'Roer moet om in stadsvernieuwing' Eén centrum is voorde randjongeren te weinig Gemeente bij ministeriele rade over bussluis Geld nodig voor musical ïtAAROINCS SAGB1AD SCHiEOAMSCHE CSÜRANT IHJiE WffTtSWtfi SfliIBflHT Schiedam sluit twee stembureaus 5Belanghebbendenregeling rammelt aan alle kanten Storing in koelkast: keuken Brandt uit Energiebesparing bij t Startblok Koophuizen naast sociale woning bouw - T- rvnr Maasland akkoord met kleinere Foppenpias Hafkamp praat met jongerenwerkers HAVENS SCHOON Motorrijdende broers: 'Moeten er eerst ongelukken gebeuren □MTÏRWEG .■Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1987 Maassluis Voor de realisatie van de musical Maassluis danst •aan 't Scheur is veel geld nodig. oVoor het project is 60.000 gulden rbegroot. Van dat bedrag is al 40.000 gulden binnen. Het reste rende bedrag moet de komende -maanden binnengehaald wor- „d.en. ,,Het kan voor 40.000 gulden, rifaar vve willen de zaken wel perfect voor elkaar hebben", al dus zakelijk leider Roy van der Plasse. „Het gaat vooral om het .Maassluis Storing in de koel kast was er de oorzaak van, dat ""erbrand ontstond in een flatwo- 'mfig "aan het Sparrendal in -Maassluis. Een overspringende vorn: zette de keuken snel in de "fik. De bewoners, die in huiska-' 'infer televisie zaten te kijken, -waarschuwden direct de Maas- sluisse brandweer. Met groot 'materieel werd uitgerukt, maar de,, brandweerlieden konden niet voorkomen dat de keuken rgeheel uitbrandde. De overige vertrekken liepen rook- en wa- j terschade op. Ook de onder- en bovenliggende etages liepen blussschade op. ■^Persoonlijke ongelukken deden ^rfch niet voor. De gemeente Maassluis heeft voor vervangen- r de woonruimte voor het gedu- - peerde gezin gezorgd. geluid en het licht. Dat zijn za ken, die enorm veel geld kosten. Ook al speel je de musical nog zo goed, als het geluid slecht is en er zijn geen goede lichteffecten, dan gaat alles verloren, voor de mensen in de zaal", weet Willem van Heijningen. „Daarom doen we ons best om de ontbrekende gelden binnen te halen om zo de kwaliteit te waarborgen. Want dat het kwalitiatief gezien een goed stuk is, daar ben ik zeker van". Voor de bediening van het licht en het geluid zijn vakmensen in geschakeld: „Een absolute must", aldus Van Heijningen. „Er komt bijvoorbeeld een. to neel var 24 bij 12 meter. Een gi gantische oppervlakte. Wil je al les in goede banen brengen, dan heb je gewoon mensen nodig die er verstand van hebben. We hebben ze gelukkig gevonden". Naast een forse subsidie van de gemeente Maassluis en donaties van het Anjerfonds en de Vere nigde Spaarbank in Maassluis, zijn er ook schenkingen van be drijven die anoniem een donatie hebben gedaan. „We moeten het bedrijfsleven van Maassluis nog aanschrijven", aldus Roy van der Plasse. „Ik verwacht dat we het geld bij elkaar kunnen krij gen. Het gaat tenslotte om een stukje promotie van de stad Maassluis". Intens tevreden zijn de mede werkers van de musical over de samenwerking met de gemeente Maassluis. „Vooral Ab Zwaard heeft ons enorm geholpen", al dus Willem van Heijningen. Ziepagina21 Schiedam Het zoveelste energieproject van wethouder Chris Zijdeveld is bijna gebruiks klaar. Aan de basisschool 't Startblok is een serre gebouwd en samen met enkele andere energiebesparende maatregelen kunnen op die manier de stookkosten danig worden gedrukt. Volgende week zal wethouder Zijdeveld sa men met zijn collega Hans van Kleef een offi- ceel tintje geven aan de voltooiing van het pro ject. Het idee achter de maatregel is even simpel als doordacht; de buitenlucht wordt in de serre voorverwarmd