'Consument wijkt uit' Raadslid voortaan naar politiebureau Juiianakerk met sloop bedreigd Maasland: bezwaar tegen vaste brug Boonervliet GIFGROND IN WOONWIJK GEVONDEN? Vraagtekens bij bandtekeningen VlflARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT v. NIEUWE WATERWEG COURANT Geen verkeers lichten op omstreden kruising Gereformeerd Schiedam moet bezuinigen ROTTERDAMS iflNIEUWSBLAD m AAN ONZE CLIENTELE »XV- éËBÈ&bSÊÊÊMAi IE HAD'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND. jzS, Buurtwerk f Holy schort samenwerking; met Siso op Dieven rijden voor met vraehtauto WATERWEG DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 i Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. .BIJ?2. V|aardinsat. Postbus 110, 3130 AC Waardingan. Telefoon: 010-4343229, 43520S6, 4350557 - sportredactie: 4345209 Riet Brouwer: „Het kruispunt is levensgevaarlijk". MaassluisVeel verontruste bewoners van Maassluis gre pen gisteravond de mogelijk heid aan om tijdens de com missie voor ondermeer ver- keersaangelegenheden hun onvrede met de situatie rond het kruispunt Rozelaan, Wa genstraat, Westlandseweg te uiten. Het voortouw werd genomen door de strijdlustige Riet Brou wer, die in korte tijd 1000 handtekeningen verzamelde voor het plaatsen van stoplich ten op de kruising. „De kruising is levensgevaar lijk. In de praktijk heeft ieder een hinder van de onoverzich telijke verkeerssituatie. Niet alleen de voetgangers en de fietsers, maar zeker ook de lange vrachtwagens. Stoplich ten zorgen ervoor dat de ver keersdeelnemers zonder pro blemen kunnen doorstro men". Namens de ondernemers van de binnenstad voerde J. Leijgten- berg aan dat de kruising een ern stige belemmering vormt van de bereikbaarheid van de binnen stad voor de met de auto komen de consument; „De gevaarlijke si tuaties die ontstaan en de lange wachttijden leiden tot irritaties. De consument die gewend was inkopen te doen in de binnenstad voelt zich door al die hindemis sen gedwongen uitte wijken naar andere centra binnen en buiten 'Maassluis Met als gevolg dat pan den leeg komen te staan en dienstverlenende bedrijven de binnenstad verlaten". Hij pleitte voor invoegstroken, het verbre den van de bochten en de veran dering van de bushalte. Een bewoner van de Schubert- laan, P. van der Lely, nam geen blad voor mond. Het kruispunt is hem een doorn in het oog: „De totstandkoming is een grote blun der geweest. Eigenwijs doordrij ven van zogenaamde verkeers- deskundigen. De Merellaan moet worden doorgetrokken, volgens mij de enige oplossing voor de problemen". Moeite Tijdens de vergadering kregen insprekers de mogelijkheid om ook in tweede instantie te reage ren. Een uniek initiatief van wet houder Anton Wustrow, die op die manier de bewoners daad werkelijk bij de discussie betrok. Ook andere aanwezigen namen toen de moeite om tijdens de tweede ronde hun zegje te doen. Mevrouw Bloem; „Ik hoor mijn kinderen zeggen; nee mama, niet over dat gevaarlijke kruispunt Begrijpt u die gevoelens". En me vrouw Van Nooy: „Een van mijn* kinderen gaat volgend jaar naar het voortgezet onderwijs. Maar tot op heden moet ik ze iedere dag naar school brengen. Alleen maar om het feit dat het kruis punt levensgevaarlijk is. Dat is toch niet normaal". De suggesties van de boze bewo ners worden meegenomen in het ambtelijk overleg. Over een maand weten de bewoners daad werkelijk of er naar hun inbreng geluisterd is. Maassluis Burgemeester Van Es nam vorige maand uit han den van Riet Brouwer een lijst met ruim 1000 handtekeningen in ontvangst. De actieve Maas- si uisse had de handtekeningen In korte tijd verzameld als on dersteuning in haar streven om verkeerslichten geplaatst te krij gen op de kruising Rozenlaan, Wagenstraat, Westlandseweg. •Alle politieke partijen hadden ^waardering voor het initiatief -van de strijdlustige Maassluisse, jnaar Leen de Zeeuw (WD) ■kon het gisteravond niet nalaten ,èm op te merken: „Of alle on dertekenaars bestaan, mag