltje de kabels en regelaars verbinden. Vooral de laatste week begon de tijd te dringen: wethouder Aad wiegman wilde dat de ombouw voltooid was voordat in Friesland het startsein werd gegeven voor de Elfsteden tocht. „Het -zou een regelrechte ramp zijn als de Schiedamse kijkers die moesten missen", aldus Wieg man, die opgelucht ademhaalde toen het bericht kwam dat voor de nutsbedrijven Uur U op woensdag viel, en de Elfsteden tocht voor vrijdag stond gepland. De voorzichtigheid van ir. Janr Sipkema heeft inmiddels aan alle geefs gehaast, de tocht is met minstens één week uitgesteld. De ONS houden er rekening mee dat door het vergrote program ma-aanbod, er een run ontstaat op de winkels in technische appa ratuur.- Wiegman verwacht dat veel gezinnen een tweede tv-toe stel zullen aanschaffen, omdat het geruzie over welke zender er wordt opgezet, nu al niet van de lucht is. Vlaardingen Het Brabantse la boratorium All Control heeft in de laatste watermonsters uit de Vlaardingse Vaart geen polych- loorbifenylen (pcb's) gevonden. All Control en milieu-adviesbu reau Rami! onderzoeken al enke le maanden het water van de Vaart, sinds daar in de zomer van vorig jaar wél pcb's werden aan getroffen. De gemeenteraad besloot tot het onderzoek op aandringen van Remi Poppe. De SP'er eiste dat het lozen van water uit de Broek polder op de Vaart zou worden gestaakt, als opnieuw pcb's wer den aangetroffen. Een woordvoerder van de afde ling milieu van gemeentewerken vermoedt nu dat de eerste mon sters, waarin de zwaar giftige en nauwelijks afbreekbare stof werd gevonden, op te grote diepte zijn genomen. Als dat zo is zijn de pcb's nïetj meegekomen met het geloosde water uit'de Broekpol der en zou er geen reden zijn de lozingen te staken. Schi edam Vlaard ingen Maass luis De aanhoudend strenge vorst bezorgt de waterleidingbe drijven in de regio handenvol werk. Reparatieploegen, ver sterkt met personeel van aanne mers, zijn van ochtends vroeg tot 's avonds laat in de weer be vroren leidingen te ontdooien en door de vorst onklaar geraakte watermeters te vervangen. Bij de Openbare Nutsbedrijven in Schiedam staat de telefoon al - twee weken roodgloeiend. Hon derden Schiedammers zitten dringend verlegen om assisten tie, omdat zij er niet in slagen de leidingen met soms gebrekkige middelen als een haarföhn te ontdooien. Door de harde oos tenwind, die vorige week door de stad joeg, kwamen in een paar uur tijd vele tientallen gezinnen zonder water, te zitten. De tips, die de ONS via het eigen informatiekanaal op de kabel-tv geeft om bevriezing van de lei dingen. te voorkomen, neemt lang niet iedereen ter harte. Het komt regelmatig voor dat een re- paratieploeg binnen enkele da gen naar één en hetzelfde adres wordt gestuurd. Toch blijven de nutsbedrijven lankmoedig: een rekening wordt in verreweg de meeste gevallen niet geschre- Het Schiedamse record van drie honderd bevroren watermeters wordt in Maassluis niet geëven aard, maar ook in die gemeente maakt het personeel van het gas- water- en elektriciteitsbedrijf overuren. Tot nu toe bezweken zeventig meters onder de dïep- vriestemperaturen. „Onze men sen gaan pas naar huis als alle klachten zijn verholpen", aldus directeur G.J. de Rrosse. Vaak is dat pas rond tien uur *s avonds. In Maassluis zijn ook de mensen van het elektriciteitsbedrijf nog laat op pad om zekeringskasten te repareren. Op menig adres slaan de stoppen door, omdat de straalkacheltjes het net overbe lasten, of omdat de meterkast blank is komen te staan door een gesprongen waterleiding. Het Vlaardingse GEWB pro beert ondanks de topdrukte het hoofd koel te houden. Extra per soneel is ingehuurd om de eigen medewerkers te ontlasten. Het pieren lopen. Een watermeter bedrijf aan de Hoflaan kan de vervangen kost alleen al onge- watermeters nauwelijks aange- veer honderd gulden, sleept krijgen: van 240 stuks wel- De voorlichter van het GEWB, gerden de wieltjes bij de lage Sjoekie Visser, voorziet nog temperaturen dienst Meestal drukkere tijden als de dooi een- neemt het GEWB de kosten maal is ingetreden. Dan zullen voor zijn rekening, maar als