PvdA noemt optreden De Boois schandalig 'Sociale dienst wil minima niet helpen' Vrije Liggers op oorlogspad Streekfunctie centrum valt onderzoekers tegen Konsumenten Kontakt wél blij met folder Zuurstof gestolen Van der Vlist wil TGV-trein HMHDM3 OMAU SCUMSSHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Agnes van Ardenne in vrouwenberaad Positieve discriminatie Hond door ijs Bromfietser in ziekenhuis Botsing door storing in stoplichten Inbrekers voorgeleid Feest na zestig jaar huwelijk Groeiende bevolking Schiedam Beperkte inspraak Van Hogen dorplaan Een bewonersdelegatie overhan digde twee weken geleden ruim 1100 handtekeningen aan de voorzitter van de vaste kamer commissie voor milieu-aangele genheden. In de petitie spraken de bewoners hun bezorgdheid uit over het uitblijven van een oplos sing van de bodemverontreini ging- „Het is diep. diep droevig als de afdeling Maassluis van de PvdA geconfronteerd wordt met een schandalig optreden van onze vertegenwoordigster, al dan niet in haar hoedanigheid van voor zitter van de betrokken kamer commissie", aldus het bestuur in een schrijven aan bet dagelijks bestuur van de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer. De brief bevat felle verwijten aan het adres van mevrouw De Boois: „Zij deinst er niet voor terug bin nen enkele minuten in een war rig verhaal iedereen in Maassluis dusdanig te schofferen, dat lange tijd van herstel van de plaatselij ke betrekkingen nodig zal zijn". Tijdens de ledenvergadering van de PvdA eind vorige week oefen den de leden al kritiek aan het adres van het fc. merlid Riet de Boois. Toen ook werd het initita- tief genomen om een brief te schrijven naar de fractie in "de Tweede Kamer. „Haar uitlating dat de Tweede Kamer al in 1980 op de hoogte zou zijn geweest van de bodemverontreiniging in de Steen djjkpold er, alsmede dat het geen taak van de volksvertegen woordiging is om deze kennis over te brengen aan de lokale overheid, is van een 2eer beden kelijke kwaliteit. Dat zij daarbij ook nog voorbijgaat aan de psy- cho-sociale problemen van de be woners is een kamerlid, zeker één van de PvdA, onwaardig", stelt het afdelingsbestuur in haar schrijven. „Zij gedraagt zich als de bekende olifant, die door de plaatselijke zeer zorgvuldig opgerichte en in gerichte porseleinkast stapt De afdeling Maassluis wenst duide lijk afstand te r.emen van de uit latingen van haar vertegenwoor digster in de Tweede Kamer. Te vens constateert de afdeling dat mevrouw De Boois zich op gener lei wijze ooit zelf in Maassluis op de hoogte heeft gesteld van deze problematiek". Het afdelingsbestuur van de PvdA in Maassluis verwacht dat op zeer korte termijn, de uitlatin gen tegenover de ernstig gedu peerde bewoners van de Steen- dijkpolder, ongedaan worden ge maakt Henk Veldhoen, de woordvoer der van de fractie in het parle ment als het gaat om gïfwijken, heeft inmiddels al afstand geno- men van de uitlatingen van zijn partijgenote. Zie ook pagina 17. Een regelrecht straat 6, 3131 SC Vlaaien, 3130 AC VAaardinsen. Tetefoon: D10-4343229. 4362066. 4350557 M MaasluisIn ongemeen felle bewoordingen neemt de PvdA- afdeling Maassluis afëtand van uitspraken van Tweede-Ka merlid en partijgenote Riet de Boois, die tijdens het overhandi gen van een petitie op het Binnenhof stelde dat het parlement al in 1980 op de hoogte was van de bodemverontreiniging in de Steendijkpolder. DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 Schiedam schandaal De om het lot van de minima "wordt in Schiedam alleen met de mond heieden. Als puntje bij paaltje komt, schrikt de ge meente terug voor de finan ciële consequenties". Grafisch ontwerper Hans van der Sloot gelooft niet dat direc teur Gérard Smits van de sociale dienst en wethouder Chris Zijde veld (sociale zaken) echt willen opkomen voor de belangen van de mensen met de laagje inko mens. Een mening die CPN-ge- meentoraadslid Ulferd Bruseker krachtig onderschrijft Bruseker en Van der Sloot base ren hun uitspraak op de vreemde gang van Izaken rond de uitgave van twee [boekjes. Daarin wordt de minima