Van der Waal schuift architect aan de kant Woningbouwvereniging moet Schiedam kénnen Gemeente en CBS: eerst funderingen onderzoeken Wijkbezoek B en W in nieuwe formule m Braks wil wel Foppenhaven, maar hij betaalt niet mee MARKS QUAD SlilDAMSEHf COURANT UWE WATERWEG COURANT Met petitie naar Den Haag is Ruiten vervangen door plexiglas Nijpels krijgt nog geen advies over sanering Kantoor doorzocht Goudriaan moet ruzie over Binnensingel bijleggen Op psychiatrishce afdeling Sehieland: Vechten in tram: acht maanden cel Jeugd bibliotheek Oost eerder dicht Verdwijnend Vlaardingen imwii DINSDAG 27 JANUARI 1987" Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vtordingen. Postbus 110, 3130 AC Vlamingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: door CHRIS WOERTS Maassluis De gemeente Maas sluis en de commissie bodemonder zoek Steendiikpolder (CBS) willen eerst een nader onderzoek naar de funderingen onder de woningen in de Maassluisse gifwijk, voordat een positief advies wordt gegeven over de verschillende saneringsvarian ten. Gisteravond werd dat duidelijk tij dens een vergadering van de pro jectgroep, waarin de provincie, de gemeente en de CBS spraken over een saneringsadvies aan minister Ed Nijpels (WD). Dat advies komt er dus voorlopig niet. Het standpunt van de gemeente en de CBS zal de sanering van de grootste gifwijk, die Nederland momenteel njk is, vertragen. „Maar die vertraging is minimaal", aldus directeur ing.C.H. den Hond van de dienst gemeentewerken in Maassluis. „Je kunt niet gaan sane ren als er geen duidelijkheid be staat over de funderingen. Dan moetje misschien tijdens een sane ring, als de resultaten van het fun- dermgsonderzoek gereed zijn, het werk weer aanpassen. Dat kost tijd en geld. Dat vind ik zonde. Huizen verzakken, er zitten scheuren in de muren; daar moeten we eerst de oorzaak van zien te vinden, voor dat we verdere stappen onderne men". De CBS zit op één lijn met de ge meente Maassluis. Er is dan welis waar een beperkt onderzoek ge daan naar de staat van de funde ringen; de commissie is daar niet over te spreken. „Het onderzoek biedt onvoldoende zekerheid voor de lange termijn. Zeker waar het de voortschrijdende verzakkingen van de woningen betreft", stelt Nico Kikke, secretaris van de CBS. „De gegevens over het draagver mogen van de palen ontbreken of zijn te weinig onderbouwd, terwijl de conclusies over de verzakkin gen van de woningen het karakter dragen van een algemene theoreti sche beschouwing. Er is ookonvol- doende inzicht in kalender- en funderingsgegevens, waardoor eventuele fouten in de heicon- - struetïes niet op hun juiste waarde kunnen worden beoordeeld. De stabiliteit van de woningen in de wijk roept teveel vragen op om een sanering te kunnen doorstaan, mede gelet op eventuele schade in de toekomst, zeker gezien het ont breken van gegevens en kennis over de oorzaak van de verzakkin gen". Volgens directeur gemeentewer ken ing.C.H. den Hond moeten be paalde gegevens over de bouw van de woningen, zoals de heigegevens, die nu nog ontbreken, eenvoudig boven water te halen zijn: „Er is volgens de geldende normen ge bouwd, dus de gegevens over bij voorbeeld het heien moeten er zijn." Daar ga ik nu naar op zoek. Ik kan me niet voorstellen dat ze weg zijn". Het onderzoeksbureau DHV, dat het saneringsonderzoek uit voert, heeft de gegevens echter niet gekregen. De CBS is wel bereid om, in techni sche zin, verder te praten in de projectgroep over de saneringsva rianten en de systeemkeuze, maar dan moet wel aan een aantal crite ria worden voldaan. „Voor de ha- venslib-lpcatie moet er een gelijke deklaagdikte komen, een isolatie van de kruipruimten, een dieper riool en de afgraving van de ver vuilde grond tot 1,75'meter of die per. Voor de vuilstort-locatie