SP01T nieuwe maar AGENDA Peter Snel maakt zijn werk niet af Ron van der Aa ac PERSOONLIJK Gouden paar Jan Hartman Jo vaii der Touw:/ Weinig concreets' om Spreekuur dag later SVV niet in actie Rotterdams Nieuwsblad - woensdag- RW 28 januari 1987 door KOR KEGEL Vlaardingen Is de entree dan mooi? Vindt iemand het nieuwe theatercafé soms gezél lig? Is De Harmonie méér dan een rechthoekige kijkdoos met bewerkte muren? En die klap stoeltjes boven, die vroeger in de Schouwburg van Rotter dam stonden, maken die het verder kale Filmhuis sfeervol? Dan passen ze toch ook in wil lekeurig welke ruimte? En de Stadsgehoorzaal, naast De Harmonie, heeft die soms zo'n mooie entree? Wie houdt van de garderobe? Wel eens mensen aan het buffet zien leunen omdat ze het buffet zo aantrekkelijk vin den, in plaats van wat erop staat? De grote zaal, het balkon: dat ziin immers ruimten zoals je ze in elk provinciaal theater hebt? Wat blijft er dan voor exclusiefs over aan de Stadsgehoorzaal? Die wandelgang rondom, waar kin deren zo leuk tikkertje kunnen spelen, maar het'niet mogen? Het Vlaardings chauvinisme, voor zover gericht op behoud van De Harmonie en de Stadsgehoor zaal; dat wordt gefopt door kleu ren. Alleen omdat de muren er donkerrood, en donkerbruin, en in dikke lagen beige zijn geverfd, alleen daarom is het er warmer dan in de Stopera, of Vred en- burg, of Zuidplein, of de Doelen. Dus als de Vlaardingse gemeen teraad besluit tot bouw van een nieuw theater, en we verven dat donkerrood en donkerbruin en de rest beigedan is ér niets aan de hand. En daar rit nu de kneep. Geen modem architect, geen wethou der, geen theaterdirecteur, die te genwoordig een gloednieuwe schouwburg meteen kleuren uit de crisistijd zou geven, 't Moet al les wit, glazig en steriel —"zie- Amsterdam. Hoe dat voelt? Beel den wè ons even in, dat De Har monie en de Stadsgehoorzaal bij een stoutmoedige renovatie van binnen wit geschilderd worden. Meteen zou je alle scheuren en oneffenheden zien, die nu in een donkerbruine mist verdwijnen. Weg sfeer. De beheerders van het fonds Ttedt De Harmonie van de slopershamer* zouden de op brengst meteen gaan verbrassen, als 't geld niet veilig op een giro rekening stond. Instorten Vlaardingen staat dus voor een lastige keus. De scheuren en on effenheden zijn van dien aard, l volgens een rapport van architec tenbureau Van Pelt Louter, dat verdere verzakkingen te ver wachten zijn en renovatie peper duur gaat worden. Slopen? De Stadsgehoorzaal zelf is voor een schappelijk prijsje nog wel op te knappen, maar De Harmonie: die isrot. -■ v Ook geen wonden De Harmonie dateert van eind vorige eeuw. De ri kijkdoos kwam in de plaats voor De Harmonie, zoals die in 1817 was opgetrokken door het Muzi kaal Gezelschap van burgemees ter Van Londen van den Heuvel] én de invloedrijke Gerardus Vriens; het gezelschap was het beu steeds te repeteren in de tuin of in het huis van de ambachts heer, in het Hof. Aan De Harmo- nie is nooit; veel onderhoud ge pleegd, buiten een verfje nu en dan. r -L De Stadsgehoorzaal is veel jon gen vandaag over drie maanden is het 35 jaar geleden, dat de schouwburg geopend werd. 't Was een omstreden ontwerp van de eigenzinnige architect S. van Ravensteyn, die pok Dordrecht en Leiden een poepje heeft laten - -ruiken.'