attent gemaakt op mogelijkheden als vrijstelling van de ohroerend-goedbelasting, het aanvragen van huursubsidie en herhuisvestingspremies. Vuilnisbak Vorig jaarjbracht de sociale dienst onder detitel 'Waar u recht op heeft* een folder uit, waarin al dergelijke, zaken keurig op een rijtje waren gezet De brochure werd vrijwel meteen uit de roula tie genomen. De complete oplage, tienduizend exemplaren (kosten: 20.000 gulden), verdween in de vuilnisbak. Als reden voor deze in de ge meenteraad als 'geldverspilling" bestempelde operatie gaf de GSD op dat dé inhoud 'grove fouten' vertoonde. Het boekje zou de cliénten meer schade berokke nen dan voordeel bezorgen. Ulferd Bruseker: 't kost de ge meente te veel. Dat was een argument, dat vol gens Van der Sloot kant noch wal raakt Want een boekje met nage noeg dezelfde inhoud, dat boven dien ook uiterlijk sterke gelijke nis vertoont met 'Waar u recht op Hans van der Sloot: onderuit gehaald. heeft', wordt op 19 februari door consumentenman Frits Bom op de televisie ten doop gehouden. Van der Sloot maakte voor beide boekjes het ontwerp. Hij is hoogst verbaasd, dat wat in Schiedam niet kon, landelijk wel in een be hoefte blijkt te voorzien. Symbooltjes De ontwerper heeft aan de op dracht. die de GSD hem eind 1985 verstrekte, een nare smaak overgehouden. „Zeven keer moest de lay-out veranderd wor den. Ik heb me rot zitten teke nen. Ze wisten gewoon niet wat ze wilden. De kaart voor bij de te lefoon, met alle nuttige adressen, zoals 't ontwerp er uiteindelijk uit kwam te zien, was ook weer niet goed: die moest weer met allerlei symbooltjes verrijkt worden. Dan krijgje opeens in de gaten dat een vertrekkende wethouder (Her man Posthoorn, red.) zo nodig iets moet zonder dat er een we zenlijk beleid achter zit". Ulferd Bruseker, werkzaam bij Konsumenten Kontakt, was en thousiast over het gezamenlijke project van Van der Sloot en GSD-voorliehter Henk Bonzet, die de tekst verzorgde. „Maar toen hij het resultaat zag zei hij meteen: let op, dat wordt onder tafel geveegd, dat durven ze nooit aan", herinnert Van der Sloot zich. „Ik heb nog steeds de in druk dat de sociale dienst de mensen niet wijzer wilde maken op het gebied van extra subsi dies", houdt Bruseker die stelling staande. „Dat zou de gemeente gewoon te veelgeld kosten". Onaanvaardbaar Dat Konsumenten Kontakt nu in samenwerking met het CNV een nagenoeg identiek ontwerp voor Het geld- en subsidiéboekje' heeft aangekocht, stemt Van der Sloot met grote voldoening. „Nu weet ik in elk geval dat al die kri tiek en verwijten uit de lucht wa ren gegrepen. Maar ik baal er nog behoorlijk van, dat ik onderuit, ben gehaald omdat het beleid van de GSD niet deugt". K. Brinkman, waarnemend di recteur bij de sociale dienst, ont kent dat het boekje 'Waar u recht op heeft' indertijd werd afge keurd uit politiek-financiële overwegingen. „En ook over de lay-out waren we best tevreden- Alleen vonden we de opzet ener zijds te beperkt en anderzijds.te uitgebreid, De inhoud was voor ons onaanvaardbaar, onze cliön-' ten hadden er niks aan". Voor Bruseker is de kous daar mee nog lang niet al Hij wacht nog steeds op nieuwe initiatieven van wethouder Chris Zijdeveld om de Schïedamse minima te in formeren over lastenverlichten de mogelijkheden. Het raadslid: „Zijdeveld heeft beloofd na die mislukking met de folders igts anders te verzinnen. Maar er ge beurt niets. Daarom gaan wij ais CPN zelf een voorlichtingscam pagne op touw zetten. Mensen met een uitkering hebben ge woon recht op die informatie". - Vlaardingen Het personeels beleid van de gemeente Vlaar dingen zal er de komende jaren op zijn gericht meer vrouwen in hogere functies te krijgen. Posi tieve discriminatie is één. van de middelen om dat te bereiken. Bij gelijke geschiktheid van sol licitanten krijgen vrouwen de voorkeur. De gemeente heeft nog een aan tal maatregelen op stapel staan om meer vrouwen in hogere functies te krijgen. Zo worden de studiefaciliteiten voor vrou wen verruimd en is bepaald dat alle vrijkomende functies in deeltijd kunnen worden uitge voerd. Schiedam