en bereikt dan pas de lokalen. „Het is eigenlijk een pakket van maartregelen dat het maakt dat er minder energie gebruikt hoeft er worden", aldus Jan Langstraat van de gemeente Schiedam. Wordt normaal in -een schooljaar 900.000 kWh verbruikt, door de maatregelen wordt dat teruggebracht naar 200.000 kWh. Een besparing van 65.000 liter olie op jaarbasis. De serre zorgt voor minder energieverbruik. Hansvan Kleef als wethouder voor stads vernieuwing, volkshuisves tingen onderwijs wijst op het bord aan, hoede verbouwde Oranje Nassauschoo! er straks uitziet. s TOT Z WO{VJJI$,\tiKwK\ itn:sv\\tï Schiedam Schiedammers, die hun oproepingskaart niet goed lezen, kunnen op 18 maart wel eens voor een onaangename verrassing komen te staan. De verkiezingen voor de provincia le staten op die dag verlopen or ganisatorisch iets anders dan de stemgerechtigden gewend 2ijn. Door het teruglopend aantal kie zers in enkele wijken heeft de gemeente twee stembureaus ge sloten. Daardoor moeten onge veer tweeduizend Schiedam mers hun stem uitbrengen op een ander adres dan bij vorige verkiezingen, Gesloten zijn de stembureaus in de Prinses Beatrixschool aan de_ Buijs Ballotsingel en in de voor malige Jacintha kleuterschool aan de Mgr. Nolenslaan. De sluiting houdt verband met het grote aantal migranten in de wijken Oost en Nieuwland. Bij de raadsverkiezingen in maart vorig jaar mochten de migran ten wel stemmen, bij de staten verkiezingen zijn zij niet stem gerechtigd. Ook in Zuid zijn de stemdistric- ten enigszins gewijzigd. Daar kan wegens nieuwbouw geen gebruik worden gemaakt van de Sint Willibrordusschool. Ter vervanging wordt een tijde lijk stembureau ingericht in wijkcentrum het Zuiderkwar tier aan de Leliestraat. Schiedam Wil Schiedam in het jaar 2000 nog een beelje met de stadsvernieu wing uit de voeten kunnen, dan zal het beleid radicaal om moeten. Geen sociale woningbouw meer in de ene wijk en koop huizen in de andere, maar een politiek van gemengd bouwen voor verschillende inkomens. De sociale woningbouw, pijler onder de stadsvernieuwing, is een aflopende zaak. Het rijk be knibbelt steeds verder op de.sub-, sidies, zodat de (premie)koopwo- ning langzaam maar zeker ter rein wint in de oude wijken. Door tijdig de bakens te verzetten kan Schiedam verpaupering van de wijken vol woningwetwoningen voorkomen. Het omslagpunt is al bereikt* op het GTB-terrein in Zuid en in Schienoko krijgen aannemers carte blanche. Wethouder Hans van Kleef (stadsvernieuwing en volkshuis vesting) vindt dat de politiek er niet moeilijk over moet doen, als yuppies en mensen met huursub sidie in één en dezelfde buurt wo nen, Van Kleef zei dat gisteren bij de start van de renovatie van de Oranje Nassauschool aan de Francois Haverschmidtlaan. In dat gebouw in 1984 door de vereniging voor christelijk on derwijs overgedragen aan de ge meente komen over een klein jaar zeven modale één- of twee persoonshuishoudens. Nu nog een uniek verschijnsel in een buurt met koophuizen en betrek kelijk welgestelde bewoners, straks heel gewoon, aldus Van Kleef. Het gebouw aan de Francois Ha verschmidtlaan is niet de eerste school in Schiedam, die als woon- wordt ingericht Hetzelfde gebeurde al eerder met de Theo Thïjssenschool in Oost. De staat van onderhoud is vaak zo goed, dat het jammer zou zijn als die panden zomaar tegen de vlakte gaan. Ook over de Oranje Nas sauschool de bouwvergunning werd op de kop af 56 jaar geleden aangevraagd is Van Kleef zeer te spreken; „Een heel wat degelij ker gebouw dan de Albertus Magnusschool. Dat is afgelopen week wel gebleken. Het is toch zonde dat een moderne school