be twijfeld worden. Althans, de heer Bertus Aambei woont niet 'in de Clitorisstraat en familie SpermabanknietinZi V'. De mededeling werkte op de lachspieren van de tientallen aanwezigen. Maar de liberaal had nog meer in petto: „Er staan handtekeningen op van 12-jari- gen, woonachtig in de Westwïjk, schoolgaand op de KJS aan het Kastanjedal. Ik weet dat ze over steken op het zeer drukke emge- woonlijk onbewaakte kruising aan de Uiverlaan". Riet Brouwen „De mening van een 12-jarige telt toch ook zeker ook. Ik weet zeker dat ze via de Westlandseweg naar school gaan. Ja, wat mensen allemaal voor namen neerzetten op de lijst, dal kan ik natuurlijk niet controleren. Ik heb de handte keningen opgehaald en er ver der niet meer naar gekeken. Maar het is allemaal wel eerlijk gegaan". Maassluis Verkeerslichten zullen vermoedelijk niet ge plaatst worden op de door veel inwoners van Maassluis als ge vaarlijk ervaren kruising Ro zenlaan, Wagenstraat en West landseweg. Gisteravond werd dat in ieder geval wel duidelijk tijdens de commissievergade ring voor ondermeer verkeer- saangelegenheden. Alleen de fracties van D66 en PPR/PSP hielden vast aan het plaatsen van verkeerslichten. De andere partijen zochten naar andere middelen. Geen verkeerslichten, maar wel andere maatregelen. Alle frac ties kwamen tijdens de vergade ring met voorstellen. Toezeg gingen werden door verant woordelijk wethouder Anton Wustrow niet gedaan. „We gaan alle suggesties voor verbeterin gen bekijken. Wat mogelijk is om binnen een maand te beoor delen, zullen we zeker doen. Volgende maand weten we meer". Het was in de statige burgerzaal van het stadhuis een uiterst le vendige avond. Veel bewoners hadden de moeite genomen om naar het stadhuis te komen om de discussies tussen de verte genwoordigers van de politieke partijen te volgen. Alle partijen waren het er over eens dat het kruispunt onveilig is. „Het is een situatie die onvre de wekt. We zijn er nooit aan ge wend geraakt. Een bewijs dat er iets moet gebeuren", aldus Joke van Rest (CDA). Het CDA kwam vervolgens met een oud plan op de proppen: „De mens is net een postduif, kiest voor de kortste weg. Trek daarom de Merellaan door naar de indus trieweg. Dat ontlast de gevaar lijke kruising enorm", aldus Van Rest. Politiek gezien lijkt die oplos sing onhaalbaar. Vooral PvdA en VVD hebben zich in het ver leden fel tegen doortrekken van de Merellaan gekeerd en ook gisteravond werd duidelijk dat deze partijen aan hun eerder in genomen standpunt vasthou den. Controle „Het plaatsen van stoplichten is echter ook geen oplossing", stel de Yvonne de Groot (PvdA). „Plaatsen kost 600.000 gulden en of het inderdaad veiliger wordt, is nog maar de vraag. Wij zien meer in het versmallen van de Westlandseweg ter hoogte van het politiebureau, een groe ne golf op Laan '40-'45 en een regelmatige controle door de po litie op het kruispunt. Het snel uitvoeren van de reconstructie van het Havenplein werkt ook in het voordeel". Het naar voren halen van die constructie zit eraan te komen. Via de havenroute zal het ver keer via de Mozartlaan, uitko men op de Industrieweg en via Laan '40-'45 worden geleid naar Rijksweg 20. De werkzaamhe den, om de kruising rond het Havenplein aan te passen, ne men drie maanden in beslag. De studie is bijna afgerond. „En als er snel geld vrijgemaakt kan worden, dan kunnen de werk zaamheden beginnen", stelde directeur gemeentewerken ing. C.H den Hond. Ook hij zag niets in het plaatsen van stoplichten, een wens van verontruste be woners: „Je ontkomt dan niet aan weer een reconstructie. Het plaatsen en het aanpassen van het kruispunt kost zeker zes maanden tijd. Dan kun je beter de Havenroute eerder geschikt maken voor het doorgaande verkeer". Alle partijen maakten zich hard voor beschermende maatrege len voor voetgangers en de (brom)fietsers. „Misschien kan de politie het verkeer tijdens de spitsuren regelen. Dit als tijdelij ke maatregel", stelde Leen de Zeeuw (VVD). Inspecteur De Jong voelde echter weinig voor die suggestie: „Hoe lang is tijde lijk", vroeg de inspecteur zich af. „De tijd is voorbij dat je een blik agenten opentrekt om het verkeer te regelen". Besh n werden gisteravond dus nir ge nomen. Het bleef bij een inven tarisering van alle wensen en ideeën die leefden bij de raads leden en de burgers. Maassluis Raadsleden van de gemeente Maassluis, die ook in het weekeinde raads- en commissiestukken willen inzien, kunnen voortaan op zaterdagmorgen terecht in het politiebureau. Raadsleden hadden het college verzocht een weekendruimte te creeër- en, „Het politiegebouw is eigen dom van de gemeente. Je kunt stukken van een commissie bijvoorbeeld niet in de leeszaal van de bibliotheek deponeren, omdat bepaalde onderwerpen een vertrouwelijk karakter hebben. Daarom leek ons het politiebureau de meest voor de hand liggende plaats", aldus een woordvoerder van de ge meente Maassluis. Het gaat voorlopig nog om een experiment Raadsleden kunnen van 9,30 uur tot 11.30 uur aan de Westlandseweg terecht Het ter inzage leggen van stukken voor gemeenteraadsleden in het weekeinde is een unieke service- „Ik geloof niet dat het elders in het land voorkomt", aldus de woordvoerder van de gemeente Maassluis. Wéér in het politiebureau de raadsleden terecht kunnen, is nog onzeker. Korpschef N. van Nieuwkoop:Jn het weekeinde is altijd wel een kamertje vrij. Qua accommodatie mogen we in Maassluis zeker niet klagen. De raadsleden kunnen altijd terecht. Ik denk ook dat het gaat om een enkeling. Ik verwacht niet dat op zaterdag een bus met raadsleden komt voorrijden". Het onderdak verlenen van raadsleden in het weekeinde brengt wel extra werk met zich. „De mensen moeten de stukken voorgeschoteld krijgen en ont vangen worden. Dat zijn geen ta ken waar de politie voor is inge huurd, dat besef ik ook. Aan de andere kant zijn we een gemeen telijke dienst en we staan niet bij voorbaat negatief tegenover het verlenen van hand- en spandien-r sten". i De korpschef werkt dan ook mee" aan de proefperiode: .Daarna' maken we de balans op. Zaterdag" is natuurlijk ook voor de politie een drukke dag. We zijn dan qua formatie niet op ons sterkst. Er i£ veel winkelend publiek, er zijro parkeerproblemen die opgelost; moeten worden. We zien echter wel hoe het een en ander uit£ pakt". --r Door middel van ceze publikatie willen wij u laten weten, dat wij ons van de handelingen van een Rotterdamse taxi-chauf feur met betrekking tot diefstal uit een kazerne uitdrukkelijk wensen te distantiëren. Het Rotterdamse ta t-bestel in zijn algemeenheid houdt zich bezig met service- er» 'tenstverlenfng. WIJ hopen, dat uw ver trouwen fn ons niet Is geijchaad. Directie Taxi Telefooncentrale „T.T.C," n.v. Westzeedijk 98, 3016 AG Rotterdam Schiedam De Juiianakerk wordt met sloop bedreigd. De gereformeerde kerkeraad in Schiedam is van plan het ge bouw aan de Burgemeester Knappertlaan te sluiten en te verkopen. Eén kerk ten zui den van de spoorlijn is vol doende om het slinkende aan tal gereformeerden op te van gen, dat 's zondags de dienst bijwoont Na lang wikken en wegen heeft een plancommissie voor gesteld de Magnalia Deïkerk- in Nieuwland te verbouwen en de Juiianakerk af te stoten. Het voorstel moet nog door de gemeenteleden worden goed gekeurd, maar omdat het plan door geldgebrek is ingegeven, lijken tegenwerpingen bij voorbaat kansloos. De gereformeerden, die 2ïch emotioneel verbonden voelen met de Juiianakerk, hebben ge noeg gezond verstand om de noodzaak van het ingrijpende be sluit in te zien, verwacht de voor zitter van de kerkeraad voor al gemene zaken, mr. Melis Blok „Je kunt wel jammer zeggen, maar daarmee ben je er niet We moeten hoe dan ook het hoofd boven water houden, en dat kan niet zonder bezuinigen. Twee kerken in Schiedam-Stad zijn fi nancieel gewoon niet meer te be happen". De gereformeerde kerkeraad be sloot al in mei vorig jaar, dat er op korte termijn in het centrale ge- l, De