Poppe gaat ook in Schiedam beginnen Aanleg randweg dupeert bedrijven PvdA-bestuur dreigt met kappen onderhandelingen 1 Ravage in school na brandstichting Hofje maakt plaats voor koop woningen VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT 1 NIEUWE WATERWEG COURANT Vertraging nieuwbouw GTB Vinkbrug NS gaat aan Vlaardingen voorbij Brouwer bij John Zwart Leerlingen vanmorgen naar buis gestuurd Ooster straat verwijt gemeente loze kreten Binnen weken begroting PvdA-leden wensen niet □WATERWEG DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus IIP, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229. 4352066, 4350567 - sportredactie: 4345209 Schiedam De oude loods van aannemer Jaap Mak is nog altijd een sta-in-de-weg voor de ge meente Schiedam. De loods moet eerst worden af gebroken, alvorens de gemeente verder kan met de nieuwbouw op het GTB-terrein. Maar Mak zal pas slopen, als zijn nieuwe loods in gebruik kan worden ge nomen. Anders komen de activiteiten van het bedrijf aan de Hoofd straat in gevaar. Hierdoor hebben de plannen voor het GTB-terrem vertra ging opgelopen, en naar verluidt betekent dat ook een kostenstij ging. Mak had wel eerder tot de bouw van een nieuwe loods op zijn binnenterrein willen over gaan, maar de aannemer stuitte op bezwaren van twee omwo nenden. Een door hen gestarte Arob-pro- cedure werd overigens inge trokken na gesprekken met ge meente en aannemer en een bijkomstigheid was dat buur man Jan in 't Hout een woning kreeg aangeboden aan de Pol derweg: de oude boerderij van wijlen Piet Poot. Daarmee verviel een reden om bezwaar te maken tegen een nieuwe loods achter zijn woning. Op het GTB-terrein gaat het deze keer om twintig koopwo ningen. Het is de derde fase van de nieuwbouwplannen. De loods van Mak is Piet het eni ge gebouw, dat voor de koopwo ningen het veld moet ruimen. Ook werd bepaald, dat het hofje achter de ijssalon aan de Hoofd straat tegen de vlakte moet. Het hofje bestaat uit enkele ver pauperde woninkjes in een doodlopend slopje. De poort, die ernaartoe loopt, is reeds dichtge timmerd. De gemeente Schiedam lijkt niet zo gek op oude hofjes: aan de Laurens Costerstraat zal er één verdwijnen, aan de Kreupel- straat staat het Buitenhofje van Belois op het spel; en de Som- melsdijksestraat kon dankzij in spanningen van de bewoners ternauwernood worden gered. Verdwij'nend stadsgezicht. Schiedam/Vlaardïngen De Socialistiese Partij van Remi Poppe heeft gisteravond een serieuze start gemaakt met een ledenwerfactie m wijk Nieuwland, die uiteindelijk moet leiden tot het vestigen van een SP-afdeling in Schiedam. In Vlaardingen is Poppe met zijn SP een geduchte concurrent van de PvdA: zijn partij groeide vorig jaar van twee naar vijf zetels en slokte daarmee de verwachte PvdA-winst op .,On- vrede-stemmers", zo probeer den andere partijen toen die zege van Poppe te verklaren In de Jeneverstad zegt Poppe nuchter te willen beginnen Al enige tijd heeft de SP twintig le den in Schiedam en zo af en toe Behalve het spoorwach- tershuisje moeten ook enkele bedrijven aan deoostnaven kade het veld ruimen voor de Deltaüljken verbindings weg voorde industrie. Vlaardingen De bedrijven aan de Oosthavenkade, die door de aanleg van de Deltadijk en de zuidelijke randweg het veld moeten ruimen, zitten met de handen in het haar. Uiterlijk eind mei moeten de ondernemers hun panden uit, maar op de vraag of en waar ze hun zaak kunnen voortzetten weet niemand antwoord. „Eigenlijk weet ik alleen dat ik non grata ben", zégt de diep ge schokte eigenaar van offsetdruk- Nkerij Bothe, Th. J. Bijwaard. „De eerste keer, dat ik de planteke ningen onder ogen kreeg, was ons huis al helemaal gearceerd. We stonden gewoon niet meer op de kaart!" Net als zijn buren, het Vleescen- trum en daarnaast het Openhaar den Centrum van mevrouw R. van Suylekom, kreeg de drukker in april *86 te horen dat hij zijn werk binnen afzienbare tijd op een ander adres zou moeten voortzetten. Voor Bijwaard kwam de klap dubbel hard aan; een politieke beslissing verdreef hem een aantal jaren geleden al uit zijn bedrijf op