Dringen tijdens kappersfestival Een file op de trap van het Zakkendragershuis Kunst en kitsch publiekstrekker Gemeente wil bouwval slopen Exclusief winkelen bij Beneden-Maas Jongeren komen af op modeshow VlMRDiNOe DAGBLAD SGHEDIMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Trofee voor schoonste stad kunnen we wel vergeten' Comité staat achter palingroker Geerlings Eigenaar; 'Pand heeft historische waarde' Garagehouder 7000 armer Inbreker gesnapt Steunfraude Coöp mag Jongen loopt over auto's Geld voor daklozen Waterleiding breekt: Wesp tijdje dicht MAANDAG 26 JANUARI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC yiaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis Als binnen afzienbare tijd niet door de eigenaar wordt begonnen met de opbouw van het in 1975 afgebrande pandje aan de Noorddijk, zal de gemeente Maassluis opdracht tot sloop van de bouwval geven. De eigenaar, Delftenaar Aad van Doeveren, denkt echter niet dat het op sloop zal uitdraaien. „Ik heb bij de gemeente een gezicht, zo'n afgebrand gebouw. bouwplan ingediend- Daar zitten volgens de gemeente wat haken en ogen aan, maar daar valt altijd over te praten. Ik wil niet dat de resten gesloopt worden. Het pand heefteen historische waarde", In het pandje, dat grenst aan café Oporto, was vroeger een kap perszaak gevestigd- In 1975 brandde het pand uit en in 1978 kocht Aad van Doeveren het „Ik had het aangrenzende pand ook. Daar zat een café in en ik wilde het aangrenzende pandje gebrui ken om de kroeg groter te ma ken. Daar is het nooit van geko men". „Er moet nu snel iets gebeuren", aldus een woordvoerder van de gemeente Maassluis. „Het is geen We hebben de eigenaar aange schreven, dat we tot sloop over gaan als niet snel wordt gestart met de opbouw. Er ligt inderdaad een bouwplan, maar daar zetten wij veel vraagtekens bij. Een paar jaar geleden kon je in de stad een wandeling maken langs allemaal afgebrandde panden. Daar heb ben we als gemeente wat aan ge daan. Vrijwel alles is opgebouwd, alleen het pand aan de Noorddijk nog niet". Coppelstock Aad van Doeveren wil ook uit historisch oogpunt het pandje be houden voor de gemeente Maas sluis: „Het zou zonde zijn als in derdaad gesloopt moet worden*: Het pandje staat er al sinds 1504. Het is een stukje geschiedenis. Volgens mij heeft veerman Cop pelstock er nog gewoond". .Volgens de eigenaar van het pand moet het mogelijk zijn om binnen afzienbare tijd met de op bouw van het pand tot een woon huis te beginnen. „Ik heb ook wat problemen met Delfland moeten oplossen. Delfland wil in verband met de rooilijn, dat het het pand 2,5 meter korter wordt Het is nu 14 meter diep. Haal je daar nog eens 2,5 meier af, dan blijft er, vind ik, te weinig ruimte over. Trouwens, wat heeft het voor zin om 2,5 meter in te leveren, als de aangrenzende panden blijven uitsteken. Je krijgt op die locatie nooit een rooilijn die gelijk loopt Daar is Delfland inmiddels ook wel van overtuigd. Nee, als de ge meente akkoord gaat met de bouwplannen, dan staat er bin nen afzienbare tijd weer een mooi huis". Schiedam Het was dringen ge blazen in de MargriethaL Voor het eerst werd het kappersfesti val Zuid-Holland in Schiedam gehouden en de organisatie toon de zich ingenomen met de plek. Na jaren van zwerven is de orga- niserende stichting voor jaren van een goed onderkomen verze kerd. Afgezien van wat kleine schoonheidsfoutjes verliep bet festival, met enkele duizenden bezoekers, op rolletjes. Al direct in de ochtenduren was het een drukte van belang in de MargriethaL In totaal bezochten enkele duizenden mensen het festival. „Iedereen die ook maar iets met het kappersbedrijf te ma ft Velen lieten zich een nieuwe coupe aanmeten tijdens het kap persfestival in de Margriethal in Schiedam. ken heeft, is hier aanwezig", al-' dus een lid van de organiserende stichting Zuid-Holland Kappers-' festival. „Het is elk jaar weer een succes. De Margriethal voldoet, daar zijn we nog het meest mee ingenomen". Centraal tijdens het festival ston den de wedstrijden. Voor de mid dag konden de leerling kappers en kapsters meedoen aan wed strijden, terwijl in de middaguren de eerste selectiewedstrijd werd gehouden voor de Europese Kampioenschappen die dit jaar in Boedapest gehouden worden.