Een bouvier, die probeerde of het ijs langs de Vlaardingerdijk nog van vol doende kwaliteit was, kwam be drogen uit Toen de viervoeter halverwege was, zakte het Ijs onder zijn poten weg en kwam hij in het koude water terecht Politie en brandweer konden de hond uit zijn benarde positie be vrijden. Toen de hond eenmaal op het droge was gebracht, ver dween hij spoorslags. Maasdijk Een 17-jarige Inwo ner van Naaldwijk is na een on geluk gisteren met onbekend beenletsei opgenomen in het Reinier de Graaf Gasthuis in Delf t Aanvankelijk was hij ver voerd naar hetHoly-ziekenbuis in Vlaardingen. De jongen reed met zijn brom fiets op de Nol weg in Maasdijk achterop een auto,- die'Stopte voor een tegenligger. De 41-jari ge autobestuurder uit Maasdijk bleef ongedeerd. Schiedam Goof Hendriks zal het niet zo ver laten ko men, dat ook zip tweede geesteskind 'de nek wordt omgedraaid'. „Over m'n lijk, maar jullie blijven van dit ter rein af", verklaarde hij gister morgen ziedend aan een amb tenaar, die langs de Schie nog meer woedende leden van watersportvereniging De Vrije Liggers tegenover zich vond. Hendriks had het weer met het bestuurlijk apparaat aan de stok. De autocrossclub Schiedam, waarvan hij lange tijd voorzitter was, moest m de strijd om het be staan eerder al het loodje leggen, omdat wethouder Luub Haf kamp te veel bezwaren zag. Schiedam zat le krap in daarvoor geschikte terreinen, of had ze, zo als Hafkamp meende, zelfs hele maal niet. Daar kwam bij dat de milieu-overlast (stank en lawaai) veel Schiedammers een doom in het oog was. Ook met de onlangs officieel er kende watersportvereniging heeft Hendriks in het stadskan toor nog weinig vrienden ge maakt Zijn woede richt zich dit keer op de ondoorzichtige ma noeuvre, die ambtenaren met een lapje grond van enkele vier kante meters aan de Schie heb ben uitgevoerd. Vrijdag hoorde hij nog van een ambtenaar, dat zijn vereniging die grond mocht bfrjven gebruiken als opslagplaats voor goederen. Desondanks ont fermde de buurman er zich dit weekend over. Hij verplaatste na goedkeuring van dezelfde ge meente de heg enkele meters met de bedoeling zijn eigen tuin er mee te vergroten. Ambtenaar Ruts, die met een col lega bij het gewraakte stukje grond poolshoogte kwam nemen, wilde pas na lang aandringen ak koord gaan met nieuwe onder handelingen met de Vrije Liggers over de grond. „Maar", liet hij er direct op «volgen, „de huurman mag ondertussen gewoon met zijn werkzaamheden doorgaan". De watersporters vonden dat op hun beurt een onbegrijpelijke zaak, „Ik dacht", meende secreta ris Rob Post, „dat bij onderhande lingen de dan bestaande situatie ongewijzigd blijft zolang die ge sprekken nog niet zijn afgerond". Als Goof Hendriks terugblikt in de tijd, kan^hij maar één conclu sie trekken? „Ze willen me weer een trap na geven". De voorge schiedenis is in grote lijnen als volgt. De Vrije Liggers worden geruime tijd gedoogd aan de 2 Schie. De vereniging gaf van goe- J2 de bedoelingen bUjk door de B oever, waarlangs de schepen af- meren, samen met havendienst oj en gemeentewerken te reinigen. 21 „We hebben er zo'r. twaalf vrachtwagens vol afval wegge sleept", vertelt Hendriks, die bo vendien zegt de mondelinge toe zegging van wethouder Aad Wiegman te hebben dat zijn dub het terrein voorlopig mocht ge bruiken. „We hebben de wethou der herhaaldelijk gevraagd het terrein in erfpacht te mogen ne men. Daar ging hij niet op in, om-1 dat hij eerst een jaar de tijd wilde om zich in de zaak in te leven. Als er iets met het terreintje zou ge beuren, zouden wij daarvan als eerste op de hoogte worden ge steld". Aan de hand van uitlatingen van een andere ambtenaar moeten die beloften als tamelijk loos worden gezien. „Ons beleid is om grond uit te geven aan privéper- sonen, maar niet aan verenigin gen. U hebt juridisch geen poot om op te staan", liet hij er fijntjes op volgen. Hendriks zegt inmid dels geleerd te hebben dat zo on geveer alles dat met een ambte naar of wethouder wordt afge sproken op papier wordt gezet „Immers, ze gaan nu ook weer gewoon aan toezeggingen voor