een dekïaagdikte van minimaal 1,40 meter beneden of bóven het maai veld, met isolatie, een dieper riool en onderzoek naar de kruipruim ten", aldus Nico Kikke. Het dagelijks bestuur van de CBS stelt verder dat een sanering moet leiden tot een situatie, waarin de verschillende deelfuncties van het woongebied kunnen worden ver vuld. Er mogen geen hindernissen 2ijn voor de bewoners. „De nu be sproken saneringsvarianten leiden allen tot teveel belemmeringen voor een optimaal woongenot in de toekomst", aldus Nico Kikke. „De regeling voor vrije woonkeuze is - dan ook onvermijdelijk. Daarnaast moet er een financiële regeling ko men voor de huidige én toekomsti ge vermogensschade". Nico Kikke: „De huidige sanerings varianten leiden allemaal belemmering van het woongenot Maassluis Een groep bewoners van de Maas- sluise gifwijk Steendijkpolder gaat woensdag naar het Binnenhof in Den Haag om daar aan beleidsmedewerkers van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieu (VROM) een petitie aan te bieden. Een handtekeningenactie in de wijk leverde eind vorige week enkele honderden reacties op. „We willen dat ook Den Haag beseft dat het ons ernst is aldus één van de initiatiefnemers, J.A. Doorduin. „Het duurt allemaal zo lang, wij wil len dat er haast wordt gemaakt met het onder zoek. Door deze actie geven wij de commissie bo demonderzoek een steuntje in de rug". Met een toeringcar wordt woensdagmiddag richting Den Haag gereden. „We zullen er een echte happening van maken", aldus Doorduin. Vijf bewoners van Landsteinerdreef en de Shawdreef zijn op het idee gekomen een petitie aan te bieden. „We zijn helemaal geen oproer kraaiers of doorgewinterde actievoerders. Aleen willen we wel onze ongerustheid op deze manier naar buiten brengen". De bus vertrekt woensdag om 12.15 uur vanaf het parkeerterrein nabij tennishal Op Dreef. Vlaardingen De wijze, waarop het college van B en W in het ver leden wijkbezoeken aflegde, is achterhaald en leverde onvoldoende bruikbare informatie op waarmee de bestuurders uit de voeten konden. Volgende weak dinsdag wordt met een wandeltocht door het Centrum, de Vettenoordsepol- der, Oostwijk en Maasboulevard een nieuwe formule uitgepro beerd. Als de proef goed uitpakt, zullen alle wijken volgens het nieuwe draaiboek met een be zoek worden vereerd. De meest wezenlijke verande ring ten opzichte van vorige werkvisites schuilt in de twee deling, die tussen middag- en avondprogramma is gemaakt- Van half twee tot vijf wordt een van te wren geselecteerd aantal objecten bezocht B en W hopen door rechtstreekse contacten met bewoners een direct beeld te krijgen van de knelpunten in die wijk. Verder is de rondgang bedoeld om een indruk te krij gen van de stand van zaken. Tij' dens een bijeenkomst in de bur gerzaal van het stadhuis kun nen 's avonds over de verschil lende programma-onderdelen vragen worden gesteld. Het middagprogramma bestaat in principe uit acht bezoeken, namelijk aan de moskee aan de Emm astraat, het renovatiepro ject aan de Jacob van Heems kerkstraat nieuwbouw Zeehel denbuurt, scholengebied Vette- noordsepolder, projectgroe pruimte Prins Hendrikstraat 77, nieuwbouwlocatie Stations straat renovatie Bilderdijk- straat en de Van Lennepplaats. De avondsessie wordt door de wethouders aangegrepen om vragen van bewoners te beant woorden, maar ook om uiteen zettingen te geven over de ver betering en afbouw van het stadscentrum, bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk en het ouderenbeleid. .Vlaardingen In een bedrijfs pand aan de Marconistraat heb ben inbrekers een deel van de kantoorinventaris gestolen. Vier elektrische telmachines, een telefoonbeantwoorder en een elektrische schrijfmachine verdwenen uit het kantoor, dat grondig werd doorzocht Om binnen te komen