er opnieuw veel leidingen het be- geen beschermende maatrege- geven, met alle nare gevolgen len zijn genomen, draait de be- vandien. Die drukte kan al deze woner zelf voor de kosten op. In week merkbaar worden, aange- combinatïe met een bevroren zien De Bilt temperaturen boven leiding kan dat aardig ïn dë pa- nul voorspelt Januari 1986: de verwoeste fabriek wordt afgebroken. Op dit moment iigt het sindsdien braakliggende ter rein er nog verlaten bi/fmaar woningbouw brengt daar verandering in. i Maassluis „Eem schit teren de zaak voór;Maas- sluïs". Cor dekjonge, chef van de afdeling stadsontwikkeling^-/ steekt zijn enthousiasme niet onder stoelèm of banken. Het ministerie van volkshuisvesting heeft Maassluis 'beloond' ,met een contingent van '30 woningen in de vrije sector C en D, met een maximale eenmalige rijksbijdrage van respec tievelijk 6.500 gulden en 20.000 gulden. Het con tingent wordt gebruikt Schiedam/Vlaardingen/Maass- luis -7- Van de drie steden in de regio Nieuwe Waterweg-Noord mag Schiedam dit jaar de meeste gesubsidieerde woningen bou wen: 458. Vlaardingen heeft een contingent van 339 woningen gekregen en Maassluis mag van het rijk 120 wo ningen bouwen. In de sociale huursector kan Schiedam dit jaar 227 woningen bouwen, Vlaar dingen 198 en Maassluis 63, Beleggers kunnen in Schiedam 93 en in Vlaar dingen 72 premiehuurwon ingen bou wen. Ook in de premieboopsector heeft Schiedam verreweg het grootste con tingent gekregen: 49 premie A-, 18 pre mie B-, 5 premie C- en 66 premie D- woningen. Alleen in de premie C-sec- tor is het Vlaardingse contingent rui men 17. Vlaardingen mag verder in de premie A-sector 35 huizen bouwen en in de premie D-sector 17. De Schiedamse wethouder Chris Zijde veld is redelijk tevreden met het con- tingent voor zijn stad: lrAl had ik dit jaar wel 800 woningen kunnen wegzet ten". Naast projecten in de Woudhoek, het noorden en Westen van de stad, zal. ook een start worden gemaakt met Schienoko. Vooral met het toekennen van een groot contingent premie D-wo- ningen is Zijdeveld ingenomen: „Ik bouw liever woningen met 20,000 gul den subsidie dan 6.500 gulden. Wat dat betreft springen we er, zeker in verge lijking met andere gemeenten, positief uit". Een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen toont zich ook niet onte vreden met het toegewezen contingent „Weliswaar hadden wij meer ge vraagd, maar ik denk dat wij met dit aantal woningen heel goed uit de voe ten kunnen". Op een aantal plaatsen waar de gemeente had willen bouwen is toch al vertraging opgetreden. Zo weet men op het stadhuis, dat Vlaar dingen aan de bebouwing van Veer- plein en Weeshuisplein dit jaar toch niet meer toekomt „Wij hebben gekre gen wat wij waar kunnen maken". Minder iil zijn nopjes is Vlaardingen met de subsidie voor renovatie van na oorlogse woningen. Vijfeneenhalf mil joen gulden krijgt de gemeente, en dat is zelfs te weinig om het complex Muwi-Dura in de Westvvijk op te knap-; pen. De gemeente mag slechts 420 wo ningen opknappen voor elk 12.000 gul den. Renovatie van de 461 woningen in de Westwijk, die voor dit jaar op het programma stond, is bijna vier keer zo duur. „Als \yij die huizen toch opknap-" pen zouden wij het verschil uit eigen middelen moeten bijpassen", aldus dé' woordvoerder van de gemeente. „Dan praat je over zo'n dertien miljoen gul den". voor het volbouwen van het braakliggende ter rein op het Schansei land. Dat is het complex, waar jarenlang de bouwval van de voor malige oliefabriek De Ploeg stond. „Nergens op de wereld is een mooier stukje te vin den", blijft Cor de Jonge met superlatieven strooien. „De plannen moeten nu voor 1 augus tus gereed zijn", aldus de topambtenaar. De grond is geen eigen dom van de gemeente 765 e Staatsloterij, 2e trekking 19 januari 1987. Prijzen van 50.000 zijn gevallen op alle nummers: 20.000 zijn gevallen op alle nummers: 2X00 zijn gevallen op alle nummers: en prijzen van 1XOO op alle nummers eindigende op: 250 op alle nummers eindigende op: 250 op alle nummers eindigende op: ,100 op alle nummers eindigende op: 100 op alle nummers eindigende op: 50 