.. V"-' De Harmonie staat niet eens op de monumentenlijst De kijkdoos verzakt en trekt In ziin val.de to neeltoren van de Stadsgehoorzaal mee. Gevaarlijk, waarschuwen Van Pelt Louter. £Het staat op instorten", zei vorig jaar theaterdirecteur Marien Put man met veel gevoel voor dra matiek. „Maar het publiek heeft nog niets te vrèzeh", vergoeüijkt publiciteitsmedewerkster Anne- miek van der Sluijs. „Als dat wel zo was, zou ik hier niet blijven werken". Wit schilderen, zei Marten Putman ooit over de Stadsgehoorzaal. Maar de directeur Is nu een kleurrijk man. Pas werd een deel van de voorgevel van een muurschildering voorzien. Had Putman afgekeken van een Amsterdams openbaar tollet.- „Het scheurt aan alle kanten", zegt Annemtek van der Sluijs. Een park rond het Buizengat zou de ontbrekende groene scha kel kunnen zijn tussen het Hof en het Emaus, bij de Vlaardingse Vaart. Goed idee van J.G. David- se, hoofd van de plantsoenen- dienst. Maar Bas Goudriaan denkt aan bebouwing. En In dat geval: een modern theater, dat zich wijd uitstrekt over de water spiegel, van kade tot kade, dat is waar Marten Putman van droomt Afdekken In het krappe kantoortje aan de Schiedamseweg zitten drie men sen de hele dag op eikaars lip. „Ik zou het waanzinnig vinden om de ruimte te hebbetr, zegt Anne miek. ;,Dc zou een apart hok voor het kopieerapparaat willen heb ben, éen apart vertrek voor affi ches en documentatie. Nu ligt al lés noodgedwongen op en door mekaar. Vooral als ,het ge sneeuwd heeft en de dooi treedt in, dan wordt het hier een. bende. Dan moeten we onze bureaus af dekken, omdat anders de elektri sche schrijfmachines en de com puter vol water lopen.- Het lekt vreselijk. Als er op de Schiedam seweg een vrachtwagen voorbij- rijdt, en vooral vroeger kwam dat veel voor, dan zit ik te trillen op mijn stoeL Denk je dat het ge bouw daar niet van te lijden heeft gehad?" - v Het rapport somt talrijke techni sche gebreken op. Zo'n rapport moet je niet geloven, zeggen Vlaardingers die van De Harmo nie houden. Maar chauvinisten denken niet in zwart op wit, maar in rood en bruin. Scheuren, overal in het gebouw, zijn met het blote oog te zien. An- nemiek wijst het aan. Buiten, op het achtererf, lopen in het ver lengde van wijsvinger en neustop twee denkbeeldige lijnen en waar dié lijnen elkaar snijden - goedenmorgen!daar gaapt een joekel van een kloof in de muur- Er zit een meters lang gerekte gleuf tussen de toneeltoren en de Stadsgehoorzaal. Kun je dichtkitten, zeggen de chauvinisten. Scheef is scheef, zeggen de modernisten, met Put-, man. voorop. En dan kan er wel een metalen noodverband om heen, zoals als oplossing is aange dragen. maar wat heb je aan zo'n bouwkundig korset, als de funda menten het Vlaardings veen in zakken? Putman is ambitieus, zeggen de chauvinisten, „die man'komt uit Amsterdam en kan zich er niet mee verzoenen dat Vlaardingen een provinciestadje is. Die man wil een prestigeobject". Maar Putman wil nieuwbouw („anders ga ik weg"), omdat het er nu naar uitziet dat De Harmonie niet te handhaven valt en wat is de Stadsgehoorzaal zonder De Har monie?. De SGZ is er alleen, voor grote produkties; geen Vlaardingse vereniging die daar een bal na houdt De Harmonie is roman tisch, al is het louter een kijkdoos met versierde muren, en daarom tallen' ze daar wel. De SGZ is zonder De Harmonie niet te exr ploiteren. Volgens Annemiek van der Sluijs is bovendien de Stadsgehoorzaal te klein. De he dendaagse, grote produkties pas sen er niet meer in. Voor dit sei zoen moest de Japanse dansgroep Hime afgelast