bij". Rob Post gooit een gal dicht; meer dan een symbolische daad. Goof Hendriks kijkt toe. De strijd om het kleine lapje grond is voor Hendriks de spreekwoordelijke druppel die over de rand van de emmer sij pelt. Andere leden van de vereni ging onderstrepen zijn woorden door onder het toeziend oog van de twee ambtenaren een grote gleuf met grond weer vol te scheppen. De rij struiken, die door de buurman enkele meters was verplaatst, is dit weekend op de oorspronkelijke teruggepoot Het dichten van het gat is echter meer dan een symbolische daad. „Er wordt hier geen boom meer verplaatst Gebeurt dat toch, dan wordt het oorlog", aldus secreta ris Post Gisteren beloofde Ruts nog de zelfde middag contact op te ne men met Hendriks voor een nieuwe afspraak. „Ik heb niets vernomen", vertelde Hendriks gisteravond. Vanmorgen belde wethouder Wiegman om een afspraak te maken om vrijdag aan de kade een kijkje te nemen. Vlaardingen Door een in de verkeerslich- gistermorgen op de kruising van de Burge- «ster Her eusdenslaan en de Burgemeester Verkade- singel twee auto's op el kaar gebotst Ecu 7(1-jarige vrouw uit Vlaardingen be landde daardoor met een gebroken been .in het zie kenhuis, een 2J-jarige stad genote moest bij de EHBO een wond aan haar hoofd laten verbinden. Beide au to's werden zwaar bescha digd-, Vlaardingen Het stadsbe stuur heeft jarenlang te opti mistisch gedacht over de streekfunctie van het Vlaar- dings centrum. Waar de gemeente sprak van het behoud van die functie, blijkt uit onderzoek van een Amsterdams bureau dat Vlaardingen nog nau welijks aantrekkingskracht heeft op het winkelend publiek van buiten de stad. De gemeente heefï de stichting voor ruimtelijk advies, beleid en onderzoek, Strabo, opdracht ge geven om in het hart van de stad passantentellingen te verrichten. Daaruit moet duidelijk worden hoe het publiek denkt over de veranderingen in het winkelcen trum, over het parkeerbeleid, het verkeersbeleid en ten slotte over de facelift voorde binnenstad. Het eerste rapport, de resultaten van tellingen in de maand no vember, is voor de gemeente wei nig bemoedigend. Van het win kelend publiek komt slechts twintig procent van buiten Vlaardingen. De regionale func tie van het winkelcentrum is klein, concluderen de onderzoe kers. Zelfs het aantal mensen dat vanuit Holy-Noord in het cen trum boodschappen komt doen valt tegen. Slechts zo'n acht pro cent van de bezoekers komt uit die wijk. De ondervraagden mogen dan in meerderheid de binnenstad ge zellig vinden, de meesten komen niet voor hun plezier. „De meeste mensen komen boodschappen doen. Het voor een stadscentrum zo gangbare winkelen komt in het Vlaardings centrum relatief weinig voor", aldus de onderzoe kers. Uit de tellingen bleek, dat Lies veld en Veerplein verreweg het drukst bezocht worden, gevolgd door Hoogstraat en Kuiperstraat Het onderzoek zal de komende jaren elke zes maanden worden herhaald, zodat de gemeente op basis van de resultaten kan bepa len, of veranderingen in de bin nenstad geslaagd zijn. Schiedam Het Schiedamse bedrijf Technico mist na een be zoek van inbrekers vier zuur- stofeylïnders. De cylinders wa ren aan de gevel van het bedrijf aan de Nieuw-Mathenesser- straat bevestigd. De dieven kon den door het verbreken van het slot de buit meenemen. Inbrekers konden via de achter ingang het Sportfondsenbad aan de BK-laan in Schiedam binnenkomen. Verschillende kasten werden doorzocht, ter wijl ook de directiekamer over hoop werd gehaald. Een onbe kende hoeveelheid geld, een stereotoren en een elektrische typemachine werden weggeno men. De schade loopt in de dui zenden guldens. Scholengemeenschap Schieland aan de Nieuwe Damlan kreeg ook bezoek van ongenode gas ten. Door de toegangsdeur te forceren konden de inbrekers twee praktijklokalen betreden. Er werd handgereedschap weg genomen. De schade bedraagt 1200 gulden. Vlaardingen Twee Vlaardin- gers van 37 en 18 jaar zijn voor de officier van justitie geleid om zich te verantwoorden voor zes tien inbraken en diefstallen in hun woonplaats. Zij maakten daarbij in totaal voor 