Wim de Haan ziet het niet als een geintje 'Elke ambtenaar krijgt te maken met automatisering' Vrije Liggers: grond terug mmm itomg cdubani Schiedamse wegen bezaaid met spijkers Kkrrrrrrrrt opent Slenrdam de ogen Ing. Den Hond: eerst onderzoek afwachten Sint Jozef klaagt bij Deetman over vervanging zieke leraren VLAARBINGS DAGBLAD SGHfEÖAMSOHE COURANT Uitspraken steuncomité makreelrokerij vallen verkeerd Inbreker slaat op de vlucht Auto van kade geduwd Jongens betrapt Botsing op trambaan Zusjes stelen Steendijkpolder Klem achter vorkheftruck MAANDAG 9 FEBRUARI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 435055? - sportredactie: 4345209 Schiedam „Al jaren pro beer ik de bokssport een goede naam te bezorgen. En dan komt er ineens iemand die denkt een geintje uit te halen met die Wimpie de Haan. Dat ik wel even een blik body builders zal opentrekken! Een blik! Nou, ten eerste ga ik er van uit dat die jongens die bij mij trainen allemaal een ka rakter hebben, dus allemaal bijzondere mensen zijn, dus een uitdrukking als blik open trekken zal je mij nooit horen gebruiken. Ten tweede heb ik geen body-builders, maar alle maal mensen die een mooie sport beoefenen. En ten derde kan ik mijn eigen boontjes wel doppen". Wim de Haan wil dat wel even gezegd hebben. Hij heeft zich flink kwaad gemaakt, toen ie mand van het comité Behoud Ambachtelijke Rokerij (BAR) onlangs suggereerde dat de be kende Schiedamse boksschool- houder wel een paar mannetjes zou optrommelen om het comité te steunen. Dat zint De Haan he lemaal niet Voor hem is het bok sen een beleving, waarbij mensen op een gezonde manier met hun lijf omgaan en waarbij ze sportief met elkaar bezig zijn, en hij heeft er een hekel aan als sommigen het boksen niet anders kunnen zien dan als vechtjasserij. „Die Peter Pijpers van dat café Podium kwam naar mij toe en vroeg of ik zitting wou nemen in dat comité, om de makreelrokerij van Geerlings te behouden. Nou ken ik mevrouw Geerlings goed, want haar dochter zit bij mijn zoon Edgar in de klas, en het is een vriendelijke, zeer hard wer kende vrouw, altijd voor dag en dauw op om haar man te helpen met de makrelen. Dus wie sym pathiseert niet met die mensen? Maar ik heb tegen die Pijpers ge zegd: nee, aan een comité doe ik niet mee, maar als je met een handtekeningenlijst komt, ben ik de eerste". Van het comité zinde het de 57- jarige De Haan al niet, dat de af korting BAR onmiskenbaar een knipoog was naar café Podium. En zo werd de aandacht afgeleid van de makreelrokerij en ver legd naar het café, waarvan het Wim de Haan keer op keer stoort, hoeveel lawaai eruit komt „Ik woon veel verder aan de Bange Haven, maar mijn boksschool is zoals je weet tegenover Podium. Ik zat pas thuis met bevroren lei dingen en toen heb ik in mijn boksschool geslapen. Edgar riep vanuit bed: papa, waarom heb je de tv zo hard aan staan? Ik zei: nee jongen, dat is de tv niet dat zijn die lui van de overkant". „Iedereen klaagt erover. Die Pij pers veroorzaakt zelf de meeste overlast van de Lange Haven. Het is een tijdje goed gegaan, maar nu loopt het soms weer de spuigaten uit Het valt mij op, dat er rondom nogal wat woningen te koop staan. En mijn klanten klagen er ook over. Ik ben geen zakenman, ik ben maar een doodgewone jongen uit de Gor zen, maar ik vind dat de mensen bij mij rustig in de sauna moeten kunnen zitten, af op hun gemak een sateetje moeten kunnen eten. Die keiharde muziek geeft dan geen pas. Ik wil niet hebben dat ze aan de overkant hun brood verdienen, als dat ten koste gaat van de sfeer In mijn school. Laat ze daar op hun manier met jonge ren bezig zijn, met veel drank en zo in hun lijf... bij mij gaan de jon geren op een gezonde manier met hun lijf om". Wim de Haan heeft geweigerd Peter Pijpers boksles te geven, want hij wil vrijuit kritiek kun nen leveren op cafélawaai en dat wordt moeilijk als je in een ande re relatie tot elkaar staat, vindt hij. Wat