Giftige Broekpolder wordt verder bebost m Trots op onderwij splan, maar meteen al klaagzang Lot van herberg blijft onzeker Van Kleef VLMRDINGS DAGBLAD SCHIEDAM» GDURANT HIEUWE WATERWEG CBUBAMt krijgt nul op rekest CDA, WD en AbvaKabo: cijfers niet verontrustend 'Steeds geageerd tegen interim wet' Kort geding tegen Zwart Miljoenentekorten in concept begroting Onderhandelingen vlotten nauwelijks Woudstra neemt afstand van Veldhoen MTERWEG Havezaat 6. 3131 BC Waardig. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Tdefoon: 010-4343^, 4352066, 4350557 - sportredST^^ Renovatie Sint Jozef: I WOENSDAG 11 FEBRUARI 5987 Schiedam De kans, dat het rijk de ontbrekende acht ton voor de renovatie van de Sint Jozefwoningen in Schiedam- West voor zijn rekening neemt, is uiterst klein. Dat heeft wethouder Hans van Kleef van de inspectie van de volkshuisvesting te ho ren gekregen. Het ministerie voelt er niets voor nog eens die onderdelen van de opknap beurt te betalen, die een jaar of vijf geleden al met erbar melijk resultaat werden uitgevoerd. De hoop dahde nieuwe woning bouwvereniging.. Schiedam, ■waarin de corporatie Sint Jozef is opgegaan, het tekort zelf zal bij passen, is de bodem ingeslagen. Jo Schaap, woordvoerder van de bewonersvereniging in de wijk, moest genoegen nemen met de mededeling van interim-direc teur Cees Kamminga 'dat hij zich geen zorgen hoeft te maken'. Schaap is er desondanks niet ge rust op. Dat slechts 127 van de 213 huizen zijn aanbesteed, zit hem niet lekker. Is er straks nog wel geld om ook de rest aan te pak ken, vraagt Schaap zich af. „Je zou verwachten dat de club die de foutenheeft gemaakt, daar zelf voor' opdraait Maar bij Schiedam doen ze niets anders dan hun hand ophouden en pre cies voor dat bedrag vertimme ren, dat ze van het rijk krijgen. We kunnen geen kant op. Wat je ook lobbiet, je loopt met je kop te gen de muur". Over het vervangen van de sta len kozijnen door houten, zodat 's winters de buitendeuren niet vastvriezen, valt in Den Haag he lemaal niet te praten. Een ander probleem, de condensvorming in de huizen, wordt naar het oordeel van de bewoners ook niet goed aangepakt Het bureau Woon- Energie uit Gouda, dat daar ooit een rapport over schreef, heeft de SSSW (voorheen de werkmaat schappij van de vijf nu gefuseer de corporaties) in december at tent gemaakt op een verkeerde uitleg van de te nemen maatrege len. Wordt bij de renovatie niet uitgegaan van de door Woon- Energie opgestelde normen, dan blijven de bewoners met vocht in hun huizen zitten. Bij de woningbouwvereniging herhaalt J. de Jong de geruststel lende woorden van Kamminga: „De bewoners hoeven niet bang te zijn dat we maar 127 huizen op knappen en de rest uit geldge brek laten zitten. Nu Den Haag weigert over de brug te komen, is de tijd aangebroken dat we naar andere oplossingen gaan zoeken. Misschien moeten we het geld uiteindelijk zelf op tafel leggen, het zal hoe dan ook ergens van daan moeten komen. We hebben nog een half jaar om uit te maken waarvandaan: Anders gaat de prijs van de aannemer weer om hoog". Schiedam De gemeente Schiedam heeft een kort geding aangespannen tegen alternatief hulpverlener John Zwart, om dat fcij op oudejaarsnacht de vroegere galerie van Simon de Graaff op het Oude Kerkhof 20 kraakte en dit pand niet wenst te verlaten. Zwart, die op nummer 18 woont, had het pand nodig voor de alternatieve jongerenopvang door zijn nieuwste organisatie Jojo. De activist/hulpverlener heeft dat in brieven van 13 de cember en 5 januari laten we ten. De gemeente wil de galerie ech ter verhuren en hiertoe is onder meer onderhandeld met beel dend kunstenaar Tony van Wassem. Het kort geding dient vrijdagochtend kwart voor elf bij de arrondissementsrecht bank in Rotterdam. De eisis.dat Zwart binnen twee dagen na het vonnis het pand ontruimt, op straffe van 250 gulden boete per dag dat hij er langer zit. Ook moet hij de sleutels aan de ge meente teruggeven. „Die ben ik kwijt", zegt Zwart. Vlaardingen Door op nieuw een deel van de Broek polder te bebossen, schuift de gemeente