- Buiten de wedstrijden om wer den demonstraties gegeven. Ar geloze bezoekers lieten zich een. nieuwe coupe aanmeten, andere mensen durfden het niet aan om in de kappersstoel plaats te ne men. D66: toeristen beledigd SchiedamDe grachten zagen er zo smerig uit, daar heeft Schiedam gisteren duizenden toeristen mee beledigd, vindt D66-raadsSd Harry van Doom. Aan de wandeltocht, naar aanleiding van het tv-programma 'Ontdek je plekje', heb ben 8000 mensen mee gedaan. ,,Het grootste deel van de tocht voert ons langs een vuilnisbelt", foeterde Van Doom. Vlaardingen Een Vlaarding- se garagehouder ontdekte zater dag, toen hij zijn showroom aan de 3e Industriestraat wilde slui ten.'dat zijn portefeuille met ze venduizend gulden en vijf giro betaalkaarten was gestolen. Het geld was de opbrengst van een auto, die de man eerder die dag had verkocht. Hij stopte de por tefeuille in zijn jaszak en legde de jas in eert van de auto's in zijn showroom. Aan het einde van de middag was de portefeuille verdwenen. Schiedam Een inbreker, die zaterdagavond een woning aan de Rotterdamsedijk binnen drong en daar zijn slag dacht te slaan, is niet ver gekomen met de buit. De bewoners kwamen thuis op het moment dat de dief in een lade aan het snuffelen was. De inbreker nam de benen maar liep even verderop in de armen van de gewaarschuwde politie. De buit, een geldkistje met wat contanten en persoonlijke pa pleren, werd op de Rotterdam- sedïjk teruggevonden. De dader bleek een man uit Rotterdam. Hij zit nog in de cel, in afwach ting van zijn verhoor. Maassluis De politie van Maassluis heeft een 50-jarige in woner van Maasdam aangehou den, die wordt verdacht van steunfraude. De man, die zich vrijwillig bij de politie meldde, heeft volgens de politie ten on rechte een bedrag van 50.000 gulden gekregen van de sociale dienst in Maassluis, Hij zal zijn fractieleider Adri Reijnhout verwittigen, hoe hij zich gedurende de hele wan deling door de Schiedamse binnenstad heeft lopen erge ren. Over de vervuilde Lange Haven en de nog meer verontreinigde Schïe en Noordvestgracht zal hij hoogstwaarschijnlijk schriftelijke vragen stellen aan het college van B en W. Ook over panden met puinhopen voor de deur zal hij zijn beklag doen. „Komen er eens duizenden men sen naar Schiedam en dan laten we ze zo'n troep zien. Had die rot zooi nou niet van tevoren even opgeruimd kunnen worden? Had nu niemand even de grachten kunnen schoonmaken? Ik vind dit een blamage voor de stad", al dus Van Doorn. Uit Schiedam zelf afkomstige wandelaars wisten te vertellen, dat vandalen de afgelopen week menig vuilniszak op het ijs heb ben gekieperd. Daar konden de vuilnisophalers niet bij. „En komt er dan een verdwaalde schaatser aan, die met zijn noren een zak raakt, dan gaat die kapot en heb je zo de hele inhoud over het ijs verspreid", aldus de chef van het gemeentelijk bureau economi sche aangelegenheden, Raymond Vredebregt, toen hij Van Doorn aanhoorde. Het leeK Vredebregt een aannemelijke verklaring voor de bende in de Schiedamse grachten: „Nu het ijs gesmolten is, is al het vuil naar bepaalde hoeken gedreven". Van Doom vindt dat de gemeente de rommel zaterdag had moeten opruimen. „Ik begrijp het niet Onze milieu wethouder, heer Zijdeveld, is toch zo gek op trofeeën. We heb ben een milieutrofee, we hébben een trofee voor verkeersveilig heid. En dan dit de trofee voor de schoonste stad van Nederland kunnen we voorlopig wel tien jaar vergeten", aldus Van Doom. Schiedam De Zuidhollandse