worden. En vorig jaar moest Jos Brink twee vracht wagens met spullen buiten laten staan, het publiek zag bij wijze van spreken de helft van TJada- me Arthur'. Toneelgroep Theater kwam maar helemaal niet „Wij hebben een tweemaal zo diep to neel nodig", zegt Annemiek van der Sluijs. De kleedkamers zijn iets groter dan kleerkasten, en er is er maar één met een douche. Eén! Een vermoeid artiest, die dorstig is, ziet zich gedwongen of in die kleerkast te borrelen of zich on der het publiek te begevenwat nadelen heeft, als je moe bent Als het flink regent komt de en tree van De Harmonie blank te staan, want er is buiten geen stoepje of afwatering. Een drem pel opwerpen? „Hè ja, het ge bouw is al zo fijn toegankelijk voor invaliden", smaalt Anne miek. En zo mankeert er nog wel een en ander. Ineens is het duidelijk; Putman is niet grijs.' Maar zijn bu reau staat op een plek, waar om de haverklap kalk uit de muren wordt gedrukt. -Maassluis/Vlaardingen/Schie- 'damDrie Maassluizers, vijf fVlaardingers en dertien Schie dammers van Molukse af komst krijgen uit handen van rie burgemeesters van de drie Waterwegsteden een herden- "kingspenning uitgereikt. fin de Ridderzaal in Den Haag .werd vorig jaar op initiatief van de Nederlandse regering het 35- jarig verblijf van Molukkers in ..Nederland herdacht De bijeen komst had mede als doel alsnog otitdrukking te geven aan de ge voelens van waardering voor de Molukse voormalige KNIL-mili- tairen. - dn het kader van dit eerherstel lukkers van de eerste generatie, die al 35 jaar in ons land verblij ven, een uitkering voor het leven toegezegd. Naast die uitkering krijgen de Molukkers van de eer ste generatie ook een hérden- kingspeiming. De onderschei ding, ontworpen door een kun stenaar van Mol ukse afkomst, draagt de tekst* 'Uit waardering voor uw inzet'. In Maassluis worden de pennin- gen vrijdag in de Campagnezaal uitgereikt door burgemeester Van Es. Vlaardingen houdt de plechtigheid eveneens op het stadhuis, maar dan een dag later. Burgemeester Van Lier deelt de onderscheidingen uit Burge meester Schee res van Schiedam doet dat maandag 2 februari ïn de grote, zaal van het stadhuis. ^iiiiiiiiE]i[iiiïiiiiiiiit!iiiiiiiiijiitiiiiifiirTiiiiiiiiJ]iiiiifitiiiiiiiiiiiiiiririiiiiirii(itfiiiiiiii!iiiiiiiiiiii( Maassluis Het spreekuur voor ouderen in dienstencentrum De Vliet van wethouder Snoeck-Schuller is van woensdag 4 februari verziet naar donderdag 5 februari. De aanvangstijd blijft 14,00 uur. 'iJ]ii(iiiii!iiiiriii!!iii!iiijiiriiiiiiiiJiiii[Jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiniiiuiiiii!iitiiiiiii!iiiiiiniiiifin SCHIEDAM woensdag 23 Januari optreden van de big band Nieuwe Waterweg-Noord, jazzclub The Dltch, 20.00uur. I donderdag 29 januari optreden van de Barend Petersen Band, theatercafé De Tender, 20.30 uur. vrijdag 30 jBnuarl optreden van leerlingen ven de streekmuziekschool (koper- en slag werk), Blauwe Brug, 17.30 uur, optreden Rob van Krefelt Trio, jazz club The Ditch. 21.30 uur. optreden.Samba Salad met'Dres sing*, Teeretoof, 21.00 uur. Ook zater dag. VLAARDINGEN donderdag 29 januari film 'Reuben, Reuben*, Filmhuis Harmonie, 14.30 uur. - lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk. 12.45 uur. vrijdag 30 januari optreden van.de schrljver/pertor- mer Tom Lanoye met zijn programma 'Een slagerzoon met een brilletje', Harmonie. 