Vlaardingen het probleem, wat uiteindelijk met de op sommige plaatsen zwaar verontreinigde grond moet gebeuren, een jaar of twintig voor zich uit Wethouder IJsbrand van der Velden rekent erop dat de mi lieutechniek tegen die tijd goedkope methoden heeft ontwikkeld om het giftige ba- venslib, waarmee de polder is opgespoten, onschadelijk te maken. De oplossing, die de Heidemaatschappij de ge meente Vlaardingen na een bodemonderzoek aan de hand deed: stukken van de polder afdekken met anderhalve me ter schone grond, kost 45 mil joen gulden. Volgens hoofd plantsoenendienst ir. J.G. Davidse is de keuze voor een 'produktiebos', waartoe B en W deze week besloten, nog de„ minst kwade van alle denkbare oplossingen. „Een hek eromheen zetten gaat niet, en je moet toch iets doen met het gebied", aldus Davidse. Vlaardingen wil geen huizen bouwen op gifgrond en koos al eind jaren zeventig voor bos, maar dat mag gezien <fe ver ontreiniging officieel geen recre atieve bestemming hebben. Behalve de keuze van bomen (overwegend iepen) onderscheidt het toekomstige 'produktiebos' P **-£"■ -G-- Ongeveer 140 hectare van de Broekpolder is ai bebost. Dit jaar worden er weer duizenden popu lieren aangeplant. Niet voor re creatie, maar voor bosbouw. zich in niets van dé al beplante percelen. De dagjesmens zal het waarschijnlijk niet opvallen, dat de bomen in het ene deel van de polder wel voor de ooen haard bestemd zijn en dat de aanplant elders dat niet is. Dat hij zich in het 'produktiebos' bevindt, staat ook niet op borden aangegeven. In maart krijgt de gemeenteraad de kans de bebossingspolitiek, die vijf jaar geleden stagneerde, voort te zetten. Nu het aoor het inmiddels opgeheven openbaar lichaam Rijnmond vastgestelde streekplan door de provincie is goedgekeurd, kan Vlaardingen de spade weer in do vervuilde grond steken. Zegt de raad ja, dan komen er in het hart van de pol der al dit jaar 27 hectaren bos bij,- de circa 100 resterende hectaren kunnen dan binnen een jaar of vier beplant zijn. Volgens Van der Velden en zijn collega Bas Goudriaan hoeft de recreant niet bang te zijn, dat zijn gezondheid zal lijden onder een bezoek aan de polder, ook al staat in het rapport van de Heidemaat schappij dat intensief contact met de grond schadelijk kan zijn. Maar omdat er geen zonnewei den en kinderspeelplaatsen zijn gepland, is dat gevaar minimaal, wuiven Goudriaan en Van der Velden de bezwaren weg. „Ie mand die gewoon door het gebied fietst, heeft niets te vrezen". Mocht alsnog blijken dat die an derhalve meter schone grond ge stort moet worden, dan komt aie er, verzekert Goudriaan. Voordat de populieren de grond in kunnen, moet de gemeente nog één hindernis nemen. Dat is pachter Van Woerden, die in de polder koolzaad verbouwt Eer dere pogingen om de pacht op te zeggen leden schipbreuk op een onvolledig 'bestemmingsplan, maar nu zal de agrariër toch het veld moeten ruimen. Verlies lijdt de gemeente daar niet op: op elke hectare populieren staat een pre mie van drieduizend gulden. Vlaardingen De tekor ten in de concept-meerja renbegroting van Vlaar dingen lopen tussen 1987 en 1991 op van vier miljoen tot tien miljoen gulden. Daarmee staan tientallen arbeidsplaatsen op het spel, aldus wethouder IJsbrand van der Velden (financien). Maar voorzitter Joop van Papeveld van de vakbond AbvaKabo vindt de cijfers niet schokkend. „Al zien de tekorten er ernstiger uit dan in voorgaande jaren en baart het ons natuurlijk wel zorgen". De concept-meerjarenbegro ting, een optelsom van alle wensen yan diensthoofden en wethouders, levert echter elk jaar miljoenentekorten op. „Ik heb er geen slapeloze nachten van", aldus CDA-onderhan- delaar Cees Bot. „Tot nu toe 2ijn wij er altijd uitgekomen". De ex-wethouder heeft in zijn bestuurderstijd wel meege maakt dat de concept-begro ting over vier jaar sloot met een tekort van 13 miljoen gul den. „Als de definitieve versie wordt vastgesteld lopen die te korten snel terug. Degene die gelijk ongerust wordt is denk ik niet helemaal fris". Van Papeveld vermoedt dat het 'uitlekken* van