sneden de die ven een ijzerspil uit het toe gangshek. In totaal maakten zij voor 4500 gulden buit Dichtgeplankte hulzen aan de Binnensingel. De bouw van koopwoningen op de-zelfde plaats is vertraagd door een conflict tussen aannemer en architect. Schiedam Op de psychiatrische afdeling van het Schielandzieken- huis worden alle ruiten vervangen door lexaan, een dik soort plexiglas waarmee voorkomen moet wor den dat patiënten in overspannen toestand uit het raam springen. Onlangs zou een patiënt van drie hoog door het glas naar buiten ge sprongen zijn; naar verluidt is deze aan de verwondingen bezweken. Algemeen directeur Peters zegt dit bericht niette kunnen bevestigen. Peters houdt het erop, dat het plexiglas wordt ingezet om te voor komen dat patiënten zich 'beze- ren'. Hij heeft een verzoek van de verpleegafdeling om de ruiten te vervangen inmiddels gehono reerd. De psychiatrische afdeling (PAAZ) bevindt zich in het zieken huisgebouw aan de Stadhouders laan op de derde etage en op de be gane grond; eind vorig jaar ver huisde een deel van de PAAZ van de Burgemeester Knappert! a an naar de Stadhouderslaan. Evenals aan de BK-laan zullen in het trappenhuis van het gebouw aan de Stadhóuderslaan netten worden bevestigd, aldus Peters, voor het geval iemand in de verlei- - ding komt naar beneden te sprin gen en dat is wel eens gebeurd. Het heeft in sommige kringen ver bazing gewekt, dat de glazen pla ten niet eerder door pantser- of plexiglas zijn vervangen en dat de netten niet meteen zijn bevestigd, toen d^ psychiatrie zichaan de Stadhouderslaan concentreerde. Vermoedelijk komt deze kwestie aan de orde in de eerstvolgende vergadering van de commissie volksgezondheid van wethouder Luub Hafkamp. „Te gek om losjte lopen", aldus een geemotioneerde Verhoeven, „De zaak was doorgesproken met de projectgroep. Die vond het een goed plan, en dan blijkt dat een aannemer de zaak dwars zit Dat pik ik niet". Verhoeven noemt het onbegrijpelijk dat Van der Waal op eigen houtje de architect uit Hoevelaken de wacht aanzegde en op zoek ging naar een andere ontwerper. „Ik heb de opdracht van de gemeente gekregen, en niet van Van der Waal. Als de ge meente de aannemer op eigen gezag laat beslissen, rijden ze allébei een scneve schaats. Dan is bij die twee het fatsoen volkomen weg". Door geharrewar over het blokje woningen aan de Binnensingel, tussen de Van Leyden Gaelstraat en de Eerste Maasboschstraat, is Verhoeven voor de tweede keer binnen een paar jaar tijd met de ge meente Vlaatdingen in aanvaring gekomen. De ar chitect uit Hoevelaken zag eerder een opdracht in Landstraat aan zijn neus voorbijgaan. Verhoeden won de prijsvraag voor het ontwerp van een complex kunstenaarswoningen met ateliers in die straat, maar de gemeente gunde de opdracht uit eindelijk aan een ander, wat resulteerde in de bouw van Het Kameel. Verhoeven nam dat niet en eiste compensatie. Die kreeg hii aan de Binnensingel. De relatie met de gemeente leek hersteld, totdat Van der Waal roet in het eten gooide. Volgens P.M. Ruis, ambtelijk projectcoördinator voor de Oostwijk, gebeurt het herhaaldelijk dat een aannemer weigert het ontwerp van een architect uit te voeren. Ruis: „Van der Waal is in dit geval de risicodrager. Het gaat weliswaar om gemeente grond, maar de gemeente mag zich niet bemoeien met de bouw van koopwoningen. Als Van der Waal het ontwerp van Verhoeven onverkoopbaar vindt, kunnen wij daar weinig over zeggen. Nu beide par tijen een beetje nee tegen elkaar hebben gezegd, komt de wethouder erbij. Niets bijzonders Gou driaan moet wel vaker dingen rechtzetten. We ho pen dat hij de emoties kan sussen, dan kunnen we nog eind dit jaar gaan bouwen". Verhoeven gelooft er 'geen bal' van dat zijn project onverkoopbaar zou zijn. Hij is het ook niet