20.30 uur. film 'Reuben, Reuben', Filmhuis Harmonie, 20.15 uur. concert van Available Jelly, Theater café, 22.30 uur. MAASSLUIS donderdag 29 januari film LUI Marleen, theater De Schuur- kerk, 14.00 en 20.30 uur. Het echtpaar Groenendaal-van der Hoeven viert de komende week het 50-jarig huwelijksfeest. Mevrouw Van Es-Ham oen, echtgenote van ae burgemeester, zal het echtpaar op woens dag 4 februari bezoeken en namens het gemeentebestuur de gelukwensen met het gouden huwelijksfeest overbrengen. Bernard Groenendaal en Evan van der Hoeven zijn rasechte Maassluizers. Hij werd op 13 maart 1916 in Maassluis geboren en zij op 17 oktober 1919. Het huwelijk werd op 4 februari 1937 in, uiteraard, Maassluis voltrokken. Het echtpaar woont mo menteel aan de Mimosastraat. Jan Hartman, chef van de afdeling distributie, elektriciteit en centrale antenne-inrichting (cai) bij gemeentewerken Maas sluis, legt zijn functie neer. De ambtenaar maakt na een 44-ja rig dienstverband bij de overheid gebruik van de vut-rege- Ung. Jan Hartman begon zijn loopbaan in 1942 in Vlaardingen. Daar was hij tot I960 werkzaam, waarna hijo verstapte naar de dienst gemeentebedrijven van Maassluis. Begonnen als op- zichter 2eklas werkte hij zich op tot chef van de afdeling. Het college van burgemeester en wethouders biedt de ver trekkende ambtenaar vrijdag van 15.45 uur tot 17.15 uur een afscheidsreceptie aan in de foyer van het stadhuis. Schiedam De onlangs door Jo van der Touw en Hennie van der Rijken afgesloten pelgrim stocht langs alle Schiedamse voetbalverenigin gen, heeft vooralsnog geen echt concrete resul taten opgeleverd. De bedoeling was oni naar aanleiding van de brief, die wethouder Luub Hafkamp aan de negentien Schiedamse voet balverenigingen had gestuurd, waarin deze stel de dat er maximaal ruimte voor twaalf clubs in de gemeente Schiedam was, de stand van zaken bij de diverse clubs ten aanzien van dat onder werp te inventariseren.' „Op dit moment", verklaarde Jo van der Touw, voorzitter van sektie I van de gemeentelijke Sport raad, desgevraagd, .gaan wij onze bevindingen eens op een rijtje zetten. De stukken die wij op een ter mijn van circa twee weken denken te produceren, zullen niet openbaar worden gemaakt De clubs die naar aanleiding daarvan in aanmerking komen voor een fusie, zullen daarvan op de hoogte worden-, gesteld. In hoeverre dat dan inderdaad tot samen-'- smelting van clubs zal leiden, blijft nog even eép-. open vraag. Dat is immers ook afhankelijk yan^dej- medewerking die de bétrokken verenigingen af- 'dan niet willen geven"; - „Opmerkelijk is wel dat wij hebben geconstateerd dat ongeveer bij de helft van dé. verenigingen een*,, fusie bespreekbaar is. Het is dan tegelijkertgav vreemd dat die cliibs zelf, Ursus en Martinït eytïiy": buiten beschouwing gelaten; daartoe.geen initiatief ven hebben ontplooid. Het waarom daarvan is,ops.,, eigenlijk niet duidelijk geworden, maar ook daariry^ zal de toekomst ongetwijfeld duidelijkheid ver- schaffen". in twee jaar tijd bracht Peter Snel Juventusweer op het rechte pad. door SUSAN DE LIGT Schiedam - Juventus maakt zonder vooratter het seizoen af, nu Peter Snel tijdens de laatste algemene ledenver gadering zich niet herkies baar stelde. Slechts twee jaar was Snel de leidsman van de Schiedamse basketbalclub, De combinatie studie/sport bleek echter niet langer op te brengen voor hem. ,„Ik merkte dat ik de echte be trokkenheid een beetje kwijt raakte. De laatste tijd nam ik niet zo snel meer