70.000 gul den buit en richtten voor een onbekend bedrag aan schade aan. 1 In krap een half jaar tijd stal het tweetal negen autoradio's en vijf brommers. Verder pleegden ze een inbraak in een cafe en in een woonhuis. Van de gestolen spullen werd maar een klein deel teruggevonden. Het groot ste deel van de buit hadden de jongens al doorverkocht. Schiedam In tegenstelling tot de Tweede-Ka merfractie van de PvdA een gedeputeerde Hans van der Vlist van die partij dat het traject van de supersnelle Franse TGV-trein wel doorgetrokken moet worden naar de Randstad. Zo'n TGV bete kent volgens de gedeputeerde een wezenlijke ver betering van het openbaar vervoer, die wegen en vliegvelden ontlast en bovendien de economische ontwikkeling stimuleert. Van der Vlist zegt dit in het jongste nummer van Voorwaarts, het blad van de PvdA-afdeling Schiedam. In een interview waarschuwt Van der Vlist dat bij de aanleg van de TGV-lijn wel ge waakt moet worden voor verdere aantasting van de laatste groengebieden in het wat natuur betreft toch al karig bedeelde Zuid-Holland. Daarom is de gedeputeerde ook bepaald geen voorstander van rijksweg 19, zoals die dwars door Midden- Delfland Is gepland. HHiiimimimtmiHinimöwmwttimiHHiwwmimmti Vlaardingen Mede-opricht- 3ter Rietje BeUïngwout-Rooden- burg mag dan gisteren gerid derd en wel haar functie hebben neergelegd, Vlaardingen blijft vertegenwoordigd in het lande lijk CDA-vrouwenberaad. Ag nes van Ardenne werd, even eens gisteren, gekozen. Agnes van Ardenne zal zich voornamelijk bezighouden met buitenlands beleid. In Vlaardin gen is zij, behalve in het CDA, actief in Unicef en in de Sticb- Fiüininiinminnnuiiiiininiiiiiiitnininniiiif ting Vlaardingen voor ontwik kelingssamenwerking. Haar eerste reis in haar nieuwe func tie gaat deze maand naar de Fi lippijnen, waar zij het vrouwen- beraad vertegenwoordigt op een internationaal vrouwencongres. Maassluis Burgemeester Van Es en zijn echtgenote hebben vanmiddag in Naaldwijk een bezoek ge bracht aan het echtpaar Van der Lee-Van der Stelt. Hoewel de 83-jarige Willem van der Lee in Naaldwijk wordt verpleegd was het toch een heuglijke dag. Hij vierde daar met zijn twee jaar jongere vrouw Cornelia hun 60-jarig hu welijk. Uiteraard kwam Van Es niet met lege han den. Hij had voor het echt paar dat sinds het huwelijk altijd in Maassluis heeft ge woond een cadeautje mee gebracht. Schiedam Voor het eerst in vele jaren heeft Schiedam de bevolkingsstatistiek kunnen af sluiten met een positief saldo, In 1986 kreeg de stad er 271 inwo ners bij. In 1985 moest Schiedam nog 94 inwoners inleveren. De bevolkingsaanwas is het re sultaat van de bouwpolitiek die Schiedam vooral in Woudhoek toepast. De nieuwbouwwonin gen werden voornamelijk be trokken door gezinnen die af komstig waren uit andere ste den. Het aantal geboorten en overlijdensgevallen bleef nage noeg in evenwicht Met de nieuwe ontwikkeling Likt een einde gekomen aan de alarmerende leegloop die h et in wonertal deed slinken van rond de 80.000 tot krap 69.000. Eind 3986 telde de afdeling burgerza- ken 69.349 inwoners. Vlaardingen Vandaag en morgen mogen belanghebbende Vlaardtngers meepraten over de herinrichting van Van Ho- gendorplaan en Van Linden van den Heuvellsingel. De ge meente gaat daar vrijliggende fietspaden aanleggen, de rijbaan versmallen en de oversteek voor voetgangers en fietsers veiliger maken Inspraak kan die plannen, aldus verkeersambtenaar Bené van der Hoek, slechts op onderge schikte punten veranderen. De maatregelen vloeien voort uit het verkeerscirculatieplan én daaraan valt niet te tornen. De gemeente wijdt drie bijeen komsten aan de inspraak over de verkeersmaatregelen. Van avond mogen belanghebbenden in hun zegje doen in de aula van scholengemeenschap Groen van Prinsterer aan de Rotter- damseweg. Die bijeen komst-be gint om acht uur. Morgen is het de beurt aan de scholen en de winkeliers. Die bijeenkomsten worden gehouden in kamer 10 van het stadhuis en beginnen respectievelijk om kwart voor drie en achtuur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1