eens met de door Van der Waai gewenste overeenkomst, dat de architect pas betaald zou worden als de wonin gen zijn verkocht Verhoeven: „No cure no pay, daar trap ik niet in. Ik wil gewoon mijri geld". Ver hoeven was nog niet ingelicht over een op handen zijnde verzoeningspoging van wethouder Goudri aan. „Maar als de gemeente wil bemiddelen, zeg ik daar geen nee op". Het aannemersbedrijf Van der Waal wil in afwach ting van het gesprek met Verhoeven en de gemeen te geen mededelingen doen over het conflict. Schiedam Woningbouwvereni ging Schiedam is niet onder een nuarf de krachten hebben gebun deld, natuurlijk zelf ook wel. Niet - weelde, maar aanzienlijke financië le zorgen dreven de vijf in eikaars armen. Of de problemen die aanleiding ga ven tot de fusie, na de trotse presen tatie van de nieuwe vereniging uit de wereld zijn, durfde gastspreker T.PJ3. van de Lans, rayondirecteur Van de Nationale Woningraad, te be twijfelen. L Het begon, in bet voormalige SSSW- kantoor aan de Kerklaan, nu het kantoor van woningbouwvereni ging Schiedam, met optimistische bespiegelingen over de toekomst -door de nieuwe voorzitter Broker hof. Maar meteen daarna drukte Van de Lans de juichstemming, die "er^op de overbevolkte zolder bij sommigen ontstond. „Er mag niet de schijn worden gewekt dat de proble men zijn opgelost met een nieuwe naam, een nieuw bestuur en een nieuwe directeur", waarschuwde hij. En yerder. „Het is geen alibi voor de zorgen waarmee uw corpo ratie nog worstelt". Om begrijpelijke redenen wilde geen van de sprekers de pijnlijke ge beurtenissen uit de voorbije donkere periode van de Schiedamse volks huisvesting benadrukken. Er werd een feestje gebouwd en daarbij pas sen geen speeches in mineur. Van de Lans kon het echter niet nalaten het volkshuisvestingsbeleid in meer al gemene zin onder de loep te nemen. En zo kwam hij toch weer met som bere teksten over het Haagse beleid, dat erop uit is de 'nieuwe armoede decentraal te verdelen'. De mammoctorganisatie, die nu in Schiedam van de grond is getild, krijgt het in het licht van stijgende woonlasten (28 in enkele jaren), uitgeklede huursubsidies en net ge leidelijk schrappen van allerlei ga rantieregelingen bijzonder moeilijk, voorspelde hij. „U moet", zei hij in een poging een recept te geven tegen al die ramp spoed, „u moet meer marktgericht in plaats van produktgerïcht gaan denken". Niet alleen de woning moet volgens hem voortaan piekfijn in orde zijn, maar de woningbouwvereniging Schiedam moet ook zorgen voor een goed inzicht in de marktsituatie. Be langrijke elementen zijn daarbij ver huismotieven, kennis van vertrek- .en vestigingsoverschotten, verande ringen in samenlevingsvormen en vergrijzing. Maar ook economische tendenzen als bedrijvigheid, voor zieningen in de buurt en vervoersas- pecten moeten in de uit te stippelen marsroute worden meegenomen. Sloop k'gt volgens Van de Lans ook niet meer zo makkelijk als vroeger. „Niet de bouwkundige slijtage is het meest essentieel, maar de zogenaam de economische slijtage. Aan sloop- plannen, die hier en daar de kop op steken, ligt vaak niet de bouwtech nische slijtage ten grondslag, maar meer dat de woningen domweg niet meer worden gewenst door de con sument". Een sterke woningbouwvereniging is onontbeerlijk om met al die facto ren rekening te kunnen houden, meende Van de Lans. „Maar dan moet de Schiedamse bevolking wel krediet, hulp en vertrouwen geven". Brokerhof was wat dat betreft vol goede verwachting. „Ons is ei veel aan gelegen de relatie met de bewo nersverenigingen te verstevigen". De eerste tekenen wijzen erop dat dat lukt. In drie dagen tijd werden tijdens een ledenwerfactie 196 nieu we leden genoteerd. Men kan lid worden voor een kwartje. Minister Braks: jachthaven sober uitvoeren. Den