Juiianakerk, nauwelijks 50 jaar oud en al met sloop bedreigd. MaaslandBurgemeester en wethouders van Maasland gaan een bezwaarschrift in dienen tegen een deel van het lidkebaert-plan. Daarin is een fietsverbinding tussen Maasland en de Broek polder aangegeven, die de goedkeuring van het Maas- landse gemeentebestuur niet kan wegdragen. Niet het pad langs de Foppenpol der en het 'pias-dras-gebied zit Maasland dwars, maar de vaste brug over de Boonervliet die de verbinding met de Broekpolder moet gaan vormen. Maasland heeft liever een beweegbare op haalbrug, omdat die beter past in het landschap. Maasland wijst de provincie er in het bezwaarschrift ook op, dat er in de fietsroute één schakel ont breekt Dat is de aanleg van een fietspad vanaf de Kluiskade naar de Kortebuurt langs de zeer druk door autoverkeer bereden Oude Veiling. Ook tegen de overdracht van het onderhoud op wegen heeft het Maaslandse college bezwaren. Voor het onderhoud van de te verbeteren on tsl ui tings weg voor de tuinbouw in de Foppenpolder en ook voor de brug over de Zuidgaag moet een verdeelsleutel worden gevonden. Het recreatie schap Midden-Delfland moet maar meebetalen, vindt Maas land; de weg maakt tenslotte deel uit van de fietsverbinding tussen Maasland en de Broekpolder. Het ontwerp-deelplan Licke- baert wordt dinsdag in de ge meenteraad ter tafel gebracht Tot 28 februari kunnen bezwa ren worden ingediend bij GS. Holland. De commissie ruimtelij ke ordening heeft zich al una niem achter het voorgestelde be zwaarschrift gesteld. bied twee gebouwen dicht moes ten. Het eerste was de Oosterkerk aan de Rotterdamsedijk, die in oktober zijn deuren sloot en sindsdien te koop staat Daarna moest gekozen worden tussen het behoud van óf de Magnalia Deï- kerk óf de Juiianakerk. De nog vrij nieuwe Magnalia Deikerk is goedkoper in onderhoud en de verbouwing tot stadskerk kost relatief weinig, dus moet het uit 1932 daterende gebouw aan de Burgemeester Knappertlaan het veld ruimen. Volgens Blok is verkoop van het gebouw aan de eerste de beste ge gadigde de enige reële oplossing. Aangezien kerken niet hijzonder goed in de markt liggen, zal de eventuele koper het gebouw wel slopen om de grond voor andere doeleinden te gebruiken. Blok: „Natuurlijk doet zo'n vooruitzicht pijn. Maar we hebben in het ver leden veel te royaal overal ker ken neergezet, we wilden zo graag dicht bij de mensen zitten. Nu de bomen economisch niet meer tot in de hemel groeien en het kerkbezoek afneemt, krijgen we de terugslag. We hebben hon derden zitplaatsen over". Koel Ook de plancommissie verwacht, dat het voorstel om de Juiiana kerk op te geven in gereformeerd Schiedam niet met gejuich zal worden begroet „Maar de emo tionele band mag niet de doorslag geven. Het instandhouden van kerkgebouwen mag geen doel op zich zijn. Kerken zijn alleen mid delen om het functioneren van de gemeente mogelijk te maken", staat in het rapport van de com missie te lezen. Ing. J. Bethlehem zet in het rap port getiteld 'Wie van de twee?' koel de cijfers op een rijtje en con- dudeert dat de ruim drie ton, die het kost om de Juiianakerk te vernieuwen, gewoon niet op te brengen is. Waar nog bij komt dat het orgel aan een opknapbeurt toe is: een uitgave van nog eens dik een ton. Allemaal kosten die zich in de Magnalia Deikerk niet voordoen. Met één gebouw met circa 700 zit plaatsen en wat vergaderruimten denkt de gereformeerde kerk de komende jaren goed uit de voe ten te kunnen. Momenteel wor den in zowel de Juiianakerk als in de Magnalia Deikerk 's zon dags hooguit 300 gelovigen ge teld. Alleen de kerk ten noorden van de spoorlijn, De Ark, zit elke zondag stampvol. Na een drietal inspraakavonden, waarop de gelovigen de kans krijgen hun zegje te doen over de plannen die in veler ogen onge twijfeld onzalig aandoen, neemt de kerkeraad in mei een defini tieve beslissing. Het is de bedoe ling dat de Juiianakerk in januari 1988 voorgoed dicht gaat 1 MILKSHAKE -t- 1 PATAT 