Deskundigen vrezen afbraak van gif wijk Triest verhaal kan officier niet vermurwen MSV'71 mag borrel blijven schenken Hafkamp kiest voor handhaven Federatie Tramlijn óf station Kethel VLAftRBINGS SAfiBLAB SCHIEOAMSOHE COURANT NIEUWE WATERWEG COUUUfT Vrouw wil in brandend huis blijven 1 Kerstmarkt brengt 22.000 gulden op Veerdienst blijft in trek Tweeënhalf jaar voor 25 inbraken Suizende oren... Nieuwbouw met café De Wetering op de kabel Carnaval bij Lentefeest VRflDAG 6 FEBRUARI 198'/ Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 ;een aan. uit- out, Bol, any van sen, udy I toe- I Jacques J. Koedood over handigt de opbrengst van de kerstmarkt aan Bram van Dorp. De directeur van het Visserij museum, Joop van Dorp (midden), geniet zichtbaar. Vlaardingen De jubileumcommissie die geld inzamelt voor uitbreiding van het 25 jaar oude Visserijmuseum heeft bijna 350.000 gulden in kas. Bram van Dorp, de voor zitter van die commissie, kreeg gistermiddag uit handen van Jacques J. Koedood 22.000 gulden. Dat was de opbrengst van de kerstmarkt die de serviceclubs eind vorig jaar hielden in de Lijnbaanhallen. s Met het geld wil de jubileumcommissie het jarige museum in staat stellen een perme- nente tentoonstelling in te richten op de binnenplaats. Daarvoor wordt een maquette van de Vlaardingse haven in de vorige eeuw gebouwd. De kos ten van dat ambitieuze plan be dragen een half miljoen gulden. De commissie heeft goede hoop dat dat bed rag binnenkomt. De opdracht voor de bouw is al verstrekt. De fondsvorming verloopt een stuk moeizamer dan de jubi leumcommissie in haar optimis me had verwacht. „Maar wij zijn niet gestrand", zei voorzit ter Bram van Dorp. „We liggen op koers". De commissie heeft fondsen, bedrijven en particu lieren. verzocht om steun. In maart wordt nog een straat collecte gehouden om het be drag aan te vullen. Maassluis De veerdienst tus sen Maassluis en Rozenburg blijft ïn trek. In het derde kwar taal van vorig jaar namen de ontvangsten met 21 procent toe in vergelijking tot hetzelfde kwartaal van vorig jaar. De op brengst was ruim 966.000 gul den; in 1985 bijna acht ton. De gemiddelde stijging In het eerste halfjaar van 1986 bedroeg elf procent. De hogere inkomsten zijn voor al het gevolg van de drukte tij dens het gedeeltelijk afsluiten van de Beneluxtunnel in juli van het vorige jaar. De wachttij den liepen toen in de spitsuren wel eens op tot een uur. In het kwartaalrapport wordt gesigna leerd dat door die wachttijden de agressiviteit onder de auto mobilisten toenam. Zelfs de ver keersregelaars op de opstelter reinen werden bedreigd, waar door het noodzakelijk was twee man in te zetten.' De toename van het aantal overgezette voertuigen was er zowel bij de personenauto's als de vrachtwagens. Van de eerste categorie werden er 161.955 overgevaren wat ruim dertig duizend meer is dan in dezelfde periode van 1985. Het aantal overgezette vrachtauto's 'nam met ruim zeshonderd toe en kwam op 3778. In totaal is het een toename van 24 procent. Rotterdam Henk, een 31-jarige Vlaardinger, hoorde de eis van of ficier van justitie mr. Hendrikse ontdaan aan. De aanklager van de Rotterdamse rechtbank eiste twee ënhalf jaar gevangenisstraf voorde 25 inbraken, die Henk in het afge lopen jaar op zijn conto heeft ge schreven. De meeste van die inbra ken pleegde hij in Vlaardingen. Op 29 oktober van het vorig jaar liep Henk samen met een kame raad voor de zoveelste keer tegen de lamp. In Cape 11e aan den IJssel trachtte hij met een valse sleutel een woning binnen te komen. Hij maakte daarbij echter zoveel la waai, dat de omwonenden wakker werden. Ook de huiseigenaar werd gewekt De gewaarschuwde politie greep Henk en zijn maat in de kraag. Gistermorgen stond