Kesiheiy internationale contacten Kinder dagverblij ven slaan handen ineen Turken zoeken grotere moskee Verto-terrein nu bijna volgebouwd VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE C9URANT NIEUWE 1IÏEI1II COURANÏ Minister eert Van der Hoeven met legpenning Padden ontwaken uit winterslaap Leerlingen op podium Jongerenwerk in problemen stedenband met Maassluis op zoek naar Doven blij met ondertiteling Tram sleurt scholier mee Marifoon terecht WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door CHRIS WO ERTS Maassluis De gemeente Maassluis wil de horizon ver breden. Internationale contac ten moeten er komen, zo is dui delijk in het Programma op Hoofdzaken, dat na de verkie zingen werd samengesteld, op genomen. Een stedenband. Het liefst met steden in Hongarije en Ghana. Gisteren nam Maas sluis alvast een voorproefje op een eventuele uitwisseling. Het kamerorkest Jan Vaclav Sta- mic uit het Tjeehïsche plaatsje Havlickuv Brod vereerde de Eerste stad aan de Waterweg met een bezoek. De Tjeehïsche stad heeft een stedenband met Brielie en een delegatie van Havlickuv Brod verblijft al enige dagen in ons land. Niet alleen om muziek te maken, maar ook om andere steden te bezoeken en in con tact te komen met de Neder landse bevolking. „We zijn hier uiterst goed ont vangen'1, meent Jaromïr Pre- voratil, een van de muzikanten. In het dagelijks leven is Jaro mïr computerdeskundige, stu deerde in West-Duitsland en is nu verbonden aan een grote onderneming in Tsjechoslowa- kije. Het is zijn eerste uitstapje met het orkest naar het buiten land. „We hebben er extra hard voor geoefend. We wilden goed voor de dag komen in Neder land", aldus de perfect Duits pratende Tsjech. De Tsjechen zijn bij gastgezin nen ondergebracht. „Dat is erg belangrijk stelt burgemeester C.J.de Ronde van Brielie, die ook bij de ontvangst in Maas sluis aanwezig is. „Wij zijn al enkele malen met verschillen de delegaties naar Tsjechoslo- wakije geweest Ook toen slie pen we bij gastgezinnen. Van hotels willen wij niets weten. Voorop staat het contact met de bevolking". In Maassluis werkten de Tsje chische gasten een intensief programma af. Na het welkom in theater De Schuurkerk volg de de vertoning van de film: 'De berging van de Mont Louis'. Een karwei dat door de bergers van Smit Internationa le werd geklaard. Een bedrijf dat ooit zijn oorsprong had in Maassluis. Na een kort bezoek aan het sleepvaartmuseum en een rondrit door de stad werd hot gezelschap ontvangen op het stadhuis van Maassluis. Bijzonder In de foyer van het stadhuis sprak burgemeester Hans van Es van Maassluis: „Wij hechten bijzonder aan internationale contacten. Het verbeteren van de betrekkingen tussen de ver schillende volken is een be langrijk doel". Eerder op de dag had Erans van Dalum, lid van de culturele raad in Maassluis opgemerkt „De taal verschilt, maar de taal van de muziek is voor iedereen verstaanbaar. Vandaar dat wij zeer ingeno men zijn met het bezoek". De Tsjechen maken muziek in hun vrije tijd. Onder het gezel schap bevonden zich arbeiders, leraren en leraressen, inge nieurs, een arts, een advocaat en een student. „Muziek is voor ons een hobby", maakte Jaro- mir Prevoratü dan ook duide lijk. 1 Onder het gezelschap uit Oost- Europa ook de wethouder voor onderwijs en cultuur van Ha vlickuv Brod, Marie Bohusla- kova. Tijdens de verkiezingen van een half jaar geleden werd zij gekozen. Zij is de enige vrouw in het stadsbestuur, dat verder uit vier mannen bestaat De gemeenteraad bestaat uit 150 afgevaardigden van ver schillende groeperingen uit de stad. „Het valt op dat de gewo ne mensen, waar je ook komt dezelfde zorgen hebben", aldus de zich van de Franse taal be dienende wethouder. „Door in ternationale contacten kweek je begrip tussen de mensen. V rede is voor iedereen belang rijk. Of je nu uit Tsjechoslowa- kije komt of uit Nederland". Het