Meer 'buitenlandse' ambtenaren noodzaak Van Es koopt het eerste lot Swami B naar Schiedam Baauw niet blij met nieuwe sluis ÏUAROtN&S 0AGB1A0 S SCHSDAMSCHI COURANT :i' HEM» IfllBlffi EBUBAMT Raadslid waarschuwt voor "rassenprobleem' Lijsttrekkers over Blankenburgtunnel Rietzeilers maken makreelroker Zwart Schaap l*-""1 ""■c «c =>Eo»-.™.. ss; ss Met betonschaar sloten vernield D66: praten in huiskamer Tweede veerboot Maassluis tijdens renovatie tunnel Weg met 't sop: vrouw doorweekt Actiegroep: bevolking mobiliseren Afstraffing POLITIE KRIJGT KLAPPEN Lezing over huismerken WATERWEG MAANDAG 23 FEBRUARI 1SS7 Maassluis Het was burge meester Hans van Es die, aan boord van ms. De Rïgel, met het kopen van het eerste lot, de start gaf van een actie om het zeekadetkorps Maassluis meer financiële armslag te ge ven. De loterij moet het korps in staat stellen nieuw materiaal voor de kadetten aan te schaffen. „Want daar is dringend behoefte aan", aldus Leen de Zeeuw, de voorzit ter van het zeekadetkorps Maas sluis. De Maassluisse zeekadetten heb ben sinds kort de beschikking over twee zeewaardige schepen. Naast de ms. De Rigel, maakt nu ook de voormalige mijnenveger HMS De Schuiling deel uit van het korps. Iets waar het korps trots op is. „Op die manier krijgen we meer armslag. Kunnen we ook meer kadetten plaatsen", al dus J. van Bedaf, die belast is met de leiding van de zeekadetten. De HMS De Schuiling ligt nu nog af gemeerd in de binnenhaven van Maassluis. Kadetten zijn druk doende om het schip op te knap pen. Is dat karwei klaar, dan krijgt het schip Brietle als vaste thuishaven. „We kunnen dan ook het week einde erop uittrekken", aldus commandant Van Bedaf. „Nu Burgemeester Hans van Es koopt het eerste lot aan boord van ms. De Rïgel. nog ontbreken slaapplaatsen, maar als De Schuiling in Brielle ligt, kunnen we meerdere dagen op kamp. Ideaal natuurlijk voor de kadetten". Al die extra uitstapjes en het on-' derhoud van het schip kosten na tuurlijk geld. Geld, dat de vereni ging vrijwel niet heeft De jaar lijkse subsidie van de overheid is nauwelijks toereikend genoeg. Het korps krijgt ook donaties van verschillende andere instanties, maar echt breed hebben de zeek adetten het zeker niet Vandaar ook de loterij. Burgemeester Van Es stak aan boord van De Rïgel zijn bewondering voor alle in spanningen van het korps niet onder stoelen of banken. De lo ten, die een gulden per stuk kos ten, worden de komende weken in Maassluis aan de man ge bracht. „Ze zijn goedkoop, dus ik verwacht dart we ze snel kwijt zullen raken", aldus een optimis tische Leen de Zeeuw. Schiedam De inbraken van het afgelopen weekeinde heb ben zich geconcentreerd in het industriegebied 's-Graveland en Schiedam-Oost. In de Fokkerstraat ontvreemd de men uit magazijnen van de stadskwekerij en uit een nissen- hut van HW Aanneming BV uit Roelofsarendsveen gereedschap met een gezamenlijke waarde van 7200 gulden. Hangsloten werden vermoedelijk met een betonschaar opengeknipt- In twee bovenwoningen aan de Marconistraat werd gebruik ge maakt van een valse sleutel; geld en persoonlijke papieren vorm den de buit. Bij Lion Fashion aan de Jan van Riebeeckweg werd het hele be drijf doorzocht, maar wat er weg is, heeft men in de chaos nog niet kunnen vaststellen. Ondanks het bord, dat er 's nachts niets te halen valt, werd ook ingebroken In de stationsrestauratie op per ron 5. Opbrengst: nihil. Maassluis De afdeling Maas sluis van D66 heeft een unieke manier gevonden om de achter ban meer bij de partij te betrek ken. Waar de grote partijen met de regelmaat van de klok poli tieke cafés organiseren, daar stellen de democraten zich te vreden met huiskamerbijeen komsten. De eerste ontmoeting staat voor donderdagavond .12 maart op het programma. Tijdens de bij eenkomsten kan worden gedis- cussieerd over verschillende ac tuele onderwerpen. Op 12 maart wordt gesproken over de Suri-. naamse gemeenschap in Maas sluis. Historicus Frank Dragten- stein zal een inleiding houden over het onderwerp. 