alleen Henk voor rechtbankpresident mr. Len- sink-Bosman. Bij zijn arrestatie in Capelle was de aan heroïne ver slaafde Vlaardinger 'leeggelopen'. Hij biechtte de Capelse politie tal van inbraken op, voornamelijk ge pleegd in zijn woonplaats. Vanaf juni 1986 tot aan zijn aanhouding had Henk met verve de valse sleu tel gebruikt. Videorecorders, geld en persoonlijke bescheiden wissel den van eigenaar. Ook maakte hij zich schuldig aan diefstallen in de Hema en bij V D. De Vlaardinger stond gistermor gen terecht voor de mislukte in braak in Capelle en twee vergelijk bare delicten in Vlaardingen op 21 oktober 1986 Als het daarbij geble ven was zou het wel meevallen, vond mr. Lensink-Bosman. Maar een blik op het uitgebreide straf blad van de verdachte maakte de zaak een stuk ernstiger. In 1970 stond Henk, 14 jaar oud, voor het eerst voor de kinderrech ter. Hij bleef 'vaste klant' aan de Noordsingel. In 1982 moest hyi twee jaar opknappen. Na het uitzit ten van die straf ging het een tijdje goed met hem. Maar hij kwam op nieuw aan de drugs en pakte de draad van de inbraken weer op. De Vlaardinger betoogde voor de rechtbank al zo'n vier jaar 'clean' te 2ijn. Dat nam mr. Lensmk-Bos- man met een korreltje zout. „U ge bruikte zelfs nog heroïne naast uw methadonkuur". „Alleen de laatste tijd", repliceerde de verdachte. Kwalijk De officier van justitie lichtte zijn eis kort toe. „Woninginbraken zijn een kwalijke zaak. De slachtoffers ondervinden daarvan nog lange tijd de naweeën. Ik eis tweeëneen half jaar gevangenisstraf". Henks raadsvrouwe was het daar mee oneens Zij vroeg om drie maanden straf, de periode van voorarrest, zodat haar cliënt direct naar huis kon. Zij achtte de drie in braken bewezen, maar de overige zaken niet. „Dat kun je met zo zwaar in de straf doorberekenen". Daarnaast schetste zij het trieste verleden van de Vlaardinger. De problemen van de laatste tijd waren het gevolg van een fikse GEB-schuld. Henk trachtte door te lenen die af te lossen, maar dat luk te niet. Bij zijn ouders aankloppen, die al zoveel voor hem hadden ge daan, wilde hij ook met. Inbreken leek de laatste oplossing „Hij wilde toch het goede aoen", pleitte de ad vocaat. „Van tweeeneenhaif jaar schrik ik, dat is ongelooflijk hoog. Het zou goed zijn dat hij snel weer naar zijn ouders kan, want hij is hen tot een grote hulp". De officier was wederom kort: „Een triest beeld, maar dat geldt zo vaak dit soort verdachten. Hij heeft anderen zwaar benadeeld. Dat moet worden bestraft". Uitspraak over twee weken. door CHRIS WOERTS Maassluis Het nader on derzoek naar de gesteldheid van de funderingen in de Maassluise gifwijk Steen- dijkpolder kan grote conse quenties hebben voor de be woners van de gifwijk. Als de bange vermoedens van de deskundigen uitkomen, kan het uitdraaien op een tota le ontmanteling (lees: afbraak) van de wijk. Een aantal woningen in de wijk is dermate verzakt, dat wordt ge vreesd dat er iets mis is met de constructie van de heipalen. Voor het heien zijn zogenaamde vibropalen gebruikt „En die zijn omstreden", aldus ir. H.J.M. La- mers, deskundige uit de werk groep sanering van de commissie bodemonderzoek Steendijkpol- der (CBS). „De vibropalen. zijn bijvoorbeeld ook gebruikt voor de bouw van het Dijkzigt-zieken- huis in Rotterdam en die funde ring zweeft als het ware. Er zijn. al talloze rapporten over versche nen. De palen deugen veelal niet In de Stéendijkpolder is ook nog eens voor een goedkope oplossing gekozen. Twee palen per draag- muur, in plaats van drie. Is één paal aangetast, dan kan de ande re paal dat niet opvangen", maakt een weinig optimistische Hamers duidelijk. Palen kunnen gebroken zijn: „In dat geval kun je niets anders concluderen dan dat de huizen