de hoek van de Arnold D. Hoogvlietstraat en de Willem BeukelszoonstraaL „Ik heb hemel en aarde bewogen om dit project een paar meter te verleggen, zodat ons pand over eind kan blijven. Maar we moe ten er opnieuw uit. De weg loopt straks dwars door* ons huis. We kunnen nergens heen, we staan met onze rug tegen de muur. We worden geamoveerd, zo noemt het hoogheemraadschap dat". Bijwaard, die de drukkerij samen met zijn vrouw runt, doet er wat cynisch over. Toch klinkt het verdriet zo nu en dan duidelijk door: „Het is een kostelijke ver worvenheid als je wonen en wer ken kunt combineren in een pand dat zo op maat is gesneden voor een bedrijf als het onze. Ner gens kunnen we beter terecht, we zijn overal minder af. Nog daargelaten dat het doodzonde is zo'n prachtig redershuis gewoon maar af te breken". Alle pogingen van de Bijwaards om elders aan de haven of in de directe omgeving daarvan ver vangende woon- en bedrijfsruim te te vinden, zijn tot nu toe stuk gelopen. De drukker wil graag een nieuw pand neerzetten op de kop van de Van Ley den Gael- straat en de Oasthavenkade, maar de gemeente peinst er niet over die grond in kleine kavels uit te geven. Het tegenvoorstel om de drukkerij voort te zetten in het voormalige Aral-benzinesta- tïon vindt Bijwaard weer niet reéeL En in het bedrijfsverzamel gebouw aan de Spoorsingel zien hij en zijn vrouw ook geen brood: dan moeten ze de combinatie wo nen-werken opgeven. Bijwaard: „Het hoogheemraad schap en de gemeente sturen ons van het kastje naar de muur. Het zenuwslopende is dat niemand interesse heeft voor je gevoelens. Wij kunnen straks na twintig jaar hard werken op een onbekend adres onze wonden likken", Het Openhaarden Centrum kan ervan meepraten. Ook mevrouw Van Suylekom werd gepolst over het lege benzinestation. Over dat voor leveranciers nagenoeg on bereikbare adres was ze al snel met de gemeente uitgepraat Nu is ze op eigen initiatief in onder handeling met de eigenair van een leegstaande keukensho wroom, verderop aan de Haven. De verhuizing gaat een bom dui ten kosten. „En ik moet alles zelf doen, van de gemeente krijg ik geen enkele medewerking. Wet houder Goudriaan heeft onlangs een kachel bij me gekocht, maar een praatje met 'm maken over m'n problemen zat er niet zo in". „Een goeie stek vinden voor die mensen is moeilijk", geeft Sietse van der Hoek, ambtenaar op eco nomische aangelegenheden, toe. „Wij denken wel met ze mee, maar verplicht om alternatieven aan te dragen zijn wij niet De be drijven moeten zelf beslissen wat ze willen. Als ze blijven vasthou den aan iels onmogelijks, zoals meneer Bijwaard, dan houdt het voor ons op". Bij het hoogheemraadschap Delf land, verantwoordelijk voor de onteigening omdat de panden 'buitendijks'liggen, verwijst ir. A. van den Berg naar de taxatie commissie. Waar de bedrijven na de onteigening naar toe moeten, is een zaak van hen en de ge meente, vindt de ingenieur. „Al willen wij desnoods wel bemid delen bij het zoeken naar alterna tieven". „Ach ja, die commissie", herin nert mevrouw Suylekom zich. „Zeven man, waarvan één met een roos in z'n knoopsgat. Ze ke ken wat rond, zonder een woord te zeggen". Van der Hoek kan zich de wanhoop van de gedu peerden wel voorstellen. „Maar laten we alsjeblieft niet vergeten dat die randweg er komt om het bedrijfsleven ter wille te zijn". Vlaardingen Over de Vlaardingse haven komt toch een nieuwe spoorbrug te liggen. Hel plan van de NS om de Vink brug tussen Leiden en Den Haag/Mariahoeve te demonteren en in Vlaardingen weer op te bouwen is definitief van de baan. De Spoorwegen dachten met het verplaatsen van de brug twee vliegen m één klap te slaan. De havenbrug in Vlaardingen zou oorspronkelijk in 1992 worden vervangen, omdat de uit de eind vorige eeuw daterende constructie zo langzamerhand ouder- domsverschijn^elen begint te vertonen. Door de aanleg van de Deltadijk moet de vervanging van de brug met een paar jaar worden vervroegd. De Vinkbrug bij Leiden leek een uitstekende plaatsvervanger voor de draaibrug over de Vlaardingse haven. De Vinkbrug zou toch moeten verdwijnen