bezoek van het kameror kest werd afgesloten met een concert. Dachmar Post een in Maassluis woonachtige Tsjechische trad tijdens de ontvangst op als tolk. N og maar een jaar woont zij in Maassluis. Zij trouwde een Ne derlander en gaf haar baan als tolk Tsgechisch-Russisch op om zich in ons land te vestigen. Al heeft ze vaak heimwee naar haar geboorteland, Dachmar Post heeft haar draai volledig in Maassluis gevonden. Leerde in een jaar tijd de taal en zi: nu in de vijfde klas van het vwo. „Ik mis mijn land wel, maar ik heb bewust voor Nederland ge kozen. Vaak denken mensen dat de bevolking in Tsjechoslo- wakije het arm en slecht heeft. Dat moet ik altijd tegenspre ken. Er is geen armoede, het sy steem zit alleen anders in el kaar, maar in materiële zin is er weinig verschil. Nederland heeft goede en slechte kanten. Tsjechoslowakije ook". De gemeente Maassluis wil In de toekomst ook een steden band met een stad in Oost-Eu ropa. Het moet een stad in Hon garije worden. Een kandidaat- stad is er al: Keszthely, een stad aan het Balaton-meer. „In onze ogen een ideale stad", aldus Jan Deursen, chef van de afdeling welzijn van de gemeente. „De eerste gedachten zijn op papier gezet, maar de gemeenteraad moet eerst een positief besluit nemen. Dan pas kunnen we de contacten echt leggen". üe Tsjechische gasten kregen van het gemeentebestuur van Maassluis een typisch Hollandse maaltijd aangeboden: boeren kool met worst. Wethouder Lies- bet h Snoek (uiterst links) en haar Tjeehïsche collega Mane Bohus- lakova hebben het prima naar de Bleiswijk Tuinder J. van der Hoeven uit Maas land heeft gisteren de eerste legpenning gekregen van de Stichting Nederlandse Tuinbouwondeme- mersprijs. Hij kreeg het kleinood overhandigd door minister ir.G. Braks van landbouw en visserij. De prijsuitreiking had plaats ter gelegenheid van dex Nederlandse Tuinbouwvakbeurs (NTV) in Bleiswijk. De'stichting Nederlandse Tuinbouwondernemer- sprijs werd vorig jaar in het leven geroepen. Doel is door middel van een jaarlijkse prijs en oorkon des de tuinbouw te stimuleren. DelMaaslandse tuinder Van der Hóeven werd door de stichting feËerd vanwege zijn grote ver- iénsten. „De jury meent met de uitrei king van de legpenning zijn gro te .'verdiensten als voortrekker en stimulator voor de Neder landse glastuinbouw te hono red", zo zei minister Braks, die 'mét plezier' het beschermheer- schiap van de stichting op zich had genomen. „ld het bijzonder krijgt hij de penning, omdat hij steeds bereid is geweest om bijna belangeloos veel werk te verrichten voor tuinbouworganisaties en -instel lingen". De 65-jarige Van der Hoeven werd gedwongen door omstan digheden al op jonge leeftijd op het ouderlijk bedrijf te werken. ,Tot twee jaar terug had hij een eigen tomatenbedrïjf. Nog steeds is hij lid van diverse besturen. In de loop der tijd 'heeft hij er meer dan veertig vervuld. Kenmerkend volgens het jury rapport was daarbij het geduld ert*de vasthoudendheid waar mee hij als bemiddelaar een brug wist te slaan tussen theorie en praktijk. Ad inlerim voorzitter Edward Haddsman: 'sterker en flexibe ler'. Schiedam Nu de dooi, naar het lijkt, definitief zijn intrede heeft gedaan, wordt ook de paddenwerkgroep Schiedam weer actief. De temperatuur begint te stijgen en dan komen padden, kikkers, salamanders uit hun winterschuilplaatsen te voor schijn. Zij trekken dan naar de geboorte-sloot. Daar zeten zij hun eieren af. Op die manier wordt de soort in stand gehouden. Om de geboorte-sloot te bereiken moeten de dieren vaak ver keerswegen oversteken. Daar schuilt het gevaar. Padden zijn trage lopers, terwijl amfibieën van warmte houden. Bij het oversteken hebben zij de neiging op het warme asfalt te blijven zitten. De kans dat het dier doodgereden wordt is groot Dat probeert de paddenwerkgroep te voorkomen. Voor het ze vende jaar zullen medewerkers de dieren helpen