de alarme rende cijfers te maken heeft met de onderhandelingen over een nieuw college. CDA en WD hebben in die ge sprekken met de PvdA dure wensen op tafel gelegd, wen sen die de PvdA niet direct wil honoreren. „Een stukje tak- tiek", denkt Van Papeveld. „Dit is een eerste prognose voor de komende jaren en die r -es Bots L ~rt altijd gigantische tekor ten op. Een schot voor de boeg", is zijn conclusie. En A. van Beuzekom, hoofd van de afdeling financien, merkt droog op dat „er altijd meer w-nsen zijn dan middelen". De concept-meeijarenbegro- ting is wel naar de onderhan delaars gestuurd, maar nog niet besproken. „Natuurlijk zal'dan de vraag ter tafel ko men: hoegaan wij dit gat dich ten", zegt WD er Jan Ma- dom. „Personele consequen ties zijn nog niet aan de orde geweest Alle partijen hebben het voorkomen van gedwon gen ontslagen hoog in het vaandel. Maar de begroting bestaat wel voor zestig procent uit personeelslasten, daar kun je met omheen". 'Natuurlijke afslanking' ziet Van Papeveld wel in het ver schiet Maar voor de komende vier jaar is er een sociaal plan, waarin staat dat er geen ge dwongen ontslagen zullen val len. Aan die garantie houdt de AbvaKabo vast Schiedam Wat vooraf on getwijfeld geregisseerd was als een trotse presentatie van een lijvig onderwijsplan, mondde uiteindelijk uit in een klaagzang, doortrokken van frustraties. Als Veldwerkers' het woord bezuinigingen ho ren in relatie met onderwijs, wordt er in de bovenkamer kennelijk een knopje omge zet „We hebben te maken met lapmiddelen", vatte Schie dams onderwijsconsulent Lex Tigges de sombere sfeer in het onderwijs samen. „Aan de ene kant wordt veel geld voor on derwijsvoorrangsbeleid uitge trokken, maar aan de andere kant blijft Deetman. snoeien, We proberen met vallen en opstaan nog iets van het chao tische beleid van Zoe term eer en Den Haag te maken. Maar het verdient niet de schoon heidsprijs". De doopplechtigheid van het zo genaamd gebiedsplan 1986-1990, waarin Schiedam aangeeft hoe met negen ton per jaar de be staande onderwijsachterstand de komende vier jaar wordt wegge- Vlaardingen De onderhande lingen tussen PvdA, CDA en VVD over een nieuw college in Vlaardingen zijn nog niet uit het slop. De drie partijen wilden eerst in januari en vervolgens in februari een nieuw beleidspro gramma presenteren. „Dat pro gramma schiet een aardig eind op", aldus CD A-onderhande laar Cees Bot. Maar WD'er Jan Madern betwijfelt of de ge sprekken nog deze maand kun nen worden afgerond. De partijen hebben drie werk groepen ingesteld, die knelpun ten op het gebied van het soci aal-cultureel werk, verkeer en stadsontwikkeling moeten weg werken. Maar van die werk groepen is er pas één klaar met zijn werk. Dat is de groep die zich boog over de vraag, hoe de bezuinigingen op het welzijns werk moeten worden opgevan gen. Van de andere twee werk groepen verwacht Madern bin nen twee weken uitsluitsel. „Wij hebben dit weekeinde aan genaam met elkaar zitten pra ten", zegt Bot droogjes. „Er zijn knelpunten en die kenden wij vantevoren", aldus Madem. De politiek onderhandelt al sedert november over een nieuw colle ge van burgemeester en wet houders. Het zittende PvdA-col- lege bood toen zijn ontslag aan, nadat de begroting door een meerderheid van de gemeente raad was afgestemd. Vlaardingen Sloop of res tauratie: de meningen over het voortbestaan van de voor malige herberg Het Zwarte Paard aan de Korte Dijk blij ven ook na een bezoek door de commissie voor stadsont wikkeling verdeeld. „Eén grote puinhoop, weg er mee", is na de excursie begin februari de meest gangbare opinie in het stadskantoor. Maar Johan de Ligt, die na mens de Historische Vereni ging Vlaardingen mee op in spectie ging, vindt dat het ze ventiende eeuwse pand best kan blijven staan. „De stal is erg slecht, maar het woonhuis waar het allemaal om gaat is niet verzakt, daar is geen scheurtje in te vinden". Anders dan de gemeenteraadsleden be keek De Ligt het pand niet met politieke ogen, maar met die van een kritisch vakman: De Ligt j werkt namelijk bij bouw- en