initiatieven, en dus was het de hoogste tijd dat ik de voorzittershamer aan een ander overdroeg", geeft Peter Snel nog een nadere ver klaring voor zijn besluit Voorlopig nemen de zes aehter- geblevtn bestuursleden de taken van de voorzitter over. Indien zich aan het einde van dit seizoen nog altijd geen nieuwe kandidaat voor de functie heeft, gemeld, stelt het "voltallige bestuur hun portefeuille ter beschikking. Hoewel Snel slechts twee jaar voorzitter is geweest, heeft hij zich met de meest uiteenlopende activiteiten binnen de vereniging bezig gehoudén. Vooral in zijn eerste jaar als voorzitter, was de uit IJmuiden afkomstige basket baller een echte 'duizendpoot*. Snel was destijds tegelijkertijd voorzitter, speler van hei eerste herenteam, trainer/coach van twee andere teams, lid van de stichting die zich bezighoudt met de gang van zaken, rond Sport-, zaal Oost, en en passant bemoeide hij zich met allerlei soorten com missies. „Wanneer er iets moest worden georganiseerd, dan deed ik het", blikt Peter Snel terug. „Of het nu de stimuleringscommissié, de technische commissie of de feest commissie was, dat maakte alle maal niet uit Gelukkig is dat nu overgenomen door anderen". Opgebloeid Feit is wel dat de scheidende praeses, ondanks de relatief korte periode, een duidelijk stempel op Juventus heeft gedrukt Tijdens zijn bewind is de Schiedamse bas- ketbalvereniging danig opge bloeid. '*j r „We hebben als bestuur getracht' een duidelijke beleidslijn uit te stippelen. Zelf heb ik er mijn twijfels over of dat helemaal is gelukt, maar vast staat wel dat de vereniging weer goed draait". In 1980 werd Peter Snel lid van' Juventus. Hij kwam bij een vere niging die juist een beetje op haar retour was. Op het sportieve vlak behoorden de grootste successen van het eerste heren- en dames team lot het verleden. De dames degradeerden uit de eredivisie en spelen nu in hei rayon. De heren vielen uit de eerste divisie terug naar de tweede klasse kern. Mede door de fusie met het Rot terdamse O O, lijkt de Schie damse club weer in een opgaande spiraal te zijn beland. De presta ties van de beide selecties zijn goed, en de problemen die zich aankondigden direct nadat VCS en Juventus samen de sportzaal inde Fahrenheitstraat gingen be heren. lijken eveneens van de baan. „Ook hier", weet Peter Snel, „is de inbreng van O O onmisken baar. De Rotterdammers brach ten veel seniorleden mee, en dat is duidelijk te merken aan de om- zet. Tot nu toe hebben we dit sei- SchiedamRon van der Aa is geheel onverwacht terugge keerd als actief tafeltennisser. De 35-jarige Schiedammer, die in het verleden onder andere voor De Korenbeurs uitkwam, speelt met ingang van de aan slaande voorjaarscompetitie voor het Rotterdamse FVT, dat in de derde divisie acteert „Ik heb", zo verklaarde Van der Aa desgevraagd, „de laatste acht maanden niets meer gedaan. Vo rig seizoen heb ik. nog voor Quick-32 in 'Hilversum gespeeld, maar dat ging zo niet langer. Om dat alle leden van het team over het hele land verspreid woonde, waren wij een vrij duur team gé worden: Bij Quick konden ze dat niet langer opbrengen. Het enige alternatief was, dat ik met twee junioren de competitie in zou gaan en dat zag ik niet ritten". Van der Aa leek daardoor defini tief te sloppen met de wedstrijd sport, maar zoals zo vaaic kroop het bloed waar het niet gaan kon. „Na verloop van tijd begon het toch weer een beetje te knebelen en