bij het over zetten. De paddenwerkgroep komt echter vrijwilligers tekort Tussen maart en 12 april zal de grootste trek van de dieren plaatsvinden. Het wachtlopen in de avonduren zal plaatsvin den tussen 19.30 uur en 24.00 uur. De vrijwilligers verzamelen zich op de twee landwegen bij Kethel in Schiedam: de Harre- weg en deKerkweg. Alle benodigde materialen zoals pechlampen, veiligheidsjasjes en werklijsten zijn aanwezig. Wie als vrijwilliger mee wil doen om de dieren veilig de oversteek te laten maken, kan contact opnemen met Jan van Holten, telefoon 4737079; Monique Jan sen, 4264545; of mevrouw Van Hoek, 4712585. Vlaardingen De in hoofdzaak Turkse gebruikers van de mos kee aan de Emmastraat in Vlaardingen zijn op zoek naar eeri grotere ruimte. Dat maakte Ibrahim Erbas, voormalig voor zitter van de Turkse vereniging, gisteren kenbaar aan burge meester en wethouders. De moskee wil ook toestemming om de ezan, de oproep tot het ge bed, buiten te laten horen- De gebruikers van de moskee maakten hun wensen kenbaar toen B en W gistermiddag hun ruimte in de Emmastraat be zochten. Het stadsbestuur be zocht gisteren op de nieuwe ma nier, al wandelend, de wijken Véttenoordsepolder, Centrum eh Oostwijk. De eerste 'halte' was de islamitische gebedsruim te. B ,en W bekeken eerst op kouse voeten en onder leiding van Er- bas en imam Nabieh Snahïn de niet al te grote ruimte op de be gane grond. Op vrijdag, de hoogtijdag van de islamieten, kómen daar zo'n vijfhonderd mensen bijeen. Het gezelschap kon zich dat haast niet vooistél- Ien. Tot voor kort was er, wegens een, splitsing in de Turkse gele déren, een tweede moskee in de Stationsstraat. Maar de proble men tussen de twee groepen zijn opgelost, vertelde opbouwwer ker Ibrahim Albaz en de groep uif; de Stationsstraat is ingetrok ken in de Emmastraat. „Dat vergroot wel de druk op de 7 ruimte", begreep burgemeester Fred van Lier. Nadat koffie en thee waren rondgedeeld gaven de Turken op de bovenverdieping een wensenlijstje aan het stadsbe stuur. Behalve een grotere mos kee en toestemming om de ezan buiten te doen, vroegen de Tur ken ook om meer onderwijs voor hun kinderen in de eigen taal en cultuur. „Anders komen er in de toekomst grote proble men tussen ouders en kinde ren", voorspelde Erbas. De gastheren kregen van burge meester Van Lier een lesje in Nederlandse spreekwoorden. „Ik kan u niets beloven, want belofte maakt schuld, zoals wij hier zeggen. Maar ik wil u ook graag een ander spreekwoord voorhouden: wie zichzelf helpt, helpt zich het best". Vlaardingen Nederland is een derde we reldland. Althans op het gebied van de kin deropvang. Voorzitter Edward Haddeman van de stichting Vlaardingse kinderdagver blijven schaart zich met die opmerking ach ter de opvatting van internationale organi saties. Waar regeringen van ons om ringende landen van oudsher hebben ingespee!d_op de be hoefte aan kinderopvang, lie ten vaderlandse kabinetten dat werk lange tijd in de vrij- wihigerssfeer maar wat aan modderen. De recente fusie van de kinder dagverblijven Krentenmik en Pino met de werkgroep bedrijfs- crèche Unilever spruit dan ook niet uit luxe voort. „We moeten sterker en dus flexibeler worden om het te kunnen rooien", meent de praeses ad interim. Het kinderopvangwerk heeft het niet gemakkelijk. Toen de bomen nog tot de hemel groeiden was het rijk niet te belabberd om kwistig met subsidies te strooien. „Maar de laatste jaren merk je een verstarring van die kant De bezuinigingen betekenen dat de maatschappij en de politiek een belangrijke taak laten liggen", vindt Haddeman. Als voorbeeld van hoe het eigenlijk moet noemt hij Zweden. „Daar krijgen moe ders na de geboorte van hun kind een half jaar betaald verlof. In Nederland staat daar maar zes weken voor. Bovendien is hier weliswaar bij wet geregeld dat moeders de mogelijkheid moeten hebben hun kind na de geboorte te