moeten worden af gebroken", is Harm Woudstra, voorzitter van de CBS, duidelijk in zijn commentaar. „Ik ben inderdaad bang dat er palen geknapt zijn", stelt ir. La- mers. „Er is duidelijk een pro- Maassluis De horecavergun- nïng van de Maassluisse voet balvereniging MSV '71 wordt niet ingetrokken- Elf uitbaters uit de eerste stad aan de Water weg hadden het college daar ■wel om verzocht, omdat het een volledige vergunning betrof: naast zwak-alcoholisehe dran ken, mogen ook sterke dranken zoals jenever en cognac ge schonken worden. De plaatselijke horeca stelde dat het niet juist is, dat bij een sport vereniging ook sterke drank verkocht wordt „Oneerlijke concurrentie", stelde een verte genwoordiger van Horeca Ne derland, tijdens de zitting van de commissie voor de bezwaar schriften enkele weken gele den. De drank- en horeca wet laat het schenken van sterke drank toe. De plaatselijke overheid kan be perkende maatregelen treffen, zoals het alleen toestemming ge ven voor het schenken van zwak-aleoholisehe dranken. Alle verenigingen en buurthui zen in Maassluis beschikken echter over een volledige ver gunning. Om alleen MSV '71 aan te pakken gaat de gemeente Maassluis te ver. Het college van burgemeester en wethouders is wel van me ning, dat er opnieuw een discus sie op gang moet komen over het vergunningenbeleid. In de raadscommissie zal daar binnen afzienbare tijd over gepraat worden. Voor het eerst sinds jaren was er gisteravond weer eens een popconcert in de Vlaardingse Lfjnbaanhal. De nieuwB stichting Free Experience haalde voor haar eerste concert de har- drockgroep Helloïse naar Vlaardingen. Dat werd dus voor de ruim honderd enthousiaste be zoekers een forse aanslag op de gehoororganen. Met suizende oren stond het publiek rond midder nacht weer op straat. Schiedam Het projectteam Sehiedam-Oost moet bij de bouwplannen voor het Boer- haaveplein rekening houden met een nieuw café, vinden bur gemeester en wethouders. Als er gesloopt wordt, verdwijnt ook café Thalia en daar moet een nieuwe zaak voor in de glaats komen, is de boodschap, [et dïchtsbijzijnde café is De Kleine Confianee, beneden aan de Rotterdamsedijk. Andere ca fés, dichter bij het centrum, zijn gevestigd op het bovendijkse deel van de Rotterdamsedijk; The Pub, Paragon en Boulevard (Damen). De gemeente heeft overigens nog niet alle huizen rond het Boerhaaveplein kunnen ver werven. Sommige bewoners lig gen dwars. De gemeente heeft - nu contact met het adviesbu reau voor onteigening De Boer. Schiedam De Schiedamse suggesüe, dat in plaats van rijks weg 19 beter een tramlijn naar Delft kan worden aangelegd, is mogelijk niet meer dan een al ternatief voor een toekomstig NS-station Schiedam-Ketbel. Dat blijkt althans uit een inter view, dat nieuwe Voorwaarts- redacteur Vincent de Valk hield met gedeputeerde Hans van der Vlist. De gemeente Schiedam en ook Van der Vlist, die hier adjunct directeur gemeentewerken is geweest, streven al ruim tien jaar naar de realisatie van een station Kethel. Die extra halte tussen Schiedam en Delft zal de nieuwbouw in wijk Spaland en ook de rest van Schiedam- Noord moeten ontsluiten, om op die manier de druk op verkeers wegen te verminderen. Van der Vlist is lijsttrekker voor de PvdA bij de verkiezingen voor Provinciale Staten, op 18 maart. Van der Vlist laat Voor waarts weten dat hij* definitief voor de politiek gekozen heeft, in plaats van voor een ambtelij ke loopbaan. Hij zal als gedepu teerde terugkeren naast com missaris der koningin Schelto Patïjn, die donderdag 12 februa ri naar zaal Irene in Schiedam komt voor een spreekbeurt. Van der Vlist voelt vooreen col lege van GS zonder het CDA. bleem bijgekomen. Je spreekt in dat geval met meer over de ge volgen van