op alle nummers eindigende op: 50 op alle nummers eindigende op: 50 op alle nummers eindigende op: 20 op alle nummers eindigende op: 071159 078487 083465 8715 Zetfouten voorbehouden. De derde 'trekldng wordt rechtstreeks uitge vonden op TV Kijk naar ^et programmaVilla Valuta. O' As. woensdagavond, Ned. 1, aanvang ca, 20,30 uur. ly^ÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERI) -a m Maassluis. Die is in han- Kerkeiland genoemd) is den van ADM/De Ploeg ruimte voor 60 wo- en directeur De Bok ningen. „Wat we met de heeft altijd zijn voorkeur rest van de ruimte gaan voor woningbouw op die doen, weten we nog niet piek uitgesproken. Daarover zullen we „We moeten er iets overleg moeten voeren moois van maken", stelt met de eigenaar". In op- De Jonge. „De wo- dracht van de directie ningen, die we gaan van ADM/De Ploeg bouwen, moeten passen houdt het Maaslandse in het historische beeld kantoor Goudswaard van het Schanseiland. Partners zich bezig met Mooie gevels, want mo- de planontwikkeling op numentenzorg moet ook het stuk braakliggend toestemming geven aan terrein. „Voor de rest de plannen". Op het van het terrein hebben Schanseiland (ook wel we ook plannen", aldus J. Goudswaard van het Maaslandse kantoor. .Binnenkort gaan we daar met de gemeente over praten. Voor de woningen zullen we een monumentale architec tuur toepassen. Als alles goed gaat, hopen we dit jaar volop te kunnen bouwen". Voordat inderdaad tot bebouwing kan worden overgegaan, moet er nog wel een aantal proble men opgelost worden. „Het onderzoek naar de bodemverontreiniging is bijna afgerond", aldus Cor de Jonge. „Daar we ten we dus binnenkort meer over. Ook voor de overlast van het geluid moeten we nog een op lossing vinden, maar ik denk wel dat we eruit komen". De gemeente Maassluis mag verder ,63 wo ningen bouwen in de so ciale sector (huur). Dat contingent wordt ge bruikt voor de bouw van de aanleunwoningen van bejaardencentrum Zonne weelde (39) en de voltooiing van de bebou wing van de Verto-wrjk (24). Het contingent van 20 premie-A- en 7 pre- mie-R-woningen wordt gebruikt om de Steen- dijkpolder-Noord te vol tooien. Maassluis mag dit jaar in totaal 120 wo ningen bauwen. „We zijn niet ontevreden", klinkt het dan ook uit de mond van Cor de Jonge. VlaardingenZelf vindt hij dat hij niets bijzonders doet, maar de schaatsende' kinderen uit de buurt zijn wat blij met Populierendreefbe- woner P.C. Weekhout Op geen an dere singel kun je zo leuk schaatsen als op de singel achter die dreef. Want de Vlaardinger zorgt voor verlichting, muziek, stoelen en cho colademelk. Weekhout heeft zijn tuin verlichting op de singel gericht zijn tuinstoelen bij de singel gezet elektriciteit voor muziek ter beschikking gesteld en voor warme winterdrank gezorgd. „Ik doe gewoon maar wat er in mij opkomt", zegt Weekhout. Ik geef ze de kans om het gezellig te maken". Dat de schaatsende jeugd dat kan waarderen liet zij gisteravond mer ken. De kinderen hadden een paar guldens gelapt voor een fles wijn en een bos bloemen. Weekhout ontdek te die geste pas 'vanmorgen, want toen de jongelui gisteravond hun ca deautje kwamen brengen was hij niet thuis. Schiedam Het debuut van de Stadsom- roep Schiedam is opnieuw uitgesteld. Afge- lopen zaterdag zou de SOMS, na de afgelaste eerste uitzending van 1 januari, wederom een poging wagen een programma op het EE kabelnet te zetten. Maar de omroep moest één dag tevoren wethouder Aad Wiegman informeren dat de uitzending van de baan was. Wiegman, die vanuit de studio van de Ziekenomroep aan de Korte Haven live in de uitzending zou komen, kreeg te horen dat s het de SOMS aan zelfvertrouwen ontbrak. De Stadsomroep heeft de eerste uitzending nu verschoven naar half februari. Wiegman heeft er alle begrip voor dat de Stadsomroep bevangen is door plankenkoorts. Van de bestelbus bleef niet veel meer over. De man wilde met een snelheid van rond de 100 ki lometer per uur de bocht némen, maar verloor de Schiedam - Een 26-jarige Rotterdammer is met macht over het stuur. Het£Btdbu& getadeu met onbekend letsel opgenomen in hetHoiy-ziekenhuis, meubels vloog