'Wie de bijeenkomst wil bijwo nen, kan contact opnemen met de initiatiefnemer van de huis-' kamerbijeenkomsten, Jan Stqrm. Telefoon (01899) 24223. Schiedam Bhagwan-aan- hanger swami Bodhiprem is benaderd om in Schiedam moegestreden en apathisch geworden actievoerders de weg te wijzen naar een zinvol en gelukkig bestaan. Bodhiprem heeft in Amsterdam het Advïesburo voor Ontmoedig de Actievoerders (ABOA) opge richt De sanyassin is beter be kend als Bingel, de jongeman die in 1984 in de Taweede Kamer bo venop tafel sprong en riep dat het kruisrakettendebat allemaal on zin was. Zijn visie is dat acties ook wat lie ver gevoerd kunnen worden, dat het er niet om gaat steeds weer een vijandbeeld te creëren. Som mige actievoerders zijn zo agres sief, die zullen ook de wereld niet verbeteren en daarom is zelfana lyse nodig, meldde Panorama vo rige week over Bingels bood schap. Podium-medewerker Pe ter Pijpers las het en omdat hij zelf als swami Peter Bod hi een innerlijke vrede vond op aanwij zingen van Bhagwan, voelde hij al snel sympathie. Peter heeft er reeds met verschillende actie voerders over gepraat, onder meer gedurende drie uur met John Zwart die overigens als hu manist heel andere ideeën heeft Aanleiding om Bingel te bellen was het conflict aan de Lange Haven tussen de makreelrokerij van Joop en Joke Geerlings en hun over stank klagende buren. Peter stond pal achter het steun comité voor de rokerij, maar zag tot rijn spijt dat hij na enkele stoutmoedige opmerkingen, en even zovele strubbelingen, het comité beter een andere impuls kon geven. En vrijwel tegelijk blijkt dat de familie Geerlings de vrede met de buren getekend heeft en dat men in samenwer king wil zoeken naar een metho de om die makreellucht te beper ken. Voor het makreelcomité hoeft Bingel dus niet te komen. Maar er zijn in Schiedam nog wel wat apathisch geworden actie voerders, denkt Peter. Rozenburg De provincie zal van 18 juli tot en met 16 augustus een tweede veerboot inzetten van Rozenburg naar Maassluis. Deze maatregel moet ervoor zor gen dat er geen wachttijden zijn tijdens de renovatie-werkzaam heden aan de Benelux tun nel. De renovatie aan de westelijke tunnelbuis zal in die periode plaatsvinden. Dan zullen hitte- beschermende bekleding en sig nalering worden aangebracht. Bovendien worden de tunnel- wanden van tegels voorzien en zal de verlichting worden verbe terd. - Vorig jaar vonden 26 ongevallen plaats tijdens de renovatie van de oostelijke tunnelbuis. Daar van waren er 24 met uitsluitend materiele schade, X met met let sel en 1 met dodelijke afloop. Van de ongevallen deed 85 pro cent zich voor in de richting zuid-noord. Dit jaar zullen diverse verkeers maatregelen worden genomen om alles in goede banen te lei den, zoals extra verlichting en beperking van de maximums- nelheïd. - j Schiedam Als Schiedam niet te maken wil krijgen met een rassenprobleem naar Amerikaans model, zal de gemeente snel iets moeten doen aan de stijgende werkloosheid onder de cul turele minderheden.