de makreelrokerij betreft, want daar ging het uiteindelijk om, vindt Wim de Haan het on voorstelbaar dat mensen die pas aan de Lange Haven 2ijn komen wonen, Van Dop en Van Hulho- ven, zomaar actie durven te on dernemen tegen een bedrijfje dat er al jaren zat „Kunnen die twee zich dat wel moreel veroorlo ven?" vraagt De Haan zich af. En hij mompelt iets, waarin nog net toeven' verstaanbaar is. Hij wordt nog een keer boos om dat 'geintje' over een. blik open trekken, maar loopt dan naar de tafel, waarop zijn dichtbundeltje en een schrijfblok liggen. Ge dichten schrijven is een andere liefhebberij van hem. Daar heeft hij al een paar keer blijk van ge geven, in Salon de Harmonie in Vlaardingen en bij de Schiedam se galerie Hachmang Moes man. Ook schrijft hij zijn hele le ven van zich af, want hij is bezig aan een autobiografie, die hij in december hoopt af te ronden. Wethouder keesvander- windt opent het computer-u leslokaal. J.A. de Kok van de centrale perso neelsdienst kijkt over zijn schouder mee. Schiedam Een vrouw in de Ampèrestraat heeft vannacht enkele angstige ogenblikken doorgemaakt. Rond drie uur1 schrok zij wakker van geram mel aan de voordeur. Vanuit de gang zag zij dat het ruitje van de voordeur was ingeslagen en dat een arm door het gat naar het slot tastte. De vrouw begon te gillen en de arm van de inbre ker met haar vuisten te bewer ken. Toen deze er niet snel in slaagde het slot open te maken, trok hij zijn arm terug en sloeg op de vlucht Vlaardingen Vijf jongens uit Schiedam en Vlaardingen heb ben in de nacht van 2aterdag op zondag een personenauto met aanhangwagen over de kade muur van de Westbavenkade geduwd. De auto kantelde en kwam terecht op de boot Alba tros. De aanhangwagen bleef op de kade hangen. De auto was to tal-loss, de boot zwaar bescha digd. De vijf iongens zijn door de politie aangehouden. Maassluis De politie van Maassluis heeft twee jongens op heterdaad betrapt, toen zij pro beerden in te breken in café Oporto aan de Noorddijk. Tegen zes uur gistermiddag kreeg de politie van omwopenden de tip, dat twee jongens bezig waren in te breken. Schiedam Afspraken met een gemeenteambtenaar hebben niet geholpen: tot zijn schrik bemerkte voor zitter Goof Hendriks van de Vrije Liggers dit weekeinde, dat een buurman een door de watersportvereniging ge bruikte lap grond aan de Schie in bezit had genomen. En vrijdag nog had de ambte naar hem verzekerd, dat het stukje grond door de Vrije Lig gers gebruikt mag blijven wor den. „Misverstandje", kr Hendriks zondag te horen. Hij is er kwaad om, heeft inder- haast een brief geschreven aan de sportraad, B en W, de koninklijke Nederlandse watersportvereni ging (KNWV) en dé courant („neemt u ons niet kwalijk dat deze brief niet zo is opgezet als een jurist dat doet", zo eindigt de brief). Hendriks zal vandaag de gemeente ook mondeling verzoe ken om de grond terug te krijgen, die al vele jaren bij de Vrije Lig gers in gebruik was en onlangs in samenwerking met de haven dienst en gemeentewerken keu rig werd opgeruimd. Oude wrak ken lagen er, gezonken boten. Maar nu het terrein schoon was, pikte de buurman het eensklaps in. Die buur heeft Hendriks laten weten, dat hij toestemming van de gemeente heeft. Maar de wa tersportvereniging had zelf al va ker gevraagd het lapje in erf pacht te mogen nemen. De reac tie, die Hendriks dan kreeg: „Zo lang de baas niks zegt, laten we het maar zo". Daar zijn we nu mooi mee, koert Hendriks. „Had den we het maar zwart op wit ge vraagd!" SchiedamDuizenden asfaltspijkers uitgestrooid op belangrijke verkeerswegen in Schiedam hebben de politie gisteravond en vannacht voor een raadsel gesteld. Hond tien uur 's avonds wer den de korte spijkers met hun brede kop in grote aantallen aan getroffen in de Lange Nïeuwstraat, de Oranjestraat, bij Over de Vesten en op de Nieuwe Haven. Om twee uur 's nachts kwamen er opnieuw meldingen binnen dat automobilisten die over