niet eens tegen een klein brandje kan?" Maasland Maasland verzet zich niet langer tegen de inunda tie van de Foppenpolder. Het compromis over het gedeeltelijk onder water 2etten van de pol der is voor de gemeenteraad aanvaardbaar. Wel tekent Maas land nog enkele bezwaren aan tegen het ontwerp-deelplan Lic- kebaert. De Foppenpolder maakt daar deel van uit Burgemeester Mieke Bloem en daal heeft beloofd de oevervoor ziening die volgens de WD mi nimaal 5000 meter moet zijn, nog eens onder de aandacht van de reconstructiecommissie Mid den-Delfland te brengen Ook het CDA heeft bedenkingen: raadslid F de Vos vindt dat de bereikbaarheid van de toekom stige Foppenpias met name via de Kwakel weg te wensen over laat. Knelpunt is vooral de toekom stige recreatieve fiets verbinding tussen Maasland en de Broek polder in Vlaardingen De brug over de Boonervliet is een on misbare schakel in de fietsver- binding, die via de noordzijde vai i de Foppenpolder en de zuid kant van de Boonervliet naar de Broekpolder loopt. Maar Maas land wil geen vaste brug. Een ophaalbrug past volgens de raad beter in het landschap. Laatste minpuntje voor Maasland is het ontbreken van een stukje fiets pad in de route tussen Kluïskade en Kortebuurt. Schiedam De gemeente Schiedam heeft, bij de hogere overheid zes ton subsidie aange- I vraagd om voor randjongeren 1 een grootschalig stedelijk project te realiseren, dat in. de Sint Joris i Doele moet komen. Terwijl de subsidieaanvraag loopt, heeft de welzijnscommissie het gerucht- makende rapport 'De wonder- I lamp en de draak' in behande ling genomen. In het rapport wordt het vraagstuk over rand- jongeren geïnventariseerd en wordt ook een aantal suggesties 1 gedaan. Over de doelmatigheid van een grootschalige voorzie- ning 0aarlijkse lasten: twee ton) hebben de raadsled en grote twij- fels. Ton de Vos (PvdA): „Uit het on- i derzoek blijkt*, in Oost en Nieuwland zitten ze, die rand- groepjongeren, dus we gaan er precies tussenin zitten met zo'n grootschalige voorziening. Dan komen, ze wel? Een nogal eenzij dige benadering". Hij bleek voorstander van een kleinscha- lige aanpak. „Per situatie bekij- ken, het zogenaamde straat werk; daar zitten ze, dus daar gaan we iets doen". Ook klein links (D66, CPN en i PSP/PPR) zetten grote vraagte- kens bij één grootschalig project, i Ook hun voorkeur ging ernaar J uit het randjongeren werk te de- i centraliseren, dus te organiseren in-Verschïllende club- en buurt- i huizen. Uitbreiding derhalve. „Want als er nou een jongeren werker ziek is, zo'n arme eenpit- ter, dan is er niemand om hem ~óp te vangen". Wethouder Luub Hafkamp beaamt dat: „Randgroepjonge ren laten zich niet op één plek vastpinnen. Maar financieel, om die subsidie binnen te halen, moeten we wel voor één centra le voorziening kiezen. Het is een of-of-verhaal". De wethouder voegde daaraan toe: „Zelf ben ik niet zo'n groot voorstander van één centrum". Daarom gaf hij de wens te kennen: „Ik stel voorop korte termijn tot overleg met de jongerenwerkers te komen. Als wij die subsidie binnen hebben, laten wij dan proberen met con crete projecten te beginnen". Toen Annie Renskers (VVD) vervolgens nog maar net had uitgesproken: „Ik ben erg be nieuwd naar de mening van de werkers uit het veld", sprong Kees te Gussinklo uit Zuid met een daarop in. „De jongerenwer kers zullen binnenkort met dui delijke voorstellen komen. Op dit moment zijn zij het rapport aan het hespreken Te Gussin klo zei dat namens het JOS, het jongerenoverleg Schiedam, ooit genoemd naar toenmalig op bouwwerker Jos van der Lugt. Te Gussinklo noemde een voor beeld uit de