-De enige methode om een tweedeling van de samenleving te voorkomen is: een flink aantal Inkten-1 landse' ambtenaren in dienst nemen. .In schriftelijke vragen aan het college van B en W pleit ge- - meenteraadslid Bart de Leede (PSP/PPR) voor een actief wervingsbeleid onder de mi granten. Volgens De Leede moet de gemeente het voor touw nemen, omdat particu liere bedrijven in toenemende mate een discriminerend per soneelsbeleid voeren. Het raadlid haalt daarbij uitspra ken aan die minister Be Ko ning (sociale zaken) onlangs deed in het VPRO-televisie- programma 'Gouden Bergen'. De werkloosheid onder de etni sche minderheden in Schiedam is volgens De Leede zeer ernstig. Van de geregistreerde 3287 men sen zonder werk zijn er 584 van buitenlandse (merendeels Turk se) afkomst Het aantal werkloze migranten nam in één jaar tijd met 14 procent toe. Scholing om de positie van deze groep op de arbeidsmarkt te verbeteren heeft geen enkele zin, stelt De Leede: „Wat heeft een betere opleiding voor nut als mensen door discri minatie toch niet aan de bak ko- Bet raadslid herinnert.B en W* van Schiedam aan twee circulai res, waarin de regering aandringt op het benoemen van 'buiten- landse' ambtenaren. De eerste dateert uit juli '83, toen de Twee de Kamer een motie van PvdA- 'er Buurmeijer steunde om leden van etnische minderheden aan te stellen in publieksfuncties. In no vember '85 adviseerde Den Haag de gemeenten om bij opdrachten aan derden in de eerste plaats mi granten in te schakelen. In de ge meenteraad maakte De Leede B en W vergeefs op die circulaires attent Hij kreeg bijval van PvdA-fractievoorziter Gé Brou wer, maar veel haalde dat niet uit het aantal Turkse en Marok kaanse ambtenaren is in Schie dam nog steeds te tellen op de vingers van één hand- Er moet snel iets gebeuren, waar schuwt De Leede. „Het spook beeld, dat de etnische minderhe den permanent tot de onderlaag gaan behoren, dringt zich lang zaam maar zeker op, De sociale gevolgen van het langdurig uit rangeren van deze bevolkings groep rijn desastreus. Niet alleen voor de mensen die het direct aangaat, maar voor de hele sa menleving". Een. beleid, waarbij de gemeente bij sollicitaties de voorkeur geeft aan "buitenlanders', zal door de Nederlandse bevolking zeker niet met gejuich worden ontvan gen, is het PSF/PPR-raadslid zich bewust. „Maar de ervarin gen in Amsterdam laten zien, dat zo'n beleid ook niet per se hoeft te leiden tot verscherping van de te genstellingen tussen Nederlan ders en migranten". Schiedam Dat was even een koude douche. Zaterdagmiddag om vier uur werd een winkelen de vrouw op de Hoogstraat kletsnat. Twee 15-jarige meisjes, die in een pand op de eerste ver dieping aan het schoonmaken waren geweest, gooiden hun sopje voor het gemak maar naar buiten. De vrouw raakte door weekt en haar tas vol bood schappen stond blank. Het duur de even, voordat de spijtbetui ging van de meisfes werd geac cepteerd. Vlaardingen Met een infor matieavond wil de actiegroep Behoud Lickebaert de bewo ners van de Westwijk en Zuid- buurt in Vlaardingen op de hoogte brengen van de stand van zaken rond de aanleg van de Blankenburgtunnel. „De beslising komt gevaarlijk dichtbij. De aanleg van de tun nel, plus aan- en afvoerwegen, heeft fatale gevolgen voor de .Lickebaert tussen Maassluis en Vlaardingen en de eigen woonomgeving", aldus de ac tiegroep in een oproep aan de bewoners van de twee VLaar- dingse wijken. „En dit terwijl het bestemmingsplan zegt dat er een groot recreatiegebied moet komen". In buurthuis Westwijk aan de Fïoris de Vijfdelaan zullen ver schillende deskundigen het woord voeren: ir.H. Lenderink, hoofd technische dienst van het recreatieschap, Herman Si- zoo, woorvoerder van het actie comité en Sïem van der Kooy, agrariër in het omstreden ge bied, zullen uitleg geven over de gevolgen van de aanleg van detunneL Volgens de actiegroep is het van levensbelang, dat veel mensen zich verzetten tegen de aanleg van de Blankenburg- tunnel. „Willen we de aanleg van de tunnel voorkomen, dan moeten we met ons allen pro testeren. Des te meer protest, des te minder kans