wo- ningtoezichL p i De Ligt mocht overigens van ge luk spreken, dat hij het bezoek- kon meemaken. Hij was pas en kele uren tevoren van het uit stapje op de hoogte gesteld. De ge meente bleek glad vergeten de Historische Vereniging uit te no digen, terwijl die toch feitelijk de initiatiefnemer was. Want zonder het vurige pleidooi dat Bert van Bommel namens de vereniging in december in de gemeenteraad afstak, was Het Zwarte Paard waarschijnlijk nu al gesloopt. Pas na Van Bommels tirade besloot de raad eerst maar eens een kijkje te gaan nemen alvorens te beslui ten het monument weg te vagen. Fundamenten1 Hoewel enkele raadsleden de voormalige stalhouderij annex herberg wel een warm hart leken toe te dragen, proefde de man van de Historische Vereniging toch overwegend scepsis. Het is een kwestie van geld, Vant een eventuele restauratie wordt op een slordige miljoen gulden becij ferd, waar nog bij komt dat tot nu toe niemand een bruikbare be stemming voor een opgeknapte herberg heeft kunnen verzinnen. De verzekering van een collega van bouw- en woningtoezicht, dat de fundamenten van Het Zwarte Paard inderdaad goed zijn, legt daarom weinig gewicht in de schaal. ,Jk denk dat de ge meente er hoe dan ook niet aan wU", zegt De Ligt somber. Tot die conclusie was de vorige eigenaar, de drankengroothandel C.F. van der Knaap, ook al geko men. Het bedrijf, inmiddels ver huisd naar de 4e Industriestraat, wilde ooit Het Zwarte Paard met alle bijbehorende pandjes slopen om er een nieuw pakhuis neer te zetten. Maar de gemeente wees dat plan van de band, omdat, zo als J. van der Lee van de dran- Voormalige herberg Het Zwarte Paard aan de Korte Dijk: „Goudriaan zal er wel leuke poppenhuisjes willen bouwen". kengrossier zich herinnert, 'ze er zelf wilden bouwen'. Kuis verro t Dat de Historische Ve zich zo beijvert de oude he van de slopershamer te redden, kan Van der Lee zich wel voor stellen. „Zo'n monument, dat doet natuurlijk zeer. Maar God help me de brug overik zou er niet graag m'n geld in steken- De steentjes staan op elkaar, daar mee is alles gezegd. Nee hoor, wethouder Goudriaan zal 't wel snel omhalen om er leuke pop penhuisjes te bouwen, net als hier aan de overkant". Remi Pqppe hoorde van zijn par tijgenoot Willem Daalmeijer (die namens de SP het werkbezoek meemaakte) drie veelzeggende trefwoorden: 'kuis verrot' en 'slo pen'. Opmerkelijk, want de Sod- alistiese Partij maakte in de ge meenteraad een hoop stennis over Goudriaans voorstel Het Zwarte Paard maar af te breken. De vaststelling van De Ligt, dat behoud bouwkundig verant woord is, maakt Poppe wat voor zichtiger. „Laten we niet te voor barig zijn. Het Concertgebouw in Amsterdam was ook opgegeven, maar dat bleek bij nader inzien toch best te redden werkt, gaf Tigges dan ook weinig reden tot juichen. Zelfs als alle projecten oiit het plan met succes worden uitgevoerd, is hij over de resultaten weinig hoopvol ge stemd. „We zitten met de 4-jari- genmaatregel, de pas afgekondig de vervangingsregeHng en aller lei andere kortingen. Je moet hel onderwijsvoorrangsbeleid zier als lapmiddelen tegen beter we ten in. We mogen blij zijn als *ve over vier jaar nog op hetzelfde ni veau zitten". j Zes thema's Al die treurnis ten spijt hebber Schiedammers uit de onderwijs- en welzijnswereld toch een plar gemaakt, waarin aan zes thema's extra aandacht wordt geschon ken. Zo is het de bedoeling pro jecten te starten rond Nederland: als tweede taal (speciaal gerichl op culturele minderheden), leer lingenbegeleiding en school buurt en bibliotheek. Schiedam i: daarbij uitgegaan van een 'nuch tere, praktische aanpak'. Er is be wust afgezien van de mogelijk heid veel extra personeel aan te trekken, maar juist gekozen voor het direct doorsluizen van het geld naar de 24 deelnemende scholen en zeven welzijnsinstel- lingen. De Schiedamse plannenmakers slmten zich met die keuze aan bij de Eerste Kamer, die onlangs uit angst een wetsvoorstel over deze materie afstemde. De senaat vreesde voor wéér een nieuwe structuur, waarop een topzwaar apparaat zou komen te