Politiek: kruispunt aanpakken Vier maanden cel voor uitlokking wekt beroering Misdrijf VLRARDINGS DAGBLAD SCHIERAMSGHÏ COURANT HliUWE WAIERVWIE COURANT Faby en Apoïlo: niet los zonder muilkorf Met mes bedreigd I1 1 1 1 r~i Soos Pollepol foordeel fan de twijfel Vertrekkende archivaris wil promoveren Kunstenaars uitgenodigd voor Salon Publiek mag bij les op lts zijn Kondor bouwt verpleeghuis Linnen-dief Beukenhof wordt af gesloten: WATERWEG fteWMte «aad». Bred. Haremlreal 6. 3131 BG vreaidiiman. Pdatus HO. OlOOl AC Vaa.fl.19M1. TelBddo: 010-4343229. A3S3d6d. 4350SS7 spodredaoW. 4345333 WOENSDAG 28 JANUARI 1987 Vlaardingen Wim Leewis, opbouw werker in Vlaardingen, is niet doof. Op donderdag 11 september hoorde hij door de telefoon op de achtergrond An van der Hoeven, bestuurslid van zijn werk gever, het stedelijk instituut voor samen levingsopbouw zeggen: „Wat is die goser tóch stom, hij kan niet eens een nummer in een telefoonboek opzoeken. Maar ja. Hij is stom geboren en heeft nooit iets bij geleerd". Léewis eiste excuses. Het Siso ontkende de uitlating, sprak van een vertrouwensbreuk en zette een ontslagprocedure in gang. Gis termiddag stonden Leewis en het bestuur van het Siso tegenover elkaar voor kanton rechter mr.F.H. Piket in Schiedam. „Ik heb 2o'n soort opmerking wel gemaakt, maar ik had het toen niet over meneer Leewis", betoogde An van der Hoeven gistermiddag. Daar keek mr, Van den Bos, raadsman van de opbouwwerker van op. „Vandaag zegt me vrouw Van der Hoeven dat zij die opmerking inderdaad heeft gemaakt Tot op heden ontken de zij dat simpelweg". Van den Bos kwam tot de slotsom dat de ontslagprocedure niet nódig was geweest als de secretaris van het Siso het mis verstand meteen uit de wereld had geholpen. „Want dan had meneer' Leewis het verkeerd verstaan. Hij had rijn excuses kunnen aanbie den en daarmee was de zaak dan afgedaan". Het Siso had het brieve waarin Leewis excuses vroeg onnodig 'opgeblazen', vond mr. Van den Bos. „Het was een handreiking van meneer Leewis. Hij wilde over de fricties binnen het team van opbouwwerkers praten. Die handrei king is door het collectief afgewezen". De raads man had van twee ex-mede werkere van het Siso begrepen, dat de collega's van Leewis al meer dan een jaar bezig waren om 'een stok te vinden om de hond te slaan'. „Je zou haast den ken dat zij in dit briefje die stok hebben gevori- den". v.- De medewerkers van het Siso bestempelden die verklaringen van ex-stagiairs echter als 'larie koek en kletspraat'. „Roddelen gebeurt bij ons niet", verklaarde coördinator George Herders. „Er werd wel eens over gepraat dat meneer Leewis altijd in de drukste tijd van het jaar op. vakantie wilde. Maar. hij wend door de. groep niet buitengesloten". Mr.C. van der Boom vertelde namens het Siso dat Leewis geen slechte opbouwwerker is, maar wel een 'einzelgSnger'. „Er is duidelijk sprake van eèn vertrouwensbreuk. Meneer Leewis wantrouwt zijn collega's. Hij bevestigt dat ook in zijn brief. Hij richt zich niet alleen tegen het be stuur van het Siso, maar tegen het hele Siso-con- glomeraat". Kantonrechter mr. Piket had het maar moeilijk met Leewis en het Siso-bestuur, Tot drie keer toe vroeg hij de opbouwwerker, welke roddels er bij hét Siso over hem werden verteld. Leewis was lang aan 't woord/maar gaf geen antwoord. „En ik kom het woord 'roddel' toch vier, vijf keer tegen in uw verweerschrift", zei Piket. Van secretaris An van der Hoeven trachtte hij vergeefs antwoord te krijgen op de vraag, hoe veel gesprekken er met Leewis waren