dat de tun nel er komt". De bijeenkomst in het buurt huis Westwijk begint woens dag 25 februari om 20 uur. Maassluis Het kan van avond, in ontmoetinscen- tram Koningshof in Maas sluis, nog spannend worden. De lijsttrekkers voor de ver kiezingen van de provinciale staten van PvdA, CDA en WD, kunnen rekenen op een felle inbreng tijdens de forum-disucussie van de le den van de actiegroep Be houd Lickebaert Het provinciaal bestuur is, met een krappe meerderheid, ak koord gegaan met de aanleg van de Blankenburgtunnel door het Lickebaertgebied nabij Maassluis. CDA en VVD stem den voor aanleg, de PvdA te gen. „Ik denk dat de leden een ver keerd beeld hebben van de situ atie", stelt Herman Sizoo, de spreekbuis van de actiegroep, „Er zijn argumenten gebruikt die helemaal nergens op slaan. Daar zullen wij de lijsttrekkers over aan de tand voelen in Ko ningshof". Als argument is ondermeer ge bruikt dat de Westlandse tuin ders blij zouden zijn met de Blankenburgtunnel in verband met de zogenaamde bloemen- route, „Daarom werd in provin ciale staten gesteld: kijk eens, de tuinders vinden de bloemem- route belangrijk, daarom is aan leg van de tunnel van levensbe lang. Nu blijkt echter dat de tuinders helemaal niets zien in de Blankeburgtunnel, Zij vre zen veel meer verkeer verkeer op hun weg en dat zou het' transport van de goederen al leen maar vertragen' Vorige week nog, tijdens een CDA-bijeenkomst in Poeldijk, werd lijsttrekker Huib van dei- Meer al over de kwestie aan de tand gevoeld. Getooid met spandoeken lieten de leden van de actiegroep hun ongenoegen over de gang van zaken blijken. Herman Sizoo: „Van der Meer1 weet dat hij over de zaak wordt aangesproken. Ook de andere lijsttrekkers zijn op de hoogte, want men moet wel beseffen' dat een recreatiegebied verlo ren gaat voor Zuid-Holland. De mensen uit Rozenburg hebben geen moeite met de aanleg. Lo gisch, maar de bevolking van Maassluis is nooit echt gehoord! Pas de laatste maanden wordt iedereen actief. Daarom zijn de verkiezingen van 18 maart van levensbelang. We kunnen het tij nu nog keren", aldus een strijdvaardige Herman Sizoo. Maassluis Een 26-jarige inwo ner van Maassluis was zo ont stemd over het dronken gedrag van een stadgenoot, dat hij hem de volgende dag een flink pak rammel gaf. De dronken man had na een avondje stappen, aan de deur van de man lopen morrelen. Deze reageerde zijn agressie op straat, aan de PC Hooftlaan, een dag later op de man af. Het slachtoffer liep diepe wonden op aan zijn hoofd en hand en moest in het Holy-zoiekenhuis worden behandeld. De politie kon de vechtersbaas aanhouden. Prins Ton (toont Joop Geerlings alias het Zwarte Schaap aan de;-Rietzeilers die zich spontaan een makrelenpolka overgeven. Maassluis Twee Maassluis- se agenten liepen tijdens een vechtpartij op de Rozenlaan, met vier inwoners van deze stad, rake klappen op. Het rijgedrag van de bestuur der van een personenauto wekte op Rijksweg 20 zoveel iritatie.-dat de politie te hulp werd geroepen. Automobilis ten hadden geklaagd over af snijden. Op de Rozenlaan kon de Maassluisse politie de wa gen tot stoppen dwingen. Toen agenten de bestuurder van de auto de blaastest wil den afnemen, gingen de me depassagiers zich met de gang van zaken bemoeien. Er ont stond een massale vechtpartij. De agenten riepen assistentie in van collega's uit De Lier- De vier relschoppers konden tenslotte worden ingerekend. Eén agent liep enkele hoofd wonen op en moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. Een collega kwam er met schaafwonden af. Schiedam „Als ze me mis sen, dan ben ik vissen". Toen de boerenblaaskapel die kra ker'inzette, was de naam van het Zwarte Schaap raden niet moeilijk meer. En