Jongerenwerk in de ban van wonderlamp en draak Fietsers: niet meer via gevaarlijke dijk Container met hulpgoederen naar Kameroen Swingend begin op open podium wijziging telefoonnummer VUARDMS DAGBLAD SGHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Ravage bij Dirkzwager Speel plaats je voor Van Ardenne VOP: Delva-pand behouden Sieraden inKunst+ bondsspaarbank Botsingen door mist Extra winst GEWB terug naar verbruikers Nu een beurs over carnaval Diefstal Klachten over stank TIeineken in Zuid geboycot 'Fraai staaltje fabrieksarchitectuur kantoren Bondsspaarbank te Vlaardingen 010 - 4.450800 \- Vlaardingen boos op Rotterdam L Concentratie bij Irma de Jager van DONDERDAG 5 FEBRUARI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352056, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Inbrekers- hebben in distil leerderij Dirkzwager aan de Noordvest een enorme ravage aangericht. Er werd in het pand voor ongeveer 35.000 gulden schade veroorzaakt Dat staat in schril contrast met de buit wat munten en een cassetterecorder, sa men goed voor een slordige 400 gulden. De politie vermoedt dat men tevergeefs op zoek is geweest naar de kluïs. Uit een reconstructie van de politie blijkt, dat men eerst een deel van het dak moet hebben gesloopt. Eenmaal binnen moes ten een stuk vloer, meubilair en een ruit er aan geloven. Kennelijk ontevreden met wat men aan trof werd op de tweede etage ook nog een deel van een muur weggebroken. De uiteindelijke buit werd uit het kan toor meegenomen. Ook daar lieten de in brekers een puinhoop achter. Uit een woning in aanbouw op de Singel hebben inbrekers een partij gereedschap gestolen. Men had het vooral voorzien op zagen. Bouwbedrijf OstadeBV werd voor ongeveer 7500 gulden gedupeerd. Jozef van Ardenne heeft zijn eigen plaats In de VOP. Vlaardingen Het gebeurt maar weinig mensen, dat bij le ven een straat of plein naar hen wordt vernoemd. In Vlaardin gen viel burgemeester Heus- dens die eer te beurt. Zijn recen te overlijden werd gisteravond in de gemeenteraad meteen mi nuut stilte herdacht. En sinds gisteren heeft Jozef van Arden ne, de in december ontslagen bedrijfsleider van bouwbedrijf Van der Waal, in de Vette- noordsepolder zijn eigen 'plaats'. Van Ardenne was jarenlang nauw betrokken bij de renova tie van de VOP. Hij zat namens Van der Waal in de project groep, waarin bewoners en ambtenaren de renovatieplan nen voorbereidden. De wijkbe woners schrokken van zijn ont slag. Om te laten merken dat zij zijn werk op prijs hadden ge-, steld, boden zij hem maandag avond een feestje aan in wijk centrum De Pijpelaar. En er werd een plaats naar hem vernoemd. Op een kinderspeel plaats achter de Stationsstraat werd gisteren het bord opge hangen. Die speelplaats was een idee van Van Ardenne. Er was bij de renovatie zo weinig ge dacht aan de kinderen in de wijk, vond hij. De bewoners moesten er een stukje van hun tuin voor inleveren, maar dat hadden zij er graag voor over. Vlaardingen Een lekkage bij een bedrijf in de Botlek, waarbij circa 100 liter butyl mercabtaan vrij kwam, heeft gisteravond tussen negen en tien uur geleid tot een reeks klachten over stank. De politie kreeg veertig klachten uit met name de omge ving van de Oosthaveixkade, 'centrum en Lepelaarsingel. Volgens de politie is de ontsnap te stof 'niet direct schadelijk voorde gezondheid' Schiedam Bewonersver eniging Schïedam-Zuid schakelt over op een ander biermerk. Het bestuur sloot zich gisteravond aan bij een landelijke Heinekem-boy- cot, die gestart is door vere niging Milieudefensie. De boycot duurt, zolang Heine- ken nog de gele kratten ge bruikt die bet milieu-on vriendelijke cadmium be vatten. door KOR KEGEL Schiedam Gewoon ziek. Niks aan de hand. Indianenverhalen. Het draait juist hartstikke goed. Uiteenlopende reacties uit Schie- dam-Oost en Niemvland op signa len, dat