geweest over zijn functioneren, „Drie geloof ik, of vier". Maar Leewis" zei gedecideerd, dat ér maar één :gesprek was geweest Toen de kantonrechter zich vervolgens tot voorzitter Aad Struijs wend de „voorzitter? Voorzitter] Voorzitter! U zit toch ook in. het dagelijks bestuur?" kreeg hij helemaal geen antwoord. Mr. Piket bepaalt volgende week, of de vertrou wensbreuk tussen Leewis en het Siso definitief is. Dinsdag om elf uur doet hij uitspraak. Maasland - Jongerenvereni ging Pollepol mag zich bij zijn herstart slechts in het voordeel Van de twijfel bij de buurtbewo ners verheugen. Onder eén hieuw bestuur heropent de Maaslandse soos zaterdag. Op voorspraak van het gemeen tebestuur is daaraan echter wel éeh aantal.strenge voonvaarden gekoppeld. Het pand was geslo ten nadat er door enige soosbe- zoekers in dé buurt rotzooi werd getrapt. Gisteravond zaten het nieuwe. Pollepol-bestuur, omwonenden, burgemeester Bloemendaal en politiechef C. van Rijsbergen vpöf overleg rond de tafel.: De bewoners waren weinig enthou siasme voor de heropening. Burgemeester Bloemendaal had eerder al gezegd, dat het een moeilijke samenwerking zou zijn, „Omdat buurt- en jonge renvereniging nu eenmaal uit eenlopende belangen hebben". „Onder bepaalde afspraken moet het mogelijk zijn naast en met elkaar te kunnen leven", meende Bloemendaal. Zij vroeg de omwonenden om tolerantie en begrip. Voorzitter van het nieuwe Pol lepol-bestuur is "de 17-jarige .Henno Benning, terwijl het stichtingsbestuur door enkele ouders wordt gevormd. „Dit be~ Burgemeester Mieke Bloemen daal: „Buurt zit met ellende". stuur is te jong om leiding te kunnen geven aan jongeren van de eigen leeftijdwerd er prompt door de bewoners gerea geerd. Pollepol. is voorlopig alleen op zaterdagavond geopend. Alleen pasjeshouders hebben toegang, terwij] er vooralsnog alleen met Maaslandse jongeren van start wordt gegaan. In totaal worden honderd pasjes uitgegeven. Burgemeester Bloemendaal verzekerde de bewoners, dat Pollepol zeker in het begin nauwlettend vin de gaten zal wórden gehouden. Over zes we ken volgt een tweede ontmoe ting, tussen alle betrokkenen, om de ervaringen te bespreken. Schiedam De Schiedamse ge meentearchivaris drs.G. van der Feijst gaat per 1 april met de Vut Van der Feijst heeft na lang wikken en wegen besloten op zijn Gle jaar een punt te zetten achter zijn loopbaan als ambte naar. Hij wil zich gaan wijden aan het schrijven van een proof- thrift. Van der Feijst kwam na zijn stu die kerkgeschiedenis in Leiden en een betrekking als archivaris in Haarlem terecht in Schie dam. Als hij afscheid neemt van. het archief aan de Korte Haven, heeft hij er een dienstverband van 22 jaar opzitten. De vertrekkende archivaris heeft nog geen onderwerp voor zijn. proefschrift. Hij aarzelt nog tussen een studie over de ver houding tussen het christendom en de antieke cultuur, èn een werkstuk over de kerkvader Augustinus. „Een boeiende per soonlijkheid, maar helaas al he lemaal kapotgeschreven. Ik vraag me af of het wel zin heeft een boek toe te voegen aan de drié bibliotheken, die er al over hem zijn verschenen". over Binnensingel t Schiedam Het Stedelijk Mu- fum in Schiedam heeft deze week de brieven op de post ge daan waarin kunstenaars wor den uitgenodigd deel te nemen San de Salon van de drie Maas steden. De expositie met werk van kunstenaars uit Schiedam, Vlaardingen.en Maassluis wordt gehouden tussen 27 februari en 30 maart. De toelatingscommis sie, bestaat uit Ria Janse (ge meentemuseum Maassluis),. Hans Paalman (Stedelijk, Schie