Haag/Maasland De minister van landbouw en visserij, ïr. G. Braks, wil een geprivatiseerde jachthaven in de toe komstige Foppenpias. De minister heeft dat de reconstructiecommissie Midden- Delfland laten weten. Hij plaatst deze op merking bij zijn goedkeuring van het deelplan Lïckebaert. Hét ligt in de bedoeling dat de jachtha ven, die thans nog is gevestigd in de Mid delwetering, wordt verplaatst naar de noordpunt van het nieuwe plasje in de Foppenpolder, tussen Maasland en de Vlaardingse Broekpolder. De minister is voor particulier initiatief, omdat de financiële middelen van het Vlaardipgen Wethouder Bas Goudriaan gaat volgende week bemidde len in eten hoog oplopend conflict tussen de Vlaardingse aannemer Henk van der Waal en de architect J. Verhoeven uit Hoevelaken. J Inzet van de ruzie is de bouw van een dozijn pre- miekobpwonïngen aan de Binnensingel De ge meente gunde de «opdracht vorig jaar aan Ver hoeven, maar Van der Waal weigert met de ar chitect in zee te gaan. De door Verhoeven gete kende woningen zouden onverkoopbaar zijn. rijk een 'sobere uitvoering* noodzakelijk maken. „Ik attendeer u erop", aldus Braks in zijn brief, „dat door mij voorzo'n voorziening geen gelden beschikbaar kunnen worden gesteld. Verplaatsing van de jachthaven is dan ook alleen mo gelijk, wanneer het inrichtingswerk wordt gefinancierd door het particulier initiatief".' Braks vindt dat het deelplan Lïckebaert inclusief de jachthaven een wezenlijke bijdrage levert aan de ontwikkeling van recreatieve voorzieningen in de Rand stad. In heel Midden-Delfland is voor re creatie 117 miljoen gereserveerd. Schiedam Tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest, werd een 18-tari- ge Schiedammer door de Rot terdamse rechtbank veroor deeld, omdat hij vorig jaar de trambestuurder van lijn 1 had afgetuigd. De Schiedammer kwam tot zijn daad omdat hij vol zat met frus traties. Zijn vriendin was in ver wachting maar wilde, op last van haar ouders, niets meer met de verdachte te maken hebben. Opgehitst door vrienden kwam de Schiedammer daarna tot zijn daad. De eis van de officier van justi tie was acht maanden gevange nisstraf, waarvan drie voor waardelijk. Schiedam Het jeugdfiliaal van de openbare bibliotheek op de hoek van de Archimedes- straat en de Lange Singelstraat wordt al op 1 maart gesloten. Dat is bijna een jaar eerder dan gepland. Door het filiaal eerder op te hef fen levert bibliotheekdirecteur Henk Ewoldt een bijdrage aan de bezuinigingsronde, die het stadskantoor alle gemeente diensten heeft opgelegd. De sluiting is bovendien het gevolg van de verhuizing van de Sint Jan Aloysiusschool. De leerlin gen van de school betrekken deze zomer een nieuw gebouw. Het oude pand, waarin de jeugd- bieb is gevestigd, gaat dicht De jeugdlezers in Schiedam- Oost kunnen vanaf 1 maart boe ken lenen in het filiaal aan de Lorentzlaan. Daar wordt een deel van de collectie kinderboe ken van de Archimedesstraat ondergebracht. De rest van de boeken verhuist naar de centra le jeugdbibliotheek aan de Kor te Haven. Vlaardingen In de serie Vlaardingse prentbriefkaarten, die door het streekmuseum worden uitgebracht, is het acht ste pakketje van vier kaarten verschenen. Tekenaar Cor Maarleveld koos dit keer voor een verzameling stadsgezichten, die op het pupt staan rigoureus te veranderen. "Hij tekende het overweghuisje en het pand Oosthavenkade 84 (het vroegere woonhuis van reder Joost Pot) die zuil en'verdwijn en- Het Visserijmonument van beeldhouwer G. van Brandwijk is vereeuwigd, omdat dat zal worden verplaatst Tenslotte tekende hij de 85 jaar oude Kronïngslanlaam, die aan een grondige opknapbeurt toe is. Leon Bovée van het stadsar chief schreef verklarende tek sten bij de tekeningen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1