PvdA-gedeputeerde Hans van der Vlist, WD-raadsleden Gerard Verhulsdonk en Piet Prins en Hoogstraat-voorzitter Chris Coppens hebben samen met bewoners en omwonenden van de Lange Ha ven een comité opgericht tot steun van dé in zijn broodwin ning bedreigde palingroker Geerlings. Andere opvallende namen in het comité zijn die van de kunstenaars Cees Bouw, Jos Hachmang en Martin Moes man en horeca-ondememers Paul van Bilsen, Peter Pijpers en Hilly de Jonge. Voorzitter van het comité Behoud Am bachtelijke Rokerij (BAR) is Am alia Voets, buurvrouw van Geerlings. De eerste bijeenkomst van het co mité (voorheen actiecomité Mo reel Réveü. Lange Haven) vindt vanavond plaats om acht uur in de woning van Amaal. Doel van de vergadering-is strategieën te ontwikkelen om Geerlings bij te staan in zijn strijd tegen architect Ben van Dop. Deze nad onlangs de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) ingeschakeld, omdat hij de lucht die uit de roke rij komt niet kan verdragen. De DCMR vindt nu, dat Geerlings maatregelen moet treffen. Maar dat kost nogal, wat Het gevolg is dat de palingrokerij in zijn voort bestaan wo rd t bedreigd Dat vindt de buurt maar niets. Zij zijn ontstemd over het gedrag van Van Dep, die volgens hen al leen maar aan zichzelf denkt U Ontdek de Lange Haven... SchiedamAl een uur van tevoren meldt zich een ploegje vete ranen bij de VW. Het zijn dames en heren, die elke zondag mee doen aan 'Ontdek je plekje'. Ze reizen het hele land af, hebben al heel wat plekjes ontdekt Om twaalf uur begint officieel de wan deling, maar om elf uur staan ze al te trappelen. Gelukkig heb ben VW en Avro op vroege vogels gerekend en kunnen de wandelkaarten worden uitgedeeld. In Passage geeft de Rijn mondband een concert, voor wie eerst nog koffie lust. Al rond^twee uur burgemeester torische Vereniging Schiedam en Reinier Scheeres zich met zijn ge volg op weg begeeft, hebben al 3000 mensen een foldertje opge haald en het publiek stroomt nog steeds toe. Maar, zegt VW- voorzitter Klaas van de Geest er lopen hele gezinnen mee op één boekje, dus die 3000 moet met een factor 2.5 worden vermenigvul digd. Aan het eind van de mid dag wijst de telling uit dat de Schiedamse binnenstad door 8000 mensen is bezocht „Wat bezielt al die mensen om op basis van een paar minuutjes tv naar Schiedam te komen?" vragen mensen bij de bushalte op de Koemarkt zich stomverwonderd af. Trots Scheeres en Van de Geest bevin den zieh in een select gezelschap, Hoewel de hele gemeenteraad is uitgenodigd, laten zich om twee uur alleen wethouder-Aad Wieg man en de raadsleden Jantje Boonstra (PvdA), Annie Rens- kers (WD), Jo Prins (CDA) en Harry van Doom (D66) zien Voorop loopt VW-dïrecteur Ruud Pillard, uiteraard is ook Frans Geerdes aanwezig: iemand die actief is in de stichting De Schiedamse Molens en in de His- Schiedam Het Coöp-mu- seum aan de Ketelstraat kan verhuizen naar de Ap pelmarkt De toestemming van de provincie is binnen, was het verheugende nieuws dat de ronde deed, toen duizenden wandelaars langs het authentieke mu seumwinkeltje in Schiedam trokken. Het Coöp-mu- seum, dat zeer druk bezocht werd, zal,zich vestigen in de voormalige sigarenhandel van Loet Stouthandel, te genover de Appelmarkt- brug. J I in de WV weigert immers op zo'n dag thuis te blijven. Jantje Boonstra omhult dat ze pas een kennis uit Amsterdam langs de grachten heeft rondgeleid, en zij werd gewoon trots op haar stad toen zij erover verhaalde. Al bij het begin van de wande ling, op de Lange Haven, blijkt dat enkele wandelaars tegen draads zijn. Zij hebben de hele route in omgekeerde volgorde af gelegd, Aan de overkant van het water zijn al mensen op de terug weg. Ook Schiedammers lopen mee. Bij Interbook International te genover de Appelmark tb rug blijkt hoe weinig Schiedammers weten, dat daar een prachtig inte rieur te vinden is, compleet met