dam) en mevrouw Hirschel (ar totheek Vlaardingen). Adspï- rant-deelnemers mogen maxi-, maal drie werken inzenden. Vlaardingen In de Oost- wijk blijven de meningen over de reconstructie van de Binnensingel verdeeld. Tus sen de Van Leyden Gael- straat en de Oosterstraat wil de gemeente de singel aan één kant afsluiten en aan de overzijde de weg verbreden Team en ouders van kleuter school de Beukenhof zijn en thousiast, maar een deel van de bewoners vindt dat die ingreep het statige karakter van de sin gel aantast. En de onderne mers uit de wijk vrezen dat de gemeente een salami-tactiek toepast Het gedeelte tussen de Spoorsingel en de Van Leyden Gaelstraat is al veranderd van twee rijbanen ïn één. Moet straks ook de rest van de Bin nensingel er aan geloven? Namens enkele bedrijven uit de Oostwijk geeft J. van der Kooij van Kopa in de Oosterstraat toe, dat het verzoek aan de Kroon om het raadsbesluit over de recon structie te vernietigen, een 'nogal overspannen reactie' was. Het verzoek is afgewezen maar de onvrede blijft bestaan. Van der Kooij, die zich opwerpt als woordvoerder van mede-onder tekenaren drukkerij Van Door- en, autobedrijf Evag en bakker Scholtes, gelooft dat de gemeente de ondernemers met allerlei ver keersmaatregelen langzaam in een hóekdrukt. Van der Kooij: „Het vrachtver keer wordt sterk gehinderd, iede re aantasting daarvan ervaren we als een bedreiging. Er moeten tenminste een paar wegen open blijven voor onze leveranciers. Die krijgen het steeds moeilijker. Het, lijkt er op dat de gemeente ons de wijk uit wil hebben". Ambtenaar P.M. Ruis, project coördinator voor de Oostwijk, beaamt dat het vrachtauto's steeds lastiger wordt gemaakt Straks, na de herinrichting van het zuidelijke stukje Binnensin gel, moet het zware verkeer gaan Slingeren', want er worden wat obstakels in het wegdek ge plaatst Maar dat is enkel om het doorgaande vrachtverkeer te we- De doorgaande weg voor kleuterschool de ren. Ruis:„Voor leveranders blijft de wijk toegankelijk". Met die reconstructie denkt de gemeente de singelbewoners een dienst te bewijzen. „Hoe minder zwaar verkeer, hoe beter. Want de huizen aan de Binnensingel zijn niet onderheid. Die raken door vrachtverkeer op den duur flink beschadigd", aldus Ruis. J. de Ligt, woordvoerder van de Binnensingelbewoners, consta teert dat na de reconstructie al het verkeer aan één kant wordt geconcentreerd, zodat de belas ting voor huizen en bewoners daar dubbel zo zwaar wordt. Als lid van de Historische Vereniging Vlaardingen vindt De Ligt het bovendien zonde van de singel: die verliest toch weer een stukje van zijn karakteristieke midden berm. De Ligt weet niet wat hij moet denken van de geruchten dat de Binnensingel tussen de Oosterstraat en het Verploegh Chasséplein ooit een zelfde be-. handeling zal ondergaan als straks, het stukje voor de deur van de Beukenhof. „Ik heb een persoonlijke toezegging van wet houder Goudriaan dat de rest. blijft zoals die is. Maar die belofte staat niet zwart op wit". Ruis; ontkent dat er plannen zijn om de dubbele rijbaan over de hele lengte van de singel door te trekken, ten koste van de mid denberm. „Zoals de zaak er nü voorstaat is daar geen sprake van. Maar je weet natuurlijk nooit wat een volgend college wil". Vlaardingen De politie heeft gistermorgen in een "woning aan de Insulinde- singel vergeefs naar spo ren gezocht van een over- valler, die de 75-jarige be- won er buiten westen zon hebben geslagen. Het slachtoffer werd be- wusteloos in zijn buis ge- vonden, maar na enige