wegens de reconstructie van het tracé, dat van twee tot vierbanen wordt uitgebreid. Door dat laatste plan heeft minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat onlangs een streep gehaald. De NS heeft het oplos sen van dit knelpunt met enkele jaren moeten uitstellen. Vlaardingen krijgt nu een splinternieuwe ophaalbrug met be tonnen opritten. Op de tekentafels van de Spoorwegen wordt momenteel de laatste hand gelegd aan het ontwerp In 1989 wordt de brug in gebruik genomen. Over de kosten van het project bestaat nog geen duidelijkheid. wordt het SP-orgaan, de Tribu ne, aan de man gebracht. Poppe wil eerst eens kijken of er meer vaste lezers voor de Tribune zijn Zijn die contacten eenmaal ge legd. dan denkt Poppe de juiste basis te hebben om te gaan pei len welke problemen er in Schiedam zijn waar de bestaan de partijen te weinig aan doen, en op welke punten actie ge voerd dient te worden, Hij heeft wel signalen, dat een grote groep Schiedammers 'met tevreden' is met de huidige gemeentepoli tiek PvdA-fractieleider Gé Brouwer zegt verbaasd 'waarom?' op de vraag, of hij nu staat te trillen. Hij heeft de mdruk dat er in Schiedam niet zoveel onvrede is en dat Poppe dan ook niet veel succes zal hebben Overigens wist Brouwer nog niet van de SP-ache, die gisteren gestart is. „Hij doet zijn best maar", zegt Brouwer. Schiedam PvdA-fractieleider Gé Brouwer springt in op een lange brief van alternatief hulp verlener John Zwart, waarin deze klaagt over een aantal mis standen bij de sociale dienst. Brouwer wil vanavond probe ren de zaken beter op eerurij te krijgen. In het holst van de nacht ging de Al bert us Magnussehool aan de Par kweg in vlammen op. De school is vermoedelijk voorgoed verloren. Schiedam Een felle brand heeft de Albertus Magnussehool aan de Parkweg vannacht gro tendeels in de as gelegd. Bij de brand, die volgens de politie is aangestoken, werd de bovenver dieping van de school volledig verwoest De lokalen op de be gane grond liepen zware water schade op. Het schadebedrag is nog niet bekend, maar de school is waarschijnlijk voorgoed ver loren. Geruchten dat de brandstichters het niet op de school hadden ge munt, maar op het migranten- centrum dat er vlakbij staat, worden door de politie weer sproken. „Er is geen enkele re den om aan te nemen, dat de da ders zich in het gebouw hebben vergist en dat het migrantencen- trum het eigenlijke doelwit was", aldus een politiewoord voerder. Het team van de katholieke school voor basisonderwijs trof vanmorgen een onbeschrijflijke ravage aan. De onderwijzers za gen zich genoodzaakt alle 140 leerlingen naar huis te sturen. iiiiiiimiiuiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiififimiiiuiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii en W de particuliere woningver betering aan de orde. Van de be lofte om de bewoners, die voor uitlopend op de regeling die in juli dit jaarvan kracht wordt, vast te helpen met de voorberei dingen is tot nu toe mets terecht gekomen. „Het is dus weer bij loze kreten gebleven", constateren de bewo ners, die zich hebben verenigd in een Straatgroep. De groep is uiterst teleurgesteld, ook al om dat Bouw- en Woningtoezicht het voorlopig bij incidentele ge vallen wil laten. Andere stads- rrygei fors Schiedam 'Belofte "maakt schuld'» vinden ze in de Ooster straat. Voor de tweede keer bin nen een maand herinnert de straat de gemeente aan eerder gedane^ niet nagekomen toezeg gingen. Nadat de gemeente verzuimde een verkrottend pand aan te ko pen dat gevaar oplevert voor de buurt, stelt de Oosterstraat nu in een brief aan het college van B iiiiuiiiiiiniiiiiüiiiiiiniiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii r voorrang, omdat er een forse achterstand in de regeling parti culiere woningverbetering is ontstaan. „Als nu al blijkt dat we de toe zeggingen om het woonklimaat te verbeteren met een korrel zout moeten nemen, houden we ons hart vast voor de toekomst", schrijft de Straatgroep. In Oost heeft men zo onderhand het ge voel dat de gemeente de straat niet serieus wil nemen. Met de eigenaar van de school, de