éen Louis XVI-trap, en schilde rijen van Herman us Koekkoek en Willem Vester. „Veel mensen denken dat dit een museum of bi bliotheek is", zegt mevrouw Burggraaf van Interbook, „maar het is een uitgeverij en kunst- en boekhandel". File Er staan meer gebouwen open, zoals de ambachtelijke drukkerij aan de Walvisstraat en de Koren beurs. Via de Oude Sluis komt de menigte in het Zakkendragers- - huisje. Binnen is 'heden hete erwtensoep' verkrijgbaar en op het steile trappetje van het Zak kendragershuis ontstaat een file, want er willen zowel mensen naar boven als naar beneden, en tegelijk kan dat niet Via de door Aad Mettes gereno veerde Prinsenstraat en Sint Pie terssteeg gaat de massa naar de Dam en vervolgens, het drukke Coóp-museum passerend, naar de molens. De nieuwe branderij van Uto is nog niet toegankelijk, men dromt wel samen voor mo len De Vrijheid. „Daar ben ik al zo vaak boven geweest, dat hoeft deze keer niet", besluit Ruud Pil lard, die het gezelschap van Scheeres dirigeert Bij de Noordmolen hangt een bord: 'Ontdek je broodje'. Het zit er stampvol en Pillard, dorstig, besluit: „Dan pakken we het mu seum". Hij bedoelt dat het gezel schap nog even op een slokje moet wachten totdat men is gear riveerd in museumrestaurant Het Land van Belofte, De chef van de Noordmolen vraagt nog of Pillard hoort bij de club die om vijf uur komt eten, maar dat blijkt de molenstichting te zijn. De wandeling vervolgt via de Noord vest en terug langs de Schie. Bij de Ooievaarsbrug wij ken Pillard c.s. af van de officiële route, want door af te snijden zijn ze eerder in de Grote Kerk, en de burgemeester heeft last.van kou de neus en koude voeten. Maar warm is het in de kerk ook niet, al steekt stadsarchivaris drs. G. van der Feijst een gloedvol be toog af over de historie. André Verwoerd bespeelt het kerkor gel. Waarom de Broersvest deel uit maakt van de historische wande ling, wordt niet duidelijk. De Hoogstraat krijgt veel bekijks, jammer dat de winkels dicht zijn. In het museum is het ook druk. Het museum trekt wel eens 5000 mensen per jaar, maar deze keer lukt dat op één dag. In de Haven- kerk van Johan Maasbach staat een vrouw om iedere vertrek kende bezoeker de hand te schudden: „Tot 2iens". In galerie Hachmang Moesman leest Wim de Haan gedichijes voor, maar van zijn bundel wordt er niet één verkocht. In café Podi um spelen Piet le Blanc op sax en Cees Boutesiein op accordeon. Vijf uur is het afgelopen. Met am bachtelijk gestookte Schiedamse jenever in de bast gaan veel toe risten terug naar huis. Vlaardingen Een 20-j'arige Vlaardinger is in de nacht van zaterdag op zondag door de poli tie aangehouden, omdat hij op de Hoogstraat over auto's had gewandeld. De politie hield aan vankelijk ook vijf anderen aan, maar die alleen maar hadden toegekeken bij het bravoures- tukje. Schiedam Een presenta tie van woningbouwvereni ging Schiedam, die vrijdag gepaard ging met het ont hullen van het nieuwe beeldmerk en het voorstel len van de nieuwe direc teur, Fanny de Graaf, had ook een internationaal tin tje. In het kader van het Jaar van de Daklozen be sloot de nieuwe vereniging per beheerde woning een gulden beschikbaar te stel len. Schiedam Het jongerencen trum Wesp wordt door pech achtervolgd. Nu gaat het ge bouw weer een tijd dicht, omdat de waterleiding gesprongen is. Door de jaren heen heeft het centrum de reputatie gekregen om de haverklap gesloten of ge opend te zijn, maar nu het een tijdje goed ging, is het dus een breuk die er voorlopig een eind aan maakt. Maar een waterleiding is toch zo gemaakt? In een mededeling meldt dé stichting Samenle vingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN), dat de komende periode meteen aangegrepen wordt om ander herstelwerk en ook ach terstallig onderhoud te plegen. „Zodra een en andtft ill otüér gebracht, zal Wesp weer zijn deuren openen.voor de tongeren