voeden, maar de praktijk is an ders. Vrijwel altijd ontbreken daarvoor de voorzieningen". De wetenschap dat het aanbod groot en de capaciteit zeer be perkt is, heeft de betrokkenen aangezet tot het aanboren van nieuwe mogelijkheden. Die is ge vonden in uitbreiding van de ca paciteit in de Thorbeckestraat waar sinds januari vorig jaar het dagverblijf Pino, de gemeente- crèche, is gehuisvest Een jaar la ter is ook de crèche van Unilever daar ondergebracht. Momenteel wordt daarvan door slechts zeven kinderen gebruik gemaakt, maar bedrijf". De plek Thorbeckestraat kan in Haddeman's ogen nog flink groeien. „Ik heb van de wethou der begrepen dat het gebouw te zijner tijd volledig voor kinderop vang kan worden gebruikt Dat houdt een verdubbeling van de huidige capaciteit in". Op nog langere termijn ziet hij een nieuwe fusie in het verschiet liggen met de Vlaardingse stich ting die zich nu volledig op halve dagopvang heeft toegelegd. „Dat ligt wel in de lijn der verwach ting ja, want zoals ik al zei als gro te organisatie wordt je sterker en flexibeler". Maassluis Leerlingen van de Vlaardingse scholengemeenschap Westland-Zuid, met het vak muziek in het eindexamenpakket, ver tonen hun kunnen tijdens de maandelijke open-podiumavond in theater De Schuurkerk in Maassluis. Vanavond komen verschillende stromingen in de muziek aan bod, met name pop en klassiek. Naast de leerlingen van Westland-Zuid zijn er ook optredens van een cabaretduo uit Amsterdam en van de Haagse dichter-historïcus Joseph Nantes. De voorstelling begint om 20.30 uur. jongerencen tra in Schiedam kampen met problemen. Aladdin in Nieuw- land moet het sinds kort zonder jongerenwerker Frans Ekel stellen; hij zou zijn grip op de jongeren enigszins kwijt zijn en zich teruggetrokken hebben in buurthuis Nieuwland. De Sint Joris Doele is wel open voor clubhuisactiviteiten, maar vol gens doorgaans betrouwbare bronnen niet voor jongerenop- vang. Haddeman gaat de boer op om ook andere bedrijven voor dit ini tiatief te winnen. „Bedrijfscrèches zijn een landelij ke tendens", meent hij. Een bedrijf moet per plaats jaar lijks 12.000 gulden neertellen. Dat bedrag is volgens Haddeman veel hoger dan het lijkt. Hij rekent voor dat na aftrek van de ouder bijdrage (in de Vlaardingse situa tie wordt die naar draagkracht geheven) en de belastingaftrek er rond 4.000 gulden overblijft, dat door het bedrijf moet worden op gebracht Vooralsnog staan directies van bedrijven niet te trappelen. Van die kant heeft Haddeman al her haaldelijk gehoord dat er bij hun personeel geen behoefte is. Maar zodra hij ondernemingsraden polste hoorde hij een ander ge luid. „Kennelijk vinden een hoop directeuren het te duur. Goed be schouwd is dat vreemd. Er be staan landelijke richtlijnen voor de schade die een bedrijf loopt als een personeelslid ontslag neemt Het komt er grofweg op neer dat een nieuwe werknemer een half jaar in werktijd nodig heeft Om gerekend kom je dan op 25.000 gulden. Goede kinderopvang be tekent dat vrouwen langer bij een bedrijf blijven. In feite is zo'n voorziening dus positief voor een Maassluis Izaak van der Knaap, wethouder vooronder meer financiën toonde zich zichtbaar ingenomen. Na ze ven jaar van onderhandelen, zeven plaatsen bekeken te hebben kon gisteren dan ein delijk de eerste paal de grond in voor de nieuwbouw van de Profi-Markt in Maassluis. Het gebouw maakt de bebouwing van het Verto-terrein in Maaasluis compleet „Zeven projecten zijn nu bijna klaar. Aan het einde van het jaar is het Verto-terrein vol gebouwd. Een prachtig stukje stadsvernieuwing is dan tot stand gekomen in Maassluis", aldus de wethouder. Zonder slag of stoot is dat ze ker niet gegaan. De nu geko zen plek liet in eerste instan tie niet de bouw van een su permarkt toe, Stedebouwkun- dige Eric Wierda moest dan ook helemaal zijn plannen omgooien en aanpassen: „En dat is zeker niet met