WiIIibrordusstichting, werd druk overleg gevoerd over het zoeken naar een ander gebouw waar de lessen kunnen worden hervat. Na overleg met de verze kering zal worden bepaald of de schade nog te herstellen is, of dat er een geheel nieuwe school moet worden gebouwd Alleen het kleuteronderwijs in de de pendance aan de Mgr Notens- laan kan ongehinderd doorgaan. Voordat de brandweer om drie uur vannacht aan het blussen op de Parkweg begon, waren elders in de stad al diverse branden ge meld Om half zes gistermiddag stond een woning aan de Ge dempte Baansloot in lichter laaie. Hier was een storing in een cv-ketel op het dak de ver moedelijke oorzaak. De woning 1 iep zware schade op. Om half één s nachts ging een deel van het interieur van snackbar Snacky aan de West- frankeEandsestraat in vlammen op De brandweer veronderstelt dat het vuur werd veroorzaakt door kortsluiting Vlaardingen Bestuur en frac tie van de PvdA hebben de sle pende onderhandelingen over een nieuw college van burge meester err wethouders ïn Vlaardingen op scherp gezet Als die niet binnen veertien dagen zijn afgerond, zal het bestuur de PvdA-deiegatïe vragen de ge sprekken te beeindigen. „De vraag komt op, of de combinatie met CDA, VVD en PvdA niet net zo onmogelijk is als een col lege dat steunt op een linkse meerderheid", schrijft het be stuur ïn het gisteren verschenen blad Achterban. De ïfvdA lijkt na een paar maanden praten haar buik meer dan vol te hebben van de onder handen ngen met CDA en VVD, die achter gesloten deuren wor den gevoerd. „Wij kunnen niet anders dan constateren, dat VVD en CDA weinig bereidheid tonen en wellicht ook niet in staat zijn tot het nemen van be- tuurlijke verantwoordelijk heid". Dat de gesprekken zo traag verlopen, wijt de PvdA uitsluitend aan de onderhande lingspartners. CD A-onderhandelaar Aart Kooi trekt zich van de verklaring van het PvdA-bestuur weinig aan. „Mijn eerste reactie is: waar haalt het bestuur zijn informatie vandaan? Die vraag zullen wij woensdagavond aan de PvdA- delegatie stellen". Kool heeft naar zijn zeggen van de PvdA nooit klachten gehad over het tempo van de onderhandelin gen. „Wij leiden die gesprekken tot het uiterste constructief en wij gaan ervan uit, dat de partij en er serieus mee bezig zijn". Maar ook John Ranshuïjsen, voorzitter van de PvdA-fractie, toont zich m Achterban weinig gelukkig met het verloop van de gesprekken. „Ten aanzien van de 'makkelijke' knelpunten wachten wij nog steeds op een standpuntbepaling van CDA en VVD schrijft hij. Als er aan het eind van de maand nog geen overeenstemming bestaat over de begroting voor 1987, zal de PvdA-fractie „zich beraden over de stappen die genomen moeten worden". Het bestuur van zijn partij stelt de zaken heel wat duidelijker voor dan raadslid Ranshuïjsen. Als er binnen 14 dagen geen re- Vlaardingen De Vlaardingse PvdA-leden hebben de kans voorbij laten gaan om elkaar m een extra nummer van hun blad Achterban per advertentie gelukkig nieuwjaar te wensen. „Je mag je afvragen of de advertenties van andere jaren wel ge meend waren", peinst redacteur Jan Boender in een commen taartje. De extra editie met nieuwjaarswensen van Achterban was ja ren een traditie in Vlaardingen. Maar een oproep van de redac tie leverde deze keer slechts één reactie op. Boender moet ban ge vermoedens hebben gehad; toen hij de oproep plaatste. ,,U raadt het misschien al", schrijft hij, „er was te weinig respons". suliaten zijn, moet worden ge concludeerd „dat VVD en CDA onvoldoende bereidheid tonen om vertrouwen te kunnen heb ben in een college dat zo moei zaam tot stand komt". Dan is er eenvoudig geen college te vor men, denkt het bestuur. Kool houdt het er voorlopig op, dat de verklaring van de PvdA- bestuurderen 'intern gericht* is. „Ook wat ons betreft moet-het .nieuwe college er zo snel moge lijk komen. Het zou best kunnen dat wij er binnen veertien dagen uit zijn, maar dat is dan niet om dat het PvdA-bestuur dat heeft geéist. Wij vergaderen woens dag en zaterdag weer, dus ïïèt schiet op". - -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1