tijd bleek dat er van een mis drijf geen sprake was. De man was onwel gewor den en vermoedelijk van de portielctrap gevallen. Hij is inmiddels met on- derkoelingsverschijnselen én enkele verwondingen in het ziekenhuis opgeno- Maassluis „Het overgrote deel van de Maassluisse be volking beschouwt de krui sing Rozenlaan-Wagen straat als onveilig. Dagelijks staan er files in de Wagenstraat. Vaak staan auto mobilisten stil op het fietspad om enig overzicht te krijgen in de situatie op Rozenlaan en Westlandseweg. Niet alleen voor fietsers levert dit gevaar lijke situaties op. Kinderen en ouderen moeten ook maar zien hoe zij aan de, overkant ko- men". De Maassluisse A. Brouwer liet er tijdens de gemeenteraadsverga deringvan gisteravond geen gras over groeien. Gebruik makend van het spreekrecht hekelde zij de situatie op het door veel inwo ners van Maassluis als gevaarlijk ervaren kruispunt Rozenlaan, Westlandseweg en Wagenstraat „Het heeft weinig zin om veel woorden te verspillen aan de ge vaarlijke kruising, omdat, daar mee niets gebeurt, aan de veilig heid van het kruispunt Het ver keersprobleem moet zo snel mo gelijk opgelost worden, Het plaat sen van verkeerslichten is de eni ge manier om orde in de huidige chaos te scheppen", aldus me vrouw Brouwer. In totaal haalde de actieve en '-w Dordrecht Een 35-jarige Schiedammer is door de politie rechter in Dordrecht veroor deeld lot drie maanden gevan gen ïssstraf wegens uitlokking van diefstal van een trailer met speedboot. Een 32-jarige man uit Zwün- drecht, die voor hetzelfde feit -terecht stond werd veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf. De Zwijndrechtenaar stond ook terecht voor verduis tering van gehuurde televisies en videorecorders,' Een 25-jarige Moordrechter .werd veroordeeèld tot 800 gul den boete en een maand voor waardelijk wegens diefstal van de boot met trailer. De Zwijndrechtenaar en de Schiedammer zouden de dief stal hebben uitgelokt door een 29-jarige man uit Moordrecht tweeduizend gulden aan te bie den voor het weghalen van een speedboot van een bedrijfster rein in Papendrecht. De Schie dammer nuanceerde dit giste ren iets: „Die man zei dat hij de boot zou stelen en dan voor 2.000 gulden aan ons verkopen, We hebben hem geen geld beloofd". De Moordrechter, met wié de afspraak over de diefstal was gemaakt, kwam gisteren niet opdagen. Zijn jongere kompaan vertelde dat hij nooit heeft ge weten dat het om diefstal ging. „Hij kwam op een mooie zon dagmorgen in de zomer vragen of hij mijn auto mocht lenen om die boot op te halen. Daar is niks vreemds aan. Ik ben meegegaan omdat ik mijn auto aan niemand uitleen", aldus deze man, die vertelde dat hij niet heeft gezien dat op het bedrijfsterrein in Pa pendrecht, waar de boot stond, een slot moest worden doorge- /kniptri;-,i Officier van justitie mr.L: deh Hollander zei uitlokking te be schouwen als een nog kwalijker delict dan diefstaL Dat de jong ste dief niet zou hebben geweten waar hij mee bèzïg was, noemde de officier ongeloofwaardig. Po litierechter mevrouw mr. Nou- wen was-het met hem eens. strijdlustige inwoonster van Maassluis 872 handtekeningen op van verontruste bewoners. Daar kwamen nog eens 45 spontane reacties bij. Tijdens de vergadering van de commissie verkeer van woens dag 11 februari komt de' situatie op het kruispunt wederom aan de orde. De verschillende politieke partijen hebben al laten door schemeren de kruising extra te willen beveiligen. Jan Storm (D66) en Joke van Rest (CDA) maakten al duidelijk dat het college niet naar