de Burgemeester van Haarenlaan en de Vlaardingerdïjk reden', gro te kans hadden op een lekke band. Ook op de Burgemeester Knappertlaan en enkele zijstra ten daarvan was het wegdek be zaaid met spijkers. Veegploegen van de openbare nutsbedrijven moesten tot twee maal toe uitrukken om de massa gevaarlijke stukjes metaal op te ruimen. De politie liet in allerijl honderden stencils met een waarschuwing drukken en stopte die onder de ruitewissers van in de getroffen straten geparkeerde auto's. Bij die operatie liep een po litieauto een lekke band op. De politie vermoedt dat het om een 'grap' gaat Ook de nutsbe drijven tasten in het duister om trent de herkomst van de spij kers. Twee jaar geleden werden op nagenoeg dezelfde plaatsen in de stad spijkers op het wegdek aangetroffen. De daders werden nooit achterhaald. Schiedam Twee mannen van 18 en 30 jaar zijn met hoofdwon den in het ziekenhuis beland nadat zij op de 's-Gravelandse- weg met hun auto op een tram paal waren gebotst De bestuur der was de trambaan opgereden omdat hij 'gesneden' werd door een andere automobilist De wa gen was total loss. De RET moest bussen inzetten om passa giers van het gestremde tram verkeer naar hun bestemmin gen te vervoeren. Vlaardingen Twee Rotter damse zusjes, 16 en 19 jaar oud, zijn zaterdagmiddag op het Liesveld in Vlaardingen aange houden wegens winkeldiefstal. De twee hadden al een paar blouses, een trui en een ketting ontvreemd. Tegen de zuq'es is proces-verbaal opgemaakt Eén van de strapatsen, dia na de opening van de expositie bij Hachmang a Moesman als gebruikskunst zal worden beschouwd. door KOR KEGEL SchiedamNotabelen, kunstenaars, zowaar een enkel gemeen teraadslid bij Hachmang Moesman: bij elkaar zoveel mensen dat amper te zien is wat er allemaal tentoongesteld wordt Och kwestie van geduld. Na tweeëneenhalf uur begint de galerie eii> delijk weer galerie te worden in plaats van ontmoetingscentrum. Een vettig pakpapiertje, opgeprikt aan de deur, maakt duidelijk dat alle makrelen verorberd zijn. Cultureel Schiedam heeft de rokerij van Geerlings eer bewezen. ter, als de trouwste bezoekers af gemarcheerd zijn naar café Podi um, zal Frits Wanrooy, want zo heet hij, er nog lyrisch over doen. Er is ;n 'Sleurdam', zoals Harr Wiegman zijn stad de laatste da gen pleegt te noemen, iets losge woeld, want even later beklimt ook Henk Bonzet de piano, ter wijl Bram Uil uit het hoofd ci teert uit eigen werk. Zijn de oger zondagmiddag opengegaan? Men lijkt wel weer creatief. Arrogant Reinhardt heeft zijn werk hand jes en voetjes gegeven: dan is het af. Henderïckx vouwt zijn werk stukken om pilaren heen, langs hoeken in de galerie. Had hij ei genlijk vong jaar in Schiedams Stedelijk Museum al willen doen, maar daar lenen de zalen zich ex- niet voor. Galerie Hachmang Moesman rilt van spanning: de opbouw, de inrichting, is arro gant, grotesk en tegelijk poeslief. Een muurschildering in zwarten geel wil Reinhardt desnoods thuis komen maken in cyclaam- roze. Hij is leerling geweest van Sjef Henderïckx op de kunstaca demie in Den Haag en al meteen had de leraar 'contact' met Jans mentaliteit Wat kijkt iedereen zondagmiddag vrolijk! Niet die serieuze gezichten, die op menige Belangrijke Tentoonstelling rondgaan. Kkrrrrrrrrt blijkt Naarmate het later wordt, is be ter te zien welk een mesjokke ex positie Kkrrrrrrrrt: is. Grote doe ken van Jan Reinhardt, kleine schilderijtjes van Sjef Hende rïckx daar eigenzinnig en oncon ventioneel ondergehangen, ze vallen het eerst op. Merkwaardi ge creaturen blijken door het pu bliek als gebruikskunst te wor den gehanteerd: er hangen kle dingstukken aan de ijzeren objec ten, er staan glaasjes op of er ligt een verdwaalde prijslijst, en het zoontje van Bert van Kan hup; pelt over een brok papïermaché heen dat op de grond ligt, uiting gevend aan een zelfde ruimtelijk inzicht als zijn vader de architect Door de bomen van bezoekers heen ontwaart