uit Schiedam-Noord', aldus SSSN-coórdina&nee Adrte No tenboom. Vlaardingen Winkelen op bet Kaldenplein blijft een ex clusief gebeuren. Vlaardings nieuwste winkelcentrumpje is alleen geopend voor leerlingen van Beneden-Maas, en dan nog enkel voor de scholieren met de toevoeging bd achter hun naam. Die afkorting staat voor 'bran ched! ff erentiatie', een praktijk gerichte opleiding, gekoppeld aan de middelbare detaïlhandels- schooL Zo'n zeventig van de in totaal 1550 leerlingen van Bene den Maas 'doen' de bd. Zij krijgen naast algemene vakken als Ne derlands en economie, enkele praktische vakken: etaleren, re clame. De branches waarin de Vlaar- dingse scholengemeenschap is gespecialiseerd, zijn levensmid delen, textiel en sportartikelen. Dat wat ongebruikelijke assorti ment is dan ook te vinden in de schoolwinkel aan het Kalden plein. Winkel en plein ge noemd naar Meino Kalden, de docent die^ de nieuwe opleiding werden vrijdag of ficieel geopend door burgemees- tei F red van Lier. De promenade is geheel overdekt, maar is niet om klanten te trekken: de winkel ligt gewoon in de hal van de Be- neden-Maas-dependance aan de Kamerlmgh OnnesstraaL Personeel en klanten mogen soms wat onervaren aandoen, de koopwaar is echt. De broeken, ja ponnen en vesten werden van middensiandsralaties betrokken evenals de blikken, en dozen le vensmiddelen. die de Spar aan de school schonk. Snacks voor in de pauze zijn in de 'schoolwinkel' niet te vinden, maar wel in over vloed verkrijgbaar in de koffie hoek, waar de scholieren al ge ruime tijd met succes midden- standservan ng opdoen. Al blijft de winkel aan het Kal denplein voor het buitenschoolse kooppubliek gesloten, de buurt mag er wel een kijkje komen ne men. Op 3 en 4 februari houdt Beneden-Maas in het hoofdge bouw en de dependances open avonden. Iedereen is dan tussen zeven en negen uur welkom ken nis te maken met de vijf oplei dingsmogelijkheden die de school biedt. Vlaardingen Een kleine dui zend bezoekers trok zaterdag de open dag van de 20-jarige histori sche vereniging in Vlaardingen. Met schilderijen, beeldjes en oude horloges kwamen mensen naar De Harmonie, om die door het •kunst- en kitsch-panel te laten beoordelen. De antiquairs Jan Bolderheïj en Peter Verhoeven en de historici Jan Anderson en Theo Poelstra hadden het er druk mee. Hun -stand was een van de grote pu- ibliekstrekkers op de open dag. Maar ook een film over scheeps werf Figée, een lezing over de stadsherbergen de klederdracht poppen van mevrouw Moerman trokken de belangstelling. Bestuurslid Léon Bovée van de historische vereniging was al met al dik tevreden. Hij kon een paar nieuwe leden inschrijven en ver kocht een stapeltje historische jaarboeken. „Wij moeten het na tuurlijk niet te vaak doen, maar ik denk wel dat zo'n open dag voor herhaling vatbaar is", vond Eo**ce. De open dag was de af sluiting van een reeks festivitei ten, waarmee het 20-jarig bestaan werd gevierd. Op muziek van Madonna gaven de medewerksters van No Pro blem vrijdagavond een swingen de modeshow, tijdens de jaarver gadering van de bewonersverenL ging Schiedam-Zuld. De jongeda mes lieten zelfgemaakte kleding zien: vlotte en modieuze ontwer pen, die bewijzen dat het werk- leerproject aan de Havendtjk 174b succesvol draait. Werkloze jongeren doen er goede ervaring op met handwerk. Bij No Problem worden ook siera den vervaardigd en elke wijkbe- i wor.er kan er terecht om zijn kle ding te laten verstellen. Het atelier is geopend van dinsdag tot en met donderdag, van tien tot twaalf en van een tot vijf uur. De modeshow duurde een "half uur. Het was op dat moment drukker dan tijdens de jaarverga dering zelf, want veel jongeren uit clubhuis De Dijk lieten hun club huis even voor wat het was en vtty- gen naar de Zwar te w a asas tr aat om van de show niets te misuen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1