het ver leden moet kijken, maar naar de toekomst „Ik verwacht eigenlijk concrete voorstellen van het col lege om iets aan de situatie op het kruispunt te doen", hield Jan Storm het college voor. „Ik ben in ieder geval onder de indruk van de vele handtekeningen die slechts in twee dagen tijd zijn op gehaald". Ook wethouder Anton Wustrow (PvdA) verklaarde onder de in druk te zijn van de vele reacties. „Het college zal luisteren en wil ook luisteren. We moeten op 11 februari ook naar de totstandko ming kijken. Daar ontkom je niet aan, maar ik wacht ook de voor stellen af van de leden van de commissie om het kruispunt te beveiligen", kaatste de verant woordelijk wethouder Wustrow de bal terug naar de leden van de commissie Schiedam Een onbe nullig pak papier, zoekge raakt, en na dertig jaar weer boven water gAo- men, heeft lichte beroe ring gewekt in de burelen van de stichting De Lin denhof. Directeur L. Koppejan ver moedt dat het stuk op de een of andere manier voor politieke doeleinden is ge- bniikt Hoe. wèet hij niet, en te bewijzen valt er niéts, •maar zelfs als er geen mis bruik van de papieren is'ge- maakt, is er reden voor ver ontwaardiging. Het register waar het om gaat werd na melijk in een grijs verléden gestolen en dat hoort niet, vindt Koppejan. De geschiedenis van het pak van de Lindenhof is nogal mistig. Het enigszins geschon- den document bevat de na men van de bezoekers die in 1955 de viering van het 350-ja- rig bestaan van het hervormd- weeshuis aan de Lange Ach terweg bijwoonden. Hét be- zoekers regis ter werd bewaard in een kast van hét weeshuis, maar verdween daar op zeke re dag uit toen het pand al ge ruime tijd was verlaten. Volgens de Schiedammer die het register nu via het ge- meentearchief aan de stich ting De Lindenhof heeft te ruggegeven; doken de papie ren op zekere dag weer op.'in een kraakpand aan de voor malige Laan. Die Schiedam mer is John Zwart, de belicha ming van de.Nieuwe Socialis tische Ontwapemngs Partij. In één van de vijf brieven die de NSOP deze maand als inge zonden stuk op de agenda van de gemeenteraad liet plaatsen, kondigt Zwart zijn 'schenking1 aan. Koppejan vindt het rhaar een vreemde affaire. „Die papie- ren zijn ons eigendom,'dat is duidelijk: Het is mij een raad sel hoe ze-anders dan door diefstal in een kraakpand te recht zijn gekomen. Ik ben blij dat het register nu bij onze stukken in het gemeentear chief ligt Het is niet netjes als een lijst met namen zomaar ergens rondzwerft. De inhoud van die papieren gaat een an der niets aan". Op het gemeentearchief, waar het receptie-album nu op een plank ligt, kan men zich niets indenken bij 'politiek mis bruik'. Een woordvoerder: „Er is indertijd een hoop gestolen uit de Lindenhof. Maar de dief die dit papier 'buitmaakte zal lelijk op zijn neus hebben ge keken. Een lijst met namen, 'wat moet je daarmee? Je kof- fiekopje op zetten, en dat is dan ookgebeurd". Vlaardingen De Technische School aan de Deltaweg in Vlaardingen zet de deuren tij dens de .openbare lessen open'; voor het publiek. Ouders, toe komstige leerlingen, oud-leer lingen en andere belangstellen den zijn op vrijdag 13 februari tussen 14.00 uur en 16.00 uur en J.9,00 uur en 21.00.uur welkom in het schoolcomplex .aan de Deltaweg. De lts telt momenteel 400'leer lingen en 30 leerkrachten. De vakrichtingen van de school zijn fijnmechanische techniek; elektrotechniek,, motorvoertui gentechniek, mechanische tech niek én bouwtechniek. De lts is de enige school in Vlaardingen, die lbo-onderwijs biedt in de technische