men het bos van vierkantjes, cirkels en* andere strapatsen die her en der op de muur zijn geschilderd. Is hier sprake van logica? Of anders gesteld: zijn wij hier in Schiedam? Zijn dit de jaren zestig in herhaling? Diet Wiegman loopt, terwijl de tentoonstelling zich ontvouwt, met bordjes verf door het publiek, voegt kunst toe door de gebruikte paletten van Reinhardt en Henderïckx te be schilderen naar de voorbeelden rondom. En een pianist, die de arme broer zou kunnen zijn van Jules de Corte, bezingt de schil derijen zoals hij ze heeft gezien door zijn bril met rode glazen. La- spraakmakend, op een gemoede lijke manier. De kritiek richt zich op andere kunstcentra (het mu seum met name), niet op de expo sitie van Reinhardt en Hende rïckx. Daar is deze te markant voor. Diet Wiegman zet zijn beschil derde paletjes op statiefjes, „Ik heb hier een bordje uit het atelier van Sjef, daar hoefde ik alleen maar een kruisje op te schilderen en toen was het precies dat werk van Jan", zegt Diet „Kan je na gaan hoe goed die twee op elkaar aansluiten", is de reactie. Schande Een incident! Dat boort erbij. Hoewel de expositie van Rein hardt en Henderïckx is, legt de iets later binnengekomen Trees Moolhuysen een frappante voor keur aan de dag voor de bordjes van Diet Wiegman. Zij kóópt er twee. Dat is de quintessence van de grap, grinniken Schiedam mers Haagse vrienden van Jan Rein hardt noemen het schande, en maken Jan zo kwaad dat hij bij kans overweegt zijn werk terug te trekken van de tentoonstel ling. Maar een onnavolgbare re denatie van Bram Uil doet hem andere invalshoeken zien, en een redelijk compromis lijkt te wor den gevonden in het gedrieën, door Sjef. Diet en Jan, doen on dertekenen van die bordjes, 't Zijn tenslotte de paletten van Sjef en Jan. De vraag is nu alleen of mevrouw Moolhuysen ze dan nog wil. Maar de expositie lijkt gered. Vlaardingen Geen Vlaardingse ambtenaar kan er onderuit, allemaal krijgen zij in de nabije toekomst te maken met automa-. tïserïng en computers. Om die ambtenaren op te leiden heeft de gemeente in het eigen stadhuis een computer-leslokaal ingerieht.- Wethouder drs. Kees van der Windt opende vrijdagmiddag dat lokaal. Wat is uw functie?, vroeg de Oli vetti-computer en de wethouder tikte: wethoe..., en corrigeerde: wethouder. Wat is uw naam?, vervolgde de computer en de wethouder tikte- keesvander- windt Waarop het apparaat bij dehand antwoordde: u bent dus wethouder keesvanderwindt En Van der Windt sprak: ,,'t Is open. We gaan hetgebruïken". Introductiecursussen, workshops, seminars en ambi-modulen, her en der is het gemeentelijk appa raat de komende twee jaar doen de om de computer onder de knie te krijgen. „Je kunt de automati sering niet meer buiten cfe deur houden", vindt Van der Windt En de computer heeft zijn voor delen. „Het eenvoudige admini stratieve werk gaat verdwijnen en wij kunnen weer werk gaan doen, dat door de bezuinigingen een beetje in het slop was ge raakt", vertelt mr.T.J. de Mol, hoofd van de centrale personeels dienst Of de automatisering ten koste gaat van arbeidsplaatsen kan de wethouder, „moeilijk op voor hand zeggen". Tot 1990 is er in elk geval geen rekening mee ge houden. „Daarna wordt het kof fiedik tcijken", aldus De Mol. Hoeveel beeldschermen er uit eindelijk op het stadhuis en bij de' gemeentelijke diensten komen te staan weten drs. Van der Windt en mr. De Mol niet precies. „Het zuilen er tegen de honderd zijn". „De automatisering staat bij ons nog in de kinderschoenen", aldus_ De Mol. Een Rotterdams compu-I tercentrum werkt aan een infor matieplan en daaruit komt een automatiseringsplan voort. Maar cle administraties van de meeste "diensten zijn inmiddels wel ge computeriseerd. De beveiliging van die bestanden,' —welke bestanden gecombi neerd kunnen worden en wie er toegang hebben tot die gege vensdat laat de gemeente over aan de leverancier. „In beginsel hebben ambtenaren alleen toe gang