1 KROKET Donderdag 12 en vrijdag 13 februari O Rf|| voor s(echts....VaWVi FUNNY SNACK Karei Doormanstraat 99 (Hoek Schouwburgplein) Hond doodgereden Vlaardingen Een automobi list heeft gisteravond op de zui delijke rijbaan van rijksweg 20 een hond doodgereden. Het beest, een bruine reu, stak plot seling de weg over. De hond was op slag dood en is afgevoerd naar de gemeentereiniging. De baas of bazin van de hond is bij de politie niet bekend. Vlaardingen De buurtj groepen in Vlaardingen-Holyr wensen met het stedelijk stituut voor samenlevingsop-!: bouw (Siso) voorlopig niet te overleggen. - 5 De groepen hadden al hun bê£ denkingen bij het functioned ren van het instituut voor op bouwwerk, maar het ontslag van opbouwwerker Wim Lee* wis was de druppel die de emi mer deed overlopen. „Hoe die man is behandeld, daar springen de tranen van in 'je ogen", vindï Jos Sloot, bestuurs lid van óe buurtgroep in Holy-p Noord. „Het hele reilen en zeilen van het Siso moet worden door gelicht", aldus Wim de Haan' voorzitter van de bewonersgroep in Zuid. i De affaire-Leewis (het Siso vroeg de kantonrechter om ontbinding van zijn arbeidscontract) heeft lp de wijk ten noorden van de rijks* weg veel kwaad bloed gezé£ maar er waren al eerder problej men met het Siso. ,3eloftes wor-r den niet nagekomen, woorden verdraaid", vertelt een bestuurs lid van Holy-Zuid. Het steekt dé buurtgroepen ook, dat de stich ting niet met hen is komen prak ten over hoe het nu verder moet met het opbouwwerk in Holy na h et ontslag van Lee wis. Jos'Sloot en voorzitter Wim dé Haan van Holy-Zuid hebben ipi een gesprek met wethouder Ary Maarleveld aangedrongen op eep onderzoek naar het beleid vait het Siso. „Want die stichting wordt gesubsidieerd", verklaart De Haan. „En wij maken ons on? gerust over dat beleid". Het SIso-bestuur wil de problej men met de buurtgroepen* ip Holy in een gesprek uit de wereld helpen. „Wij hebben die groepen uitgenodigd voor een gesprek, wij wachten op antwoord"; aldus Siso-codrdinatar George Herders! Maar Wim de Haan, voorzitteb van de buurtgroep Holy-Zuid," zegt dat de bewoners al sinds half december wachten op een gë^ sprek. Jos Sloot vindt de brieven van het Siso niet uitmunten Jn beleefdheid. „Zij schrijven brie ven waar niemand op zit .té wachten. Wij zijn min of meer ge sommeerd om op 23 januari te verschijnen. Dat gebeurt in een brief van drie kantjes die van lul ligheid aan elkaar hangt. Die moeten wij eerst maar eens in het bestuur bespreken". „Wij hebben geen zin meer om elke keer door het Siso in de nia- ling genomen te worden", zegt Ans Merckenstein uit Holy-Zuid. Jos Sloot is over het functioneren van het Siso verre van tevreden. „Ik heb de voorzitter telefonisch om een gesprek gevraagd, maar dat ging allemaal niet Onzin na tuurlijk. De man heeft mij ook nooit teruggebeld". Holy-Noord is niet van plan om op deze manier met het Siso ver der te gaan. „Wij hebben met Lee wis goede plannen gemaakt?, aldus Sloot „Dat was een goede, bruikbare figuur. Maar wij heb ben het hier in Holy-Noord ook jaren zonder opbouwwerker ge red. Als het moet gaan wij terug naar die tijd". Wim de 'Haan is van plan om het conflict samen met Holy-Noord tot een goed ein de te brengen. „Wij hebben steeds samen opgetrokken en daar gaan wij mee door. En tot een gesprek zijn wij best bereid. Het Siso welkom als zij bij ons aanklop pen". 7 Schiedam Dieven hebben Slavenburgs Bouwbedrijven uit Schiedam voor rond de 5000 gulden benadeeld. Bij een pro ject aan de Alge ras traat werden veertig bouwwandpanelen ge stolen. De daders knipten het hangslot op het hek door en re den met een vrachtauto het ter rein op. Daarna werden de pa nelen die een lengte hadden van ruim vijf meter, in de auto gela den. Uit een magazijn aan de Boter;- straat is voor een onbekend be drag aan elektrisch gereedschap gestolen. Om de spullen te be machtigen forceerden de dieven een branddeur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1