enkele jongerencentra in de misère zitten. „Ik heb het zelfs drukker dan ooit Hoe komt ie-, mand er dan bij om te denken dat de boel stil ligt?" zegt Christine Pauw verwonderd. Zij werkt ai sinds jaar en dag in het ontmoe- tingsceritrum Sint Joris Doele. Feit is: Wesp is dicht. De 45 jonge ren in Schiedam-Noord, aie de laatste tijd optrokken met jonge renwerker Henk van der Most, toeven voorlopig noodgedwongen in de Blauwe Brug. Feit is ook: jongerenwerkers Frans Ekel (van Aladdin) en Johan Janssen (van de Doele) zijn ziek, „Ja, sommige mensen denken dan meteen dat het centrum dicht is". Feit is ook, dat Sportcafê Oost (zo als de jongerenruimte op de eerste verdieping van Kluphuis Oost wel genoemd wordt) heel wat overlast bezorgd voor de jongen en ouden van dagen, die van de overige ruimte aan de Galileïstraat ge bruikmaken, De situatie is daar al tijd al ongelukig geweest, beaamt sociaal-cultureel ambtenaar Her man Gerrits. En in het onlangs verschenen rapport TDe wonder lamp en de draak', dat het Schie- damse jongerenwerk in de ban houdt, staat de suggestie dat er maar beter nieuwe accommodatie voor jongeren kan komen. Feit is voorts, dat het in De Dijk en in Underground „loopt als een tiet" (neo-bargoens). En die jonge ren moeten toch ergens vandaan komen. Er zijn groepjes, die van tijd tot tijd door de stad trekken. Dan komen ze een tijdje niet in clubhuizen waar zij kind aan huis waren, „omdat er geen fuck meer te doen is". Zo ontstaat al gauw de indruk, dat sommige centra zacht- kens ingeslapen zijn. En hoewel de Doele kennelijk toch redelijk draait, zoals Christi ne Pauw zegt, kan haar metgezel Johan Janssen voorzichtig beves tigen dat het allemaal beter zou kunnen. „Over de hele linie gaat het niet zo goed met het jongeren werk in Schiedam. Er zijn weinig concrete projecten. Iedereen is be zig die apen van de straat te hou den, maar veel meer gebeurt er niet", zegt hij door de telefoon. Maandag denkt hij na een weekje uitzieken zijn werkte hervatten. In de andere wijken kijkt men er vreemd van op dat het jongeren honk van Schiedam-Noord. het in de Bachbosjes gesitueerde Wesp, gesloten werd toen de waterlei ding sprong en dat het nu nog steeds dicht is. „Ik baal er wel een beetje van, maar er is meer aan de hand", zegt Hans Verlinde, voor zitter van de stichting Samenle vingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN). „De waterleiding is op zo'n manier gesprongen, dat ook het plafond, de inventaris en de wanden zijn vernield. Ook de stroomleiding is onder water gelo pen; die moet in zijn geheel wor den vervangen. Het is aus niet een lekkagetje, waarbij je alles even opdweilt, en schoon is het". Verlinde zegt dat het levensge vaarlijk zou zijn om Wesp in die omstandigheden le heropenen. Deze week komt gemeentewer ken kijken wat de schade is. Dan hoopt Hans Verlinde te vernemen of het gerepareerd zal worden, en zo niet, dan kondigt hij aan dat het SSSN-bestuur maandagavond het besluit zal nemen voor eigen reke ning de boel te laten opknappen. „Wat mij betreft gaan wij zo snel mogelijk weer open", aldus Ver linde. Het welzijnswerk heeft inmiddels het rapport van drie sociaal-peda gogen van de Vrije Universiteit te Amsterdam ter beschikking ge kregen, getiteld 'De wonderlamp en de draak', dat handelt over randgroepjongeren in Schiedam. De welzijnseommissie van wet houder Luub Hafkamp heeft er onlangs al achter gesloten deuren over vergaderd, en eerst nu zijn de club- en buurthuizen in de gele genheid op de inhoud te reageren. In het rapport worden suggesties gedaan voor nieuwe activiteiten, waar (vooral baanloze) jongeren iets aan hebben. Wat daar nauw mee te maken heeft, is een op handen zijnde sa menwerking tussen Aladdin en de Sint Joris Doele. De besturen van beide eentra zijn hierover in be spreking. Een plan is om van de Doele een grootschalig