tot die gegevens die zij nodig hebben voor de taak die zij moe ten verrichten", aldus Van der Windt „Van ons kan verwacht -worden dat wij in redelijkheid, die veiligheid in acht nemen die- op de markt verkrijgbaar is", al dus De Mol. „Maar als zelfe in de computer van het Pentagon kan worden ingebroken, kun je niet verwachten dat dat hier niet mo gelijk is". Maassluis „Nog meer vertraging in het onderzoek is poli-, tiek gezien niet meer verkoopbaar". Ing. C.H. den Hond, di recteur van de dienst gemeentewerken in Maassluis, stelt' het nadrukkelijk. „Daarom ook worden nu de funderingen van de huurwo ningen in het oostelijk deel van de Steendijkpolder onder zocht. Daar zijn alle gegevens over bekend- Op korte termijn kun je daar uitsluitsel over krijgen. Wat de koopwoningen betreft zijn er slechts summiere gegevens beschikbaar. Alle ge gevens boven water krijgen, neemt veel te veel tijd in be slag en die tijd hebben we nu juist niet". Het funderingsonderzoek moet meer duidelijkheid brengen over de toestand van de heipalen. Vol gens de commissie bodemonder- Schiedam De leerkrachten van de Schiedamse basis school Sint Jozef hebben minister Deetman (onderwijs) schriftelijk verzocht om met creatieve oplossingen te ko men om het probleem van de wachtdagen voor zieke leer krachten op te lossen. „Maar tot op heden hebben wij niets uit Den Haag vernomen", aldus een boze directeur Maar ten Ebendoom, „Ik denk dat hij het ook niet weet". Ook op de Sint Jozefschool is het bij ziekte behelpen. „Wij zijn een vrij grote school, dus mogen de zieke leerkrachten pas na twee dagen worden vervangen. Dat kan rare situaties tot gevolg heb ben. Een paar weken geleden waren twee leerkrachten ziek. Dan moetje klassen bij elkaar on der gaan brengen. Dan kun je niet normaal les meer geven. Dan is het meer kinderen zoet houden", weet Eisen doom in middels uit ervaring. Een oplossing ligt niet in het ver schiet. Door de houding van mi nister Deetman kijken veel leer krachten weinig optimistisch naar de toekomst- Eisen doom: „Zo'n actie zoals vorige week in Den Helder, waar alle leerkrach ten ziek thuis bleven, daar heb ben wij best sympathie voor. Maar het gaat wel ten koste van het onderwijs. Van het kind ook en daar Is niemand bij gebaat. Ik kan me de woede wel heel goed voorstellen, want leuk is het alle maal niet". zoek Steendijkpolder is er iets mis met de zogenaamde vibropa- len. Ook bij de gemeente bestaat de indruk dat er iets niet goed zit Huurders klagen over scheuren in de muren en verzakkingen. „Daarom moet er nu snel duide lijkheid komen, Ga je saneren en blijkt clat de funderingen slecht zijn. dan is dat het paard achter de wagen spannen. Daar schiet niemand iets mee op". Het is van de kant van de ge? meente Maassluis geen onwil om niet mee te werken aan een fun deringsonderzoek voor de gehele wijk. „De Algemene Woning stichting Maassluis is eigenaar van de woningen. Die wil graag duidelijkheid en draait ook voor de kosten op. Voor de eigenaren ligt het nu eenmaal andera. Maar tijdens het onderzoek wordt na tuurlijk wel gekeken of de uit komsten geprojecteerd kunnen worden op de hele woonwijk", al-, dus Den Hond. Als uit het onderzoek blijkt dat er inderdaad iets fout zit met de ge bruikte heipalen, dan kan dat af braak van de grootste gifwijk van ons land tot gevolg hebben. .Maar zover wil ik niet vooruit kijken", aldus Den Hond. „Laten, we nu eerst het onderzoek maar afwachten. Pas als de resultaten' daarvan bekend zijn, mag je con clusies trekken". Vlaardingen De 28-jarige Vlaardinger M. Putters heeft za terdagmorgen bij een arbeids ongeval een gebroken rib en kneuzingen opgelopen. De man kwam op een industrieterrein aan de Koningin Wühelmina- haven klem te zitten tussen een muur en een vorkheftruck, die hij vergeten was op de handrem te zetten. Hij werd per ambulan ce naar het Holyziekenhuis ver voerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1