de bodemverontrei niging, maar over fouten die tij dens de bouw zijn gemaakt. Je kunt het vergelijken met de af faire rond de zakkende Zanevel der in Maassluis". Het nader onderzoek naar de staat van de fundering gaat op zeer korte termijn van start. Bin nen een maand komen de onder zoekers met de eerste conclusies. Over drie maanden moet de defi nitieve rapportage rond zijn. Het onderzoek zal zich, zeer tegen de zin van de CBS, toespitsen op de 233 huurwoningen in het oosten van de wijk. De koopwoningen in het weste lijk deel worden vooralsnog bui ten beschouwing gelaten. Wel zal worden bekeken of de conclusies in het rapport ook gelden voor de rest van de woonwijk. „Een heel vreemde zaak", noemt Hamers de gang van zaken. „De gemeen te Maassluis heeft belang bij het onderzoek, omdat het eigenaar is van de huurwoningen. De kosten van het onderzoek worden voor de helft betaald door de provin- de. Het onderzoek is van groot belang voor de gemeente. Maar ook voor de eigenaren van de woningen. De gemeente wil ech ter niet dat naar de toestand van de funderingen van de koopwo ningen onderzoek wordt gedaan, omdat ze daar niets mee te ma ken heeft Dat is een zaak voor de eigenaren, werd ons duidelijk ge maakt". Het onderzoek, dat tussen de 50.000 gulden en 100.000 gulden kost, valt niet onder de interim- wet bodemsanering (IBS). „Het standpunt van de gemeente is vreemd", vindt ook Harm Woud stra „Er wordt onderscheid ge maakt tussen huurders en ko pers, terwijl het toch om een ge meenschappelijk belang gaat Het is te hopen dat uit de eerste gege vens blijkt dat ook het westelijk deel van de wijk onderzocht moet worden". Afbraak van de wijk, zo heeft de CBS becijferd, kost, inclusief de verplaatsingskosten van de be woners, tussen de 180 en 190 mil joen gulden. Een optimale sane ring van de giftige grond, zo heeft de commissie altijd gesteld, komt uit op zo'n 300 miljoen gulden. Van belang bij het funderingson- derzoek zijn de heigegevens. Van de huurwoningen zijn alle gege vens bekend, maar van de koop woningen is niets meer te achter halen. Die gegevens zouden in het bezit van opdrachtgever van de bouw Euro-woningen moeten zijn, maar tot op heden is nie mand er ïn geslaagd ze boven wa ter te krijgen. „Tijdens de bouw is er toezicht", aldus Lameis. „Ook de gemeente heeft daarin een taak. De gemeente zou ook gege vens moeten hebben, maar er is niets. Zo kun je niet nagaan of er tijdens de bouw fouten zijn ge maakt. De gegevens zijn van be lang omdat er sprake is van one venredige verzakkingen. Ver bo- ven de normale maatstaven". Zie verder pagina 15 De brandweer was meer dan een uur bezig met het bluswerk. De hoofd bewoon ster slaat verslagen het tafereel gade. Vlaardingen -Een uitslaande brand heeft gisteravond flinke scha de aangericht in een hoekpand op de Binnensingel. De 77-jarige hoofdbewoonster werd om half elf gewaarschuwd dat op de etage boven haar brand woedde. De brandweer had veel overredings kracht nodig om de vrouw er van te overtuigen dat het beter was het pand te verlaten. De vier onderhuurders waren tijdens het uit breken van de brand afwezig. De brandweer, die ruim een uur nodig had om de vlammen onder controle te krijgen, kon niet voorkomen dat er voor een aanzienlijk bedrag brand - en waterschade werd aangericht. Brandweer en re cherche onderzoeken vandaag hoe de brand is ontstaan. Schiedam Van welzijnswet houder Luub Hafkamp hoeft er geen centraal orgaan te komen, dat de financiële administratie van verschillende Schiedamse organisaties gaat voeren. Haf kamp spreekt een voorkeur uit voor het handhaven van de Fe deratie, het onlangs door vrou wengroepen en andere instel lingen versterkte kantoor aan de Overschiesestraat Het voor lopige