al teveel vreugde gebeurd", wist Izaak van der Knaap zich te herin neren. De problemen werden echter opgelost. Waar eens de trots van Maassluis stond, de Verto-fabriek, waar ruim 800 Maassluïzers hun werk von den, staan nu woningen. Izaak van der Knaap had geen enkele moeite om de eerste paal voor de bouw van een nieuwe Profi-Markt in de grond te laten verdwijnen. „mijn vader heeft ook nog op de fabriek gewerkt", diepte Izaak van der Knaap uit zijn geheugen op. „Het was altijd een indrukwekkend gezicht als de mensen pauze hadden. Dan trokken ze massaal te voet door de Lange Boone straat. Niemand die toen ooit heeft kunnen vermoeden dat op dat terrein woningen zou den komen te staan. Mijn va der zou het In ieder geval nooit geloofd hebben". De tijden veranderen echter. Al jarenlang is de fabriek uit Maassluis verdwenen. „Jam mer", oordeelde Izaak van der Knaap. „Zelfs in de crisis tijd vonden de mensen er werk. Honderden mensen hebben er altijd werk gevon den, Maar aan de andere kant is het nu een fraaie woon wijk". Schiedam Roel Krikke heeft al heel wat positieve reacties ge hoord op de ondertiteling van Nederlandse tv-programma's, sinds kort mogelijk dankzij een. vernieuwing bij de centrale an tenne-inrichting. Krikke, strijdbaar lid van de Al gemene Nederlandse Bond van Ouderen (Anbo) in Schiedam, heeft er verschillende stadsbe stuurders jarenlang om ge vraagd. „Zelfs nog toen Schee- res wethouder was. Maar hij werd burgemeester en droeg zijn portefeuille over aan Zijde veld, en die zei: Roel, jongen, dat komt in orde, want mijn moeder geniet er ook van, maar er ge beurde niks. Pas nu Aad Wieg man wethouder is, is de hand schoen opgepakt. Ik vind dat heel goed van Wiegman, wat hij voor elkaar gekregen heeft". Bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) bevestigt voor lichter Mari Dingenouls, dat er heel wat positieve reacties zijn binnengekomen op de onderti-j teling, die speciaal bedoeld is voor dove en slechthorend^ Schiedammers In de afgelopen twee weken is de ONS bij enke le honderden tv-kijkers thuis geweest: 704 mensen lieten we ten moeite te hebben met het ïiv regelen van de nieuwe kanalen. Dat is volgens Dingenouts 2,35 procent van alle tv-kijkers in Schiedam. De ONS heeft met een een steekproef genomen: van die mensen bleek 28 pro cent een toestel te hebben gel- schikt om teletekst mee te ont vangen, en 70 procent bleek ouj- - der dan 65 jaar, dus een grote groep heeft voordeel van onder titel mg, meent Mart Dinge nouts. 1 Schiedam Een elfjarige Schiedammer, die met zijn hand bekneld was geraakt tussen dè deuren van een tram, werd driehonderd meter meege sleurd, alvorens hij*, nadat een botsing met een verkeerszuil onvermijdelijk was geworden, uit zijn benarde positie werd los gerukt. De jongen wilde bij de tramhal te station Nieuwland ïnstapperi. De deurfgmg echter snel dicht en de jongen lav am met zijn lin kerhand tussen de deur klem te zitten. De trambestuurder merkte echter niets en reed met de tram richting het centrum van Schiedam. Pas toen hij een bocht maakte naar het Nieuw- landplein werd de scholier be vrijd. Hij knalde op een zuil en door de klap schoot zijn hand los. Met blauwe plekken en enkele kneuzingen werd de onfortuin lijke jongen door de politie naar de EHBO-afdeling van het Schieland-ziekenhuis gebracht. Na behandeling kon hij weer naar huis. Maassluis De politie van Maassluis heeft een 16-jarige longen aangehouden, die heeft bekend een marifoon aan boord van een schip te hebben gesto len. De vader van de jongen in formeerde de politie over het feit, dat hij een marifoon op de kamer van 2ijn zoon had gevon den. De jongen zat toen al op het poli tiebureau. Hij had problemen met zijn ouders en had onder dak gezocht bij de politie in Maassluis. De jongeman is in middels weer thuis bij ziin out ders.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1