rusten. .Bovendien kunnen de scholen nu zelf kiezen uit de projecten, die op hun problematiek zijn toe gesneden", verklaart begeleider Paul Stassen de keuze. De bedoeling van het plan is met behulp van uiteenlopende leer middelen achterstanden in te ha len, zodat ook kansarmen reëel uitzicht op een baan krijgen. De suggesties rijn goed ontvangen. Zowel leerkrachten, medezeg genschapsraden als welzijnsin- stellingen kunnen zich erin vin den. De raadscommissie voor on derwijs buigt rich er volgende week over. Spijbelen Over de effecten op lange termijn is niet alleen Tigges somber ge stemd. Ook Thea de Rijke, ad junct-directrice van scholenge meenschap Nieuwelant/Liede- wijde, waarschuwt voor te veel optimisme- „Een belangrijke doelstelling is dat het onrustba rend hoge schoolverzuim wordt teruggedrongen. Dat spijbelen leidt niet zelden tot het vroegtij dig verlaten van school. Hoewel de noodzaak tot het opzetten van spijbel- en dropoutprojecten wordt onderkend, is het maar de vraag of de minister ons de in strumenten geeft om de proble men te Igf te gaan. Het blijft uit eindelijk toch dweilen met de kraan open," stelt ze teleurge steld. Hoe triest het vaak in de onder wijswereld al is gesteld, schetst Tigges met een anecdote. „Vorige week was ik met de raadscom missie op een school op werkbe zoek. Door ziekte van een leer kracht moest ik gelijk een uur in vallen". Desondanks is ook hij blij met wat is bereikt Als groot pluspunt ervaart hij de samenwerking tus sen scholen en welzijnswerk: twee disciplines, die al jaren overlappingen hebben, maar die dankzij het onderwijsvoorrangs beleid eindelijk tot afstemming van hun werkzaamheden zijn ge komen. Maassluis „Van een bezoek aan de Steendïjkpolder door Tweede-Kamerlid Henk Veld hoen is ons nooit iets gebleken. De commissie bodemonderzoek Steendijkpolder heeft wel over leg gehad met het kamerlid," maar dat gebeurde steeds in de gebouwen van de Tweede Ka mer". De commissie bodemonderzoek Steendijkpolder (CBS) reageert daarmee op uitspraken van PvdA'er Henk Veldhoen, die gisteren in deze krant stelde dat hij bij het bekend worden van de bodemverontreiniging in de woonwijk zich persoonlijk op de hoogte stelde van de situatie. Hij zou daarbij contact hebben ge had met mensen van de bodem- commissie. Uit het contact met de CBS bleek hem toen, dat er geen prijs werd gesteld op acties van zijn kant. „Dat is je reinste onzin", aldus Harm Woudstra, de voorzitter van de CBS. „In het verleden heeft Veldhoen contact gehad met enkele bewoners van de Al- bert Schweitzerdreef. Die wa ren in financiële problemen ge komen, maar later bleek dat hun moeilijkheden geen gevolg van de bodemverontreiniging waren. Later hebben we Veld hoen er nog over gL proken. Die mensen hadden hem voor hun karretje willen spannen". De CBS heeft regelmatig con tact met kamerleden van ver schillende fractiesin de Tweede Kamer. Harm Woudstra is daar positief over: „Ook met Veld hoen is er een goed contact In hel verleden hebben wij hem regelmatig bouwstenen aange dragen en hem gewezen op ge breken in de interimwet bo demsanering. Wij hebben steeds geageerd tegen de interimwet De kamerleden wilden de wet niet aanpassen. Pas in septem ber van het vorige jaar kwam er enige wijziging in de opstelling van de kamerleden van de ver schillende partijen. Als het ka merlid Veldhoen nu zegt dat wij de problemen wilden oplossen met de interimwet in de hand, dan praat hij, denken wij, tegen beter weten in". Harm Woudstra benadrukt nog eens dat de problemen in de wijk momenteel groot rijn, vooral nu het funderingsonder- zoek wordt uitgevoerd. De fun deringen van de 233 huurwo ningen worden onderzocht Der koopwoningen worden voorals nog buiten het onderzoek ge houden. „Wij begrijpen niets van het standpunt van de direc teur gemeentewerken", maakt Harm Woudstra duidelijk. „De terughoudendheid ten opzichte van de koopwoningen is ingege ven door financiële maatstaven. Wellicht kan het college of de gemeenteraad zorgen voor een ander besluit".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1