jongeren centrum te maken, dat voor ver schillende activiteiten (sport, com puterles. schilderen) ook de klei nere jongerencentra ten dienste staat. In Aladdin komt dan ruimte vrij. bijvoorbeeld voor buurthuis Nieuwland. Maar een problemati sche factor is dat de jongeren, die destijds onder leiding van Frans Ekel met Aladdin begonnen zijn. er niet over peinzen om de door hen grondig opgeknapte Masten- broekschool te verlaten. „Liefst blijft iedereen op zijn eigen stek je' zegt Johan Janssen. En hoeveel geld de gemeente voor allerlei plannetjes over heeft: dat is ook nog niet d uidelijk. Thaddeus Nkuo, ambassadeur van Kameroen, gooit een fles ci der tegen de container met hulp goederen. Burgemeester Van Lier kijkt met spanning toe. Vlaardingen - Het geld voor de verscheping van de container niet medischegoederen naar Kameroen moet nog worden in gezameld, maar daar maakt de African Baby Foundation- (ABF) zich weinig zorgen over. De organisatie van Vlaardinger W,M. Lotten en zijn vrouw haalde gistermiddag ambassa deur Thaddeus Nkuo naar Vlaardingen om de container in ontvangst te nemen en burge meester Fred van Lier kwam erbij om de zending symbolisch te overhandigen. In de twee jaar van haar bestaan heeft" de organisatie van het echtpaar Lotten voor tweehon derdvijftigduizend gulden aan medische goederen weten in te zamelen. Een container vol. „De eerste 'van vele, hoop ik"„ zei Lotten. De ABF zamelt geld in door in een loods aan de Land- straat tweedehands spullen te verkopen. Ook veel van de me dische goederen zijn tweede hand. Lotten: „Wij kunnen dit werk doen dank zij onze weg werpmaatschappij". Nkuo en Van Lier gingen na de bijeenkomst in - etablissement De Stadskelder de Markt op, om de met een spandoek behangen container een goede vaart te wensen, als betrof het een schip dat van de helling liep. Dat de den zij met een fles cider, want ABF wilde geen fles champagne aan de ceremonie verspillen. „Die flessen zij haast niet kapot te krijgen", voorspelde Cees Ma- ree, eigenaar van het lokaal. Hij kreeg gelijk. De burgemeester en de ambassadeur moesten vier keer uit alle macht smijten voor de fles uiteenspatte. Schiedam Talrijke-tele foontjes zijn gisteren bin nengekomen bij Piet Zon neveld, nadat hij in de bres was gesprongen voor de 14- jarige Robert Trouwborst Deze scholier werd deze week op de Westfrankelandsedijk gemangeld tussen twee vracht wagens en iHegaaTin de berm geparkeerde auto's. Het scheelde nauwelijks of hij was doodgedrukt; zijn broek hing in flarden aan zijn been. Vooral uit wijk Nieuwland en de Gorzen kreeg Zonneveld giste ren steun in zijn strijd voor een veiliger Westfrankelandsediik. Ter hoogte van de Hollandse Constructie Groep (HCG) is zo weinig parkeerruimte, dat veel werknemers hun wagens in de berm zetten: een situatie die Zon neveld uiterst onveilig acht, te meer omdat de politie volgens hem onvoldoende toezicht houdt Zonneveld vertegenwoordigt de werkgroep verkeer van de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid. De gemeente Schiedam heeft al eerder pogingen gedaan om de HCG ertoe te bewegen andere oplossingen te realiseren voor het parkeerprobleem maar tot dusver zonder succes. En.de poli tie bekeurt niet, de auto's mogen gewoon illegaal' blijven staan, klaagt Zonneveld. Het ongeluk, dat Robert Trouwborst over kwam, is voor veel ouders reden geweest hun kinderen te verbie den voortaan nog over de West frankelandsedijk te fietsen. Vooral fietsers tussen de Gorzen en Nieuwland kiezen er nu nood gedwongen voor om om te rijden. De verwachting is daf de West frankelandsedijk niet binnen twee jaar wordt gereconstrueerd. Dat duurt Zonneveld te lang Hij wil deze week de burgemeester als hoofd van de politie aanschrij ven, omdat „zijn personeel in ge breke blijft". Vlaardingen Het is nu nog een onooglijk pand, beklad en dichtgetimmerd. Maar