richtingen. Maassluis De dobennanh'v pinchers van mevrouw G. van Sweeden uit Maassluis mogen niet zonder muilkorf vrij .rondlopen. Worden ze aangelijnd uitgelaten, dan mag de muilkorf wél wor- den thuisgelaten. Tot die be-r slissing is het college van burgemeester en wethou- ders in Maassluis gekomen.' t Na klachten van buurtbewo ners, die klaagden dat de hort-' den van de Maassluisse, Faby' en Apollo, regelmatig ménsen aanvielen, moesten de honden: voortaan bij hetuitlaten ge muilkorfd door het leven; gaan. Tegen die beslissing van het col- lege ging mevrouw G. vanSwee-; den in beroep. „Honden vallen' geen mensen aan", hield ze enkë^ Ie weken geleden deleden van de commissie voor de bezwaar- schriften voor. -TL' De beslissing van het college is 1 een compromis: „Er zijn nu eeri-L" maal klachten", aldus een woord voerder van de gemeente Maas- sluis. „Als de honden loslopen bij de spoorbaan, dan kan dat inder daad gevaarlijk zijn. Daarom moeten ze dan wel een muilkorf om.' Aangelijnd is het geen pro? bleem; dan mag het zonder". 1 De eigenaresse van de honden laat het er niet bij zitten. „Ik kan met deze beslissing absoluut geen genoegen nemen. Ik zoek het ho ger op, ga een procedure begin-,, nen bij de raad van state. Het be sluit moet teruggedraaid wor-" den". Het zit mevrouw Van Sweqden vooral dwars dat juist haar hon den gemuilkorfd moeten 'wor den. „Onrechtvaardig. Ik liet de honden de laatste tijd altijd al aai) de lijn als er andere honden in de buurt waren. Maar wat gebeurde er. toen: mijn honden werden aangevallen, omdat de andere honden instinctief beseften dat> Faby en Apollo niets konden doen", Schiedam Een 22-jarige;. Schiedammer heeft gistermid dag op de Broèrsvest voor con- sternatie gezorgd, toen hij zich: zonder directe aanleiding begon uit te leven op het portier van een toevallig passerende auto mobilist. Toen de bestuurder wilde informeren waarom zijp voertuig van enkele deuken was voorzien, haalde de man een aardappelschilmesje 'te'- voorschijn waarmee hij de auto mobilist bedreigde. Door tussen komst van omstanders kon-er ger worden voorkomen. De man sprong in een RET-bus waar hij korte tijd later door po litieagenten werd uitgehaald. Maassluis Het bouwbedrijf IBB Kondor BV uit Leiden zal •het verpleeghuis van' de stich- ting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord aan de Stads-; molen in Maassluis bouwen. Met de bouw. is'een bedrag van ruim acht miljoen gulden ge-, moeid. Het verpleeghuis, een depen- dance van Driemaasstede iri Schiedam, is ontworpen door architectenbureau J. Lengkeek uit De Bilt Begin februari zal worden begonnen met de bouw van het verpleeghuis. Het ge-; bouw zal pas in juli 1988 voltooid - zijn.'. "De renovatie van bejaardente huis Zonneweelde gaat even eens in de maand februari van start. Aannemer- Aalberts uit Loosdrecht had al met de ver bouwing van het bejaardenhuis eh de bouw van de aanleunwö- ningen willen beginnen, maar door de vorst zijn de werkzaam; heden vertraagd. Op 26 feburan wordt, als alles goed gaat, de, eerste paal geslagen. Ook de nieuwbouw van de su permarkt Profi-Markt in de Verto-wijk staat voor de maand februari op het programma. Schiedam Een 22-jarige man uit Amersfoort is in een stoffen- j zaak op de Rotterdamsedijk op j heterdaad betrapt toen hij zon- derte betalen met vijf meter lm- j nen aan de haal wilde gaan. Uit de recreatieruimte van de j grensflat werd een koffiezetau- tomaat ter waarde van 315 gul- -j den gestolen. v j i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1