praktijk: „In De Dijk komen steeds meer Turkse en Marokkaanse jongeren, zelfs uit andere-wijken. Dat loopt pri ma. Je hoort niet roepen: joh, laat ze oprotten naar hun eigen land. Nee, de integratie loopt vanzelf. Maar mijn beheerder moet binnenkort weg: hij is via een gemeentelijke" regeling tij delijk in dienst Laat mij mijn beheerder houden, al is het maar voor 32 uur in vaste dienst". „Zo'n grootschalig jongerencen trum is ook wel belangrijk, maar steeds meer jongeren komen naar De Dijk. Als je er dan al leen voor staat en je wordt ziek, is het gelijk een zooitje. Met zrn tweeén kun je veel meer doen". Ook Elske Geleedst, coördinator van Kluphuïs Oost, uitte haar twijfels over een grootschalig stedelijk project. „Laat er eerst maar eens duidelijk jongeren werk in Oost komen". Wethouder Hafkamp zei toe met de suggesties van raadsleden en jongerenwerkers rekening te gaan houden. „Wij staan nu voor de vraag: hoe koppelen wij de fi nanciering van een grootschalig project aan recente ontwikke lingen?" Om de voorstellen naar concrete projecten te vertalen beloofde hij contact op te nemen met, behalve de jongerenwer kers, de betrokken besturen van instellingen, die immers de ver antwoordelijkheid dragen. Schiedam Harry van Doorn is te fluks ge weest met zijn banvloek over het drijfvuil. „Moet dat nou, al die rotzooi in het water?" sprak het D66-raadslid verontwaardigd, toen duizenden wandelaars na Avro's 'Ont dek je plekje' het Schiedamse stadsschoon in ogenschouw kwamen nemen. Van Doorn zou er werk van maken. Maar dat hoefde niet: de reinigingsdienst van de nutsbedrij ven is gewend er vrijwel elke woensdag met een aangepaste visvlet op uit te trekken. Dat de toeristen zoveel rommel aantroffen, lag aan de strenge vorst die het 'vuilvissen' een paar weken onmogelijk had gemaakt. Woensdag begaven de haven jutters zich weer ie water om takken, planken, colablik jes, lege flessen en bankstellen op te schep pen. „Aardige mensen in Schiedam, maar erg schoon zijn ze niet", vindt één van de vis sers. „De rommel in de havens na het tobbe- dansen voor Te land, ter zee en in de lucht, ook een tv-uitzending, was gewoon onbe schrijflijk". Vlaardingen De motorrijdende broers Den Breejen vragen zic.h af, of zij hun tweewieler soms aan een touw in de lucht moeten hangen als de tweede fase van het betaald parkeren in de Vlaardingse bin nenstad wordt ingevoerd. Zij krijgen niet, zoals automobilisten, een par keer vergun ning. „De belangenhebbendenregeling rammelt aan alle kanten", schrijft Klaas den Breejen aan B en W, Den Breejen heeft weinig zin om zijn mo tor ver van huis, buiten het gebied voor vergunninghouders neer te zetten. De motor zou snel gestolen zijn, denkt hij. Den Breejen vindt dat B en W alle motor rijders in de binnenstad een parkeerver- gunning moeten geven. Verkeersambtcnaar René van der Hoek voorziet echter geen parkeerproblemen voor motorrijders. „De meesten hebben een eigen stalling. En de wegenverkeers wet biedt B en W de mogelijkheid om voor motoren een speciaal parkeervak aan te wijzen". Om die reden heeft de ge meente besloten geen vergunningen uit te reiken aan motorrijders. Klaas den Breejen is niet de enige cen trumbewoner die weinig vertrouwen heeft in de parkeermaatregelen. Rens Groenendijk wijst B en W in een brief op het chaotisch parkeergedrag van het win kelend publiek. Hij is bang dat de plaatsen voor belanghebbenden 'ingepikt' worden door andere automobilisten. Groenen den k denkt niet, dat drie parkeerwach ters daar voldoende toezicht op kunnen houden. De gemeente moet klapbeugels plaatsen, vindt hij. „Dan is de zaak