als het aan de bewoners van de Vettenoordsepolder ligt, wordt het bedrijfspand van de voor malige oliegoed fabriek Delva netjes opgeknapt en worden er ateliers voor kunstenaars in gevestigd. Vlaardingen In galerie- Kunst+ aan de Hoogstraat vie ren tot 22 februari 37 kunste naars het tienjarig bestaan van Vereniging van Edelsmeden en Sieraadmakers (VES). Ze doen» dat met een uitgebreide exposi tie van hun sieraden. Het publiek kan, zolang de voorraad strekt, sieraden ko pen. De galerie heeft een catalo gus gemaakt waarin alle werk stukken zijn opgenomen. Het boekwerk is voor 25 te koop. Naast de sieraden wordt de ex positie van schilderijen, teke ningen en etsen van Leni Din- gemans nog een paar weken ge prolongeerd. Bewoner Joost Kühne heeft burgemeester en wet houders onlangs uitgelegd, hoe zij uit verschillende potjes het benodigde geld bij elkaar kunnen schrapen. „Als je het opknapt weetje niet watje ziet", aldus ar chitect Peter Jansen Schoonhoven. Hij heeft met de bewoners het opknapplan gemaakt. „Het is een fraai voorbeeld van fabrieksarchitectuur. Uniek is het niet, maar het is niet al te groot, dus de opknapbeurt hoeft ook niet erg duur te rijn". De bewoners hebben in twee avonden de maquette gemaakt en die riet er wel mooi uit, in tegenstelling tot het bedrijfspand op de hoek van de Vettenoord- straat en de Stationsstraat Zij willen de kunstenaars beneden bergingen en boven ateliers geven. Beneden zou naast de bergingen in een zuilengang een kinder speelplaats kunnen worden gemaakt De stadsvernieuwing, die op zijn einde loopt, heeft ih de poldér voor eenvormigheid gezorgd. „Er zijn al leen nog maar woonhuizen. Het opknappen van dit pand is de laatste kansom die eenvormigheid te door breken", aldus Kühne. Dat gaat wat geld kosten, maar hij denkt dat burgemeester en wethouders, 'met ^wat boerenverstand' de touwtjes aan elkaar kunnen knopen. „Maar daar komt wel wat creativiteit bij te pas", weet Kühne. Woningbouwvereniging Patrimo nium is bereid om als opdrachtgever voor de verbou wing op te traden. (ADVERTENTIE) Als gevolg van de plaatsing van een nieuwe telefooncentrale is het telefoonnummer van onze kantoren te Vlaardingen met ingang van 3 februari 1987 als volgt gewijzigd: Schiedam Vlaardingen Zuid tijdens het optreden in theater DeSchuurkerk. Maassluis De leerlingen van de Vlaardingse scholengemeen schap Westland-Zuid lieten zich gisteravond van hun beste kant zien. Tijdens de open-podiumavond in theater De Schuurkerk in Maassluis zorgden de scholieren voor een swingend begin van de avond. De variatie was groot en dat verraste het publiek duidelijk. Van klassiek en jazz tot pop. Of het nu ging om stukken van Handel of Dave Brubeck. de leerlingen brachten het met Inzet en enthousias me. Tot zichtbaar genoegen ook van muziekdocent J. Timmer van de Vlaardingse scholengemeenschap. De leerlingen, die allen het vak muziek in het eindexamenpakket hebben, krijgen vier uur les per week. Aan de orde komen dan on dermeer de algemene muziekleer, de muziekgeschiedenis en de praktische vorming. „Twee tot drie keer per jaar treden de leerlin gen op. Dat is echt een hele belevenis. Wat ze geleerd hebben in de praktijklessen, kunnen ze dan voor een publiek uitvoeren. Dat is natuurlijk het leukste". s Meer optredens ritten er voor de leerlingen niet in. „Het rijn ten slotte geen professionele krachten. Er zijn ook nog andere vakken waarvoor gestudeeerd moet worden. Veel tijd om op te treden is er dus niet", aldus een enthousiaste, maar realistische Timmer. Afwachten In rotaai volgen 55 leerlingen van het havo/vwo-onderwijs het vak muziek. Timmer: „Het Is ieder jaar weer afwachten welke leerlin- g( n er interesse hebben. Op onze school is gelukkig sprake van een 1 i ihte groei van het aantal leerlingen dat het vak muziek kiest Heb je twee --t-erlingen die muziek willen