juist op dat moment, werd ik door. FVT benaderd. Zij zien in mij een ervaren rot, die nun jeug dige team, vooral mentaal kan begeleiden, terwijl men ook ïn prestatief opzicht iets van mij Verwacht De laatste jaren wist FVT rich telkens maar net te handhaven en daar wil men een beetje.vanaf'. „Ik had natuurlijk ook naar De Korenbeurs kunnen gaan,maar ik voelde er - niets voor om daar wat onrust in de tent te stoken.: Per slot van rekening zijn die jon gens net kampioen geworden én dan zou ene Van der Aa de zaak even tjes ond eisteboven gooien. Bovendien voelde ik er niets.voor om mij bij De Korenbeurs aan te bieden. Dat heb ik nqg nooit ge daan en dan maak ik ook voor- mijn oude club geen uitzonde^ ring". zoen al evenveel omgezet als in het gehele vorige jaar". De terugval bij 1 Juventus lijkt achter de rug te rijn, en de ko- mende jaren gaat. de aandacht van het bestuur vooral uit naar de jeugd. „Ik heb altijd voor ogen gehad om een jeugdafdeling te hebben die groter is dan de afde ling Van de senioren. Twee jaar zljn'we er als bestuur mee bezig geweest en nu hebben we dan de eerste aanloop als gevolg van het kersttoernooi voor basisscholen". Jaloers Toch kan hij het, niet laten om enigszins jaloers naar andere ver enigingen te blikken. „Bij Rotter- dam-Zuid en Elementum/Green Eagles hebben, ze. veel, jonge en kwalitatief goede spelers, terwijl wij in totaal vijf jongens-jeugd- teams en drie meisjesgroepen hebben". Sinds kort kan daar een mini-groep (kinderen lot 12 jaar) aan, worden toegevoegd, die on der leiding varr ex-yoorritter Frits Quadt staat. „Dit moet de vaste basis worden van waaruit we de vereniging en dan met name de jeugdafdeling verder gaan uitbouwen stelt Snel vast „Verder is het heel be langrijk dat leden hiér niet alleen komen om te basketballen. Ik hoop dat ik als. voorzitter en be stuurslid heb bijgedragen aan het 'breder' maken van de club. Er is nieuw leven ingeblazen. Nu komt het moeilijkste gedeelte: het volhouden van die positieve ont wikkelingen**. Lachend haalt Peter Snel een voorbeeld aan waaruit blijkt dat de verrichtingen van het Juven- lus-bestuur argwanend worden gevolg door de overige leden. „Sinds ik voorzitter ben, worden de ledenvergaderingen érg goed bezocht. Het eerste jaar stelde ik voor: om de oude, vertrouwde blauwe shirts in te ruilen voor nieuwe oranje. Dit omdat ieder een een ander kleur shirtje had". Alles was al geregeld alleen moesten de leden nog actoord gaan. „Uiteindelijk stemden 47 mensen tegen en 2 voor. Het re sultaat is geweest dal iedereen nu „in hetzelfde kleur shirt speelt", aldus Snel. „En daar was hetme toch om te doen". Oostvoorne Zowel hei eerste - als het tweede team van SVV kwamen gisteravond niet in ac tie. Noch het veld van OVV nóch dat Van Hoogvliet bleken door de ingevallen vorst be speelbaar. Voor" beide duels wordt nog naar een nieuwe da tum gezocht.. Tip» voor deze rubriek kunt u door geven aan-de sporlredsktie van deze krant (Poatbu* 110, 3130 AC Vlaardingen). De »por1redaktle i» te lefonisch bereikbaar onder nummer 010-4345209. DONDERDAG 29 JANUARI Volleybal: 20.15 Brlenenoord—Shell (d), 21.30 Nationale Nederlanden Sunlight (d); 20.30 Steeds Hoger— Olympus Schiedam combinatie. 18 30 GSS—SW (Kunstgrasveld HC'Rot terdam); Handbal: 19.30 UVGV K (d). VRIJDAG 30 JANUARI A Volleybal:. 20.15 Holy—MVC *3^(d)a 21.30 Holy—Geervliet (h). -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2