water dicht geregeld en hoeven er geen extra parkeerwachters bij". Het dode hoekje bij de Oude Sluis is een verzamelplaats van drijfvuil. Met een aangepaste visvlet wordt de rommel opgeruimd. Vlaardingen „Mensen, die met hun auto in de bussluis op de Schïedamseweg verzeild raken, kunnen daar de gemeente Vlaardingen niet voor aanspra kelijk stellen", vindt wethouder Bas Goudriaan. De gemeente overlegt echter wel met de directie verkeersvei ligheid van het ministerie van verkeer en waterstaat over de voors en tegens van wat WD'er George Neijssel hardnekkig 'een tankval' en een 'middeleeuws ding' blijft noemen Een nota over de bussluis, die al in decem ber aan de gemeenteraad wen beloofd, laat door dat overleg erg lang op zich wachten. De ruzie tussen Goudriaan en Neijssel over de bussluis in de Schïedamseweg is een maande lijks terugkerend ritueel in de commissie verkeer geworden. „Er schijnen eerst ernstige onge lukken te moeten gebeuren, voordat die tankval wordt weg gehaald", denkt de WD'er, „Levensgevaarlijk, dat ding". Volgens de wethouder is het juist de schuld van de VVD, dat t' de bussluis er ligt De PvdA had de Schïedamseweg liefst hele maal afgesloten. Dan was er geen sluipverkeer geweest en had er geen bussluis hoeven ko men. Maar de VVD was tegen volledige afsluiting. „De halve afsluiting was een slecht com promis", vindt Goudriaan. „Af sluiten is kennelijk een hobby van de PvdA", zei een boze Neijssel dinsdagavond in de commissie. Brief Er zijn tot dusver vijf automobi listen in de bussluis verzeild ge- raakt. Eén van die vijf, me vrouw Verboon. deed geen aan gifte bij de politie, maar schreef een brief aan de gemeente. Daarna is de discussie weer op gelaaid. Goudriaan viodtdat on zin. „D'r zijn een paar auto's in dat ding terecht gekomen. Het merendeel van de bestuurders had nog een borreltje teveel op ook", aldus de wethouder. Politie-adjudant Van der Wiel vindt dat de problemen met de bussluis nogal meevallen. Twee van de vijf automobilisten, die met hun auto in de val raakten, hadden teveel gedronken. Een derde kwam uit de richting van het centrum, hij zwaaide naar bekenden en kwam zo op de verkeerde rijbaan en in de bus sluis terecht. „Blijven er twee min of meer serieuze gevallen over", zegt Van der Wiel. „En van één van die twee draagt de politie geen kennis". Overdadig Aan het aantal horden en pijlen kan het niet liggen, weet Van der WieL „Het aantal waarschu wingen is overdadig. Er staat een oranje bord van anderhalf bij twee meter, dat je niet kunt missen. Er staat drie keer met grote letters 'bus' op het wegdek geschilderd, pijlen, strepen, waarschuwingsborden. Wat moet je er nog meer aan doen? sJuridisch zit het helemaal dicht. Alleen heel onoplettende weg gebruikers kunnen er nog de fout in gaan", oordeelt.de adju dant „Maar ja, dit is een politie ke zaak". De politiek wacht al maanden op de beloofde nota over de sluis. „Die wordt zorgvuldig voorbe reid", verklaart wethouder Goudriaan. „Daar komteen goe de analyse in te staan". Maar voor die goede analyse is wel overleg met het ministerie van verkeer en waterstaat nodig. „Want wij als gemeente hebben geen ervaring met bussluizen", legt verkeersambtenaar René van der Hoek uit „De "directie verkeersveiligheid van het mi nisterie kan ons vertellen, wat de ervaringen met een bussluis zijn in andere gemeenten". Met die directie wordt ook gepraat over mogelijke andere manieren om sluipverkeer oyer de bus baan op de Schïedamseweg on mogelijk te maken. De langver wachte nota verschijnt waar- schijnlijk over een maandr

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1