standpunt van de WD- weth ouder betekent dat er bij de Federatie opgelucht ademge haald zal worden. Dinsdag 17 februari vergadert Hafkamps welzijnscommïssïe over twee voorstellen, die on langs werden gedaan door een ambtelijke werkgroep. Die voorstellen verschilden totaal van elkaar. In het eerste advies werd gesproken van één ge meenschappelijk administratie kantoor, het andere mikte op handhaving van de Schiedamse Federatie van instellingen voor sociaal-cultureel werk en sa menlevingsopbouw. Hafkamp heeft vooruitlopend op de dis cussie in zijn commissie al geko zen voor het tweede model. Maar dat betekent wel, dat er nog een aantal maatregelen ge nomen dient te worden. Alleen met handhaven van de Federa tie is het gemeentebestuur er niet uit, want de financiële ad ministratie van een aantal in stellingen is dringend aan ver betering toe. En daarom vindt de ambtelijke werkgroep, dat als ook de gemeenteraad kiest voor handhaven van de Federa tie, er op zijn minst aan een pro gramma van eisen moet zijn voldaan. Behalve dat elke ge subsidieerde organisatie In het welzijnswerk de mogelijkheid moet behouden met behulp van een eigen bureau de financiële administratie te verzorgen, moet daarnaast gezorgd worden voor een deskundige begelei ding van alle vrijwilligers die hierbij betrokken zijn. De be grotingen en rekeningen kun nen dan zo uniform mogelijk worden opgesteld. Het Venfica- tiebureau van de Vereniging Nederlandse Gemeenten kan vervolgens worden aangewezen als controlerende instantie. Daarnaast kan een besparing, worden gevonden door voor zichtig te snijden in het finan- cieel-administratief budget van de VVV, de Raad voor het Be- jaardenwerk-, kinderdagverblijf Katja en toch ook de Federatie. Het geld, dat uitgespaard wordt kan worden aangewend voot instellingen, waar de boekhou ding verbeterd moet worden. Vlaardingen De stichting christelijke omroep De Wete ring zal voortaan op de eerste maandag van de maand twee uur lang programma's met een religieus tintje verzorgen, als onderdeel van de programma's van Omroep Vlaardingen. Al jarenlang kunnen de bejaar den van De Wetering de uitzen dingen beluisteren. De werk groep, die zich met de prop- grammering bezig hield, wilde echter de vleugels uitslaan Piet Rikxoort: „ïn De Wetering zijn de programma's een enorm suc ces, Mensen blijven ervoor thuis, zeggen er zelfs visite voor af. Daarom leek het ons een goed idee om via de kabel ook de rest van Vlaardingen kennis te laten maken met onze pro gramma's". De werkgroep wordt nu een stichting. Vandaag passeerde bij notaris mr. P. Kroesen de acte. Tijdens de uitzendingen komen verscheidene onderwerpen aan bod. Zo is er ruimte voor ver zoekplaten, is er een meditatie en zijn er bijvoorbeeld reisver slagen, Ook is er ruimte voor in woners van Vlaardingen om op de programma's te reageren. De presentatie is in handen van Han van Bruinnesse en Knjna Kouwenhoven. Schiedam Niet alleen De Rietzeilers vieren, carnaval, ook de stichting Lentefeest laat het feest niet zomaar aan zich voorbijgaan. In het eigen onderkomen aan de Tuin- laan wordt dit jaar een aan gepast carnaval gevierd. Het feest is toegankelijk voor een ieder, die om wat voor reden dan ook niet naar een ander carnavalsfeest kan of wil. Lentefeest denkt daarbij vooral aan bejaarden, eenza men, minder validen en ge handicapten. Op zaterdag 14 februari zijn de carnavalsvierders vanaf half twee welkom ïn het ver enigingsgebouw. Wat er pre cies op het programma staat, is nog niet helemaal duide lijk. Een koffietafel zal even wel niet ontbreken. Wie het feest mee wil vieren, kan contact opnemen met Lente feest, Tuinlaan 64 ïn Schie dam, telefoon 426.00.27.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1