volgen, dan is het onrea- liistiscf r- ,'c te blijven geven. Gelukkig hebben wij daar geen las' „/land zijn slechts 12 scholen waar muziek als eind- ei» het vakkenpakket is opgenomen". L. van de leerlingen konden onlangs zelf getuige zijn van ec n optreden. „Zoiets werkt aanstekelijk", maakt de muziekdocent duidelijk. „Veel leerlingen gaan door in de muziek als ze Westland- Zuid verlaten. Ze gaan naar de universiteit voor muziekweten- sc lappen of kiezen vooreen instrumentale richting". V jaardingen Het weer speelt d»ze week veel automobilisten j arten. De Vlaardingse politie liad het vanmorgen druk met <ren reeks kettingbotsingen op de rijksweg. Waarschijnlijk als gevolg van mist knalden op het traject Vlaardingen/Rotterdam op zes plaatsen auto's op elkaar. In alle gevallen waren daarbij twee of drie auto's betrokken. Niemand raakte gewond. Eerder deze week, op dinsdag/ turfde de politie botsingen waarbij twintig auto's waren bd-C trokken. Toen waren gladde- wegen de oorzaak. Vlaardingen Vlaardingen is boos. Boos op Botterdam, omdat die stad op het laatste nippertje heeft besloten de elektriciteit starieven met tien procent te verhogen. „Wij krijgen tegen- wil en dank ruim twee ton extra winst op het GEWB", aldus Ge rard Boender (PvdA). Alle par tijen waren het erover eens, dat dat voordeel de gemeente niet toekomt. „Terugbetalen", was 4 hun eensluidende standpunt. Vooral door SP en radicaal links werd de handelwijze van het Rotterdamse gemeentebestuur fel veroordeeld. De andere par tijen leggen zich er inmiddels bij neer, dat Vlaardingen voor wat betreft de levering van elektri- cïteit' contractueel gebonden is aan Rotterdam. Zo niet echter de PSP. „Wij zijn 1 toch niet met Rotterdam ge- - trouwd, elektrisch gesproken", 4 vroeg Arnold van Kalken zich af. Hij diende een motie in, waarin het college werd ge- vraagcide mogelijkheden te be kijken om het contract met Rot terdam af te kopen. De overige partijen, uitgezonderd de SP, za gen aaar niet veel heil m. „Wil de heer Van Kalken ons deze flauwekul besparen", vroeg CD A'er Cees Bot. De felste aanval kwam van SP'er Remi Poppe, die de PvdA van regelrechte politieke op- 1 lichting beschuldigde. „De PvdA heeft het voor het zeggen 1 in Rotterdam, de PvdA heeft 1 het voor het zeggen in het be- stuur van het Energiebedrijf Zuid-Holland, de PvdA heeft - het voor het zeggen in Vlaardin gen, In het beleidsprogramma van hel PvdA-college staat, dat de winsten van het GEWB om laag zullen gaan. Dat gebeurt niet Andere oplichters worden in de gevangenis gedonderd, po litieke oplichters niet". Wethouder IJsbrand van der Velden beloofde, dat het ge- - meentebestuur- opnieuw gaat 1 proberen een beter contract met w Rotterdam in de wacht te sle- pen. In juli kan het huidige con- 4 tract worden opgezegd. Ook de PvdA'er zag liever, dat Vlaar- J dingen zelf de tarieven voor elektriciteit kon vaststellen. t Het college zal onderzoeken hoe de extra winst aan de energiege bruikers kan worden terugbe taald. „Maar wij moeten niet te veel grote woorden gebruiken, want dan maken we ae mensen blij met een dooie mus", vond Van der Velden. „Het gaqt om twee knaken per gezin. Twee harde knaken, niet meer en niet minder". Schiedam Wijkcentrum -De Erker verzint de meest vreemde ruilbeurzen. Zorgde Theo,Kemna tijdens de vorstperiode voor schaatsbeur- j zen, nu het carnaval zo onder- hand aanbreekt komt er uiter- aard een carnavalsbeurs. Wie rare kleren heeft of andere attributen, die bij die olijke tijd passen, kan ze op vrijdag 13 fe- bruari komen verkopen, maar t de spullen moeten wel van goe- de kwaliteit zijn, en ook heel en - schoon. /Twintig procent van de op- orengst gaat naar de organisatie. De beurs is vrijdag over een week van half twee tot vier uur, a -■de.kleding kan 's ochtends wor- den gebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1