inderdaad: de worstelende ge stalte onder de zwarte doek van Prins Ton I bleek niemand an ders dan Joop Geerlings, de on fortuinlijke makreelraker van de Lange Haven. In de voetsporen van het actieco mité dat het opnam voor de man die door een burenruzie zijn ne ring dreigde te verliezen, spraken en zongen de Rietzeilers de ge kwelde vishandelaar zaterdaga vond moed in. De dansmariekes van de carnavalsvereniging had den zélfs een makrelenpolka in gestudeerd. Geerlings, echtgeno te Jóke en dochter Jolanda wa ren helemaal beduusd van de sympathie waaronder ze in zaal Irene werden bedolven. „Ik heb veel meegemaakt in de 37 jaar dat ik in de rokerij sta, maar dit slaat alles", wist de mak reelroker nog net boven het oor verdovende feestlawijt uit te brengen. „Alaafï" begroetten zo'n vierhonderd kelen het kersvers benoemde lid in de Orde van de Stenen Kruik. Ton de enige echte onvervalste stadsprins van Brandersgat, deed er nog een schepje óp. „Iedereen staat achter je. Laatje niet gek maken!", advi seerde de carnavaleske gezags drager het Zwarte Schaap. Peter Pijpers, oprichter van het actieco mité, vond het de hoogste tijd voor een wederdiensrihij meldde zich spontaan als lid van de Riet- De carnavalsvereniging mocht bepaald niet klagen over de aan loop bij het Boerenbal. Behalve vier gastverenigingen, woonden zo'n tweehonderdvijftig Schie- damse feestneuzen het openings bal bij. Zelfs op een bejaard echt paar uit het aangrenzende Huize Frankeland bleek de jolijt in lier ne een onweerstaanbare aantrek kingskracht uit te oefenen. Zater dag maken de Rietzeilers het Witte Schaap bekend voor een naar verwachting minstens zo talrijk publiek. Rietzeiler Jan van Haren zag het hossen met voldoe ning aan: „Het begint er eindelijk op te lijken dat Schiedam^de drempel naar het carnaval heeft genomen". Vlaardingen Runetekens, de symbolen waarvan fascistische partijen zich in de jaren dertig en veertig bedienden, hebben mogelijk iets te maken met de handelsmerkjes die vroeger op balen en kisten handelswaar werden aangebracht. Drs. S.E. Pronk Czn. uit Rijswijk doet die relatie donderdagavond uit de doeken tijdens een lezing bij de Historische Vereniging Vlaardingen. De lering in de Bethelkerk aan de Burgemeester Verkadesingel begint om half negen. Ook niet- i leden rijn welkom. Vlaardingen De firma Baauw &j Co. heeft het hoogheemraad schap Delfland aansprakelijk gesteld voor de schade, die de bouwmaterialen handel zal lij den door de aanleg van een schutsluis in de Vlaardingse ha ven. Baauw Co. houdt rekening met een schadepost van min stens 60.000 gulden omdat het metselzand, aat nu per schip wordt aangevoerd, tussen 1987 en 1990 (de tijd die het werk aan de sluis in beslag neemt) per vrachtauto naar het bedrijfster rein aan de Havenstraat ge bracht zal moeten worden. De haven is in die periode voor scheepvaartverkeer zo goed als gesloten. Transport per vracht auto komt Baauw op 9,75 extra per ton te staan- Dat de transportkosten nog ver~ der zullen oplopen, acht mr. A. Schep van het gelijknamieg ad vocatenkantoor in Oud-Beijerr Iand niet uitgesloten. Schep schrijft dit in een brief aanjhet hoogheemraadschap. De Haven straat is voor ""Vrachtauto's, jiiêt gemakkelijk bereikbaar, waar door de kosten onzeker zijn. Daarnaast is er een stijgende vraag naar metselzand, zodat het verlies dat Baauw door de aan leg van de sluis zal lijden niet op voorhand te berekenen is. Schep heeft namens de bouw materialen hand el ook de -ge meente Vlaardingen op de hoog te gesteld van de schadeclaim. De raadscommissies voor finan ciën en bedrijven en voor stads ontwikkeling zullen de kwestie deze week bespreken. >l<

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1