mude bMh^loeg over de kop en nadat hij met rijn wagen uit de boeht Was gevlogen uiteindehjktegen de toom tot stdstand op het Kethelplein en tegen een boom was gebotst 'uït^jSrTe^Me^tov^jden Schiedam Het uitstapje van dé raadscommissie voor stadsver" nieuwing naar Schiedam-Zuid gaat niet door. Zolang de ge^ meen te geen garanties geeft over het opbouwwerk in de oude wijj- ken, zijn raadsleden en ambtena ren niet welkom in de Gorzen' Onder leiding van wethouder Hans van Kleef zou de commissie vanavond met de bewonersvere niging in Zuid praten over onder andere de serviceflat aan het Hoofdplein, particuliere woning: verbetering in de wijk en het energie'verbruik op het GTB-ter- rein, maar dat gesprek is voor on* bepaalde tijd uitgesteld. t' Oost, West en Zuid spraken in december af alle contacten met de gemeente te verbreken 2olang de kwestie rond het opbouwwerk niet is geregeld. Op de achter? grond speelde behalve het uitblij ven van opbouwwerk ook de omf streden benoeming van Nieuw- land-vertegenwoordiger Jan SchlSrmann in het instituut On dersteuning Bewoners in stads vernieuwingsgebieden een roL De logische samenhang tussen het opbouwwerk 'en het bezoek van de commissie ontgaat Van Kleef ten enenmale, ook al om- dat het opbouwwerk thuishoort in de portefeuille van zijn collega Luub Hafkamp, zegt hij. Maar Van Kleef geeft toe dat het wei nig zinvol is op visite te gaan 'bij een onwillige gastheer'. De com- - missie vergadert vanavond ge woon in het stadhuis. Het punt stadsvernieuwing ih. Zuid blijft op de agenda gehandhaafd- Zie ook commentaar op pagv nal5. Bii zijn afscheid - als secretaris van ae Vlaardingen i de Kamer van Koophandel is de Vlaardinger L.F. Oppe gisteren, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Oppe heeft 40 jaar voor de Kamer gewerkt Schiedam Doven en slechtho renden in Schiedam kunnen Ne derlandstalige tv-programma's vanaf woensdag beter volgen. In overleg met de Schiedamse afde ling van de Vereniging van slechthorenden gaan de openba re nutsbedrijven bepaalde pro gramma's van de Nederlandse en Belgische televisiezenders onder titelen op kanaal 26+. Kijkers met .een goed gehoor kunnen sommige tv-uitzendin- gen van de vaderlandse omroe pen voortaan stereo ontvangen via de "FM. Er wordt aan gewerkt ook Sky Channel en Super Channel stereo op het kabelnet te zetten. Super Channel komt van af eind januari 24 uur per dag en zeven dagen per week op de Schiedamse beeldbuizen. Music Box, al geruime tijd in de lucht, gaat op in de nieuwe engeïstalige satellietzender. De uitbreiding van het cai-net maakt het mogelijk dat de Schie damse kijker ïn de nabije toe komst ook een Amerikaanse vi sie op het wereldgebeuren ïn. de huiskamer gepresenteerd krijgt De nutsbedrijven onderzoeken momenteel of de programma's van de USA-satelliet World News via de schotelantenrfe aan de Van Heekstraat aan de abon nees doorgegeven kunnen worden. De uitdrukking 'er is v£ niks op tv' zal in Schiedam waar schijnlijk snel uitsterven. Het programma-aanbod wordt steeds groter. Wethouder Aad Wieg man wil de complete Gouden Gids op de ldjkbuis zetten (alleen voor toestellen met teletekst) en als extra service mogelijk al begin volgend jaar een plaatselijke ka belkrant introduceren. Anders dan Vlaardingen, waar Infokab BV uit Bentveld al een half jaar een tv-krant verzorgt, wacht Schiedam de offerte af van de Avondbladen Combinatie Rot terdam (uitgever van onder an dere deze krant). De ACR heeft volgens Wiegman meer ervaring in het vergaren van lokaal nieuws dan Infokab. f Of Schiedam het cai-net zal openstellen voor abonnee-tv f blijft onzeker. „Gezien dp gelui- den over financiële problemen -| bij Filmnet, de enige leverancier van abonnee-tv, stellen we ons g voorlopig terughoudend op", al- f dus Wiegman. De wijzigingen op het Schiedam- se kabelnet hebtèn geen invloed op de ontvangst in Vlaardingen, hoewel die beide netten groten- deels gekoppeld zijn. Het onderti-' telen en in stereo via" de FM uit zenden van de geluidskanalen gebeurt in Vlaardingen dus voor-, lopïgniet

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1